Изложба в Градската художествена галерия в Стара Загора за първи път ще представи единствената известна до момента оригинална медна плоча, гравирана от Никола Попов. Тя ще бъде показана в експозицията „Щрихи и състояния”, представяща живота и творчеството на родения в Стара Загора първи български академично школуван гравьор Никола Попов (1868? – 1954).Това съобщават на официалния сайт на културната институция.
Образът на княз Фердинанд се разпознава върху повърхността на медната плоча. Днес това произведение на изкуството е част от колекцията на Румен Манов.
Двудневна музикална работилница по проект Music connects организира на 22 и 23 юни в Шумен артшкола „От нота до цвят“.
Водещи ще бъдат китаристът Данаил Петков и преподавателката по пиано и солфеж Теодора Георгиева.
В първия ден на музикалното събитие се планира да се свири и обсъжда рок музика, а във втория акцентът е върху музикалната теория и класическата музика, каза Мария Жекова от школа „От нота до цвят“.
Инициативата е част от по-голям международен проект „Collab 4 HySust CCI“, който цели да обедини културни организации и да ги насърчи към устойчиво развитие.
Целта на музикалните работилници в Шумен е да се подкрепят различни младежи да развият своите креативни и социални умения, като допринесат положително към общността си.
Проектът Music connects насърчава младежи да свирят заедно, както и да направят своите първи стъпк
Шоуто C’est la Magie ще има два допълнителни спектакъла в София – на 5 и 6 октомври, на обяд, в зала 1 на НДК, след като билетите за първоначално обявените спектакли се изчерпват за рекордно кратко време, съобщават организаторите.
„Вълнуваме се от срещата си с българската публика и сме нетърпеливи да представим невиждани трикове, за които сме сигурни, че ще се говори дълго. Надяваме се да вдъхновим публиката, за да погледне към света по един нов, различен и магически начин", казва канадският илюзионист Дарси Оук.
„C’est la Magie е преживяване, в което реалността флиртува с необикновеното и невъзможното – спектакъл, който съчетава грандиозна илюзия, хумор, музика, специални ефекти и модерни технологии. Екип от над сто души пристига в София след старта на европейското турне на шо
Американският певец и автор на песни Шабузи запази челната си позиция в класацията Хот 100 на "Билборд" със сингъла A Bar Song (Tipsy), съобщи сайтът на изданието.
Запазвайки първенството си, изпълнителят отбелязва седма непоследователна седмица на върха в чарта. Така A Bar Song (Tipsy) става най-дълго задържалият се на върха сингъл през тази година, задминавайки шестте непоследователни седмици, през които парчето I Had Some Help на рапъра Пост Малоун, записано в сътрудничество с кънтри певеца Морган Уолън, беше начело в Хот 100.
I Had Some Help на Малоун и Уолън понастоящем заема второто място в класацията на "Билборд" за сингли, запазвайки втората си позиция от предходната седмица.
На трето място в чарта са Лейди Гага и Бруно Марс със съвместното си парче Die With a Smile. Песента бележи съответно 18-ият и 19-ият път, когато сингли на Лейди Гага и Бруно
Филмът „Триумф“ е българското предложение за „Оскар“. Решението е направено на заседание на комисията за избор на национална номинация на български филм за участие в категорията „Международен филм“ на 97-ите награди на филмовата академия, съобщават от Националния филмов център.
Със „за“ са гласували единодушно и петимата членове на комисията.
Филмът на Кристина Грозева и Петър Вълчанов е копродукция между България и Гърция. Сценарият е на Кристина Грозева, Дечо Таралежков и Петър Вълчанов. Оператор е Крум Родригес. Музиката е на Теодор Иконому.
Участват Мария Бакалова, Маргита Гошева, Юлиан Вергов, Юлиан Костов, Станислав Ганчев и Иван Савов.
След пад
Изложба със заглавие „Време-пространствени полета“ представя Огняна Серафимова в рамките на форума
„Изкуството като противодействие“, организиран от Градската художествена галерия във Варна. Нейните инсталации се намират във вътрешния двор на културната институция.
Тази изложба е за паметта. Това са моменти, които по един театрален начин са застинали в моите творби и много ми се иска публиката да е свободна да ги тълкува, каза авторката. „Стъпките на нашите деди носят усещането за многото хора, които са причина да ни има нас, благодарение на чийто труд е възможно нашето време. Това е философски поглед над основни понятия, които ме вълнуват, заключени най-вече в предметите, усещането за допир, за истинска вещ, която носи в себе си спомен и код. Това са инструментите, с които си служа, за да създам атмосферата, в която хората да се пот
Близо 160 години след рождението му, българският гравьор Никола Попов се завръща в родния си край, за да се срещне чрез своето творчество със следващите поколения. Изложбата на галерия „Лоранъ” с куратор Елисавета Станчева, показана през есента на 2023 г. в София, гостува в родния град на художника, като е обогатена с информация за корените на твореца.
В експозицията прави впечатление и портретът на княгиня Мария Луиза, носеща разкошна диадема, изработена в ателието на виенските придворни ювелири A. E. Köchert. Там са създадени през годините множество украшения по поръчка на редица европейски монарси. Присъстват и образите на владетелската двойка в няколко състояния, разкривайки пред посетителите различните етапи от работата на гравьора.
Певицата Даниела Белчева представи своя нов албум със заглавие „Наивна“ (Naive) в двора на Археологическия музей във Варна.
Той е създаден заедно с пианиста Милен Кукошаров, контрабасиста Михаил Иванов и барабаниста Димитър Семов. Промоцията бе в рамките на музикалния фестивал „Варненско лято“.
„Албумът ми е много на сърце и е важен за мен. Той носи името „Наивна“, защото смятам, че да се показва, да се признава и да не се прикрива наивността е много важно. Мисля, че това ни прави по-свободни в общуването и в погледа към всичко, което ни заобикаля“, сподели певицата от сцената с многобройната публика, изпълнила пространството.
Тя подчерта, че създаването на албум не е въпрос само на вдъхновение и затова е благодарна на Димитър Семов, че е музикален продуцент на „Наивна“ и заедно с Константин Кацарски са посветили дълги часове труд на създаването м
Прочутият фестивал "Сан Фермин" в северния испански град Памплона приключи, като още седем души получиха наранявания по време на традиционното бягане пред бикове, съобщи ДПА.
Нараняванията днес са леки - натъртвания и сътресения, съобщи телевизионният канал RTVE.
Общо 36 участници в тазгодишното издание на фестивала бяха хоспитализирани, включително австралиец и американец.
Бягането с бикове започва в 8 ч. местно време с изстрелване на фойерверки. След това пускат шест бика по улиците, които водят към арената. Трасето е дълго 800 м. Улиците са изпълнени с хиляди зрители. Някои се решават да тичат пред биковете. Празникът може да се окаже фатален, ако бегачите попаднат на рогата на биковете или под краката им. От 1924 г. по време на фестивала са регистрирани 16 смъртни случая, като последният е през 2009 г.
Повечето наранявания по врем
Кукленият театър в Русе ще постави началото на новия си творчески сезон със спектакъла "Маша и Мечока", който ще бъде представен на 11 септември тази година. Това съобщи пиарът на културния институт Ивелин Пъшев.
По думите му програмата през идния месец включва разнообразие от представления. Те са насочени както към децата, така и към техните семейства.
Второто представление ще бъде на 12 септември - "Момче и вятър". Постановката е предназначена за възрастни зрители и семейна публика с деца над пет години.
Пъшев информира, че спектаклите за деца ще се играят всяка сряда и неделя. Всеки четвъртък театърът ще представя авангардни куклени постановки за възрастни, насочени към ценителите на качествени театрални истории, тийнейджъри и по-големи деца.
Акцент в септемврийската програма е и гостуването на Държавния куклен театър в Търговищ
Шести национален конкурс за млади изпълнители на популярна песен "Дунавски звезди“ подготвят в Силистра, съобщават от местната община. Проявата ще се проведе от 9 до 11 септември.
На брега на красивата река Дунав ще си дадат среща деца и педагози от цяла България. С неповторимия талант, с хубостта и младостта на участниците, с красотата на техните изпълнения, дните на конкурса ще се превърнат в истински празник за града, казват организаторите от Община Силистра и музикалната компания "Сенс Мюзик".
Заявки за участие се приемат до 31 август на сайта на проявата .Според регламента конкурсът се провежда в две категории - за индивидуални изпълнители и за дуети, триа и вокални формации. В първата категория участват изпълнители от пет възрастови групи. Втората категория е разделена на две възрастови групи - до 12 години и до 18 години. Участниците в двете категории и въ
В огромен лотосов цвят ще се преобрази откритата сцена на крепостта „Царевец“ за премиерата на романтичната оперета „Страната на усмивките“ на Франц Лехар. Това съобщиха от Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново, чието представление на 19 юли ще е част от деветото издание на Летен оперен фестивал „Сцена на вековете“.
Действието в „Страната на усмивките“ ще пренесе публиката не само в изискана Виена и далечен Китай, но и в красивия и фантазен свят на сънищата, посочиха от театъра. Солисти и актьори, заедно с оркестъра, хора и балета създават уникална симбиоза на сцената, разказвайки вълшебна приказка за мирозданието на света, крепящ се основно на любовта, добавиха те.
От Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" обещават да изненадат публиката със съчетание между гласовити солисти и актьорска игра, приказни костюми, завладяваща сценог
„Не е чудно, че изложбата е именувана „Щрихи и състояния” – от една страна така се обръща внимание на основни понятия, свързани с гравьорското изкуство, от друга заглавието прави алюзия с двете „състояния”, през които преминава животът на художника Никола Попов, който след завръщането си в България през 1895 г., се посвещава на дългогодишна преподавателска дейност“, посочват организаторите.
В допълнение на гравюрите, рисунките и декоративните проекти на Никола Попов, гостите на изложбата ще могат да се запознаят и с един графичен отпечатък, дело на неговия преподавател във Виенската академия за изящни изкуства – проф. Йоханес Зоненлайтер.
Официалното откриване на изложбата ще бъде на 25 юли, в западната зала на галерията. Тя ще може да бъде разгледана до 1 септември. В експозицията са включени още произведения от колекции на галериите „Лоранъ“, „Джуркови“, както и на колекционерите Александър Керезов, Людмил Веселинов.