NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Тонът на времето Инсталация на Цветомира Борисова спечели наградата за съвременно изкуство „База“ за 2024 г.
5465
Тонът на времето

Инсталация на Цветомира Борисова спечели наградата за съвременно изкуство „База“ за 2024 г.

Инсталацията „Потящите се“ на Цветомира Борисова спечели наградата за съвременно изкуство „База“ за 2024 година. Победителят в конкурса бе обявен тази вечер в Софийската градска художествена галерия (СГХГ). По време на събитието бе открита изложба, показваща произведенията на всички номинирани творци. Това са Александър Лазарков, Диана Бункин, Кристина Ненова, Невелин Иванов, rawlab (Радина Йотова и Рослана Йотова) и Цветомира Борисова

| 23 Юли 2024, 20:10 ч.
Инсталация на Цветомира Борисова спечели наградата за съвременно изкуство „База“ за 2024 г.
Инсталация на Цветомира Борисова спечели наградата за съвременно изкуство „База“ за 2024 г.
Снимка © Никола Узунов / БТА

Инсталацията „Потящите се“ на Цветомира Борисова спечели наградата за съвременно изкуство „База“ за 2024 година. Победителят в конкурса бе обявен тази вечер в Софийската градска художествена галерия (СГХГ).

Деца от музикалните училища в България и чужбина ще се обучават в областта на оркестровото свирене под ръководството на майстори на класическата музика в рамките на четвъртото издание на "Академия Роза" в гр. Шипка, съобщиха организаторите от Фондация "Академия Роза".

В продължение на 10 дни - от 8 до 17 август - подбраните чрез конкурс 42 млади музиканти ще разучават класически творби с помощта на доказани музикални педагози, а творчески ръководител и диригент на Академията отново ще бъде маестро Максим Ешкенази. Тази година солист ще е световноизвестният цигулар Марио Хосен, след като в миналогодишното издание участва виртуозният български цигулар и преподавател във Висшата национална консерватория за музика и танц в Париж Светлин Русев.

Програма на академията ще завърши с три концерта със свободен достъп, в които участниците ще демонстрират уменията си: на 15 август

Проект за съвременно изкуство, озаглавен "506 (синьо)", събра в изложба творбите на 14 български художници.

Експозицията е подредена в галерия "Хан Хаджи Николи" във Велико Търново, а неин куратор е Красимир Русев. Той е член на Съюза на българските художници, реализирал е 42 самостоятелни изложби, участвал е в 56 международни проекта и е организирал над 30 артсъбития.

Проектът е посветен на огромен период от творчеството на емблематичният художник Ив Клайн, според когото монохромният син цвят е единствената реална възможност за достигане до духовния абсолют.

"Ив Клайн е художник, който посвещава целия си живот на синьото и по-точно на този номер цвят, който превръща в стандарт", каза Красимир Русев.

"Той е бил впечатлен от фреските на Джото, където синьото е много ефирно и особено", добави кураторът, като поясни, че целият православен свят по

Изложбата  „Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ бе официално открита в Националния етнографски музей (НЕМ) в София.  

Пътуващата експозиция, чието оригинално заглавие е „Fake (f)or Real“, е дело на куратора Йоанна Урбанек и Дома на европейската история – Брюксел.

“Изложбата, която ви представяме, е наистина любопитна. Вярвам, че скоро ще се убедите в това”, каза проф. д-р Владимир Пенчев, директор на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН), при представянето на експозицията. 

На събитието присъстваха вицепрезидентът Илияна Йотова, служебният министър на културата Найден Тодоров, председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски.

“Признавам си, това е една от най-любопитните изложби, които са се случвали напоследък в България”, каза вицепрезидентът Илияна Йотова в словото си при откриването

Американският композитор Филип Глас осъди „пиратството“, след като откри, че музиката и името му са били използвани за поставянето на балет в Севастопол, предаде АФП. 

„Научих, че премиерата на балет, озаглавен „Брулени хълмове“ (Wuthering Height), който включва моя музика и използва името ми за реклама и популяризиране, ще се състои следващата седмица“, пише той в изявление в „Екс“. 

„Използването на моята музика и име без мое разрешение е нарушение на Бернската конвенция за закрила на литературните и художествените произведения, която Русия е подписала, и е акт на пиратство“, критикува композиторът.

„Добре осъзнавам, че настоящите обстоятелства в окупирания Крим ме правят безсилен да отстоявам правата си според международното право. Но ако това продължи, ще изразя категоричното си несъгласие“, допълва Филип Глас.

Балетът, създаден от британски

Нидерландската телевизионна компания "Авротрос" (Avrotros) "обмисля" участието на страната в песенния конкурс "Евровизия", след като тазгодишният й представител Йост Клайн беше дисквалифициран преди финала, предаде ДПА.

Организаторите на форума, който през май беше проведен в шведския град Малмьо, водят разследване и са назначили независим експерт, който да направи оценка на музикалното състезания.

Клайн беше спрян от участие във финала с песента Europapa от Европейския съюз за радио и телевизия (EBU) заради "инцидент", при който се твърди, че е отправил вербални заплахи към служителка на продукцията.

"Песенният конкурс "Евровизия" е създаден, за да свързва страни и народи чрез музиката и да насърчава взаимното братство. Това трябва да бъде отправна точка за организаторите и всички участващи", казват от "Авротрос" в разпространено изявление, цитирано от ДПА. "Д

По време на събитието бе открита изложба, показваща произведенията на всички номинирани творци. Това са Александър Лазарков, Диана Бункин, Кристина Ненова, Невелин Иванов, rawlab (Радина Йотова и Рослана Йотова) и Цветомира Борисова. Куратор е Марина Славова.

Отличената творба е свързана с темата за горещината и потта, издигайки ги от банален разговор до вдъхновение за съставянето на манифест. Героите на произведението надмогват телесността си и доброволно се отдават на градската жега, изучавайки я независимо от физическия дискомфорт, който тя носи, пише авторката в текста си към творбата. Борисова отбелязва, че изпотяването не е явление, предизвикващо срам или погнуса, а е жизненоважен за съществуването ни процес. 

„За всички вас, размекнати от горещата вълна, отмалели, лъщящи под слънцето, излезте наяве. Задръжте всяка съпротива и гордо извървете тези нажежени улици, защото те са ваши за днес и завинаги. Оваляйте се в чакъла, лутайте се, легнете си на ламарина, докато очакваният блясък, лек мираж, не покрие пламналата ви кожа. Порите ще плюят и ще ви глазират с течност, която можеше ли да изсъхне, бихме наблюдавали кристали. Но и други вълни копнеят да се появят. Разлейте се. Оставете се на вроденото преливане. Това е зенитът“, гласи част от манифестът на „Потящите се“.

„Работата ми е по някакъв начин благодарност към това, че вие сте днес тук в жегата и в горещото“, каза Цветомира Борисова. Тя се обърна с думи на благодарност и към организаторите на събитието за това, че дават шанс на младите автори като нея. Наградата за победителя в „База“ е стипендия и осем седмици пребиваване в Residency Unlimited в Ню Йорк.

За нас беше удоволствие и чест да бъдем жури на „База“ тази година и да оценим вашите инсталации, каза Ализа Еделман, член на журито. По нейните думи работата на Цветомира Борисова е сложна и разслоена на множество нива, в която има както текст, така и различни обекти. Според Еделман в „Потящите се“ е разглеждан въпросът за това по какъв начин тялото кореспондира с усещанията и мислите. Има и загриженост за екологията и за бъдещето, посочи тя. Произведенията са оценявани още от Васил Владимиров, Димитър Божков, Калина Цонева и Мария Налбантова.

Световното турне на танцовото шоу „Огънят на Анадола“ минава през България през август, съобщават организаторите.

След Америка, Китай, Европа и голямата гала в Истанбул на 29 юни, трупата ще танцува в летните театри на Шумен (2 август), Велико Търново (3 август), Варна (4 август) и Бургас (5 август), както и в Античния театър в Пловдив (6 август) и „Арена Спартак“ в Кърджали (8 и 9 август).

„България има много специално място в сърцето ми. Обичам страната Ви, усещам ритъма на българските танци, откривам много близки елементи между тях и турския традиционен танц. Някои от танцьорите са български турци в трупата и това прави връзката ни още по-дълбока. За първи път ще представим нашия спектакъл в български градове, в кои

Холивудската звезда Мег Райън пристигна снощи в Сараево, където ще получи наградата „Почетно сърце на Сараево“ на тазгодишното издание на Сараевския кинофестивал, като признание за изключителния й принос към филмовото изкуство, предаде босненската агенция ФЕНА.

Днес, в рамките на Сараевския кинофестивал, тя проведе майсторски клас в Босненския културен център в Сараево, като модератор на събитието беше босненският режисьор Данис Танович, чийто филм „Моето късно лято“ откри фестивала.

Данис Танович приветства холивудската звезда, която беше посрещната с бурни аплодисменти от публиката и нейните колеги, когато излезе на сцената.

В началото на разговора Мег каза, че познава Данис от повече от двадесет години, че той я е канил много пъти на Сараевския Кинофестивал и най-накрая тя има възможността да дойде в Сараево и да изпълни обе

Промоутърската компания Fest Team анонсира подписването на предварителен договор за придобиване на Charmenko (включително – Charm Music и Charmworks), източноевропейския промоутър, агенция за ангажиране на световноизвестни артисти за концерти и фестивали, популярна с богатия си опит, широка мрежа от контакти и собствено портфолио с изпълнители.

Този стратегически ход е изключително важна стъпка в стратегията за растеж на Fest Team, чиято цел е да затвърди регионалното си присъствие и да разшири дейността си в Източна Европа, Балканите, Турция, балтийските държави. Очаква се окончателният договор да бъде финализиран по-късно това лято, съобщават от Fest Team.

„Придобиването на Charmenko е трансформираща възможност за Fest Team. За нас е привилегия да се обединим с популярна и уважавана компания в музикалната индустрия к

Плевенската филхармония ще представи музика на Георги Милтиядов в концерт-спектакъла "Среща в Бургас" на 29 юли в Спортна зала "Бойчо Брънзов". Част от програмата ще бъде премиерата на нова негова композиция на име "Влак" по стихове на Петя Дубарова от 1972 г., изпълнена от Виктория Главчева, съобщават организаторите. 

Сред специалните гости ще бъдат още Маргарита Хранова, Орлин Горанов, Силвия Кацарова, Руслан Мъйнов, Цветан Недялков, квартет "Белканто" и Невена Пейкова.

Освен познатите песни на Милтиядов, който е родом от Бургас, но от години е диригент и пианист и в Плевенска филхармония, публиката ще има възможност да чуе и най-новата песен на Силвия Кацарова, по текст на Иван Ненков. Ще прозвучат и други познати и не толкова познати композиции, създадени върху текстове на Пейо Пантелеев, Десислава Софранова, Иван Ненков, Петя Дубарова и Теодора Вълева.

Певицата Мила Роберт ще изпълни за първи път на живо песента "Ние сме солени същества" на премиерата на нейния анимационен клип в Бургас. 

Събитието, което ще предложи на посетителите си и солен коктейл, ще се проведе на 19 юли в Barbar, съобщават организаторите от Българска фондация "Биоразнообразие".

"Ние сме солени същества" е песен, създадена специално за документалния филм "Солени хора" с режисьор Александра Вал. Лентата разказва за Атанасовско езеро като дом на множество птици, розови цветове, запазена природа и солени пирамиди - част от уникалната екосистема на Бургас, разположен между море и три езера.  

Мила Роберт е автор на музиката към песента заедно с Явор Карагитлиев. Текстът е на Мариана Сърбова, архитект и визуален артист, която в случая е и автор на видеото, в което образите на морето, човека, рибите, птиците и връзката помежду им са пр

Вече 17 години заставаме тук пред вас и всеки път е все по-вълнуващо и по-вълнуващо, каза инициаторът на наградата „База“ в България Мария Василева. По думите всички творби, които са част от експозицията на номинираните в СГХГ, са създадени специално за това състезание.

Според кураторката Марина Славова тази церемония е важна за всички млади художници. Вярвам, че всеки един от номинираните участници заслужава и ще постигне големи успехи, каза тя.

Наградата „База“ се организира от Института за съвременно изкуство в София и фондация „Едмонд Демирджиян“, СГХГ и фондация „Лъчезар Цоцорков“, съвместно с „Фондация за гражданско общество“ в Ню Йорк и международната мрежа „Награди за млади художници“.

В конкурса могат да участват художници до 35-годишна възраст. Носители на наградата "База" през годините са Рада Букова (2008), Самуил Стоянов (2009), Антон Терзиев (2010), Викенти Комитски (2011), Леда Екимова (2012), Кирил Кузманов (2013), Зоран Георгиев (2014), Александра Чаушова (2015), Димитър Шопов (2016), Мартина Вачева (2017), Мартин Пенев (2018), Вълко Чобанов (2019), Мария Налбантова (2020), Марта Джурина (2021), Красимира Буцева (2022), Виктор Петров (2023).

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Художникът Николай Караджов за първи път се представя със самостоятелна изложба във варненската галерия „Папийон“. Неговата живописна колекция носи името „Знак о ...
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хас ...
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана д ...
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Тонът на времето
5465
Тонът на времето

Инсталация на Цветомира Борисова спечели наградата за съвременно изкуство „База“ за 2024 г.

Инсталацията „Потящите се“ на Цветомира Борисова спечели наградата за съвременно изкуство „База“ за 2024 година.Победителят в конкурса бе обявен тази вечер в Софийската градска художествена галерия (СГХГ).

| 23 Юли 2024, 20:10 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Инсталация на Цветомира Борисова спечели наградата за съвременно изкуство „База“ за 2024 г.
Инсталация на Цветомира Борисова спечели наградата за съвременно изкуство „База“ за 2024 г.
Снимка © Никола Узунов / БТА

Инсталацията „Потящите се“ на Цветомира Борисова спечели наградата за съвременно изкуство „База“ за 2024 година. Победителят в конкурса бе обявен тази вечер в Софийската градска художествена галерия (СГХГ).

По време на събитието бе открита изложба, показваща произведенията на всички номинирани творци. Това са Александър Лазарков, Диана Бункин, Кристина Ненова, Невелин Иванов, rawlab (Радина Йотова и Рослана Йотова) и Цветомира Борисова. Куратор е Марина Славова.

Деца от музикалните училища в България и чужбина ще се обучават в областта на оркестровото свирене под ръководството на майстори на класическата музика в рамките на четвъртото издание на "Академия Роза" в гр. Шипка, съобщиха организаторите от Фондация "Академия Роза".

В продължение на 10 дни - от 8 до 17 август - подбраните чрез конкурс 42 млади музиканти ще разучават класически творби с помощта на доказани музикални педагози, а творчески ръководител и диригент на Академията отново ще бъде маестро Максим Ешкенази. Тази година солист ще е световноизвестният цигулар Марио Хосен, след като в миналогодишното издание участва виртуозният български цигулар и преподавател във Висшата национална консерватория за музика и танц в Париж Светлин Русев.

Програма на академията ще завърши с три концерта със свободен достъп, в които участниците ще демонстрират уменията си: на 15 август

Проект за съвременно изкуство, озаглавен "506 (синьо)", събра в изложба творбите на 14 български художници.

Експозицията е подредена в галерия "Хан Хаджи Николи" във Велико Търново, а неин куратор е Красимир Русев. Той е член на Съюза на българските художници, реализирал е 42 самостоятелни изложби, участвал е в 56 международни проекта и е организирал над 30 артсъбития.

Проектът е посветен на огромен период от творчеството на емблематичният художник Ив Клайн, според когото монохромният син цвят е единствената реална възможност за достигане до духовния абсолют.

"Ив Клайн е художник, който посвещава целия си живот на синьото и по-точно на този номер цвят, който превръща в стандарт", каза Красимир Русев.

"Той е бил впечатлен от фреските на Джото, където синьото е много ефирно и особено", добави кураторът, като поясни, че целият православен свят по

Изложбата  „Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ бе официално открита в Националния етнографски музей (НЕМ) в София.  

Пътуващата експозиция, чието оригинално заглавие е „Fake (f)or Real“, е дело на куратора Йоанна Урбанек и Дома на европейската история – Брюксел.

“Изложбата, която ви представяме, е наистина любопитна. Вярвам, че скоро ще се убедите в това”, каза проф. д-р Владимир Пенчев, директор на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН), при представянето на експозицията. 

На събитието присъстваха вицепрезидентът Илияна Йотова, служебният министър на културата Найден Тодоров, председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски.

“Признавам си, това е една от най-любопитните изложби, които са се случвали напоследък в България”, каза вицепрезидентът Илияна Йотова в словото си при откриването

Американският композитор Филип Глас осъди „пиратството“, след като откри, че музиката и името му са били използвани за поставянето на балет в Севастопол, предаде АФП. 

„Научих, че премиерата на балет, озаглавен „Брулени хълмове“ (Wuthering Height), който включва моя музика и използва името ми за реклама и популяризиране, ще се състои следващата седмица“, пише той в изявление в „Екс“. 

„Използването на моята музика и име без мое разрешение е нарушение на Бернската конвенция за закрила на литературните и художествените произведения, която Русия е подписала, и е акт на пиратство“, критикува композиторът.

„Добре осъзнавам, че настоящите обстоятелства в окупирания Крим ме правят безсилен да отстоявам правата си според международното право. Но ако това продължи, ще изразя категоричното си несъгласие“, допълва Филип Глас.

Балетът, създаден от британски

Нидерландската телевизионна компания "Авротрос" (Avrotros) "обмисля" участието на страната в песенния конкурс "Евровизия", след като тазгодишният й представител Йост Клайн беше дисквалифициран преди финала, предаде ДПА.

Организаторите на форума, който през май беше проведен в шведския град Малмьо, водят разследване и са назначили независим експерт, който да направи оценка на музикалното състезания.

Клайн беше спрян от участие във финала с песента Europapa от Европейския съюз за радио и телевизия (EBU) заради "инцидент", при който се твърди, че е отправил вербални заплахи към служителка на продукцията.

"Песенният конкурс "Евровизия" е създаден, за да свързва страни и народи чрез музиката и да насърчава взаимното братство. Това трябва да бъде отправна точка за организаторите и всички участващи", казват от "Авротрос" в разпространено изявление, цитирано от ДПА. "Д

Отличената творба е свързана с темата за горещината и потта, издигайки ги от банален разговор до вдъхновение за съставянето на манифест. Героите на произведението надмогват телесността си и доброволно се отдават на градската жега, изучавайки я независимо от физическия дискомфорт, който тя носи, пише авторката в текста си към творбата. Борисова отбелязва, че изпотяването не е явление, предизвикващо срам или погнуса, а е жизненоважен за съществуването ни процес. 

„За всички вас, размекнати от горещата вълна, отмалели, лъщящи под слънцето, излезте наяве. Задръжте всяка съпротива и гордо извървете тези нажежени улици, защото те са ваши за днес и завинаги. Оваляйте се в чакъла, лутайте се, легнете си на ламарина, докато очакваният блясък, лек мираж, не покрие пламналата ви кожа. Порите ще плюят и ще ви глазират с течност, която можеше ли да изсъхне, бихме наблюдавали кристали. Но и други вълни копнеят да се появят. Разлейте се. Оставете се на вроденото преливане. Това е зенитът“, гласи част от манифестът на „Потящите се“.

Световното турне на танцовото шоу „Огънят на Анадола“ минава през България през август, съобщават организаторите.

След Америка, Китай, Европа и голямата гала в Истанбул на 29 юни, трупата ще танцува в летните театри на Шумен (2 август), Велико Търново (3 август), Варна (4 август) и Бургас (5 август), както и в Античния театър в Пловдив (6 август) и „Арена Спартак“ в Кърджали (8 и 9 август).

„България има много специално място в сърцето ми. Обичам страната Ви, усещам ритъма на българските танци, откривам много близки елементи между тях и турския традиционен танц. Някои от танцьорите са български турци в трупата и това прави връзката ни още по-дълбока. За първи път ще представим нашия спектакъл в български градове, в кои

Холивудската звезда Мег Райън пристигна снощи в Сараево, където ще получи наградата „Почетно сърце на Сараево“ на тазгодишното издание на Сараевския кинофестивал, като признание за изключителния й принос към филмовото изкуство, предаде босненската агенция ФЕНА.

Днес, в рамките на Сараевския кинофестивал, тя проведе майсторски клас в Босненския културен център в Сараево, като модератор на събитието беше босненският режисьор Данис Танович, чийто филм „Моето късно лято“ откри фестивала.

Данис Танович приветства холивудската звезда, която беше посрещната с бурни аплодисменти от публиката и нейните колеги, когато излезе на сцената.

В началото на разговора Мег каза, че познава Данис от повече от двадесет години, че той я е канил много пъти на Сараевския Кинофестивал и най-накрая тя има възможността да дойде в Сараево и да изпълни обе

Промоутърската компания Fest Team анонсира подписването на предварителен договор за придобиване на Charmenko (включително – Charm Music и Charmworks), източноевропейския промоутър, агенция за ангажиране на световноизвестни артисти за концерти и фестивали, популярна с богатия си опит, широка мрежа от контакти и собствено портфолио с изпълнители.

Този стратегически ход е изключително важна стъпка в стратегията за растеж на Fest Team, чиято цел е да затвърди регионалното си присъствие и да разшири дейността си в Източна Европа, Балканите, Турция, балтийските държави. Очаква се окончателният договор да бъде финализиран по-късно това лято, съобщават от Fest Team.

„Придобиването на Charmenko е трансформираща възможност за Fest Team. За нас е привилегия да се обединим с популярна и уважавана компания в музикалната индустрия к

Плевенската филхармония ще представи музика на Георги Милтиядов в концерт-спектакъла "Среща в Бургас" на 29 юли в Спортна зала "Бойчо Брънзов". Част от програмата ще бъде премиерата на нова негова композиция на име "Влак" по стихове на Петя Дубарова от 1972 г., изпълнена от Виктория Главчева, съобщават организаторите. 

Сред специалните гости ще бъдат още Маргарита Хранова, Орлин Горанов, Силвия Кацарова, Руслан Мъйнов, Цветан Недялков, квартет "Белканто" и Невена Пейкова.

Освен познатите песни на Милтиядов, който е родом от Бургас, но от години е диригент и пианист и в Плевенска филхармония, публиката ще има възможност да чуе и най-новата песен на Силвия Кацарова, по текст на Иван Ненков. Ще прозвучат и други познати и не толкова познати композиции, създадени върху текстове на Пейо Пантелеев, Десислава Софранова, Иван Ненков, Петя Дубарова и Теодора Вълева.

Певицата Мила Роберт ще изпълни за първи път на живо песента "Ние сме солени същества" на премиерата на нейния анимационен клип в Бургас. 

Събитието, което ще предложи на посетителите си и солен коктейл, ще се проведе на 19 юли в Barbar, съобщават организаторите от Българска фондация "Биоразнообразие".

"Ние сме солени същества" е песен, създадена специално за документалния филм "Солени хора" с режисьор Александра Вал. Лентата разказва за Атанасовско езеро като дом на множество птици, розови цветове, запазена природа и солени пирамиди - част от уникалната екосистема на Бургас, разположен между море и три езера.  

Мила Роберт е автор на музиката към песента заедно с Явор Карагитлиев. Текстът е на Мариана Сърбова, архитект и визуален артист, която в случая е и автор на видеото, в което образите на морето, човека, рибите, птиците и връзката помежду им са пр

„Работата ми е по някакъв начин благодарност към това, че вие сте днес тук в жегата и в горещото“, каза Цветомира Борисова. Тя се обърна с думи на благодарност и към организаторите на събитието за това, че дават шанс на младите автори като нея. Наградата за победителя в „База“ е стипендия и осем седмици пребиваване в Residency Unlimited в Ню Йорк.

За нас беше удоволствие и чест да бъдем жури на „База“ тази година и да оценим вашите инсталации, каза Ализа Еделман, член на журито. По нейните думи работата на Цветомира Борисова е сложна и разслоена на множество нива, в която има както текст, така и различни обекти. Според Еделман в „Потящите се“ е разглеждан въпросът за това по какъв начин тялото кореспондира с усещанията и мислите. Има и загриженост за екологията и за бъдещето, посочи тя. Произведенията са оценявани още от Васил Владимиров, Димитър Божков, Калина Цонева и Мария Налбантова.

Вече 17 години заставаме тук пред вас и всеки път е все по-вълнуващо и по-вълнуващо, каза инициаторът на наградата „База“ в България Мария Василева. По думите всички творби, които са част от експозицията на номинираните в СГХГ, са създадени специално за това състезание.

Според кураторката Марина Славова тази церемония е важна за всички млади художници. Вярвам, че всеки един от номинираните участници заслужава и ще постигне големи успехи, каза тя.

Наградата „База“ се организира от Института за съвременно изкуство в София и фондация „Едмонд Демирджиян“, СГХГ и фондация „Лъчезар Цоцорков“, съвместно с „Фондация за гражданско общество“ в Ню Йорк и международната мрежа „Награди за млади художници“.

В конкурса могат да участват художници до 35-годишна възраст. Носители на наградата "База" през годините са Рада Букова (2008), Самуил Стоянов (2009), Антон Терзиев (2010), Викенти Комитски (2011), Леда Екимова (2012), Кирил Кузманов (2013), Зоран Георгиев (2014), Александра Чаушова (2015), Димитър Шопов (2016), Мартина Вачева (2017), Мартин Пенев (2018), Вълко Чобанов (2019), Мария Налбантова (2020), Марта Джурина (2021), Красимира Буцева (2022), Виктор Петров (2023).

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Международен фестивал по фойерверки
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.