NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Тонът на времето Темата за ролята на изкуството, като инструмент за търсене на истината е акцент в изложба на Боряна Петкова
4270
Тонът на времето

Темата за ролята на изкуството, като инструмент за търсене на истината е акцент в изложба на Боряна Петкова

В изложбата си „Без кръвни връзки“ Боряна Петкова поставя практиката си в центъра на дебата за ролята и смисъла на изкуството като инструмент за търсене на истината и цената, която артистът е готов да плати. Това съобщават от Националната художествена галерия (НХГ). Откриването на експозицията е на 25 юли в Софийски арсенал – Музей на съвременното изкуство (САМСИ). В „Без кръвни връзки“ авторката представя скрита част от своя вътрешен свят – тази, която човек обикновено потиска и не показва пред другите, посочват от НХГ

| 23 Юли 2024, 13:43 ч.
Темата за ролята на изкуството, като инструмент за търсене на истината е акцент в изложба на Боряна Петкова
Темата за ролята на изкуството, като инструмент за търсене на истината е акцент в изложба на Боряна Петкова
Снимка © DFA

В изложбата си „Без кръвни връзки“ Боряна Петкова поставя практиката си в центъра на дебата за ролята и смисъла на изкуството като инструмент за търсене на истината и цената, която артистът е готов да плати. Това съобщават от Националната художествена галерия (НХГ). 

Чуждестранната преса определя гласа й като блестящ сопран, чиято школовка стига до съвършенство. 

„Успехът, мислех си, идва без много усилия, стига да имаш талант. Постепенно, с много воля, си изградих режим и певчески навици. Научих се на строга дисциплина. Осъзнах, че гласът е фино и капризно оръжие, което не можеш да си позволиш да форсираш“, казва певицата Юлия Винер-Ченишева. Днес се навършват 95 години от нейното рождение.

„Знаем България като страна на розите. Сега разбираме, че е страна и на славей – Юлия Винер“, пише издавания в Брюксел вестник „Метропол“.

От 1961 г. Юлия Винер е постоянен гост-солист на берлинската Щатсопера, в продължение на 15 години. Там и публиката, и критиката, я обсипват с аплодисменти. Удостоена е с почетното звание на Щатсопера –  камерзингерин, за големи заслуги в раз

Във Варна започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. В конкурсната програма ще се състезават 15 пълнометражни, 20 късометражни филма и пет сериала. 

Откриването е тази вечер във Фестивалния и конгресен център с прожекция на „Човекът, който не можеше повече да мълчи“. Копродукцията на Хърватия, България, Франция и Словения получи тази година „Златна палма“ за най-добър късометражен филм на фестивала в Кан. Неин сценарист и режисьор е Небойша Слиепчевич, участват Горан Богдан, Алексис Маненти, Драган Миканович, Силвио Мумелаш. Сюжетът ни връща в периода на етническото прочистване през 1993 г. в Босна и Херцеговина.

Сред заглавията в конкурса за пълнометражни филми са „Гражданинът светец“ на Тинатин Кайришвили с оператор Крум Родригес, „Безветрие“ на Павел Г. Веснаков, &bd

Американският изпълнител Шабузи оглави класацията на "Билборд" за сингли с A Bar Song (Tipsy), съобщи сайтът на изданието. 

Певецът, който е на 29 години, се върна на върха на чарта, където стъпи за първи път преди две седмици.

Сингълът A Bar Song (Tipsy) е включен в албума Where I`ve Been, Isn`t Where I`m Going на Шабузи, който комбинира хип-хоп, кънтри, рок и американа. Той излезе на пазара в края на месец май. 

Втората позиция в класацията е за Пост Малоун и Морган Уолън с I Had Some Help. Те се изкачват едно място спрямо изминалата седмица. 

Трети е Кендрик Ламар със сингъла Not Like Us, който слезе от върха, където беше преди седем дни. Той дебютира с хита в класацията на "Билборд" преди десет седмици.

Томи Ричман с Million Dollar Baby е на четвърто място в п

Оперната прима Соня Йончева отново се завърна в родния си Пловдив с бляскава концертна гала с операта “Тоска” от Джакомо Пучини. 

Хиляди аплодираха на Античния театър Иван Момиров, Деян Вaчkoв, Божидар Божкилов, Евгени Aрабagжueв, Борис Кучков, Hukолай Бачев, Калоян Георгиев, Оркестъра и хора на Държавна опера - Пловдив. 

Поради непредвидени обстоятелства, диригентът Доминго Хиндоян не присъства на концерта. Зад диригентския пулт бе Кръстин Настев. 

Галаконцертът "Тоска" е посветен на 70-годишнината от създаването на Държавна опера - Пловдив и 100 години от смъртта на Джакомо Пучини. 

Спектакълът по трагичната любовна история на Флория Тоска и Марио Каварадоси се ражда в мислите на Соня Йончева преди година, сподели певицата. Играя ролята по целия свят и нямаше как да не я споделя с вас, каза след концерта примата. 

На антич

За първи път Световното първенство по спортни танци ще се проведе в зала „Арена“ в Бургас между 30 август и 1 септември, съобщават организаторите от Българска федерация по спортни танци и клуб по спортни танци “Бургас”.

Двойки от над 25 държави ще вземат участие в шоу програмите на мащабния форум по латиноамерикански танци, който е подкрепен от Международната федерация по танци и се осъществява със съдействието на Община Бургас.

Състезатели от Грузия, САЩ, Молдова, Украйна, Румъния, Чехия, Италия, Франция, Словакия, Узбекистан, Казахстан, Германия и България са част от записалите се за участие, чиито представители ще танцуват в Бургас. Участниците ще се състезават в няколко категории, разделени на двойки и соло изпълнители. Те ще представят свои оригинални хореографии в стилове като румба, ча-ча-ча, пасо добле, джайф и други. Тяхното представяне

Откриването на експозицията е на 25 юли в Софийски арсенал – Музей на съвременното изкуство (САМСИ).

В „Без кръвни връзки“ авторката представя скрита част от своя вътрешен свят – тази, която човек обикновено потиска и не показва пред другите, посочват от НХГ. В основата на изложбата са два пърформанса, посветени на субективната география, която тръгва от детството и формира настоящето.

Пърформативната рисунка, представяща енергията на творческия акт като жест на осмисляне на контекста, в който се случва творбата, е във фокуса на артистичната практика на Боряна Петкова през последните години.

„Движенията на ръката на художничката очертаваха с молив върху различни повърхности стремежа за достигане и овладяване на физическите територии на субективното лично пространство. Изследването на границите – тези, които си поставяме сами, и тези, които са ни наложени отвън – като част от артистичната философия олицетворява естествения човешки порив в търсене на скритата ни същност“, разказват от Националната галерия. Според тях последните пърформанси на авторката са естествено продължение на тази практика. В тях тялото вече не е само инструмент за изразяване на идеи, но и обект на анализ, а преодоляването на ограниченията се случва посредством потъване в дълбоките пластове на личната история, допълват от НХГ.

Куратор на изложбата е Ирина Баткова.

Триото на Ари Ерев и квартетът на Джовани Томазо сложиха началото на 33-тото издание на Международния джаз фестивал „Варненско лято“. 

Това е най-старият действащ джаз фестивал в България, припомни на откриването музикалният критик Владимир Гаджев, който по традиция представя гостите на концертите и участва в съпътстващата програма. През тази сцена минаха грандиозни музиканти, някои от които бяха за последен път в България, добави той. 

Гаджев изтъкна, че в Италия в момента има около петдесет големи джаз фестивала, което никак не е маловажно за нормалния живот на музиката и на културата, но и за развитието на туристическия продукт в страната. Той подчерта, че организаторът Анатолий Вапиров се старае на фестивала да гостуват и млади български музиканти, каквито има в триото на Ари Ерев. 

Израелският пианист Ари Ерев свири отдавна с контрабасиста Михаи

Лили Иванова изнесе концерт в Летния театър в Шумен. Той продължи над час и четиридесет минути. Бяха изпълнени някои от най-новите песни на Лили Иванова, както и най-любимите на публиката, като "Детелини", "Камино", "Щурче" и "Ветрове". 

Концертът е част от националното турне на певицата за 2024 година.

С нея на сцената в Шумен бяха шестима музиканти от LI Orchestra: Ангел Дюлгеров, Орлин Цветанов, Огнян Енев, Иван Йорданов-Чери, Росен Ватев и Христо Михалков, както и трио LaTiDa.

В турнето на Лили Иванова след Шумен следват концерти във Варна – на 4 юли, в Бургас – на 6 юли, в Пловдив – на 12 септември, в Стара Загора – на 14 септември, в Плевен – на 16 септември, в Смолян – на 12 октомври, в Кърджали – на 13 октомври, в Пазарджик – на 15 октомври, във Враца – на 18 октомври, в Панагюрище – на 14 ноември, в Кюстендил – на 18 ноември, в Сандански – на 20 ное

На официална церемония в залата на Държавна опера Стара Загора тази вечер бяха раздадени наградите на единадесетото издание на Международния кинофестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024. За първи път тази година беше връчена и Награда на публиката. Зрителите на „Златната липа“ дадоха наградата чрез гласуване на „Уроците на Блага“ на режисьора Стефан Командарев. Наградата беше получена от актрисата Розалия Абгарян, която играе една от ролите във филма.

Наградата „Златна липа“ за най-добра женска роля получи актрисата Ели Скорчева за брилянтното си изпълнение във филма на Стефан Командарев „Уроците на Блага“. Така тя си тръгна с две статуетки от „Златната липа“, след като в първия ден получи и награда за цялостен принос в киното.

Наградата за най-добра мъжка роля журито присъди на синеокото момченце Янис Фриш, изпълнило главната роля във филма „Стиснати

Световноизвестният цигулар и диригент Андре Рийо споделя, че с удоволствие би изнесъл концерт пред пирамидите в Египет, съобщи Мюзик нюз. 

В списъка на 74-годишния маестро са останали доста места, на които желае да свири - включително едно от седемте чудеса на древния свят в Гиза.

"Винаги изследваме нови страни. Тази година бяхме за първи път в Абу Даби и Гърция, а миналата година - в Бахрейн и Малта. Местата, на които свирим, наистина са основното предизвикателство. Имам нужда от зала, която може да побере около 10 000 души. Бих желал да изнеса концерт в Египет, може би пред пирамидите или може би в Индия! Кой знае! Предстоят ни много изненади!", споделя Андре Рийо в интервю. 

Звездата на класическата музика казва още, че е отворена и за сътрудничество с поп звезди, подобно на това между италианския тенор Андреа Бочели и британския певец и автор на п

„Банско джаз фестивал“ и Вики Алмазиду отбелязват 100-годишнината от рождението на Сара Вон с „Божествената“ на сцената на фестивала в шестата вечер от 27-ото му издание. 

Заедно с нея излизат музикантите Мирослав Турийски на пиано, Васил Хаджигрудев на контрабас, барабанистът Атанас Попов и Велислав Стоянов на тромбон. 

Като „вокален феномен“ организаторите на „Банско джаз фестивал“ описват Вики Алмазиду, която е работила и записвала с Милчо Левиев, Били Кобъм, Питър Ърскин, Глен Ферис, Аирто Морейра, Чико Фрийман, Крейг Бейли, Грегори Симадопулос, Дейвид Мъри, Йотис Кьорцоглу, Валери Костов, Олег Чали, Антони Дончев, Теодосий Спасов, Петър Салчев, Франсиско Мела, Велислав Стоянов, Михаил Йосифов и много други. 

Тази вечер на голямата сцена излизат и „Спектрум & Фрийплей акапела“. „Спектрум“ е българска акапелна група с уникален стил и подход

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Художникът Николай Караджов за първи път се представя със самостоятелна изложба във варненската галерия „Папийон“. Неговата живописна колекция носи името „Знак о ...
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хас ...
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана д ...
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Тонът на времето
4270
Тонът на времето

Темата за ролята на изкуството, като инструмент за търсене на истината е акцент в изложба на Боряна Петкова

В изложбата си „Без кръвни връзки“ Боряна Петкова поставя практиката си в центъра на дебата за ролята и смисъла на изкуството като инструмент за търсене на истината и цената, която артистът е готов да плати. Това съобщават от Националната художествена галерия (НХГ). Откриването на експозицията е на 25 юли в Софийски арсенал – Музей на съвременното изкуство (САМСИ).В „Без кръвни връзки“ авторката представя скрита част от своя вътрешен свят – тази, която човек обикновено потиска и не показва пред другите, посочват от НХГ. В основата на изложбата са два пърформанса, посветени на субективната география, която тръгва от детството и формира настоящето.

| 23 Юли 2024, 13:43 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Темата за ролята на изкуството, като инструмент за търсене на истината е акцент в изложба на Боряна Петкова
Темата за ролята на изкуството, като инструмент за търсене на истината е акцент в изложба на Боряна Петкова
Снимка © DFA

В изложбата си „Без кръвни връзки“ Боряна Петкова поставя практиката си в центъра на дебата за ролята и смисъла на изкуството като инструмент за търсене на истината и цената, която артистът е готов да плати. Това съобщават от Националната художествена галерия (НХГ). 

Откриването на експозицията е на 25 юли в Софийски арсенал – Музей на съвременното изкуство (САМСИ).

Чуждестранната преса определя гласа й като блестящ сопран, чиято школовка стига до съвършенство. 

„Успехът, мислех си, идва без много усилия, стига да имаш талант. Постепенно, с много воля, си изградих режим и певчески навици. Научих се на строга дисциплина. Осъзнах, че гласът е фино и капризно оръжие, което не можеш да си позволиш да форсираш“, казва певицата Юлия Винер-Ченишева. Днес се навършват 95 години от нейното рождение.

„Знаем България като страна на розите. Сега разбираме, че е страна и на славей – Юлия Винер“, пише издавания в Брюксел вестник „Метропол“.

От 1961 г. Юлия Винер е постоянен гост-солист на берлинската Щатсопера, в продължение на 15 години. Там и публиката, и критиката, я обсипват с аплодисменти. Удостоена е с почетното звание на Щатсопера –  камерзингерин, за големи заслуги в раз

Във Варна започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. В конкурсната програма ще се състезават 15 пълнометражни, 20 късометражни филма и пет сериала. 

Откриването е тази вечер във Фестивалния и конгресен център с прожекция на „Човекът, който не можеше повече да мълчи“. Копродукцията на Хърватия, България, Франция и Словения получи тази година „Златна палма“ за най-добър късометражен филм на фестивала в Кан. Неин сценарист и режисьор е Небойша Слиепчевич, участват Горан Богдан, Алексис Маненти, Драган Миканович, Силвио Мумелаш. Сюжетът ни връща в периода на етническото прочистване през 1993 г. в Босна и Херцеговина.

Сред заглавията в конкурса за пълнометражни филми са „Гражданинът светец“ на Тинатин Кайришвили с оператор Крум Родригес, „Безветрие“ на Павел Г. Веснаков, &bd

Американският изпълнител Шабузи оглави класацията на "Билборд" за сингли с A Bar Song (Tipsy), съобщи сайтът на изданието. 

Певецът, който е на 29 години, се върна на върха на чарта, където стъпи за първи път преди две седмици.

Сингълът A Bar Song (Tipsy) е включен в албума Where I`ve Been, Isn`t Where I`m Going на Шабузи, който комбинира хип-хоп, кънтри, рок и американа. Той излезе на пазара в края на месец май. 

Втората позиция в класацията е за Пост Малоун и Морган Уолън с I Had Some Help. Те се изкачват едно място спрямо изминалата седмица. 

Трети е Кендрик Ламар със сингъла Not Like Us, който слезе от върха, където беше преди седем дни. Той дебютира с хита в класацията на "Билборд" преди десет седмици.

Томи Ричман с Million Dollar Baby е на четвърто място в п

Оперната прима Соня Йончева отново се завърна в родния си Пловдив с бляскава концертна гала с операта “Тоска” от Джакомо Пучини. 

Хиляди аплодираха на Античния театър Иван Момиров, Деян Вaчkoв, Божидар Божкилов, Евгени Aрабagжueв, Борис Кучков, Hukолай Бачев, Калоян Георгиев, Оркестъра и хора на Държавна опера - Пловдив. 

Поради непредвидени обстоятелства, диригентът Доминго Хиндоян не присъства на концерта. Зад диригентския пулт бе Кръстин Настев. 

Галаконцертът "Тоска" е посветен на 70-годишнината от създаването на Държавна опера - Пловдив и 100 години от смъртта на Джакомо Пучини. 

Спектакълът по трагичната любовна история на Флория Тоска и Марио Каварадоси се ражда в мислите на Соня Йончева преди година, сподели певицата. Играя ролята по целия свят и нямаше как да не я споделя с вас, каза след концерта примата. 

На антич

За първи път Световното първенство по спортни танци ще се проведе в зала „Арена“ в Бургас между 30 август и 1 септември, съобщават организаторите от Българска федерация по спортни танци и клуб по спортни танци “Бургас”.

Двойки от над 25 държави ще вземат участие в шоу програмите на мащабния форум по латиноамерикански танци, който е подкрепен от Международната федерация по танци и се осъществява със съдействието на Община Бургас.

Състезатели от Грузия, САЩ, Молдова, Украйна, Румъния, Чехия, Италия, Франция, Словакия, Узбекистан, Казахстан, Германия и България са част от записалите се за участие, чиито представители ще танцуват в Бургас. Участниците ще се състезават в няколко категории, разделени на двойки и соло изпълнители. Те ще представят свои оригинални хореографии в стилове като румба, ча-ча-ча, пасо добле, джайф и други. Тяхното представяне

В „Без кръвни връзки“ авторката представя скрита част от своя вътрешен свят – тази, която човек обикновено потиска и не показва пред другите, посочват от НХГ. В основата на изложбата са два пърформанса, посветени на субективната география, която тръгва от детството и формира настоящето.

Пърформативната рисунка, представяща енергията на творческия акт като жест на осмисляне на контекста, в който се случва творбата, е във фокуса на артистичната практика на Боряна Петкова през последните години.

Триото на Ари Ерев и квартетът на Джовани Томазо сложиха началото на 33-тото издание на Международния джаз фестивал „Варненско лято“. 

Това е най-старият действащ джаз фестивал в България, припомни на откриването музикалният критик Владимир Гаджев, който по традиция представя гостите на концертите и участва в съпътстващата програма. През тази сцена минаха грандиозни музиканти, някои от които бяха за последен път в България, добави той. 

Гаджев изтъкна, че в Италия в момента има около петдесет големи джаз фестивала, което никак не е маловажно за нормалния живот на музиката и на културата, но и за развитието на туристическия продукт в страната. Той подчерта, че организаторът Анатолий Вапиров се старае на фестивала да гостуват и млади български музиканти, каквито има в триото на Ари Ерев. 

Израелският пианист Ари Ерев свири отдавна с контрабасиста Михаи

Лили Иванова изнесе концерт в Летния театър в Шумен. Той продължи над час и четиридесет минути. Бяха изпълнени някои от най-новите песни на Лили Иванова, както и най-любимите на публиката, като "Детелини", "Камино", "Щурче" и "Ветрове". 

Концертът е част от националното турне на певицата за 2024 година.

С нея на сцената в Шумен бяха шестима музиканти от LI Orchestra: Ангел Дюлгеров, Орлин Цветанов, Огнян Енев, Иван Йорданов-Чери, Росен Ватев и Христо Михалков, както и трио LaTiDa.

В турнето на Лили Иванова след Шумен следват концерти във Варна – на 4 юли, в Бургас – на 6 юли, в Пловдив – на 12 септември, в Стара Загора – на 14 септември, в Плевен – на 16 септември, в Смолян – на 12 октомври, в Кърджали – на 13 октомври, в Пазарджик – на 15 октомври, във Враца – на 18 октомври, в Панагюрище – на 14 ноември, в Кюстендил – на 18 ноември, в Сандански – на 20 ное

На официална церемония в залата на Държавна опера Стара Загора тази вечер бяха раздадени наградите на единадесетото издание на Международния кинофестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024. За първи път тази година беше връчена и Награда на публиката. Зрителите на „Златната липа“ дадоха наградата чрез гласуване на „Уроците на Блага“ на режисьора Стефан Командарев. Наградата беше получена от актрисата Розалия Абгарян, която играе една от ролите във филма.

Наградата „Златна липа“ за най-добра женска роля получи актрисата Ели Скорчева за брилянтното си изпълнение във филма на Стефан Командарев „Уроците на Блага“. Така тя си тръгна с две статуетки от „Златната липа“, след като в първия ден получи и награда за цялостен принос в киното.

Наградата за най-добра мъжка роля журито присъди на синеокото момченце Янис Фриш, изпълнило главната роля във филма „Стиснати

Световноизвестният цигулар и диригент Андре Рийо споделя, че с удоволствие би изнесъл концерт пред пирамидите в Египет, съобщи Мюзик нюз. 

В списъка на 74-годишния маестро са останали доста места, на които желае да свири - включително едно от седемте чудеса на древния свят в Гиза.

"Винаги изследваме нови страни. Тази година бяхме за първи път в Абу Даби и Гърция, а миналата година - в Бахрейн и Малта. Местата, на които свирим, наистина са основното предизвикателство. Имам нужда от зала, която може да побере около 10 000 души. Бих желал да изнеса концерт в Египет, може би пред пирамидите или може би в Индия! Кой знае! Предстоят ни много изненади!", споделя Андре Рийо в интервю. 

Звездата на класическата музика казва още, че е отворена и за сътрудничество с поп звезди, подобно на това между италианския тенор Андреа Бочели и британския певец и автор на п

„Банско джаз фестивал“ и Вики Алмазиду отбелязват 100-годишнината от рождението на Сара Вон с „Божествената“ на сцената на фестивала в шестата вечер от 27-ото му издание. 

Заедно с нея излизат музикантите Мирослав Турийски на пиано, Васил Хаджигрудев на контрабас, барабанистът Атанас Попов и Велислав Стоянов на тромбон. 

Като „вокален феномен“ организаторите на „Банско джаз фестивал“ описват Вики Алмазиду, която е работила и записвала с Милчо Левиев, Били Кобъм, Питър Ърскин, Глен Ферис, Аирто Морейра, Чико Фрийман, Крейг Бейли, Грегори Симадопулос, Дейвид Мъри, Йотис Кьорцоглу, Валери Костов, Олег Чали, Антони Дончев, Теодосий Спасов, Петър Салчев, Франсиско Мела, Велислав Стоянов, Михаил Йосифов и много други. 

Тази вечер на голямата сцена излизат и „Спектрум & Фрийплей акапела“. „Спектрум“ е българска акапелна група с уникален стил и подход

„Движенията на ръката на художничката очертаваха с молив върху различни повърхности стремежа за достигане и овладяване на физическите територии на субективното лично пространство. Изследването на границите – тези, които си поставяме сами, и тези, които са ни наложени отвън – като част от артистичната философия олицетворява естествения човешки порив в търсене на скритата ни същност“, разказват от Националната галерия. Според тях последните пърформанси на авторката са естествено продължение на тази практика. В тях тялото вече не е само инструмент за изразяване на идеи, но и обект на анализ, а преодоляването на ограниченията се случва посредством потъване в дълбоките пластове на личната история, допълват от НХГ.

Куратор на изложбата е Ирина Баткова.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Международен фестивал по фойерверки
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.