Британската група TesseracT идва за първия си концерт у нас догодина
Британската група TesseracT идва за първия си концерт у нас догодина. Събитието на 19 януари е част турнето War of Being Part II, а домакин е залата на „Пиротска“ 5, съобщават организаторите от Fest Team.
Наричат ги пионери на джент течението в прогресив жанра. С албума си от 2023 г
Британската група TesseracT идва за първия си концерт у нас догодина.
В изкуството трябва повече да се експериментира, но винаги с много вкус.
Единственият начин да се доближим до новото поколение е да започнем да говорим на неговия език. Всичко дигитално, прожекциите, мапингът ни позволяват да видим постановките през различни призми. Това, което не бих докоснала за нищо на света са партитурите на композиторите, те са документи, които са ни завещани и нямаме право да ги променяме, но начинът, по който „сервираме“ на публиката е от голяма важност.
Това каза оперната прима Соня Йончева, която гостува във Варна за две постановки на форума „Опера в Летния театър“.
Публиката ще я види утре в „Бохеми“ и на 10 август в „Мадам Бътерфлай“.
Йончева сподели, че иска културата да бъде разнообразна, лесно достъпна и право на всеки жител на една страна. Това е и целта на нейния проект „Съкровени гласове“, който предви
Италиански и румънски артисти са специални гости на концерта на Андреа Бочели на стадион „Васил Левски“, съобщават организаторите от Fest Team и Charm Music. Със събитието на 14 септември световноизвестният тенор празнува 30 години.
За този специален повод Бочели ще бъде придружен от някои от най-изявените артисти на световната сцена. Сред тях е прочутият италиански флейтист Андреа Гриминели, известен с изпълненията си и редица международни турнета. Има над 200 съвместни концерта с Лучано Павароти, който го кани да участва в концерт на „Медисън скуеър гардън“, Ню Йорк, и така стартира кариерата му през 1984 г. През 1989 г. Гриминели печели „Грами“.
На сцената ще излезе и младият италиански балетист Франческо Коста, чиято кариера включва участия в Дър
Изложба с пейзажна живопис на младия художник Симеон Димитров бе открита в залата на Етнографския музей в Берковица по повод празника на града Рождество Богородично, който се отбелязва в няколко последователни дни с различни културни, спортни и музикални прояви.
Димитров представя 62 картини, рисувани с масло върху платно. Те са изработени с техника сфумато – наслояване на слоеве. В картините оживяват различни места от България – Черноморието, Велико Търново, Берковица, села от различни краища и най-много от северозападната част на България, а също планини, черкви и т.н. Картините носят носталгичен привкус, напомнят детството и спомени от миналото. Авторът е поставил загадка за зрителя във всяка картина и го провокира да открие нещо за себе си, независимо дали той е имал предвид точно това.
Симеон Димитров сподели, че основната тема в творбите му е любовта
Плевенска филхармония представя камерния концерт "Полифонични метаморфози 2024", посветен на три годишнини от рождението на български композитори - Константин Илиев (100 години), Васил Казанджиев (90 години) и Румен Бальозов (75 години). Това съобщиха от културния институт.
Солисти в концерта ще бъдат кларнетистът Росен Идеалов, Георгита Бояджиева, виолончело, Мирослав Димов и Чарли Милов, ударни инструменти.
В програмата са включени: канони из полифоничния цикъл "Музикална жертва" на Йохан С. Бах, Duo Concertante за кларинет и виолончело и Трио за виолончело, маримба и ударни от Васил Казанджиев, Ludus minor за кларинет и виолончело на Паул Хундемит, "Археография" за кларинет и маримба от Румен Бальозов, Седем багатели за кларинет и виолончело от Антон Веберн.
Ето и кои са солистите на концерта:
Чарли Милов е роден през 2001 г. в Плев
Крис Пайн се присъедини към актьорския състав на филма "Отвличането на Арабела" (Il rapimento di Arabella) в първата си роля на италиански език, съобщават "Варайъти" и "Холивуд рипортър.
Написан и режисиран от изгряващата италианска режисьорка Каролина Кавали като продължение на нейния пълнометражен дебют "Аманда", филмът "Отвличането на Арабела" е представен като "драмедия", разказваща историята на млада жена, която е убедена, че е грешна версия на самата себе си.
Бенедета Поркароли, която участва в "Аманда", отново си партнира с Кавали, този път в ролята на Холи - млада неудачница, която се чувства неудобно в собственото си тяло. Убедена, че е погрешна версия на самата себе си, тя променя мнението си след случайна среща със 7-годишно момиче.
Снимките за филма се очаква да започнат тази седмица в Северна Италия.
Крис Пайн, който
Събитието на 19 януари е част турнето War of Being Part II, а домакин е залата на „Пиротска“ 5, съобщават организаторите от Fest Team.
Наричат ги пионери на джент течението в прогресив жанра. С албума си от 2023 г. – War Of Being“, TesseracT достигна най-значимия творчески момент в досегашната си кариера. „Дръзко, амбициозно и всеобхватно произведение, албумът, който британците ще представят на турнето си, развълнува световната, но и българската, меломанска общност. Бандата, която собственоръчно, авантюристично и с всепомитаща креативност обогатява речника на „прогресива“, TesseracT се завърна, въоръжена с нищо по-малко от колекция от хипнотизираща и идиосинкратична нова музика“, коментират от Fest Team.
Междувременно, Даниел Томпкинс (вокали), Акл Кани (китара), Джеймс Монтийт (китара), Амос Уилямс (бас китара) и Джей Посстоунс (барабани) са не просто банда, която ярко се отличава от конкуренцията, като създава свой собствен музикален и лиричен свят, но и се утвърждава като мощна група на живо, с безброй запомнящи се концерти и фестивални участия на няколко континента, допълват организаторите на концерта в София.
„Ние сме просто скромна прогресив метъл група, но имаме големи амбиции и винаги сме имали такива. Винаги се стремим да стигнем до осъществяването им и това е борба и не сме загубили ентусиазма си за това. Искаме още по-големи и по-добри неща през цялото време. И това е само началото“, казва Даниел Томпкинс.
Специален гост на TesseracT на 19 януари е Novelists. Френската метъл група има повече от десет години опит на световната метълкор сцена с комбинация от прогресивни и мелодични елементи. Дебютният албум Souvenirs излиза през 2015 г., следват Noir (2017) и Déja-Vu (2022), в които изследват теми като самоанализата, човешкия опит и личностно развитие. От 2023 г. Novelists става група с женски вокал, след присъединяването на Камий Контрерас.
Месеци след като отложиха концерти заради здравословни проблеми на фронтмена Стивън Тайлър, музикантите от групата обявиха, че слагат край на прощалното си турне, защото гласните му струни няма да се възстановят.
„Както знаете, гласът на Стивън е инструмент като никой друг", се казва в изявлението на групата, публикувано в социалната мрежа Екс.
Китаристът на „Куин“ Брайън Мей сподели възхищението си от фронтмена на "Аеросмит" в Инстаграм: “Стив Тайлър е един от най-великите вокалисти и фронтмени на всички времена и е ужасно, че необикновеният му глас е толкова увреден. Всичко преминава, но вдъхновяващото творчество на „Аеросмит“ ще остане, заедно със спомените за наистина една от най-страхотните групи, излизали на сцена“.
Когато групата, в която участват също китаристът Джо Пери, басистът Том Хамилтън, китаристът Брад Уитфорд и барабанистът Джоуи Кр
Мирослава Мерекьова, Марин Мерекьов и Александра Мерекьова подреждат изложбата „ТриМа“ в галерия Vivacom Art Hall в София.
Експозицията ще бъде открита на 17 септември и ще продължи до 28 септември, съобщават организаторите.
От екипа отбелязват, че творците Мирослава Мерекьова, Марин Мерекьов и Александра Мерекьова са наследници на Никола Вълчев – известен български художник, майстор на битовия пейзаж. „Картините си показват заедно – като почит и признателност към предците си, развили таланта им, научили ги да се оглеждат и за невидимото“, казват те.
По думите им темите и стиловете върху платната, емоциите и състоянията, които пресъздават, са много различни, но и обединени от сюжети от детството на художниците – Алжир и слънцето, Ахтопол и рибата, манастири, цветя и птици, гръцки и хърватски острови, мечти и късчета фан
Варненската галерия А&G Art meeting открива летния си сезон със съвместна изложба живопис на Елена Велкова и Веселин Начев.
Вдъхновението на художничката за картините й идва от детството и майчинството, а неговото - от спомените от едно пътуване до Франция. По нейните думи обаче двамата не са обсъждали предварително идеите за общата им изява.
По темата за детството Велкова работи от около две години, сподели тя. Рисува спомени от своето детство, мигове от ежедневието и преживяванията с детето си, което е на три години и половина. Има и изображения, вдъхновени от стари фотографии от семейния архив, но художничката не е търсила да изрази времето в тях, а по-скоро моментите, скътани в хората, които решава да запечата заради носталгията, хумора и други емоции в тях.
Опитвам се да преработя впечатленията, за да създам атмосферата на платното, каза
Третият и последен ден на Hills Of Rock 2024 разтърси меломаните, пристигнали от цяла България, за да чуят и видят любимите си изпълнители. Финалът на фестивала екзалтира публиката и я остави в очакване на следващото му издание догодина. В събота трите сцени на Hills Of Rock предложиха на присъстващите избор измежду общо 16 групи.
На сцена "Строежа" вечерта започна с изпълнение на българското музикално дуо Woomb. След това публиката посрещна ексцентричната група ТДК, която изненада гостите с необичайната си визия, неизчерпаема енергия и рок ритми. По-късно на сцената се качиха музикантите от родната рок банда Panican Whyasker, които подгряха присъстващите за популярната група „Портокал“. Joker Out от Словения, които представиха страната си на Евровизия през изминалата година поставиха финала на сцена "Строежа" с интересен инди рок.
Сцена "На тъмно" пък беше превзета от
Художествената галерия "Ротенберг-Узунов" и "Александру Ръдулеску" от Букурещ подредиха изложба в Държавен културен институт "Културен център "Двореца" - Балчик. Експозицията "Балчик: свят на изкуството, 100 години по-късно" е свързана с румънското междувоенно изкуство, съобщават от културния институт.
Тя включва петдесет и две творби, снимки и документи, уловили забележителни моменти от „черноморската художествена школа“ - термин, въведен през 1923 г. от историка на изкуството и теоретика Анри Фосийон.
Гала Галактион описва „Белия град“, наречен така заради белите варовикови скали, които опасват Балчик, като „прекрасно селище на библейска медитация“. Неслучайно споменава духовното измерение на това място, тъй като в района са построени едни от най-старите християнски базилики. Румънската кралица Мария се влюбва в неукротимия дух на мястото и неговия тих ри
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Новооткритата изложба във виенския Музей за приложно изкуство (МАК), озаглавена „AUT NOW. 100 × австрийски дизайн за 21-ви век“, представя 100 обекта ...
С премиерата на детското представление „Карлсон и Дребосъчето“ по Астрид Линдгрен, Театрално-музикален център – Кърджали дава началото на есенно-зимния сезон. Тов ...
Концертът „Акордеонни импресии“ във Велико Търново предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади. Новият музикален проект, представен в Летния театър на ...
Тази вечер е 14-ият фестивал за поп и рок музика „София“, в подкрепа на българската музика и общественозначими каузи, съобщават организаторите. Зала 1 на НДК е домакин ...
Светлин Русев е солист в празничния концерт на симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е тази вечер в ...
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава и може да бъде посетена в къща музей „Вера Недкова“ до 15 ноември, обявиха от Националната галерия ...
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“.
В художествена га ...
Австрийският културист, актьор и политик Арнолд Шварценегер беше удостоен с почетна докторска титла от частното берлинско училище „Херти“ (Hertie School), предаде ДПА.& ...
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
Новооткритата изложба във виенския Музей за приложно изкуство (МАК), озаглавена „AUT NOW. 100 × австрийски дизайн за 21-ви век“, представя 100 обекта ...
Британската група TesseracT идва за първия си концерт у нас догодина
Британската група TesseracT идва за първия си концерт у нас догодина. Събитието на 19 януари е част турнето War of Being Part II, а домакин е залата на „Пиротска“ 5, съобщават организаторите от Fest Team.
Британската група TesseracT идва за първия си концерт у нас догодина.
Събитието на 19 януари е част турнето War of Being Part II, а домакин е залата на „Пиротска“ 5, съобщават организаторите от Fest Team.
В изкуството трябва повече да се експериментира, но винаги с много вкус.
Единственият начин да се доближим до новото поколение е да започнем да говорим на неговия език. Всичко дигитално, прожекциите, мапингът ни позволяват да видим постановките през различни призми. Това, което не бих докоснала за нищо на света са партитурите на композиторите, те са документи, които са ни завещани и нямаме право да ги променяме, но начинът, по който „сервираме“ на публиката е от голяма важност.
Това каза оперната прима Соня Йончева, която гостува във Варна за две постановки на форума „Опера в Летния театър“.
Публиката ще я види утре в „Бохеми“ и на 10 август в „Мадам Бътерфлай“.
Йончева сподели, че иска културата да бъде разнообразна, лесно достъпна и право на всеки жител на една страна. Това е и целта на нейния проект „Съкровени гласове“, който предви
Италиански и румънски артисти са специални гости на концерта на Андреа Бочели на стадион „Васил Левски“, съобщават организаторите от Fest Team и Charm Music. Със събитието на 14 септември световноизвестният тенор празнува 30 години.
За този специален повод Бочели ще бъде придружен от някои от най-изявените артисти на световната сцена. Сред тях е прочутият италиански флейтист Андреа Гриминели, известен с изпълненията си и редица международни турнета. Има над 200 съвместни концерта с Лучано Павароти, който го кани да участва в концерт на „Медисън скуеър гардън“, Ню Йорк, и така стартира кариерата му през 1984 г. През 1989 г. Гриминели печели „Грами“.
На сцената ще излезе и младият италиански балетист Франческо Коста, чиято кариера включва участия в Дър
Изложба с пейзажна живопис на младия художник Симеон Димитров бе открита в залата на Етнографския музей в Берковица по повод празника на града Рождество Богородично, който се отбелязва в няколко последователни дни с различни културни, спортни и музикални прояви.
Димитров представя 62 картини, рисувани с масло върху платно. Те са изработени с техника сфумато – наслояване на слоеве. В картините оживяват различни места от България – Черноморието, Велико Търново, Берковица, села от различни краища и най-много от северозападната част на България, а също планини, черкви и т.н. Картините носят носталгичен привкус, напомнят детството и спомени от миналото. Авторът е поставил загадка за зрителя във всяка картина и го провокира да открие нещо за себе си, независимо дали той е имал предвид точно това.
Симеон Димитров сподели, че основната тема в творбите му е любовта
Плевенска филхармония представя камерния концерт "Полифонични метаморфози 2024", посветен на три годишнини от рождението на български композитори - Константин Илиев (100 години), Васил Казанджиев (90 години) и Румен Бальозов (75 години). Това съобщиха от културния институт.
Солисти в концерта ще бъдат кларнетистът Росен Идеалов, Георгита Бояджиева, виолончело, Мирослав Димов и Чарли Милов, ударни инструменти.
В програмата са включени: канони из полифоничния цикъл "Музикална жертва" на Йохан С. Бах, Duo Concertante за кларинет и виолончело и Трио за виолончело, маримба и ударни от Васил Казанджиев, Ludus minor за кларинет и виолончело на Паул Хундемит, "Археография" за кларинет и маримба от Румен Бальозов, Седем багатели за кларинет и виолончело от Антон Веберн.
Ето и кои са солистите на концерта:
Чарли Милов е роден през 2001 г. в Плев
Крис Пайн се присъедини към актьорския състав на филма "Отвличането на Арабела" (Il rapimento di Arabella) в първата си роля на италиански език, съобщават "Варайъти" и "Холивуд рипортър.
Написан и режисиран от изгряващата италианска режисьорка Каролина Кавали като продължение на нейния пълнометражен дебют "Аманда", филмът "Отвличането на Арабела" е представен като "драмедия", разказваща историята на млада жена, която е убедена, че е грешна версия на самата себе си.
Бенедета Поркароли, която участва в "Аманда", отново си партнира с Кавали, този път в ролята на Холи - млада неудачница, която се чувства неудобно в собственото си тяло. Убедена, че е погрешна версия на самата себе си, тя променя мнението си след случайна среща със 7-годишно момиче.
Снимките за филма се очаква да започнат тази седмица в Северна Италия.
Крис Пайн, който
Наричат ги пионери на джент течението в прогресив жанра. С албума си от 2023 г. – War Of Being“, TesseracT достигна най-значимия творчески момент в досегашната си кариера. „Дръзко, амбициозно и всеобхватно произведение, албумът, който британците ще представят на турнето си, развълнува световната, но и българската, меломанска общност. Бандата, която собственоръчно, авантюристично и с всепомитаща креативност обогатява речника на „прогресива“, TesseracT се завърна, въоръжена с нищо по-малко от колекция от хипнотизираща и идиосинкратична нова музика“, коментират от Fest Team.
Междувременно, Даниел Томпкинс (вокали), Акл Кани (китара), Джеймс Монтийт (китара), Амос Уилямс (бас китара) и Джей Посстоунс (барабани) са не просто банда, която ярко се отличава от конкуренцията, като създава свой собствен музикален и лиричен свят, но и се утвърждава като мощна група на живо, с безброй запомнящи се концерти и фестивални участия на няколко континента, допълват организаторите на концерта в София.
Месеци след като отложиха концерти заради здравословни проблеми на фронтмена Стивън Тайлър, музикантите от групата обявиха, че слагат край на прощалното си турне, защото гласните му струни няма да се възстановят.
„Както знаете, гласът на Стивън е инструмент като никой друг", се казва в изявлението на групата, публикувано в социалната мрежа Екс.
Китаристът на „Куин“ Брайън Мей сподели възхищението си от фронтмена на "Аеросмит" в Инстаграм: “Стив Тайлър е един от най-великите вокалисти и фронтмени на всички времена и е ужасно, че необикновеният му глас е толкова увреден. Всичко преминава, но вдъхновяващото творчество на „Аеросмит“ ще остане, заедно със спомените за наистина една от най-страхотните групи, излизали на сцена“.
Когато групата, в която участват също китаристът Джо Пери, басистът Том Хамилтън, китаристът Брад Уитфорд и барабанистът Джоуи Кр
Мирослава Мерекьова, Марин Мерекьов и Александра Мерекьова подреждат изложбата „ТриМа“ в галерия Vivacom Art Hall в София.
Експозицията ще бъде открита на 17 септември и ще продължи до 28 септември, съобщават организаторите.
От екипа отбелязват, че творците Мирослава Мерекьова, Марин Мерекьов и Александра Мерекьова са наследници на Никола Вълчев – известен български художник, майстор на битовия пейзаж. „Картините си показват заедно – като почит и признателност към предците си, развили таланта им, научили ги да се оглеждат и за невидимото“, казват те.
По думите им темите и стиловете върху платната, емоциите и състоянията, които пресъздават, са много различни, но и обединени от сюжети от детството на художниците – Алжир и слънцето, Ахтопол и рибата, манастири, цветя и птици, гръцки и хърватски острови, мечти и късчета фан
Варненската галерия А&G Art meeting открива летния си сезон със съвместна изложба живопис на Елена Велкова и Веселин Начев.
Вдъхновението на художничката за картините й идва от детството и майчинството, а неговото - от спомените от едно пътуване до Франция. По нейните думи обаче двамата не са обсъждали предварително идеите за общата им изява.
По темата за детството Велкова работи от около две години, сподели тя. Рисува спомени от своето детство, мигове от ежедневието и преживяванията с детето си, което е на три години и половина. Има и изображения, вдъхновени от стари фотографии от семейния архив, но художничката не е търсила да изрази времето в тях, а по-скоро моментите, скътани в хората, които решава да запечата заради носталгията, хумора и други емоции в тях.
Опитвам се да преработя впечатленията, за да създам атмосферата на платното, каза
Третият и последен ден на Hills Of Rock 2024 разтърси меломаните, пристигнали от цяла България, за да чуят и видят любимите си изпълнители. Финалът на фестивала екзалтира публиката и я остави в очакване на следващото му издание догодина. В събота трите сцени на Hills Of Rock предложиха на присъстващите избор измежду общо 16 групи.
На сцена "Строежа" вечерта започна с изпълнение на българското музикално дуо Woomb. След това публиката посрещна ексцентричната група ТДК, която изненада гостите с необичайната си визия, неизчерпаема енергия и рок ритми. По-късно на сцената се качиха музикантите от родната рок банда Panican Whyasker, които подгряха присъстващите за популярната група „Портокал“. Joker Out от Словения, които представиха страната си на Евровизия през изминалата година поставиха финала на сцена "Строежа" с интересен инди рок.
Сцена "На тъмно" пък беше превзета от
Художествената галерия "Ротенберг-Узунов" и "Александру Ръдулеску" от Букурещ подредиха изложба в Държавен културен институт "Културен център "Двореца" - Балчик. Експозицията "Балчик: свят на изкуството, 100 години по-късно" е свързана с румънското междувоенно изкуство, съобщават от културния институт.
Тя включва петдесет и две творби, снимки и документи, уловили забележителни моменти от „черноморската художествена школа“ - термин, въведен през 1923 г. от историка на изкуството и теоретика Анри Фосийон.
Гала Галактион описва „Белия град“, наречен така заради белите варовикови скали, които опасват Балчик, като „прекрасно селище на библейска медитация“. Неслучайно споменава духовното измерение на това място, тъй като в района са построени едни от най-старите християнски базилики. Румънската кралица Мария се влюбва в неукротимия дух на мястото и неговия тих ри
„Ние сме просто скромна прогресив метъл група, но имаме големи амбиции и винаги сме имали такива. Винаги се стремим да стигнем до осъществяването им и това е борба и не сме загубили ентусиазма си за това. Искаме още по-големи и по-добри неща през цялото време. И това е само началото“, казва Даниел Томпкинс.
Специален гост на TesseracT на 19 януари е Novelists. Френската метъл група има повече от десет години опит на световната метълкор сцена с комбинация от прогресивни и мелодични елементи. Дебютният албум Souvenirs излиза през 2015 г., следват Noir (2017) и Déja-Vu (2022), в които изследват теми като самоанализата, човешкия опит и личностно развитие. От 2023 г. Novelists става група с женски вокал, след присъединяването на Камий Контрерас.
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.