NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Под прожектора След турнето "Музикална магия" кларинетистът Атанас Маринов започва работа по първия си самостоятелен албум
4236
Под прожектора

След турнето "Музикална магия" кларинетистът Атанас Маринов започва работа по първия си самостоятелен албум

Кларинетистът Атанас Маринов, който от години живее и работи в Швейцария, ще започне работа по първия си самостоятелен албум с оркестър, който се надява да бъде завършен до края на годината. Това обяви той в интервю по повод започващата днес в Созопол втора част от националното турне на "Музикална магия", в което той е солист и излиза на сцената заедно с маестро Йордан Камджалов и Плевенска филхармония."Насоката на албума ще е предимно да представи класически произведения, които не са писани за кларинет", обясни Маринов и допълни, че засега идеята му е да наблегне на цигулков репертоар, преработен от него за кларинет.Маринов обяви още, че освен по своя първи самостоятелен албум до края на годината му предстоят и записи с основания от него The Eastern Quartet, в който заедно с колеги музиканти от Швейцария и Румъния създават балканизирани версии на известни класически произведения

| 22 Юли 2024, 14:21 ч.
След турнето
След турнето "Музикална магия" кларинетистът Атанас Маринов започва работа по първия си самостоятелен албум
Снимка © Плевенска филхармония

Кларинетистът Атанас Маринов, който от години живее и работи в Швейцария, ще започне работа по първия си самостоятелен албум с оркестър, който се надява да бъде завършен до края на годината. Това обяви той в интервю по повод започващата днес в Созопол втора част от националното турне на "Музикална магия", в което той е солист и излиза на сцената заедно с маестро Йордан Камджалов и Плевенска филхармония.

Изложбата инсталация на Диан Костов „Кръстопът – цената на избора“ бе открита в Националната базилика на Светото сърце, Брюксел. На събитието присъстваха близо 200 гости и бе съпроводено от изпълнения на изпълнителя Никола Константинов, съобщават от екипа на художника.

„Кръстопът – цената на избора“ кани посетителите да изследват и преживеят вековната традиция на иконописта по нов, модерен начин и предизвика силен интерес сред българската общност в Брюксел и местната културна общественост“, казват организаторите. Те отбелязват, че съпругата на Диан Костов - психотерапевтът Милена Ташкова, е автор на концепцията.

„Те получиха поредица от предложения от църкви в цяла Европа, но се спряха на Националната базилика на Светото сърце, защото е най-голямата църква в света в стил ар деко и позволява изключителен размах на преживяването. Базиликата е трансформирана както вътрешн

Живопис с морско вдъхновение представя новата изложба на музея „Георги Велчев“, филиал на Градската художествена галерия, във Варна, съобщиха от културния институт.

В експозицията са включени картини на 12 творци. Всеки от тях е свързан с Варна.

Публиката може да види творби на Албена Коева, Боряна Симеонова, Боян Боев, Васил Василев, Велина Гребенска, Георги Йорданов, Деан Даракчиев, Иван Минчев, Пламен Аврамов, Стефан Кулев, Христо Христов и Цветан Кръстев.

Всеки от тях е изкушен от морския пейзаж, от линиите на бреговете и водата, от бриза или покоя на природата.

По традиция всяка година през август художественият музей „Георги Велчев“ прави изложба със заглавие “Море”.

Настоящата експозиция може да бъде разгледана от 22 август до 21 септември.

През септември трупата на Драматичен театър „Борис Луканов“ в Ловеч ще изнесе две представления на сцената на Ловешка средновековна крепост. Това съобщи на пресконференция в Националния пресклуб в Ловеч Цветан Тодоров от театъра.

Той уточни, че "Зимните навици на зайците" с Асен Блатечки и Николай Урумов ще се играе на 5 септимври (четвъртък) от 20:00 часа.

Класиката "Българи от старо време", също с участието на Николай Урумов, е на 13 септември.

През този месец театърът включва в репертоара и друго от новите си заглавия - "Дъхът на дявола". Продължават представленията на "Българи от старо време" и "Малката книжарница".  

Припомняме, че със средства от капиталова програма на Министерството на културата се извършва ремонт на големия салон на театъра. Предвижда се монтиране на нови седалки, електроакустика, подмяна на подовите настилки, и

Мишел Йео няма да участва в третата част от поредицата „Аватар“, пише сп. „Варайъти“.

Режисьорът на продикцията Джеймс Камерън разкри, че героинята на Йео, д-р Карина Мог, няма да се появи в предстоящото продължение, чието официално заглавие е „Аватар: Огън и пепел“ (Avatar: Fire and Ash). 

„Мишел Йео няма да участва в третата част. Тя ще изиграе своята роля в четвъртата и пета част. Новините около появата й в следващия филм „Аватар“ бяха погрешно съобщени“, каза Камерън пред „Ентъртеймънт уикли“ (Entertainment Weekly).

През 2021 г. покойният продуцент Джон Ландау публикува снимка на Йео на снимачната площадка на третия филм „Аватар“. Това накара много хора да предположат, че тя ще се появи във филма. 

„Тя ще участва в поредицата, а ролята й е и

На днешната дата актьорът Матю Пери щеше да навърши 55 години.

Покойният Пери, известен с ролята си на забавния и чаровен Чандлър Бинг от хитовия сериал „Приятели“, бе любимец на милиони зрители по цял свят.

„Роден съм във вторник, 19 август 1969 г. Имало е буря вечерта, в която съм се появил, и всички играели „Монополи“, докато ме чакали да изляза (естествено). Излязъл съм, крещейки, и не съм спрял да крещя със седмици“, пише Матю Пери в мемоарите си „Приятели, любовници и голямото ужасно нещо“. Актьорът е единственото дете на журналистката Сюзън Пери и Джон Бенет Пери, актьор, известен с ролята си на моряк в реклами на одеколон Old Spice през 70-те и 80-те години на миналия век. Родителите му се развеждат, когато е още бебе, и той е отгледан от майка си в Отава, Онтарио. Тази раздяла завинаги белязва Пери, кой

"Насоката на албума ще е предимно да представи класически произведения, които не са писани за кларинет", обясни Маринов и допълни, че засега идеята му е да наблегне на цигулков репертоар, преработен от него за кларинет.

Маринов обяви още, че освен по своя първи самостоятелен албум до края на годината му предстоят и записи с основания от него The Eastern Quartet, в който заедно с колеги музиканти от Швейцария и Румъния създават балканизирани версии на известни класически произведения.

Успоредно с това като изпълнител с договор към швейцарската музикалната агенция Acasa Live в програмата му са и солови рецитали и камерни концерти в цяла Европа. "Първо обаче, след края на турнето "Музикална магия", смятам да се отдам на 10-дневна пълна почивка със семейството", каза още Маринов. 

"От целия си опит досега мога да кажа, че за мен няма друга такава публика като българската - нейната енергия е велика. Не мога да го опиша с думи, но тук наистина хората ми действат по-специално, когато изляза на сцена", коментира музикантът. 

Той разказа още, че съчетаването на класическа музика и български фолклорни теми въздейства различно на публиката по света и в България, но той винаги изпълнява нещо българско като бис, независимо къде се намира.

Украинският виртуоз Валерий Соколов и фестивален оркестър под диригентството на Йоханес Шлефли ще открият десетото юбилейно издание на фестивала „Алегра“, съобщават организаторите.

По думите им и тази година, в разгара на лятото, в София от 12 до 20 юли, събитието ще зарадва своята публика с  разнообразие от музика, обхващаща целия спектър на класиката – от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър, и от Хайдн, през Моцарт, Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис.

В откриващия концерт, в Централния военен клуб, ще звучи музика от Йохан Щраус – увертюра към оперетата "Прилепът", Волфганг Амадеус Моцарт – Концерт за цигулка No. 5 в ла-мажор, KV. 219, и  Антонин Дворжак - Симфония No.8, сол-мажор, oп. 88.

Валерий Соколов

Столичната галерия Little Bird Place представя изложбата Not Very Ordered на Гергана Табакова. Експозицията може да бъде разгледана от 12 до 28 юни, съобщават организаторите. 

„Not Very Ordered използва за своя отправна точка познатите ни като логични структури на битието - например представите за реда, за времето, за правилата. Изложбата частично преразглежда схващането за строгата конструкция на реда и извежда като централни отношенията ред-безпорядък, фантазност-практичност, зависимост-независимост“, разказват от екипа. 

Те отбелязват, че елементите в изложбата започват едно пътуване из различни структури, които обаче в себе си често съдържат възможност за изход от реда, който налагат. 

„Изобразяването на тази възможност се превръща в цел на работата на Гергана Табакова и пренася в пространството между строгото планиране и случайността. Достъпът

Derida Dance Center обявява отворена покана за артистични резиденции към български хореографи, танцови екипи и компании, които работят на свободна практика, съобщават от културната институция.

Целта ни е да подкрепим български професионални артисти и организации в областта на съвременния танц, като им предоставим условия за създаване на ново представление.

На всеки от селектираните три екипа ще бъде предоставена финансова подкрепа в размер на 2000 лв., възможност за артистични консултации, безплатен достъп и техническа подкрепа от сцена „Дерида“ за репетиции и премиера.

Критериите, по които ще бъдат селектирани трите екипа, са идея – актуалност и оригиналност, заложени похвати за реализация на творческото намерение и потенциал на творческия екип. 

Предложения се приемат до 17 септември.

На паралелите между съвременното изкуство и дзен учението е посветена изложбата „Дори нещо добро не е толкова добро, колкото нищото“ на Желко Терзиев.

Откриването е на 12 септември в „Гьоте институт“, като експозицията ще продължи до 3 октомври, съобщават организаторите.

По думите им авторът няма за цел да съпостави всички характеристики на съвременното изкуство и дзен. Вместо това той се фокусира върху тази част от философията и на двете към използването на противоречие или парадокс като метод за обяснение и разбиране на реалността. Терзиев търси отговор на това как е възможно, след придържане към еднаква или близка методология, да се отключат противоположни ефекти и да се възприемат различни цели.

В единия случай изненадата и объркването могат да провокират възприемането на дълбинни разбирания, състояния, определяни като „просвет

Държавната опера в Стара Загора ще представи мюзикъла „Ромео и Жулиета“ и операта „Ловци на бисери“ на откритата сцена на язовир „Копринка“. Това съобщиха от пресцентъра на Община Казанлък. Събитията са част от програмата на „Празници в долината на тракийските царе“. Двете представления ще са на 31 август и на 1 септември.

Двете музикални творби са обединени от непреходната тема за любовта -„Ромео и Жулиета“ в музикалната интерпретация на Жерар Пресгюрвик, и източната приказка в операта „Ловци на бисери“. Гостите и жителите на Казанлък ще имат възможността да се потопят както в природната и историческа забележителност на района, така и в музикалните преживявания на световното класическо и съвременно изкуство. Събитията са обединени под символичното заглавие в духа на тракийските празници „Н

"Когато свиря нещо много чувствително като "Притури се планината", което изпълнявам и в "Музикална магия", хората по света се разплакват, независимо, че не разбират и не познават мелодията. Публиката навсякъде усеща българската музика много силно, но у нас това е още по-интензивно. Тук хората също плачат много, но това са обикновено сълзи от една особена смесица между тъга и радост, или радостна тъга, ако мога така да я нарека", коментира Атанас Маринов.   

Кларинетистът допълни, че най-голямото предизвикателство за него в тази поредица е изпълнението на класически творби, които не са писани за кларинет - като цигулкови теми от Паганини. "Аз обаче съм човек, който обича предизвикателства", поясни той. 

В същото време, работата му с Йордан Камджалов, с когото се познават от 7-8 години, след като Маринов става стипендиант на фондацията за млади таланти на маестрото, му дава свобода. "Единствено маестро Камджалов ми дават тази абсолютна свобода, която в момента е и моята цел в музиката - липсата на рамки, ограничения и притеснения", каза той.

След Летния театър в Созопол тази вечер, турнето "Музикална магия", посветено на 70-годишнината от създаването на оркестъра на Плевенската филхармония, ще продължи до края на месеца със спирки в Карнобат на 24 юли, Бургас на 25 юли и Несебър на 26 юли. През септември проектът ще бъде представен още в Ямбол (10.09), Сливен (11.09) и Кюстендил (12.09).

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Изложба на художника Румен Саздов "Крехки същества и металургия на любовта" беше открита в Прага
Ателиерният салон на българския художник Румен Саздов със заглавие: "Крехки същества и металургия на любовта" беше открит тази седмица в галерията на Българския културен институт в ...
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“, съобщават от театралната работилница. Първото представление ще се играе на 30 септември. Ко ...
Мирослава Кацарова представя концертната програма „Палома“
Певицата Мирослава Кацарова ще представи своята концертна програма „Палома“ (Paloma) във Варненската градска художествена галерия в рамките на съпътстващата програма на ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Под прожектора
4236
Под прожектора

След турнето "Музикална магия" кларинетистът Атанас Маринов започва работа по първия си самостоятелен албум

Кларинетистът Атанас Маринов, който от години живее и работи в Швейцария, ще започне работа по първия си самостоятелен албум с оркестър, който се надява да бъде завършен до края на годината.Това обяви той в интервю по повод започващата днес в Созопол втора част от националното турне на "Музикална магия", в което той е солист и излиза на сцената заедно с маестро Йордан Камджалов и Плевенска филхармония.

| 22 Юли 2024, 14:21 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
След турнето
След турнето "Музикална магия" кларинетистът Атанас Маринов започва работа по първия си самостоятелен албум
Снимка © Плевенска филхармония

Кларинетистът Атанас Маринов, който от години живее и работи в Швейцария, ще започне работа по първия си самостоятелен албум с оркестър, който се надява да бъде завършен до края на годината. Това обяви той в интервю по повод започващата днес в Созопол втора част от националното турне на "Музикална магия", в което той е солист и излиза на сцената заедно с маестро Йордан Камджалов и Плевенска филхармония.

"Насоката на албума ще е предимно да представи класически произведения, които не са писани за кларинет", обясни Маринов и допълни, че засега идеята му е да наблегне на цигулков репертоар, преработен от него за кларинет.

Изложбата инсталация на Диан Костов „Кръстопът – цената на избора“ бе открита в Националната базилика на Светото сърце, Брюксел. На събитието присъстваха близо 200 гости и бе съпроводено от изпълнения на изпълнителя Никола Константинов, съобщават от екипа на художника.

„Кръстопът – цената на избора“ кани посетителите да изследват и преживеят вековната традиция на иконописта по нов, модерен начин и предизвика силен интерес сред българската общност в Брюксел и местната културна общественост“, казват организаторите. Те отбелязват, че съпругата на Диан Костов - психотерапевтът Милена Ташкова, е автор на концепцията.

„Те получиха поредица от предложения от църкви в цяла Европа, но се спряха на Националната базилика на Светото сърце, защото е най-голямата църква в света в стил ар деко и позволява изключителен размах на преживяването. Базиликата е трансформирана както вътрешн

Живопис с морско вдъхновение представя новата изложба на музея „Георги Велчев“, филиал на Градската художествена галерия, във Варна, съобщиха от културния институт.

В експозицията са включени картини на 12 творци. Всеки от тях е свързан с Варна.

Публиката може да види творби на Албена Коева, Боряна Симеонова, Боян Боев, Васил Василев, Велина Гребенска, Георги Йорданов, Деан Даракчиев, Иван Минчев, Пламен Аврамов, Стефан Кулев, Христо Христов и Цветан Кръстев.

Всеки от тях е изкушен от морския пейзаж, от линиите на бреговете и водата, от бриза или покоя на природата.

По традиция всяка година през август художественият музей „Георги Велчев“ прави изложба със заглавие “Море”.

Настоящата експозиция може да бъде разгледана от 22 август до 21 септември.

През септември трупата на Драматичен театър „Борис Луканов“ в Ловеч ще изнесе две представления на сцената на Ловешка средновековна крепост. Това съобщи на пресконференция в Националния пресклуб в Ловеч Цветан Тодоров от театъра.

Той уточни, че "Зимните навици на зайците" с Асен Блатечки и Николай Урумов ще се играе на 5 септимври (четвъртък) от 20:00 часа.

Класиката "Българи от старо време", също с участието на Николай Урумов, е на 13 септември.

През този месец театърът включва в репертоара и друго от новите си заглавия - "Дъхът на дявола". Продължават представленията на "Българи от старо време" и "Малката книжарница".  

Припомняме, че със средства от капиталова програма на Министерството на културата се извършва ремонт на големия салон на театъра. Предвижда се монтиране на нови седалки, електроакустика, подмяна на подовите настилки, и

Мишел Йео няма да участва в третата част от поредицата „Аватар“, пише сп. „Варайъти“.

Режисьорът на продикцията Джеймс Камерън разкри, че героинята на Йео, д-р Карина Мог, няма да се появи в предстоящото продължение, чието официално заглавие е „Аватар: Огън и пепел“ (Avatar: Fire and Ash). 

„Мишел Йео няма да участва в третата част. Тя ще изиграе своята роля в четвъртата и пета част. Новините около появата й в следващия филм „Аватар“ бяха погрешно съобщени“, каза Камерън пред „Ентъртеймънт уикли“ (Entertainment Weekly).

През 2021 г. покойният продуцент Джон Ландау публикува снимка на Йео на снимачната площадка на третия филм „Аватар“. Това накара много хора да предположат, че тя ще се появи във филма. 

„Тя ще участва в поредицата, а ролята й е и

На днешната дата актьорът Матю Пери щеше да навърши 55 години.

Покойният Пери, известен с ролята си на забавния и чаровен Чандлър Бинг от хитовия сериал „Приятели“, бе любимец на милиони зрители по цял свят.

„Роден съм във вторник, 19 август 1969 г. Имало е буря вечерта, в която съм се появил, и всички играели „Монополи“, докато ме чакали да изляза (естествено). Излязъл съм, крещейки, и не съм спрял да крещя със седмици“, пише Матю Пери в мемоарите си „Приятели, любовници и голямото ужасно нещо“. Актьорът е единственото дете на журналистката Сюзън Пери и Джон Бенет Пери, актьор, известен с ролята си на моряк в реклами на одеколон Old Spice през 70-те и 80-те години на миналия век. Родителите му се развеждат, когато е още бебе, и той е отгледан от майка си в Отава, Онтарио. Тази раздяла завинаги белязва Пери, кой

Маринов обяви още, че освен по своя първи самостоятелен албум до края на годината му предстоят и записи с основания от него The Eastern Quartet, в който заедно с колеги музиканти от Швейцария и Румъния създават балканизирани версии на известни класически произведения.

Успоредно с това като изпълнител с договор към швейцарската музикалната агенция Acasa Live в програмата му са и солови рецитали и камерни концерти в цяла Европа. "Първо обаче, след края на турнето "Музикална магия", смятам да се отдам на 10-дневна пълна почивка със семейството", каза още Маринов. 

Украинският виртуоз Валерий Соколов и фестивален оркестър под диригентството на Йоханес Шлефли ще открият десетото юбилейно издание на фестивала „Алегра“, съобщават организаторите.

По думите им и тази година, в разгара на лятото, в София от 12 до 20 юли, събитието ще зарадва своята публика с  разнообразие от музика, обхващаща целия спектър на класиката – от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър, и от Хайдн, през Моцарт, Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис.

В откриващия концерт, в Централния военен клуб, ще звучи музика от Йохан Щраус – увертюра към оперетата "Прилепът", Волфганг Амадеус Моцарт – Концерт за цигулка No. 5 в ла-мажор, KV. 219, и  Антонин Дворжак - Симфония No.8, сол-мажор, oп. 88.

Валерий Соколов

Столичната галерия Little Bird Place представя изложбата Not Very Ordered на Гергана Табакова. Експозицията може да бъде разгледана от 12 до 28 юни, съобщават организаторите. 

„Not Very Ordered използва за своя отправна точка познатите ни като логични структури на битието - например представите за реда, за времето, за правилата. Изложбата частично преразглежда схващането за строгата конструкция на реда и извежда като централни отношенията ред-безпорядък, фантазност-практичност, зависимост-независимост“, разказват от екипа. 

Те отбелязват, че елементите в изложбата започват едно пътуване из различни структури, които обаче в себе си често съдържат възможност за изход от реда, който налагат. 

„Изобразяването на тази възможност се превръща в цел на работата на Гергана Табакова и пренася в пространството между строгото планиране и случайността. Достъпът

Derida Dance Center обявява отворена покана за артистични резиденции към български хореографи, танцови екипи и компании, които работят на свободна практика, съобщават от културната институция.

Целта ни е да подкрепим български професионални артисти и организации в областта на съвременния танц, като им предоставим условия за създаване на ново представление.

На всеки от селектираните три екипа ще бъде предоставена финансова подкрепа в размер на 2000 лв., възможност за артистични консултации, безплатен достъп и техническа подкрепа от сцена „Дерида“ за репетиции и премиера.

Критериите, по които ще бъдат селектирани трите екипа, са идея – актуалност и оригиналност, заложени похвати за реализация на творческото намерение и потенциал на творческия екип. 

Предложения се приемат до 17 септември.

На паралелите между съвременното изкуство и дзен учението е посветена изложбата „Дори нещо добро не е толкова добро, колкото нищото“ на Желко Терзиев.

Откриването е на 12 септември в „Гьоте институт“, като експозицията ще продължи до 3 октомври, съобщават организаторите.

По думите им авторът няма за цел да съпостави всички характеристики на съвременното изкуство и дзен. Вместо това той се фокусира върху тази част от философията и на двете към използването на противоречие или парадокс като метод за обяснение и разбиране на реалността. Терзиев търси отговор на това как е възможно, след придържане към еднаква или близка методология, да се отключат противоположни ефекти и да се възприемат различни цели.

В единия случай изненадата и объркването могат да провокират възприемането на дълбинни разбирания, състояния, определяни като „просвет

Държавната опера в Стара Загора ще представи мюзикъла „Ромео и Жулиета“ и операта „Ловци на бисери“ на откритата сцена на язовир „Копринка“. Това съобщиха от пресцентъра на Община Казанлък. Събитията са част от програмата на „Празници в долината на тракийските царе“. Двете представления ще са на 31 август и на 1 септември.

Двете музикални творби са обединени от непреходната тема за любовта -„Ромео и Жулиета“ в музикалната интерпретация на Жерар Пресгюрвик, и източната приказка в операта „Ловци на бисери“. Гостите и жителите на Казанлък ще имат възможността да се потопят както в природната и историческа забележителност на района, така и в музикалните преживявания на световното класическо и съвременно изкуство. Събитията са обединени под символичното заглавие в духа на тракийските празници „Н

"От целия си опит досега мога да кажа, че за мен няма друга такава публика като българската - нейната енергия е велика. Не мога да го опиша с думи, но тук наистина хората ми действат по-специално, когато изляза на сцена", коментира музикантът. 

Той разказа още, че съчетаването на класическа музика и български фолклорни теми въздейства различно на публиката по света и в България, но той винаги изпълнява нещо българско като бис, независимо къде се намира.

"Когато свиря нещо много чувствително като "Притури се планината", което изпълнявам и в "Музикална магия", хората по света се разплакват, независимо, че не разбират и не познават мелодията. Публиката навсякъде усеща българската музика много силно, но у нас това е още по-интензивно. Тук хората също плачат много, но това са обикновено сълзи от една особена смесица между тъга и радост, или радостна тъга, ако мога така да я нарека", коментира Атанас Маринов.   

Кларинетистът допълни, че най-голямото предизвикателство за него в тази поредица е изпълнението на класически творби, които не са писани за кларинет - като цигулкови теми от Паганини. "Аз обаче съм човек, който обича предизвикателства", поясни той. 

В същото време, работата му с Йордан Камджалов, с когото се познават от 7-8 години, след като Маринов става стипендиант на фондацията за млади таланти на маестрото, му дава свобода. "Единствено маестро Камджалов ми дават тази абсолютна свобода, която в момента е и моята цел в музиката - липсата на рамки, ограничения и притеснения", каза той.

След Летния театър в Созопол тази вечер, турнето "Музикална магия", посветено на 70-годишнината от създаването на оркестъра на Плевенската филхармония, ще продължи до края на месеца със спирки в Карнобат на 24 юли, Бургас на 25 юли и Несебър на 26 юли. През септември проектът ще бъде представен още в Ямбол (10.09), Сливен (11.09) и Кюстендил (12.09).

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Изложба на художника Румен Саздов "Крехки същества и металургия на любовта" беше открита в Прага
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“
Мирослава Кацарова представя концертната програма „Палома“
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.