NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Творчески отражения Фотографката Михаела Аройо показва живота на българската диаспора в Бесарабия
4412
Творчески отражения

Фотографката Михаела Аройо показва живота на българската диаспора в Бесарабия

Фотографката Михаела Аройо изследва идентичността на българската диаспора в Бесарабия, с акцент върху историята на региона. Проектът ще бъде представен с изложбата „Сънувам на български“. Откриването е на 30 юли в галерия „Синтезис“, съобщават организаторите. По думите им това е първото цялостно представяне на проекта

| 22 Юли 2024, 13:17 ч.
Фотографката Михаела Аройо показва живота на българската диаспора в Бесарабия
Фотографката Михаела Аройо показва живота на българската диаспора в Бесарабия
Снимка © Организаторите

Фотографката Михаела Аройо изследва идентичността на българската диаспора в Бесарабия, с акцент върху историята на региона. 

Осем художници от страната и местни майстори на четката ще се включат в тазгодишното издание на Националния пленер по живопис, който се провежда в рамките на седмицата, посветена на празника на Хасково – 8 септември, съобщиха от пресцентъра на общината.

Авторите, които са приели поканата, са: Васил Тенев, Илияна Минкова, Ивелина Иванова, Анатолий Станкулов, Тоска Запрянова-Николовa, Атанаска Димова, Неделчо Кучков и Луиза Китар.

Творческият форум се организирана в партньорство с Художествена галерия „Хасково“ и Сдружение „Дружество на Хасковските художници“ (ДХХ). Тази година той е под надслов „С Хасково в сърцето” .

Пленерът ще се проведе в хотелски комплекс на едно от любимите места за жителите на града - лесопарк „Кенана“ от 28 август до 1 септември. След приключването му по традиция картините щ

Невероятните импресионисти от колекцията на музея "Лангмат" в Баден - десетки произведения на творци като Реноар, Сезан, Моне и Дега, гостуват на "Фондация Ермитаж" в Лозана, Швейцария, предаде АФП.

"Никога не бях виждал картините в тази светлина", казва с удивление Маркус Стегман, директор на "Лангмат", предоставил десетки творби за изложба, която ще продължи до ноември. 
       
Повечето от произведенията - сред които много специални творби като "Плитката" на Реноар или "Гола жена" на Дега, никога не са напускали пашкула на вилата "Лангмат", недалеч от Цюрих в Северна Швейцария, с нейното осветление от кристални полилеи и прозорци с решетки.

Картината на Реноар, изобразяваща жена с плитка, е една от най-разпознаваемите му творби и е известна също като "Мона Лиза на Лангмат".

Във "Фондация Ермитаж" широките еркери на вилата от 19

Актрисите Джуди Денч и Сиан Филипс ще станат първите две жени, членуващи в "Гарик" - един от най-старите частни клубове в Лондон, който все по-често е критикуван, че е запазен за мъже, предаде АФП. 

Според "Гардиън" в понеделник вечерта клуб "Гарик" е нарекъл "видни членове" 89-годишната Джуди Денч и 91-годишната Сиан Филипс. 

Основан през 1831 г., клубът се намира в Ковънт Гардън, в центъра на Лондон. В него членуват много съдии и адвокати, журналисти, висши държавни служители и политически лидери.

Подобно на други престижни клубове, "Гарик" е запазен за мъже по силата на дългогодишно правило, редовно заклеймявано като архаично и символ на мъжкия микрокосмос на места с власт и влияние.
       
Според списък, публику

Нов двуезичен албум, посветен на българския художник Георги Баев (1924 - 2007) и отбелязването на 100-годишнината от неговото рождение, ще бъде представен официално в Бургас на 21 юни в Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски", съобщават от културната институция в морския град.

Луксозното двуезично издание, в което има текстове на български и английски език, е с обем от 95 страници и включва 55 репродукции на творби от фонда на Бургаската художествена галерия, както и 40 картини собственост на семейството му.

Сред представени творби има негови живописни платна, акварели, графики и рисунки, които обобщават художествения изказ на Баев и описват различните базови периоди в творчеството му.

Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерство на културата, а организаторите допълват, че желаещите ще могат да закупят албума на място в галерията още на

Йорданка Христова е готова с първи том от автобиографичната трилогия „Изповед“, посветена на нейния живот. 

Официалната премиера на книгата ще бъде през есента, съобщават от екипа на певицата.

Както информирахме, на 12 август, на Античния театър в Пловдив, ще се състои концерт-спектакъла „Йорданка Христова – завинаги", реплика на големия концерт от ноември 2023 г. в зала 1 на НДК, който ознаменува началото на прощалното турне на певицата. 

На сцената ще прозвучат златните хитове на звездата, както и песни от актуалния й албум „Обич разпиляна".

Спектакълът ще разкаже за музикалния път на певицата. „Всяка среща с моята публика е вълнение и изпитание. Благодаря на съдбата, че съхрани гласа и енергията ми, защото те са важни за един артист, когато е на сцена“, казва Йорда

Проектът ще бъде представен с изложбата „Сънувам на български“. Откриването е на 30 юли в галерия „Синтезис“, съобщават организаторите.

По думите им това е първото цялостно представяне на проекта.

В продължение на пет години авторката посещава над 60 населени места в Молдова и Украйна с преобладаващо българско население. По време на 14-те си пътувания тя снима традициите, ежедневието на хората. Паралелно с това Аройо записва аудио интервюта, песни и стихотворения с членове на общността, които стават основа на звуковата среда, създадена за изложбата от Светослав Тодоров, журналист и музикален селектор. В експозицията е включен още текстът „Бесарабският фронт“ на писателя и журналист Димитър Кенаров.

„Когато за първи път посетих Бесарабия през 2019 г. не знаех почти нищо за нашата диаспора там. Всъщност, тъкмо това ме отведе в един горещ юлски ден на събора „Есть контакт” в село Стояновка в Молдова - ежегодна среща на българските младежи от региона. На влизане в селото спрях колата пред една къща по прашния черен път и на развален руски попитах бабата отпред къде е съборът, а тя изненадващо ми отговори „Говори на български, бе!”. На път за там бях прекосила две граници, а се чувствах като у дома си, толкова гостоприемно ме приеха. За това допринасяха и разговорите на български, познатите манджи, неизбежната „Бяла роза”, както и някои позабравени поп-фолк хитове от 90-те. Това пътуване продължи само едно денонощие, но неочаквано се превърна в начало на дългосрочен фотографски проект“, разказва Михаела Аройо.

Тя отбелязва, че през 2021 г. отново е била на събора „Есть контакт“, този път в село Чушмелий, Украйна. Там фотографката се запознала с Дана Митанова, която разказала, че бесарабските българи използват поне три езика в ежедневието си - родния български, държавния – украински или молдовски и общия за всички в този мултиетнически регион – руски. Допълнила, че не знае на какъв език мисли, но сънува на български.

Деветото издание на фестивала на стъклото „Стъклена плетеница“ започна днес в Музея на архитектурно-историческия резерват (МАИР) „Боженци“. 

Той ще продължи до 4 август.

На територията на МАИР „Боженци“ са разположени три обекта. Под навеса на менгема е ателието на Деница Венкова, която представя гравиране върху стъкло. Експериментиращата в сферите стъклопис, керамика и арт фотография Неда Личева посреща почитателите на рисуването наопаки в двора на къщата музей „Баба Райна”. Работилницата за класически витраж е разположена в изложбената зала на Старото школо.

„Интересът към фестивала е голям. През годините се увеличава броят на посетителите“, каза Анастасия Тонкова, част от екипа в работилницата за класически витраж. Според нея няма предпочитания между трите обекта и всички са еднакво ангажирани.

„За девета година сме участници във фестивала. За то

Йоанна Русева – цигулка, и Гийом Венсан – пиано, ще свирят на 22 юни в камерна зала "България", в рамките на 55-ото издание на "Софийски музикални седмици", съобщават от екипа на фестивала.

По думите им музикантите ще поднесат разнообразна музикална програма, изпълнена с виртуозност и осезаема емоционалност, посветена на жените композиторки и изследваща уникалния стил и изказ на Клара Шуман, с необичайния й хармоничен език и оригинален почерк. Поетиката на Алма Малер е следващият обект.

Втората част проследява пътя на няколко големи авторки от ХХ век – Галина Устволская и Адриана Хьолски с български премиери на творбите им.

Галерия „Аросита“ ще бъде домакин на изложбата „Невинни игри“.

Неин автор е художничката Лина Бо, която ще представи там творбите си в периода 19 септември - 3 октомври, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че артистичният път на авторката минава през Лондон и Ню Йорк.

„Невинни игри“ е експозиция, подбрана специално за пространството на галерия „Аросита“. С нея Лина Бо се откроява като артист, който смело предизвиква установените норми и отстоява женската независимост и свобода. Нейните картини са наситени с многопластова символика и разкриват жена, която не се подчинява на наложените стереотипи и отстоява своята идентичност“, разказват от галерията.

Те посочват, че Лина Бо използва своя образ, за да представи трансформацията на жената – от скритите й желания до нейната непокорна същн

Десетки хиляди фенове се стекоха Сеул, за да отпразнуват 11-ия рожден ден на южнокорейския кей-поп феномен Би Ти Ес - ден след като най-възрастният член на групата Джин завърши военната си служба, предаде АФП.

Шестима членове на Би Ти Ес все още служат в армията - задължение в Република Корея, където всички мъже под 30-годишна възраст се призовават за най-малко 18 месеца. Това принуди най-популярната момчешка група в света да излезе в почивка през 2022 г.

Феновете на групата от цял свят се  присъединиха към събитието, организирано в спортен комплекс в южната част на Сеул. Някои от тях чакаха още от сутринта, за да са сигурни, че ще получат безплатни артикули, като картички на техните идоли, и ще видят Джин да излиза на сцената. Опашките достигаха до три километра.

"Дъщеря ми им е фенка и пристигнахме в Сеул като подарък за рождения й ден", споделя  40

Пост Малоун и Доджа Кет, две от най-големите звезди на поп музиката, ще бъдат хедлайнери на тазгодишния фестивал „Глабал ситизън“, който ще се проведе в Сентръл парк в Ню Йорк на 28 септември, съобщава АП.

Пандемията КОВИД-19 заличи годините на напредък, който светът беше постигнал в борбата с крайната бедност, а тези неуспехи се задълбочиха от войните в Украйна и Газа и се усложниха от изменението на климата, каза главният изпълнителен директор на „Глобал ситизън“ Хю Евънс и добави:“Ето защо сме толкова развълнувани, че най-известните артисти в света се активизират в момент, когато са абсолютно необходими“.

„Глабал ситизън“ отдавна си партнира с прочути музиканти - от Бионсе и Джей-Зи до „Куийн“, от Стиви Уондър до Ед Шийран, за да привлича вниманието върху своите инициативи. Организацията работи за убеждаване на държавите да увеличат вноските си в Международната

Десетки хиляди българи мигрират от българските земи към Бесарабия след руско-турските войни от 1806-1812 г. и 1828-1829 г., за да избегнат османските набези, посочват организаторите на изложбата. Причините за преселението са свързани и с политиката на Руската империя да засели в Бесарабия население, което да облагороди граничния за империята регион, обясняват те. 

До момента проектът е представян в Болград, Украйна (2021), в селата Тенево и Голица, България (2021), в изложби организирани от фондация „Аморфа“ в „Ателие пластелин“ София и ЖП гара Варнa (2022), в групова изложба „На/родна земя“ в Пловдив (2022), както и като част от инициативата Square Mile на The VII Foundation в Арл, Франция (2024). 

В съпътстващата програма на експозицията е включена „Фотокниготека“, като в библиотека „Фотосинтезис“ на 1 август ще бъдат представени фотокниги, избрани от Михаела Аройо. На 29 август авторката ще е гост на „Благодатни четвъртъци с Гаро Кешишян“ във Варна, на 18 септември ще участва в разговор на тема „Бесарабските българи“ заедно с етнолога Галин Георгиев и писателя и журналист Димитър Кенаров. На 24 септември Аройо ще направи тур в изложбата „Сънувам на български“.

Експозицията се организира с подкрепата на „Фотосинтезис“. Проектът е частично финансиран по програми „Творчески инициативи” и „Творчески стипендии” на националния фонд „Култура“.

Михаела Аройо е документална фотографка, родена през 1993 г. във Варна. Започва професионалния си път през 2014 г. като стажант във вестник „Труд“, а в периода 2017 - 2018 г. е щатен фоторепортер в агенция „Булфото“. От 2020 г. работи на свободна практика и изследва теми като културна идентичност, история, фолклор и околна среда. Аройо има бакалавърска степен по фотография от Нов български университет (НБУ), а в момента следва магистратура по история във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Участва в майсторски класове по документална фотография организирани от NOOR и The VII Foundation и фотографски работилници със Стратос Калафатис (2022) и Ванеса Уиншип и Джордж Георгиу (2023), организирани от галерия „Синтезис“. 

Нейни фотографии са публикувани в издания като The New Yorker, National Geographic и Die Zeit. През 2022 г. National Geographic България публикува нейни снимки и статия за бесарабските българи. През 2023 г. проектът „Сънувам на български“ печели признание от Magnum Foundation с второ място на Inge Morath Award – награда, връчвана на жени фотографки до 30-годишна възраст. През същата година Аройо печели наградата на The Everyday Projects - субсидия в подкрепа на работата по същия проект.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София, в „Топлоцентрала“, съобщават организаторите от посолството на Република Корея в България и Корейската фонд ...
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов&l ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Американският рапър Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин, след като съдия отхвърли предложението на хип-хоп магната да бъде пуснат под домашен арест, предаде Асош ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Творчески отражения
4412
Творчески отражения

Фотографката Михаела Аройо показва живота на българската диаспора в Бесарабия

Фотографката Михаела Аройо изследва идентичността на българската диаспора в Бесарабия, с акцент върху историята на региона. Проектът ще бъде представен с изложбата „Сънувам на български“.

| 22 Юли 2024, 13:17 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Фотографката Михаела Аройо показва живота на българската диаспора в Бесарабия
Фотографката Михаела Аройо показва живота на българската диаспора в Бесарабия
Снимка © Организаторите

Фотографката Михаела Аройо изследва идентичността на българската диаспора в Бесарабия, с акцент върху историята на региона. 

Проектът ще бъде представен с изложбата „Сънувам на български“. Откриването е на 30 юли в галерия „Синтезис“, съобщават организаторите.

Осем художници от страната и местни майстори на четката ще се включат в тазгодишното издание на Националния пленер по живопис, който се провежда в рамките на седмицата, посветена на празника на Хасково – 8 септември, съобщиха от пресцентъра на общината.

Авторите, които са приели поканата, са: Васил Тенев, Илияна Минкова, Ивелина Иванова, Анатолий Станкулов, Тоска Запрянова-Николовa, Атанаска Димова, Неделчо Кучков и Луиза Китар.

Творческият форум се организирана в партньорство с Художествена галерия „Хасково“ и Сдружение „Дружество на Хасковските художници“ (ДХХ). Тази година той е под надслов „С Хасково в сърцето” .

Пленерът ще се проведе в хотелски комплекс на едно от любимите места за жителите на града - лесопарк „Кенана“ от 28 август до 1 септември. След приключването му по традиция картините щ

Невероятните импресионисти от колекцията на музея "Лангмат" в Баден - десетки произведения на творци като Реноар, Сезан, Моне и Дега, гостуват на "Фондация Ермитаж" в Лозана, Швейцария, предаде АФП.

"Никога не бях виждал картините в тази светлина", казва с удивление Маркус Стегман, директор на "Лангмат", предоставил десетки творби за изложба, която ще продължи до ноември. 
       
Повечето от произведенията - сред които много специални творби като "Плитката" на Реноар или "Гола жена" на Дега, никога не са напускали пашкула на вилата "Лангмат", недалеч от Цюрих в Северна Швейцария, с нейното осветление от кристални полилеи и прозорци с решетки.

Картината на Реноар, изобразяваща жена с плитка, е една от най-разпознаваемите му творби и е известна също като "Мона Лиза на Лангмат".

Във "Фондация Ермитаж" широките еркери на вилата от 19

Актрисите Джуди Денч и Сиан Филипс ще станат първите две жени, членуващи в "Гарик" - един от най-старите частни клубове в Лондон, който все по-често е критикуван, че е запазен за мъже, предаде АФП. 

Според "Гардиън" в понеделник вечерта клуб "Гарик" е нарекъл "видни членове" 89-годишната Джуди Денч и 91-годишната Сиан Филипс. 

Основан през 1831 г., клубът се намира в Ковънт Гардън, в центъра на Лондон. В него членуват много съдии и адвокати, журналисти, висши държавни служители и политически лидери.

Подобно на други престижни клубове, "Гарик" е запазен за мъже по силата на дългогодишно правило, редовно заклеймявано като архаично и символ на мъжкия микрокосмос на места с власт и влияние.
       
Според списък, публику

Нов двуезичен албум, посветен на българския художник Георги Баев (1924 - 2007) и отбелязването на 100-годишнината от неговото рождение, ще бъде представен официално в Бургас на 21 юни в Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски", съобщават от културната институция в морския град.

Луксозното двуезично издание, в което има текстове на български и английски език, е с обем от 95 страници и включва 55 репродукции на творби от фонда на Бургаската художествена галерия, както и 40 картини собственост на семейството му.

Сред представени творби има негови живописни платна, акварели, графики и рисунки, които обобщават художествения изказ на Баев и описват различните базови периоди в творчеството му.

Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерство на културата, а организаторите допълват, че желаещите ще могат да закупят албума на място в галерията още на

Йорданка Христова е готова с първи том от автобиографичната трилогия „Изповед“, посветена на нейния живот. 

Официалната премиера на книгата ще бъде през есента, съобщават от екипа на певицата.

Както информирахме, на 12 август, на Античния театър в Пловдив, ще се състои концерт-спектакъла „Йорданка Христова – завинаги", реплика на големия концерт от ноември 2023 г. в зала 1 на НДК, който ознаменува началото на прощалното турне на певицата. 

На сцената ще прозвучат златните хитове на звездата, както и песни от актуалния й албум „Обич разпиляна".

Спектакълът ще разкаже за музикалния път на певицата. „Всяка среща с моята публика е вълнение и изпитание. Благодаря на съдбата, че съхрани гласа и енергията ми, защото те са важни за един артист, когато е на сцена“, казва Йорда

По думите им това е първото цялостно представяне на проекта.

В продължение на пет години авторката посещава над 60 населени места в Молдова и Украйна с преобладаващо българско население. По време на 14-те си пътувания тя снима традициите, ежедневието на хората. Паралелно с това Аройо записва аудио интервюта, песни и стихотворения с членове на общността, които стават основа на звуковата среда, създадена за изложбата от Светослав Тодоров, журналист и музикален селектор. В експозицията е включен още текстът „Бесарабският фронт“ на писателя и журналист Димитър Кенаров.

Деветото издание на фестивала на стъклото „Стъклена плетеница“ започна днес в Музея на архитектурно-историческия резерват (МАИР) „Боженци“. 

Той ще продължи до 4 август.

На територията на МАИР „Боженци“ са разположени три обекта. Под навеса на менгема е ателието на Деница Венкова, която представя гравиране върху стъкло. Експериментиращата в сферите стъклопис, керамика и арт фотография Неда Личева посреща почитателите на рисуването наопаки в двора на къщата музей „Баба Райна”. Работилницата за класически витраж е разположена в изложбената зала на Старото школо.

„Интересът към фестивала е голям. През годините се увеличава броят на посетителите“, каза Анастасия Тонкова, част от екипа в работилницата за класически витраж. Според нея няма предпочитания между трите обекта и всички са еднакво ангажирани.

„За девета година сме участници във фестивала. За то

Йоанна Русева – цигулка, и Гийом Венсан – пиано, ще свирят на 22 юни в камерна зала "България", в рамките на 55-ото издание на "Софийски музикални седмици", съобщават от екипа на фестивала.

По думите им музикантите ще поднесат разнообразна музикална програма, изпълнена с виртуозност и осезаема емоционалност, посветена на жените композиторки и изследваща уникалния стил и изказ на Клара Шуман, с необичайния й хармоничен език и оригинален почерк. Поетиката на Алма Малер е следващият обект.

Втората част проследява пътя на няколко големи авторки от ХХ век – Галина Устволская и Адриана Хьолски с български премиери на творбите им.

Галерия „Аросита“ ще бъде домакин на изложбата „Невинни игри“.

Неин автор е художничката Лина Бо, която ще представи там творбите си в периода 19 септември - 3 октомври, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че артистичният път на авторката минава през Лондон и Ню Йорк.

„Невинни игри“ е експозиция, подбрана специално за пространството на галерия „Аросита“. С нея Лина Бо се откроява като артист, който смело предизвиква установените норми и отстоява женската независимост и свобода. Нейните картини са наситени с многопластова символика и разкриват жена, която не се подчинява на наложените стереотипи и отстоява своята идентичност“, разказват от галерията.

Те посочват, че Лина Бо използва своя образ, за да представи трансформацията на жената – от скритите й желания до нейната непокорна същн

Десетки хиляди фенове се стекоха Сеул, за да отпразнуват 11-ия рожден ден на южнокорейския кей-поп феномен Би Ти Ес - ден след като най-възрастният член на групата Джин завърши военната си служба, предаде АФП.

Шестима членове на Би Ти Ес все още служат в армията - задължение в Република Корея, където всички мъже под 30-годишна възраст се призовават за най-малко 18 месеца. Това принуди най-популярната момчешка група в света да излезе в почивка през 2022 г.

Феновете на групата от цял свят се  присъединиха към събитието, организирано в спортен комплекс в южната част на Сеул. Някои от тях чакаха още от сутринта, за да са сигурни, че ще получат безплатни артикули, като картички на техните идоли, и ще видят Джин да излиза на сцената. Опашките достигаха до три километра.

"Дъщеря ми им е фенка и пристигнахме в Сеул като подарък за рождения й ден", споделя  40

Пост Малоун и Доджа Кет, две от най-големите звезди на поп музиката, ще бъдат хедлайнери на тазгодишния фестивал „Глабал ситизън“, който ще се проведе в Сентръл парк в Ню Йорк на 28 септември, съобщава АП.

Пандемията КОВИД-19 заличи годините на напредък, който светът беше постигнал в борбата с крайната бедност, а тези неуспехи се задълбочиха от войните в Украйна и Газа и се усложниха от изменението на климата, каза главният изпълнителен директор на „Глобал ситизън“ Хю Евънс и добави:“Ето защо сме толкова развълнувани, че най-известните артисти в света се активизират в момент, когато са абсолютно необходими“.

„Глабал ситизън“ отдавна си партнира с прочути музиканти - от Бионсе и Джей-Зи до „Куийн“, от Стиви Уондър до Ед Шийран, за да привлича вниманието върху своите инициативи. Организацията работи за убеждаване на държавите да увеличат вноските си в Международната

„Когато за първи път посетих Бесарабия през 2019 г. не знаех почти нищо за нашата диаспора там. Всъщност, тъкмо това ме отведе в един горещ юлски ден на събора „Есть контакт” в село Стояновка в Молдова - ежегодна среща на българските младежи от региона. На влизане в селото спрях колата пред една къща по прашния черен път и на развален руски попитах бабата отпред къде е съборът, а тя изненадващо ми отговори „Говори на български, бе!”. На път за там бях прекосила две граници, а се чувствах като у дома си, толкова гостоприемно ме приеха. За това допринасяха и разговорите на български, познатите манджи, неизбежната „Бяла роза”, както и някои позабравени поп-фолк хитове от 90-те. Това пътуване продължи само едно денонощие, но неочаквано се превърна в начало на дългосрочен фотографски проект“, разказва Михаела Аройо.

Тя отбелязва, че през 2021 г. отново е била на събора „Есть контакт“, този път в село Чушмелий, Украйна. Там фотографката се запознала с Дана Митанова, която разказала, че бесарабските българи използват поне три езика в ежедневието си - родния български, държавния – украински или молдовски и общия за всички в този мултиетнически регион – руски. Допълнила, че не знае на какъв език мисли, но сънува на български.

Десетки хиляди българи мигрират от българските земи към Бесарабия след руско-турските войни от 1806-1812 г. и 1828-1829 г., за да избегнат османските набези, посочват организаторите на изложбата. Причините за преселението са свързани и с политиката на Руската империя да засели в Бесарабия население, което да облагороди граничния за империята регион, обясняват те. 

До момента проектът е представян в Болград, Украйна (2021), в селата Тенево и Голица, България (2021), в изложби организирани от фондация „Аморфа“ в „Ателие пластелин“ София и ЖП гара Варнa (2022), в групова изложба „На/родна земя“ в Пловдив (2022), както и като част от инициативата Square Mile на The VII Foundation в Арл, Франция (2024). 

В съпътстващата програма на експозицията е включена „Фотокниготека“, като в библиотека „Фотосинтезис“ на 1 август ще бъдат представени фотокниги, избрани от Михаела Аройо. На 29 август авторката ще е гост на „Благодатни четвъртъци с Гаро Кешишян“ във Варна, на 18 септември ще участва в разговор на тема „Бесарабските българи“ заедно с етнолога Галин Георгиев и писателя и журналист Димитър Кенаров. На 24 септември Аройо ще направи тур в изложбата „Сънувам на български“.

Експозицията се организира с подкрепата на „Фотосинтезис“. Проектът е частично финансиран по програми „Творчески инициативи” и „Творчески стипендии” на националния фонд „Култура“.

Михаела Аройо е документална фотографка, родена през 1993 г. във Варна. Започва професионалния си път през 2014 г. като стажант във вестник „Труд“, а в периода 2017 - 2018 г. е щатен фоторепортер в агенция „Булфото“. От 2020 г. работи на свободна практика и изследва теми като културна идентичност, история, фолклор и околна среда. Аройо има бакалавърска степен по фотография от Нов български университет (НБУ), а в момента следва магистратура по история във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Участва в майсторски класове по документална фотография организирани от NOOR и The VII Foundation и фотографски работилници със Стратос Калафатис (2022) и Ванеса Уиншип и Джордж Георгиу (2023), организирани от галерия „Синтезис“. 

Нейни фотографии са публикувани в издания като The New Yorker, National Geographic и Die Zeit. През 2022 г. National Geographic България публикува нейни снимки и статия за бесарабските българи. През 2023 г. проектът „Сънувам на български“ печели признание от Magnum Foundation с второ място на Inge Morath Award – награда, връчвана на жени фотографки до 30-годишна възраст. През същата година Аройо печели наградата на The Everyday Projects - субсидия в подкрепа на работата по същия проект.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.