За тринадесета година Видин ще бъде домакин на фестивала на изкуствата „Дунавски вълни“. Програмата му е наситена с интересни и разнообразни събития.
Официалното откриване е днес с концерта "Музикален букет" на Градския духов оркестър и специалното участие на певческите групи "Божурите" и "Дунавия". Това каза заместник-кметът на община Видин Борислава Борисова.
Концерт по повод празника на Монтана „Свети Дух“ ще изнесе на 24 юни в Монтана певицата Михаела Филева, съобщиха от общината в Монтана.
Концертът ще е на централния площад „Жеравица“ и ще бъде безплатен за публиката.
Изпълнителката ще представи своите най-популярни хитове, сред които са „Опасно близки“, „Обсебен“, „Бойкот“, “Bésame, mi amor”.
На финала на концерта ще прозвучи и нова й песен „La música“, чиято премиера беше миналия месец по време на Годишните музикални награди на БГ Радио.
Заедно с Михаела Филева на сцената в Монтана ще бъдат атрактивният китарист Васил Крумов и балетът RiO Crew, които са единствените наши танцьори, представяли България на световното първенство по хип-хоп танци „HHI Las Vegas” в две поредни години.
Преди концерта на Михаела Филева ще има концерт на местни и гостуващи фолклорни състави, уточниха о
Музикантът и мултидисциплинарен артист Мирян Колев, който работи в сферата на експерименталната, електроакустична, ембиънт, импровизационна музика и саунд арт, ще представи в Бургас най-новия си проект Plant/Human Duo, или дует между растение и човек.
Събитието е обявено за 19 юни в Регионалната библиотека "Пейо К. Яворов", съобщават от културната институция в морския град.
За последните 10 години Мирян Колев има зад гърба си близо 300 събития в 30 страни по света, включително и множество съвместни проекти с визуални и пърформанс артисти и танцьори. В най-новия си проект той избира да направи дует с живи същества, каквито публиката не е свикнала да чува - растения. За целта използва устройства и сензори, прикрепени към листата на растения, които преобразуват техните биоритми в звук, а след това артистът ги видоизменя със звукови ефекти в реално време.
Поради огромния интерес италианското трио Il Volo обявява втори концерт в София същия ден – 2 ноември, в зала 1 на НДК, съобщават организаторите от „БГ саунд стейдж“.
Както информирахме, Джанлука Джинобле, Пиеро Бароне и Иняцио Боскето от Il Volo идват с новата си програма Ad Astra. Гостуването у нас е част от световно турне, чието начало бе поставено с концерт в Рим, на Термите (баните) на Каракала, в началото на юни.
Ad Astra е първият албум на триото с изцяло нови авторски песни, с изключение на Who Wants to Live Forever. Той излезе в края на март, след тяхното участие в 74-ото издание на конкурса „Сан Ремо“ с песента им Capolavoro, отбелязваща кулминацията на тяхната 15-годишна кариера.
Програмата ще включва също и класически парчета от целия и
Проект за съвременно изкуство, озаглавен "506 (синьо)", събра в изложба творбите на 14 български художници.
Експозицията е подредена в галерия "Хан Хаджи Николи" във Велико Търново, а неин куратор е Красимир Русев. Той е член на Съюза на българските художници, реализирал е 42 самостоятелни изложби, участвал е в 56 международни проекта и е организирал над 30 артсъбития.
Проектът е посветен на огромен период от творчеството на емблематичният художник Ив Клайн, според когото монохромният син цвят е единствената реална възможност за достигане до духовния абсолют.
"Ив Клайн е художник, който посвещава целия си живот на синьото и по-точно на този номер цвят, който превръща в стандарт", каза Красимир Русев.
"Той е бил впечатлен от фреските на Джото, където синьото е много ефирно и особено", добави кураторът, като поясни, че целият православен свят по
Видинската филхармония под диригентството на маестро Петър Димитров, Орлин Павлов и Еделина Кънева изнесоха концерт от терасата на Исторически музей – Самоков, посветен на празника на града.
Те представиха пред самоковци музикалното шоу „Сън в лятна нощ“.
Изпълнителите бяха посрещнати с аплодисменти, а в края на вечерта самоковци им ръкопляскаха продължително на крака. Музикантите бяха помолени да изпълнят още една песен на бис за финал на класическата вечер.
Двамата солисти изпълниха основно песни, посветени на любовта и лятото. Орлин Павлов започна с „Индианско лято“. Самоковци чуха и изпълнения от мюзикъла „Котки" като например песента „Спомен“. Прозвуча и световно известната мелодия от филма „Цар лъв“.
Водещата на събитието Ралица Стоянова каза, че от терасата на музея
Фестивалът се превърна в традиция, като тази година ще се проведе на различна локация. По-голямата част от организираните мероприятия са съсредоточени в парк „Владикина бахча“, други от тях ще бъдат в Културен център "Жул Паскин" и в Крайдунавския парк, допълни Борисова. Тя уточни, че от 22 юли до 27 юли фестивалната програма предлага на малки и големи музика, театрални представления, литературни вечери, беседи, творчески работилници, модно ревю, забавления и още изненади.
Тази година във фестивала се включва и Центърът за творческо и личностно развитие "Свободата да съм" чрез организиране на разнообразни работилници.
Фотоизложба показва София през 70-те години на миналия век.
Експозицията е озаглавена „Спирка София’70“ и е с архивни фотографии от Панайот Бърнев.
Серията фотографии може да бъде разгледана между 3 септември и 5 октомври в столичната галерия Dot Sofia, съобщават организаторите.
От екипа отбелязват, че тази изложба ще постави началото на серия от събития, свързани с опознаването и документирането на района, в който се намира сградата, а именно - Стара София, Район „Възраждане“ и най-вече Женския пазар.
„Изложбата включва архивни фотографии от миналия век именно на Женския пазар - най-старият столичен пазар, заснети от Панайот Бърнев и предоставени от Българския визуален архив. Курирана от Тихомир Стоянов и съкурирана от Веселина Сариева, селекцията предлага уникален поглед към архитектурния, социалния и
Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) отхвърли препоръките за включването на прочутия мегалитен паметник Стоунхендж в списъка на застрашените обекти на световното културно наследство, предаде Асошиейтед прес.
Препоръките бяха направени заради плановете на Великобритания да изгради наблизо тунел на магистрала, застрашавайки пейзажа около праисторическия паметник.
Стоунхендж е построен на няколко етапа върху равните земи на Солсбъри в Южна Англия, като началото е поставено преди 5000 години. Уникалният каменен кръг е издигнат през късния неолит.
Мегалитният паметник е включен в Списъка на ЮНЕСКО за световното наследство през 1986 г. - чест, която се оказва на обекти със специално културно или физическо значение.
Експерти на ЮНЕСКО препоръчаха Стоунхендж да бъде включен в списъка на застрашените обекти заради плановете з
Скелетът на стегозавър, който бе продаден за рекордната цена от 44,6 млн. щатски долара, е закупен от влиятелния американски милиардер Кен Грифин, предаде АФП. Той планира да предостави фосила на американска институция, която да го изложи.
Информацията за купувача е оповестена в „Уол Стрийт Джърнал“ и потвърдена пред АФП от източник, близък до сделката.
Кен Грифин е мениджър на хедж фондове, основател е на „Ситъдел“ (Citadel) и е дарител на Републиканската партия. През 2021 г. купува оригинално копие на Конституцията на САЩ за 43 млн. щатски долара и го предоставя на музей в щата Арканзас.
Според аукционна къща „Сотбис“, която организира продажбата в Ню Йорк, купувачът „възнамерява да проучи възможността за предоставяне на динозавъра на американска институция“. Фосилът, наречен „Ейпекс“ („Върхът“), се смята за един от най-пълните, намирани някога. „Ейпекс“ е ро
Картина, останала скрита около 400 години, преди да бъде открита през 2019 г., е отпечатана на обложка на нов албум, съобщи Би Би Си.
Специалисти откриха произведението при изследване с рентген на картина, собственост на музея "Боус" в замъка "Барнард" в Дърам, Англия, докато се опитваха да установят дали дървената й рамка е увредена. Под картината, изобразяваща обезглавяването на Йоан Кръстител, експертите откриват друга картина, изобразяваща рождественска сцена.
Музикантът Ханк Съливант, бивш концертиращ китарист с американската рок група MGMT, използва скритата доскоро картина за обложката на новия си албум The Color of Heaven.
Специалистите смятат, че картината на Йоан Кръстител е на около 400 години и вероятно е била част от олтар. Авторът на картината, както и на скритото под нея произведение, не е известен. Скритата картина изобразява бебе в ясли, ангели
Изложба със заглавие „Време-пространствени полета“ представя Огняна Серафимова в рамките на форума
„Изкуството като противодействие“, организиран от Градската художествена галерия във Варна. Нейните инсталации се намират във вътрешния двор на културната институция.
Тази изложба е за паметта. Това са моменти, които по един театрален начин са застинали в моите творби и много ми се иска публиката да е свободна да ги тълкува, каза авторката. „Стъпките на нашите деди носят усещането за многото хора, които са причина да ни има нас, благодарение на чийто труд е възможно нашето време. Това е философски поглед над основни понятия, които ме вълнуват, заключени най-вече в предметите, усещането за допир, за истинска вещ, която носи в себе си спомен и код. Това са инструментите, с които си служа, за да създам атмосферата, в която хората да се пот
Фестивалът ще се пренесе и в по-малките населени места на територията на община Видин, където жителите на селата Покрайна, Градец, Капитановци и Жеглица ще могат да гледат най-новата постановка на Общинския драматичен театър "Убийство в първа класа".
Едно от основните събития на форума е представянето на самостоятелната колекция на дизайнера Иванка Найденова. В рамките на модното ревю „Еклектика“, което ще се състои на 24 юли в Културен център „Жул Паскин“, тя ще представи свои тематични облекла.
Входът е свободен за всички събития, отбеляза Борисова.