NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Творчески отражения Смесен хор „Родна песен“ от Търговище е отличен със сребърен медал в международен конкурс в Пекин
3973
Творчески отражения

Смесен хор „Родна песен“ от Търговище е отличен със сребърен медал в международен конкурс в Пекин

Смесен хор „Родна песен“ при Образцово народно читалище (ОНЧ) „Напредък – 1864“ се завърна в Търговище със сребърен медал от Китайския хоров фестивал и конкурс с международно участие - China International Chorus Festival CICA. Това съобщи Красимира Коларова, диригентът на състава от Търговище, който бе единствен представител на България във форума.  Както информирахме, седемнадесетото издание на събитието се проведе в дните от 15 до 19 юли, в Пекин. Хор "Родна песен", със солист Валерия Пейчева, участва и в конкурсната, и във фестивалната програма

| 22 Юли 2024, 12:03 ч.
Смесен хор „Родна песен“ от Търговище е отличен със сребърен медал в международен конкурс в Пекин
Смесен хор „Родна песен“ от Търговище е отличен със сребърен медал в международен конкурс в Пекин
Снимка © Красимира Коларова, личен

Смесен хор „Родна песен“ при Образцово народно читалище (ОНЧ) „Напредък – 1864“ се завърна в Търговище със сребърен медал от Китайския хоров фестивал и конкурс с международно участие - China International Chorus Festival CICA. Това съобщи Красимира Коларова, диригентът на състава от Търговище, който бе единствен представител на България във форума. 

Над 60 артисти от България, Франция и Полша участват в шестото издание на Culturama, под мотото „Water Live – музиката на водата“, съобщават организаторите.

По думите им програмата включва пет мащабни изложби на напълно различни като стил и визуална идентичност автори, обединени от широката тема на водата.

Ще се насладим на открити концерти и музикални и танцови пърформанси от преливащи един в друг жанрове и стилове – класика, джаз, самба, хип-хоп, музика от стъкло, изпълнени от български, френски и полски изпълнители и изливащи се в един истински празник на музиката, коментират от екипа на фестивала.

„Открий чешмите на София“ е специална дигитална игра, вдъхновена от силата на водата и необходимостта да я опазваме.

Седмото изкуство е представено с прожекции на филмите „Солта на земята

Синът на съпругата на норвежкия престолонаследник е бил задържан за нарушаване на съдебно разпореждане да не напуска мястото, на което живее, предаде Франс прес.

Роденият през 1997 г. Мариус Борг Хойби е син на норвежката принцеса Мете Марит от нейна първа връзка. През 2001 г. тя се омъжи на норвежкия престолонаследник, принц Хокон.

Мариус беше арестуван на 4 август заради среднощен спор в апартамента му в Осло и обвинен, че е наранил жена, с която е имал интимна връзка. В началото на септември полицията е получила информация, че Мариус на няколко пъти е установил контакт с жертвата си, която не е желаела подобно нещо. Въз основа на тези сведения полицията му наложи мярка да не се отдалечава от жилището си. Но той е нарушил тази мярка. Полицията открила нож, забит в една от стените в стаята на жертвата на инцидента от 4 август. Подозира се, че Мариус е автор на тази ванд

На 21 март 2025 година е премиерата на „Снежанка“, съобщават от „Форум филм“.

През изминалия уикенд в Анахайм, Калифорния, се проведе осмото издание на най-голямото „Дисни“ събитие – D23.

Десетки хиляди фенове, звезди и творци станаха част от уникалния празник, който отдаде заслуженото на монументалното наследство на студиото, но най-вече отправи смел поглед към бъдещето, което обещава не по-малко смели и прочувствени истории. 

По време на D23 бяха представени новини и кадри от най-очакваните игрални и анимационни продукции на студиото, сред които и „Снежанка“, с който „Дисни“ се завръща към историята, с която започна всичко. През 1937 г. емблематичната приказка на Братя Грим – „Снежанка и седемте джуджета

Изложба на финалистите от конкурса Most е представена в галерия Vivacom Art Hall на ул. „Оборище“ 5 в София. Творбите на петимата финалисти от седмото издание на конкурса за съвременно изкуство може да бъдат разгледани до днес, съобщават домакините на експозицията.

„Most е конкурс за български творци, който им дава възможност за нови изяви и професионална реализация на локално и международно ниво. И тази година в инициативата се включиха голям брой български художници“, казват от екипа. Петимата финалисти са Габриела Йорданова, Ваня Дудоленска (VADU), Веселин Симеонов (Bеско), Ивона Иванова и Момчил Григоров.

Габриела Йорданова завършва Национална гимназия по приложни изкуства „Св. Лука“ гр. София – Специалност „Аранжиране и пространствен дизайн“, а през 2014 г. Югозападен университет „Неофит Рилски“ гр. Благоевград – Специалност – „Педагогика на обучението по изобрази

Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в парк "Кайлъка" в Плевен. Необичайно студеното за месец септември време не поречи на над хиляда почитатели на обичаната от поколения българи певица, да я аплодират бурно след всяко нейно изпълнение. 

Заедно с Лили Иванова на сцената бяха музикантите от LI Orchesta – Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Огнян Енев (пиано, тромпет, саксофон), Иван Йорданов-Чери (китари), Христо Михалков (бас китара), Орлин Цветанов (цигулка), Росен Ватев (ударни, перкусии) и трио LaTiDa (беквокали).

Примата на българската естрада изпълни част от многобройните си хитове като "Ненужен спомен", "Този свят е жена", "Бурната река", "Невероятно" и други. Публиката пя и танцува заедно с  нея на обичаните песни "Щурче", "Детелини" и "Ветрове". Финалът на концерта бе поставен с изпълнение на песента "Камино".

Както информирахме, седемнадесетото издание на събитието се проведе в дните от 15 до 19 юли, в Пекин.

Хор "Родна песен", със солист Валерия Пейчева, участва и в конкурсната, и във фестивалната програма. Представени бяха изпълнения на обработен български фолклор, включително музикални пиеси, написани специално за хор "Родна песен", световни музикални образци и седем пиеси на китайски език. 

В конкурсната програма участваха над 15 000 изпълнители от 200 състава от цял свят, посочи Коларова. По нейни думи конкуренцията е била на много високо равнище, а оценяването е било по специфична точкова система. Журито е било международно, съставено от капацитети на диригентското изкуство. Българският представител в него е била проф. Теодора Павлович, която в коментара на изпълнението, непосредствено след края на конкурсната програма на хор „Родна песен“, е заявила, че „се чувства горда българка от представянето на търговищкия хор“, каза Коларова. При окончателното класиране е посочено, че формацията е отличена със сребърен медал.

Във фестивалната част хор „Родна песен“ е представил общо три концерта, като единият е бил извънреден пред деца и ученици от музикални училища. Тъй като в програмата си артистите от Търговище имат изпълнения на китайски език – популярни песни, по думите на Красимира Коларова, на моменти дори слушателите са се включили в песните. „Случи се така, че дирижирах и хористи, и публика едновременно", разказа тя. За Коларова цялото преживяване е било изключително емоционално за нея и изпълнителите от „Родна песен“. 

В петте дни на форума в Китай за артистите от Търговище е била организирана и туристическа програма. 

Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“.

В художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ той е подредил 50 абстрактни фотографии, направени в малък параклис в Бавария. 

„Изложбата е интересна и впечатляваща. Само със средствата на чистата художествена фотография Лео Зограф изразява и своята чувствителност и това, което през последните години работи. Аз като художник виждам цветовите хармонии и усещането му за цвят, но изразени чрез обектива и фотоапарата. Той ни представя и съвършени по своята същност фотографии“, каза  Валентин Узунов, директор на художествената галерия.

Това е втората изложба на Лео Зограф, която той представя в Ловеч. Творецът е познат в града и с това, че е бил и учител по немски език в Лов

Деветото издание на фестивала „Опера на върховете“ ще продължи три седмици. От 2 до 18 август ще бъдат представени четири оперни продукции и мюзикъла „Мамма миа!“, съобщават организаторите от Софийската опера и балет.

За първи път на фестивала ще има гостуващи певци във всеки спектакъл.

Събитието отбелязва Годината на Пучини (165 години от рождението и 100 години от смъртта му) с три от неговите творби – „Тоска“, „Мадам Бътерфлай“ и „Турандот“, написани в началото на 20 век, в рамките на 24 години.

В „Тоска“ на 2 август ще участват Радостина Николаева (Тоска), грузинският тенор Михаил Шешаберидзе (Марио Каварадоси), Веселин Михайлов (барон Скарпия), както и децата от Детски комплекс - град Белоградчик с директор Таня Тодорова. Участват и оркестърът и хорът на Софийската опера с диригент италиан

В Плевен от днес, 4 юли, започва седмото издание на Фестивала за куклено изкуство за всички възрасти "Шарено петле", съобщават от общинската администрация. В продължение на пет поредни дни ще бъдат показани представления за най-малките (над 2-годишна възраст), за фамилна аудитория, за възрастни, разнообразни творчески ателиета, изложба, цирково представление и други. Поканени са творци от България, Гърция, Испания, Босна и Херцеговина.

В първия ден програмата започва с две представления на спектакъла за деца "Светлинка" на Столичен куклен театър. Те ще бъдат от 11:00 и от 16:00 часа в Драматично-куклен театър (ДКТ) "Иван Радоев". 

Официалното откриване на "Шарено петле" е обявено за 17:30 часа. След това ще бъде представена книгата "Най-най-куклени пиеси" от Магда Борисова и изложба на турската сценографка Айтен Огуджу. От 19:00 ч. програмата продължава с "Аз, душ

Фестивалът на изкуствата „Аз съм София“ ще се състои от 17 до 23 септември пред Националния дворец на културата (НДК). Събитието е част от програмата „София празнува 17 септември“, посветена на Деня на София, съобщават организаторите.

По думите им фестивалът ще предложи разнообразие от дейности, които да превърнат пространството пред НДК в открита сцена за привличане на хора от всички възрасти и интереси.

Сред инициативите тази година са музикални изпълнения на открито, танцови пърформанси, мурал арт и графити, брейк денс битки, бийтбокс, ролери, арт ателие, представяне на книги, кинопрожекции пред НДК и в кино „Кабана“, „купон-битка“ на „Акага“ и Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени“,  образователни събития за деца.

/ВТ

Социалистическа куба, рожденото място на завладелите света салса и други ритми, в момента се предава пред инвазията на южнокорейската поп музика, предаде Асошиейтед прес. 

Азиатската нация и управляваният от комунисти остров са разделяни от 13 000 км разстояние, както и от различни езици и културни традиции. Въпреки това изглежда, че тези бариери падат благодарение на заразителните ритми и сложната хореография на корейския поп.

Корейската популярна музика, или кей поп, стана известна по света, като днес момчешки банди като Би Ти Ес и Ен Си Ти, както и техният женски аналог „Блекпинк“ съперничат на Тейлър Суифт по брой сваляния от мрежата и продажби на албуми.

Сега кей попът бавно навлиза в Куба, където салсата е крал и скоростта на интернет доскоро беше наистина ниска. 

През почивните дни, далеч от Сеул, десетки юноши, носещи плисирани

С участието си в  проведения в Китай хоров фестивал и конкурс формацията „Родна песен“ от Търговище приключи 126-ия си творчески сезон. Коларова благодари на Посолството на Китайската народна република у нас и на института „Конфуций“ към Великотърновския университет за възможността хорът да се представи във форума. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София, в „Топлоцентрала“, съобщават организаторите от посолството на Република Корея в България и Корейската фонд ...
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов&l ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Американският рапър Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин, след като съдия отхвърли предложението на хип-хоп магната да бъде пуснат под домашен арест, предаде Асош ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Творчески отражения
3973
Творчески отражения

Смесен хор „Родна песен“ от Търговище е отличен със сребърен медал в международен конкурс в Пекин

Смесен хор „Родна песен“ при Образцово народно читалище (ОНЧ) „Напредък – 1864“ се завърна в Търговище със сребърен медал от Китайския хоров фестивал и конкурс с международно участие - China International Chorus Festival CICA. Това съобщи Красимира Коларова, диригентът на състава от Търговище, който бе единствен представител на България във форума.Хор "Родна песен", със солист Валерия Пейчева, участва и в конкурсната, и във фестивалната програма.

| 22 Юли 2024, 12:03 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Смесен хор „Родна песен“ от Търговище е отличен със сребърен медал в международен конкурс в Пекин
Смесен хор „Родна песен“ от Търговище е отличен със сребърен медал в международен конкурс в Пекин
Снимка © Красимира Коларова, личен

Смесен хор „Родна песен“ при Образцово народно читалище (ОНЧ) „Напредък – 1864“ се завърна в Търговище със сребърен медал от Китайския хоров фестивал и конкурс с международно участие - China International Chorus Festival CICA. Това съобщи Красимира Коларова, диригентът на състава от Търговище, който бе единствен представител на България във форума. 

Както информирахме, седемнадесетото издание на събитието се проведе в дните от 15 до 19 юли, в Пекин.

Над 60 артисти от България, Франция и Полша участват в шестото издание на Culturama, под мотото „Water Live – музиката на водата“, съобщават организаторите.

По думите им програмата включва пет мащабни изложби на напълно различни като стил и визуална идентичност автори, обединени от широката тема на водата.

Ще се насладим на открити концерти и музикални и танцови пърформанси от преливащи един в друг жанрове и стилове – класика, джаз, самба, хип-хоп, музика от стъкло, изпълнени от български, френски и полски изпълнители и изливащи се в един истински празник на музиката, коментират от екипа на фестивала.

„Открий чешмите на София“ е специална дигитална игра, вдъхновена от силата на водата и необходимостта да я опазваме.

Седмото изкуство е представено с прожекции на филмите „Солта на земята

Синът на съпругата на норвежкия престолонаследник е бил задържан за нарушаване на съдебно разпореждане да не напуска мястото, на което живее, предаде Франс прес.

Роденият през 1997 г. Мариус Борг Хойби е син на норвежката принцеса Мете Марит от нейна първа връзка. През 2001 г. тя се омъжи на норвежкия престолонаследник, принц Хокон.

Мариус беше арестуван на 4 август заради среднощен спор в апартамента му в Осло и обвинен, че е наранил жена, с която е имал интимна връзка. В началото на септември полицията е получила информация, че Мариус на няколко пъти е установил контакт с жертвата си, която не е желаела подобно нещо. Въз основа на тези сведения полицията му наложи мярка да не се отдалечава от жилището си. Но той е нарушил тази мярка. Полицията открила нож, забит в една от стените в стаята на жертвата на инцидента от 4 август. Подозира се, че Мариус е автор на тази ванд

На 21 март 2025 година е премиерата на „Снежанка“, съобщават от „Форум филм“.

През изминалия уикенд в Анахайм, Калифорния, се проведе осмото издание на най-голямото „Дисни“ събитие – D23.

Десетки хиляди фенове, звезди и творци станаха част от уникалния празник, който отдаде заслуженото на монументалното наследство на студиото, но най-вече отправи смел поглед към бъдещето, което обещава не по-малко смели и прочувствени истории. 

По време на D23 бяха представени новини и кадри от най-очакваните игрални и анимационни продукции на студиото, сред които и „Снежанка“, с който „Дисни“ се завръща към историята, с която започна всичко. През 1937 г. емблематичната приказка на Братя Грим – „Снежанка и седемте джуджета

Изложба на финалистите от конкурса Most е представена в галерия Vivacom Art Hall на ул. „Оборище“ 5 в София. Творбите на петимата финалисти от седмото издание на конкурса за съвременно изкуство може да бъдат разгледани до днес, съобщават домакините на експозицията.

„Most е конкурс за български творци, който им дава възможност за нови изяви и професионална реализация на локално и международно ниво. И тази година в инициативата се включиха голям брой български художници“, казват от екипа. Петимата финалисти са Габриела Йорданова, Ваня Дудоленска (VADU), Веселин Симеонов (Bеско), Ивона Иванова и Момчил Григоров.

Габриела Йорданова завършва Национална гимназия по приложни изкуства „Св. Лука“ гр. София – Специалност „Аранжиране и пространствен дизайн“, а през 2014 г. Югозападен университет „Неофит Рилски“ гр. Благоевград – Специалност – „Педагогика на обучението по изобрази

Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в парк "Кайлъка" в Плевен. Необичайно студеното за месец септември време не поречи на над хиляда почитатели на обичаната от поколения българи певица, да я аплодират бурно след всяко нейно изпълнение. 

Заедно с Лили Иванова на сцената бяха музикантите от LI Orchesta – Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Огнян Енев (пиано, тромпет, саксофон), Иван Йорданов-Чери (китари), Христо Михалков (бас китара), Орлин Цветанов (цигулка), Росен Ватев (ударни, перкусии) и трио LaTiDa (беквокали).

Примата на българската естрада изпълни част от многобройните си хитове като "Ненужен спомен", "Този свят е жена", "Бурната река", "Невероятно" и други. Публиката пя и танцува заедно с  нея на обичаните песни "Щурче", "Детелини" и "Ветрове". Финалът на концерта бе поставен с изпълнение на песента "Камино".

Хор "Родна песен", със солист Валерия Пейчева, участва и в конкурсната, и във фестивалната програма. Представени бяха изпълнения на обработен български фолклор, включително музикални пиеси, написани специално за хор "Родна песен", световни музикални образци и седем пиеси на китайски език. 

В конкурсната програма участваха над 15 000 изпълнители от 200 състава от цял свят, посочи Коларова. По нейни думи конкуренцията е била на много високо равнище, а оценяването е било по специфична точкова система. Журито е било международно, съставено от капацитети на диригентското изкуство. Българският представител в него е била проф. Теодора Павлович, която в коментара на изпълнението, непосредствено след края на конкурсната програма на хор „Родна песен“, е заявила, че „се чувства горда българка от представянето на търговищкия хор“, каза Коларова. При окончателното класиране е посочено, че формацията е отличена със сребърен медал.

Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“.

В художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ той е подредил 50 абстрактни фотографии, направени в малък параклис в Бавария. 

„Изложбата е интересна и впечатляваща. Само със средствата на чистата художествена фотография Лео Зограф изразява и своята чувствителност и това, което през последните години работи. Аз като художник виждам цветовите хармонии и усещането му за цвят, но изразени чрез обектива и фотоапарата. Той ни представя и съвършени по своята същност фотографии“, каза  Валентин Узунов, директор на художествената галерия.

Това е втората изложба на Лео Зограф, която той представя в Ловеч. Творецът е познат в града и с това, че е бил и учител по немски език в Лов

Деветото издание на фестивала „Опера на върховете“ ще продължи три седмици. От 2 до 18 август ще бъдат представени четири оперни продукции и мюзикъла „Мамма миа!“, съобщават организаторите от Софийската опера и балет.

За първи път на фестивала ще има гостуващи певци във всеки спектакъл.

Събитието отбелязва Годината на Пучини (165 години от рождението и 100 години от смъртта му) с три от неговите творби – „Тоска“, „Мадам Бътерфлай“ и „Турандот“, написани в началото на 20 век, в рамките на 24 години.

В „Тоска“ на 2 август ще участват Радостина Николаева (Тоска), грузинският тенор Михаил Шешаберидзе (Марио Каварадоси), Веселин Михайлов (барон Скарпия), както и децата от Детски комплекс - град Белоградчик с директор Таня Тодорова. Участват и оркестърът и хорът на Софийската опера с диригент италиан

В Плевен от днес, 4 юли, започва седмото издание на Фестивала за куклено изкуство за всички възрасти "Шарено петле", съобщават от общинската администрация. В продължение на пет поредни дни ще бъдат показани представления за най-малките (над 2-годишна възраст), за фамилна аудитория, за възрастни, разнообразни творчески ателиета, изложба, цирково представление и други. Поканени са творци от България, Гърция, Испания, Босна и Херцеговина.

В първия ден програмата започва с две представления на спектакъла за деца "Светлинка" на Столичен куклен театър. Те ще бъдат от 11:00 и от 16:00 часа в Драматично-куклен театър (ДКТ) "Иван Радоев". 

Официалното откриване на "Шарено петле" е обявено за 17:30 часа. След това ще бъде представена книгата "Най-най-куклени пиеси" от Магда Борисова и изложба на турската сценографка Айтен Огуджу. От 19:00 ч. програмата продължава с "Аз, душ

Фестивалът на изкуствата „Аз съм София“ ще се състои от 17 до 23 септември пред Националния дворец на културата (НДК). Събитието е част от програмата „София празнува 17 септември“, посветена на Деня на София, съобщават организаторите.

По думите им фестивалът ще предложи разнообразие от дейности, които да превърнат пространството пред НДК в открита сцена за привличане на хора от всички възрасти и интереси.

Сред инициативите тази година са музикални изпълнения на открито, танцови пърформанси, мурал арт и графити, брейк денс битки, бийтбокс, ролери, арт ателие, представяне на книги, кинопрожекции пред НДК и в кино „Кабана“, „купон-битка“ на „Акага“ и Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени“,  образователни събития за деца.

/ВТ

Социалистическа куба, рожденото място на завладелите света салса и други ритми, в момента се предава пред инвазията на южнокорейската поп музика, предаде Асошиейтед прес. 

Азиатската нация и управляваният от комунисти остров са разделяни от 13 000 км разстояние, както и от различни езици и културни традиции. Въпреки това изглежда, че тези бариери падат благодарение на заразителните ритми и сложната хореография на корейския поп.

Корейската популярна музика, или кей поп, стана известна по света, като днес момчешки банди като Би Ти Ес и Ен Си Ти, както и техният женски аналог „Блекпинк“ съперничат на Тейлър Суифт по брой сваляния от мрежата и продажби на албуми.

Сега кей попът бавно навлиза в Куба, където салсата е крал и скоростта на интернет доскоро беше наистина ниска. 

През почивните дни, далеч от Сеул, десетки юноши, носещи плисирани

Във фестивалната част хор „Родна песен“ е представил общо три концерта, като единият е бил извънреден пред деца и ученици от музикални училища. Тъй като в програмата си артистите от Търговище имат изпълнения на китайски език – популярни песни, по думите на Красимира Коларова, на моменти дори слушателите са се включили в песните. „Случи се така, че дирижирах и хористи, и публика едновременно", разказа тя. За Коларова цялото преживяване е било изключително емоционално за нея и изпълнителите от „Родна песен“. 

В петте дни на форума в Китай за артистите от Търговище е била организирана и туристическа програма. 

С участието си в  проведения в Китай хоров фестивал и конкурс формацията „Родна песен“ от Търговище приключи 126-ия си творчески сезон. Коларова благодари на Посолството на Китайската народна република у нас и на института „Конфуций“ към Великотърновския университет за възможността хорът да се представи във форума. 

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.