NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Теодор Ушев представи за втори път своята селекция "Акуаанима" с най-доброто от света на анимацията
4758
Калейдоскоп

Теодор Ушев представи за втори път своята селекция "Акуаанима" с най-доброто от света на анимацията

Режисьорът и аниматор Теодор Ушев представи за втори път своята специална селекция "Акуанима" (Aquanima) с най-доброто от света на анимацията от изминалата година в рамките на Бургаския международен филмов фестивал (Burgas International Film Festival). Веднага след откриването той потегли към Италия, където ще бъде удостоен с наградата "Гутузо" в рамките на десетото издание на фестивала "Анимафикс" и ще представи своя изложба. Догодина може да ни трябва нова, по-голяма зала, пошегува се от сцената Ушев по повод големия интерес на публиката към прожекцията, а по-късно написа във Фейсбук, че "за тази вълшебна бургаска публика могат да завидят и най-големите фестивали по света". "Само за две години студията вече са горди да бъдат част от програмата на Бургаския международен филмов фестивал, което е успех за нас и за екипа на фестивала

| 21 Юли 2024, 14:22 ч.
Теодор Ушев представи за втори път своята селекция
Теодор Ушев представи за втори път своята селекция "Акуаанима" с най-доброто от света на анимацията
Снимка © Бургаски международен филмов фестивал

Режисьорът и аниматор Теодор Ушев представи за втори път своята специална селекция "Акуанима" (Aquanima) с най-доброто от света на анимацията от изминалата година в рамките на Бургаския международен филмов фестивал (Burgas International Film Festival). 

Центърът „Помпиду“ за съвременно изкуство в Париж разкри имената на тримата архитекти, отговорни за преустройството на културната институция, която трябва да бъде затворена за ремонт през септември 2025 г., предаде АФП. 

Французинът Никола Моро и японецът Хироко Кусуноки ще бъдат водещите архитекти на този проект, заедно с мексиканската архитектка Фрида Ескобедо. Моро и Кусуноки проектираха централния павилион в кампуса на престижната гимназия Sciences Po Paris през 2021 г. От своя страна Ескобедо бе избрана да обнови крилото в музея на изкуството „Метрополитън“ в Ню Йорк, през 2022 г. 

Открит преди почти половин век, центърът „Помпиду“ ще бъде затворен за посетители от септември 2025 г. до 2030 г. за мащабно премахване на азбест и ремонтни дейности. Разходите за тази техническа работа се оценяват на 262 млн. евро и се финансират от френското правителство.

Днес се навършват 100 години от рождението на художника Йордан Георгиев Николов - Шмайзера (1924-1992). 

Той е роден е на 15 август 1924 г. в Шумен. През 1947 г. завършва живопис във Висшия институт за изобразително изкуство „Николай Павлович“ (дн. Национална художествена академия) при проф. Илия Петров.

След дипломирането си започва да работи в областта на карикатурата и сатиричния плакат.

ПЕЧАТА КАРИКАТУРИ В ПОЧТИ ВСИЧКИ ВЕСТНИЦИ И СПИСАНИЯ

Първата си карикатура той печата през 1944 г. във вестник „Труд“. Йордан Николов работи като художник във вестник „Вечерни новини“, където през 1954 г. създава хумористичната страница „Добър вечер“. До 1967 г. работи като художник във вестник „Труд“, където заедно с Мирон Иванов създават хумористична страница. Йордан Николов

Част от историческия комплекс Съмърсет хаус в Лондон, превърнат в културен център, ще остане отворена за посетители, въпреки пожара, който вчера повреди покрива, предадоха Пе Ей мидия/ДПА.

Води се разследване, като основната част от комплекса е затворена „до второ нареждане“.

Галерия "Кортолд", където са изложени безценни произведения на изкуството, включително автопортрет на Винсент Ван Гог от 1889 г., на който той е с превързано ухо, и картини на Клод Моне и Пол Сезан, "не беше пряко засегната" от пожара и днес ще отвори отново.

В изявление от Съмърсет Хаус се казва, че „безопасността и доброто физическо състояние на творците, посетителите и персонала са от първостепенно значение“ и мястото ще остане затворено, докато лондонската противопожарна бригада извършва разследването си.

Днешно събитие, озаглавено Daytimes x R

От много ранна възраст мечтаех да стана филмов режисьор и ето че се случи и мечтата ми се сбъдна. Това каза в интервю полският режисьор Мариуш Гжегожек, който е част от международното жури на единадесетото издание на кинофестивала за ново европейско кино „Златната липа“. 

Toй разкри, че още като дете "има нещо като хипнотично отношение към киното. Най-напред гледах телевизия, когато бях на 4-5 години. И от самото начало до такава степен влизах в историите и във взаимоотношенията, че съм ги преживявал. Стигал съм дотам, че съм вдигал температура, след като съм гледал филм. Тогава моята майка ми каза, че ще ми спре телевизора и няма да ми разрешава да гледам, защото реагирам прекалено емоционално. Това отношение през годините се разви и се разшири“, каза творецът. 

Според него киното „е едно пътуване, едно пътешествие, една одисея в чувствата, мислите, преживява

Мадона ще отпразнува 66-ия си рожден ден с частна вечерна обиколка на прочутия италиански археологически обект Помпей, предаде Асошиейтед прес, като цитира официални лица.

Префектът на Неапол Микеле ди Бари отрече предположенията на италианските медии, че певицата планира голям рожден ден в древния град, разрушен през 79 г. при изригването на вулкана Везувий. Той обаче потвърди, че Мадона планира частна вечерна обиколка в петък, която ще има чисто културен характер. Певицата е родена на 16 август.

"Тя обича Помпей, обича археологическия парк и няма търпение да дойде", каза той пред репортери във вторник.

В продължение на десетилетия археолози изучават руините на Помпей, като редовно откриват красиво запазени фрески, керамични съдове, а тази седмица и нови човешки останки.

Мадона, чието семейство произхожда от италианския регион Абруцо, е в Ита

Веднага след откриването той потегли към Италия, където ще бъде удостоен с наградата "Гутузо" в рамките на десетото издание на фестивала "Анимафикс" и ще представи своя изложба. 

Догодина може да ни трябва нова, по-голяма зала, пошегува се от сцената Ушев по повод големия интерес на публиката към прожекцията, а по-късно написа във Фейсбук, че "за тази вълшебна бургаска публика могат да завидят и най-големите фестивали по света".

"Само за две години студията вече са горди да бъдат част от програмата на Бургаския международен филмов фестивал, което е успех за нас и за екипа на фестивала. Много от филмите бяха изтеглени от други фестивали, за да могат да бъдат тук. Това също показва колко престижна започва да става тази прожекция", допълни режисьорът.

Ушев обяви, че осемте заглавия в селекцията му са най-доброто от сезона. Френският филм "Пахидермия" на Стефани Клемент например бе вече сред номинираните за награда "Оскар" тази година.

По думите на режисьора това, което обединява почти всички филми, е поезията. Другото, което ги обединява, е, че са направени изключително естетически, защото техни автори са едни от най-големи художници на световната анимация.

"Джанлуиджи Токафондо например е известен с това, че, когато прави кредити на филми и заставки, те са по-хубави от самите филми", заяви Ушев. Той обясни, че негова е например встъпителната заставки във филма на Ридли Скот "Робин Худ". В Бургас бе показан най-новият му филм, който само преди месец е бил представен за първи път на фестивала на анимацията в Анси, Франция.

В селекцията бе и филмът на "От наша страна" на Симоне Маси, който интерпретира звуците от стихотворението на Еудженио Монтале, а в анимацията му звучи гласът на Вим Вендерс.  

Ушев изтъкна и кукления артист Леа Видакович от Загреб и нейната анимация "Семеен портрет", за която той коментира: "Сигурен съм, че ако Ингмар Бергман беше жив, щеше да направи такъв филм с кукли."

Друго голямо име е японският аниматор Рьо Орикаса с филма "Нещастно чудо", в който адаптира поезията на Анри Миши и изследва границите на езика и възприятието. 

Публиката имаше възможност да гледа и "Кучешки апартамент" на естонския режисьор Приит Тендер, разказващ за артиста в криза, или как бившият балетист Сергей е принуден да живее в крайградски колхоз. 

Другите заглавия в селекцията бяха "Кръг" на Юми Джанг от Южна Корея, както и "Морски жълъди" на Александра Рамирес от Португалия, който разказва за живота в най-южната част на страната Алгарви през през призмата на специфичния морски деликатес. 

Теодор Ушев обяви още, че селекцията "Акуанима" ще продължи да бъде част от Бургаския международен филмов фестивал и догодина, когато събитието ще отбележи своята десета годишнина.

С предпремиера на „Сватба“ ще бъде отбелязана 105-годишнината от рождението на Николай Хайтов (1919-2002). Юбилейните чествания ще продължат четири дни, а новият български филм по едноименния разказ ще открие тържествата, съобщават организаторите.

Официалната премиера на лентата е на 8 ноември 2024 г., а предпремиерната прожекция е на 13 септември в Cineland на бул. „България“.

„За всеки един кинотворец, който застава зад текст на Хайтов, е изпитание. Цялото му творчество е фокусирано върху човешките взаимоотношения, а той притежава уникалната способност да превръща обикновеното в приказно", казва режисьорът Магдалена Ралчева. Тя е позната с филмите „Още нещо за любовта“ и „12 А“.

Сценарист е Юрий Дачев, а оператор – Емил Христ

Проектът „Единни в многообразието“ ще бъде представен на 28 септември в камерната зала „България“.

Събитието е част от 55-то издание на „Софийски музикални седмици“ (СМС), съобщават от екипа на фестивала.

По думите им това е един изключително интересен и различен концерт, който предлага стойностна музика от света и талантливи млади изпълнители, които ще завладеят публиката чрез съчетанието на много нетрадиционни инструменти.

По случай белгийското председателство на Европейския съюз през 2024 г. бароковият ансамбъл от Антверпен – „Зефиро Торна“ инициира „Единни в многообразието“. В сътрудничество с европейски концертни зали и фестивали, кани певци, лютнисти и инструменталисти от различни културни и музикални среди. Създава се пространство за диало

Изложба по повод 85-ата годишнина от рождението на известният врачански художник Владимир Ганецовски бе открита днес в залата на художествената галерия „Иван Фунев“, към Регионалния исторически музей-Враца. Представени са 19 платна от фонда на музея и от трите творчески периода на художника, разказа кураторът Христо Божков.

Той припомни по-важните периоди от живота на Владимир Ганецовски, който е роден в с. Борован, но след като завършва Художествената академия през 1962 г. в класа на проф. Георги Богданов, остава да живее и работи във Враца.

В ателието му по онова време за шест години се установява и народния художник проф. Найден Петков, благодарение на когото Ганецовски е изградил и своя собствен оригинален стил, разказа кураторът.

„Творбите му са изчистени от строга академичност и създават усещане за свежест. Ганецовски минава през абстрактната живопис, рис

Легендата на българската естрада Лили Иванова ще изнесе концерт тази вечер Хасково. Срещата с нейните почитатели е в Спортна зала "Дружба", съобщи асистентът на певицата Николай Недеков. Всички билети са разпродадени, ще бъдат разположени допълнителни места, уточни той.

Залата е с капацитет 1140 седящи места, а при интерес пред подиума се нареждат още 120 стола. Такава бе практиката при миналогодишния концерт на Лили Иванова.

Заедно с нея ще бъдат музикантите от „LI Orchestra“ – Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Огнян Енев (пиано, тромпет, саксофон), Иван Йорданов-Чери (китари), Христо Михалков (бас китара), Орлин Цветанов (цигулка), Росен Ватев (ударни, перкусии) и трио „LaTiDa“ (беквокали).

Това е шести концерт от националното турне на изпълнителката. Първият бе в Благоевград на 16 май, а предишният - в Силистра на шести юни. Следват Шумен – 2 юли, Варна – 4

Изложба, създадена с предмети от Женския пазар, Мексико и Детройт, ще бъде представена в Sarieva Gallery в София. Неин автор е българо-американската художничка Десислава Терзиева и може да бъде разгледана от 14 юни до 14 юли, съобщават организаторите.

От екипа казват, че изложбата е вдъхновена и от мястото, на което се намира галерията.

Десислава Терзиева ще включи в нея предмети, избрани от Женския пазар, който е в близост. Експозицията също е част и от колаборацията между Sarieva Gallery и DOT Sofia за представянето на установени и развиващи се български художници и утвърждаването на колекционерска среда.

„Колекционерството е и директният тематичен акцент, който обединява всички събития на галерията през месец юни. От години Sarieva Gallery работи за изграждането на устойчива колекционерска среда в България и подчертава нейното значение за съвременното изкуство.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“
Изложбата "България и мозайките" гостува в Попово. Експозицията е подредена в галерия „Кирил Майски“ на Историческия музей в града, съобщи директорът на културната инст ...
„Решение за раздяла“ на Парк Чанг-ук с единствена прожекция в кино „Одеон“
Филмът на Парк Чанг-ук – „Решение за раздяла“, отличен с награда за най-добър режисьор на фестивала в Кан през 2022 г., ще има единствена прожекция на 26 септемвр ...
Галерия Doza ще бъде домакин на международен търг с произведения на изкуството
Повече от 40 съвременни български художници и над 60 актуални произведения на изкуството ще бъдат предложени на международен търг на живо в галерия Doza и онлайн на британската пла ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
Тикер в 20:00 ч.
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в ...
Начало Калейдоскоп
4758
Калейдоскоп

Теодор Ушев представи за втори път своята селекция "Акуаанима" с най-доброто от света на анимацията

Режисьорът и аниматор Теодор Ушев представи за втори път своята специална селекция "Акуанима" (Aquanima) с най-доброто от света на анимацията от изминалата година в рамките на Бургаския международен филмов фестивал (Burgas International Film Festival). Веднага след откриването той потегли към Италия, където ще бъде удостоен с наградата "Гутузо" в рамките на десетото издание на фестивала "Анимафикс" и ще представи своя изложба.

| 21 Юли 2024, 14:22 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Теодор Ушев представи за втори път своята селекция
Теодор Ушев представи за втори път своята селекция "Акуаанима" с най-доброто от света на анимацията
Снимка © Бургаски международен филмов фестивал

Режисьорът и аниматор Теодор Ушев представи за втори път своята специална селекция "Акуанима" (Aquanima) с най-доброто от света на анимацията от изминалата година в рамките на Бургаския международен филмов фестивал (Burgas International Film Festival). 

Веднага след откриването той потегли към Италия, където ще бъде удостоен с наградата "Гутузо" в рамките на десетото издание на фестивала "Анимафикс" и ще представи своя изложба. 

Догодина може да ни трябва нова, по-голяма зала, пошегува се от сцената Ушев по повод големия интерес на публиката към прожекцията, а по-късно написа във Фейсбук, че "за тази вълшебна бургаска публика могат да завидят и най-големите фестивали по света".

"Само за две години студията вече са горди да бъдат част от програмата на Бургаския международен филмов фестивал, което е успех за нас и за екипа на фестивала. Много от филмите бяха изтеглени от други фестивали, за да могат да бъдат тук. Това също показва колко престижна започва да става тази прожекция", допълни режисьорът.

Ушев обяви, че осемте заглавия в селекцията му са най-доброто от сезона. Френският филм "Пахидермия" на Стефани Клемент например бе вече сред номинираните за награда "Оскар" тази година.

По думите на режисьора това, което обединява почти всички филми, е поезията. Другото, което ги обединява, е, че са направени изключително естетически, защото техни автори са едни от най-големи художници на световната анимация.

"Джанлуиджи Токафондо например е известен с това, че, когато прави кредити на филми и заставки, те са по-хубави от самите филми", заяви Ушев. Той обясни, че негова е например встъпителната заставки във филма на Ридли Скот "Робин Худ". В Бургас бе показан най-новият му филм, който само преди месец е бил представен за първи път на фестивала на анимацията в Анси, Франция.

Центърът „Помпиду“ за съвременно изкуство в Париж разкри имената на тримата архитекти, отговорни за преустройството на културната институция, която трябва да бъде затворена за ремонт през септември 2025 г., предаде АФП. 

Французинът Никола Моро и японецът Хироко Кусуноки ще бъдат водещите архитекти на този проект, заедно с мексиканската архитектка Фрида Ескобедо. Моро и Кусуноки проектираха централния павилион в кампуса на престижната гимназия Sciences Po Paris през 2021 г. От своя страна Ескобедо бе избрана да обнови крилото в музея на изкуството „Метрополитън“ в Ню Йорк, през 2022 г. 

Открит преди почти половин век, центърът „Помпиду“ ще бъде затворен за посетители от септември 2025 г. до 2030 г. за мащабно премахване на азбест и ремонтни дейности. Разходите за тази техническа работа се оценяват на 262 млн. евро и се финансират от френското правителство.

Днес се навършват 100 години от рождението на художника Йордан Георгиев Николов - Шмайзера (1924-1992). 

Той е роден е на 15 август 1924 г. в Шумен. През 1947 г. завършва живопис във Висшия институт за изобразително изкуство „Николай Павлович“ (дн. Национална художествена академия) при проф. Илия Петров.

След дипломирането си започва да работи в областта на карикатурата и сатиричния плакат.

ПЕЧАТА КАРИКАТУРИ В ПОЧТИ ВСИЧКИ ВЕСТНИЦИ И СПИСАНИЯ

Първата си карикатура той печата през 1944 г. във вестник „Труд“. Йордан Николов работи като художник във вестник „Вечерни новини“, където през 1954 г. създава хумористичната страница „Добър вечер“. До 1967 г. работи като художник във вестник „Труд“, където заедно с Мирон Иванов създават хумористична страница. Йордан Николов

Част от историческия комплекс Съмърсет хаус в Лондон, превърнат в културен център, ще остане отворена за посетители, въпреки пожара, който вчера повреди покрива, предадоха Пе Ей мидия/ДПА.

Води се разследване, като основната част от комплекса е затворена „до второ нареждане“.

Галерия "Кортолд", където са изложени безценни произведения на изкуството, включително автопортрет на Винсент Ван Гог от 1889 г., на който той е с превързано ухо, и картини на Клод Моне и Пол Сезан, "не беше пряко засегната" от пожара и днес ще отвори отново.

В изявление от Съмърсет Хаус се казва, че „безопасността и доброто физическо състояние на творците, посетителите и персонала са от първостепенно значение“ и мястото ще остане затворено, докато лондонската противопожарна бригада извършва разследването си.

Днешно събитие, озаглавено Daytimes x R

От много ранна възраст мечтаех да стана филмов режисьор и ето че се случи и мечтата ми се сбъдна. Това каза в интервю полският режисьор Мариуш Гжегожек, който е част от международното жури на единадесетото издание на кинофестивала за ново европейско кино „Златната липа“. 

Toй разкри, че още като дете "има нещо като хипнотично отношение към киното. Най-напред гледах телевизия, когато бях на 4-5 години. И от самото начало до такава степен влизах в историите и във взаимоотношенията, че съм ги преживявал. Стигал съм дотам, че съм вдигал температура, след като съм гледал филм. Тогава моята майка ми каза, че ще ми спре телевизора и няма да ми разрешава да гледам, защото реагирам прекалено емоционално. Това отношение през годините се разви и се разшири“, каза творецът. 

Според него киното „е едно пътуване, едно пътешествие, една одисея в чувствата, мислите, преживява

Мадона ще отпразнува 66-ия си рожден ден с частна вечерна обиколка на прочутия италиански археологически обект Помпей, предаде Асошиейтед прес, като цитира официални лица.

Префектът на Неапол Микеле ди Бари отрече предположенията на италианските медии, че певицата планира голям рожден ден в древния град, разрушен през 79 г. при изригването на вулкана Везувий. Той обаче потвърди, че Мадона планира частна вечерна обиколка в петък, която ще има чисто културен характер. Певицата е родена на 16 август.

"Тя обича Помпей, обича археологическия парк и няма търпение да дойде", каза той пред репортери във вторник.

В продължение на десетилетия археолози изучават руините на Помпей, като редовно откриват красиво запазени фрески, керамични съдове, а тази седмица и нови човешки останки.

Мадона, чието семейство произхожда от италианския регион Абруцо, е в Ита

В селекцията бе и филмът на "От наша страна" на Симоне Маси, който интерпретира звуците от стихотворението на Еудженио Монтале, а в анимацията му звучи гласът на Вим Вендерс.  

Ушев изтъкна и кукления артист Леа Видакович от Загреб и нейната анимация "Семеен портрет", за която той коментира: "Сигурен съм, че ако Ингмар Бергман беше жив, щеше да направи такъв филм с кукли."

Друго голямо име е японският аниматор Рьо Орикаса с филма "Нещастно чудо", в който адаптира поезията на Анри Миши и изследва границите на езика и възприятието. 

Публиката имаше възможност да гледа и "Кучешки апартамент" на естонския режисьор Приит Тендер, разказващ за артиста в криза, или как бившият балетист Сергей е принуден да живее в крайградски колхоз. 

Другите заглавия в селекцията бяха "Кръг" на Юми Джанг от Южна Корея, както и "Морски жълъди" на Александра Рамирес от Португалия, който разказва за живота в най-южната част на страната Алгарви през през призмата на специфичния морски деликатес. 

Теодор Ушев обяви още, че селекцията "Акуанима" ще продължи да бъде част от Бургаския международен филмов фестивал и догодина, когато събитието ще отбележи своята десета годишнина.

С предпремиера на „Сватба“ ще бъде отбелязана 105-годишнината от рождението на Николай Хайтов (1919-2002). Юбилейните чествания ще продължат четири дни, а новият български филм по едноименния разказ ще открие тържествата, съобщават организаторите.

Официалната премиера на лентата е на 8 ноември 2024 г., а предпремиерната прожекция е на 13 септември в Cineland на бул. „България“.

„За всеки един кинотворец, който застава зад текст на Хайтов, е изпитание. Цялото му творчество е фокусирано върху човешките взаимоотношения, а той притежава уникалната способност да превръща обикновеното в приказно", казва режисьорът Магдалена Ралчева. Тя е позната с филмите „Още нещо за любовта“ и „12 А“.

Сценарист е Юрий Дачев, а оператор – Емил Христ

Проектът „Единни в многообразието“ ще бъде представен на 28 септември в камерната зала „България“.

Събитието е част от 55-то издание на „Софийски музикални седмици“ (СМС), съобщават от екипа на фестивала.

По думите им това е един изключително интересен и различен концерт, който предлага стойностна музика от света и талантливи млади изпълнители, които ще завладеят публиката чрез съчетанието на много нетрадиционни инструменти.

По случай белгийското председателство на Европейския съюз през 2024 г. бароковият ансамбъл от Антверпен – „Зефиро Торна“ инициира „Единни в многообразието“. В сътрудничество с европейски концертни зали и фестивали, кани певци, лютнисти и инструменталисти от различни културни и музикални среди. Създава се пространство за диало

Изложба по повод 85-ата годишнина от рождението на известният врачански художник Владимир Ганецовски бе открита днес в залата на художествената галерия „Иван Фунев“, към Регионалния исторически музей-Враца. Представени са 19 платна от фонда на музея и от трите творчески периода на художника, разказа кураторът Христо Божков.

Той припомни по-важните периоди от живота на Владимир Ганецовски, който е роден в с. Борован, но след като завършва Художествената академия през 1962 г. в класа на проф. Георги Богданов, остава да живее и работи във Враца.

В ателието му по онова време за шест години се установява и народния художник проф. Найден Петков, благодарение на когото Ганецовски е изградил и своя собствен оригинален стил, разказа кураторът.

„Творбите му са изчистени от строга академичност и създават усещане за свежест. Ганецовски минава през абстрактната живопис, рис

Легендата на българската естрада Лили Иванова ще изнесе концерт тази вечер Хасково. Срещата с нейните почитатели е в Спортна зала "Дружба", съобщи асистентът на певицата Николай Недеков. Всички билети са разпродадени, ще бъдат разположени допълнителни места, уточни той.

Залата е с капацитет 1140 седящи места, а при интерес пред подиума се нареждат още 120 стола. Такава бе практиката при миналогодишния концерт на Лили Иванова.

Заедно с нея ще бъдат музикантите от „LI Orchestra“ – Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Огнян Енев (пиано, тромпет, саксофон), Иван Йорданов-Чери (китари), Христо Михалков (бас китара), Орлин Цветанов (цигулка), Росен Ватев (ударни, перкусии) и трио „LaTiDa“ (беквокали).

Това е шести концерт от националното турне на изпълнителката. Първият бе в Благоевград на 16 май, а предишният - в Силистра на шести юни. Следват Шумен – 2 юли, Варна – 4

Изложба, създадена с предмети от Женския пазар, Мексико и Детройт, ще бъде представена в Sarieva Gallery в София. Неин автор е българо-американската художничка Десислава Терзиева и може да бъде разгледана от 14 юни до 14 юли, съобщават организаторите.

От екипа казват, че изложбата е вдъхновена и от мястото, на което се намира галерията.

Десислава Терзиева ще включи в нея предмети, избрани от Женския пазар, който е в близост. Експозицията също е част и от колаборацията между Sarieva Gallery и DOT Sofia за представянето на установени и развиващи се български художници и утвърждаването на колекционерска среда.

„Колекционерството е и директният тематичен акцент, който обединява всички събития на галерията през месец юни. От години Sarieva Gallery работи за изграждането на устойчива колекционерска среда в България и подчертава нейното значение за съвременното изкуство.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“
„Решение за раздяла“ на Парк Чанг-ук с единствена прожекция в кино „Одеон“
Галерия Doza ще бъде домакин на международен търг с произведения на изкуството
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Калейдоскоп
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Цветни аспекти
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.