NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Музикалните фестивали прегърнаха "зелената" идея
5926
Цветни аспекти

Музикалните фестивали прегърнаха "зелената" идея

Музикалните фестивали, които от десетилетия привличат стотици хиляди фенове във всички точки на света, постепенно прегръщат "зелената" идея и търсят възможности за намаляване на отпечатъка, който остават върху околната среда.  Доста амбициозна задача, тъй като много от тези форуми разчитат основно на генератори, работещи с изкопаеми горива за захранване на сцените и съоръженията си. Съвместно проучване на "Грийнър фючър", консултантска компания за устойчивост, и на индустриалния мозъчен тръст "Пауърфул тинкинг" показа, че само за фестивалите във Великобритания се изразходват по над 12 милиона литра дизелово гориво годишно, съобщи Би Би Си. Освен това публиката, обичайно обитаваща палатки в района, оставя след себе си тонове трудно разградими отпадъци

| 20 Юли 2024, 11:51 ч.
Музикалните фестивали прегърнаха
Музикалните фестивали прегърнаха "зелената" идея
Снимка © АP / Rick Scuteri / Invision

Музикалните фестивали, които от десетилетия привличат стотици хиляди фенове във всички точки на света, постепенно прегръщат "зелената" идея и търсят възможности за намаляване на отпечатъка, който остават върху околната среда. 

Най-новата екранизация на майстора на ужасите Стивън Кинг - "Животът на Чък" с Том Хидълстън в главната роля, спечели най-престижната награда на Международния филмов фестивал в Торонто, предадоха Асошиейтед прес и АФП.

Наградата на публиката на водещия кинофестивал в Северна Америка се е превърнала в своеобразен предвестник на "Оскар"-ите, като през последните години предсказа някои от бъдещите победители в категорията за най-добър филм като "Зелената книга" и "Земя на номади". От 2012 г. всеки носител на топ отличието на фестивала е бил номиниран за най-добър филм на наградите на Американската киноакадемия.

Режисиран от Майк Фланаган, "Животът на Чък" е базиран на едноименния разказ на Стивън Кинг от 2020 г. Главната роля е поверена на британския актьор Том Хидълстън. Актьорския състав допълват Марк Хамил и Чиуетел Еджиофор.

Световната премиера на "Животът на

В Кнежа предстои второто международно издание на фестивала "Джаз в парка". То ще се състои на 29 и 30 август на открита сцена в парк "Ахтирка", съобщи Искра Цанкова, председател на читалище "Борба 1869". 

В програмата на тазгодишното издание на "Джаз в парка" ще се представят четири джаз формации, подготвени са творчески работилници за деца и младежи, арт базар на традиционни занаяти и изкуства, съпътстващи концертни програми, джем сешън и изложба на местни художници. 

Участие във фестивала ще вземе вокалистът Брус Джонсън (САЩ) с Кристиан Желев квартет в състав Димитър Льолев - саксофон, Николай Костадинов - пиано, Даниеле Феббо - контрабас и Кристиан Желев - барабани, както и кубинската група Septeto Nabori. 

В програмата е включен и проектът за симфоничен джаз на Васил Петров с Врачанска филхармония, допълни Цанкова.

Част от програмат

Шведската компания „Попхаус“ води преговори със „Сони Мюзик“ и Ей Би Си, които притежават правата върху музиката и образа на Елвис Пресли, за създаване на негова холограма за изпълнения на живо. Това съобщава вестник „Файненшъл таймс“, като се позовава на свои източници.

Преговорите са били съсредоточени върху търговско партньорство, а не върху продажбата на музикални права или интелектуална собственост, уточняват източниците, като според тях все още не е постигната сделка.

Досега „Попхаус“ е придобила правата върху музиката на „Кис“, като планира да създаде холографски аватари на групата за изпълнения на живо. Компанията е тази, която организира и холографските концерти на групата АББА.

ЮНЕСКО възнамерява да включи мегалитния паметник Стоунхендж в Списъка на световното наследство в опасност заради проект за пътен тунел, преминаващ в близост до праисторическия обект, съобщи АФП, позовавайки се на документ на организацията на ООН.

В писмено решение, видяно от АФП, Комитетът за световно наследство препоръчва Стоунхендж да бъде включен в списъка на застрашените обекти „с оглед мобилизиране на международна подкрепа“.

Включването обаче все още трябва да бъде гласувано от държавите-членки на Комитета за световно наследство, който ще заседава в Делхи от 21 юли. Според дипломат, интервюиран от АФП, има много голям шанс те да одобрят решението.

Построен на етапи между около 3000 и 2300 г. пр.н.е., Стоунхендж е един от най-важните праисторически мегалитни паметници в света по отношение на своите размери, сложна планировка и архитектурна прецизно

Театралната постановка „Фенове“ с актьорите Христо Гърбов и Валентин Танев ще ще играе този петък  -7 юли, в Самоков. Това ще бъде последното театрално представление в читалище-паметник „Отец Паисий - 1859“ през този творчески сезон, каза Ралица Стоянова, част от екипа на читалището. Театрални постановки ще бъдат играни отново през септември. 

Автор на комедията е Елин Рахнев. Той е носител на награди „Икар“ и „Аскеер“. Персонажите в постановката са създадени специално за Гърбов и Танев. Постановката е дело кинорежисьора Иглика Трифонова. „Фенове“ разказва за двама професионални музиканти, аутсайдери и футболни запалянковци, които вегетират в живота, но живеят истински само на мачове, посочват от екипа на постановката.

Доста амбициозна задача, тъй като много от тези форуми разчитат основно на генератори, работещи с изкопаеми горива за захранване на сцените и съоръженията си. Съвместно проучване на "Грийнър фючър", консултантска компания за устойчивост, и на индустриалния мозъчен тръст "Пауърфул тинкинг" показа, че само за фестивалите във Великобритания се изразходват по над 12 милиона литра дизелово гориво годишно, съобщи Би Би Си.

Освен това публиката, обичайно обитаваща палатки в района, оставя след себе си тонове трудно разградими отпадъци. Транспортът е друг голям източник на вредни емисии - както превозът на музикантите и феновете, така и на стоките, доставяни до мястото на събитието.

Постепенно обаче организатори, участници и публика предприемат действия, за да ограничат вредното въздействие върху природата и да станат "по-зелени". 

Първата стъпка, разбира се, е на организаторите на музикалните форуми - те започнаха да инвестират в по-екологични енергийни решения, сред които слънчева енергия, отпадъчна готварска мазнина и др.

Фестивалът "Гластънбъри", който е сред най-популярните и се провежда ежегодно във фермата Уърти в Югозападна Англия, е сред активните радетели за устойчивото развитие и полага усилия в тази посока. През 2023 г. организаторите му обявиха, че форумът е преминал изцяло на възобновяема енергия и горива, елиминирайки необходимостта от изкопаеми източници. В резултат на това емисиите на въглероден диоксид са намалели с до 90 процента. 

Древният римски път Виа Апия бе включен в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство, който вече включва 60 обекта, разположени в Италия, съобщи АП. 

Решението беше взето на сесията на Комитета за световно наследство на организацията, която се провежда в индийската столица Делхи.

Италия е абсолютен световен шампион по брой на обектите и историческите артефакти, включени в Списъка на световното наследство. 

Виа Апия е построен по времето на републиканците в Древен Рим (312 г. пр. Хр.) и носи името на владетеля, който го е построил - Апий Клавдий Цек. Този път е бил напредничаво инженерно съоръжение и също така е позволил на Рим да завладее южните територии. Той е използван за свързване с Гърция, Египет и Мала Азия. Трасето на древния път преминава през повече от 70 селища, 15 парка, 12 града и четири области. 

На всяка римска миля о

Единадесетото издание на фестивала за ново европейско кино и тази година ще задоволи и най-изисканите вкусове с 50-те ленти, които са включени в програмата- конкурсна и извънконкурсна и българско кино. 

Това каза на традиционната пресконференция преди официалното начало на единадесетото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ неговият създател и изпълнителен директор Магдалена Ралчева.

Тя допълни, че за да е успешен фестивалът, се залага на много старателна селекция на филмите, които ще бъдат представени. Според нея втората важна причина е, че зрителите имат възможността да се гледат всички филмови ленти при вход свободен. 

„На трето място е потребността на публиката да гледа тези филми“, разкри Ралчева.

Според нея „в съвременния свят хората предпочитат да гледат филмите в домовете си на стрийминг платформи и

Японското краутрок психеделик постпънк дуо Heavenphetamine идва за първи път в България – в три български града: Пловдив – 23 юни, София – 24 юни (Singles, НДК), и Велико Търново – 25 юни, съобщават организаторите от „Аларма пънк джаз“

По думите им Хироки (клавири/вокали) и Сара Ода (барабани/вокали) са необикновена двойка музиканти от Токио, които от три години живеят в Тбилиси (Грузия) и създават музика, повлияна от краут и психеделик рока, постпънка, J-попа, минимализма и нойз-жанровете. 

Групата е формирана още в Япония, в края на миналото десетилетие, откъдето пътуват на турнета в Австралия и Нова Зеландия, но истинското разгръщане на творческия капацитет започва именно между Грузия (където основно живеят, свирят и записват) и Укра

Известни са селектираните автори и творби за участие в дванадесетото издание на Международното биенале на малките форми в Плевен. 

Българските творци са 230, а чуждестранните – 34, каза художникът Иван Велчев-Йово, фондохранител в Художествена галерия "Илия Бешков".

Имената на избраните участници и творбите им са публикувани на страницата в социалната мрежа фейсбук на галерията и на официалния й сайт. 

Велчев допълни, че 315 автори са заявили участие в биеналето, но журито с председател скулпторът Богомил Живков е избрал 264 от тях.

Творбите, одобрени за участие във форума, могат да бъдат изпращани до галерията от 5 до 28 август. 

Селектираните произведения ще бъдат представени в изложба при откриване на биеналето на 25 октомври. 

„Тогава ще бъдат обявени и отличените автори в категориите живопис, график

Канадският режисьор, Джеймс Камерън, е известен с иновативните си филми със специални ефекти, навършва 70 години. Сред най-известните му филми са „Терминатор“, „Титаник“, „Аватар“. Носител е на най-големите отличия в киноиндустрията, а през тази година на изложението Д3 (D23) на „Дисни“ обяви датите на новите три продължения на „Аватар“.

Камерън е роден на 16 август 1954 г. в Капускасинг, Онтарио, Канада, в семейство с шотландски корени.

Баща му работи като електроинженер, а майка му е медицинска сестра. Като дете чете научнофантастични книги и гледа филми от същия жанр. Така се заражда мечтата му да бъде режисьор.

„Мисля, че това идва от желанието ми да направя нещо артистично, което да изумява хората. Гледах филми, които ме учудваха, независимо дали ставаше дума за филм на Рей Харихау

"Да можем да захранваме целия фестивал, без да разчитаме на изкопаеми горива, е истински пробив. Това е кулминацията на много малки стъпки, с които постоянно увеличаваме използването на възобновяема енергия", казва Емили Ивис, съорганизатор на фестивала, цитирана от Би Би Си. Музикалните фенове се събраха тази година край фермата Уърти в края на месец юни.

Британският музикален фестивал "Шамбала" също е сред първенците по екоинициативи благодарение на съоснователя си Крис Джонсън. В рамките на четиридневния форум се предлага само веганска и вегетарианска храна, дизеловите генератори отстъпват място на снабдяване с енергия чрез хидрогенирано растително масло с устойчив произход, използват се слънчеви и хибридни устройства, отбелязва "Билборд". Освен това са въведени и специални тарифи за търговците, за да се насърчи по-голяма отговорност за потреблението на енергия. Тази година фестивалът "Шамбала" ще се проведе между 22 и 25 август в Нортхемптъншър.

"Мистъриленд" е тридневено събитие за електронна музика в Нидерландия, което всяка година привлича 130 000 посетители. Сега 80 % от използваната енергия се генерира от слънчеви панели, поставени в близка ферма. Фестивалът и неговите партньори също така са вкопали електрически кабели в земята, за да свържат съоръженията с националната мрежа. Организаторите признават, че тази инвестиция е била голяма, но след около десет години очакват да си я върнат, както и да спестят допълнителни разходи, отбелязва "Билборд".

Фестивалът "Лолапалуза", който се провежда в началото на август в Чикаго, САЩ, си партнира с редица екологични организации, за да стане по-зелен, съобщава "Билборд". Въведени са инициативи, свързани с намаляването на въглеродния отпечатък, безплатни станции за многократно пълнене на бутилки с вода, за компостиране, рециклиране и разпределение на хранителни отпадъци и др. Сред партньорите на форума е и екоорганизацията Re:wild на актьора Леонардо ди Каприо.

За да компенсират емисиите на въглероден двуокис от големите събития, организаторите все по-често засаждат дървета и създават горски резервати. Съмишленици са им и доста от музикантите.

Групата "Колдплей" е сред първенците - през 2022 г. музикантите обявиха, че по време на световното си турне Music of Spheres планират да намалят значително въглеродните емисии. За целта ограничиха пътуванията със самолет, използват устойчиви материали за сцените, както и кинетични дансинг площадки, за да могат феновете да помагат за генерирането на електроенергия с движенията си. Поставени са и статични велосипеди за генериране на електроенергия в близост до сцената с идеята доброволци от публиката да участват.

В резултат на това от "Колдплей" разкриха, че през първите две години от турнето са постигнали намаляване на въглеродните емисии с 59 процента в сравнение с концертите си през 2016-17 г. Световната им сценична обиколка е планирано да приключи тази есен. "Като група, ангажирана в определена индустрия, все още сме далече от това, което трябва да постигнем ... Благодарни сме обаче за оказаната ни помощ досега и поздравяваме всички, които полагат усилия да движат нещата в правилната посока", се посочва в разпространено съобщение.

Следвайки "зелената" посока, по която са поели, музикантите от "Колдплей" планират 10 концерта на стадион "Уембли" след излизането на новия албум през есента вместо да тръгнат на турне във Великобритания. Това означава, че групата ще може да свири пред почти един милион почитатели, като същевременно намали въглеродния си отпечатък.

"Масив атак" пък подготвя Act 1.5 - първото си шоу във Великобритания, захранвано 100 процента със слънчева енергия, с помощта на панели и акумулатори, които съхраняват достатъчно енергия на място, без да се нуждаят от дизелови генератори. Изявата е планирана за 25 август в Бристол. Първият концерт на дуото във Великобритания от пет години насам е планирано да бъде „път към нови стандарти за декарбонизация на музиката на живо". Изпълнителите казват, че са се консултирали с учени и климатолози.

Дуото "Масив атак" е предприело множество екологични мерки при подготовката на шоуто, сред които са ангажирали допълнителни влакове, използват 100% възобновяема енергия за захранване на фестивала, не са предвидени паркинги за лични автомобили, храните са само на растителна основа, поставени са система за чаши за многократна употреба и компостни тоалетни и др.

"Продукцията е пионерска във всички аспекти на декарбонизацията и ще създаде проект за начина, по който могат да се продуцират изяви на живо", казва Робърт дел Ная от "Масив атак". "Мащабът на иновациите и намаляването на емисиите ще говорят сами за себе си".

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата ...
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Национал ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Цветни аспекти
5926
Цветни аспекти

Музикалните фестивали прегърнаха "зелената" идея

Освен това публиката, обичайно обитаваща палатки в района, оставя след себе си тонове трудно разградими отпадъци.Транспортът е друг голям източник на вредни емисии - както превозът на музикантите и феновете, така и на стоките, доставяни до мястото на събитието.

| 20 Юли 2024, 11:51 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Музикалните фестивали прегърнаха
Музикалните фестивали прегърнаха "зелената" идея
Снимка © АP / Rick Scuteri / Invision

Музикалните фестивали, които от десетилетия привличат стотици хиляди фенове във всички точки на света, постепенно прегръщат "зелената" идея и търсят възможности за намаляване на отпечатъка, който остават върху околната среда. 

Доста амбициозна задача, тъй като много от тези форуми разчитат основно на генератори, работещи с изкопаеми горива за захранване на сцените и съоръженията си. Съвместно проучване на "Грийнър фючър", консултантска компания за устойчивост, и на индустриалния мозъчен тръст "Пауърфул тинкинг" показа, че само за фестивалите във Великобритания се изразходват по над 12 милиона литра дизелово гориво годишно, съобщи Би Би Си.

Най-новата екранизация на майстора на ужасите Стивън Кинг - "Животът на Чък" с Том Хидълстън в главната роля, спечели най-престижната награда на Международния филмов фестивал в Торонто, предадоха Асошиейтед прес и АФП.

Наградата на публиката на водещия кинофестивал в Северна Америка се е превърнала в своеобразен предвестник на "Оскар"-ите, като през последните години предсказа някои от бъдещите победители в категорията за най-добър филм като "Зелената книга" и "Земя на номади". От 2012 г. всеки носител на топ отличието на фестивала е бил номиниран за най-добър филм на наградите на Американската киноакадемия.

Режисиран от Майк Фланаган, "Животът на Чък" е базиран на едноименния разказ на Стивън Кинг от 2020 г. Главната роля е поверена на британския актьор Том Хидълстън. Актьорския състав допълват Марк Хамил и Чиуетел Еджиофор.

Световната премиера на "Животът на

В Кнежа предстои второто международно издание на фестивала "Джаз в парка". То ще се състои на 29 и 30 август на открита сцена в парк "Ахтирка", съобщи Искра Цанкова, председател на читалище "Борба 1869". 

В програмата на тазгодишното издание на "Джаз в парка" ще се представят четири джаз формации, подготвени са творчески работилници за деца и младежи, арт базар на традиционни занаяти и изкуства, съпътстващи концертни програми, джем сешън и изложба на местни художници. 

Участие във фестивала ще вземе вокалистът Брус Джонсън (САЩ) с Кристиан Желев квартет в състав Димитър Льолев - саксофон, Николай Костадинов - пиано, Даниеле Феббо - контрабас и Кристиан Желев - барабани, както и кубинската група Septeto Nabori. 

В програмата е включен и проектът за симфоничен джаз на Васил Петров с Врачанска филхармония, допълни Цанкова.

Част от програмат

Шведската компания „Попхаус“ води преговори със „Сони Мюзик“ и Ей Би Си, които притежават правата върху музиката и образа на Елвис Пресли, за създаване на негова холограма за изпълнения на живо. Това съобщава вестник „Файненшъл таймс“, като се позовава на свои източници.

Преговорите са били съсредоточени върху търговско партньорство, а не върху продажбата на музикални права или интелектуална собственост, уточняват източниците, като според тях все още не е постигната сделка.

Досега „Попхаус“ е придобила правата върху музиката на „Кис“, като планира да създаде холографски аватари на групата за изпълнения на живо. Компанията е тази, която организира и холографските концерти на групата АББА.

ЮНЕСКО възнамерява да включи мегалитния паметник Стоунхендж в Списъка на световното наследство в опасност заради проект за пътен тунел, преминаващ в близост до праисторическия обект, съобщи АФП, позовавайки се на документ на организацията на ООН.

В писмено решение, видяно от АФП, Комитетът за световно наследство препоръчва Стоунхендж да бъде включен в списъка на застрашените обекти „с оглед мобилизиране на международна подкрепа“.

Включването обаче все още трябва да бъде гласувано от държавите-членки на Комитета за световно наследство, който ще заседава в Делхи от 21 юли. Според дипломат, интервюиран от АФП, има много голям шанс те да одобрят решението.

Построен на етапи между около 3000 и 2300 г. пр.н.е., Стоунхендж е един от най-важните праисторически мегалитни паметници в света по отношение на своите размери, сложна планировка и архитектурна прецизно

Театралната постановка „Фенове“ с актьорите Христо Гърбов и Валентин Танев ще ще играе този петък  -7 юли, в Самоков. Това ще бъде последното театрално представление в читалище-паметник „Отец Паисий - 1859“ през този творчески сезон, каза Ралица Стоянова, част от екипа на читалището. Театрални постановки ще бъдат играни отново през септември. 

Автор на комедията е Елин Рахнев. Той е носител на награди „Икар“ и „Аскеер“. Персонажите в постановката са създадени специално за Гърбов и Танев. Постановката е дело кинорежисьора Иглика Трифонова. „Фенове“ разказва за двама професионални музиканти, аутсайдери и футболни запалянковци, които вегетират в живота, но живеят истински само на мачове, посочват от екипа на постановката.

Освен това публиката, обичайно обитаваща палатки в района, оставя след себе си тонове трудно разградими отпадъци. Транспортът е друг голям източник на вредни емисии - както превозът на музикантите и феновете, така и на стоките, доставяни до мястото на събитието.

Постепенно обаче организатори, участници и публика предприемат действия, за да ограничат вредното въздействие върху природата и да станат "по-зелени". 

Древният римски път Виа Апия бе включен в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство, който вече включва 60 обекта, разположени в Италия, съобщи АП. 

Решението беше взето на сесията на Комитета за световно наследство на организацията, която се провежда в индийската столица Делхи.

Италия е абсолютен световен шампион по брой на обектите и историческите артефакти, включени в Списъка на световното наследство. 

Виа Апия е построен по времето на републиканците в Древен Рим (312 г. пр. Хр.) и носи името на владетеля, който го е построил - Апий Клавдий Цек. Този път е бил напредничаво инженерно съоръжение и също така е позволил на Рим да завладее южните територии. Той е използван за свързване с Гърция, Египет и Мала Азия. Трасето на древния път преминава през повече от 70 селища, 15 парка, 12 града и четири области. 

На всяка римска миля о

Единадесетото издание на фестивала за ново европейско кино и тази година ще задоволи и най-изисканите вкусове с 50-те ленти, които са включени в програмата- конкурсна и извънконкурсна и българско кино. 

Това каза на традиционната пресконференция преди официалното начало на единадесетото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ неговият създател и изпълнителен директор Магдалена Ралчева.

Тя допълни, че за да е успешен фестивалът, се залага на много старателна селекция на филмите, които ще бъдат представени. Според нея втората важна причина е, че зрителите имат възможността да се гледат всички филмови ленти при вход свободен. 

„На трето място е потребността на публиката да гледа тези филми“, разкри Ралчева.

Според нея „в съвременния свят хората предпочитат да гледат филмите в домовете си на стрийминг платформи и

Японското краутрок психеделик постпънк дуо Heavenphetamine идва за първи път в България – в три български града: Пловдив – 23 юни, София – 24 юни (Singles, НДК), и Велико Търново – 25 юни, съобщават организаторите от „Аларма пънк джаз“

По думите им Хироки (клавири/вокали) и Сара Ода (барабани/вокали) са необикновена двойка музиканти от Токио, които от три години живеят в Тбилиси (Грузия) и създават музика, повлияна от краут и психеделик рока, постпънка, J-попа, минимализма и нойз-жанровете. 

Групата е формирана още в Япония, в края на миналото десетилетие, откъдето пътуват на турнета в Австралия и Нова Зеландия, но истинското разгръщане на творческия капацитет започва именно между Грузия (където основно живеят, свирят и записват) и Укра

Известни са селектираните автори и творби за участие в дванадесетото издание на Международното биенале на малките форми в Плевен. 

Българските творци са 230, а чуждестранните – 34, каза художникът Иван Велчев-Йово, фондохранител в Художествена галерия "Илия Бешков".

Имената на избраните участници и творбите им са публикувани на страницата в социалната мрежа фейсбук на галерията и на официалния й сайт. 

Велчев допълни, че 315 автори са заявили участие в биеналето, но журито с председател скулпторът Богомил Живков е избрал 264 от тях.

Творбите, одобрени за участие във форума, могат да бъдат изпращани до галерията от 5 до 28 август. 

Селектираните произведения ще бъдат представени в изложба при откриване на биеналето на 25 октомври. 

„Тогава ще бъдат обявени и отличените автори в категориите живопис, график

Канадският режисьор, Джеймс Камерън, е известен с иновативните си филми със специални ефекти, навършва 70 години. Сред най-известните му филми са „Терминатор“, „Титаник“, „Аватар“. Носител е на най-големите отличия в киноиндустрията, а през тази година на изложението Д3 (D23) на „Дисни“ обяви датите на новите три продължения на „Аватар“.

Камерън е роден на 16 август 1954 г. в Капускасинг, Онтарио, Канада, в семейство с шотландски корени.

Баща му работи като електроинженер, а майка му е медицинска сестра. Като дете чете научнофантастични книги и гледа филми от същия жанр. Така се заражда мечтата му да бъде режисьор.

„Мисля, че това идва от желанието ми да направя нещо артистично, което да изумява хората. Гледах филми, които ме учудваха, независимо дали ставаше дума за филм на Рей Харихау

Първата стъпка, разбира се, е на организаторите на музикалните форуми - те започнаха да инвестират в по-екологични енергийни решения, сред които слънчева енергия, отпадъчна готварска мазнина и др.

Фестивалът "Гластънбъри", който е сред най-популярните и се провежда ежегодно във фермата Уърти в Югозападна Англия, е сред активните радетели за устойчивото развитие и полага усилия в тази посока. През 2023 г. организаторите му обявиха, че форумът е преминал изцяло на възобновяема енергия и горива, елиминирайки необходимостта от изкопаеми източници. В резултат на това емисиите на въглероден диоксид са намалели с до 90 процента. 

"Да можем да захранваме целия фестивал, без да разчитаме на изкопаеми горива, е истински пробив. Това е кулминацията на много малки стъпки, с които постоянно увеличаваме използването на възобновяема енергия", казва Емили Ивис, съорганизатор на фестивала, цитирана от Би Би Си. Музикалните фенове се събраха тази година край фермата Уърти в края на месец юни.

Британският музикален фестивал "Шамбала" също е сред първенците по екоинициативи благодарение на съоснователя си Крис Джонсън. В рамките на четиридневния форум се предлага само веганска и вегетарианска храна, дизеловите генератори отстъпват място на снабдяване с енергия чрез хидрогенирано растително масло с устойчив произход, използват се слънчеви и хибридни устройства, отбелязва "Билборд". Освен това са въведени и специални тарифи за търговците, за да се насърчи по-голяма отговорност за потреблението на енергия. Тази година фестивалът "Шамбала" ще се проведе между 22 и 25 август в Нортхемптъншър.

"Мистъриленд" е тридневено събитие за електронна музика в Нидерландия, което всяка година привлича 130 000 посетители. Сега 80 % от използваната енергия се генерира от слънчеви панели, поставени в близка ферма. Фестивалът и неговите партньори също така са вкопали електрически кабели в земята, за да свържат съоръженията с националната мрежа. Организаторите признават, че тази инвестиция е била голяма, но след около десет години очакват да си я върнат, както и да спестят допълнителни разходи, отбелязва "Билборд".

Фестивалът "Лолапалуза", който се провежда в началото на август в Чикаго, САЩ, си партнира с редица екологични организации, за да стане по-зелен, съобщава "Билборд". Въведени са инициативи, свързани с намаляването на въглеродния отпечатък, безплатни станции за многократно пълнене на бутилки с вода, за компостиране, рециклиране и разпределение на хранителни отпадъци и др. Сред партньорите на форума е и екоорганизацията Re:wild на актьора Леонардо ди Каприо.

За да компенсират емисиите на въглероден двуокис от големите събития, организаторите все по-често засаждат дървета и създават горски резервати. Съмишленици са им и доста от музикантите.

Групата "Колдплей" е сред първенците - през 2022 г. музикантите обявиха, че по време на световното си турне Music of Spheres планират да намалят значително въглеродните емисии. За целта ограничиха пътуванията със самолет, използват устойчиви материали за сцените, както и кинетични дансинг площадки, за да могат феновете да помагат за генерирането на електроенергия с движенията си. Поставени са и статични велосипеди за генериране на електроенергия в близост до сцената с идеята доброволци от публиката да участват.

В резултат на това от "Колдплей" разкриха, че през първите две години от турнето са постигнали намаляване на въглеродните емисии с 59 процента в сравнение с концертите си през 2016-17 г. Световната им сценична обиколка е планирано да приключи тази есен. "Като група, ангажирана в определена индустрия, все още сме далече от това, което трябва да постигнем ... Благодарни сме обаче за оказаната ни помощ досега и поздравяваме всички, които полагат усилия да движат нещата в правилната посока", се посочва в разпространено съобщение.

Следвайки "зелената" посока, по която са поели, музикантите от "Колдплей" планират 10 концерта на стадион "Уембли" след излизането на новия албум през есента вместо да тръгнат на турне във Великобритания. Това означава, че групата ще може да свири пред почти един милион почитатели, като същевременно намали въглеродния си отпечатък.

"Масив атак" пък подготвя Act 1.5 - първото си шоу във Великобритания, захранвано 100 процента със слънчева енергия, с помощта на панели и акумулатори, които съхраняват достатъчно енергия на място, без да се нуждаят от дизелови генератори. Изявата е планирана за 25 август в Бристол. Първият концерт на дуото във Великобритания от пет години насам е планирано да бъде „път към нови стандарти за декарбонизация на музиката на живо". Изпълнителите казват, че са се консултирали с учени и климатолози.

Дуото "Масив атак" е предприело множество екологични мерки при подготовката на шоуто, сред които са ангажирали допълнителни влакове, използват 100% възобновяема енергия за захранване на фестивала, не са предвидени паркинги за лични автомобили, храните са само на растителна основа, поставени са система за чаши за многократна употреба и компостни тоалетни и др.

"Продукцията е пионерска във всички аспекти на декарбонизацията и ще създаде проект за начина, по който могат да се продуцират изяви на живо", казва Робърт дел Ная от "Масив атак". "Мащабът на иновациите и намаляването на емисиите ще говорят сами за себе си".

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.