NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Нови и нестандартни места за концерти са подбрали организаторите на фестивала Jam On The River 2024 в троянското село Дебнево
6282
Цветни аспекти

Нови и нестандартни места за концерти са подбрали организаторите на фестивала Jam On The River 2024 в троянското село Дебнево

Нови и нестандартни локации за концерти са подбрали организаторите на международния фестивал на музиката и изкуствата Jam On The River 2024 в троянското село Дебнево, съобщават организаторите. Освен познатата от предишните издания поляна край р. Видима, през настоящата година част от фестивалните пространства ще бъдат дворовете на Обединено училище „Иван Вазов“ и на църквата „Света Петка“в селото. „С организирането на бутикови концерти на сакрални за региона места фестивалът не само разширява стандартния си формат, но и акцентира върху необходимостта да им вдъхне нов социален смисъл и да възроди активния културен живот в малките населени места в България“, каза Вероника Тодорова, която е основател на фестивала

| 20 Юли 2024, 10:16 ч.
Нови и нестандартни места за концерти са подбрали организаторите на фестивала Jam On The River 2024 в троянското село Дебнево
Нови и нестандартни места за концерти са подбрали организаторите на фестивала Jam On The River 2024 в троянското село Дебнево
Снимка © Организаторите

Нови и нестандартни локации за концерти са подбрали организаторите на международния фестивал на музиката и изкуствата Jam On The River 2024 в троянското село Дебнево, съобщават организаторите.

Manowar ще е първият хедлайнер на Мидалидаре Рок през 2025 година. Това обявиха организаторите по време на първия ден от тазгодишното издание на музикалния фестивал, . 

Групата свири за първи път в България през юли 2007 г. в Каварна, подарявайки на почитателите си изпълнение на националния химн "Мила Родино". Именно това заедно със специално обръщение от името на Manowar с покана за фестивала между 11 и 13 юли 2025 година беше излъчено веднага след изпълненията на един от тазгодишните хедлайнери Accept. 

Преди това тази вечер някои от най-популярните си хитове изпълниха групите HammerFall, Saxon и Delain. Сред участниците утре са Mr. Big и Axel Rudi Pell, а в неделя хедлайнер е Deep Purple. 

Американският актьор Уилям Дефо е назначен за артистичен директор на театралния отдел на Венецианското биенале за 2025 и 2026 г., съобщи "Варайъти".

Театралният департамент на биеналето е основан през 1934 г., след като са създадени отделите за изкуство, музика и кино. Сред предишните му директори са били Ренато Симони, Лука Ронкони, Франко Куадри, Кармело Бене и Луис Паскуал, а програмата му се изготвя всяка година заедно с големи културни събития като кинофестивала във Венеция.

"За нас е чест да обявим назначаването на Уилям Дефо за артистичен директор на театралния отдел", каза председателят на Борда на директорите на Венецианското биенале Пиетранджело Бутафуоко.

"Театърът всъщност е първоначалният дом на блестящата кариера на Дефо. Съвършеният му контрол на тялото на сцената винаги е произтичал от дисциплина, знания, страст и дълбоко осъзнаване на театъра.

Изложба „Зад маската: светлини и сенки“ ще бъде открита на 3 септември в Общинската художествена галерия "Петър Персенгиев" в Нови пазар.

В нея са включени различни ангели, клоуни, арлекини, маски и баби Яги, част от колекцията на дългогодишния председател на Народното читалище „Христо Ботев - 1872" Емил Мирчев.

Директорът на галерията Борислава Борисова каза , че в изложбата светът на фантазията, мистиката и комедията се преплитат, за да разкрият многопластовата същност на човешката душа. Експозицията ще остане експонирана до 6 октомври.

„Изложбата е едно незабравимо пътуване през разнообразието на човешките емоции и идентичности. Всяка зала разкрива различен аспект от нашата същност – от комичните и трагични лица на клоуните, през мистиката на Баба Яга, до театралните игри на арлекините. Навсякъде, между фигурите, разпръснатите м

Габровската художествена галерия „Христо Цокев“ представя творба от скулптора Панайот Димитров - Понката за акцент на август. Това е скулптурата „Легенда за куманката“. Тя е единствената творба на Димитров, която галерията притежава, съобщават от културната институция. 

С това Художествена галерия „Христо Цокев” отдава чест на Панайот Димитров-Понката по случай неговия 90-годишен юбилей. Той е скулптор емблема за българската традиция в това изкуство.

Роден е в Сливен през 1934 г., но бива най-често свързван с Велико Търново, където в публична среда са ситуирани част от най-известните му монументални пластики, посочват от галерията. 

Изящно изработената глава е в типичния обобщен и дори минималистичен стил на автора. В късния си период той овладява всеки материал, като в случая говорим за дървото. С изключи

В живота трябва да си такъв, какъвто си, пък който те харесва – харесва, каза актрисата Мартина Вачкова, която днес отбелязва своя 65-и рожден ден. 

Тя не смята, че трябва да има роля в живота си. Ролите са за сцената, за пред камерите, отбелязва Вачкова.

По думите „да бъдеш нормален човек“ е едно от най-добрите послания, които е получила от своя баща – актьорът Григор Вачков (1932-1980). „Аз съм видяла той какъв беше и как се държеше с публиката. Не знам, че може да е друго. Просто съм повторила това, което е бил той - с всички да си поговори, на всеки да обърне внимание“, разказа Вачкова. 

Според нея артистите често влизат в образ и понякога се държат по-хладно, за да парират интимничене от страна на почитателите. 

„Аз съм виждала как се държат хората и с мои колеги и мога да забележа такава разлика. Към едни колеги те едва се доближават,

Освен познатата от предишните издания поляна край р. Видима, през настоящата година част от фестивалните пространства ще бъдат дворовете на Обединено училище „Иван Вазов“ и на църквата „Света Петка“в селото.

„С организирането на бутикови концерти на сакрални за региона места фестивалът не само разширява стандартния си формат, но и акцентира върху необходимостта да им вдъхне нов социален смисъл и да възроди активния културен живот в малките населени места в България“, каза Вероника Тодорова, която е основател на фестивала.

През настоящата година фестивалът ще продължи четири дни – от 31 юли до 3 август, както съобщи .

На 31 юли (сряда) училищният двор ще бъде огласен от децата от сливенския музикален и социален проект „Музиката вместо улицата“ и немския „Мултикултурен оркестър Гисен“ под ръководството на маестро Георги Калайджиев.

Проектът „Музиката вместо улицата“ дава шанс на някои от най-бедните български деца да се променят и да получат музикално, артистично и училищно образование. От 2008 г. насам момичета и момчета на възраст от 4 до 18 години от детски домове и деца от бедните квартали получават чрез него храна, дрехи, отоплителни материали, основни медицински грижи и образование. 

Трима българи са част от третото издание на биеналето за съвременно занаятчийско изкуство „Хомо фабер“. То продължава от 1 до 30 септември в пространствата на фондация „Джорджо Чини“ на остров Сан Джорджо Маджоре във Венеция, разказват от българския екип.

Сред подбраните произведения са творби на съвременния бижутер Димитър Станков и на майстора на кукерски маски Людмил Йорданов. Наред с тях студентката по интериорен дизайн Яна Ценов е сред избраните с конкурс млади екскурзоводи на изложбите, които запознават посетителите с историята на творбите и техните автори.

Темата „Пътешествието на живота“ кани посетителите да изследват основната роля на ръчно изработените предмети в ежедневието. То включва 10

Прокурорът по делото за убийството на операторката Халина Хъчинс на снимачната площадка на филма "Ръжда" (Rust) през 2021 г. каза, че Алек Болдуин е нарушил "основни правила" за оръжията, докато неговият адвокат обърна внимание, че актьорът е подведен от експертите по сигурност, които вече бяха осъдени, съобщиха световните осведомителни агенции.

Алек Болдуин беше в съдебната зала, облечен в тъмен костюм и вратовръзка. Придружаваха го съпругата му Хилария и брат му Стивън. Той е подсъдим по първото дело в Холивуд за смъртен случай при стрелба на снимачната площадка от три десетилетия. Обвинението до голяма степен е безпрецедентно в историята на САЩ, тъй като се търси отговорност от актьор за стрелба с пистолет по време на снимките.

Съдебните заседатели в Ню Мексико изслушаха аргументите на прокурор Ърлинда Джонсън, че Болдуин е пренебрегнал безопасността по време на сни

Студио "Юнивърсъл пикчърс" оповести, че подготвя биографичен филм за Бритни Спиърс, след като закупи правата върху мемоарите на поп звездата, предадоха Асошиейтед прес и АФП. 

В прессъобщението на компанията се казва, че филмът ще бъде режисиран от Джон Чу ("Луди богаташи").
       
Биографичната лента ще бъде базирана на автобиографичната книга на Бритни Спиърс "Жената в мен", която беше публикувана през октомври миналата година. Само в САЩ от нея са продадени над 2,5 милиона екземпляра. 
       
След като "Юнивърсъл пикчърс" придоби правата за правата за филмовата адаптация, продуцентът на La La Land Марк Плат ще ръководи проекта.
       
"Работя по таен проект с Марк Плат. Той винаги е правил любимите ми филми", написа Бритни Спиърс в социалните мрежи.

Биографичният филм за Спиър

Концерт за София представя млади пианисти – на 18 септември в Националната музикална академия. „Проф. Панчо Владигеров“, съобщават организаторите от фондацията „Венцислав Янков“.

По думите им събитието е в синхрон с целите и духа на фондацията, която помага на млади талантливи български пианисти да покажат своите изпълнителски качества като солисти на оркестъра на „Софийски солисти“ с диригент Константин Добройков.

Виктор Василев, Филип Илиев, Михаела Михайлова и Ангел Ялъчков са избрани от майсторските класове, проведени през 2024 г., от френския пианист и преподавател в консерваторията на Версай – Франсоа Чаплин, и българския пианист проф. Людмил Ангелов.

„Денят на София съвпада с големия

Шоуто тази вечер ще е като мост между миналото и това, което предстои да се случи, каза Алюн Уейд малко преди да излезе на сцената на „Банско джаз фестивал“. Уейд поставя финал на тазгодишното издание на фестивала.

Тази вечер ще изсвирим няколко парчета от последния ни албум „Султан“, както и нови парчета от новия проект, разказа Уейд. Той допълни, че това е последното му шоу за този сезон, като ще бъде като мост между миналото и това, което предстои да се случи. За нас това, което ще правим тази вечер, е много важно, каза сенегалският бас виртуоз, композитор и певец. 

Алюн Уейд излиза тази вечер на сцената с пианиста Седрик Дюшеман, Аликс Гофик, Камий Пасери, Хари Аонлонсу, Карл – Анри Мусе. Те ще изсвирят и пиеси, които все още не са записани, а публиката в Банско ще има привилегията да ги чуе, каза Алюн Уейд. 

Фактът, че проектът успява да стартира успешно, се дължи, наред с други неща, на щедрата подкрепа на хората в град Гисен (Германия) и музикантите от „Студио Концертанте” и „Мултикултурен оркестър”, допълват организаторите.

Маестро Калайджиев и създателката на фестивала - акордеонистката Вероника Тодорова, работят съвместно вече 15 години на международна сцена, разказа тя.

„Вярвам, че това е важен за бъдещето на България проект, чрез който се подарява бъдеще на децата. Идеята за участието на  „Музиката вместо улицата“ в програмата на Jam on the river е обвързана и с моя инициатива, идея и кауза, които реализирам в последните години от завръщането си в България.  Става въпрос за иновация, която създадохме и въведохме в местното училище в с. Дебнево – всички деца от първи до четвърти клас да учат музикален инструмент – пиано или акордеон“, каза Тодорова.

На 1 август (четвъртък) в двора на църквата „Св. Петка“ в Дебнево ще звучи „Танго меса“ на Мартин Палмери за хор, мецосопран, струнен квинтет и акордеон в изпълнение на общински хор „Гена Димитрова“ - Плевен и струнен квинтет към Плевенска Филхармония. Солист е Вероника Тодорова, а диригент – Георги Милтиядов.

„Изпълнението на „Танго меса“ на Мартин Палмери беше една моя мечта, която много исках да реализирам в България. Църквата в Дебнево също е едно много специално за мен място, и мисля, че точно там е мястото на тази духовна, въздействаща музика“, допълни Вероника Тодорова.

Тя посочи, че поканата за участие към хор „Гена Димитрова" е провокирана от изключително разнообразната по стил концертна програма, която изпълнява, включително оперни и оперетни спектакли и мюзикъли. През годините музикалният институт работи съвместно с Държавните опери в Стара Загора, Русе, Пловдив, Симфониета– Видин и Плевенската филхармония, както и с други оркестри, като гостува в София, Пловдив, Варна, Добрич, Габрово, Ловеч, Шумен, Разград, Сливен, Кнежа, Видин, Ямбол и др. 

е официален медиен партньор на събитието.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата ...
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Национал ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Цветни аспекти
6282
Цветни аспекти

Нови и нестандартни места за концерти са подбрали организаторите на фестивала Jam On The River 2024 в троянското село Дебнево

Нови и нестандартни локации за концерти са подбрали организаторите на международния фестивал на музиката и изкуствата Jam On The River 2024 в троянското село Дебнево, съобщават организаторите.Освен познатата от предишните издания поляна край р. Видима, през настоящата година част от фестивалните пространства ще бъдат дворовете на Обединено училище „Иван Вазов“ и на църквата „Света Петка“в селото.

| 20 Юли 2024, 10:16 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Нови и нестандартни места за концерти са подбрали организаторите на фестивала Jam On The River 2024 в троянското село Дебнево
Нови и нестандартни места за концерти са подбрали организаторите на фестивала Jam On The River 2024 в троянското село Дебнево
Снимка © Организаторите

Нови и нестандартни локации за концерти са подбрали организаторите на международния фестивал на музиката и изкуствата Jam On The River 2024 в троянското село Дебнево, съобщават организаторите.

Освен познатата от предишните издания поляна край р. Видима, през настоящата година част от фестивалните пространства ще бъдат дворовете на Обединено училище „Иван Вазов“ и на църквата „Света Петка“в селото.

Manowar ще е първият хедлайнер на Мидалидаре Рок през 2025 година. Това обявиха организаторите по време на първия ден от тазгодишното издание на музикалния фестивал, . 

Групата свири за първи път в България през юли 2007 г. в Каварна, подарявайки на почитателите си изпълнение на националния химн "Мила Родино". Именно това заедно със специално обръщение от името на Manowar с покана за фестивала между 11 и 13 юли 2025 година беше излъчено веднага след изпълненията на един от тазгодишните хедлайнери Accept. 

Преди това тази вечер някои от най-популярните си хитове изпълниха групите HammerFall, Saxon и Delain. Сред участниците утре са Mr. Big и Axel Rudi Pell, а в неделя хедлайнер е Deep Purple. 

Американският актьор Уилям Дефо е назначен за артистичен директор на театралния отдел на Венецианското биенале за 2025 и 2026 г., съобщи "Варайъти".

Театралният департамент на биеналето е основан през 1934 г., след като са създадени отделите за изкуство, музика и кино. Сред предишните му директори са били Ренато Симони, Лука Ронкони, Франко Куадри, Кармело Бене и Луис Паскуал, а програмата му се изготвя всяка година заедно с големи културни събития като кинофестивала във Венеция.

"За нас е чест да обявим назначаването на Уилям Дефо за артистичен директор на театралния отдел", каза председателят на Борда на директорите на Венецианското биенале Пиетранджело Бутафуоко.

"Театърът всъщност е първоначалният дом на блестящата кариера на Дефо. Съвършеният му контрол на тялото на сцената винаги е произтичал от дисциплина, знания, страст и дълбоко осъзнаване на театъра.

Изложба „Зад маската: светлини и сенки“ ще бъде открита на 3 септември в Общинската художествена галерия "Петър Персенгиев" в Нови пазар.

В нея са включени различни ангели, клоуни, арлекини, маски и баби Яги, част от колекцията на дългогодишния председател на Народното читалище „Христо Ботев - 1872" Емил Мирчев.

Директорът на галерията Борислава Борисова каза , че в изложбата светът на фантазията, мистиката и комедията се преплитат, за да разкрият многопластовата същност на човешката душа. Експозицията ще остане експонирана до 6 октомври.

„Изложбата е едно незабравимо пътуване през разнообразието на човешките емоции и идентичности. Всяка зала разкрива различен аспект от нашата същност – от комичните и трагични лица на клоуните, през мистиката на Баба Яга, до театралните игри на арлекините. Навсякъде, между фигурите, разпръснатите м

Габровската художествена галерия „Христо Цокев“ представя творба от скулптора Панайот Димитров - Понката за акцент на август. Това е скулптурата „Легенда за куманката“. Тя е единствената творба на Димитров, която галерията притежава, съобщават от културната институция. 

С това Художествена галерия „Христо Цокев” отдава чест на Панайот Димитров-Понката по случай неговия 90-годишен юбилей. Той е скулптор емблема за българската традиция в това изкуство.

Роден е в Сливен през 1934 г., но бива най-често свързван с Велико Търново, където в публична среда са ситуирани част от най-известните му монументални пластики, посочват от галерията. 

Изящно изработената глава е в типичния обобщен и дори минималистичен стил на автора. В късния си период той овладява всеки материал, като в случая говорим за дървото. С изключи

В живота трябва да си такъв, какъвто си, пък който те харесва – харесва, каза актрисата Мартина Вачкова, която днес отбелязва своя 65-и рожден ден. 

Тя не смята, че трябва да има роля в живота си. Ролите са за сцената, за пред камерите, отбелязва Вачкова.

По думите „да бъдеш нормален човек“ е едно от най-добрите послания, които е получила от своя баща – актьорът Григор Вачков (1932-1980). „Аз съм видяла той какъв беше и как се държеше с публиката. Не знам, че може да е друго. Просто съм повторила това, което е бил той - с всички да си поговори, на всеки да обърне внимание“, разказа Вачкова. 

Според нея артистите често влизат в образ и понякога се държат по-хладно, за да парират интимничене от страна на почитателите. 

„Аз съм виждала как се държат хората и с мои колеги и мога да забележа такава разлика. Към едни колеги те едва се доближават,

„С организирането на бутикови концерти на сакрални за региона места фестивалът не само разширява стандартния си формат, но и акцентира върху необходимостта да им вдъхне нов социален смисъл и да възроди активния културен живот в малките населени места в България“, каза Вероника Тодорова, която е основател на фестивала.

През настоящата година фестивалът ще продължи четири дни – от 31 юли до 3 август, както съобщи .

Трима българи са част от третото издание на биеналето за съвременно занаятчийско изкуство „Хомо фабер“. То продължава от 1 до 30 септември в пространствата на фондация „Джорджо Чини“ на остров Сан Джорджо Маджоре във Венеция, разказват от българския екип.

Сред подбраните произведения са творби на съвременния бижутер Димитър Станков и на майстора на кукерски маски Людмил Йорданов. Наред с тях студентката по интериорен дизайн Яна Ценов е сред избраните с конкурс млади екскурзоводи на изложбите, които запознават посетителите с историята на творбите и техните автори.

Темата „Пътешествието на живота“ кани посетителите да изследват основната роля на ръчно изработените предмети в ежедневието. То включва 10

Прокурорът по делото за убийството на операторката Халина Хъчинс на снимачната площадка на филма "Ръжда" (Rust) през 2021 г. каза, че Алек Болдуин е нарушил "основни правила" за оръжията, докато неговият адвокат обърна внимание, че актьорът е подведен от експертите по сигурност, които вече бяха осъдени, съобщиха световните осведомителни агенции.

Алек Болдуин беше в съдебната зала, облечен в тъмен костюм и вратовръзка. Придружаваха го съпругата му Хилария и брат му Стивън. Той е подсъдим по първото дело в Холивуд за смъртен случай при стрелба на снимачната площадка от три десетилетия. Обвинението до голяма степен е безпрецедентно в историята на САЩ, тъй като се търси отговорност от актьор за стрелба с пистолет по време на снимките.

Съдебните заседатели в Ню Мексико изслушаха аргументите на прокурор Ърлинда Джонсън, че Болдуин е пренебрегнал безопасността по време на сни

Студио "Юнивърсъл пикчърс" оповести, че подготвя биографичен филм за Бритни Спиърс, след като закупи правата върху мемоарите на поп звездата, предадоха Асошиейтед прес и АФП. 

В прессъобщението на компанията се казва, че филмът ще бъде режисиран от Джон Чу ("Луди богаташи").
       
Биографичната лента ще бъде базирана на автобиографичната книга на Бритни Спиърс "Жената в мен", която беше публикувана през октомври миналата година. Само в САЩ от нея са продадени над 2,5 милиона екземпляра. 
       
След като "Юнивърсъл пикчърс" придоби правата за правата за филмовата адаптация, продуцентът на La La Land Марк Плат ще ръководи проекта.
       
"Работя по таен проект с Марк Плат. Той винаги е правил любимите ми филми", написа Бритни Спиърс в социалните мрежи.

Биографичният филм за Спиър

Концерт за София представя млади пианисти – на 18 септември в Националната музикална академия. „Проф. Панчо Владигеров“, съобщават организаторите от фондацията „Венцислав Янков“.

По думите им събитието е в синхрон с целите и духа на фондацията, която помага на млади талантливи български пианисти да покажат своите изпълнителски качества като солисти на оркестъра на „Софийски солисти“ с диригент Константин Добройков.

Виктор Василев, Филип Илиев, Михаела Михайлова и Ангел Ялъчков са избрани от майсторските класове, проведени през 2024 г., от френския пианист и преподавател в консерваторията на Версай – Франсоа Чаплин, и българския пианист проф. Людмил Ангелов.

„Денят на София съвпада с големия

Шоуто тази вечер ще е като мост между миналото и това, което предстои да се случи, каза Алюн Уейд малко преди да излезе на сцената на „Банско джаз фестивал“. Уейд поставя финал на тазгодишното издание на фестивала.

Тази вечер ще изсвирим няколко парчета от последния ни албум „Султан“, както и нови парчета от новия проект, разказа Уейд. Той допълни, че това е последното му шоу за този сезон, като ще бъде като мост между миналото и това, което предстои да се случи. За нас това, което ще правим тази вечер, е много важно, каза сенегалският бас виртуоз, композитор и певец. 

Алюн Уейд излиза тази вечер на сцената с пианиста Седрик Дюшеман, Аликс Гофик, Камий Пасери, Хари Аонлонсу, Карл – Анри Мусе. Те ще изсвирят и пиеси, които все още не са записани, а публиката в Банско ще има привилегията да ги чуе, каза Алюн Уейд. 

На 31 юли (сряда) училищният двор ще бъде огласен от децата от сливенския музикален и социален проект „Музиката вместо улицата“ и немския „Мултикултурен оркестър Гисен“ под ръководството на маестро Георги Калайджиев.

Проектът „Музиката вместо улицата“ дава шанс на някои от най-бедните български деца да се променят и да получат музикално, артистично и училищно образование. От 2008 г. насам момичета и момчета на възраст от 4 до 18 години от детски домове и деца от бедните квартали получават чрез него храна, дрехи, отоплителни материали, основни медицински грижи и образование. 

Фактът, че проектът успява да стартира успешно, се дължи, наред с други неща, на щедрата подкрепа на хората в град Гисен (Германия) и музикантите от „Студио Концертанте” и „Мултикултурен оркестър”, допълват организаторите.

Маестро Калайджиев и създателката на фестивала - акордеонистката Вероника Тодорова, работят съвместно вече 15 години на международна сцена, разказа тя.

„Вярвам, че това е важен за бъдещето на България проект, чрез който се подарява бъдеще на децата. Идеята за участието на  „Музиката вместо улицата“ в програмата на Jam on the river е обвързана и с моя инициатива, идея и кауза, които реализирам в последните години от завръщането си в България.  Става въпрос за иновация, която създадохме и въведохме в местното училище в с. Дебнево – всички деца от първи до четвърти клас да учат музикален инструмент – пиано или акордеон“, каза Тодорова.

На 1 август (четвъртък) в двора на църквата „Св. Петка“ в Дебнево ще звучи „Танго меса“ на Мартин Палмери за хор, мецосопран, струнен квинтет и акордеон в изпълнение на общински хор „Гена Димитрова“ - Плевен и струнен квинтет към Плевенска Филхармония. Солист е Вероника Тодорова, а диригент – Георги Милтиядов.

„Изпълнението на „Танго меса“ на Мартин Палмери беше една моя мечта, която много исках да реализирам в България. Църквата в Дебнево също е едно много специално за мен място, и мисля, че точно там е мястото на тази духовна, въздействаща музика“, допълни Вероника Тодорова.

Тя посочи, че поканата за участие към хор „Гена Димитрова" е провокирана от изключително разнообразната по стил концертна програма, която изпълнява, включително оперни и оперетни спектакли и мюзикъли. През годините музикалният институт работи съвместно с Държавните опери в Стара Загора, Русе, Пловдив, Симфониета– Видин и Плевенската филхармония, както и с други оркестри, като гостува в София, Пловдив, Варна, Добрич, Габрово, Ловеч, Шумен, Разград, Сливен, Кнежа, Видин, Ямбол и др. 

е официален медиен партньор на събитието.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.