NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Днес се навършват 190 години от рождението на френския художник Едгар Дега
5878
Цветни аспекти

Днес се навършват 190 години от рождението на френския художник Едгар Дега

На 19 юли се навършват 190 години от рождението на един от най-значимите художници от епохата на импресионизма – Едгар Дега. Познат е не само с картините си на изящни балерини, но и с творбите си на скулптор. Той е от тези творци, допринесли за оформянето на пейзажа на изобразителното изкуство през следващите години.  Дега е роден в Париж през 1834 г

| 19 Юли 2024, 12:54 ч.
Днес се навършват 190 години от рождението на френския художник Едгар Дега
Днес се навършват 190 години от рождението на френския художник Едгар Дега
Снимка © DFA

На 19 юли се навършват 190 години от рождението на един от най-значимите художници от епохата на импресионизма – Едгар Дега. Познат е не само с картините си на изящни балерини, но и с творбите си на скулптор. Той е от тези творци, допринесли за оформянето на пейзажа на изобразителното изкуство през следващите години. 

Певецът Кание Уест не признава вината си относно заведения иск срещу него от бивша негова асистенka, по-рано тази седмица, съобщи сайтът TMZ. Рапърът твърди, че всъщност тя е тази, която се е опитвала да го изнудва и му е пращала съобщения с неприлично съдържание. 

„В отговор на тези безпочвени твърдения Кание ще заведе дело срещу г-жа Пишиота, която активно го преследва сексуално, за да си издейства работа и други материални облаги, а впоследствие започва и да го изнудва, когато авансите са отхвърлени“, каза адвокат на Кание Уест пред TMZ.

Адвокатът добави, че Лорън Пишиота е откраднала телефона на Кание в опит да унищожи доказателства, които биха противоречали на нейния разказ. 

Версията на рапъра е съвсем различна. Лорън е уволнена, защото не е била квалифицирана и е искала необосновани суми в брой, включително и заплата от 4 млн. щатски долара. О

Селекцията от български заглавия на Международния театрален фестивал (МТФ) „Варненско лято“ представя най-доброто от сцените в страната през изтеклия сезон и успява да улови и да подчертае някои от най-значимите тенденции в театъра у нас днес, посочва театроведът проф. Камелия Николова. 

За нея, както и за други специалисти, е безспорно, че една от тях е голямото разнообразие от моноспектакли, които имат и значително присъствие в програмата на фестивала. Тя вижда в явлението два важни елемента. Единият е по-отчетливото съсредоточаване и на зрителското внимание, и на театралните екипи върху ярките и силно въздействащи на публиката актьорски личности, върху техния талант и изпълнителско майсторство, а другият - характерният за нашето време интерес към личните истории и вглеждането в интимния свят на отделния човек. 

Според нея най-впечатляващи постижения във фестив

„Албум“ на „Молец“ достигна платинен статус по продажби. Това съобщават от екипа на групата, която е получила сертификат и специален плакет за постигнатия успех от Българската асоциация на музикалните продуценти (БАМП), член на IFPI (The International Federation of the Phonographic Industry).

Постижението е било отбелязано по време на официална церемония на 5 август, на която са присъствали Петя Точарова, изпълнителен директор на БАМП, и Виктор Касъмов, съосновател и член на управителния съвет на БАМП. 

„Много е радващо, когато първият албум на една съвсем млада група постига платинен статус, и то изключително скоро след неговия рилийз. Това е доказателство не само за талант и упорита работа, но и за дълбоката връзка, която Крис и Юли от „Молец“ са създали със своите фенове. И фен

Стрийминг платформата Нетфликс обяви премиерната дата на втория сезон на хитовия сериал "Игра на калмари", съобщи ЮПИ.

Премиерата му ще бъде на 26 декември. 

От Нетфликс съобщиха още, че "Игра на калмари" ще има трети и последен сезон през 2025 г.

Създателят, режисьор и изпълнителен продуцент Хуанг Донг-хьок е написал писмо, с което съобщава новината. Нетфликс поднови сериала през юни 2022 г. и предложи тийзър през февруари тази година, но това е първата новина за трети и последен сезон. 

В писмото си създателят на поредицата споделя и някои подробности за сюжета. Става ясно, че победителят в смъртоносното съревнование за голямата награда от 45,6 милиарда вона отново се завръща в играта. 

"Сон Ги-хун, който се закле да отмъсти в края на първия сезон, се завръща и отново се включва в играта", пише Хуанг Донг-хьок.

Мъжът зад

Веселина Касабова, Димитър Караиванов и Мирослав Николов от "Игриказки" – Варна ще гостуват на 3 септември в Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров".

Те ще представят импровизационен театър, съобщиха от шуменската библиотеката.

Екипът на "Игриказки" предлага на участниците възможността да предизвикат себе си, потапяйки се в свят, в който всяка реплика е изненадваща, всяко движение – спонтанно, а смехът и креативността, както и откриването на нови начини човек да изрази и представи себе си по емоционално автентичен начин вървят ръка за ръка, съобщават организаторите на проявата.

Импровизационният театър, често наричан само импро, е форма на театър, често комедия, в която повечето или цялото действие е непланирано и без сценарий. Всички участват в процеса и всички са виновни за крайния резултат, който винаги е добре прекарано време и смях без кра

Дега е роден в Париж през 1834 г. в заможно банкерско семейство, а истинското му име е Илер Жермен Едгар дьо Га. Баща му Огюст е банкер, а майка му Селестин е американка от Ню Орлиънс.

Още от дете Дега проявява артистичните с дарби, които баща му забелязва. Огюст е ценител и любител на изкуството и насърчава таланта на сина си да рисува, като често го води в парижките музеи. 

Дега получава класическо образование в лицея „Луи Льо Гран“ в Париж. През 1853 г., на 18-годишна възраст му се разрешава да копира италиански ренесансови картини в Лувъра в Париж. Създава няколко впечатляващи копия на Рафаел, като изучава и творбите на по-съвременни художници, като Жан Огюст Доминик Енгър и Йожен Дьолакроа. Обучава се в ателието на известния преподавател по изящни изкуства и художник Луи Ламот, който преподава традиционния академичен стил с акцент върху линията. Силно влияние върху Дега оказват и картините и фреските, които вижда по време на няколко дълги пътувания до Италия в края на 50-те години на XIX в.

През 1855 г. Дега е приет в Училището за изящни изкуства (École des Beaux-Arts) в Париж. Година по-късно той го напуска, за да прекара следващите три в пътуване, рисуване и учене в Италия. Младият художник копира творбите на великите ренесансови художници Микеланджело и Леонардо да Винчи, като става почитател на класическата линейност, която остава отличителна черта дори в най-модерните му картини.

През 1862 г. Дега се запознава с художника Едуар Мане в Лувъра и двамата бързо започват да си съперничат приятелски. Дега споделя пренебрежението на Мане към господстващата Арт институция, както и убеждението му, че художниците трябва да се обърнат към по-модерни техники и теми. До 1868 г. 

Уелската певица Шърли Беси каза, че е била по-нервна от оказаната й от крал Чарлз Трети чест, отколкото когато е пяла за него, докато е получавала последната си кралска награда в замъка Уиндзор в Англия, предаде Пи Ей мидия/ДПА.

В новогодишния списък на личностите, отличени за особени заслуги, 87-годишната Беси беше удостоена с титлата Кавалер на честта, след като през 1999 г. беше обявена за Дама-командор на Ордена на Британската империя. 

Шърли Беси е удостоена с честта за заслугите си към музиката. 

След като получи наградата във вторник, дейм Шърли сподели, че за първи път се среща с Чарлз като крал.

"Мисля, че е по-изнервящо да получиш награда от краля, отколкото да пееш пред него. Искам да кажа, че това е нещо ново, различно, докато пеенето го правя още от дете", казва Шърли Беси.

"Забравих да направя реверанс, но затова пък го х

Най-големият музей на открито в Европа се намира в румънския град Сибиу. Става дума за Националния музеен комплекс “Астра”. Цяла седмица ще ви е нужна, ако искате да го обходите обстойно.

Той е разположен на площ от 96 хектара, сред прекрасен пейзаж, в природен резерват. 10-километровите алеи, които можете да обиколите пеш, с колело или с файтон, ще ви преведат през над 400 къщи и домакинства, занаятчийски работилници, малки дървени църкви, плевни, водни и вятърни мелници. По пътя си ще срещате коне, крави и кучета, които се разхождат свободно. А докато надничате в къщите, добре запазените им оригинални интериори ще ви нашепват приказки за живота на село в периода между XVII и XIX век. 

Любопитните истории от миналото се допълват от колекциите от текстил, бродерия, керамика, дърво, икони, снимки или общо над 200 000 предмета. Със сигурност ще ви заинтр

Пол Маккартни обяви дати за концерти във Франция и Великобритания, съобщиха Пи Ей Мидия/ДПА и АФП. 

Концертите на Маккартни във Великобритания ще бъдат след двегодишна пауза - през 2022 г. бившият бийтъл взе участие на фестивала в Гластънбъри. 81-годишният музикант продължава турнето Got Back в Лондон и Манчестър през декември тази година. "Развълнуван съм да приключа 2024 г. с концерти", коментира Маккартни. 

На 14 и 15 декември Маккартни ще представи шоуто си на Co-Op арена, а на 18 и 19 декември ще е в лондонската зала О2. Концертите ще включват музика от всички година на кариерата му, песни на "Бийтълс" и "Уингс", солови парчета. 

Турнето ще продължи и във Франция и Испания. По-ранно Маккартни обяви дати за концерти в Уругвай, Аржентина, Чили и Перу през октомври т.г. Got Back стартира през 2022 г. в САЩ с 16 концерта.

След това беше

„Театър 199“ открива тази вечер юбилейния си 60-и сезон. Първото представление е „Хаос“ от Мика Миляхо, съобщават от театъра.

Първата премиера за сезона е планирана за 28 септември – „Тортила Флет“ по едноименния роман на Джон Стайнбек, съвместна продукция с театър „Кредо“. Както информирахме, автор на сценичната адаптация и режисьор на спектакъла е Нина Димитрова, позната на зрителите у нас и по света със знаковите си спектакли „Шинел“ по Гогол, „Каквото направи дядо, все е хубаво“ по Андерсен, „Ревизорът“ по Гогол и „Дневникът на един луд“ по Гогол.

Най-новото заглавие от репертоарния афиш на театъра е на 18 септември – „Шишарки“ от Екатерина Георгиева.

От октомври в програм

Уличният художник Банкси представи осмата си поредна творба в Лондон, съобщи Би Би Си. Произведението изобразява носорог, който се „качва“ върху стара кола „Нисан Микра“. 

Графитът е нарисуван в Чарлтън, Югоизточен Лондон, и е потвърден от уличния художник в неговия Инстаграм профил.

Предишната творба на Банкси бе нарисувана на 11 август и изобразява пасаж пирани върху караулка на лондонската полиция на хълма Лъдгейт - близо до катедралата „Сейнт Пол“ в центъра на града. Това е седмото произведение от поредицата на животинска тематика в столицата.

Първото животно от серията се появи миналата седмица и изобразява коза на стена на сграда в близост до моста Кю в Ричмънд, югозападната част на Лондон. На следващия ден бяха нарисувани два слона, които допират хоботите си, на къща в Челси. В сряда бяха представени три

Дега става виден член на група авангардни художници, сред които са Мане, Пиер-Огюст Реноар, Клод Моне и Алфред Сисле, които се събират често в кафене „Гербоа“, за да обсъждат начините, по които могат да се приобщят към модерния свят. 

Срещите им съвпадат с бурни моменти във френската история. През юли 1870 г. избухва Френско-пруската война и Дега се записва доброволец в гвардията. По това време се простудява и губи част от зрението си. След края на войната през 1871 г. Парижката комуна завладява столицата за два ужасяващи месеца, но художника предприема продължително пътуване, за да посети роднини в Ню Орлиънс и да избегне възцарилия се хаос. 

По това време той вече не рисува академични сюжети, а се съсредоточава върху сцени от съвременния живот, като градски развлекателни дейност, конни надбягвания, перачки, певци от кафенета и балерини. Всичко това изобразено от радикална гледна точка.

Завръщайки се в Париж в края на 1873 г., Дега, заедно с Моне, Сисле и няколко други художници, създава „Анонимно дружество на художници живописци, скулптори, графици и др.“ (Société Anonyme des Artistes). Те се ангажират да организират изложби без контрола на Парижкия салон и да избягат от наложените строги критерии. Групата художници става известна като импресионисти и на 15 април 1874 г. правят първата изложба. 

През следващите 12 години групата организира осем такива експозиции и Дега участва във всички тях. Най-известните му картини през тези години са „Клас по танци“ (La Classe de danse, 1871), „Жената с вазата“ (La Femme à la potiche, 1872), „Абсент“ (L`Absinthe, 1875) и „Танцьорки, които тренират“ (Les danseuses au bar, 1877). През 1880 г. изработва и скулптурата „Малката четиринадесетгодишна танцьорка“ (La Petite Danseuse de quatorze ans), която е толкова натрапчиво изразителна, че докато някои критици я наричат гениална, други го осъждат като жесток за това, че я е направил. 

Въпреки че картините на Дега не са откровено политически, те отразяват променящата се социална и икономическа среда във Франция. Освен това изобразяват и широкото навлизане на жените на работното място.

Интересът му към балерините се засилва през 70-те години на XIX в. и до края на живота си той създава около 1500 творби на тази тема. Това не са традиционни портрети, а студии, които се занимават с движението на човешкото тяло, изследвайки физиката и дисциплината на танцьорите чрез използване на изкривени пози и неочаквани гледни точки. 

„Хората ме наричат художник на танцуващи момичета“, казва Дега на парижкия търговец на изкуство Амброаз Волар. „Никога не им е хрумвало, че основният ми интерес към танцьорките се състои в това да изобразявам движения и да рисувам красиви дрехи“.

В края на 80-те години на XIX в. зрението на Дега започва да се влошава все повече и той се съсредоточава почти изцяло върху танцьорки и голи тела, като с отслабването на зрението си се насочва към скулптурата.  

На по-късен етап от живота си художникът става мрачен и изпада в депресия, вероятно вследствие на все по-силната си слепота. 

Дега живее до началото на ХХ век и въпреки че през тези години рисува по-малко, неуморно популяризира творчеството си и става страстен колекционер на произведения на изкуството. 

През 1912 г. е принуден да напусне ателието в Монмартър, в което работи повече от двадесет години. Умира пет години по-късно, през 1917 г., на осемдесет и три годишна възраст.

Едгар Дега предпочита термина „реалист“ за описание на собственото си творчество. От техническа гледна точка той се различава от останалите импресионистите по това, че както казва историкът на изкуството Фредерик Харт, никога не възприема импресионистичната цветова петнистост и постоянно омаловажава тяхната практика да рисуват в пленер. 

Както самият Дега казва: „Това, което правя, е резултат от размисъл и изучаване на великите майстори. За вдъхновението, спонтанността, темперамента не знам нищо“. 

Въпреки това той е описван най-често като импресионист, отколкото като член на което и да е друго движение. Неговите сцени от парижкия живот, композициите му извън центъра, експериментите му с цветовете и формите го свързват именно с това значимо движение в света на художественото изкуство.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата ...
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Национал ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Цветни аспекти
5878
Цветни аспекти

Днес се навършват 190 години от рождението на френския художник Едгар Дега

На 19 юли се навършват 190 години от рождението на един от най-значимите художници от епохата на импресионизма – Едгар Дега. Познат е не само с картините си на изящни балерини, но и с творбите си на скулптор.Той е от тези творци, допринесли за оформянето на пейзажа на изобразителното изкуство през следващите години.

| 19 Юли 2024, 12:54 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Днес се навършват 190 години от рождението на френския художник Едгар Дега
Днес се навършват 190 години от рождението на френския художник Едгар Дега
Снимка © DFA

На 19 юли се навършват 190 години от рождението на един от най-значимите художници от епохата на импресионизма – Едгар Дега. Познат е не само с картините си на изящни балерини, но и с творбите си на скулптор. Той е от тези творци, допринесли за оформянето на пейзажа на изобразителното изкуство през следващите години. 

Дега е роден в Париж през 1834 г. в заможно банкерско семейство, а истинското му име е Илер Жермен Едгар дьо Га. Баща му Огюст е банкер, а майка му Селестин е американка от Ню Орлиънс.

Певецът Кание Уест не признава вината си относно заведения иск срещу него от бивша негова асистенka, по-рано тази седмица, съобщи сайтът TMZ. Рапърът твърди, че всъщност тя е тази, която се е опитвала да го изнудва и му е пращала съобщения с неприлично съдържание. 

„В отговор на тези безпочвени твърдения Кание ще заведе дело срещу г-жа Пишиота, която активно го преследва сексуално, за да си издейства работа и други материални облаги, а впоследствие започва и да го изнудва, когато авансите са отхвърлени“, каза адвокат на Кание Уест пред TMZ.

Адвокатът добави, че Лорън Пишиота е откраднала телефона на Кание в опит да унищожи доказателства, които биха противоречали на нейния разказ. 

Версията на рапъра е съвсем различна. Лорън е уволнена, защото не е била квалифицирана и е искала необосновани суми в брой, включително и заплата от 4 млн. щатски долара. О

Селекцията от български заглавия на Международния театрален фестивал (МТФ) „Варненско лято“ представя най-доброто от сцените в страната през изтеклия сезон и успява да улови и да подчертае някои от най-значимите тенденции в театъра у нас днес, посочва театроведът проф. Камелия Николова. 

За нея, както и за други специалисти, е безспорно, че една от тях е голямото разнообразие от моноспектакли, които имат и значително присъствие в програмата на фестивала. Тя вижда в явлението два важни елемента. Единият е по-отчетливото съсредоточаване и на зрителското внимание, и на театралните екипи върху ярките и силно въздействащи на публиката актьорски личности, върху техния талант и изпълнителско майсторство, а другият - характерният за нашето време интерес към личните истории и вглеждането в интимния свят на отделния човек. 

Според нея най-впечатляващи постижения във фестив

„Албум“ на „Молец“ достигна платинен статус по продажби. Това съобщават от екипа на групата, която е получила сертификат и специален плакет за постигнатия успех от Българската асоциация на музикалните продуценти (БАМП), член на IFPI (The International Federation of the Phonographic Industry).

Постижението е било отбелязано по време на официална церемония на 5 август, на която са присъствали Петя Точарова, изпълнителен директор на БАМП, и Виктор Касъмов, съосновател и член на управителния съвет на БАМП. 

„Много е радващо, когато първият албум на една съвсем млада група постига платинен статус, и то изключително скоро след неговия рилийз. Това е доказателство не само за талант и упорита работа, но и за дълбоката връзка, която Крис и Юли от „Молец“ са създали със своите фенове. И фен

Стрийминг платформата Нетфликс обяви премиерната дата на втория сезон на хитовия сериал "Игра на калмари", съобщи ЮПИ.

Премиерата му ще бъде на 26 декември. 

От Нетфликс съобщиха още, че "Игра на калмари" ще има трети и последен сезон през 2025 г.

Създателят, режисьор и изпълнителен продуцент Хуанг Донг-хьок е написал писмо, с което съобщава новината. Нетфликс поднови сериала през юни 2022 г. и предложи тийзър през февруари тази година, но това е първата новина за трети и последен сезон. 

В писмото си създателят на поредицата споделя и някои подробности за сюжета. Става ясно, че победителят в смъртоносното съревнование за голямата награда от 45,6 милиарда вона отново се завръща в играта. 

"Сон Ги-хун, който се закле да отмъсти в края на първия сезон, се завръща и отново се включва в играта", пише Хуанг Донг-хьок.

Мъжът зад

Веселина Касабова, Димитър Караиванов и Мирослав Николов от "Игриказки" – Варна ще гостуват на 3 септември в Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров".

Те ще представят импровизационен театър, съобщиха от шуменската библиотеката.

Екипът на "Игриказки" предлага на участниците възможността да предизвикат себе си, потапяйки се в свят, в който всяка реплика е изненадваща, всяко движение – спонтанно, а смехът и креативността, както и откриването на нови начини човек да изрази и представи себе си по емоционално автентичен начин вървят ръка за ръка, съобщават организаторите на проявата.

Импровизационният театър, често наричан само импро, е форма на театър, често комедия, в която повечето или цялото действие е непланирано и без сценарий. Всички участват в процеса и всички са виновни за крайния резултат, който винаги е добре прекарано време и смях без кра

Още от дете Дега проявява артистичните с дарби, които баща му забелязва. Огюст е ценител и любител на изкуството и насърчава таланта на сина си да рисува, като често го води в парижките музеи. 

Дега получава класическо образование в лицея „Луи Льо Гран“ в Париж. През 1853 г., на 18-годишна възраст му се разрешава да копира италиански ренесансови картини в Лувъра в Париж. Създава няколко впечатляващи копия на Рафаел, като изучава и творбите на по-съвременни художници, като Жан Огюст Доминик Енгър и Йожен Дьолакроа. Обучава се в ателието на известния преподавател по изящни изкуства и художник Луи Ламот, който преподава традиционния академичен стил с акцент върху линията. Силно влияние върху Дега оказват и картините и фреските, които вижда по време на няколко дълги пътувания до Италия в края на 50-те години на XIX в.

Уелската певица Шърли Беси каза, че е била по-нервна от оказаната й от крал Чарлз Трети чест, отколкото когато е пяла за него, докато е получавала последната си кралска награда в замъка Уиндзор в Англия, предаде Пи Ей мидия/ДПА.

В новогодишния списък на личностите, отличени за особени заслуги, 87-годишната Беси беше удостоена с титлата Кавалер на честта, след като през 1999 г. беше обявена за Дама-командор на Ордена на Британската империя. 

Шърли Беси е удостоена с честта за заслугите си към музиката. 

След като получи наградата във вторник, дейм Шърли сподели, че за първи път се среща с Чарлз като крал.

"Мисля, че е по-изнервящо да получиш награда от краля, отколкото да пееш пред него. Искам да кажа, че това е нещо ново, различно, докато пеенето го правя още от дете", казва Шърли Беси.

"Забравих да направя реверанс, но затова пък го х

Най-големият музей на открито в Европа се намира в румънския град Сибиу. Става дума за Националния музеен комплекс “Астра”. Цяла седмица ще ви е нужна, ако искате да го обходите обстойно.

Той е разположен на площ от 96 хектара, сред прекрасен пейзаж, в природен резерват. 10-километровите алеи, които можете да обиколите пеш, с колело или с файтон, ще ви преведат през над 400 къщи и домакинства, занаятчийски работилници, малки дървени църкви, плевни, водни и вятърни мелници. По пътя си ще срещате коне, крави и кучета, които се разхождат свободно. А докато надничате в къщите, добре запазените им оригинални интериори ще ви нашепват приказки за живота на село в периода между XVII и XIX век. 

Любопитните истории от миналото се допълват от колекциите от текстил, бродерия, керамика, дърво, икони, снимки или общо над 200 000 предмета. Със сигурност ще ви заинтр

Пол Маккартни обяви дати за концерти във Франция и Великобритания, съобщиха Пи Ей Мидия/ДПА и АФП. 

Концертите на Маккартни във Великобритания ще бъдат след двегодишна пауза - през 2022 г. бившият бийтъл взе участие на фестивала в Гластънбъри. 81-годишният музикант продължава турнето Got Back в Лондон и Манчестър през декември тази година. "Развълнуван съм да приключа 2024 г. с концерти", коментира Маккартни. 

На 14 и 15 декември Маккартни ще представи шоуто си на Co-Op арена, а на 18 и 19 декември ще е в лондонската зала О2. Концертите ще включват музика от всички година на кариерата му, песни на "Бийтълс" и "Уингс", солови парчета. 

Турнето ще продължи и във Франция и Испания. По-ранно Маккартни обяви дати за концерти в Уругвай, Аржентина, Чили и Перу през октомври т.г. Got Back стартира през 2022 г. в САЩ с 16 концерта.

След това беше

„Театър 199“ открива тази вечер юбилейния си 60-и сезон. Първото представление е „Хаос“ от Мика Миляхо, съобщават от театъра.

Първата премиера за сезона е планирана за 28 септември – „Тортила Флет“ по едноименния роман на Джон Стайнбек, съвместна продукция с театър „Кредо“. Както информирахме, автор на сценичната адаптация и режисьор на спектакъла е Нина Димитрова, позната на зрителите у нас и по света със знаковите си спектакли „Шинел“ по Гогол, „Каквото направи дядо, все е хубаво“ по Андерсен, „Ревизорът“ по Гогол и „Дневникът на един луд“ по Гогол.

Най-новото заглавие от репертоарния афиш на театъра е на 18 септември – „Шишарки“ от Екатерина Георгиева.

От октомври в програм

Уличният художник Банкси представи осмата си поредна творба в Лондон, съобщи Би Би Си. Произведението изобразява носорог, който се „качва“ върху стара кола „Нисан Микра“. 

Графитът е нарисуван в Чарлтън, Югоизточен Лондон, и е потвърден от уличния художник в неговия Инстаграм профил.

Предишната творба на Банкси бе нарисувана на 11 август и изобразява пасаж пирани върху караулка на лондонската полиция на хълма Лъдгейт - близо до катедралата „Сейнт Пол“ в центъра на града. Това е седмото произведение от поредицата на животинска тематика в столицата.

Първото животно от серията се появи миналата седмица и изобразява коза на стена на сграда в близост до моста Кю в Ричмънд, югозападната част на Лондон. На следващия ден бяха нарисувани два слона, които допират хоботите си, на къща в Челси. В сряда бяха представени три

През 1855 г. Дега е приет в Училището за изящни изкуства (École des Beaux-Arts) в Париж. Година по-късно той го напуска, за да прекара следващите три в пътуване, рисуване и учене в Италия. Младият художник копира творбите на великите ренесансови художници Микеланджело и Леонардо да Винчи, като става почитател на класическата линейност, която остава отличителна черта дори в най-модерните му картини.

През 1862 г. Дега се запознава с художника Едуар Мане в Лувъра и двамата бързо започват да си съперничат приятелски. Дега споделя пренебрежението на Мане към господстващата Арт институция, както и убеждението му, че художниците трябва да се обърнат към по-модерни техники и теми. До 1868 г. 

Дега става виден член на група авангардни художници, сред които са Мане, Пиер-Огюст Реноар, Клод Моне и Алфред Сисле, които се събират често в кафене „Гербоа“, за да обсъждат начините, по които могат да се приобщят към модерния свят. 

Срещите им съвпадат с бурни моменти във френската история. През юли 1870 г. избухва Френско-пруската война и Дега се записва доброволец в гвардията. По това време се простудява и губи част от зрението си. След края на войната през 1871 г. Парижката комуна завладява столицата за два ужасяващи месеца, но художника предприема продължително пътуване, за да посети роднини в Ню Орлиънс и да избегне възцарилия се хаос. 

По това време той вече не рисува академични сюжети, а се съсредоточава върху сцени от съвременния живот, като градски развлекателни дейност, конни надбягвания, перачки, певци от кафенета и балерини. Всичко това изобразено от радикална гледна точка.

Завръщайки се в Париж в края на 1873 г., Дега, заедно с Моне, Сисле и няколко други художници, създава „Анонимно дружество на художници живописци, скулптори, графици и др.“ (Société Anonyme des Artistes). Те се ангажират да организират изложби без контрола на Парижкия салон и да избягат от наложените строги критерии. Групата художници става известна като импресионисти и на 15 април 1874 г. правят първата изложба. 

През следващите 12 години групата организира осем такива експозиции и Дега участва във всички тях. Най-известните му картини през тези години са „Клас по танци“ (La Classe de danse, 1871), „Жената с вазата“ (La Femme à la potiche, 1872), „Абсент“ (L`Absinthe, 1875) и „Танцьорки, които тренират“ (Les danseuses au bar, 1877). През 1880 г. изработва и скулптурата „Малката четиринадесетгодишна танцьорка“ (La Petite Danseuse de quatorze ans), която е толкова натрапчиво изразителна, че докато някои критици я наричат гениална, други го осъждат като жесток за това, че я е направил. 

Въпреки че картините на Дега не са откровено политически, те отразяват променящата се социална и икономическа среда във Франция. Освен това изобразяват и широкото навлизане на жените на работното място.

Интересът му към балерините се засилва през 70-те години на XIX в. и до края на живота си той създава около 1500 творби на тази тема. Това не са традиционни портрети, а студии, които се занимават с движението на човешкото тяло, изследвайки физиката и дисциплината на танцьорите чрез използване на изкривени пози и неочаквани гледни точки. 

„Хората ме наричат художник на танцуващи момичета“, казва Дега на парижкия търговец на изкуство Амброаз Волар. „Никога не им е хрумвало, че основният ми интерес към танцьорките се състои в това да изобразявам движения и да рисувам красиви дрехи“.

В края на 80-те години на XIX в. зрението на Дега започва да се влошава все повече и той се съсредоточава почти изцяло върху танцьорки и голи тела, като с отслабването на зрението си се насочва към скулптурата.  

На по-късен етап от живота си художникът става мрачен и изпада в депресия, вероятно вследствие на все по-силната си слепота. 

Дега живее до началото на ХХ век и въпреки че през тези години рисува по-малко, неуморно популяризира творчеството си и става страстен колекционер на произведения на изкуството. 

През 1912 г. е принуден да напусне ателието в Монмартър, в което работи повече от двадесет години. Умира пет години по-късно, през 1917 г., на осемдесет и три годишна възраст.

Едгар Дега предпочита термина „реалист“ за описание на собственото си творчество. От техническа гледна точка той се различава от останалите импресионистите по това, че както казва историкът на изкуството Фредерик Харт, никога не възприема импресионистичната цветова петнистост и постоянно омаловажава тяхната практика да рисуват в пленер. 

Както самият Дега казва: „Това, което правя, е резултат от размисъл и изучаване на великите майстори. За вдъхновението, спонтанността, темперамента не знам нищо“. 

Въпреки това той е описван най-често като импресионист, отколкото като член на което и да е друго движение. Неговите сцени от парижкия живот, композициите му извън центъра, експериментите му с цветовете и формите го свързват именно с това значимо движение в света на художественото изкуство.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.