NRD Начало
Петък, 13 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Човешката фигура е най-сложна за претворяване в скулптура, смята художникът Сейфетин Шекеров
7020
Калейдоскоп

Човешката фигура е най-сложна за претворяване в скулптура, смята художникът Сейфетин Шекеров

Човешката фигура е една от най-сложните за изпълнение в скулптурата. Може би причината е, че търся в пластиката да има някакво излъчване и живот, да не изглежда като мъртва статуетка. Това каза художникът Сейфетин Шекеров - Сефо, който за първи път гостува със самостоятелна изложба във варненската галерия „Арт Маркони”. По думите му не са лесни за изобразяване и животните, но те могат да се идеализират и в тях „да се излъже“, докато при човека не става, защото го познаваме най-добре

| 18 Юли 2024, 17:33 ч.
Човешката фигура е най-сложна за претворяване в скулптура, смята художникът Сейфетин Шекеров
Човешката фигура е най-сложна за претворяване в скулптура, смята художникът Сейфетин Шекеров
Снимка © БТА

Човешката фигура е една от най-сложните за изпълнение в скулптурата. Може би причината е, че търся в пластиката да има някакво излъчване и живот, да не изглежда като мъртва статуетка. Това каза художникът Сейфетин Шекеров - Сефо, който за първи път гостува със самостоятелна изложба във варненската галерия „Арт Маркони”. По думите му не са лесни за изобразяване и животните, но те могат да се идеализират и в тях „да се излъже“, докато при човека не става, защото го познаваме най-добре. 

Изложба батик на бивши и настоящи ученици от студио „Рениарт“ откриха в художествена галерия „Кутловица“ в Монтана.

Експозицията откриха синът на основателката на студио "Рениарт" Рени Петрова - архитект Момчил Владимиров, и художничката и артпедагог в студиото - Таня Василева.

Изложбата се състои от 47 творби, създадени на четвъртия пленер по батик, проведен през това лято от студио „Рениарт“.

Картините се продават с благотворителна цел. Част от средствата от продажбата им ще бъдат предоставени на "Рениарт" в помощ на талантливи деца, които нямат достатъчно средства, и за подпомагане дейността на студиото.

Експозицията ще остане в художествена галерия „Кутловица“ до края на месеца.

Млад мъж губи съпругата си след дълга борба с тежко заболяване. Неспособен да отработи травмата, той поръчва експериментална технология, която му позволява да се среща с жена си в паралелна дигитална реалност.

Сюжетът е от „Съзвездия“ на Ник Пейн, първата за новия сезон премиера в Народния театър.

Първите представления са на 12, 25 и 29 септември, съобщават от трупата.

Сценичната версия и режисурата са на Елица Йовчева, преводът – на Матей Тодоров, сценографията, костюмите и видеодизайнът – на Петко Танчев, композитор е Георги Атанасов.

В спектакъла участват актьорите Ненчо Костов и Радина Думанян.

Докога и докъде се простира животът? Възможен ли е и отвъд своя край? Какво значи „време“ в контекста на детермин

Огромен акрилен портрет на Тейлър Суифт рисуват в западния германски град Гелзенкирхен, който е домакин на три концерта от световното турне на попзвездата, предаде ДПА. 

Произведението на изкуството ще бъде с площ 90 квадратни метра и триизмерно. В зависимост от гледната точка ще изглежда така, сякаш Суифт изскача от земята към зрителя. 

На художниците Ванеса и Лидия Хитцфелд им отнема четири дни, за да нарисуват творбата в центъра на Гелзенкирхен. Ванеса е специализирана в 3D уличното изкуство и от няколко години рисува проекти заедно с майка си Лидия. Картината ще бъде готова във вторник вечерта, точно навреме за първия концерт. 

„Това, което особено ми харесва е, че картината ще остане и след концерта. Тя няма да виси в някоя галерия или в дома на някого, а е на публично място“, казва Ванеса. „И хората се забавляват с нея“, допълва тя. 

Виртуозният цигулар Васко Василев ще има специално участие на Празничния гала концерт „Градът празнува Операта“ на 16 юни (неделя) на площад „Централен" в града, организиран от Опера Пловдив и Община Пловдив. Събитието с вход свободен е кулминационен финал на честванията за 70-годишнината на музикалния институт, съобщи Катрин Гутман от културния отдел на Общината. Концертът със солисти, хор и оркестър на Опера Пловдив ще бъде дирижиран от Якопо Сипари Ди Пескасероли от Италия и от маестро Диан Чобанов, директор на Операта. 

Музикалният празник, с който Пловдив ще заживее със своята Опера, ще започне на стълбите на Каменица с концерта „Бибиди- бобиди-буу“ в изпълнение на децата от Академията на Госпожа Опера. След това от Римския стадион, където е разположена фото изложбата „Операта е тук“,  ще тръгне шествие на артисти от Операта до голямата сцена на надлеза на ул „Г

Община Берковица подарява три безплатни прожекции на лятно кино на гражданите и гостите на града, съобщиха от местната администрация.

Те ще бъдат на голям екран под открито небе на централния площад „Йордан Радичков“ на 25 юли, 2 август и 3 август.

Представени ще бъдат само български филми – „Чалга“ - 2022 година с режисьор Мариан Вълев, "Като за последно" - 2021 година с режисьор Ивайло Пенчев и „Голата истина за група „Жигули““ – 2021 година с режисьор Виктор Божинов.

В неговата експозиция присъстват образи на риби, бикове, богове и герои. Изваяни са също женски тела и ритони. „Рибите са една от приятните за мен теми за работа. Правя ги от двадесет години с идеята да бъдат странни и нетипични, но често разбирам, че не можем да надминем природата“, сподели авторът. Впечатлен от философията на дервишите, която опознал наскоро, той ги претворява в рисунки и фигури с идеята да продължи с тази тема и занапред. 

Характерен момент за творчеството му са изработените от арагонит постаменти на малките пластики. Това е мраморизиран варовик, който се образува между пукнатини на скални маси в продължение на милиони години. Красотата обаче му се разкрива едва след обработка, в природата не „хваща окото“, обясни скулпторът. 

Всички пластики в изложбата са от бронз, гравиран или украсен с патини. Художникът призна, че още когато избрал да учи скулптура в академията, решил, че ще вкарва в работите си елементи от живописта. Според него патинирането е трудно и затова не се вижда в много творби. 

„Всичко в скулптурата е трудно. Най-лекото е работата с глината, после всичко става мръсно, тежко, отровно, прашно“, призна Шекеров. Оказва се, че и реализацията не е лесна, според него защото в малките ни домове има повече пространство за картини, отколкото за пластики. Не е широко и търсенето на монументално изкуство. Хората, които поръчват такова, гледат да отбележат някакъв исторически момент, не се инвестира в свободни теми, коментира Шекеров. 

Неговата последна мащабна творба е композицията на Настрадин Ходжа и Хитър Петър в Момчилград, открита официално с театрална церемония през месец юни т.г. Той е автор на „Лирата на Орфей“ в град Девин, четириметровите статуи на аспарухов воин и на Екзарх Йосиф в Ловеч, „Паметника на гвардейците” в София, „Морска нимфа” край Бургас, както и на пластиката „Вечният огън“, посветена на майските събития от 1989 г. през възродителния процес, в Община Каолиново. Негово дело са бюст-паметниците на Христо Ботев в гимназията в град Девин и на юриста Живко Сталев в Софийския районен съд. Скулпторът има близо 40 самостоятелни изложби у нас и в чужбина, правил е мащабни по-модерни неща за частни колекции. 

Известни са селектираните автори и творби за участие в дванадесетото издание на Международното биенале на малките форми в Плевен. 

Българските творци са 230, а чуждестранните – 34, каза художникът Иван Велчев-Йово, фондохранител в Художествена галерия "Илия Бешков".

Имената на избраните участници и творбите им са публикувани на страницата в социалната мрежа фейсбук на галерията и на официалния й сайт. 

Велчев допълни, че 315 автори са заявили участие в биеналето, но журито с председател скулпторът Богомил Живков е избрал 264 от тях.

Творбите, одобрени за участие във форума, могат да бъдат изпращани до галерията от 5 до 28 август. 

Селектираните произведения ще бъдат представени в изложба при откриване на биеналето на 25 октомври. 

„Тогава ще бъдат обявени и отличените автори в категориите живопис, график

Четири първи и едно второ място спечелиха грациите от шуменската школа „Балет“ с ръководители Светла Денчева и Юлия Николова на Международния младежки фестивал на изкуствата „Музите“, който се състоя в Созопол под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова, съобщи Центърът за подкрепа за личностно развитие - Обединен детски комплекс (ЦПЛР-ОДК) в областния град на страницата си в една от социалните мрежи.

В раздел „Танцово изкуство“ момичетата се представиха с характерни и класически танци. Журито в състав Анна-Мария Гюзелева (Италия), Ерик Моралес (Куба), и Калоян Николов (България), отличиха шуменските балерини с първо място за изпълнените от тях „Арабски танц“, „Сегидиля“, „Лебеди“ и „Маскарад“, както и Кристин Георгиева за соловото й изпълнение, с вариация на Аспиция от балета „Дъщерята на фараона“. Първо място е присъдено и на дуета  Мая Йонева и Данелия Петрова за тан

Две години след като обяви, че страда от болестта на Паркинсон, датският режисьор Ларс фон Триер ще режисира нов филм, съобщи АФП.

Проектът After е получил 1,3 милиона крони (близо 174 000 евро) субсидия от Датския филмов институт (DFI), става ясно от публикация на института.

Ларс фон Триер, който е на 68 години, е и сценарист на продукцията на Zentropa, се посочва още в публикацията на DFI. Не са известни повече подробности за проекта.

През месец юли шведският актьор Стелан Скарсгард, един от любимите актьори на датския режисьор, каза пред онлайн изданието Taxidrivers, че Фон Триер работи върху нов филм "от дома си".

After ще е деветнадесетият игрален филм, който датският режисьор ще снима, след като завършва филмовото училище в Стокхолм през 1982 г.

Балетна школа "Марина" при Народно читалище "Христо Ботев-1897" в град Пазарджик завоюва второ място на 18-тия Mеждународен младежки фестивал-конкурс на изкуствата "Музите" в Созопол, съобщиха от школата.

Балерините са се представили в стил класически балет, състезавайки се с участници от 18 страни. Освен второто място, школата е получила  купа във втора възрастова категория, такава за  соло в изпълнение на Велислава Дечева, която е спечелила трето място в стил класически балет и златен медал за първа възрастова група, допълниха още те.

Художественият ръководител Тони Райкова е получила диплом за високи професионални успехи и принос за фестивал "Музите", допълват от балетната школа.

През месец юни школата се включи в  Pazardjik Dance Open’24, организиран от Община Пазарджик и Общински детски комплекс – Пазарджик, като завоюва отличия, след което

Фестивалното градче на деветото издание на "Узана поляна фест" отваря врати днес, съобщават организаторите от Община Габрово. 

Форумът се разгръща не толкова като територия, колкото като активности и преживявания за посетителите. Очакванията са фестивалът да събере хиляди хора, обединени от идеята планетата ни да бъде по-добро място за нашите деца, съобщават местната администрация. 

"Узана поляна фест" традиционно се превръща в най-голямото събитие у нас, което си поставя за цел в края на третия ден всеки участник да е придобил поне по един еконавик, който да продължи да прилага в ежедневието си.

Тази година ще бъде представен нов елемент на събитието - зоната Ин/Ян. Тя е в отделен център, който ще бъде разположен на поляната, точно до почивна база “Горски дом”. Освен йога практики и беседи, програмата ще включва още различни арт ателиета и арт терапи

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Изложба с произведения от XXV-тия Международен пленер за акварел „Никола Маринов“ бе открита в Търговище
Изложба с произведения, създадени по време на XXV Международен пленер за акварел „Никола Маринов“ откриха в Търговище. Събитието привлече интереса на ценителите на изо ...
Четири групи ще участват в четвъртото издание на фестивала „Рок сцена „Кошера“
За четвърти път на 14 септември Хасково ще е домакин на фестивала за авторска рок музика „Рок сцена „Кошера“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация. ...
„Керана и космонавтите“ представят нов албум
„Керана и космонавтите“ представят нов албум на 19 септември в „Маймунарника“, съобщават организаторите.  „Октант“ събира 11 познати песни ...
Гийом Кане оглавява журито на „Синелибри“, в ролята на арбитър влиза Мария Бакалова
Гийом Кане оглавява журито в конкурса за пълнометражен игрален филм на десетото издание на „Синелибри“, съобщават от екипа на фестивала. Една от най-ярките звезди на с ...
Античният съд, счупен от четиригодишно дете в Израел, отново е изложен в музея
Античният съд от бронзовата епоха, счупен от четиригодишно дете в Израел, е поправен и отново е изложен в музея в Хайфа, съобщи АП.  През миналия месец семейство от северната ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“. Събитието е съвместна проява с Международни ...
Барабанистът Майк Терана изненада публиката в Разград като запя песни на Синатра
Барабанистът Майк Терана запя песни на Франк Синатра под съпровода на Разградската филхармония. Fly Me to the Moon и Gonna Fly Now в изпълнение на световноизвестния барабанист и Р ...
Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба "Сила и завихряне"
Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба под наименованието "Сила и завихряне" в Перник. Откриването се състоя тази вечер в Художествена галерия "Любен Гайдаров". ...
Не се е родил друг рисувач като Георги Трифонов, каза Вежди Рашидов при откриване на изложбата „Пътят“
Изложба с творби на Георги Трифонов бе открита тази вечер в галерия Vejdi. Идеята за експозицията „Пътят“ била на Вежди Рашидов, който се заел с подреждането и организа ...
Ларс фон Триер започва работа по нов филм
Две години след като обяви, че страда от болестта на Паркинсон, датският режисьор Ларс фон Триер ще режисира нов филм, съобщи АФП. Проектът After е получил 1,3 милиона крони (близ ...
Тикер в 00:00 ч.
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Междунар ...
Начало Калейдоскоп
7020
Калейдоскоп

Човешката фигура е най-сложна за претворяване в скулптура, смята художникът Сейфетин Шекеров

Човешката фигура е една от най-сложните за изпълнение в скулптурата.Може би причината е, че търся в пластиката да има някакво излъчване и живот, да не изглежда като мъртва статуетка.

| 18 Юли 2024, 17:33 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Човешката фигура е най-сложна за претворяване в скулптура, смята художникът Сейфетин Шекеров
Човешката фигура е най-сложна за претворяване в скулптура, смята художникът Сейфетин Шекеров
Снимка © БТА

Човешката фигура е една от най-сложните за изпълнение в скулптурата. Може би причината е, че търся в пластиката да има някакво излъчване и живот, да не изглежда като мъртва статуетка. Това каза художникът Сейфетин Шекеров - Сефо, който за първи път гостува със самостоятелна изложба във варненската галерия „Арт Маркони”. По думите му не са лесни за изобразяване и животните, но те могат да се идеализират и в тях „да се излъже“, докато при човека не става, защото го познаваме най-добре. 

В неговата експозиция присъстват образи на риби, бикове, богове и герои. Изваяни са също женски тела и ритони. „Рибите са една от приятните за мен теми за работа. Правя ги от двадесет години с идеята да бъдат странни и нетипични, но често разбирам, че не можем да надминем природата“, сподели авторът. Впечатлен от философията на дервишите, която опознал наскоро, той ги претворява в рисунки и фигури с идеята да продължи с тази тема и занапред. 

Изложба батик на бивши и настоящи ученици от студио „Рениарт“ откриха в художествена галерия „Кутловица“ в Монтана.

Експозицията откриха синът на основателката на студио "Рениарт" Рени Петрова - архитект Момчил Владимиров, и художничката и артпедагог в студиото - Таня Василева.

Изложбата се състои от 47 творби, създадени на четвъртия пленер по батик, проведен през това лято от студио „Рениарт“.

Картините се продават с благотворителна цел. Част от средствата от продажбата им ще бъдат предоставени на "Рениарт" в помощ на талантливи деца, които нямат достатъчно средства, и за подпомагане дейността на студиото.

Експозицията ще остане в художествена галерия „Кутловица“ до края на месеца.

Млад мъж губи съпругата си след дълга борба с тежко заболяване. Неспособен да отработи травмата, той поръчва експериментална технология, която му позволява да се среща с жена си в паралелна дигитална реалност.

Сюжетът е от „Съзвездия“ на Ник Пейн, първата за новия сезон премиера в Народния театър.

Първите представления са на 12, 25 и 29 септември, съобщават от трупата.

Сценичната версия и режисурата са на Елица Йовчева, преводът – на Матей Тодоров, сценографията, костюмите и видеодизайнът – на Петко Танчев, композитор е Георги Атанасов.

В спектакъла участват актьорите Ненчо Костов и Радина Думанян.

Докога и докъде се простира животът? Възможен ли е и отвъд своя край? Какво значи „време“ в контекста на детермин

Огромен акрилен портрет на Тейлър Суифт рисуват в западния германски град Гелзенкирхен, който е домакин на три концерта от световното турне на попзвездата, предаде ДПА. 

Произведението на изкуството ще бъде с площ 90 квадратни метра и триизмерно. В зависимост от гледната точка ще изглежда така, сякаш Суифт изскача от земята към зрителя. 

На художниците Ванеса и Лидия Хитцфелд им отнема четири дни, за да нарисуват творбата в центъра на Гелзенкирхен. Ванеса е специализирана в 3D уличното изкуство и от няколко години рисува проекти заедно с майка си Лидия. Картината ще бъде готова във вторник вечерта, точно навреме за първия концерт. 

„Това, което особено ми харесва е, че картината ще остане и след концерта. Тя няма да виси в някоя галерия или в дома на някого, а е на публично място“, казва Ванеса. „И хората се забавляват с нея“, допълва тя. 

Виртуозният цигулар Васко Василев ще има специално участие на Празничния гала концерт „Градът празнува Операта“ на 16 юни (неделя) на площад „Централен" в града, организиран от Опера Пловдив и Община Пловдив. Събитието с вход свободен е кулминационен финал на честванията за 70-годишнината на музикалния институт, съобщи Катрин Гутман от културния отдел на Общината. Концертът със солисти, хор и оркестър на Опера Пловдив ще бъде дирижиран от Якопо Сипари Ди Пескасероли от Италия и от маестро Диан Чобанов, директор на Операта. 

Музикалният празник, с който Пловдив ще заживее със своята Опера, ще започне на стълбите на Каменица с концерта „Бибиди- бобиди-буу“ в изпълнение на децата от Академията на Госпожа Опера. След това от Римския стадион, където е разположена фото изложбата „Операта е тук“,  ще тръгне шествие на артисти от Операта до голямата сцена на надлеза на ул „Г

Община Берковица подарява три безплатни прожекции на лятно кино на гражданите и гостите на града, съобщиха от местната администрация.

Те ще бъдат на голям екран под открито небе на централния площад „Йордан Радичков“ на 25 юли, 2 август и 3 август.

Представени ще бъдат само български филми – „Чалга“ - 2022 година с режисьор Мариан Вълев, "Като за последно" - 2021 година с режисьор Ивайло Пенчев и „Голата истина за група „Жигули““ – 2021 година с режисьор Виктор Божинов.

Характерен момент за творчеството му са изработените от арагонит постаменти на малките пластики. Това е мраморизиран варовик, който се образува между пукнатини на скални маси в продължение на милиони години. Красотата обаче му се разкрива едва след обработка, в природата не „хваща окото“, обясни скулпторът. 

Всички пластики в изложбата са от бронз, гравиран или украсен с патини. Художникът призна, че още когато избрал да учи скулптура в академията, решил, че ще вкарва в работите си елементи от живописта. Според него патинирането е трудно и затова не се вижда в много творби. 

Известни са селектираните автори и творби за участие в дванадесетото издание на Международното биенале на малките форми в Плевен. 

Българските творци са 230, а чуждестранните – 34, каза художникът Иван Велчев-Йово, фондохранител в Художествена галерия "Илия Бешков".

Имената на избраните участници и творбите им са публикувани на страницата в социалната мрежа фейсбук на галерията и на официалния й сайт. 

Велчев допълни, че 315 автори са заявили участие в биеналето, но журито с председател скулпторът Богомил Живков е избрал 264 от тях.

Творбите, одобрени за участие във форума, могат да бъдат изпращани до галерията от 5 до 28 август. 

Селектираните произведения ще бъдат представени в изложба при откриване на биеналето на 25 октомври. 

„Тогава ще бъдат обявени и отличените автори в категориите живопис, график

Четири първи и едно второ място спечелиха грациите от шуменската школа „Балет“ с ръководители Светла Денчева и Юлия Николова на Международния младежки фестивал на изкуствата „Музите“, който се състоя в Созопол под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова, съобщи Центърът за подкрепа за личностно развитие - Обединен детски комплекс (ЦПЛР-ОДК) в областния град на страницата си в една от социалните мрежи.

В раздел „Танцово изкуство“ момичетата се представиха с характерни и класически танци. Журито в състав Анна-Мария Гюзелева (Италия), Ерик Моралес (Куба), и Калоян Николов (България), отличиха шуменските балерини с първо място за изпълнените от тях „Арабски танц“, „Сегидиля“, „Лебеди“ и „Маскарад“, както и Кристин Георгиева за соловото й изпълнение, с вариация на Аспиция от балета „Дъщерята на фараона“. Първо място е присъдено и на дуета  Мая Йонева и Данелия Петрова за тан

Две години след като обяви, че страда от болестта на Паркинсон, датският режисьор Ларс фон Триер ще режисира нов филм, съобщи АФП.

Проектът After е получил 1,3 милиона крони (близо 174 000 евро) субсидия от Датския филмов институт (DFI), става ясно от публикация на института.

Ларс фон Триер, който е на 68 години, е и сценарист на продукцията на Zentropa, се посочва още в публикацията на DFI. Не са известни повече подробности за проекта.

През месец юли шведският актьор Стелан Скарсгард, един от любимите актьори на датския режисьор, каза пред онлайн изданието Taxidrivers, че Фон Триер работи върху нов филм "от дома си".

After ще е деветнадесетият игрален филм, който датският режисьор ще снима, след като завършва филмовото училище в Стокхолм през 1982 г.

Балетна школа "Марина" при Народно читалище "Христо Ботев-1897" в град Пазарджик завоюва второ място на 18-тия Mеждународен младежки фестивал-конкурс на изкуствата "Музите" в Созопол, съобщиха от школата.

Балерините са се представили в стил класически балет, състезавайки се с участници от 18 страни. Освен второто място, школата е получила  купа във втора възрастова категория, такава за  соло в изпълнение на Велислава Дечева, която е спечелила трето място в стил класически балет и златен медал за първа възрастова група, допълниха още те.

Художественият ръководител Тони Райкова е получила диплом за високи професионални успехи и принос за фестивал "Музите", допълват от балетната школа.

През месец юни школата се включи в  Pazardjik Dance Open’24, организиран от Община Пазарджик и Общински детски комплекс – Пазарджик, като завоюва отличия, след което

Фестивалното градче на деветото издание на "Узана поляна фест" отваря врати днес, съобщават организаторите от Община Габрово. 

Форумът се разгръща не толкова като територия, колкото като активности и преживявания за посетителите. Очакванията са фестивалът да събере хиляди хора, обединени от идеята планетата ни да бъде по-добро място за нашите деца, съобщават местната администрация. 

"Узана поляна фест" традиционно се превръща в най-голямото събитие у нас, което си поставя за цел в края на третия ден всеки участник да е придобил поне по един еконавик, който да продължи да прилага в ежедневието си.

Тази година ще бъде представен нов елемент на събитието - зоната Ин/Ян. Тя е в отделен център, който ще бъде разположен на поляната, точно до почивна база “Горски дом”. Освен йога практики и беседи, програмата ще включва още различни арт ателиета и арт терапи

„Всичко в скулптурата е трудно. Най-лекото е работата с глината, после всичко става мръсно, тежко, отровно, прашно“, призна Шекеров. Оказва се, че и реализацията не е лесна, според него защото в малките ни домове има повече пространство за картини, отколкото за пластики. Не е широко и търсенето на монументално изкуство. Хората, които поръчват такова, гледат да отбележат някакъв исторически момент, не се инвестира в свободни теми, коментира Шекеров. 

Неговата последна мащабна творба е композицията на Настрадин Ходжа и Хитър Петър в Момчилград, открита официално с театрална церемония през месец юни т.г. Той е автор на „Лирата на Орфей“ в град Девин, четириметровите статуи на аспарухов воин и на Екзарх Йосиф в Ловеч, „Паметника на гвардейците” в София, „Морска нимфа” край Бургас, както и на пластиката „Вечният огън“, посветена на майските събития от 1989 г. през възродителния процес, в Община Каолиново. Негово дело са бюст-паметниците на Христо Ботев в гимназията в град Девин и на юриста Живко Сталев в Софийския районен съд. Скулпторът има близо 40 самостоятелни изложби у нас и в чужбина, правил е мащабни по-модерни неща за частни колекции. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Изложба с произведения от XXV-тия Международен пленер за акварел „Никола Маринов“ бе открита в Търговище
Четири групи ще участват в четвъртото издание на фестивала „Рок сцена „Кошера“
„Керана и космонавтите“ представят нов албум
Гийом Кане оглавява журито на „Синелибри“, в ролята на арбитър влиза Мария Бакалова
Античният съд, счупен от четиригодишно дете в Израел, отново е изложен в музея
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“
Под прожектора
Барабанистът Майк Терана изненада публиката в Разград като запя песни на Синатра
Под прожектора
Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба "Сила и завихряне"
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.