NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Тонът на времето Мапингът е в основата на визуалното решение на мюзикъла „Дух“
5721
Тонът на времето

Мапингът е в основата на визуалното решение на мюзикъла „Дух“

Мапингът е в основата на визуалното решение на мюзикъла „Дух“. Това каза сценографът и визуален артист Петко Танчев, който работи по спектакъла на Варненската опера, който снощи имаше премиера в препълнения с публика Летен театър в града.  Историята на влюбените Сам и Моли от едноименния филм от 1990 г. е силно кинематографична, с много скокове в пространството, което беше предизвикателство при поставянето на сцена, обясни Танчев

| 18 Юли 2024, 11:51 ч.
Мапингът е в основата на визуалното решение на мюзикъла „Дух“
Мапингът е в основата на визуалното решение на мюзикъла „Дух“
Снимка © БТА

Мапингът е в основата на визуалното решение на мюзикъла „Дух“. Това каза сценографът и визуален артист Петко Танчев, който работи по спектакъла на Варненската опера, който снощи имаше премиера в препълнения с публика Летен театър в града. 

Михаил Йосифов и „Новините в джаза“ ще имат три концерта с нова авторска музика на различни места в София през 2024 година, съобщават организаторите.

Първото събитие е на 31 юли, на терасата на регионалния център за съвременни изкуства „Топлоцентрала”. Специално за този концерт, музикантите са подготвили нова авторска пиеса „Пусни си ма, слънце”. Етно-фюжън песента, в която се преплитат джаз, фънк и български народни интонации и ритми, е на басистката на групата Калина Андреева. С нея тя иска да разкрие една малка част от митичния ни фолклор, който е неразделна част от творческия й път.

Програмата на концерта ще включва и още нови авторски композиции на музикантите от „Новините в джаза“, които Михаил Йосифов активно подкрепя в развитието им не само като изпълнители, но и като композитори, аранжори

Кинофестивалът в Сан Сабастиан, Испания, ще бъде открит в петък с дългоочакваната прожекция на новата, феминистка версия на еротичната филмова класика "Емануела", режисирана от французойката Одре Диуан, предаде АФП.  

Актрисата Ноеми Мерлан изпълнява главната роля в римейка на класическата еротика от 1974 г. на режисьора Жюст Жакен, която навремето предизвиква сензация по целия свят. Новата кинотворба на Одре Диуан, отличена със "Златен лъв" във Венеция през 2021 г. за "Събитието", е обявена за "изследване на удоволствието в епохата след движението #Аз също". 

"Има нещо доста иконоборческо в този фестивал, нещо открояващо се в програмата. Нещо повече, тази година имам усещането, че съм заобиколена от филми, които искам да гледам. Според мен тазгодишната програма е съблазнителна", каза Одре Диуан на пресконференция. 

Сред 15-те продукции, които ще

Дженифър Лопес отмени всички дати от лятното си турне през 2024 г., съобщи електронното издание Дедлайн.

В изявление на официалната си уеб страница певицата се извини на почитателите си, че ги разочарова. Тя ги увери, че „не бих направила това, ако не бях сигурна, че е абсолютно необходимо. Обещавам да ви се реванширам и че отново ще бъдем заедно“, написа певицата.

Представители на Live Nation, които са промоутъри на турнето This Is Me… Live, казаха, че „Дженифър си взема почивка, за да бъде с децата, семейството и близките си приятели“. 

През март бяха отменени седем концерта от турнето й, което е първото от пет години. Продажбите на билети са ниски. През април турнето This Is Me…Now бе ребрандирано на This Is Me…Live/The Greatest Hits с очакването, че познатите парчета от репертоара й ще допринесат за увеличаване на продажбите на билети. Най-популярните

През октомври екипът на Хилда Казасян и Плевенската филхармония обявяват два дни на музиката в киното.

Те ще представят в Сандански два от най-успешните си концерт-спектакли: "Да послушаме кино" - с българска филмова музика (на 21 октомври) и "Световното кино в музика" - с популярни мелодии от световните филмови ленти (22 октомври), съобщават организаторите.

След успеха на програмата "Да послушаме кино", включваща едни от най-популярните теми от български филми, която обиколи големите сцени в България и спечели приза "Кристална лира" за върхови постижения в областта на българското музикално изкуство, екипът на Хилда Казасян реши да продължи своето музикално пътешествие с музика от световното кино.

Концерт-спектакълът "Световното кино в музика" представя музика от знакови ленти с изцяло нов аранжимент: "Имало едно време в Америка", "Кръстникът", "Убий Бил", "Каб

Музикалните фестивали, които от десетилетия привличат стотици хиляди фенове във всички точки на света, постепенно прегръщат "зелената" идея и търсят възможности за намаляване на отпечатъка, който остават върху околната среда. 

Доста амбициозна задача, тъй като много от тези форуми разчитат основно на генератори, работещи с изкопаеми горива за захранване на сцените и съоръженията си. Съвместно проучване на "Грийнър фючър", консултантска компания за устойчивост, и на индустриалния мозъчен тръст "Пауърфул тинкинг" показа, че само за фестивалите във Великобритания се изразходват по над 12 милиона литра дизелово гориво годишно, съобщи Би Би Си.

Освен това публиката, обичайно обитаваща палатки в района, оставя след себе си тонове трудно разградими отпадъци. Транспортът е друг голям източник на вредни емисии - както превозът на музикантите и феновете, така и на стоките,

Историята на влюбените Сам и Моли от едноименния филм от 1990 г. е силно кинематографична, с много скокове в пространството, което беше предизвикателство при поставянето на сцена, обясни Танчев. Заедно с режисьорката Сребрина Соколова те залагат на модерна визия и решават честите смени на пространството с прожекции, които са основна част от действието и декора, допълват го и му придават конкретика. В картините има както реалистични, така и фантастични, търсен е и цветовият синхрон с костюмите на Ася Стоименова, сподели още сценографът и добави, че се е опитал да изобрази чрез мапинга концепцията на режисьорката за баланс между дух и материя. 

„Не сме търсили епоха, визията е много съвременна, а това е и посоката, в която обичам да работя, търсейки връзка с технологиите на нашето време, които се развиват и ще бъдат част от нашето бъдеще“, каза Танчев, като допълни, че за решението в „Дух“ възгледите им със Сребрина Соколова са съвпаднали точно и за него е било много интересно да работи в тази посока. „Нарочно не гледах филма, докато се подготвям, за да няма директни препратки, да работя само върху либретото и да използвам есенцията на постановъчното ни решение без да се повлиявам от екранната творба“, обясни още той. 

Петко Танчев е сценограф и на мюзикъла „Семейство Адамс“ на Пловдивската опера, чийто декор е направен изцяло с прожекция, генерирана с изкуствен интелект. В „Дух“ той прилага принципа на колажа, смесвайки различни елементи, които да казват на публиката къде се развива сцената. Сред тях също няма рисувани на ръка. Направени са с различни компютърни програми, като с режисьорката е обсъждано преминаването между отделните сцени. Някъде има и смесване на различни пространства в една сцена. 

В отговор на въпроса мапингът ли е бъдещето на сценографията, Танчев изрази мнение, че това е средство, което вече не е толкова ново, но се развива с технологиите от години и сега, с новата изчислителна мощ на компютрите, могат да се правят по-бързи и сложни виртуални образи, които да бъдат многопластови. „Мапингът е едно средство, което кореспондира с нашето съвремие, работи със светлина, движение, форми. Ние сме заобиколени от визуални образи непрекъснато, така че това е нашата култура и тя се вкарва и на сцената“, каза той.

В своята работа обаче сценографът не счита мапинга за нещо непременно необходимо и не одобрява проекти, в които прожекциите са самоцел, просто защото са модерни. „Моята цел е всеки път да разбера от режисьора дали наистина е нужно, което най-често се случва когато трябва да се изобрази фантастично пространство“, допълни Танчев.

Повече от 1000 музиканти, които свирят на алпийски рог, поставиха световен рекорд за най-големия ансамбъл на алпийски рог, съобщиха от швейцарска асоциация, която представлява изпълнителите на алпийски рог, предаде ДПА.

Асоциацията възнамерявала да подобри рекорд от 2013 г., когато 508 музиканти свирили заедно на алпийски рог край Цермат, Швейцария.

Организаторите планирали да съберат 550 музиканти, но почти два пъти повече се регистрирали от Швейцария и от чужбина. Те се събрали и свирили хорови мелодии в Клевеналп в продължение на пет минути.

Според организаторите на събитието са присъствали наблюдатели от Книгата на рекордите "Гинес", за да удостоверят опита за световен рекорд.

Предишният рекорд не е вписан в книгата. В нея фигурира ансамбъл от 366 музиканти, свирили като ансамбъл на хребета Горнерграт в Швейцария през 2009 г.

Художникът Юлиян Табаков ще представи в Русе изложба на рисунки и изображения на обекти, които са част от проекта "Виждам те".

Експозицията ще бъде открита официално утре вечер в Художествената галерия в крайдунавския град, съобщи директорът на културната институция Елена Великова. 

Табаков, който работи в областта на визуалните и сценичните изкуства, киното и илюстрацията, ще представи около 30 творби. 

"В Русе представям две серии, които са част от проекта "Виждам те". Едната е от рисунки на животни, а другата са изображения на обекти от серията "Небесното войнство". Ще има и няколко илюстрации", каза Табаков. 

По думите му проектът е разностилен и е обърнат към всякаква публика - от деца до възрастни хора. "Идеята е опознаване на света около нас, за да можем да го обикнем по някакъв начин и да се грижим за него", каза още Табаков. 

Аз считам, че творчеството е огледало на личността. В такъв смисъл и моята музика сигурно напълно изявява това, което представлявам – не само като творец, но и като човек. Мисля, че творческата дейност на един автор най-малко може да прикрие недостатъците му или пък да преувеличи неговите качества. С една дума, при творчеството скрито-покрито няма, там всичко лъсва наяве, казва Васил Казанджиев.

Днес големият български композитор, диригент и педагог празнува своята 90-годишнина.

Той е роден на 10 септември 1934 г. в Мартен, Русенска област, в семейството на интелектуалци с музикални интереси.

„Родителите ми имаха решаващо значение за това формиране в такъв смисъл, че първи те се сетиха да ме насочат към музиката. А всъщност това стана много случайно. Аз започнах на китара още съвсем малък, може би седемгодишен, и от

Нюйоркският театър "Аполо", бастион на черната музика и култура и едно от най-известните места в мегаполиса, празнува своята 90-годишнина, предаде Асошиейтед прес.
 
Историческият театър проведе във вторник ежегодния си пролетен бенефис - най-голямото събитие за набиране на средства. Тази година са набрани три милиона щатски долара, като в инициативата участие взеха Ъшър, Бейбифейс, Биг Деди Кейн, Джордин Спракс и др. 

Началото на събитието постави певицата Спаркс с впечатляваща комбинация от Superstition на Стиви Уондър, Respect на Арета Франклин и I`m Every Woman на Шака Кан, отбелязва Асошиейтед прес. 

След това Ким Уитли се изяви като забавна водеща, като се пошегува с продуцента Бейбифейс. По-късно в "Аполо" тя разказва своята собствена история на трансформация, споделяйки с публиката, че именно на тази сцена за първи път се появява като

Рапърът Пост Малоун и кънтри певецът Морган Уолън се изкачиха отново на върха на класацията „Билборд“ за сингли, съобщи сайтът на изданието.

За шеста седмица изпълнителите са на първо място със сингъла I Had Some Help. Песента, която е шестата водеща за Пост Малоун и втората за Уолън, прекарва първите си пет седмици в класацията под номер 1, започвайки от дебюта си през май. 

Американският певец Шабузи се изкачи от трето на второ място с песента A Bar Song (Tipsy).

В челната петица, на трето място се завърна песента Not Like Us на Кендрик Ламар, чийто дебют беше през май месец и беше начело на класацията.

Четвъртата позиция в класацията Хот 100 остава непроменена спрямо предходната седмица и се заема от певицата Сабрина Карпентър с парчето Espresso

Мюзикълът „Дух“ има още едно представление на форума Опера в Летния театър на 28 август.  

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Художникът Николай Караджов за първи път се представя със самостоятелна изложба във варненската галерия „Папийон“. Неговата живописна колекция носи името „Знак о ...
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хас ...
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана д ...
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Тонът на времето
5721
Тонът на времето

Мапингът е в основата на визуалното решение на мюзикъла „Дух“

Историята на влюбените Сам и Моли от едноименния филм от 1990 г. е силно кинематографична, с много скокове в пространството, което беше предизвикателство при поставянето на сцена, обясни Танчев.Заедно с режисьорката Сребрина Соколова те залагат на модерна визия и решават честите смени на пространството с прожекции, които са основна част от действието и декора, допълват го и му придават конкретика.

| 18 Юли 2024, 11:51 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Мапингът е в основата на визуалното решение на мюзикъла „Дух“
Мапингът е в основата на визуалното решение на мюзикъла „Дух“
Снимка © БТА

Мапингът е в основата на визуалното решение на мюзикъла „Дух“. Това каза сценографът и визуален артист Петко Танчев, който работи по спектакъла на Варненската опера, който снощи имаше премиера в препълнения с публика Летен театър в града. 

Историята на влюбените Сам и Моли от едноименния филм от 1990 г. е силно кинематографична, с много скокове в пространството, което беше предизвикателство при поставянето на сцена, обясни Танчев. Заедно с режисьорката Сребрина Соколова те залагат на модерна визия и решават честите смени на пространството с прожекции, които са основна част от действието и декора, допълват го и му придават конкретика. В картините има както реалистични, така и фантастични, търсен е и цветовият синхрон с костюмите на Ася Стоименова, сподели още сценографът и добави, че се е опитал да изобрази чрез мапинга концепцията на режисьорката за баланс между дух и материя. 

Михаил Йосифов и „Новините в джаза“ ще имат три концерта с нова авторска музика на различни места в София през 2024 година, съобщават организаторите.

Първото събитие е на 31 юли, на терасата на регионалния център за съвременни изкуства „Топлоцентрала”. Специално за този концерт, музикантите са подготвили нова авторска пиеса „Пусни си ма, слънце”. Етно-фюжън песента, в която се преплитат джаз, фънк и български народни интонации и ритми, е на басистката на групата Калина Андреева. С нея тя иска да разкрие една малка част от митичния ни фолклор, който е неразделна част от творческия й път.

Програмата на концерта ще включва и още нови авторски композиции на музикантите от „Новините в джаза“, които Михаил Йосифов активно подкрепя в развитието им не само като изпълнители, но и като композитори, аранжори

Кинофестивалът в Сан Сабастиан, Испания, ще бъде открит в петък с дългоочакваната прожекция на новата, феминистка версия на еротичната филмова класика "Емануела", режисирана от французойката Одре Диуан, предаде АФП.  

Актрисата Ноеми Мерлан изпълнява главната роля в римейка на класическата еротика от 1974 г. на режисьора Жюст Жакен, която навремето предизвиква сензация по целия свят. Новата кинотворба на Одре Диуан, отличена със "Златен лъв" във Венеция през 2021 г. за "Събитието", е обявена за "изследване на удоволствието в епохата след движението #Аз също". 

"Има нещо доста иконоборческо в този фестивал, нещо открояващо се в програмата. Нещо повече, тази година имам усещането, че съм заобиколена от филми, които искам да гледам. Според мен тазгодишната програма е съблазнителна", каза Одре Диуан на пресконференция. 

Сред 15-те продукции, които ще

Дженифър Лопес отмени всички дати от лятното си турне през 2024 г., съобщи електронното издание Дедлайн.

В изявление на официалната си уеб страница певицата се извини на почитателите си, че ги разочарова. Тя ги увери, че „не бих направила това, ако не бях сигурна, че е абсолютно необходимо. Обещавам да ви се реванширам и че отново ще бъдем заедно“, написа певицата.

Представители на Live Nation, които са промоутъри на турнето This Is Me… Live, казаха, че „Дженифър си взема почивка, за да бъде с децата, семейството и близките си приятели“. 

През март бяха отменени седем концерта от турнето й, което е първото от пет години. Продажбите на билети са ниски. През април турнето This Is Me…Now бе ребрандирано на This Is Me…Live/The Greatest Hits с очакването, че познатите парчета от репертоара й ще допринесат за увеличаване на продажбите на билети. Най-популярните

През октомври екипът на Хилда Казасян и Плевенската филхармония обявяват два дни на музиката в киното.

Те ще представят в Сандански два от най-успешните си концерт-спектакли: "Да послушаме кино" - с българска филмова музика (на 21 октомври) и "Световното кино в музика" - с популярни мелодии от световните филмови ленти (22 октомври), съобщават организаторите.

След успеха на програмата "Да послушаме кино", включваща едни от най-популярните теми от български филми, която обиколи големите сцени в България и спечели приза "Кристална лира" за върхови постижения в областта на българското музикално изкуство, екипът на Хилда Казасян реши да продължи своето музикално пътешествие с музика от световното кино.

Концерт-спектакълът "Световното кино в музика" представя музика от знакови ленти с изцяло нов аранжимент: "Имало едно време в Америка", "Кръстникът", "Убий Бил", "Каб

Музикалните фестивали, които от десетилетия привличат стотици хиляди фенове във всички точки на света, постепенно прегръщат "зелената" идея и търсят възможности за намаляване на отпечатъка, който остават върху околната среда. 

Доста амбициозна задача, тъй като много от тези форуми разчитат основно на генератори, работещи с изкопаеми горива за захранване на сцените и съоръженията си. Съвместно проучване на "Грийнър фючър", консултантска компания за устойчивост, и на индустриалния мозъчен тръст "Пауърфул тинкинг" показа, че само за фестивалите във Великобритания се изразходват по над 12 милиона литра дизелово гориво годишно, съобщи Би Би Си.

Освен това публиката, обичайно обитаваща палатки в района, оставя след себе си тонове трудно разградими отпадъци. Транспортът е друг голям източник на вредни емисии - както превозът на музикантите и феновете, така и на стоките,

„Не сме търсили епоха, визията е много съвременна, а това е и посоката, в която обичам да работя, търсейки връзка с технологиите на нашето време, които се развиват и ще бъдат част от нашето бъдеще“, каза Танчев, като допълни, че за решението в „Дух“ възгледите им със Сребрина Соколова са съвпаднали точно и за него е било много интересно да работи в тази посока. „Нарочно не гледах филма, докато се подготвям, за да няма директни препратки, да работя само върху либретото и да използвам есенцията на постановъчното ни решение без да се повлиявам от екранната творба“, обясни още той. 

Петко Танчев е сценограф и на мюзикъла „Семейство Адамс“ на Пловдивската опера, чийто декор е направен изцяло с прожекция, генерирана с изкуствен интелект. В „Дух“ той прилага принципа на колажа, смесвайки различни елементи, които да казват на публиката къде се развива сцената. Сред тях също няма рисувани на ръка. Направени са с различни компютърни програми, като с режисьорката е обсъждано преминаването между отделните сцени. Някъде има и смесване на различни пространства в една сцена. 

Повече от 1000 музиканти, които свирят на алпийски рог, поставиха световен рекорд за най-големия ансамбъл на алпийски рог, съобщиха от швейцарска асоциация, която представлява изпълнителите на алпийски рог, предаде ДПА.

Асоциацията възнамерявала да подобри рекорд от 2013 г., когато 508 музиканти свирили заедно на алпийски рог край Цермат, Швейцария.

Организаторите планирали да съберат 550 музиканти, но почти два пъти повече се регистрирали от Швейцария и от чужбина. Те се събрали и свирили хорови мелодии в Клевеналп в продължение на пет минути.

Според организаторите на събитието са присъствали наблюдатели от Книгата на рекордите "Гинес", за да удостоверят опита за световен рекорд.

Предишният рекорд не е вписан в книгата. В нея фигурира ансамбъл от 366 музиканти, свирили като ансамбъл на хребета Горнерграт в Швейцария през 2009 г.

Художникът Юлиян Табаков ще представи в Русе изложба на рисунки и изображения на обекти, които са част от проекта "Виждам те".

Експозицията ще бъде открита официално утре вечер в Художествената галерия в крайдунавския град, съобщи директорът на културната институция Елена Великова. 

Табаков, който работи в областта на визуалните и сценичните изкуства, киното и илюстрацията, ще представи около 30 творби. 

"В Русе представям две серии, които са част от проекта "Виждам те". Едната е от рисунки на животни, а другата са изображения на обекти от серията "Небесното войнство". Ще има и няколко илюстрации", каза Табаков. 

По думите му проектът е разностилен и е обърнат към всякаква публика - от деца до възрастни хора. "Идеята е опознаване на света около нас, за да можем да го обикнем по някакъв начин и да се грижим за него", каза още Табаков. 

Аз считам, че творчеството е огледало на личността. В такъв смисъл и моята музика сигурно напълно изявява това, което представлявам – не само като творец, но и като човек. Мисля, че творческата дейност на един автор най-малко може да прикрие недостатъците му или пък да преувеличи неговите качества. С една дума, при творчеството скрито-покрито няма, там всичко лъсва наяве, казва Васил Казанджиев.

Днес големият български композитор, диригент и педагог празнува своята 90-годишнина.

Той е роден на 10 септември 1934 г. в Мартен, Русенска област, в семейството на интелектуалци с музикални интереси.

„Родителите ми имаха решаващо значение за това формиране в такъв смисъл, че първи те се сетиха да ме насочат към музиката. А всъщност това стана много случайно. Аз започнах на китара още съвсем малък, може би седемгодишен, и от

Нюйоркският театър "Аполо", бастион на черната музика и култура и едно от най-известните места в мегаполиса, празнува своята 90-годишнина, предаде Асошиейтед прес.
 
Историческият театър проведе във вторник ежегодния си пролетен бенефис - най-голямото събитие за набиране на средства. Тази година са набрани три милиона щатски долара, като в инициативата участие взеха Ъшър, Бейбифейс, Биг Деди Кейн, Джордин Спракс и др. 

Началото на събитието постави певицата Спаркс с впечатляваща комбинация от Superstition на Стиви Уондър, Respect на Арета Франклин и I`m Every Woman на Шака Кан, отбелязва Асошиейтед прес. 

След това Ким Уитли се изяви като забавна водеща, като се пошегува с продуцента Бейбифейс. По-късно в "Аполо" тя разказва своята собствена история на трансформация, споделяйки с публиката, че именно на тази сцена за първи път се появява като

Рапърът Пост Малоун и кънтри певецът Морган Уолън се изкачиха отново на върха на класацията „Билборд“ за сингли, съобщи сайтът на изданието.

За шеста седмица изпълнителите са на първо място със сингъла I Had Some Help. Песента, която е шестата водеща за Пост Малоун и втората за Уолън, прекарва първите си пет седмици в класацията под номер 1, започвайки от дебюта си през май. 

Американският певец Шабузи се изкачи от трето на второ място с песента A Bar Song (Tipsy).

В челната петица, на трето място се завърна песента Not Like Us на Кендрик Ламар, чийто дебют беше през май месец и беше начело на класацията.

Четвъртата позиция в класацията Хот 100 остава непроменена спрямо предходната седмица и се заема от певицата Сабрина Карпентър с парчето Espresso

В отговор на въпроса мапингът ли е бъдещето на сценографията, Танчев изрази мнение, че това е средство, което вече не е толкова ново, но се развива с технологиите от години и сега, с новата изчислителна мощ на компютрите, могат да се правят по-бързи и сложни виртуални образи, които да бъдат многопластови. „Мапингът е едно средство, което кореспондира с нашето съвремие, работи със светлина, движение, форми. Ние сме заобиколени от визуални образи непрекъснато, така че това е нашата култура и тя се вкарва и на сцената“, каза той.

В своята работа обаче сценографът не счита мапинга за нещо непременно необходимо и не одобрява проекти, в които прожекциите са самоцел, просто защото са модерни. „Моята цел е всеки път да разбера от режисьора дали наистина е нужно, което най-често се случва когато трябва да се изобрази фантастично пространство“, допълни Танчев.

Мюзикълът „Дух“ има още едно представление на форума Опера в Летния театър на 28 август.  

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Международен фестивал по фойерверки
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.