Мапингът е в основата на визуалното решение на мюзикъла „Дух“. Това каза сценографът и визуален артист Петко Танчев, който работи по спектакъла на Варненската опера, който снощи имаше премиера в препълнения с публика Летен театър в града.
Историята на влюбените Сам и Моли от едноименния филм от 1990 г. е силно кинематографична, с много скокове в пространството, което беше предизвикателство при поставянето на сцена, обясни Танчев. Заедно с режисьорката Сребрина Соколова те залагат на модерна визия и решават честите смени на пространството с прожекции, които са основна част от действието и декора, допълват го и му придават конкретика. В картините има както реалистични, така и фантастични, търсен е и цветовият синхрон с костюмите на Ася Стоименова, сподели още сценографът и добави, че се е опитал да изобрази чрез мапинга концепцията на режисьорката за баланс между дух и материя.
Певицата Тейлър Суифт направи триумфално завръщане с концерт в Лондон, съобщи АП.
В дует с британския певец Ед Шийрън Суифт изпълни хитовете Everything Has Changed и Endgame.
Деца, участващи в танцов клас по музика на Тейлър Суифт в Саутпорт, Северна Англия, бяха нападнати през юли. В резултат на атака с нож починаха три от тях. Впоследствие беше разкрит заговор за планирана терористична атака в Австрия, където полицията арестува трима ислямски екстремисти. Концертите на Суифт във Виена бяха отменени. Така концертът в четвъртък вечер на лондонския стадион "Уембли" изигра ролята на своеобразно завръщане на турнето Eras на европейската сцена.
Певицата благодари на 92-хилядната публика за присъствието предвид засилените мерки за сигурност. Пред ентусиазираните фенове Суифт изпълни над 40 песни от всички периоди на кариерата си.
Тейлър Суифт им
Четвъртото издание на фестивала за изкуство и права „Граждански будилник“ започва тази събота, 31 август, в Южния парк, съобщават организаторите.
По думите им локацията не е никак случайна. „Граждански будилник“ се слива в едно течение с „Реките на града“ като част от 3-дневната програма на „Реките на София“, за да разкаже още по-звучно колко е ценно да можем да се сдружаваме в името на общи каузи“, коментират от екипа на фестивала.
„За четвърта година ще празнуваме силата на креативния активизъм и будния граждански дух. Ще сътворяваме, ще учим и ще се застъпваме за правата, които ни правят силни и смели граждани. Всичко това ще се случва, докато се забавляваме в каскада от креативни работилници, водени от социално ангажирани артисти, образователни игри с участието на пр
Приключи приемането на заявки за участие в 42-ото издание на фестивала за българско игрално кино „Златна роза“ (19-26 септември, Варна), съобщават от Националния филмов център (НФЦ).
Постъпили са 52 кандидатури за селекция в конкурсната програма. Това са 19 пълнометражни, 33 късометражни филма и четири сериала. Селекционна комисия в състав Христо Христозов – кинопрограматор, Мариана Христова и Калина Николова – кинокритици, определена със заповед на директора на НФЦ ще определи финалните заглавия за състезанието. В края на юли ще бъдат ясни заглавията на филмите, които ще се борят за статуетката на Надя Розева.
В журито за пълнометражен филм са Яна Титова – актриса, режисьор и носител на „Златна роза“ за 2024 г. за филма си „Диада“,
Британският рок певец Род Стюарт защити подкрепата си за Украйна, след като беше освиркан на концерт в Германия, съобщи Пи Ей мидия/ДПА. По време на събитието беше показано изображение на украинския президент Володимир Зеленски, както и знамето на Украйна.
Стюарт открито поддържа Украйна, която е разкъсвана от войната. Изпълнителят подпомогна семейство от седем бежанци, бягащи от руската инвазия, като им осигури жилище и се погрижи за сметките им. Стюарт и преди използва хита от 1991 г. Rhythm Of My Heart по време на турнетата си в знак на солидарност към Украйна. Той описва песента като "военна".
„Подкрепях украинския народ през цялата война“, каза Род Стюарт пред Пи Ей мидия.
„Членове на моето семейство осигуриха доставки на стоки до Украйна. Освен това наех къща във Великобритания за едно бежанско семейство, както и осигурих работа на
Българският павилион на Венецианското биенале на изкуствата тази година се радва на голям успех сред международните журналисти и посетители. Това каза комисарят на павилиона д-р Надежда Джакова.
За нас е огромно признание да бъдем отличени като един от павилионите, задължителни за посещение, което е безспорен успех за всички, отбеляза тя.
В 60-ото издание на биеналето страната ни се представя с проекта „Съседите“. Автори на инсталацията са Лилия Топузова, Джулиан Шехирян и Красимира Буцева, а куратор е Васил Владимиров. Павилионът бе официално открит на 20 април и може да бъде разгледан до края на Биеналето – на 24 ноември.
БЪЛГАРСКИЯТ ПАВИЛИОН – „ОТКРИТИЕТО НА ТАЗГОДИШНОТО БИЕНАЛЕ“
Д-р Надежда Джакова обясни, че от 17 до 19 април павилионът е посетен само от акредитирани от биеналето лица – кур
„Не сме търсили епоха, визията е много съвременна, а това е и посоката, в която обичам да работя, търсейки връзка с технологиите на нашето време, които се развиват и ще бъдат част от нашето бъдеще“, каза Танчев, като допълни, че за решението в „Дух“ възгледите им със Сребрина Соколова са съвпаднали точно и за него е било много интересно да работи в тази посока. „Нарочно не гледах филма, докато се подготвям, за да няма директни препратки, да работя само върху либретото и да използвам есенцията на постановъчното ни решение без да се повлиявам от екранната творба“, обясни още той.
Петко Танчев е сценограф и на мюзикъла „Семейство Адамс“ на Пловдивската опера, чийто декор е направен изцяло с прожекция, генерирана с изкуствен интелект. В „Дух“ той прилага принципа на колажа, смесвайки различни елементи, които да казват на публиката къде се развива сцената. Сред тях също няма рисувани на ръка. Направени са с различни компютърни програми, като с режисьорката е обсъждано преминаването между отделните сцени. Някъде има и смесване на различни пространства в една сцена.
Парижката катедрала "Нотр Дам" избра минималистични дизайнерски мебели, цветни одежди в стила на Мондриан за литургиите и съвременно изкуство, като залага на модерното преди отново да бъде отворена на 8 декември, предаде АФП.
Резервациите за безплатната обиколка ще започнат седмица по-рано на уебсайта на храма и чрез специално приложение, което "ще даде предимство на индивидуалните посетители пред групите, които ще бъдат посрещнати шест месеца по-късно".
С ентусиазъм архиепископът на Париж - Лоран Улрих, представи "вътрешното обновяване" на 860-годишната катедрала, опустошена при огромен пожар на 15 април 2019 г.
По-малко от шест месеца остават до повторното й отваряне, овъглените останки са заменени от светлината на камъка, който е възвърнал своята белота и великолепие, изгубени от вековния живот преди бедствието.
Цветовете на декора
Единадесетото издание на Международния фестивал на популярната песен „Есенни шуменски вечери“ ще се състои в областния град на 28 и 29 септември, съобщиха от Народно читалище “Добри Войников -1856“, което организира събитието с финансовата подкрепа на община Шумен и със съдействието на Министерството на културата.
Оттам отбелязват, че всички, които желаят да се включат в конкурсната програма, трябва да подадат документи за участие до 25 септември на адреса на читалището в Шумен (пл. „Възраждане“ №4) или на имейл: dvfestivals@gmail.com.
Участниците ще се състезават в два раздела. Първият ще е конкурс за изпълнители в две категории - съвременна забавна музика и популярна градска песен, а вторият - конкурс за авторска песен.
В конкурса за изпълнители на съвременна забавна музика участниците ще са разпределени в няколко въ
Десет са песните, избрани да достигнат до финала на тазгодишното издание на Националния конкурс "Бургас и морето", който ще се проведе на 28 юли в Летния театър в Бургас, обявиха организаторите от Община Бургас.
Финалистите са избрани от комисия, съставена от изпълнителка Тони Димитрова, композиторите Стефан Диомов и Руслан Карагьозов, заместник-кметът по култура и вероизповедания Диана Саватева, генералния директор на Българска телеграфна агенция Кирил Вълчев, ръководителят на катедра „Музика и мултимедийни технологии“ в Софийския университет и заместник-директор на бургаския филиал на университета д-р Адриан Георгиев, общинския съветник и част от комисията по култура към Общински съвет Бургас - Веселин Пренеров, поетесата Яна Вълчева, фронтмена на група „Горещ пясък“ Светослав Михайлов и директора на Общинско предприятие „Летен театър, фестивали и концерти“ Димитър Маджаров.
Красен Кралев - политикът, бивш спортен министър и народен представител, представя пред публика шестата си самостоятелна изложба. Тя е озаглавена „Неустоимо 6“ и се състои от 30 живописни платна. Експозицията ще бъде подредена в галерия „Нюанс“ от 25 юни до 14 юли, съобщават домакините на събитието.
Организаторите разказват, че творбите на Кралев от тази изложба ще бъдат изложени за пръв път в пространството на галерията. „Те носят запазения вече почерк на художника. Ярките багри, играта на светлината и многообразието от фигурални елементи и детайли в произведенията на Кралев докосват публиката и създават невероятно настроение, като ярко отразяват неговите емоции, темперамент и творчески търсения“, отбелязват от екипа. Платната са представени тематично в сериите „JP Universe“, „Memento Mori - Memento Vitae“, „Irresistible“, “Vibrations“, „Gravity“, „Mystic“ и „
Изложба с оригинални творби на Салвадор Дали, Марк Шагал и Джорджо де Кирико, вдъхновени от библейски теми, бе открита в Художествената галерия в Силистра.
В експозицията са включени 45 цветни литографии на тримата световноизвестни художници. Всички те са част от колекцията на семейство Кесаури от Грузия.
„В този вид изложбата се показва за първи път в България. Представени са съновидения на трима велики художници от началото на двадесети век. Те са сюрреалисти, създатели на нова естетика в изобразителното изкуство, обичат да рисуват въображаеми съновидения и нелогични сцени. За тях рационалното мислене потиска творческите сили и въображението и пречи за израстването на художника“, каза по време на откриването директорът на Художествената галерия в Силистра Йордан Колев.
Това е пета изложба, която фамилия Кесаури представя в Силистра. Те са колекционери и
В отговор на въпроса мапингът ли е бъдещето на сценографията, Танчев изрази мнение, че това е средство, което вече не е толкова ново, но се развива с технологиите от години и сега, с новата изчислителна мощ на компютрите, могат да се правят по-бързи и сложни виртуални образи, които да бъдат многопластови. „Мапингът е едно средство, което кореспондира с нашето съвремие, работи със светлина, движение, форми. Ние сме заобиколени от визуални образи непрекъснато, така че това е нашата култура и тя се вкарва и на сцената“, каза той.
В своята работа обаче сценографът не счита мапинга за нещо непременно необходимо и не одобрява проекти, в които прожекциите са самоцел, просто защото са модерни. „Моята цел е всеки път да разбера от режисьора дали наистина е нужно, което най-често се случва когато трябва да се изобрази фантастично пространство“, допълни Танчев.
Мюзикълът „Дух“ има още едно представление на форума Опера в Летния театър на 28 август.