От Бургас започва лятното турне "В света на музиката" на маестро Веско Ешкенази, виртуозната акордеонистка Вероника Тодорова и оркестъра на Плевенската филхармония под диригентството на Георги Милтиядов. Това съобщиха от музикалната формация.
Естествено е нови изразни средства постоянно да влизат в изкуството, да намират своя път, да се утвърждават и да стават традиционни, а после други нови да ги заместват. Визуалните възприятия в нашето ежедневие са много силни и това въздейства и на очакванията при концертите, затова ние се борим да запазим вниманието на публиката по всякакъв начин. Опитваме се да сме в крак с времето. Електрониката е просто един инструмент, зависи как се използва. Душата идва не от инструмента, а от изпълнителя. Това каза в интервю пианистът и композитор Димитър Бодуров, който заедно със Светлозара Христова организира фестивала „Радар“ във Варна.
Тази година форумът имаше 11-о издание. По думите на Бодуров, концепцията им като основатели е той да бъде отворено събитие, което е отвъд жанровете и стиловите граници, и представя музикални проекти, свързващи различни изкуства с електроника, в
Британският диригент Джон Елиът Гардинър обяви, че напуска основания от него хор „Монтеверди“, предаде АФП.
Маестрото, който е на 81 години, се оттегли временно миналата година от работа, за да посещава психолог и да се подложи на терапия. Причината е, че удари певеца Уилям Томас, след като той напусна сцената от грешната страна след изпълнение на операта „Троянците“ („Les Troyens“) на Берлиоз по време на фестивала „Берлиоз“ във Франция.
„След дълъг период на задълбочен размисъл, реших да подам оставка като диригент и творчески директор на хор „Монтеверди“, обяви той в изявление. „Хорът, който основах през 1964 г., беше най-вдъхновяващият проект в живота ми. Затова да взема това решение, не беше лесно“, допълва той, като отново се извини за „грозния инцидент“, при който „загубва контрол“.
Гардинър преминал през терапия в последните 11 м
Еко музикален фестивал ще събере български и чуждестранни артисти край Горна Оряховица, съобщиха от общинския пресцентър на железничарския град.
Събитието ще се проведе в дните от 22 до 25 август в пространството край хижа „Божур“, където ще звучи ъндърграунд електронна музика.
Сред чуждестранните гости на събитието са SPAZ Crew от САЩ, Glitch Crew Soundsystem от Румъния, Nickynutz и Le Troisieme Type от Белгия, D.I.S. и Diet от Германия.
В програмата са включени още прожекции на филми, работилница за жонглиране и въртене на пой или огнена топка. Предвижда се вегетарианска кухня. Обмисля се и организирането на мобилен бар, но посетителите са свободни да носят собствени напитки и храна или да пазаруват от магазинчето към хижа „Божур“.
Форумът няма комерсиален характер, а входът е безплатен.
Фестивалът е познат под името Ecologic
Държавна опера - Стара Загора започва в петък, 5 юли, летните музикални вечери на открито с "Мадам Бътерфлай" на Джакомо Пучини, съобщи на сайта си културната институция.
Старозагорци и гостите на града ще могат да се насладят на творбата на сцената на Античния форум „Августа Траяна”.
Публиката в Стара Загора за първи път ще види в ролята на Чо-Чо-сан украинското сопрано Тамара Калинкина. Тя дебютира в тази роля на сцената на оперния театър "Ваймуне" в Тарту, Естония през февруари м.г. В спектакъла на 5 юли в ролята на Пинкертон ще й партнира нейният сънародник и вече също солист на Старозагорската опера Михайло Малафи. Баритонът Йосиф Славов ще се превъплъти в образа на Шарплес, басът Александър Марулев ще бъде Бонзо, Ивайло Йовчев – Горо, Тереза Бракалова е в ролята на Сузуки. Спектакъла ще дирижира главният диригент на Старозагорската опера Ивайло Кринчев. Учас
Четири пловдивски организации бяха отличени с награди „ПроКултура‘2023-2024“ в рамките на X Национална конференция „Достъп на младите хора до култура” в Бургас, съобщиха от общината.
Сред наградените са Държавен куклен театър Пловдив, Читалище „Шалом Алейхем-1945”, СНЦ „Международен куклено - театрален фестивал „Двама са малко – трима са много“ и Сдружение „Непознатите-Пловдив“, а отличията си те получиха от Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) и Граждански институт.
Форумът и церемонията по награждаване се организират по повод Международния ден на младежта и са под патронажа на Министерство на културата. Във всяка от категориите бяха връчени по една награда и дипломи за отличие.
В категория „Държавен културен институт“ наградат
"В света на музиката" е отличен с приза "Музикален проект на годината" от БНР, "Алегро Виваче". В концертите са включени произведения както от класическата оркестрова палитра, така и заглавия от популярната музика в аранжимент за симфоничен оркестър и солисти.
Публиката може да се наслади на творби от Йохан Себастиан Бах, Антонио Вивалди, Волфганг Амадеус Моцарт, Росини, Менделсон, Арам Хачатурян, Петко Стайнов, Ренцо Руджери, Астор Пиацола, Енио Мориконе, Джон Уилямс, Майкъл Джексън, „Куин“ и други. Програмата включва и две авторски произведения на Вероника Тодорова, специално написани за проекта. Музикалните аранжименти са на маестро Георги Милтиядов.
Първият концерт е тази вечер, 17 юли, в Дома на културата в Бургас. Следват концерти в Несебър, Поморие, Пловдив, Дебнево, Добрич, Балчик и Варна.
Припомняме, че Плевенска филхармония и маестро Йордан Камджалов продължават за втора поредна година националното турне "Музикална магия". Солист на концертите е кларинетистът Атанас Маринов, българин, живеещ в Швейцария, подкрепен от фондация "Йордан Камджалов".
Ударните инструменти са инструментите на ХХI век. Те присъстват все по-често в афишите и в произведения на композитори от цял.
Това каза в интервю музикантката Татяна Колева, която заедно с колегата си Живко Василев изнесе концерт под наслов „Дърво - Кожа - Дъх“ на Международния музикален фестивал „Варненско лято“.
Колева свири на маримба и перкусии, а Василев на кавал. С електрониката на живо им помага Рубен Кийфтенбелт. Заедно са от една година, но смятат да се развиват, посочи Колева.
В програмата си те предложиха авторска музика, както и композиции на Янис Ксенакис, който по думите й е един от известните творци на произведения за ударни инструменти. След концерта Татяна Колева изнесе и открит урок за учениците от НУИ „Добри Христов“ в родния си град.
Татяна Колева живее и работи в Нидерландия. Тя е родена във Варна, учила е в Наци
На 14 юни в Художествена галерия „Христо Цокев“ в Габрово ще бъде представена изложбата „Истории“ на Лаура Димитрова и Стефан Алтъков. Това съобщи Евгени Недев, директор на културната институция.
Малките лични истории са част от големия наратив на човешката история, богата, пъстра, интригуваща именно поради неизброимите, оригинални и неповторими истории на различните хора, посочват от културната институция.
Историите биват споделяни по различен начин в различни ситуации – с подчертаване или пренебрегване на отделни детайли, с променяща се последователност във времето на частите на разказа, с допълнения и „разкрасяване“ на случки и събития според настроението на разказващия и конкретния момент, в който се припомнят и описват преживелиците, допълват от галерията.
Изложбата ще бъде представена в различни български и чуждестранни градове, до сега
“Вирджиния балет” при Младежки дом - Велико Търново спечели три златни, три сребърни и три бронзови отличия на Световното танцово първенство в Нидерландия, съобщи хореографът от школата Мария Казарина. То се проведе в град Венло, а за да се явят на финалите като представители на старата столица и България, танцьорките се бяха класирали в челната тройка в голяма част от категориите на националните квалификации през месец март, посочи тя.
На световните финали школата се представи с 23 хореографии в различни възрастови категории и стилове – класически балет, балет на палци, съвременни и характерни танци, джаз и шоу.
На първо място в света в характерни танци – мини (6-9 години) се нареди хореографията на Виргиния Казарина “Алегрия”, а второто злато е за китайската хореография на Сергей Казарин The wind of beauty в категория adults до 22 го
Селин Дион е решена да се върне на сцената въпреки рядкото си неврологично заболяване, предаде АФП. Това каза тя в ново интервю, в което уточни, че е готова да бъде отново на пред публика дори това да означава „пълзи“.
В откъс от това интервю за американския канал NBC канадската певица отново разказа за рядко си неврологично заболяване, известно като Синдром на скования човек (Stiff person syndrome, SPS). То причинява скованост на мускулите на торса, ръцете и краката и може да предизвика силни спазми.
„Ще се върна на сцената, дори ако трябва да пълзя. Дори ако трябва да говоря с ръце, ще го направя. Ще го направя“, каза 56-годишната певица. „Това е, защото искам и ми липсва, а не само защото трябва да го направя или се нуждая от това“, добави певицата, носителка на „Грами“, която стои зад хитове като My Heart Will Go On.
Интервюто
Уелската певица Шърли Беси каза, че е била по-нервна от оказаната й от крал Чарлз Трети чест, отколкото когато е пяла за него, докато е получавала последната си кралска награда в замъка Уиндзор в Англия, предаде Пи Ей мидия/ДПА.
В новогодишния списък на личностите, отличени за особени заслуги, 87-годишната Беси беше удостоена с титлата Кавалер на честта, след като през 1999 г. беше обявена за Дама-командор на Ордена на Британската империя.
Шърли Беси е удостоена с честта за заслугите си към музиката.
След като получи наградата във вторник, дейм Шърли сподели, че за първи път се среща с Чарлз като крал.
"Мисля, че е по-изнервящо да получиш награда от краля, отколкото да пееш пред него. Искам да кажа, че това е нещо ново, различно, докато пеенето го правя още от дете", казва Шърли Беси.
"Забравих да направя реверанс, но затова пък го х