NRD Начало
Неделя, 8 Септември 2024
Начало Тонът на времето Институтът за съвременно изкуство - София организира среща разговор с Камен Стоянов за изложбата „Машини, текстове, гласове“
3814
Тонът на времето

Институтът за съвременно изкуство - София организира среща разговор с Камен Стоянов за изложбата „Машини, текстове, гласове“

Разговор с Камен Стоянов ще се проведе в рамките на изложбата „Машини, текстове, гласове“.Събитието ще се проведе на 20 юли в Института за съвременно изкуство - София (ИСИ-София), съобщават организаторите. „Художникът Камен Стоянов ще говори за проекта си и за анархистичните разходки на Илия Троянов, писател и създател на документалния филм „Оазиси на свободата”, в който авторът посещава различни самоуправляващи се общности като малко испанско селце, където времето тече по различен начин, хората се противопоставят на капитализма от десетилетия, остров, където хората организират живота си по различен начин“, разказват организаторите. Те отбелязват, че изложбата „Машини, текстове, гласове“ събира творбите на Хуан Пабло Масиас и Камен Стоянов, които се интересуват от анархистката философия и наследство й в наши дни

| 17 Юли 2024, 11:21 ч.
Институтът за съвременно изкуство - София организира среща разговор с Камен Стоянов за изложбата „Машини, текстове, гласове“
Институтът за съвременно изкуство - София организира среща разговор с Камен Стоянов за изложбата „Машини, текстове, гласове“
Снимка © Теодора Джерекарова

Разговор с Камен Стоянов ще се проведе в рамките на изложбата „Машини, текстове, гласове“.

Киновселената на Спайдър-мен се разширява с „Крейвън Ловеца“ от 13 декември в кината, съобщават от „Форум филм“. 

В ролята на злодея, който се появява за първи път в комиксите за Спайдър-мен през 60-те години на миналия век, е носителят на „Златен глобус“ – Арън Тейлър-Джонсън („Шут в г*за“, „Хищници в мрака“, „Отмъстителите: Ерата на Ултрон“, „Убийствен влак“), който си партнира с носителя на „Оскар“ Ръсел Кроу.

Режисьор е номинираният за „Оскар“ Дж. С. Шандор, известен със способността си да изследва човешката природа и да пресъздава сложни персонажи, продукцията обещава да бъде визуално зашеметяващо и проникновено кинопреживяване, коментират от „Фору

Изложба „Синята птица“ на семейство Телалим е подредена в галерия „Серякова къща“ в Троян. В експозицията са включени платна на художниците Александър, Валя и Оля Телалим.

И Александър, и Валя са по произход бесарабски българи, а дъщеря им Оля се ражда в България през 2005 г. И двамата завършват Националната художествена академия, съответно с профили „Стенопис“ и „Керамика“.

Художникът Александър Телалим е отдавна познат на троянската публика от две свои предходни самостоятелни изложби и една съвместна с  живеещия в Чикаго български художник Василен Васевски.

Телалим има над 70 самостоятелни изложби, както и участия в общи изложби в Ню Йорк, Чикаго, Санкт Петербург, Хонконг и др. Сред колекционерите е популярен с акварелните си творби, като в настоящата изложба са представени и редки за него маслени платна. Телалим е автор на собствена живописна техника „в

Група "Оейзис" пусна юбилейно издание по случай 30-годишнината на дебютния си албум Definitely Maybe, докато феновете са в очакване да се сдобият с билети за обявените й концерти догодина, съобщават ДПА и Ройтерс. 

Новото издание включва ауттейкове, демо записи и алтернативни версии на песни, записани по това време, както и ремастерирана версия на оригиналния албум от 1994 г.

Юбилейното издание се предлага като бокс-сет от четири плочи, два компактдиска, цветен винил, касета и в цифров формат. То идва, след като групата обяви по-рано през седмицата, че се събира отново за поредица от концерти във Великобритания и Ирландия - първите след разпадането й през 2009 г.

Цените на билетите за концертите на "Оейзис" станаха известни вчера, като тези за стадион "Уембли" в Лондон започват от 74,25 британски лири и стигат до 506,25 британски лири.

Група "Оейзи

С концерт на групите „Остава“ и Hayes & Y остров Света Анастасия ще отбележи 10-годишнината си като туристически обект, съобщиха от пресцентъра на Община Бургас. 

Изявата е част от празничната програма „Анастасия фест 2024“ по повод юбилея на острова. Събитието ще се проведе на 17 август.

Тържествената вечер, която Община Бургас подготвя, започва с подгряващо парти с музиката на DJ Ping-Pong Galia

Първи на сцената ще излязат момчетата от алтернатив/инди рок група Hayes & Y, които ще забавляват публиката в продължение на близо два часа. Това е първото участие на бандата на островната сцена, посочиха организаторите. С

лед тях ще бъде изпълнението на групата „Остава“, която ще представи както любими на публиката хитове, така и най-новите си песни.

Пре

Някои от най-забележителните сгради в столицата в техния автентичен вид от началото на XX век ще бъдат показани в изложбата „София в минало време“. 

Експозицията ще бъде разположена в пространството за култура и изкуство „Сцена“ - Централни хали от 5 до 23 юни, съобщават организаторите.

„Като една от най-емблематичните сгради на София, Централни хали ще поставя силен фокус в културната си програма върху събитията, свързани с културното наследство на София и квартала. Затова и първата изложба там ще съдържа 15 кадъра, заснети от именития фотограф Димитър Карастоянов между 1910 и 1912 г. Те представят някои от най-забележителните сгради в столицата в техния автентичен вид от началото на XX век“, разказват от екипа. 

И уточняват, че кадрите, включени в изложбата, са предоставени от Виктор Топалов, създател на „Бохемска София“, и са поместени в по-късно издан

Събитието ще се проведе на 20 юли в Института за съвременно изкуство - София (ИСИ-София), съобщават организаторите.

„Художникът Камен Стоянов ще говори за проекта си и за анархистичните разходки на Илия Троянов, писател и създател на документалния филм „Оазиси на свободата”, в който авторът посещава различни самоуправляващи се общности като малко испанско селце, където времето тече по различен начин, хората се противопоставят на капитализма от десетилетия, остров, където хората организират живота си по различен начин“, разказват организаторите.

Те отбелязват, че изложбата „Машини, текстове, гласове“ събира творбите на Хуан Пабло Масиас и Камен Стоянов, които се интересуват от анархистката философия и наследство й в наши дни. По думите на екипа изложбата включва нова творба на Масиас - нов брой на издателския му проект Tiempo Muerto, списание за свободна преса, отпечатано в 1000 екземпляра. Изданието ще бъде публикувано до края на изложбата „Живеем заедно“ като съвместна продукция на Института за съвременно изкуство – София и Fondazione Shapdiz. „В основата й е стихотворение, което художникът пише през 2018 г. след кратко проучване, което свързва тракийското божество Сабазий с българския/македонския анархизъм от XX век. Стихотворението, като резултат от свързването на анархисткото движение на Балканите с фригийско-тракийското божество Сабазий (гърците са представяли това божество като Зевс и Дионисий), е начин „да се позовем на понятието изобилие като природно условие, като обещание на природата и да дадем знак как ритуалите и борбите, които исторически са били изградени около това понятие, са се обособили от каноничната рамка на религиозните, философските и политическите хегемонии. Едно „призоваване на пълното „друго“, на съвършеното „не-не“, което съответства на реалността“, твърди Масиас в редакционната бележка на изданието“, разказват от екипа.

По думите им инсталацията на Камен Стоянов разгръща резултатите от изследванията му върху българския анархист Георги Константинов. „През 1953 г. той взривява паметника на Сталин в Борисовата градина в София и впоследствие е хвърлен в затвора за десет години. От 70-те години на ХХ век до днес Константинов разработва концепцията за „роботронната революция“ (от роботи и електроника), която предполага „радикална промяна в икономиката вследствие на масовото разпространение на нови технологии, които заместват човешкия труд с компютри и роботи, разпространяващи се бързо във всички сфери на човешката дейност“. Теориите му са силно повлияни от Норберт Винер (1894-1964 г.), американски компютърен учен, математик и философ“, отбелязват организаторите.

Камен Стоянов е роден през 1977 в Русе. Живее във Виена и София. Завършил е визуални изкуства в Академията за изящни изкуства във Виена и кино в Нов български университет в София. Практиката му включва кино, видео, пърформанс, инсталация, живопис и рисунка. Наскоро заснема и е в процес на завършване на първия си пълнометражен филм „Звезда“, финансиран от Българския национален филмов център. Късометражният му експериментален филм „Up and Through“ е отличен като „Най-добър експериментален“ на Dumbo Film Festival 2020 и е номиниран за най-добър експериментален филм на Международния филмов фестивал Long Story Shorts 2020 в Букурещ. Негови творби са представяни на изложби, фестивали и биеналета по целия свят.

Главните женски роли в 100-те най-печеливши филма са намалели до 30 на сто през 2023 г., съобщи електронното издание "Скрийн дейли", като цитира проучване. 

Изследването е на инициативата Annenberg Inclusion и основателката й Стейси Л. Смит.

Данните сочат, че нивото на главните женски роли е спаднало с 14 процента спрямо 2022 г. Малък напредък е постигнат по отношение на броя на герои момичета или жени, които използват гласа си в продукциите. Те вече са 32 на сто в сравнение с 30 на сто през 2007 г., когато започва проучването.

Авторите са обхванали 1700 от най-касовите продукции и са оценили 75 328 роли, за да проучат представителството по пол, раса/етническа принадлежност, ЛГБТК+ идентичност и герои с увреждания, отбелязва "Скрийн дейли".

Според данните в около 11 на сто от историите през 2023 г. има баланс между половете или момичета и жени са 4

Изложбата „Добри момчета“ на Харита Асумани поставя началото на лятото в галерия Little Bird Place, от 1 до 21 юли, съобщават домакините на събитието. 

Към петте картини в изложбата има аудио с личните истории и преживявания на Харита.
 
„Във феминистката теория „мъжкият поглед“ е актът на изобразяване на жените във визуалните изкуства и в литературата от мъжка гледна точка, която представя жените като сексуални обекти за удоволствието на хетеросексуалния мъж зрител. Погледът на мъжа върху женското тяло е инстинктивен, завладяващ. Мъжът гледа, жената е гледана“, казва кураторът Симеон Василев.

По думите му, ролите в новата изложба на Харита Асумани „Добри момчета“ са сменени. „Жената художник наблюдава и рисува по спомените си мъжете, оставили следа в живота й. Те са ефимерни образи, базирани на ре

Разнообразни презентации и дискусии са включени в програмата на фестивала Open Buzludzha, който започва днес в подножието на връх Бузлуджа, съобщиха на фейсбук страницата си организаторите. Лекционната програма ще се състои на Горската сцена всеки следобед от петък до неделя, веднага след горското кино. 

Лекциите са част от  фестивалната игра “Спомени от бъдещето”.

Арх. Дора Иванова, основател на Фондация Проект “Бузлуджа”, е подготвила презентации с фокус история. Гостите ще могат да научат повече за каузата и работата на фондацията, както и за паметника "Бузлуджа" с неговото минало и възможното бъдеще. Ще се разяснят и примери на противоречивото наследство в Европа с гост-лектори от Германия, Румъния и Италия.

“Ще имаме уникалната възможност да чуем личните истории и спомени на хора, които са участвали в живота на монумента, докато той е функционирал.

На 8 ноември е премиерата на „Конклав“ с Ралф (Рейф) Файнс и Изабела Роселини, съобщават от „Форум филм“.

В лентата на режисьора и носителя на „Оскар“ Едуард Бергер („На Западния фронт нищо ново“) участват също Стенли Тучи, Джон Литгоу, Карлос Диес, Лушън Мсамати, Брайън Ф. О‘Бърн.

Филмът отвежда в сърцето на Ватикана, където след смъртта на папата назрява скандал, който ще шокира света. 

Адаптацията на едноименния роман на Робърт Харис разказва развиващата се в рамките на няколко дни история на кардинал Лорънс (Файнс), който е натоварен с отговорностите по избора на нов понтифик, след неочакваната смърт на досегашния обичан папа. Когато най-влиятелните лидери на католическата църква се с

Dubioza Kolektiv вече е в България и забавлява хората в стария град на Созопол, .

В типичния си стил да изненадва феновете си на най-неочаквани места и моменти, групата се появи тази вечер пред амфитеатъра.

Концертът е в петък, 2 август на стадион "Арена Созопол", заедно с още три групи. Това са aмериканско-нидерландската Jaya The Cat и родната Q-Check, която се събира специално за това събитие след 11 години. Третият участник „Обратен ефект“ също има момент на прекъсване и около 3-годишен период на оттегляне от музикалната сцена.

Dubioza Kolektiv, която миналата година отбеляза 20 години от създаването си през 2003 г., има зад гърба си над 10 албума. 

Групата е свирила в близо 50 държави по света. Двама от членовете на Dubioza – Брано Я

Хуан Пабло Масиас е роден през 1974 година в Пуебла, Мексико. Живее в Ливорно, Италия. В издателски проекти, поезия, инсталации, пърформанси, видео, текст и фотографии Хуан Пабло Масиас изследва системите на репрезентация и афективност. Неговата работа на художник-изследовател често разглежда специфичната история на анархизма като критика на репрезентацията, противопоставяйки авторитарното, доминиращо знание на често скритото или потиснато алтернативно знание, препредавано между маргинализирани общности и активистки мрежи. Той е главен редактор на списанията Tiempo Muerto (от 2012г.) и Word+Moist Press (от 2014г.) - два издателски проекта, посветени на анархизма и либертарианската мисъл. 

/ВСР

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Обичайте българската музика, обърна се към публиката Васил Найденов на концерт в Стралджа
Концерт на Васил Найденов постави тази вечер кулминацията на тържествата по повод 55 години от обявяването на Стралджа за град. В продължение на два часа жителите и гостите на гра ...
Филмът "Съседната стая" на Педро Алмодовар спечели наградата "Златен лъв" на кинофестивала във Венеция
Филмът "Съседната стая" на испанския режисьор Педро Алмодовар спечели наградата "Златен лъв" на кинофестивала във Венеция. Церемонията се излъчва на живо в сайта на форума. Носите ...
Изложба „Гората, която създадохме?“ представя „дървета“ от рециклирани тъкани
Пепа Николова-Пеша представя дебютната си изложба „Гората, която създадохме?“ – изследване на устойчивостта и връзката ни с природата. Това съобщават от галерия & ...
Групата "Оейзис" оглави британската класация с дебютния си албум, издаден преди 30 години
Дебютният албум на групата "Оейзис", озаглавен Definitely, Maybe, се завърна на върха на британската класация 30 години след издаването му, предадоха Ройтерс и АФП. Това се случва ...
Българско-нигерийският певец Стивън Ачикор представя нов албум
Стивън Ачикор представя новия си албум Next Level, съобщават от екипа на българско-нигерийския певец. По думите им албумът е вдъхновен от съвременните афро-ритми на Нигерия. Артис ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Фестивалът „Аполония“ завърши с концерт на „Фондацията“
Концерт на „Фондацията“ и Оркестъра на опера Пловдив постави точката на тазгодишното, 40-о издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Със спектакъла & ...
Обичайте българската музика, обърна се към публиката Васил Найденов на концерт в Стралджа
Концерт на Васил Найденов постави тази вечер кулминацията на тържествата по повод 55 години от обявяването на Стралджа за град. В продължение на два часа жителите и гостите на гра ...
Филмът "Съседната стая" на Педро Алмодовар спечели наградата "Златен лъв" на кинофестивала във Венеция
Филмът "Съседната стая" на испанския режисьор Педро Алмодовар спечели наградата "Златен лъв" на кинофестивала във Венеция. Церемонията се излъчва на живо в сайта на форума. Носите ...
Концертът на Нина Николина бе кулминацията в отбелязването на 60-ата годишнина от създаването на музея „Етър“
Концертът на Нина Николина „Етно джаз проект“ беше кулминацията за отбелязването на 60-ата годишнина от създаването на Регионалния етнографски музей на открито „Е ...
"От Дунав до Балкана" събра в Борово, Русенско, изпълнители от страната и чужбина
Седемнайсетото издание на двудневния международен фолклорен фестивал "От Дунав до Балкана" събра в град Борово, област Русе, участници от страната и чужбина. На сцената днес се из ...
Тикер в 07:00 ч.
Концерт на „Фондацията“ и Оркестъра на опера Пловдив постави точката ...
Начало Тонът на времето
3814
Тонът на времето

Институтът за съвременно изкуство - София организира среща разговор с Камен Стоянов за изложбата „Машини, текстове, гласове“

Разговор с Камен Стоянов ще се проведе в рамките на изложбата „Машини, текстове, гласове“.Събитието ще се проведе на 20 юли в Института за съвременно изкуство - София (ИСИ-София), съобщават организаторите.

| 17 Юли 2024, 11:21 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Институтът за съвременно изкуство - София организира среща разговор с Камен Стоянов за изложбата „Машини, текстове, гласове“
Институтът за съвременно изкуство - София организира среща разговор с Камен Стоянов за изложбата „Машини, текстове, гласове“
Снимка © Теодора Джерекарова

Разговор с Камен Стоянов ще се проведе в рамките на изложбата „Машини, текстове, гласове“.

Събитието ще се проведе на 20 юли в Института за съвременно изкуство - София (ИСИ-София), съобщават организаторите.

Киновселената на Спайдър-мен се разширява с „Крейвън Ловеца“ от 13 декември в кината, съобщават от „Форум филм“. 

В ролята на злодея, който се появява за първи път в комиксите за Спайдър-мен през 60-те години на миналия век, е носителят на „Златен глобус“ – Арън Тейлър-Джонсън („Шут в г*за“, „Хищници в мрака“, „Отмъстителите: Ерата на Ултрон“, „Убийствен влак“), който си партнира с носителя на „Оскар“ Ръсел Кроу.

Режисьор е номинираният за „Оскар“ Дж. С. Шандор, известен със способността си да изследва човешката природа и да пресъздава сложни персонажи, продукцията обещава да бъде визуално зашеметяващо и проникновено кинопреживяване, коментират от „Фору

Изложба „Синята птица“ на семейство Телалим е подредена в галерия „Серякова къща“ в Троян. В експозицията са включени платна на художниците Александър, Валя и Оля Телалим.

И Александър, и Валя са по произход бесарабски българи, а дъщеря им Оля се ражда в България през 2005 г. И двамата завършват Националната художествена академия, съответно с профили „Стенопис“ и „Керамика“.

Художникът Александър Телалим е отдавна познат на троянската публика от две свои предходни самостоятелни изложби и една съвместна с  живеещия в Чикаго български художник Василен Васевски.

Телалим има над 70 самостоятелни изложби, както и участия в общи изложби в Ню Йорк, Чикаго, Санкт Петербург, Хонконг и др. Сред колекционерите е популярен с акварелните си творби, като в настоящата изложба са представени и редки за него маслени платна. Телалим е автор на собствена живописна техника „в

Група "Оейзис" пусна юбилейно издание по случай 30-годишнината на дебютния си албум Definitely Maybe, докато феновете са в очакване да се сдобият с билети за обявените й концерти догодина, съобщават ДПА и Ройтерс. 

Новото издание включва ауттейкове, демо записи и алтернативни версии на песни, записани по това време, както и ремастерирана версия на оригиналния албум от 1994 г.

Юбилейното издание се предлага като бокс-сет от четири плочи, два компактдиска, цветен винил, касета и в цифров формат. То идва, след като групата обяви по-рано през седмицата, че се събира отново за поредица от концерти във Великобритания и Ирландия - първите след разпадането й през 2009 г.

Цените на билетите за концертите на "Оейзис" станаха известни вчера, като тези за стадион "Уембли" в Лондон започват от 74,25 британски лири и стигат до 506,25 британски лири.

Група "Оейзи

С концерт на групите „Остава“ и Hayes & Y остров Света Анастасия ще отбележи 10-годишнината си като туристически обект, съобщиха от пресцентъра на Община Бургас. 

Изявата е част от празничната програма „Анастасия фест 2024“ по повод юбилея на острова. Събитието ще се проведе на 17 август.

Тържествената вечер, която Община Бургас подготвя, започва с подгряващо парти с музиката на DJ Ping-Pong Galia

Първи на сцената ще излязат момчетата от алтернатив/инди рок група Hayes & Y, които ще забавляват публиката в продължение на близо два часа. Това е първото участие на бандата на островната сцена, посочиха организаторите. С

лед тях ще бъде изпълнението на групата „Остава“, която ще представи както любими на публиката хитове, така и най-новите си песни.

Пре

Някои от най-забележителните сгради в столицата в техния автентичен вид от началото на XX век ще бъдат показани в изложбата „София в минало време“. 

Експозицията ще бъде разположена в пространството за култура и изкуство „Сцена“ - Централни хали от 5 до 23 юни, съобщават организаторите.

„Като една от най-емблематичните сгради на София, Централни хали ще поставя силен фокус в културната си програма върху събитията, свързани с културното наследство на София и квартала. Затова и първата изложба там ще съдържа 15 кадъра, заснети от именития фотограф Димитър Карастоянов между 1910 и 1912 г. Те представят някои от най-забележителните сгради в столицата в техния автентичен вид от началото на XX век“, разказват от екипа. 

И уточняват, че кадрите, включени в изложбата, са предоставени от Виктор Топалов, създател на „Бохемска София“, и са поместени в по-късно издан

„Художникът Камен Стоянов ще говори за проекта си и за анархистичните разходки на Илия Троянов, писател и създател на документалния филм „Оазиси на свободата”, в който авторът посещава различни самоуправляващи се общности като малко испанско селце, където времето тече по различен начин, хората се противопоставят на капитализма от десетилетия, остров, където хората организират живота си по различен начин“, разказват организаторите.

Те отбелязват, че изложбата „Машини, текстове, гласове“ събира творбите на Хуан Пабло Масиас и Камен Стоянов, които се интересуват от анархистката философия и наследство й в наши дни. По думите на екипа изложбата включва нова творба на Масиас - нов брой на издателския му проект Tiempo Muerto, списание за свободна преса, отпечатано в 1000 екземпляра. Изданието ще бъде публикувано до края на изложбата „Живеем заедно“ като съвместна продукция на Института за съвременно изкуство – София и Fondazione Shapdiz. „В основата й е стихотворение, което художникът пише през 2018 г. след кратко проучване, което свързва тракийското божество Сабазий с българския/македонския анархизъм от XX век. Стихотворението, като резултат от свързването на анархисткото движение на Балканите с фригийско-тракийското божество Сабазий (гърците са представяли това божество като Зевс и Дионисий), е начин „да се позовем на понятието изобилие като природно условие, като обещание на природата и да дадем знак как ритуалите и борбите, които исторически са били изградени около това понятие, са се обособили от каноничната рамка на религиозните, философските и политическите хегемонии. Едно „призоваване на пълното „друго“, на съвършеното „не-не“, което съответства на реалността“, твърди Масиас в редакционната бележка на изданието“, разказват от екипа.

Главните женски роли в 100-те най-печеливши филма са намалели до 30 на сто през 2023 г., съобщи електронното издание "Скрийн дейли", като цитира проучване. 

Изследването е на инициативата Annenberg Inclusion и основателката й Стейси Л. Смит.

Данните сочат, че нивото на главните женски роли е спаднало с 14 процента спрямо 2022 г. Малък напредък е постигнат по отношение на броя на герои момичета или жени, които използват гласа си в продукциите. Те вече са 32 на сто в сравнение с 30 на сто през 2007 г., когато започва проучването.

Авторите са обхванали 1700 от най-касовите продукции и са оценили 75 328 роли, за да проучат представителството по пол, раса/етническа принадлежност, ЛГБТК+ идентичност и герои с увреждания, отбелязва "Скрийн дейли".

Според данните в около 11 на сто от историите през 2023 г. има баланс между половете или момичета и жени са 4

Изложбата „Добри момчета“ на Харита Асумани поставя началото на лятото в галерия Little Bird Place, от 1 до 21 юли, съобщават домакините на събитието. 

Към петте картини в изложбата има аудио с личните истории и преживявания на Харита.
 
„Във феминистката теория „мъжкият поглед“ е актът на изобразяване на жените във визуалните изкуства и в литературата от мъжка гледна точка, която представя жените като сексуални обекти за удоволствието на хетеросексуалния мъж зрител. Погледът на мъжа върху женското тяло е инстинктивен, завладяващ. Мъжът гледа, жената е гледана“, казва кураторът Симеон Василев.

По думите му, ролите в новата изложба на Харита Асумани „Добри момчета“ са сменени. „Жената художник наблюдава и рисува по спомените си мъжете, оставили следа в живота й. Те са ефимерни образи, базирани на ре

Разнообразни презентации и дискусии са включени в програмата на фестивала Open Buzludzha, който започва днес в подножието на връх Бузлуджа, съобщиха на фейсбук страницата си организаторите. Лекционната програма ще се състои на Горската сцена всеки следобед от петък до неделя, веднага след горското кино. 

Лекциите са част от  фестивалната игра “Спомени от бъдещето”.

Арх. Дора Иванова, основател на Фондация Проект “Бузлуджа”, е подготвила презентации с фокус история. Гостите ще могат да научат повече за каузата и работата на фондацията, както и за паметника "Бузлуджа" с неговото минало и възможното бъдеще. Ще се разяснят и примери на противоречивото наследство в Европа с гост-лектори от Германия, Румъния и Италия.

“Ще имаме уникалната възможност да чуем личните истории и спомени на хора, които са участвали в живота на монумента, докато той е функционирал.

На 8 ноември е премиерата на „Конклав“ с Ралф (Рейф) Файнс и Изабела Роселини, съобщават от „Форум филм“.

В лентата на режисьора и носителя на „Оскар“ Едуард Бергер („На Западния фронт нищо ново“) участват също Стенли Тучи, Джон Литгоу, Карлос Диес, Лушън Мсамати, Брайън Ф. О‘Бърн.

Филмът отвежда в сърцето на Ватикана, където след смъртта на папата назрява скандал, който ще шокира света. 

Адаптацията на едноименния роман на Робърт Харис разказва развиващата се в рамките на няколко дни история на кардинал Лорънс (Файнс), който е натоварен с отговорностите по избора на нов понтифик, след неочакваната смърт на досегашния обичан папа. Когато най-влиятелните лидери на католическата църква се с

Dubioza Kolektiv вече е в България и забавлява хората в стария град на Созопол, .

В типичния си стил да изненадва феновете си на най-неочаквани места и моменти, групата се появи тази вечер пред амфитеатъра.

Концертът е в петък, 2 август на стадион "Арена Созопол", заедно с още три групи. Това са aмериканско-нидерландската Jaya The Cat и родната Q-Check, която се събира специално за това събитие след 11 години. Третият участник „Обратен ефект“ също има момент на прекъсване и около 3-годишен период на оттегляне от музикалната сцена.

Dubioza Kolektiv, която миналата година отбеляза 20 години от създаването си през 2003 г., има зад гърба си над 10 албума. 

Групата е свирила в близо 50 държави по света. Двама от членовете на Dubioza – Брано Я

По думите им инсталацията на Камен Стоянов разгръща резултатите от изследванията му върху българския анархист Георги Константинов. „През 1953 г. той взривява паметника на Сталин в Борисовата градина в София и впоследствие е хвърлен в затвора за десет години. От 70-те години на ХХ век до днес Константинов разработва концепцията за „роботронната революция“ (от роботи и електроника), която предполага „радикална промяна в икономиката вследствие на масовото разпространение на нови технологии, които заместват човешкия труд с компютри и роботи, разпространяващи се бързо във всички сфери на човешката дейност“. Теориите му са силно повлияни от Норберт Винер (1894-1964 г.), американски компютърен учен, математик и философ“, отбелязват организаторите.

Камен Стоянов е роден през 1977 в Русе. Живее във Виена и София. Завършил е визуални изкуства в Академията за изящни изкуства във Виена и кино в Нов български университет в София. Практиката му включва кино, видео, пърформанс, инсталация, живопис и рисунка. Наскоро заснема и е в процес на завършване на първия си пълнометражен филм „Звезда“, финансиран от Българския национален филмов център. Късометражният му експериментален филм „Up and Through“ е отличен като „Най-добър експериментален“ на Dumbo Film Festival 2020 и е номиниран за най-добър експериментален филм на Международния филмов фестивал Long Story Shorts 2020 в Букурещ. Негови творби са представяни на изложби, фестивали и биеналета по целия свят.

Хуан Пабло Масиас е роден през 1974 година в Пуебла, Мексико. Живее в Ливорно, Италия. В издателски проекти, поезия, инсталации, пърформанси, видео, текст и фотографии Хуан Пабло Масиас изследва системите на репрезентация и афективност. Неговата работа на художник-изследовател често разглежда специфичната история на анархизма като критика на репрезентацията, противопоставяйки авторитарното, доминиращо знание на често скритото или потиснато алтернативно знание, препредавано между маргинализирани общности и активистки мрежи. Той е главен редактор на списанията Tiempo Muerto (от 2012г.) и Word+Moist Press (от 2014г.) - два издателски проекта, посветени на анархизма и либертарианската мисъл. 

/ВСР

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Обичайте българската музика, обърна се към публиката Васил Найденов на концерт в Стралджа
Филмът "Съседната стая" на Педро Алмодовар спечели наградата "Златен лъв" на кинофестивала във Венеция
Изложба „Гората, която създадохме?“ представя „дървета“ от рециклирани тъкани
Групата "Оейзис" оглави британската класация с дебютния си албум, издаден преди 30 години
Българско-нигерийският певец Стивън Ачикор представя нов албум
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
Фестивалът „Аполония“ завърши с концерт на „Фондацията“
Тонът на времето
Обичайте българската музика, обърна се към публиката Васил Найденов на концерт в Стралджа
Тонът на времето
Филмът "Съседната стая" на Педро Алмодовар спечели наградата "Златен лъв" на кинофестивала във Венеция
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.