NRD Начало
Петък, 13 Септември 2024
Начало Авансцена Цигуларката Албена Данаилова: Изпълнителят дава нови образи и състояния на музикалното произведение
3955
Авансцена

Цигуларката Албена Данаилова: Изпълнителят дава нови образи и състояния на музикалното произведение

Композиторът е богът, този, който създава, но неговото творение не може да живее без интерпретатора. Колкото по-добър и интересен е един артист, толкова повече живот, нови образи и състояния придава той на произведението. Щом разбрах това, се успокоих, че и аз участвам в съзидателния акт, макар и вторично. Това каза в интервю цигуларката Албена Данилова, която гостува на фестивала „Варненско лято“

| 16 Юли 2024, 15:29 ч.
Цигуларката Албена Данаилова: Изпълнителят дава нови образи и състояния на музикалното произведение
Цигуларката Албена Данаилова: Изпълнителят дава нови образи и състояния на музикалното произведение
Снимка © БТА

Композиторът е богът, този, който създава, но неговото творение не може да живее без интерпретатора. Колкото по-добър и интересен е един артист, толкова повече живот, нови образи и състояния придава той на произведението. Щом разбрах това, се успокоих, че и аз участвам в съзидателния акт, макар и вторично. Това каза в интервю цигуларката Албена Данилова, която гостува на фестивала „Варненско лято“. 

Над пет хиляди души, представители на различни поколения, пяха с Брус Дикинсън на „Арена София“ във вторник вечер, в Борисовата градина.

На сцената под открито небе, заедно с вокалиста на Iron Maiden бяха китаристът Рой Зи, барабанистът Дейв Морено, басистът Таня О`Калахан и Mishteria (клавишни).

Концертът започна с Accident of Birth, а след това – Abduction, Laughing in the Hiding Bush, Faith, Jerusalem, Afterglow of Ragnarok, Chemical Wedding, Tears of the Dragon, Resurrection Men, Rain on the Graves, Frankenstein, The Alchemist, Road to Hell, Navigate the Seas of the Sun, Book of Thel и The Tower.

В края на шоуто Дикинсън развя българския трибагреник.

Събитието бе част от турнето на певеца за новия му солов албум

В България има много добри актьори и световни режисьори имат избор между големи таланти в кастингите за пиеси на международно ниво. Това е заявил актьорът и режисьор Джон Малкович, цитиран от Народния театър по повод предстоящия си ангажимент като гостуващ режисьор в най-голямата ни трупа.

През ноември е премиерата на антивоенната пиеса „Оръжията и човекът“ на Бърнард Шоу, която Малкович поставя у нас. Идния месец той започва активна работа с избраните актьори. 

Това е второто му гостуване в Народния театър след „В самотата на памуковите полета“ през 2023 г.

„В Народния театър „Иван Вазов“ имах възможността да избирам между поне четирима подходящи актьори за всяка една роля. Бях подготвен, че ще срещна толкова високо ниво поради ли

Искам да накарам хората да се усмихват на истории, запечатани в кадри, точно както една хубава песен. 

Това каза композиторът Стефан Диомов на своята фотоизложба на открито „Там, някъде на юг…“ пред Културен център „Морско казино“ в Бургас. 

В експозицията, която включва 24 фотографии, Маестрото разказва за своите впечатления от пътуванията си до южните Сейшелски острови, Мавриций, Мадагаскар и остров Реюнион през погледа на обектива. Това е десетата поредна изложба на Диомов.

Гледката е толкова красива, виждам само и единствено красиви усмивки, обърна се с благодарност към публиката маестро Стефан Диомов. Преди премиерата на авторския си филм, Диомов разказа за приключенията до африканските острови. Сред историите е за 160-годишната костенурка, живееща на остров Мадагаскар, която Диомов нарича сър Джеймс.

„Личността на Стефан Диомов буди у нас ог

Музейните експозиции в Кюстендил ще са с безплатен вход за младежи до 29 години за Международния ден на младежта, съобщиха от музея. 

Младежи безплатно ще приемат на 12 август археологическата зала "Асклепий", зала "Стримон" и временната изложба "В света на митологията и демонологията", както и музейният комплекс "Свети Георги". 

На 13 август безплатно за младежи ще бъдат отворени изложбената зала в джамията "Ахмед Бей", Пирговата кула и къщата- музей "Ильо Войвода".

Международният ден на младежта се отбелязва за първи път на 12 август 2000 година. Обявен е с резолюция на Генералната асамблея на ООН на 17 декември 1999 г. по предложение на Всемирната конференция на министрите по делата на младежта, състояла се в Лисабон от 8 до 12 август 1998 година. В България празникът се чества от 2007 година. Чрез различни обществени и художествени прояви денят на

Скулптурната изложба „Дух и материя“ на Богомил Живков ще бъде открита в Художествена галерия „Христо Цокев“ в Габрово на 12 юли, петък. Това съобщиха от Художествена галерия „Христо Цокев“. 

Авторът представя една малка част от своите търсения като идеи и пластични разработки. Включил е също така серия от рисунки, направени във времето, изпълнени в сух пастел, сангин и креда. Голяма част от творбите на Живков се намират в галерии и частни сбирки у нас и в чужбина, а други са аранжирани в градски или паркови пространства, допълват от галерията. 

„В творбите си влагам идеята за красотата в изкуството, за любовта, за взаимоотношенията между мъжа и жената, за семейството. Като цяло ме вълнуват общочовешките теми: сътворението, Вселената, борбата между доброто и злото, единството между двете противоположности… Материализирани в моята пластика тези идеи се изразя

Нейното мнение е, че изпълнителят трябва да се придържа точно към това, което е в нотите и което авторът е искал, познавайки епохата. „Оттам нататък музиката живее свой собствен живот. Композиторът отдавна го няма, но творбата му е тук днес и живее само защото ги има хората, които сега може би свирят още по-добре на инструментите си. Те могат да направят неща, които авторът не е чул по време на жизнения си път, но съм убедена, че те биха му харесали много, защото повечето гениални хора са доста напредничави за своето време“, каза още тя.

На фестивала „Варненско лято“ в навечерието на неговата 100-годишнина Албена Данаилова пожела да не губи своята многопосочност. Цигуларката има прекрасни впечатления от Варна и морето, обича да гостува в града и смята, че на голяма част от музикалното съсловие, което пристига за форума, му харесва лекотата, която носи лятото със себе си. „Локацията е прекрасна, човек може доста добре да разпусне вечерите, да бъде на плажа след някоя трудна репетиция, лесно да стигне до летището“, отбеляза тя. По думите й прекрасна атмосфера създават и спектаклите в Операта и Летния театър от композитори, които не се поставят често. Чудесна акустика за камерните концерти предлага и залата в Градската художествена галерия. Тя припомни, че от 46 години се провежда и Международната музикална лятна академия, в която си заслужава човек да участва само заради дългата традиция. Личи, че фестивалът е на години, защото много неща са отработени и се получават лесно, обобщи Данаилова.

Тази година тя участва в семинар в рамките на лятната академия, проведен съвместно с проф. Минчо Минчев. „И двамата сме на мнение, че на подрастващите музиканти трябва да се помага, защото носят талант в себе си и колкото по-добре го изразят, толкова по-щастливи бихме били всички. То е печеливша ситуация и за нас и за тях, за публиката и за композиторите, които претворяват. Колкото до това, че в изкуството занаят се краде, а не се дава, мисля че става дума за това, че човек трябва винаги да гледа и да слуша, да съобразява и да взима това, което може да му пасне, нещо ново и интересно. Когато е отворен и любопитен, обича това, което прави, той може да се научи отвсякъде“, посочи Данаилова, която преподава във Виенската държавна консерватория. Тя смята, че за всеки е важно индивидуално да постигне най-доброто и да покаже по най-добрия начин таланта си. Дали това ще бъде в България или в чужбина не е от значение, важното е да получи много, за да може после да даде много, каза тя. 

Кънтри звездата Келси Балерини се готви да издаде петия си студиен албум тази есен и усилено работи по него, предаде Асошиейтед прес.

Певицата оповести, че албумът й, озаглавен Patterns, ще излезе на музикалния пазар на 25 октомври. 

Балерини описва новата си колекция от песни като "точна снимка" на живота си. В отговор на любопитството към албума - дали той ще отразява новата й любов, изпълнителката казва, че историята, която хората ще получат, не е очакваната. 

"Мисля, че всички вероятно очакват от мен този наистина щастлив, изпълнен с любов, сладникав запис. Това не е така. И аз наистина се гордея с това. Мисля, че щеше да е лесно просто да събера наистина красивите части от живота си, които съм изтупала от прахта и съм открила през последните няколко години", казва Келси Балерини пред Асошиейтед прес. 

В известен смисъл тя има предвид

Италианският филмов фестивал „Кастели романи“ гостува за втори път на варненския „Любовта е лудост“.

Това е един мост, чрез който по един филм от всяка страна се показва в другата, каза директорът на форума Антонио Фламини.

В момента се уточнява кое българско заглавие ще гостува на италианския фестивал, който ще се проведе в началото на месец октомври т.г. и ще има специална секция за почит към Ален Делон. Фламини обаче призна, че има много трудности пред разпространението на българско кино в Италия, докато достъпът на техните продукции у нас е по-лесен. 

„Кастели романи“ се провежда в малки селища в околностите на Рим, всяка година на различно място, но финалната вечер на награждаването винаги е в замъка Киджи в Арича, където са снимани знакови продукции, между които и „Гепардът“ на Лукино Висконти, разказа

Регионален етнографски музей – Пловдив гостува на Регионалния исторически музей (РИМ) „Стою Шишков“ – Смолян с изложбата „Времето на алафрангата“, съобщи директорът на РИМ Валентина Василева. 

Тя посочи, че изложбата e интересен поглед към възрожденската действителност в един многовековен и многоетничен интеркултурен град като Пловдив, който и в миналото, и днес винаги е бил част от Европа.

Алафрангата е разказ, пренасящ във времето истории за взаимодействието на различните културни модели между Запада и Изтока.

Изложбата може да бъде разгледана от 10 юли до 30 септември в изложбената зала на Регионален исторически музей „Стою Шишков“ – Смолян.

Общинският драматичен театър „Владимир Трандафилов“ във Видин ще открие новия творчески сезон с пиесата на проф. Кирил Топалов „Бог високо“, за която актьорите вече усърдно репетират, съобщиха от културната институция.

Сюжетът е пряко свързан с историята на Видин и Осман Пазвантоглу, който управлява самостоятелно областта от 1795 г. до смъртта си през 1807 г. Той е смятан за един от най-значимите управители на Видинската област през османското владичество. 

Премиерата се очаква да бъде през октомври около празника на Видин - Димитровден. Режисьор на спектакъла е Минчо Събев, а сценографията е дело на Богдан Гешев. 

Видинският драматичен театър завърши миналия сезон с премиерата на криминалната комедия „Убийство в първа класа“ под режисурата на Евгени Будинов.

На 12 септември с това заглавие предстои гастрол

В Самоков ще бъдат отбелязани 140 години от рождението на художника Павел Францалийски, съобщиха от Историческия музей - Самоков. 

Акварелната изложба ще бъде официално открита на 19 август (понеделник) в Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“.

Събитието е част от празника на планинската община. Същата вечер по-късно пред културната институция ще се състои и традиционната „Вечер в музея“, с концерт на Орлин Павлов, Еделина Кънева и Видинската филхармония. 

От музея ще представят и издание от „Галерия Самоковски художници“. Това е каталог, който от музея периодично посвещават на самоковски художник. 

Както информира, тази година календар, който Община Самоков издаде, бе посветен на Павел Францалийски. 

Павел Францалийски е роден на 18 януари 1884 година в Самоков. Любовта

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Sofia Documental за втора поредна година ще има и онлайн издание
Sofia Documental за втора поредна година ще има и онлайн издание в една от най-големите български платформи за видеосъдържание. „От 28 септември до 20 октомври почитателите н ...
Силви Басева: Търся фрагменти, които да отговарят на моята представа за настроение, цвят, емоция и изживяване
Непрекъснато търся фрагменти, които по някакъв начин да отговарят на моята представа за настроение, за цвят, за емоция и изживяване, което да предам на зрителя. Това каза художнич ...
Гилдията на сценаристите в САЩ ще връчи наградите си през февруари 2025 г.
Наградите на Гилдията на сценаристите в САЩ ще бъдат връчени за 77-и път на 15 февруари 2025 г., съобщи електронното издание Скрийн дейли, позовавайки се на информация за предстоящ ...
„Цар Лъв“ се завръща на сцената в НДК
Спектакълът „Цар Лъв“ се завръща на 23 октомври на сцената на зала 1 на НДК, съобщават от „Монте мюзик“ и Държавната опера във Варна. Продукцията пренася в ...
Вили Николов подрежда нова изложба в София
Вили Николов подрежда нова изложба живопис в столичната галерия „Минерва“. Експозицията ще бъде открита на 12 септември и ще продължи до 9 октомври, съобщават организа ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“. Събитието е съвместна проява с Международни ...
Барабанистът Майк Терана изненада публиката в Разград като запя песни на Синатра
Барабанистът Майк Терана запя песни на Франк Синатра под съпровода на Разградската филхармония. Fly Me to the Moon и Gonna Fly Now в изпълнение на световноизвестния барабанист и Р ...
Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба "Сила и завихряне"
Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба под наименованието "Сила и завихряне" в Перник. Откриването се състоя тази вечер в Художествена галерия "Любен Гайдаров". ...
Не се е родил друг рисувач като Георги Трифонов, каза Вежди Рашидов при откриване на изложбата „Пътят“
Изложба с творби на Георги Трифонов бе открита тази вечер в галерия Vejdi. Идеята за експозицията „Пътят“ била на Вежди Рашидов, който се заел с подреждането и организа ...
Ларс фон Триер започва работа по нов филм
Две години след като обяви, че страда от болестта на Паркинсон, датският режисьор Ларс фон Триер ще режисира нов филм, съобщи АФП. Проектът After е получил 1,3 милиона крони (близ ...
Тикер в 00:00 ч.
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Междунар ...
Начало Авансцена
3955
Авансцена

Цигуларката Албена Данаилова: Изпълнителят дава нови образи и състояния на музикалното произведение

Композиторът е богът, този, който създава, но неговото творение не може да живее без интерпретатора.Колкото по-добър и интересен е един артист, толкова повече живот, нови образи и състояния придава той на произведението.

| 16 Юли 2024, 15:29 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Цигуларката Албена Данаилова: Изпълнителят дава нови образи и състояния на музикалното произведение
Цигуларката Албена Данаилова: Изпълнителят дава нови образи и състояния на музикалното произведение
Снимка © БТА

Композиторът е богът, този, който създава, но неговото творение не може да живее без интерпретатора. Колкото по-добър и интересен е един артист, толкова повече живот, нови образи и състояния придава той на произведението. Щом разбрах това, се успокоих, че и аз участвам в съзидателния акт, макар и вторично. Това каза в интервю цигуларката Албена Данилова, която гостува на фестивала „Варненско лято“. 

Нейното мнение е, че изпълнителят трябва да се придържа точно към това, което е в нотите и което авторът е искал, познавайки епохата. „Оттам нататък музиката живее свой собствен живот. Композиторът отдавна го няма, но творбата му е тук днес и живее само защото ги има хората, които сега може би свирят още по-добре на инструментите си. Те могат да направят неща, които авторът не е чул по време на жизнения си път, но съм убедена, че те биха му харесали много, защото повечето гениални хора са доста напредничави за своето време“, каза още тя.

Над пет хиляди души, представители на различни поколения, пяха с Брус Дикинсън на „Арена София“ във вторник вечер, в Борисовата градина.

На сцената под открито небе, заедно с вокалиста на Iron Maiden бяха китаристът Рой Зи, барабанистът Дейв Морено, басистът Таня О`Калахан и Mishteria (клавишни).

Концертът започна с Accident of Birth, а след това – Abduction, Laughing in the Hiding Bush, Faith, Jerusalem, Afterglow of Ragnarok, Chemical Wedding, Tears of the Dragon, Resurrection Men, Rain on the Graves, Frankenstein, The Alchemist, Road to Hell, Navigate the Seas of the Sun, Book of Thel и The Tower.

В края на шоуто Дикинсън развя българския трибагреник.

Събитието бе част от турнето на певеца за новия му солов албум

В България има много добри актьори и световни режисьори имат избор между големи таланти в кастингите за пиеси на международно ниво. Това е заявил актьорът и режисьор Джон Малкович, цитиран от Народния театър по повод предстоящия си ангажимент като гостуващ режисьор в най-голямата ни трупа.

През ноември е премиерата на антивоенната пиеса „Оръжията и човекът“ на Бърнард Шоу, която Малкович поставя у нас. Идния месец той започва активна работа с избраните актьори. 

Това е второто му гостуване в Народния театър след „В самотата на памуковите полета“ през 2023 г.

„В Народния театър „Иван Вазов“ имах възможността да избирам между поне четирима подходящи актьори за всяка една роля. Бях подготвен, че ще срещна толкова високо ниво поради ли

Искам да накарам хората да се усмихват на истории, запечатани в кадри, точно както една хубава песен. 

Това каза композиторът Стефан Диомов на своята фотоизложба на открито „Там, някъде на юг…“ пред Културен център „Морско казино“ в Бургас. 

В експозицията, която включва 24 фотографии, Маестрото разказва за своите впечатления от пътуванията си до южните Сейшелски острови, Мавриций, Мадагаскар и остров Реюнион през погледа на обектива. Това е десетата поредна изложба на Диомов.

Гледката е толкова красива, виждам само и единствено красиви усмивки, обърна се с благодарност към публиката маестро Стефан Диомов. Преди премиерата на авторския си филм, Диомов разказа за приключенията до африканските острови. Сред историите е за 160-годишната костенурка, живееща на остров Мадагаскар, която Диомов нарича сър Джеймс.

„Личността на Стефан Диомов буди у нас ог

Музейните експозиции в Кюстендил ще са с безплатен вход за младежи до 29 години за Международния ден на младежта, съобщиха от музея. 

Младежи безплатно ще приемат на 12 август археологическата зала "Асклепий", зала "Стримон" и временната изложба "В света на митологията и демонологията", както и музейният комплекс "Свети Георги". 

На 13 август безплатно за младежи ще бъдат отворени изложбената зала в джамията "Ахмед Бей", Пирговата кула и къщата- музей "Ильо Войвода".

Международният ден на младежта се отбелязва за първи път на 12 август 2000 година. Обявен е с резолюция на Генералната асамблея на ООН на 17 декември 1999 г. по предложение на Всемирната конференция на министрите по делата на младежта, състояла се в Лисабон от 8 до 12 август 1998 година. В България празникът се чества от 2007 година. Чрез различни обществени и художествени прояви денят на

Скулптурната изложба „Дух и материя“ на Богомил Живков ще бъде открита в Художествена галерия „Христо Цокев“ в Габрово на 12 юли, петък. Това съобщиха от Художествена галерия „Христо Цокев“. 

Авторът представя една малка част от своите търсения като идеи и пластични разработки. Включил е също така серия от рисунки, направени във времето, изпълнени в сух пастел, сангин и креда. Голяма част от творбите на Живков се намират в галерии и частни сбирки у нас и в чужбина, а други са аранжирани в градски или паркови пространства, допълват от галерията. 

„В творбите си влагам идеята за красотата в изкуството, за любовта, за взаимоотношенията между мъжа и жената, за семейството. Като цяло ме вълнуват общочовешките теми: сътворението, Вселената, борбата между доброто и злото, единството между двете противоположности… Материализирани в моята пластика тези идеи се изразя

На фестивала „Варненско лято“ в навечерието на неговата 100-годишнина Албена Данаилова пожела да не губи своята многопосочност. Цигуларката има прекрасни впечатления от Варна и морето, обича да гостува в града и смята, че на голяма част от музикалното съсловие, което пристига за форума, му харесва лекотата, която носи лятото със себе си. „Локацията е прекрасна, човек може доста добре да разпусне вечерите, да бъде на плажа след някоя трудна репетиция, лесно да стигне до летището“, отбеляза тя. По думите й прекрасна атмосфера създават и спектаклите в Операта и Летния театър от композитори, които не се поставят често. Чудесна акустика за камерните концерти предлага и залата в Градската художествена галерия. Тя припомни, че от 46 години се провежда и Международната музикална лятна академия, в която си заслужава човек да участва само заради дългата традиция. Личи, че фестивалът е на години, защото много неща са отработени и се получават лесно, обобщи Данаилова.

Тази година тя участва в семинар в рамките на лятната академия, проведен съвместно с проф. Минчо Минчев. „И двамата сме на мнение, че на подрастващите музиканти трябва да се помага, защото носят талант в себе си и колкото по-добре го изразят, толкова по-щастливи бихме били всички. То е печеливша ситуация и за нас и за тях, за публиката и за композиторите, които претворяват. Колкото до това, че в изкуството занаят се краде, а не се дава, мисля че става дума за това, че човек трябва винаги да гледа и да слуша, да съобразява и да взима това, което може да му пасне, нещо ново и интересно. Когато е отворен и любопитен, обича това, което прави, той може да се научи отвсякъде“, посочи Данаилова, която преподава във Виенската държавна консерватория. Тя смята, че за всеки е важно индивидуално да постигне най-доброто и да покаже по най-добрия начин таланта си. Дали това ще бъде в България или в чужбина не е от значение, важното е да получи много, за да може после да даде много, каза тя. 

Кънтри звездата Келси Балерини се готви да издаде петия си студиен албум тази есен и усилено работи по него, предаде Асошиейтед прес.

Певицата оповести, че албумът й, озаглавен Patterns, ще излезе на музикалния пазар на 25 октомври. 

Балерини описва новата си колекция от песни като "точна снимка" на живота си. В отговор на любопитството към албума - дали той ще отразява новата й любов, изпълнителката казва, че историята, която хората ще получат, не е очакваната. 

"Мисля, че всички вероятно очакват от мен този наистина щастлив, изпълнен с любов, сладникав запис. Това не е така. И аз наистина се гордея с това. Мисля, че щеше да е лесно просто да събера наистина красивите части от живота си, които съм изтупала от прахта и съм открила през последните няколко години", казва Келси Балерини пред Асошиейтед прес. 

В известен смисъл тя има предвид

Италианският филмов фестивал „Кастели романи“ гостува за втори път на варненския „Любовта е лудост“.

Това е един мост, чрез който по един филм от всяка страна се показва в другата, каза директорът на форума Антонио Фламини.

В момента се уточнява кое българско заглавие ще гостува на италианския фестивал, който ще се проведе в началото на месец октомври т.г. и ще има специална секция за почит към Ален Делон. Фламини обаче призна, че има много трудности пред разпространението на българско кино в Италия, докато достъпът на техните продукции у нас е по-лесен. 

„Кастели романи“ се провежда в малки селища в околностите на Рим, всяка година на различно място, но финалната вечер на награждаването винаги е в замъка Киджи в Арича, където са снимани знакови продукции, между които и „Гепардът“ на Лукино Висконти, разказа

Регионален етнографски музей – Пловдив гостува на Регионалния исторически музей (РИМ) „Стою Шишков“ – Смолян с изложбата „Времето на алафрангата“, съобщи директорът на РИМ Валентина Василева. 

Тя посочи, че изложбата e интересен поглед към възрожденската действителност в един многовековен и многоетничен интеркултурен град като Пловдив, който и в миналото, и днес винаги е бил част от Европа.

Алафрангата е разказ, пренасящ във времето истории за взаимодействието на различните културни модели между Запада и Изтока.

Изложбата може да бъде разгледана от 10 юли до 30 септември в изложбената зала на Регионален исторически музей „Стою Шишков“ – Смолян.

Общинският драматичен театър „Владимир Трандафилов“ във Видин ще открие новия творчески сезон с пиесата на проф. Кирил Топалов „Бог високо“, за която актьорите вече усърдно репетират, съобщиха от културната институция.

Сюжетът е пряко свързан с историята на Видин и Осман Пазвантоглу, който управлява самостоятелно областта от 1795 г. до смъртта си през 1807 г. Той е смятан за един от най-значимите управители на Видинската област през османското владичество. 

Премиерата се очаква да бъде през октомври около празника на Видин - Димитровден. Режисьор на спектакъла е Минчо Събев, а сценографията е дело на Богдан Гешев. 

Видинският драматичен театър завърши миналия сезон с премиерата на криминалната комедия „Убийство в първа класа“ под режисурата на Евгени Будинов.

На 12 септември с това заглавие предстои гастрол

В Самоков ще бъдат отбелязани 140 години от рождението на художника Павел Францалийски, съобщиха от Историческия музей - Самоков. 

Акварелната изложба ще бъде официално открита на 19 август (понеделник) в Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“.

Събитието е част от празника на планинската община. Същата вечер по-късно пред културната институция ще се състои и традиционната „Вечер в музея“, с концерт на Орлин Павлов, Еделина Кънева и Видинската филхармония. 

От музея ще представят и издание от „Галерия Самоковски художници“. Това е каталог, който от музея периодично посвещават на самоковски художник. 

Както информира, тази година календар, който Община Самоков издаде, бе посветен на Павел Францалийски. 

Павел Францалийски е роден на 18 януари 1884 година в Самоков. Любовта

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Sofia Documental за втора поредна година ще има и онлайн издание
Силви Басева: Търся фрагменти, които да отговарят на моята представа за настроение, цвят, емоция и изживяване
Гилдията на сценаристите в САЩ ще връчи наградите си през февруари 2025 г.
„Цар Лъв“ се завръща на сцената в НДК
Вили Николов подрежда нова изложба в София
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“
Под прожектора
Барабанистът Майк Терана изненада публиката в Разград като запя песни на Синатра
Под прожектора
Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба "Сила и завихряне"
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.