NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Авансцена Цигуларката Албена Данаилова: Изпълнителят дава нови образи и състояния на музикалното произведение
3959
Авансцена

Цигуларката Албена Данаилова: Изпълнителят дава нови образи и състояния на музикалното произведение

Композиторът е богът, този, който създава, но неговото творение не може да живее без интерпретатора. Колкото по-добър и интересен е един артист, толкова повече живот, нови образи и състояния придава той на произведението. Щом разбрах това, се успокоих, че и аз участвам в съзидателния акт, макар и вторично. Това каза в интервю цигуларката Албена Данилова, която гостува на фестивала „Варненско лято“

| 16 Юли 2024, 15:29 ч.
Цигуларката Албена Данаилова: Изпълнителят дава нови образи и състояния на музикалното произведение
Цигуларката Албена Данаилова: Изпълнителят дава нови образи и състояния на музикалното произведение
Снимка © БТА

Композиторът е богът, този, който създава, но неговото творение не може да живее без интерпретатора. Колкото по-добър и интересен е един артист, толкова повече живот, нови образи и състояния придава той на произведението. Щом разбрах това, се успокоих, че и аз участвам в съзидателния акт, макар и вторично. Това каза в интервю цигуларката Албена Данилова, която гостува на фестивала „Варненско лято“. 

Мапингът е в основата на визуалното решение на мюзикъла „Дух“. Това каза сценографът и визуален артист Петко Танчев, който работи по спектакъла на Варненската опера, който снощи имаше премиера в препълнения с публика Летен театър в града. 

Историята на влюбените Сам и Моли от едноименния филм от 1990 г. е силно кинематографична, с много скокове в пространството, което беше предизвикателство при поставянето на сцена, обясни Танчев. Заедно с режисьорката Сребрина Соколова те залагат на модерна визия и решават честите смени на пространството с прожекции, които са основна част от действието и декора, допълват го и му придават конкретика. В картините има както реалистични, така и фантастични, търсен е и цветовият синхрон с костюмите на Ася Стоименова, сподели още сценографът и добави, че се е опитал да изобрази чрез мапинга концепцията на режисьорката за баланс между дух и ма

Когато Алесандра Фери, една от най-прочутите драматични балерини, ще излезе довечера на сцената на "Метрополитън опера", за да се превъплъти във Вирджиния Улф, логиката подсказва, че това ще бъде последната й изява, предаде Асошиейтед прес.

Причината не е само в това, че тя вече е на 61 години - макар и да танцува изящно. Предстои да започне нова вълнуващ период като художествен директор на Виенския държавен балет и планира да се посвети "200 процента" на тази задача.

Логиката обаче не е играла особена роля в изумителната кариера на Фери. Тя се е пенсионирала и преди - през 2007 г. от Американския балетен театър (АБТ) , с фанфари, блестящи конфети и безброй букети. Според логиката щеше да остане в пенсия, но през 2015 г. тя създаде ролята на Улф в "Улф работи" на Уейн Макгрегър, която тази седмица ще повтори с АБТ. А през 2016 г. тя танцува Жулиета - нейната характерна

Картина на Рембранд бе продадена на търг в щата Мейн, САЩ, за 1,4 милиона щатски долара, съобщи АП.

Творбата от XVII в., наречена „Портрет на момиче“, нарисувана от нидерландския художник Рембранд Харменсон ван Рейн, е открита от оценителя на произведения на изкуството и аукционер Каджа Вейльо на тавана в имение в щата Мейн в САЩ. На етикета на гърба на рамката било отбелязано, че картината е била предоставена на Музея на изкуствата във Филаделфия за изложба през 1970 г. 

„При домашни посещения често влизаме на сляпо, без да знаем какво ще намерим“, казва той в изявление. „Домът беше пълен с прекрасни предмети, но именно на тавана, сред купища произведения на изкуството, открихме този забележителен портрет“. 

Роденият през 1606 г. Рембранд е плодовит художник, който се занимава с разнообразни теми - от портрети и пе

Международен фестивал на танца Bulgarian Open Dance Art Festival ще се състои на 24 и 25 август в Правец.

Това съобщават организаторите от клуба по спортни танци „Паричкова – Денс Тийм“ в София.

По думите им участие във форума ще вземат над 250 представители от Гърция, Република Северна Македония, Сърбия и България.

За гости на фестивала са поканени Алесия Пекия от Италия  и Алесандра Влад от Испания. Двете ще изнесат лекции в уъркшоп на 25 август, като ще представят последни тенденции в развитието на спортните танци.

Алесия Пекия ще говори за латиноамериканските танци и тяхното развитие, а Алесандра Влад ще изнесе лекции за взаимосвързаността на пасо добле с фламенко танца.

Лекция ще изнесе още Кристина Славчева – Пебълс, като сред акцентите ще бъдат тенденциите в хип-хопа.

Музикалната легенда Куинси Джоунс, британският кинодеец Ричард Къртис, кастинг режисьорката Джулиет Тейлър и продуцентите на филми от поредицата за агент 007 Джеймс Бонд Майкъл Г. Уилсън и Барбара Броколи ще бъдат удостоени с почетни награди "Оскар", съобщават Асошиейтед прес и АФП, позовавайки се на американската Академия за кинематографично изкуство и наука.

Избраниците ще получат отличията на наградите на Управителния съвет на киноакадемията на 17 ноември.

През последните 55 години Куинси Джоунс е номиниран за седем награди "Оскар", включително за най-добра оригинална музика, най-добра песен и дори най-добър филм. Въпреки че никога не е печелил състезателна статуетка, този ноември той ще получи почетен "Оскар" от Управителния съвет на американската Академия за кинематографично изкуство и наука.

Почетното отличие е за приноса на Джоунс към филмовото изкуство.

Нейното мнение е, че изпълнителят трябва да се придържа точно към това, което е в нотите и което авторът е искал, познавайки епохата. „Оттам нататък музиката живее свой собствен живот. Композиторът отдавна го няма, но творбата му е тук днес и живее само защото ги има хората, които сега може би свирят още по-добре на инструментите си. Те могат да направят неща, които авторът не е чул по време на жизнения си път, но съм убедена, че те биха му харесали много, защото повечето гениални хора са доста напредничави за своето време“, каза още тя.

На фестивала „Варненско лято“ в навечерието на неговата 100-годишнина Албена Данаилова пожела да не губи своята многопосочност. Цигуларката има прекрасни впечатления от Варна и морето, обича да гостува в града и смята, че на голяма част от музикалното съсловие, което пристига за форума, му харесва лекотата, която носи лятото със себе си. „Локацията е прекрасна, човек може доста добре да разпусне вечерите, да бъде на плажа след някоя трудна репетиция, лесно да стигне до летището“, отбеляза тя. По думите й прекрасна атмосфера създават и спектаклите в Операта и Летния театър от композитори, които не се поставят често. Чудесна акустика за камерните концерти предлага и залата в Градската художествена галерия. Тя припомни, че от 46 години се провежда и Международната музикална лятна академия, в която си заслужава човек да участва само заради дългата традиция. Личи, че фестивалът е на години, защото много неща са отработени и се получават лесно, обобщи Данаилова.

Тази година тя участва в семинар в рамките на лятната академия, проведен съвместно с проф. Минчо Минчев. „И двамата сме на мнение, че на подрастващите музиканти трябва да се помага, защото носят талант в себе си и колкото по-добре го изразят, толкова по-щастливи бихме били всички. То е печеливша ситуация и за нас и за тях, за публиката и за композиторите, които претворяват. Колкото до това, че в изкуството занаят се краде, а не се дава, мисля че става дума за това, че човек трябва винаги да гледа и да слуша, да съобразява и да взима това, което може да му пасне, нещо ново и интересно. Когато е отворен и любопитен, обича това, което прави, той може да се научи отвсякъде“, посочи Данаилова, която преподава във Виенската държавна консерватория. Тя смята, че за всеки е важно индивидуално да постигне най-доброто и да покаже по най-добрия начин таланта си. Дали това ще бъде в България или в чужбина не е от значение, важното е да получи много, за да може после да даде много, каза тя. 

Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България. Той е утвърден на 8 септември 1964 година с указ на президиума на Народното събрание. Създаден е върху основата на патриотичната песен „Горда Стара планина" на Цветан Радославов. Впоследствие текстът е преработен за химн от Димитър Методиев и Георги Джагаров, направена е и допълнителна хармонизация от композиторите Филип Кутев и Александър Райчев

Цветан Радославов пише текста и композира песента през 1885 г., по пътя към бойното поле на Сръбско-българската война, в която участва като доброволец. Тогава 22-годишният студент по история във Виенския университет използва за мелодията известното в родния му край Свищовско хоро.

През 1905 г. песента е обработена от композитора Добри Христов, който е и автор

Международната плакатна акция „Контакт“ е част от тазгодишното издание на „Алея на славата“.

Експозицията е разположена на площад „Славейков“ и ще остане там до 30 септември, съобщават организаторите.

„Контакт“ е плакатна акция, посветена на 30-та годишнина на Международното триенале на сценичния плакат. Тя „съживява“ проект, започнал преди десет години, за да го обогати с нови произведения на автори от цял свят, чиито плакати са израз на възможните и невъзможни контакти и на идеята, че всички сме свързани“, разказват от екипа. 

По думите им локацията е средищна за нашия град и чрез нея триеналето отстоява възгледа, че мястото на плаката е в откритата обитаема среда, превръщайки един от знаковите столични площади в ярка и ефектна галерия на открито.

Сред участниците в акцията са какт

Последната музикална проява на Държавна опера - Бургас на остров Света Анастасия в програмата от поредицата "Купон на острова" 2024 ще бъде на 8 август с концертния спектакъл „Едит Пиаф – Non, je ne regrette rien – Edith Piaf”, обявиха от културната институция в морския град.

На откритата сцена на острова публиката ще чуе някои от най-обичаните песни на френската звезда на шансона, с което Бургаската опера ще отбележи и 60-годишнината от нейната смърт.

Солисти на концерта ще са Мария Цветкова-Маджарова и Нона Кръстникова под клавирния съпровод на диригента Страцимир Павлов, който е автор и на аранжиментите. Това ще е първото съвместно участие на изпълнителките с диригента.

"Откриването на Олимпиадата в Париж може да пожъна противоречия, но никой не оспори музиката на Едит, която закри събитието в изпълнение на Селин Дион", коментира преди концерта Кръстникова, ц

В събота легендата от модните подиуми Наоми Кембъл ще стане първият супермодел, на когото ще бъде посветена изложба в музея „Виктория и Албърт“ в Лондон, съобщава АФП.

„Наоми в модата“ проследява четиридесетгодишната кариера на родената в Лондон през 1970 г. манекенка - с десетки визии, които са белязали историята на модния подиум.

Изборът на високоуважавания музей за изкуство и дизайн „Виктория и Албърт“ да посвети изложба на модел беше поставен под въпрос от критиците.

„Но най-великите модели не са просто модели“, отговаря кураторката Сонет Станфил и допълва: „Те са източник на вдъхновение - неповторимото очарование на Наоми Кембъл и химията с камерата са част от модната легенда“.

Както и при Клаудия, Синди, Кристи и Линда, не е необходимо да назовавате фамилните имена, за да разберете за кого става дума: Наоми е една от най-големите звезди на ерата

Изложбата "България и мозайките" гостува в Попово. Експозицията е подредена в галерия „Кирил Майски“ на Историческия музей в града, съобщи директорът на културната институция Владимир Иванов. 

Официалното откриване на изложбата ще бъде на 20 септември в галерията. Поводът да гостува в Бялото градче е Денят на независимостта на България – 22 септември. „Поддържаме си нивото. Това е подобаващ начин да отбележим Деня на независимостта - да покажем достойнство на нацията, да покажем какво притежава българският народ“, коментира Иванов.

Изложбата „България и мозайките“ идва в Попово, след като е била изложена в Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага, обясниха домакините. Тя е реализирана от фондация „Балканско наследство“ през 2023 г. в сътрудничество с редица български музеи, нестопански организации и специалисти

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
Филмът „Силна вода“ открива този петък, 20 септември, есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“. Вечерта в кино „Одео ...
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра. Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобрази ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Авансцена
3959
Авансцена

Цигуларката Албена Данаилова: Изпълнителят дава нови образи и състояния на музикалното произведение

Композиторът е богът, този, който създава, но неговото творение не може да живее без интерпретатора.Колкото по-добър и интересен е един артист, толкова повече живот, нови образи и състояния придава той на произведението.

| 16 Юли 2024, 15:29 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Цигуларката Албена Данаилова: Изпълнителят дава нови образи и състояния на музикалното произведение
Цигуларката Албена Данаилова: Изпълнителят дава нови образи и състояния на музикалното произведение
Снимка © БТА

Композиторът е богът, този, който създава, но неговото творение не може да живее без интерпретатора. Колкото по-добър и интересен е един артист, толкова повече живот, нови образи и състояния придава той на произведението. Щом разбрах това, се успокоих, че и аз участвам в съзидателния акт, макар и вторично. Това каза в интервю цигуларката Албена Данилова, която гостува на фестивала „Варненско лято“. 

Нейното мнение е, че изпълнителят трябва да се придържа точно към това, което е в нотите и което авторът е искал, познавайки епохата. „Оттам нататък музиката живее свой собствен живот. Композиторът отдавна го няма, но творбата му е тук днес и живее само защото ги има хората, които сега може би свирят още по-добре на инструментите си. Те могат да направят неща, които авторът не е чул по време на жизнения си път, но съм убедена, че те биха му харесали много, защото повечето гениални хора са доста напредничави за своето време“, каза още тя.

Мапингът е в основата на визуалното решение на мюзикъла „Дух“. Това каза сценографът и визуален артист Петко Танчев, който работи по спектакъла на Варненската опера, който снощи имаше премиера в препълнения с публика Летен театър в града. 

Историята на влюбените Сам и Моли от едноименния филм от 1990 г. е силно кинематографична, с много скокове в пространството, което беше предизвикателство при поставянето на сцена, обясни Танчев. Заедно с режисьорката Сребрина Соколова те залагат на модерна визия и решават честите смени на пространството с прожекции, които са основна част от действието и декора, допълват го и му придават конкретика. В картините има както реалистични, така и фантастични, търсен е и цветовият синхрон с костюмите на Ася Стоименова, сподели още сценографът и добави, че се е опитал да изобрази чрез мапинга концепцията на режисьорката за баланс между дух и ма

Когато Алесандра Фери, една от най-прочутите драматични балерини, ще излезе довечера на сцената на "Метрополитън опера", за да се превъплъти във Вирджиния Улф, логиката подсказва, че това ще бъде последната й изява, предаде Асошиейтед прес.

Причината не е само в това, че тя вече е на 61 години - макар и да танцува изящно. Предстои да започне нова вълнуващ период като художествен директор на Виенския държавен балет и планира да се посвети "200 процента" на тази задача.

Логиката обаче не е играла особена роля в изумителната кариера на Фери. Тя се е пенсионирала и преди - през 2007 г. от Американския балетен театър (АБТ) , с фанфари, блестящи конфети и безброй букети. Според логиката щеше да остане в пенсия, но през 2015 г. тя създаде ролята на Улф в "Улф работи" на Уейн Макгрегър, която тази седмица ще повтори с АБТ. А през 2016 г. тя танцува Жулиета - нейната характерна

Картина на Рембранд бе продадена на търг в щата Мейн, САЩ, за 1,4 милиона щатски долара, съобщи АП.

Творбата от XVII в., наречена „Портрет на момиче“, нарисувана от нидерландския художник Рембранд Харменсон ван Рейн, е открита от оценителя на произведения на изкуството и аукционер Каджа Вейльо на тавана в имение в щата Мейн в САЩ. На етикета на гърба на рамката било отбелязано, че картината е била предоставена на Музея на изкуствата във Филаделфия за изложба през 1970 г. 

„При домашни посещения често влизаме на сляпо, без да знаем какво ще намерим“, казва той в изявление. „Домът беше пълен с прекрасни предмети, но именно на тавана, сред купища произведения на изкуството, открихме този забележителен портрет“. 

Роденият през 1606 г. Рембранд е плодовит художник, който се занимава с разнообразни теми - от портрети и пе

Международен фестивал на танца Bulgarian Open Dance Art Festival ще се състои на 24 и 25 август в Правец.

Това съобщават организаторите от клуба по спортни танци „Паричкова – Денс Тийм“ в София.

По думите им участие във форума ще вземат над 250 представители от Гърция, Република Северна Македония, Сърбия и България.

За гости на фестивала са поканени Алесия Пекия от Италия  и Алесандра Влад от Испания. Двете ще изнесат лекции в уъркшоп на 25 август, като ще представят последни тенденции в развитието на спортните танци.

Алесия Пекия ще говори за латиноамериканските танци и тяхното развитие, а Алесандра Влад ще изнесе лекции за взаимосвързаността на пасо добле с фламенко танца.

Лекция ще изнесе още Кристина Славчева – Пебълс, като сред акцентите ще бъдат тенденциите в хип-хопа.

Музикалната легенда Куинси Джоунс, британският кинодеец Ричард Къртис, кастинг режисьорката Джулиет Тейлър и продуцентите на филми от поредицата за агент 007 Джеймс Бонд Майкъл Г. Уилсън и Барбара Броколи ще бъдат удостоени с почетни награди "Оскар", съобщават Асошиейтед прес и АФП, позовавайки се на американската Академия за кинематографично изкуство и наука.

Избраниците ще получат отличията на наградите на Управителния съвет на киноакадемията на 17 ноември.

През последните 55 години Куинси Джоунс е номиниран за седем награди "Оскар", включително за най-добра оригинална музика, най-добра песен и дори най-добър филм. Въпреки че никога не е печелил състезателна статуетка, този ноември той ще получи почетен "Оскар" от Управителния съвет на американската Академия за кинематографично изкуство и наука.

Почетното отличие е за приноса на Джоунс към филмовото изкуство.

На фестивала „Варненско лято“ в навечерието на неговата 100-годишнина Албена Данаилова пожела да не губи своята многопосочност. Цигуларката има прекрасни впечатления от Варна и морето, обича да гостува в града и смята, че на голяма част от музикалното съсловие, което пристига за форума, му харесва лекотата, която носи лятото със себе си. „Локацията е прекрасна, човек може доста добре да разпусне вечерите, да бъде на плажа след някоя трудна репетиция, лесно да стигне до летището“, отбеляза тя. По думите й прекрасна атмосфера създават и спектаклите в Операта и Летния театър от композитори, които не се поставят често. Чудесна акустика за камерните концерти предлага и залата в Градската художествена галерия. Тя припомни, че от 46 години се провежда и Международната музикална лятна академия, в която си заслужава човек да участва само заради дългата традиция. Личи, че фестивалът е на години, защото много неща са отработени и се получават лесно, обобщи Данаилова.

Тази година тя участва в семинар в рамките на лятната академия, проведен съвместно с проф. Минчо Минчев. „И двамата сме на мнение, че на подрастващите музиканти трябва да се помага, защото носят талант в себе си и колкото по-добре го изразят, толкова по-щастливи бихме били всички. То е печеливша ситуация и за нас и за тях, за публиката и за композиторите, които претворяват. Колкото до това, че в изкуството занаят се краде, а не се дава, мисля че става дума за това, че човек трябва винаги да гледа и да слуша, да съобразява и да взима това, което може да му пасне, нещо ново и интересно. Когато е отворен и любопитен, обича това, което прави, той може да се научи отвсякъде“, посочи Данаилова, която преподава във Виенската държавна консерватория. Тя смята, че за всеки е важно индивидуално да постигне най-доброто и да покаже по най-добрия начин таланта си. Дали това ще бъде в България или в чужбина не е от значение, важното е да получи много, за да може после да даде много, каза тя. 

Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България. Той е утвърден на 8 септември 1964 година с указ на президиума на Народното събрание. Създаден е върху основата на патриотичната песен „Горда Стара планина" на Цветан Радославов. Впоследствие текстът е преработен за химн от Димитър Методиев и Георги Джагаров, направена е и допълнителна хармонизация от композиторите Филип Кутев и Александър Райчев

Цветан Радославов пише текста и композира песента през 1885 г., по пътя към бойното поле на Сръбско-българската война, в която участва като доброволец. Тогава 22-годишният студент по история във Виенския университет използва за мелодията известното в родния му край Свищовско хоро.

През 1905 г. песента е обработена от композитора Добри Христов, който е и автор

Международната плакатна акция „Контакт“ е част от тазгодишното издание на „Алея на славата“.

Експозицията е разположена на площад „Славейков“ и ще остане там до 30 септември, съобщават организаторите.

„Контакт“ е плакатна акция, посветена на 30-та годишнина на Международното триенале на сценичния плакат. Тя „съживява“ проект, започнал преди десет години, за да го обогати с нови произведения на автори от цял свят, чиито плакати са израз на възможните и невъзможни контакти и на идеята, че всички сме свързани“, разказват от екипа. 

По думите им локацията е средищна за нашия град и чрез нея триеналето отстоява възгледа, че мястото на плаката е в откритата обитаема среда, превръщайки един от знаковите столични площади в ярка и ефектна галерия на открито.

Сред участниците в акцията са какт

Последната музикална проява на Държавна опера - Бургас на остров Света Анастасия в програмата от поредицата "Купон на острова" 2024 ще бъде на 8 август с концертния спектакъл „Едит Пиаф – Non, je ne regrette rien – Edith Piaf”, обявиха от културната институция в морския град.

На откритата сцена на острова публиката ще чуе някои от най-обичаните песни на френската звезда на шансона, с което Бургаската опера ще отбележи и 60-годишнината от нейната смърт.

Солисти на концерта ще са Мария Цветкова-Маджарова и Нона Кръстникова под клавирния съпровод на диригента Страцимир Павлов, който е автор и на аранжиментите. Това ще е първото съвместно участие на изпълнителките с диригента.

"Откриването на Олимпиадата в Париж може да пожъна противоречия, но никой не оспори музиката на Едит, която закри събитието в изпълнение на Селин Дион", коментира преди концерта Кръстникова, ц

В събота легендата от модните подиуми Наоми Кембъл ще стане първият супермодел, на когото ще бъде посветена изложба в музея „Виктория и Албърт“ в Лондон, съобщава АФП.

„Наоми в модата“ проследява четиридесетгодишната кариера на родената в Лондон през 1970 г. манекенка - с десетки визии, които са белязали историята на модния подиум.

Изборът на високоуважавания музей за изкуство и дизайн „Виктория и Албърт“ да посвети изложба на модел беше поставен под въпрос от критиците.

„Но най-великите модели не са просто модели“, отговаря кураторката Сонет Станфил и допълва: „Те са източник на вдъхновение - неповторимото очарование на Наоми Кембъл и химията с камерата са част от модната легенда“.

Както и при Клаудия, Синди, Кристи и Линда, не е необходимо да назовавате фамилните имена, за да разберете за кого става дума: Наоми е една от най-големите звезди на ерата

Изложбата "България и мозайките" гостува в Попово. Експозицията е подредена в галерия „Кирил Майски“ на Историческия музей в града, съобщи директорът на културната институция Владимир Иванов. 

Официалното откриване на изложбата ще бъде на 20 септември в галерията. Поводът да гостува в Бялото градче е Денят на независимостта на България – 22 септември. „Поддържаме си нивото. Това е подобаващ начин да отбележим Деня на независимостта - да покажем достойнство на нацията, да покажем какво притежава българският народ“, коментира Иванов.

Изложбата „България и мозайките“ идва в Попово, след като е била изложена в Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага, обясниха домакините. Тя е реализирана от фондация „Балканско наследство“ през 2023 г. в сътрудничество с редица български музеи, нестопански организации и специалисти

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.