NRD Начало
Сряда, 18 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Творчеството на художничката Стефанка Стойчева ще бъде представено в ретроспективната изложба "Погледни ме"
3159
Калейдоскоп

Творчеството на художничката Стефанка Стойчева ще бъде представено в ретроспективната изложба "Погледни ме"

Ретроспективната изложба на Стефанка Стойчева „Погледни ме“ ще бъде открита в Художествената галерия в Казанлък на 17 юли, съобщи директорът на културния институт д-р Пламен Петров, който е и куратор на експозицията. Тя ще бъде разгърната в четири различни пространства в централната сграда на галерията и в нейните филиали - къща музей „Дечко Узунов“ и къща музей „Ненко Балкански“. Изложбата ще открие председателят на Съюза българските художници Любен Генов. Това е първият по рода си опит за цялостно оглеждане на творчеството на едно от най-ярките живи артистични присъствия в Долината на розите, имащо вече своето място в разказа за историята на българското изкуство през последните пет десетилетия, посочи д-р Петров

| 15 Юли 2024, 11:08 ч.
Творчеството на художничката Стефанка Стойчева ще бъде представено в ретроспективната изложба
Творчеството на художничката Стефанка Стойчева ще бъде представено в ретроспективната изложба "Погледни ме"
Снимка © Ралица Стефанова

Ретроспективната изложба на Стефанка Стойчева „Погледни ме“ ще бъде открита в Художествената галерия в Казанлък на 17 юли, съобщи директорът на културния институт д-р Пламен Петров, който е и куратор на експозицията. Тя ще бъде разгърната в четири различни пространства в централната сграда на галерията и в нейните филиали - къща музей „Дечко Узунов“ и къща музей „Ненко Балкански“. Изложбата ще открие председателят на Съюза българските художници Любен Генов.

Музеят "Пти Пале" в Париж представя изложба на улично изкуство, съобщи АФП. Близо 60 художници от цял свят заедно с 200 творби дебютират в двореца, съхраняващ картини на художници като Дьолакроа. 

До 15 септември Шепърд Феърли (САЩ), Инвейдър (Франция), Инти (Чили), Конър Харингтън (Ирландия) и др. представят пред публиката творчеството си, което влиза в диалог с платната от 19-и век. Всеки художник избира залата, в която да покаже творбите си.

В залата с червените стени, посветена на Републиката, уличните артисти преоткриват кодовете на националното редом с картините на Йожен Дьолакроа. Тунизиецът Ел Сийд представя калиграфия, а Мариана на Шепърд Феърли плаче с кървави сълзи. "Това, което харесвам в уличното изкуство, е обединяването на хората извън индивидуализма, протекционизма, егоизма", коментира Феърли, нарисувал афиша "Надежда", част от кампанията на Барак

Днес се открива официално 58-ото издание на Международния кинофестивал в Карлови Вари, Чехия.

Виго Мортенсен ще получи наградата на президента на официалното откриване в петък, 28 юни, и ще представи филма "До края на света", в който е сценарист, режисьор и изпълнител на главната роля. 

Австралийският актьор Джефри Ръш, който е член на журито, вече е в града, съобщават организаторите. Носителят на "Оскар" получи наградата на фестивала "Кристален глобус" за цялостен принос в киното преди две години.

Вчера започна продажбата на билети, съобщи "Ческе новини". Стотици хора чакаха за билети, коментират организаторите. Пред касите се извиха опашки от няколкостотин метра. През тази година интересът е видимо по-голям, отколкото през миналата. Кинофенове споделиха пред информационната агенция ЧТК, че традиционно чакат по цяла нощ на рибарски столчета, за да бъдат с

За първи път септември ще бъде обявен за месец на културата в Созопол.

Програмата носи името "Антеа арт“ и ще предложи на жителите и гостите на града разнообразна програма с различни изкуства, съобщават от пресцентъра на Община Созопол.

Начало на програмата ще поставят 40-ите Празници на изкуствата "Аполония", а до края на месеца ще има още кино, музика, изобразително изкуство, кулинария и литературни вечери.

На 8 септември летен амфитеатър "Аполония" ще е домакин на Международния влашки събор. Между 16 и 18 септември българи, турци, гърци и сърби ще пристигнат за фестивала "Балкантеа", в който ще бъдат представени песни, танци, изобразително изкуство и кулинарните специфики на държавите.

Между 14 и 19 септември ще се проведе и Фестивал на хумора в изкуството "Черноморец се смее".

Тракийските дружества от няколко града в страната ще събера

Грузинската сценаристка и режисьор, Нана Джaнeлидзе идва в България, за да представи най-новия си филм „Лиза, не спирай", копродукция с България, съобщават организаторите.

Джaнeлидзе е сценарист, музикален оформител и асистент-режисьор на продадения в 113 държави филм „Покаяние" (1986) на режисьора Тенгиз Абуладзе, чиято премиера е на филмовия фестивал в Кан през 1987 г. и печели голямата награда, наградата на ФИПРЕССИ и наградата на екуменическото жури.

На 3 юли Нана Джaнeлидзе лично ще представи лентата в Перник, по време на фестивала In The Palace, а от 5 юли филмът ще бъде показан в избрани кина в България.

От 2013 до 2016 г. заема поста директор на Националния филмов център на Грузия (GNFC). 

„ЛИЗА, НЕ СПИРАЙ!“

„Лиза, не спирай“ е филм за вой

Завърши състезателната част от Втория международен балетен конкурс „Сара-Нора Прима“. Второто издание на единствения в момента балетен конкурс за професионалисти в страната се провежда в Държавна опера - Бургас, която е партньор и домакин на проявата. е медиен партньор на събитието.

След края на последната състезателна вечер, журито ще проведе заседание, на което ще бъдат определени лауреатите. До втори тур бяха допуснати общо 45 финалисти в трите възрастови групи. От Група А се представиха петима балетисти, а от Група Б – 15 артисти. От най-голяма възрастова група С преминаха 12 индивидуалисти и осем двойки.

Финалистите се борят за общ награден фонд на стойност 40 000 лв., както и допълнителни отличия като гастроли, договори, безплатни обучения и конкурси. Победителите ще бъдат обявени на 6 юли, когато е и галаконцертът с участието на лауреатите. 

Между

Това е първият по рода си опит за цялостно оглеждане на творчеството на едно от най-ярките живи артистични присъствия в Долината на розите, имащо вече своето място в разказа за историята на българското изкуство през последните пет десетилетия, посочи д-р Петров. В експозицията са включени творби от фондовете на Националната галерия в столицата, Софийска градска галерия, Национален парк-музей „Шипка – Бузлуджа“, галериите във Варна, Димитровград, Ловеч, Раднево, Разград, Сливен, Стара Загора и Търговище, както и от частни колекции.

Изложбата представя творби от професионалния път на Стефанка Стойчева, които се въздигат срещу ни като свидетелства за една изключителна и естествена емоция, оставаща непокътната от вихрите на живеенето, коментира д-р Пламен Петров. 

По думите му „въоръжена с акробатичност на дете, с хладнокръвие на хирург, с лекота на глухарче, със сърце на птица, със страст на куртизанка, с чувствителност на философ, и до днес тя търси в изкуството си невидимото за очите. 

Стефанка Стойчева рисува бавно, трудно дори“. Авторката често се връща към една и съща тема и мотиви, към едни и същи композиционни решения и преповтаря цели свои картини. Често се връща и към някое старо, завършено вече платно, за да нанесе поредната нова промяна и това нестихващо дописване в творчеството и продължава и до днес.  

Според куратора това е нещо „като избор, като травма, като обяснение в любов, като хладен стон, като тих поетичен, но не сантиментален зов - "Погледни ме!“

Музикантите Керана, Владимир Михайлов и Николай Воденичаров – Никеца ще представят на бургаска сцена хитовата рок опера „Исус Христос Суперзвезда“ под режисурата на Веселка Кунчева, съобщиха от пресцентъра на Община Бургас.

Публиката ще може да ги види на 17 септември на сцената на Летния театър в крайморския град.

Рок спектакълът е по музика на британския композитор сър Андрю Лойд Уебър и текст на английския писател Тим Райс. В мюзикъла участват солисти, хор, балет и оркестър на Държавна опера – Пловдив под палката на диригента Константин Добройков. Рок операта се изпълнява на английски език с български субтитри.

В образа на Исус се въплъщава Николай Воденичаров-Никеца, ролята на Юда Искариотски се изпълнява от Владимир Михайлов, а библейската героиня Мария Магдалена в спектакъла е Керана. Участие в постановката ще вземат още фронтменът

Тейлър Суифт оглавява за седма поредна седмица класацията за албуми на "Билборд" с The Tortured Poets Department, съобщи сайтът на изданието. Суифт има 148 000 продадени еквивалентни единици. The Tortured Poets Department е първият албум със седем последователни седмици под номер едно след One Thing at a Time на Морган Уолън, прекарал 12 седмици на върха преди година. 

Това е 76-ата седмица на върха на класацията за албуми в кариерата на Тейлър Суифт. Това е рекорд за соло изпълнителите. С 67 седмици на върха второ място заема Елвис Пресли. 

Южнокорейската момчешка група Ateez заема второто място през изтеклата седмица с Golden Hour: Part.1. Били Айлиш отива на трето място с Hit Me Hard and Soft. Морган Уолън e четвърти в класацията за албуми с One Thing at a Time с продадени 71 000 еквивалентни единици. Третият албум на Шабузи Where I`ve Been, Isn`t Where I`

Франко Неро бе отличен тази вечер за приноса си към световното кино при откриването на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост“.

Пред публиката директорът на фестивала Александър Грозев посочи, че италианският актьор има над 250 роли, като догодина се очаква да играе в българска лента.

Неро благодари за наградата и уточни, че се чувства като гражданин на света.

Той каза, че за него киното е като голям град, в който живеят хора от различни националности и различни раси.

Те имат различни сънища, различни къщи, затова киното ще продължи да съществува, докато хората продължат да сънуват, каза Неро.

Той подчерта, че киното е свобода, на него то е дало възможността да обиколя света. Неро посочи, че е бил в повече от 100 държави и винаги е влизал през главния вход във всяка от тях.

„Киното ми даде възможност

Актьорът Алек Болдуин пристигна в съда в Санта Фе, щата Ню Мексико, за началото на процеса срещу него за непредумишлено убийство на снимачната площадка на уестърна "Ръжда" (Rust) през октомври 2021 г., предадоха Асошиейтед прес и АФП.

Актьорът дойде в съда заедно със съпругата си Хилария и едно от най-малките им деца.

Начало на делото поставя изборът на съдебни заседатели, които ще трябва да решат дали Болдуин е виновен в непредумишлено убийство на операторката на филма Халина Хъчинс.

По време на фаталната стрелба на снимачната площадка, при която загина Хъчинс, беше ранен и режисьорът Джоел Соуза. 

Изслушванията трябва да продължат около десетина дни. Ако бъде признат за виновен, 66-годишният Болдуин може да получи до 18 месеца затвор.
       
По време на снимките в ранчо в Ню Мексико актьорът размахва пистолет, който е т

Международен симпозиум „Музиката на Дунавските държави“ се провежда в рамките на музикалния фестивал „Варненско лято“ с лекции и концерти в Градската художествена галерия във Варна. Форумът откри посланикът на Австрия в България Андреа Икич-Бьом. 

Това събитие е важно за нас, тъй като до края на тази година Австрия председателства Европейската стратегия за Дунавския регион, каза дипломатката и припомни, че Австрия е една от държавите учредителка на Дунавската стратегия. За нас е приоритет регионът, който е един от важните в Европа, да бъде стабилен и устойчив и да продължи да се развива с благоденствие и просперитет за всички граждани по течението на реката, добави тя. 

Музиката винаги е имала особено значение в Дунавския регион, свързващ Шварцвалд с Черно море, подчерта още Икич-Бьом и добави, че за нейния екип и за посолството е било

В изложените творби публиката ще може както да премине през различните пластически домогвания на Стефанка Стойчева от всички нейни творчески периоди, така и да се доближи до личността чрез споделени от нея самата по време на подготовката на изложбата мисли за изкуството и живеенето. В експозицията са представени и нейни фотографски опити, в които тя е увековечила образа на сина си Павлин, както и множество рисунки и акварели. 

Стефанка Стойчева израства като момиче от малкия град, влюбено в акробатиката, в света около себе си, в пейзажа, изпълнен с лъкатушещите улички, със силуетите на храма, схлупените къщи, хората. Влюбена е в хоризонта, откриващ се през прозореца, и една растяща пред очите вишна, посочи още кураторът. "Дървото, което всяка есен ще бъде събличано от студените ветрове, за да може оголено да посрещне зимата, а напролет, като истинско природно чудо, да се възражда за битието си, белязано от неумолимия цикъл на времето. Именно в тези години на първи увлечения, благодарение на срещите си с творчеството на художника Никола Заров, тя ще открие и смисъла на своето съществуване – изкуството", посочи той.

Днес, 72 години след рождението си, художничката споделя - „да вграждам времето в платното и мотива – минута след минута, час след час, ден след ден, година след година. Или да пилея времето си в живеене? Живеенето, подвластно на материята и нейните неумолими закони. Един голям художник беше казал, че когато рисува, времето спира. Вграждам се в платното, фиксирам чувствителността си, за да я съхраня и заявя. Там съм аз. Друго няма значение. Другото не съм го избирала“.

Тя подрежда първата си важна изложба през 1983 година. Тогава вече е дипломирана художничка, понесла отговорността на майчинството, но въоръжена с наученото от  своя преподавател проф. Добри Добрев. 

Изкуствоведът Георги Геров я определя като „художник на малкия град“- клише, с което той описва не присъствието на националната ни художествена сцена, а онази чувствителност към малките неща, която големият и космополитен град опустошава безвъзвратно още в детството. 

Още тогава критиката забелязва, че творчеството на художничката е пропито от една особена поетика, но не литературщина, както настоява самата Стефанка Стойчева. Това са картини, в които „няма приятен колорит, лекота и артистичност на изпълнението, неочаквана образност. Оголени от всичко онова, което наричаме аспекти на формалното изграждане, картините на Стефанка Стойчева имат преди всичко една основна цел – да изразят колкото е възможно по-просто и естествено емоцията“. 

Оттогава до сега на художничката се е наложило да премине през немалко житейски несгоди, странствания, разочарования, раздели, смърти, влюбвания и обич, които не тя е избирала, но е понасяла в името на избора си да бъде щастлива със своето изкуство. Стефанка Стойчева говори за „житейските си бедствия“ някак хладно, отстранено и винаги благодари, защото това са поредните препятствия, които не е избрала, но трябва да премине, за да посегне към молива, въглена, цветовете и четката. 

Стефанка Стойчева е родена на 13 юни 1952 г. в град Шипка в семейството на Лальо и Марийка Стойчеви. Първите срещи с изкуството са провокирани от художника Никола Заров. Още от дете се занимава с акробатика и развива специално отношение към собственото си тяло. Средното си художествено образование получава в Казанлък, а сред съучениците са бъдещите художници Ганчо Карабаджаков, Вихрони Попнеделев и Димитър Лалев. След дипломирането си в Художествената гимназия в Казанлък, като част от първия випуск на специалност „Изобразителни изкуства“ на учебното заведение, основано на 3 юли 1968 г. като филиал на Художествена гимназия – София към Министерството на културата, тя е приета през да учи живопис във ВИИИ „Николай Павлович“. Синът Павлин Бакар Канара се ражда през 1974 г., а три години по-късно Стефанка Стойчева се дипломира като част от един от най-ярките випуски на проф. Добри Добрев, в който по това време нейни състуденти са Андрей Даниел, Валентин Колев, Милко Божков, Мими Добрева, Николай Каранфилов, Стефан Янев, Стефка Аройо и др. Дипломира се с тематичната композиция „Африкански студенти“. 

През лятото на 1977 г. Стефанка Стойчева взема участие в Международен пленер по живопис във Вършец, където работата впечатлява художниците Найден Петков и Дечко Узунов, част от журито. Това довежда и до първото професионално признание – наградата за млад автор. Същата година е разпределена на работа в Стара Загора в градското предприятие „Културен отдих и художествена украса“. През 1978 г. участва с нюрморта си „Сухи треви“ в Общата художествена изложба „Младост – Стара Загора“. Същата година в Общата художествена изложба, посветена на 35-годишнината на социалистическата революция в България и създаването на Българската народна армия, се представя с картината си „Казанлъшка къща“. Отново през есента на 1978 г. е назначена на работа като учител по рисуване в Средното специално художествено училище – Казанлък. Година по-късно взема участие в пленера по живопис, организиран в Казанлък. 

От 1980 г. е на свободна практика, като за целта е предоставено ателие за работа в известната със стенописите на Иван Милев Стайнова къща в Казанлък. През 1983 г. се включва с две свои творби – пейзажи от Боженци, в организираната Обща художествена изложба на акварела в Търговище. В края на годината осъществява първото си значимо представяне в София в съвместна изложба с Ралица Велчева в клуба на Младата художествено-творческа интелигенция към Народния дворец на културата „Людмила Живкова“. Експозицията е открита от изкуствоведа Георги Геров. На следващата година е удостоена с наградата „Стара Загора“за високите си творчески постижения, показани в изложбата в София. През 1986 г., в рамките на  Общата художествена изложба „Ястребино“, организирана в Търговище, представя картините си „Контражур“ и „Черно грозде“. През 1987 г. се подготвя за своя самостоятелна изява в Клуба на дейците на културата в Стара Загора, а на следващата година подрежда и първата си, останала и единствена до днес, самостоятелна изложба в Казанлък. Същата година се явява на конкурс за членство в Съюза на българските художници. Приета е официално през 1989 г. Синът Павлин напуска страната през 1992 г. 

По повод своята 50-годишнина подрежда самостоятелна изложба в залата на Съюза на българските художници в София, а от 2008 г. се налага да напусне родния си град Шипка и да се установи в село Дъбово, където живее и работи и до днес. През 2014 г. се включва със свои разработки в Третото биенале на рисунката във Велико Търново. Стефанка Стойчева работи предимно в полето на живописта, като се изявява предимно в жанра на пейзажа, портрета и натюрморта. Нейни творби са част от колекциите на Националната галерия, Софийска градска художествена галерия, Художествените галерии в Стара Загора, Варна, Казанлък, Сливен, Раднево, Димитровград, Ловеч и др. Немалка част от творбите се съхраняват в частни колекции у нас и в чужбина.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Националният музей „Земята и хората“ ще бъде домакин на XXXII Софийско изложение „Скъпоценни камъни, минерали и фосили“. Събитието ще се проведе от 11 до 13 ...
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата бяха връчени тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Наградата за цялостно творчество бе връч ...
Емблематични творби от световната класика ще чуем на седмото издание на фестивала „Царско село“
На 30 септември започва седмото издание на фестивала „Царско село“, съобщават организаторите от Нов симфоничен оркестър. Откриването е с концерт на квартет Quarto и ар ...
Българският филм "Русалки" е най-гледаният за миналия уикенд
Българската комедия, позната от света на "Тик-ток", "Русалки" е най-гледаният филм в уикенда, в който притежаващата една трета от киносалоните у нас верига пусна билети по пет лева ...
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в парк "Кайлъка" в Плевен. Необичайно студеното за месец септември време не поречи на над хиляда почитате ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Новооткритата изложба във виенския Музей за приложно изкуство представя австрийския дизайн на 21-ви век
Новооткритата изложба  във виенския Музей за приложно изкуство (МАК), озаглавена „AUT NOW. 100 × австрийски дизайн за 21-ви век“, представя  100 обекта ...
Кинофестивалът в Сан Себастиан ще бъде открит с римейка на еротичната филмова класика "Емануела"
Кинофестивалът в Сан Сабастиан, Испания, ще бъде открит в петък с дългоочакваната прожекция на новата, феминистка версия на еротичната филмова класика "Емануела", режисирана от фра ...
Новата песен на Графа е „Един път на един милион“
„Един път на един милион“ е новата песен на Влади Ампов-Графа, съобщават от „Монте мюзик“. По думите им песента следва трендовете на 2024 година с електро-с ...
Без Гийом Кане, но с Ървин Уелш на „Синелибри“
Гийом Кане няма да оглави журито в конкурса за пълнометражен игрален филм на десетото издание на „Синелибри“, съобщи днес Жаклин Вагенщайн – създател, президент, ...
С премиера на детското представление "Карлсон и Дребосъчето" театърът в Кърджали започва есенно-зимния сезон
С премиерата на детското представление „Карлсон и Дребосъчето“ по Астрид Линдгрен, Театрално-музикален център – Кърджали дава началото на есенно-зимния сезон. Тов ...
Тикер в 21:00 ч.
Новооткритата изложба  във виенския Музей за приложно изкуство (МАК), озагл ...
Начало Калейдоскоп
3159
Калейдоскоп

Творчеството на художничката Стефанка Стойчева ще бъде представено в ретроспективната изложба "Погледни ме"

Ретроспективната изложба на Стефанка Стойчева „Погледни ме“ ще бъде открита в Художествената галерия в Казанлък на 17 юли, съобщи директорът на културния институт д-р Пламен Петров, който е и куратор на експозицията.Тя ще бъде разгърната в четири различни пространства в централната сграда на галерията и в нейните филиали - къща музей „Дечко Узунов“ и къща музей „Ненко Балкански“.

| 15 Юли 2024, 11:08 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Творчеството на художничката Стефанка Стойчева ще бъде представено в ретроспективната изложба
Творчеството на художничката Стефанка Стойчева ще бъде представено в ретроспективната изложба "Погледни ме"
Снимка © Ралица Стефанова

Ретроспективната изложба на Стефанка Стойчева „Погледни ме“ ще бъде открита в Художествената галерия в Казанлък на 17 юли, съобщи директорът на културния институт д-р Пламен Петров, който е и куратор на експозицията. Тя ще бъде разгърната в четири различни пространства в централната сграда на галерията и в нейните филиали - къща музей „Дечко Узунов“ и къща музей „Ненко Балкански“. Изложбата ще открие председателят на Съюза българските художници Любен Генов.

Това е първият по рода си опит за цялостно оглеждане на творчеството на едно от най-ярките живи артистични присъствия в Долината на розите, имащо вече своето място в разказа за историята на българското изкуство през последните пет десетилетия, посочи д-р Петров. В експозицията са включени творби от фондовете на Националната галерия в столицата, Софийска градска галерия, Национален парк-музей „Шипка – Бузлуджа“, галериите във Варна, Димитровград, Ловеч, Раднево, Разград, Сливен, Стара Загора и Търговище, както и от частни колекции.

Музеят "Пти Пале" в Париж представя изложба на улично изкуство, съобщи АФП. Близо 60 художници от цял свят заедно с 200 творби дебютират в двореца, съхраняващ картини на художници като Дьолакроа. 

До 15 септември Шепърд Феърли (САЩ), Инвейдър (Франция), Инти (Чили), Конър Харингтън (Ирландия) и др. представят пред публиката творчеството си, което влиза в диалог с платната от 19-и век. Всеки художник избира залата, в която да покаже творбите си.

В залата с червените стени, посветена на Републиката, уличните артисти преоткриват кодовете на националното редом с картините на Йожен Дьолакроа. Тунизиецът Ел Сийд представя калиграфия, а Мариана на Шепърд Феърли плаче с кървави сълзи. "Това, което харесвам в уличното изкуство, е обединяването на хората извън индивидуализма, протекционизма, егоизма", коментира Феърли, нарисувал афиша "Надежда", част от кампанията на Барак

Днес се открива официално 58-ото издание на Международния кинофестивал в Карлови Вари, Чехия.

Виго Мортенсен ще получи наградата на президента на официалното откриване в петък, 28 юни, и ще представи филма "До края на света", в който е сценарист, режисьор и изпълнител на главната роля. 

Австралийският актьор Джефри Ръш, който е член на журито, вече е в града, съобщават организаторите. Носителят на "Оскар" получи наградата на фестивала "Кристален глобус" за цялостен принос в киното преди две години.

Вчера започна продажбата на билети, съобщи "Ческе новини". Стотици хора чакаха за билети, коментират организаторите. Пред касите се извиха опашки от няколкостотин метра. През тази година интересът е видимо по-голям, отколкото през миналата. Кинофенове споделиха пред информационната агенция ЧТК, че традиционно чакат по цяла нощ на рибарски столчета, за да бъдат с

За първи път септември ще бъде обявен за месец на културата в Созопол.

Програмата носи името "Антеа арт“ и ще предложи на жителите и гостите на града разнообразна програма с различни изкуства, съобщават от пресцентъра на Община Созопол.

Начало на програмата ще поставят 40-ите Празници на изкуствата "Аполония", а до края на месеца ще има още кино, музика, изобразително изкуство, кулинария и литературни вечери.

На 8 септември летен амфитеатър "Аполония" ще е домакин на Международния влашки събор. Между 16 и 18 септември българи, турци, гърци и сърби ще пристигнат за фестивала "Балкантеа", в който ще бъдат представени песни, танци, изобразително изкуство и кулинарните специфики на държавите.

Между 14 и 19 септември ще се проведе и Фестивал на хумора в изкуството "Черноморец се смее".

Тракийските дружества от няколко града в страната ще събера

Грузинската сценаристка и режисьор, Нана Джaнeлидзе идва в България, за да представи най-новия си филм „Лиза, не спирай", копродукция с България, съобщават организаторите.

Джaнeлидзе е сценарист, музикален оформител и асистент-режисьор на продадения в 113 държави филм „Покаяние" (1986) на режисьора Тенгиз Абуладзе, чиято премиера е на филмовия фестивал в Кан през 1987 г. и печели голямата награда, наградата на ФИПРЕССИ и наградата на екуменическото жури.

На 3 юли Нана Джaнeлидзе лично ще представи лентата в Перник, по време на фестивала In The Palace, а от 5 юли филмът ще бъде показан в избрани кина в България.

От 2013 до 2016 г. заема поста директор на Националния филмов център на Грузия (GNFC). 

„ЛИЗА, НЕ СПИРАЙ!“

„Лиза, не спирай“ е филм за вой

Завърши състезателната част от Втория международен балетен конкурс „Сара-Нора Прима“. Второто издание на единствения в момента балетен конкурс за професионалисти в страната се провежда в Държавна опера - Бургас, която е партньор и домакин на проявата. е медиен партньор на събитието.

След края на последната състезателна вечер, журито ще проведе заседание, на което ще бъдат определени лауреатите. До втори тур бяха допуснати общо 45 финалисти в трите възрастови групи. От Група А се представиха петима балетисти, а от Група Б – 15 артисти. От най-голяма възрастова група С преминаха 12 индивидуалисти и осем двойки.

Финалистите се борят за общ награден фонд на стойност 40 000 лв., както и допълнителни отличия като гастроли, договори, безплатни обучения и конкурси. Победителите ще бъдат обявени на 6 юли, когато е и галаконцертът с участието на лауреатите. 

Между

Изложбата представя творби от професионалния път на Стефанка Стойчева, които се въздигат срещу ни като свидетелства за една изключителна и естествена емоция, оставаща непокътната от вихрите на живеенето, коментира д-р Пламен Петров. 

По думите му „въоръжена с акробатичност на дете, с хладнокръвие на хирург, с лекота на глухарче, със сърце на птица, със страст на куртизанка, с чувствителност на философ, и до днес тя търси в изкуството си невидимото за очите. 

Музикантите Керана, Владимир Михайлов и Николай Воденичаров – Никеца ще представят на бургаска сцена хитовата рок опера „Исус Христос Суперзвезда“ под режисурата на Веселка Кунчева, съобщиха от пресцентъра на Община Бургас.

Публиката ще може да ги види на 17 септември на сцената на Летния театър в крайморския град.

Рок спектакълът е по музика на британския композитор сър Андрю Лойд Уебър и текст на английския писател Тим Райс. В мюзикъла участват солисти, хор, балет и оркестър на Държавна опера – Пловдив под палката на диригента Константин Добройков. Рок операта се изпълнява на английски език с български субтитри.

В образа на Исус се въплъщава Николай Воденичаров-Никеца, ролята на Юда Искариотски се изпълнява от Владимир Михайлов, а библейската героиня Мария Магдалена в спектакъла е Керана. Участие в постановката ще вземат още фронтменът

Тейлър Суифт оглавява за седма поредна седмица класацията за албуми на "Билборд" с The Tortured Poets Department, съобщи сайтът на изданието. Суифт има 148 000 продадени еквивалентни единици. The Tortured Poets Department е първият албум със седем последователни седмици под номер едно след One Thing at a Time на Морган Уолън, прекарал 12 седмици на върха преди година. 

Това е 76-ата седмица на върха на класацията за албуми в кариерата на Тейлър Суифт. Това е рекорд за соло изпълнителите. С 67 седмици на върха второ място заема Елвис Пресли. 

Южнокорейската момчешка група Ateez заема второто място през изтеклата седмица с Golden Hour: Part.1. Били Айлиш отива на трето място с Hit Me Hard and Soft. Морган Уолън e четвърти в класацията за албуми с One Thing at a Time с продадени 71 000 еквивалентни единици. Третият албум на Шабузи Where I`ve Been, Isn`t Where I`

Франко Неро бе отличен тази вечер за приноса си към световното кино при откриването на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост“.

Пред публиката директорът на фестивала Александър Грозев посочи, че италианският актьор има над 250 роли, като догодина се очаква да играе в българска лента.

Неро благодари за наградата и уточни, че се чувства като гражданин на света.

Той каза, че за него киното е като голям град, в който живеят хора от различни националности и различни раси.

Те имат различни сънища, различни къщи, затова киното ще продължи да съществува, докато хората продължат да сънуват, каза Неро.

Той подчерта, че киното е свобода, на него то е дало възможността да обиколя света. Неро посочи, че е бил в повече от 100 държави и винаги е влизал през главния вход във всяка от тях.

„Киното ми даде възможност

Актьорът Алек Болдуин пристигна в съда в Санта Фе, щата Ню Мексико, за началото на процеса срещу него за непредумишлено убийство на снимачната площадка на уестърна "Ръжда" (Rust) през октомври 2021 г., предадоха Асошиейтед прес и АФП.

Актьорът дойде в съда заедно със съпругата си Хилария и едно от най-малките им деца.

Начало на делото поставя изборът на съдебни заседатели, които ще трябва да решат дали Болдуин е виновен в непредумишлено убийство на операторката на филма Халина Хъчинс.

По време на фаталната стрелба на снимачната площадка, при която загина Хъчинс, беше ранен и режисьорът Джоел Соуза. 

Изслушванията трябва да продължат около десетина дни. Ако бъде признат за виновен, 66-годишният Болдуин може да получи до 18 месеца затвор.
       
По време на снимките в ранчо в Ню Мексико актьорът размахва пистолет, който е т

Международен симпозиум „Музиката на Дунавските държави“ се провежда в рамките на музикалния фестивал „Варненско лято“ с лекции и концерти в Градската художествена галерия във Варна. Форумът откри посланикът на Австрия в България Андреа Икич-Бьом. 

Това събитие е важно за нас, тъй като до края на тази година Австрия председателства Европейската стратегия за Дунавския регион, каза дипломатката и припомни, че Австрия е една от държавите учредителка на Дунавската стратегия. За нас е приоритет регионът, който е един от важните в Европа, да бъде стабилен и устойчив и да продължи да се развива с благоденствие и просперитет за всички граждани по течението на реката, добави тя. 

Музиката винаги е имала особено значение в Дунавския регион, свързващ Шварцвалд с Черно море, подчерта още Икич-Бьом и добави, че за нейния екип и за посолството е било

Стефанка Стойчева рисува бавно, трудно дори“. Авторката често се връща към една и съща тема и мотиви, към едни и същи композиционни решения и преповтаря цели свои картини. Често се връща и към някое старо, завършено вече платно, за да нанесе поредната нова промяна и това нестихващо дописване в творчеството и продължава и до днес.  

Според куратора това е нещо „като избор, като травма, като обяснение в любов, като хладен стон, като тих поетичен, но не сантиментален зов - "Погледни ме!“

В изложените творби публиката ще може както да премине през различните пластически домогвания на Стефанка Стойчева от всички нейни творчески периоди, така и да се доближи до личността чрез споделени от нея самата по време на подготовката на изложбата мисли за изкуството и живеенето. В експозицията са представени и нейни фотографски опити, в които тя е увековечила образа на сина си Павлин, както и множество рисунки и акварели. 

Стефанка Стойчева израства като момиче от малкия град, влюбено в акробатиката, в света около себе си, в пейзажа, изпълнен с лъкатушещите улички, със силуетите на храма, схлупените къщи, хората. Влюбена е в хоризонта, откриващ се през прозореца, и една растяща пред очите вишна, посочи още кураторът. "Дървото, което всяка есен ще бъде събличано от студените ветрове, за да може оголено да посрещне зимата, а напролет, като истинско природно чудо, да се възражда за битието си, белязано от неумолимия цикъл на времето. Именно в тези години на първи увлечения, благодарение на срещите си с творчеството на художника Никола Заров, тя ще открие и смисъла на своето съществуване – изкуството", посочи той.

Днес, 72 години след рождението си, художничката споделя - „да вграждам времето в платното и мотива – минута след минута, час след час, ден след ден, година след година. Или да пилея времето си в живеене? Живеенето, подвластно на материята и нейните неумолими закони. Един голям художник беше казал, че когато рисува, времето спира. Вграждам се в платното, фиксирам чувствителността си, за да я съхраня и заявя. Там съм аз. Друго няма значение. Другото не съм го избирала“.

Тя подрежда първата си важна изложба през 1983 година. Тогава вече е дипломирана художничка, понесла отговорността на майчинството, но въоръжена с наученото от  своя преподавател проф. Добри Добрев. 

Изкуствоведът Георги Геров я определя като „художник на малкия град“- клише, с което той описва не присъствието на националната ни художествена сцена, а онази чувствителност към малките неща, която големият и космополитен град опустошава безвъзвратно още в детството. 

Още тогава критиката забелязва, че творчеството на художничката е пропито от една особена поетика, но не литературщина, както настоява самата Стефанка Стойчева. Това са картини, в които „няма приятен колорит, лекота и артистичност на изпълнението, неочаквана образност. Оголени от всичко онова, което наричаме аспекти на формалното изграждане, картините на Стефанка Стойчева имат преди всичко една основна цел – да изразят колкото е възможно по-просто и естествено емоцията“. 

Оттогава до сега на художничката се е наложило да премине през немалко житейски несгоди, странствания, разочарования, раздели, смърти, влюбвания и обич, които не тя е избирала, но е понасяла в името на избора си да бъде щастлива със своето изкуство. Стефанка Стойчева говори за „житейските си бедствия“ някак хладно, отстранено и винаги благодари, защото това са поредните препятствия, които не е избрала, но трябва да премине, за да посегне към молива, въглена, цветовете и четката. 

Стефанка Стойчева е родена на 13 юни 1952 г. в град Шипка в семейството на Лальо и Марийка Стойчеви. Първите срещи с изкуството са провокирани от художника Никола Заров. Още от дете се занимава с акробатика и развива специално отношение към собственото си тяло. Средното си художествено образование получава в Казанлък, а сред съучениците са бъдещите художници Ганчо Карабаджаков, Вихрони Попнеделев и Димитър Лалев. След дипломирането си в Художествената гимназия в Казанлък, като част от първия випуск на специалност „Изобразителни изкуства“ на учебното заведение, основано на 3 юли 1968 г. като филиал на Художествена гимназия – София към Министерството на културата, тя е приета през да учи живопис във ВИИИ „Николай Павлович“. Синът Павлин Бакар Канара се ражда през 1974 г., а три години по-късно Стефанка Стойчева се дипломира като част от един от най-ярките випуски на проф. Добри Добрев, в който по това време нейни състуденти са Андрей Даниел, Валентин Колев, Милко Божков, Мими Добрева, Николай Каранфилов, Стефан Янев, Стефка Аройо и др. Дипломира се с тематичната композиция „Африкански студенти“. 

През лятото на 1977 г. Стефанка Стойчева взема участие в Международен пленер по живопис във Вършец, където работата впечатлява художниците Найден Петков и Дечко Узунов, част от журито. Това довежда и до първото професионално признание – наградата за млад автор. Същата година е разпределена на работа в Стара Загора в градското предприятие „Културен отдих и художествена украса“. През 1978 г. участва с нюрморта си „Сухи треви“ в Общата художествена изложба „Младост – Стара Загора“. Същата година в Общата художествена изложба, посветена на 35-годишнината на социалистическата революция в България и създаването на Българската народна армия, се представя с картината си „Казанлъшка къща“. Отново през есента на 1978 г. е назначена на работа като учител по рисуване в Средното специално художествено училище – Казанлък. Година по-късно взема участие в пленера по живопис, организиран в Казанлък. 

От 1980 г. е на свободна практика, като за целта е предоставено ателие за работа в известната със стенописите на Иван Милев Стайнова къща в Казанлък. През 1983 г. се включва с две свои творби – пейзажи от Боженци, в организираната Обща художествена изложба на акварела в Търговище. В края на годината осъществява първото си значимо представяне в София в съвместна изложба с Ралица Велчева в клуба на Младата художествено-творческа интелигенция към Народния дворец на културата „Людмила Живкова“. Експозицията е открита от изкуствоведа Георги Геров. На следващата година е удостоена с наградата „Стара Загора“за високите си творчески постижения, показани в изложбата в София. През 1986 г., в рамките на  Общата художествена изложба „Ястребино“, организирана в Търговище, представя картините си „Контражур“ и „Черно грозде“. През 1987 г. се подготвя за своя самостоятелна изява в Клуба на дейците на културата в Стара Загора, а на следващата година подрежда и първата си, останала и единствена до днес, самостоятелна изложба в Казанлък. Същата година се явява на конкурс за членство в Съюза на българските художници. Приета е официално през 1989 г. Синът Павлин напуска страната през 1992 г. 

По повод своята 50-годишнина подрежда самостоятелна изложба в залата на Съюза на българските художници в София, а от 2008 г. се налага да напусне родния си град Шипка и да се установи в село Дъбово, където живее и работи и до днес. През 2014 г. се включва със свои разработки в Третото биенале на рисунката във Велико Търново. Стефанка Стойчева работи предимно в полето на живописта, като се изявява предимно в жанра на пейзажа, портрета и натюрморта. Нейни творби са част от колекциите на Националната галерия, Софийска градска художествена галерия, Художествените галерии в Стара Загора, Варна, Казанлък, Сливен, Раднево, Димитровград, Ловеч и др. Немалка част от творбите се съхраняват в частни колекции у нас и в чужбина.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Емблематични творби от световната класика ще чуем на седмото издание на фестивала „Царско село“
Българският филм "Русалки" е най-гледаният за миналия уикенд
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Под прожектора
Новооткритата изложба във виенския Музей за приложно изкуство представя австрийския дизайн на 21-ви век
Творчески отражения
Кинофестивалът в Сан Себастиан ще бъде открит с римейка на еротичната филмова класика "Емануела"
Творчески отражения
Новата песен на Графа е „Един път на един милион“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.