NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Албена Данаилова, Румен Цветков и Александър Сомов изнесоха концерт на „Варненско лято“
5575
Цветни аспекти

Албена Данаилова, Румен Цветков и Александър Сомов изнесоха концерт на „Варненско лято“

Триото Албена Данаилова (цигулка), Румен Цветков (виола) и Александър Сомов (виолончело) изнесоха концерт в рамките на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Те свириха в залата на Градската художествена галерия, която бе препълнена с публика. Музикантите откриха вечерта с Трио в си бемол мажор D 581 от Франц Шуберт, писано през 1817 г. След това те предложиха съвременна музика с Трио за струнни от Жан Франсе

| 13 Юли 2024, 11:46 ч.
Албена Данаилова, Румен Цветков и Александър Сомов изнесоха концерт на „Варненско лято“
Албена Данаилова, Румен Цветков и Александър Сомов изнесоха концерт на „Варненско лято“
Снимка © БТА

Триото Албена Данаилова (цигулка), Румен Цветков (виола) и Александър Сомов (виолончело) изнесоха концерт в рамките на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Те свириха в залата на Градската художествена галерия, която бе препълнена с публика.

Ако не пея, съм никой. Операта е между публиката и артиста. Нашата връзка е Бога, казва Камен Чанев.

Днес се навършват 60 години от рождението на именития оперен певeц.

Той е роден на 27 август 1964 г. в Сливен, където завършва гимназията с преподаване на западни езици „Захари Стоянов“. 

Още преди да тръгне на училище, Камен започва да пее в детския хор „Дружна песен“ – Сливен, под ръководството на Методи Григоров. След 7-и клас пее в смесения хор „Добри Чинтулов“. В последния клас на гимназията започва да ходи на уроци при проф. Сима Иванова. Всяка събота и неделя пътува с кола от Сливен до София за тези уроци. След това пее в ансамбъла на Строителните войски при Валентин Бобевски

Камен Чанев учи в Националната музикална академия &b

Русенската опера ще се включи с разнообразна програма във фестивала "Сцена под звездите", който се организира от Общината в крайдунавския град. Това каза директорът на Държавната опера в Русе Пламен Бейков. 

Първият оперен спектакъл ще бъде на 12-и юли тази година - "Риголето" от Джузепе Верди. Режисьор е Павел Герджиков, а диригент ще бъде Владимир Бошнаков. В ролята на Риголето ще се превъплъти баритонът Александър Крунев. Сценографията е на Иван Савов. Участват солисти, хор, балет и оркестър на русенската опера. 

Ден по-късно - на 13-и юли, русенската опера кани публиката на концерт на Симфоничния духов оркестър от Алтещетен, Швейцария. В него ще участва и Глория Пенчева - мецосопран.

"Този концерт ще бъде своеобразен подарък от ансамбъла и неговия диригент маестро Бенямин Цвик, участник в ежегодните диригентски курсове, организирани от Държавна о

Драматично-кукленият театър в Силистра ще подари на публиката две безплатни представления този месец. Това съобщиха от културната институция.

На 15 септември най-малките зрители ще могат да гледат куклената пиеса „Работна Мецана“ по едноименната приказка на Леда Милева. Драматизацията и постановката са на Теодора Попова-Лазарова, сценографията – на Диана Тодорова-Узунова, музиката- на Гергана Василева. Участват актьорите Елена Кешишева, Мима Дапкова и Недялко Неделчев.

Представлението е по повод празника на Силистра – Кръстовден.

На 22 септември - Ден на независимостта на България, по инициатива на кмета Александър Сабанов силистренските театрали ще изиграят комедията "Криворазбраната цивилизация" по Добри Войников. 

Сценичната адаптация и постановката са дело пловдивския режисьор Ивомир Игнатов – Кени. По думите му до

С изпълнение на цигуларя Светлин Радославов - Свет ще бъде открито второто издание на инициативата „Лято арт“, съобщиха от Сдружението с нестопанска цел „Клуб култура за Шумен“, организатор на инициативата. 

Събитието ще се проведе в Ганушевата къща в Шумен при вход свободен. 

Водеща на вечерта ще бъде актрисата Марияна Бранкованова. Авторски спектакъл ще се представят поетесата Камелия Кондова и актьорът Любен Чаталов.

„Разбрахме, че световноизвестният цигулар Светлин Радославов е на родова среща в Смядово. Успяхме да се свържем с него. Поканихме го да бъде наш гост и да зарадва публиката със свои изпълнения. Свет се съгласи. Изключително сме му благодарни", казват от „Клуб култура за Шумен“ в съобщение до медиите.

Както съобщихме, инициативата „Лято арт“ ще се проведе от 5 до 9 август в Ганушевата къща. 

В програмата са включени пое

По случай 130-ата годишнина от рождението на самоковския художник Наум Хаджимладенов в художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков ще бъде открита изложба живопис и показан документален филм, заснет по повод 85 години от рождението му. Това съобщи внукът на художника Евгени Слуцки.

Официалното откриване на експозицията ще бъде на 19 юни, сряда. 

Общо ще могат да бъдат видени 47 творби. Слуцки посочи, че творбите в изложба на дядо му са от всички периоди, в които е творил. Той определи като най - интересни рисунките, които е направил Наум Хаджимладенов, докато е бил студент. 

Художникът е обичал да рисува преминаващите хора в столично кафе, част от тези рисунки също могат да се видят в изложбата. Тя може да бъде разгледана в Самоков през следващите два месеца. 

Наум Хаджимладенов е роден в Самоков на 15 юли 1894 г. През 1914 г

Музикантите откриха вечерта с Трио в си бемол мажор D 581 от Франц Шуберт, писано през 1817 г. След това те предложиха съвременна музика с Трио за струнни от Жан Франсе. Произведението е създадено през ранните години на композитора – 1933-а, и е писано за водещото в онези години трио Паске.

Франсе е роден в семейство на музиканти. Баща му е директор на Консерваторията в Льо Ман, а майка му преподава пеене. Първата си пиеса той композира на 10-годишна възраст. Тя стига до педагожката Надя Буланже, която става негов основен преподавател. Франсе завършва Парижката консерватория и създава над 200 творби както за солови изпълнители, така и за камерни ансамбли, има и 16 балета.

Програмата завърши с Трио оп. 9 № 3 до минор от класика Лудвиг ван Бетовен, след което музикантите бяха дълго аплодирани и изпълниха бис.

Албена Данаилова и Румен Цветков гостуват отново на „Варненско лято“, след като миналата година също зарадваха почитателите на класическата музика с камерен концерт заедно с пианистката Виолета Попова. Към двамата този път се присъедини Александър Сомов, с когото цигуларката гостува тази година на Мартенски музикални дни, заедно с пианистката Надежда Влаева. В тяхната програма в Русе също имаше произведение от Жан Франсе.

Албена Данаилова гостува от няколко дни във Варна и се включва в семинари заедно с Минчо Минчев в рамките на Международната музикална лятна академия на фестивала „Варненско лято“. Днес предстои вторият такъв, посветен на техниката на цигуларя с лява ръка. От 2008 г., след конкурс, тя е избрана за концертмайстор на Виенската филхармония, от 2011-а е водач на Ensemble Wien, а от тази година е професор във Виенския държавен университет. Родена е в семейството на цигуларя Боян Данаилов и пианистката Виолета Попова. Носител е на награди в конкурсите „Светослав Обретенов“, „Ян Коциян“, „Тибор Варга“, „Виторио Гуи“. Завършва Националната музикална академия в София при Нели Желева и проф. Дора Иванова, след което и Висшето училище за музика и театър в Рощок при проф. Петру Мунтеану. Свири на цигулка, предоставена й от Австрийската национална банка.

И тази година старозагорци и гости на града ще могат да гледат лятно кино под звездите с любими български филми. Това съобщават на официалната страница на местната администрация. В рамките на два дни, 12 и 13 юли, те ще могат да видят на голям екран на Античен форумен комплекс „Августа Траяна“ лентите „Пулсът на танца“, която беше представена през февруари т.г. по кината, и „Голата истина за група Жигули“ на режисьора Виктор Божинов.

През юни зрителите имаха възможността да изберат кои два филма да вземат участие в лятно кино под звездите. Инициативата на община Стара Загора се състоя два пъти през лятото на 2023 година. Представени бяха филмите "В сърцето на машината", "Игра на доверие", "Привличане" и "Диви и щастливи", а в Града на липите гостуваха актьорите Александър Сано и Луиза Григорова - Макариев. 

Скулптури на лъв и антилопа в реален размер са част от проект за демонстрация на ефектите от климатичните промени, съобщи Ройтерс. Скулптурите бяха показани в Лондон. Те ще изминат 20 000 км от Африка до Северна Европа. 

"Стадото" е най-новият проект на екипа, стоящ зад "Малката Амал" - гигантска фигура на сирийско момиче, която обиколи света като символ на децата бежанци. 

През следващата година куклите лъв и антилопа ще пътуват от Конго до Норвегия. 

Идеята е, че група животни започват да бягат от град на град заради климатичните промени, към тях ще се присъединяват местни видове от съответните страни и така стадото ще нараства, каза художественият директор на проекта Амир Низар Зуаби. Организаторите планират да ангажират в проекта си отделните градове и общности. 

Скулптурите са направени от биоразградими материали - картон и тала

Картина на Тициан, намерена в найлонова торба, след като беше обявена за открадната, е продадена за 17,6 млн. британски лири, съобщи Би Би Си.

"Почивка по пътя към Египет", рисувана от венецианския художник Тициан по времето, когато е едва двайсетгодишен - през 1510 г., беше продадена на аукцион в Лондон, организиран от "Кристис".

Картината е била открадната от гостна стая в имението Лонглийт в Уилтшър, Великобритания, през 1995 г. Седем години по-късно платното е открито без рамката в пластмасова торба в Лондон. 

Цената, на която е продадена картината на аукциона, е рекордна за творба на Тициан, обявиха от "Кристис".

Лорд Бат, който наследи баща си, маркиза на Бат, през 2020 г., е собственик на имението Лонглийт. По думите му картината има изключителна история. 

Картината изобразява Дева Мария с малкия Исус и Йосиф. Тя е с ширина 60 с

"Дисни" даде статут на "легенди" на 14 артисти, оказали "значително влияние" върху наследството на компанията. Сред тях са Харисън Форд, Анджела Басет и Майли Сайръс, предаде Асошиейтед прес. 

Сред отличените са също режисьорът Джеймс Камерън, емблематичният филмов композитор Джон Уилямс, Джейми Лий Къртис, Кели Рипа и няколко творци зад кулисите. 

Знаменитостите бяха въведени в Залата на славата на "Дисни" на церемония в центъра "Хонда" в Анахайм, Калифорния по време на изложението Д23 (D23). Водещ на шоуто беше Райън Сийкрест. 

Харисън Форд, който първи прие наградата си, нарече себе си "помощник-разказвач", отбелязвайки съществения принос на сътрудниците си за кариерата му. Актьорът се развълнува, докато благодареше на главния изпълнителен директор на "Дисни" Боб Айгър, който му връчи наградата, за професионалните напътствия и прияте

Най-новата екранизация на майстора на ужасите Стивън Кинг - "Животът на Чък" с Том Хидълстън в главната роля, спечели най-престижната награда на Международния филмов фестивал в Торонто, предадоха Асошиейтед прес и АФП.

Наградата на публиката на водещия кинофестивал в Северна Америка се е превърнала в своеобразен предвестник на "Оскар"-ите, като през последните години предсказа някои от бъдещите победители в категорията за най-добър филм като "Зелената книга" и "Земя на номади". От 2012 г. всеки носител на топ отличието на фестивала е бил номиниран за най-добър филм на наградите на Американската киноакадемия.

Режисиран от Майк Фланаган, "Животът на Чък" е базиран на едноименния разказ на Стивън Кинг от 2020 г. Главната роля е поверена на британския актьор Том Хидълстън. Актьорския състав допълват Марк Хамил и Чиуетел Еджиофор.

Световната премиера на "Животът на

Румен Цветков изнесе и тази година майсторски клас във Варна. Тази вечер той ще участва в още един камерен концерт – заедно с пианиста Людмил Ангелов, с когото ще изпълнят творби от Лудвиг ван Бетовен. Цветков е гастролирал в десетки държави на четири континента. Професор е по виола и камерна музика в Консерваторията в Тилбург и Нов български университет. От 2021 г. е соло виолист на Симфоничния оркестър на кралската опера във Валенсия по лична покана на Зубин Мета. Провежда майсторски класове в Европа, САЩ и Азия. Свири от 4-годишен на цигулка. Специализирал е в Далас и Чикаго, има магистърска степен от Кралската консерватория в Нидерландия.

Александър Сомов е редовен гост-концертмайстор на Лондонската филхармония, Лондонския симфоничен оркестър и Шотландския камерен оркестър. Соло виолончелист е на Nothern Sinfonia в Нюкасъл и Страсбургската филхармония. Осъществява гастроли като солист с Щатскапеле Ахерн, Софийската филхармония, Българското национално радио. Преподава в Консерваторията на Страсбург, дава майсторски класове в България, Швеция и Франция.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата ...
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Национал ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 03:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Цветни аспекти
5575
Цветни аспекти

Албена Данаилова, Румен Цветков и Александър Сомов изнесоха концерт на „Варненско лято“

Триото Албена Данаилова (цигулка), Румен Цветков (виола) и Александър Сомов (виолончело) изнесоха концерт в рамките на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Те свириха в залата на Градската художествена галерия, която бе препълнена с публика.Музикантите откриха вечерта с Трио в си бемол мажор D 581 от Франц Шуберт, писано през 1817 г. След това те предложиха съвременна музика с Трио за струнни от Жан Франсе.

| 13 Юли 2024, 11:46 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Албена Данаилова, Румен Цветков и Александър Сомов изнесоха концерт на „Варненско лято“
Албена Данаилова, Румен Цветков и Александър Сомов изнесоха концерт на „Варненско лято“
Снимка © БТА

Триото Албена Данаилова (цигулка), Румен Цветков (виола) и Александър Сомов (виолончело) изнесоха концерт в рамките на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Те свириха в залата на Градската художествена галерия, която бе препълнена с публика.

Музикантите откриха вечерта с Трио в си бемол мажор D 581 от Франц Шуберт, писано през 1817 г. След това те предложиха съвременна музика с Трио за струнни от Жан Франсе. Произведението е създадено през ранните години на композитора – 1933-а, и е писано за водещото в онези години трио Паске.

Ако не пея, съм никой. Операта е между публиката и артиста. Нашата връзка е Бога, казва Камен Чанев.

Днес се навършват 60 години от рождението на именития оперен певeц.

Той е роден на 27 август 1964 г. в Сливен, където завършва гимназията с преподаване на западни езици „Захари Стоянов“. 

Още преди да тръгне на училище, Камен започва да пее в детския хор „Дружна песен“ – Сливен, под ръководството на Методи Григоров. След 7-и клас пее в смесения хор „Добри Чинтулов“. В последния клас на гимназията започва да ходи на уроци при проф. Сима Иванова. Всяка събота и неделя пътува с кола от Сливен до София за тези уроци. След това пее в ансамбъла на Строителните войски при Валентин Бобевски

Камен Чанев учи в Националната музикална академия &b

Русенската опера ще се включи с разнообразна програма във фестивала "Сцена под звездите", който се организира от Общината в крайдунавския град. Това каза директорът на Държавната опера в Русе Пламен Бейков. 

Първият оперен спектакъл ще бъде на 12-и юли тази година - "Риголето" от Джузепе Верди. Режисьор е Павел Герджиков, а диригент ще бъде Владимир Бошнаков. В ролята на Риголето ще се превъплъти баритонът Александър Крунев. Сценографията е на Иван Савов. Участват солисти, хор, балет и оркестър на русенската опера. 

Ден по-късно - на 13-и юли, русенската опера кани публиката на концерт на Симфоничния духов оркестър от Алтещетен, Швейцария. В него ще участва и Глория Пенчева - мецосопран.

"Този концерт ще бъде своеобразен подарък от ансамбъла и неговия диригент маестро Бенямин Цвик, участник в ежегодните диригентски курсове, организирани от Държавна о

Драматично-кукленият театър в Силистра ще подари на публиката две безплатни представления този месец. Това съобщиха от културната институция.

На 15 септември най-малките зрители ще могат да гледат куклената пиеса „Работна Мецана“ по едноименната приказка на Леда Милева. Драматизацията и постановката са на Теодора Попова-Лазарова, сценографията – на Диана Тодорова-Узунова, музиката- на Гергана Василева. Участват актьорите Елена Кешишева, Мима Дапкова и Недялко Неделчев.

Представлението е по повод празника на Силистра – Кръстовден.

На 22 септември - Ден на независимостта на България, по инициатива на кмета Александър Сабанов силистренските театрали ще изиграят комедията "Криворазбраната цивилизация" по Добри Войников. 

Сценичната адаптация и постановката са дело пловдивския режисьор Ивомир Игнатов – Кени. По думите му до

С изпълнение на цигуларя Светлин Радославов - Свет ще бъде открито второто издание на инициативата „Лято арт“, съобщиха от Сдружението с нестопанска цел „Клуб култура за Шумен“, организатор на инициативата. 

Събитието ще се проведе в Ганушевата къща в Шумен при вход свободен. 

Водеща на вечерта ще бъде актрисата Марияна Бранкованова. Авторски спектакъл ще се представят поетесата Камелия Кондова и актьорът Любен Чаталов.

„Разбрахме, че световноизвестният цигулар Светлин Радославов е на родова среща в Смядово. Успяхме да се свържем с него. Поканихме го да бъде наш гост и да зарадва публиката със свои изпълнения. Свет се съгласи. Изключително сме му благодарни", казват от „Клуб култура за Шумен“ в съобщение до медиите.

Както съобщихме, инициативата „Лято арт“ ще се проведе от 5 до 9 август в Ганушевата къща. 

В програмата са включени пое

По случай 130-ата годишнина от рождението на самоковския художник Наум Хаджимладенов в художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков ще бъде открита изложба живопис и показан документален филм, заснет по повод 85 години от рождението му. Това съобщи внукът на художника Евгени Слуцки.

Официалното откриване на експозицията ще бъде на 19 юни, сряда. 

Общо ще могат да бъдат видени 47 творби. Слуцки посочи, че творбите в изложба на дядо му са от всички периоди, в които е творил. Той определи като най - интересни рисунките, които е направил Наум Хаджимладенов, докато е бил студент. 

Художникът е обичал да рисува преминаващите хора в столично кафе, част от тези рисунки също могат да се видят в изложбата. Тя може да бъде разгледана в Самоков през следващите два месеца. 

Наум Хаджимладенов е роден в Самоков на 15 юли 1894 г. През 1914 г

Франсе е роден в семейство на музиканти. Баща му е директор на Консерваторията в Льо Ман, а майка му преподава пеене. Първата си пиеса той композира на 10-годишна възраст. Тя стига до педагожката Надя Буланже, която става негов основен преподавател. Франсе завършва Парижката консерватория и създава над 200 творби както за солови изпълнители, така и за камерни ансамбли, има и 16 балета.

Програмата завърши с Трио оп. 9 № 3 до минор от класика Лудвиг ван Бетовен, след което музикантите бяха дълго аплодирани и изпълниха бис.

И тази година старозагорци и гости на града ще могат да гледат лятно кино под звездите с любими български филми. Това съобщават на официалната страница на местната администрация. В рамките на два дни, 12 и 13 юли, те ще могат да видят на голям екран на Античен форумен комплекс „Августа Траяна“ лентите „Пулсът на танца“, която беше представена през февруари т.г. по кината, и „Голата истина за група Жигули“ на режисьора Виктор Божинов.

През юни зрителите имаха възможността да изберат кои два филма да вземат участие в лятно кино под звездите. Инициативата на община Стара Загора се състоя два пъти през лятото на 2023 година. Представени бяха филмите "В сърцето на машината", "Игра на доверие", "Привличане" и "Диви и щастливи", а в Града на липите гостуваха актьорите Александър Сано и Луиза Григорова - Макариев. 

Скулптури на лъв и антилопа в реален размер са част от проект за демонстрация на ефектите от климатичните промени, съобщи Ройтерс. Скулптурите бяха показани в Лондон. Те ще изминат 20 000 км от Африка до Северна Европа. 

"Стадото" е най-новият проект на екипа, стоящ зад "Малката Амал" - гигантска фигура на сирийско момиче, която обиколи света като символ на децата бежанци. 

През следващата година куклите лъв и антилопа ще пътуват от Конго до Норвегия. 

Идеята е, че група животни започват да бягат от град на град заради климатичните промени, към тях ще се присъединяват местни видове от съответните страни и така стадото ще нараства, каза художественият директор на проекта Амир Низар Зуаби. Организаторите планират да ангажират в проекта си отделните градове и общности. 

Скулптурите са направени от биоразградими материали - картон и тала

Картина на Тициан, намерена в найлонова торба, след като беше обявена за открадната, е продадена за 17,6 млн. британски лири, съобщи Би Би Си.

"Почивка по пътя към Египет", рисувана от венецианския художник Тициан по времето, когато е едва двайсетгодишен - през 1510 г., беше продадена на аукцион в Лондон, организиран от "Кристис".

Картината е била открадната от гостна стая в имението Лонглийт в Уилтшър, Великобритания, през 1995 г. Седем години по-късно платното е открито без рамката в пластмасова торба в Лондон. 

Цената, на която е продадена картината на аукциона, е рекордна за творба на Тициан, обявиха от "Кристис".

Лорд Бат, който наследи баща си, маркиза на Бат, през 2020 г., е собственик на имението Лонглийт. По думите му картината има изключителна история. 

Картината изобразява Дева Мария с малкия Исус и Йосиф. Тя е с ширина 60 с

"Дисни" даде статут на "легенди" на 14 артисти, оказали "значително влияние" върху наследството на компанията. Сред тях са Харисън Форд, Анджела Басет и Майли Сайръс, предаде Асошиейтед прес. 

Сред отличените са също режисьорът Джеймс Камерън, емблематичният филмов композитор Джон Уилямс, Джейми Лий Къртис, Кели Рипа и няколко творци зад кулисите. 

Знаменитостите бяха въведени в Залата на славата на "Дисни" на церемония в центъра "Хонда" в Анахайм, Калифорния по време на изложението Д23 (D23). Водещ на шоуто беше Райън Сийкрест. 

Харисън Форд, който първи прие наградата си, нарече себе си "помощник-разказвач", отбелязвайки съществения принос на сътрудниците си за кариерата му. Актьорът се развълнува, докато благодареше на главния изпълнителен директор на "Дисни" Боб Айгър, който му връчи наградата, за професионалните напътствия и прияте

Най-новата екранизация на майстора на ужасите Стивън Кинг - "Животът на Чък" с Том Хидълстън в главната роля, спечели най-престижната награда на Международния филмов фестивал в Торонто, предадоха Асошиейтед прес и АФП.

Наградата на публиката на водещия кинофестивал в Северна Америка се е превърнала в своеобразен предвестник на "Оскар"-ите, като през последните години предсказа някои от бъдещите победители в категорията за най-добър филм като "Зелената книга" и "Земя на номади". От 2012 г. всеки носител на топ отличието на фестивала е бил номиниран за най-добър филм на наградите на Американската киноакадемия.

Режисиран от Майк Фланаган, "Животът на Чък" е базиран на едноименния разказ на Стивън Кинг от 2020 г. Главната роля е поверена на британския актьор Том Хидълстън. Актьорския състав допълват Марк Хамил и Чиуетел Еджиофор.

Световната премиера на "Животът на

Албена Данаилова и Румен Цветков гостуват отново на „Варненско лято“, след като миналата година също зарадваха почитателите на класическата музика с камерен концерт заедно с пианистката Виолета Попова. Към двамата този път се присъедини Александър Сомов, с когото цигуларката гостува тази година на Мартенски музикални дни, заедно с пианистката Надежда Влаева. В тяхната програма в Русе също имаше произведение от Жан Франсе.

Албена Данаилова гостува от няколко дни във Варна и се включва в семинари заедно с Минчо Минчев в рамките на Международната музикална лятна академия на фестивала „Варненско лято“. Днес предстои вторият такъв, посветен на техниката на цигуларя с лява ръка. От 2008 г., след конкурс, тя е избрана за концертмайстор на Виенската филхармония, от 2011-а е водач на Ensemble Wien, а от тази година е професор във Виенския държавен университет. Родена е в семейството на цигуларя Боян Данаилов и пианистката Виолета Попова. Носител е на награди в конкурсите „Светослав Обретенов“, „Ян Коциян“, „Тибор Варга“, „Виторио Гуи“. Завършва Националната музикална академия в София при Нели Желева и проф. Дора Иванова, след което и Висшето училище за музика и театър в Рощок при проф. Петру Мунтеану. Свири на цигулка, предоставена й от Австрийската национална банка.

Румен Цветков изнесе и тази година майсторски клас във Варна. Тази вечер той ще участва в още един камерен концерт – заедно с пианиста Людмил Ангелов, с когото ще изпълнят творби от Лудвиг ван Бетовен. Цветков е гастролирал в десетки държави на четири континента. Професор е по виола и камерна музика в Консерваторията в Тилбург и Нов български университет. От 2021 г. е соло виолист на Симфоничния оркестър на кралската опера във Валенсия по лична покана на Зубин Мета. Провежда майсторски класове в Европа, САЩ и Азия. Свири от 4-годишен на цигулка. Специализирал е в Далас и Чикаго, има магистърска степен от Кралската консерватория в Нидерландия.

Александър Сомов е редовен гост-концертмайстор на Лондонската филхармония, Лондонския симфоничен оркестър и Шотландския камерен оркестър. Соло виолончелист е на Nothern Sinfonia в Нюкасъл и Страсбургската филхармония. Осъществява гастроли като солист с Щатскапеле Ахерн, Софийската филхармония, Българското национално радио. Преподава в Консерваторията на Страсбург, дава майсторски класове в България, Швеция и Франция.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.