NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Под прожектора Историята на първия чехословашки жираф е акцент в проекта на Чехия на Венецианското биенале тази година
5888
Под прожектора

Историята на първия чехословашки жираф е акцент в проекта на Чехия на Венецианското биенале тази година

Историята на първия чехословашки жираф е акцент в проекта на чешкия павилион на 60-ото издание на Венецианското биенале. В инсталацията, озаглавена „Сърцето на жирафа в плен е с дванадесет килограма по-леко“, Ева Котяткова и екипът й разказват за първия чехословашки жираф Ленка. ТРАГИЧНАТА ИСТОРИЯ НА ЛЕНКА Жирафът Ленка е заловен в Кения през 1954 г. и транспортиран до зоопарка в Прага, разказват от екипа на чешкия проект за Биеналето

| 13 Юли 2024, 10:17 ч.
Историята на първия чехословашки жираф е акцент в проекта на Чехия на Венецианското биенале тази година
Историята на първия чехословашки жираф е акцент в проекта на Чехия на Венецианското биенале тази година
Снимка © DFA

Историята на първия чехословашки жираф е акцент в проекта на чешкия павилион на 60-ото издание на Венецианското биенале. В инсталацията, озаглавена „Сърцето на жирафа в плен е с дванадесет килограма по-леко“, Ева Котяткова и екипът й разказват за първия чехословашки жираф Ленка.

Българските групи Attaxic и O.H. подгряват концерта на Cavalera в София, на 15 юли в „Маймунарника“, съобщават организаторите.

Attaxic имат корени в стоунър, дуум и груув метъла. В края на 2022 г. групата издаде дебютния си албум Blackout Second, включващ осем песни.  Музикантите са споделяли сцена с Dopelord, Bongzilla, Odd Crew, Yarotz, Savage Ravage и Brodnik. 

Три четвърти от членовете на групата са от Добрич – Кристиян (бас), Рейхан (китара) и Николай (барабани). Вокалистът им Алек, който е и ритъм китарист на бандата, е от Самоков.

O.H. е метъл група, създадена в края на 2000 година, във. Видин. За свой рожден ден, обаче, избират датата 9 януари 2001г., защото тогава е първата им публична изява – в апартамент, където отбелязват рождения ден на техен близък

Швейцарската фолк метъл група Eluveitie ще има концерт в София на 9 февруари 2025 година в Joy Station. Събитието е част от турне, наречено Ánv Rising – Europe Pt I, съобщават организаторите от BGTSC.

Девет години след последното си гостуване у нас, Eluveitie водят със себе си молдовската метъл група Infected Rain и швейцарско-германската симфонична метъл група Ad Infinitum.

Eluveitie е известна с  уникалния начин, по който смесва мелодичен дет метъл и традиционна келтска музика, посочват от BGTSC. Имат издаден албум Ategnatos и синглите Aidus и Exile Of The Gods.  „Изключително сме  развълнувани да споделим отново музиката си с нашите фенове. Турнето Ánv Rising – Europe Pt I не е просто поредица от концерти, това са вечери за

В живота трябва да си такъв, какъвто си, пък който те харесва – харесва, каза актрисата Мартина Вачкова, която днес отбелязва своя 65-и рожден ден. 

Тя не смята, че трябва да има роля в живота си. Ролите са за сцената, за пред камерите, отбелязва Вачкова.

По думите „да бъдеш нормален човек“ е едно от най-добрите послания, които е получила от своя баща – актьорът Григор Вачков (1932-1980). „Аз съм видяла той какъв беше и как се държеше с публиката. Не знам, че може да е друго. Просто съм повторила това, което е бил той - с всички да си поговори, на всеки да обърне внимание“, разказа Вачкова. 

Според нея артистите често влизат в образ и понякога се държат по-хладно, за да парират интимничене от страна на почитателите. 

„Аз съм виждала как се държат хората и с мои колеги и мога да забележа такава разлика. Към едни колеги те едва се доближават,

Изложбата „Претворения“ поставя акцент върху духовното като нравствено направление на човека.

Експозицията представя 71 различни по стилове и тематика картини, обединени от три основни елемента – портретът, морето и социално-духовното. 

Това каза поморийската художника Нели Тодорова на откриването на „Претворения“ в Дружеството на бургаските художници в Бургас. Това е 16-ата самостоятелна изложба на авторката.

Посланието на изложбата е хората да усетят духовността като пазител на нравствените ценности, идеала и пътя, който трябва да следваме, каза Нели Тодорова. Според нея, когато човек не вярва, той деградира. Възпитанието, образованието, ценностите, обществото – всичко е размито и цари бездуховност, заяви художничката.

Постарах се да няма повторения с предходните ми изложби, като този път, без съобразяване с различни стилистики, подбрах съвсем искр

На 6 септември е българската премиера на „Благи деяния“ на Йоргос Лантимос („Клети създания“, 2023), съобщават от „Форум филм“.

Режисьорът отново обеднява сили с дългогодишния си творчески партньор – сценариста Ефтимис Филипу („Кучешки зъб“, „Омарът“, „Убийството на свещения елен“), с когото създава необикновено кинопътешествие, изследващо темите за властта, контрола, свободната воля и динамиката на човешките взаимоотношения.  

В „Благи деяния“ участват двукратната носителка на „Оскар“ Ема Стоун, Маргарет Куали, Уилем Дефо, Хонг Чау и Джеси Племънс, чието изпълнение във филма беше отличено на фестивала в Кан с наградата за най-добра мъжка роля. Всеки един от актьорите влиза в различен образ, в три отделни истории, обединени от идейно-тематичното послание на филма.  

Първата история в

ТРАГИЧНАТА ИСТОРИЯ НА ЛЕНКА

Жирафът Ленка е заловен в Кения през 1954 г. и транспортиран до зоопарка в Прага, разказват от екипа на чешкия проект за Биеналето. Заради дългото пътуване и факта, че е била отделена от майка си твърде малка, както и че е било трудно да я изхранят в централноевропейския климат, Ленка умира от пневмония след две години в чешки плен. В местните медии се посочва, че пътят й до Прага също е нелек. „За да стигне от Кения до зоологическата градина в Прага, тя е трябвало да премине през труден, стресиращ транспорт до Хамбург и шестмесечна карантина, преди да намери своя нов, не напълно щастлив дом в Пражкия зоопарк. Временните и незадоволителни условия на първия чехословашки жираф скоро се отразяват на здравето й и вероятно в резултат на суровата зима Ленка се разболява, спира да яде и умира през март 1956 г., пише чешкото издание Seznam Zpravy.

Останките на младия жираф били дарени от Пражкия зоопарк на Националния музей, където работниците го разрязали, разтворили ненужните вътрешности и ги пуснали в канализацията на Прага, а препарираното тяло било изложено като един от най-атрактивните експонати до 2000-ата година, отбелязват местните медии.

СЛОЖНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ МЕЖДУ ХОРАТА И ПРИРОДАТА

„Тази инсталация представя критичен поглед към екологичните и деколониалните аспекти на улавянето и излагането на животни в плен. Тя включва различни арт обекти и звукови композиции, базирани на документи и разкази за живота и смъртта на Ленка, и има за цел да подтикне посетителите да размишляват върху начините, по които възприемаме и взаимодействаме с животинския свят“, пише изданието Майер Ригер. 

Премиера на фестивалния оркестър „Аполония“ е акцент в програмата на шестия ден на Празниците на изкуствата „Аполония“. Събитието ще се състои тази вечер в амфитеатъра в Созопол.  

„В продължение на всички тези години сме представяли не само най-успелите български изпълнители, но и сме подкрепяли младите и талантливи творци във всички жанрове.  Но музиката винаги е имала особено значение за созополските празници, тя има и специално място в художествената програма на фестивала“, отбелязват от екипа.

В концерта ще се изявят Албена Данаилова (цигулка –  концертмайстор на  Виенската филхармония), Светлин Русев (цигулка – концертмайстор на Филхармонията на Романска Швейцария, на Филхармонията в Сеул (2007/2015) и на Филхармоничния оркестър на Радио Франс (2005/2017), Лия Петрова (цигулка –  солис

Фестивал „Процес-Пространство“ ще се проведе за 35-и път в Балчик на 14 и 15 юни, съобщават от Исторически музей - Балчик. 

Мотото на форума е 3+5=∞/ДОПУСТИМО БЪДЕЩЕ. Фокусът на това издание е изкуството от Балканите, неговите проблеми, възможности и бъдещо развитие. Мотото залага основна тема на изданието, а именно намирането на общи хоризонти и допирни точни върху, които творци от района на Балканите биха могли да се обединят и работят заедно и всеки да представи своята визия за едно възможно бъдеще. Същевременно темата търси общи проблематики, както и перспективи за развитие и разгръщане на арт възможности и общи проекти. Концепцията е в събирането на едно място на идеите, творчеството и критиката на хора работещи и познаващи културната, художествената, социално-психологичната, проблематичната среда на Балканите, посочват още организаторите. 

Те казват

Филмът на Брад Пит, посветен на Формула 1, ще носи заглавието "Ф1", съобщиха АП и ДПА. Очаква се лентата да се появи по кината през следващата година.

Седемкратният шампион от Формула 1 Луис Хамилтън е съпродуцент на филма, който е заснет на няколко от световните писти. Сред тях е британската "Силвърстоун" - пистата на Гран При във Великобритания, както и писти в Унгария, Белгия, Абу Даби, "Сузука" в Япония и т.н. 

Брад Пит играе ролята на бивш пилот, който се завръща във Формула 1. Партнира му роденият в Лондон актьор Дамсън Идрис. Режисьор е Джоузеф Косински. 

В изявление Формула 1 обяви, че филмът ще дебютира по кината на 1 юни следващата година, отбелязва АП.

"Винаги, когато правя изложба край морето, колегите виждат морски неща в тях. За мен картините обаче са плод на емоции, които в момента на своето раждане нямат конкретна символика или тема. Рисувал съм картините специално за Бургас, но нямат заглавия, които да напомнят за града. Тук е по-скоро изобразена емоцията и любовта, която Бургас поражда в мен." Това каза в интервю художникът Васил Стоев, който след кратка пауза от няколко години отново откри своя нова самостоятелна изложба в бургаската галерия "Неси". 

За художника рисуването е необходимост. "Когато си свикнал на един ритъм, е трудно да го промениш. Освен ритъма обаче има и нещо друго. Когато човек е сам и се затвори в ателието, там пред платното той не си задава нарочно някакви идеи и теми. Всичко се случва изцяло емоционално. Живописта е един емоционален акт и в този момент оставаш абсолютно сам с платното. Отт

Мюзикълът „Криворазбраната цивилизация“ ще има нов осъвременен прочит на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". 

Очаква се премиерата да бъде на 1 ноември, съобщи директорката на културния институт Еделина Кънева. Тя бе във Варна по повод гостуването на спектакъла „Здравей! Как си, приятелю?“, на който е автор на идейния проект.

Кънева припомни, че се навършват 50 години от първото излъчване на мюзикъла „Криворазбраната цивилизация“ по националната телевизия и това е поводът трупата на Музикалния театър да реши да го възкреси на своя сцена. „Ще ползваме оригиналната музика на Дечо Таралежков, която е вълшебна. В нея има етно-джаз елементи и за времето си тя е била супер новаторска, а сега отново е много модерна“, каза директорката. Режисьор на новия спектакъл ще бъде Николай Гундеров, който е завършил в Чехия и е бил асистент на Иржи Менцел в

„Тази история е пример за сложните взаимоотношения между хората и природата и подчертава необходимостта от преосмисляне на нашите подходи към опазването и представянето на животни в съвременния свят“, казва Дейвид Вон в материал за Чешкото радио.  

Ева Котяткова научава историята на жирафа Ленка съвсем случайно. „Когато направих изложбата „Моето тяло не е остров“ в Националната галерия в Прага миналата година, тя включваше голямо табло за обяви, където посетителите можеха да оставят своите истории. И една от тях беше история за жираф и легендата, свързана с него. Твърди се, че по време на дисекцията са изпуснали останките от вътрешностите му в канализацията, което е трябвало да доведе до замърсяване на въздуха в горната част на Вацлавския площад и последващото му временно затваряне. Това ми се стори мощна метафора за токсичния въздух, който всички дишаме, който съдържа различни неразказани истории за потисничество. И може би малко метафорично отмъщение за мъртвото животно“, разказва авторката на проекта пред чешкото издание DenikN.

„Много ни интересуваха метафоричните трансформации на тялото – от диво животно, уловено в Кения до времето, когато е била част от Британската империя, през Ленка в зоопарка, до музеологичен обект и обект на науката“, обяснява кураторът на проекта Хана Янечкова, цитирана от местни медии.

ЕКИПЪТ

Освен Ева Котяткова и куратора Хана Янечкова по инсталацията на Венецианското биенале работят също Химали Сингх Соин и Дейвид Соин Тапесер, артистично дуо, живеещо в Лондон, както и колективът Gesturing Towards Decolonial Futures и колектив от деца и зрелостници, които влизат в ролята на разказвачи на историята за жирафа. Тяхната обща цел бе да създадат произведение, което да предложи на посетителите критичен поглед върху това как трябва да се отнасяме към света и природата, разказват от екипа на чешкия павилион. 

„Всички те разглеждат начините, по които срещаме животните, гледаме ги и научаваме за тях, като в същото време критикуват йерархиите, насилието и експлоатацията на природата, която често е част от тези процеси. Следователно проектът предлага различни начини на ангажираност, в които въображението и емоцията са толкова важни, колкото и историческият разказ“, разказват още от екипа на проекта. 

„Историята на Ленка за мен е нещо повече от изложбен проект. Възприемам го преди всичко като отворена рамка, в която могат да се чуят гласове в цялото им многообразие, които се отклоняват от официалната концепция за историята. Много съм благодарен за всички вдъхновяващи сътрудничества, които се надявам да продължат и да се развият дори след края на Биеналето – защото силно вярвам, че е еднакво важно историята на Ленка да се разказва и в училищата, и в други неартистични контексти, така че да може да стимулира въображението на други, по-равни и съпричастни светове“, казва Ева Котяткова.

Инсталацията може да бъде разгледана до 24 ноември в чешкия павилион във Венецианските градини. Както информирахме, тазгодишното издание на Биеналето бе официално открито на 20 април. Негов главен куратор е Адриано Педроза, а темата е „Чужденци навсякъде“. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Изложба на художника Румен Саздов "Крехки същества и металургия на любовта" беше открита в Прага
Ателиерният салон на българския художник Румен Саздов със заглавие: "Крехки същества и металургия на любовта" беше открит тази седмица в галерията на Българския културен институт в ...
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“, съобщават от театралната работилница. Първото представление ще се играе на 30 септември. Ко ...
Мирослава Кацарова представя концертната програма „Палома“
Певицата Мирослава Кацарова ще представи своята концертна програма „Палома“ (Paloma) във Варненската градска художествена галерия в рамките на съпътстващата програма на ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Под прожектора
5888
Под прожектора

Историята на първия чехословашки жираф е акцент в проекта на Чехия на Венецианското биенале тази година

Историята на първия чехословашки жираф е акцент в проекта на чешкия павилион на 60-ото издание на Венецианското биенале.Жирафът Ленка е заловен в Кения през 1954 г. и транспортиран до зоопарка в Прага, разказват от екипа на чешкия проект за Биеналето.

| 13 Юли 2024, 10:17 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Историята на първия чехословашки жираф е акцент в проекта на Чехия на Венецианското биенале тази година
Историята на първия чехословашки жираф е акцент в проекта на Чехия на Венецианското биенале тази година
Снимка © DFA

Историята на първия чехословашки жираф е акцент в проекта на чешкия павилион на 60-ото издание на Венецианското биенале. В инсталацията, озаглавена „Сърцето на жирафа в плен е с дванадесет килограма по-леко“, Ева Котяткова и екипът й разказват за първия чехословашки жираф Ленка.

ТРАГИЧНАТА ИСТОРИЯ НА ЛЕНКА

Българските групи Attaxic и O.H. подгряват концерта на Cavalera в София, на 15 юли в „Маймунарника“, съобщават организаторите.

Attaxic имат корени в стоунър, дуум и груув метъла. В края на 2022 г. групата издаде дебютния си албум Blackout Second, включващ осем песни.  Музикантите са споделяли сцена с Dopelord, Bongzilla, Odd Crew, Yarotz, Savage Ravage и Brodnik. 

Три четвърти от членовете на групата са от Добрич – Кристиян (бас), Рейхан (китара) и Николай (барабани). Вокалистът им Алек, който е и ритъм китарист на бандата, е от Самоков.

O.H. е метъл група, създадена в края на 2000 година, във. Видин. За свой рожден ден, обаче, избират датата 9 януари 2001г., защото тогава е първата им публична изява – в апартамент, където отбелязват рождения ден на техен близък

Швейцарската фолк метъл група Eluveitie ще има концерт в София на 9 февруари 2025 година в Joy Station. Събитието е част от турне, наречено Ánv Rising – Europe Pt I, съобщават организаторите от BGTSC.

Девет години след последното си гостуване у нас, Eluveitie водят със себе си молдовската метъл група Infected Rain и швейцарско-германската симфонична метъл група Ad Infinitum.

Eluveitie е известна с  уникалния начин, по който смесва мелодичен дет метъл и традиционна келтска музика, посочват от BGTSC. Имат издаден албум Ategnatos и синглите Aidus и Exile Of The Gods.  „Изключително сме  развълнувани да споделим отново музиката си с нашите фенове. Турнето Ánv Rising – Europe Pt I не е просто поредица от концерти, това са вечери за

В живота трябва да си такъв, какъвто си, пък който те харесва – харесва, каза актрисата Мартина Вачкова, която днес отбелязва своя 65-и рожден ден. 

Тя не смята, че трябва да има роля в живота си. Ролите са за сцената, за пред камерите, отбелязва Вачкова.

По думите „да бъдеш нормален човек“ е едно от най-добрите послания, които е получила от своя баща – актьорът Григор Вачков (1932-1980). „Аз съм видяла той какъв беше и как се държеше с публиката. Не знам, че може да е друго. Просто съм повторила това, което е бил той - с всички да си поговори, на всеки да обърне внимание“, разказа Вачкова. 

Според нея артистите често влизат в образ и понякога се държат по-хладно, за да парират интимничене от страна на почитателите. 

„Аз съм виждала как се държат хората и с мои колеги и мога да забележа такава разлика. Към едни колеги те едва се доближават,

Изложбата „Претворения“ поставя акцент върху духовното като нравствено направление на човека.

Експозицията представя 71 различни по стилове и тематика картини, обединени от три основни елемента – портретът, морето и социално-духовното. 

Това каза поморийската художника Нели Тодорова на откриването на „Претворения“ в Дружеството на бургаските художници в Бургас. Това е 16-ата самостоятелна изложба на авторката.

Посланието на изложбата е хората да усетят духовността като пазител на нравствените ценности, идеала и пътя, който трябва да следваме, каза Нели Тодорова. Според нея, когато човек не вярва, той деградира. Възпитанието, образованието, ценностите, обществото – всичко е размито и цари бездуховност, заяви художничката.

Постарах се да няма повторения с предходните ми изложби, като този път, без съобразяване с различни стилистики, подбрах съвсем искр

На 6 септември е българската премиера на „Благи деяния“ на Йоргос Лантимос („Клети създания“, 2023), съобщават от „Форум филм“.

Режисьорът отново обеднява сили с дългогодишния си творчески партньор – сценариста Ефтимис Филипу („Кучешки зъб“, „Омарът“, „Убийството на свещения елен“), с когото създава необикновено кинопътешествие, изследващо темите за властта, контрола, свободната воля и динамиката на човешките взаимоотношения.  

В „Благи деяния“ участват двукратната носителка на „Оскар“ Ема Стоун, Маргарет Куали, Уилем Дефо, Хонг Чау и Джеси Племънс, чието изпълнение във филма беше отличено на фестивала в Кан с наградата за най-добра мъжка роля. Всеки един от актьорите влиза в различен образ, в три отделни истории, обединени от идейно-тематичното послание на филма.  

Първата история в

Жирафът Ленка е заловен в Кения през 1954 г. и транспортиран до зоопарка в Прага, разказват от екипа на чешкия проект за Биеналето. Заради дългото пътуване и факта, че е била отделена от майка си твърде малка, както и че е било трудно да я изхранят в централноевропейския климат, Ленка умира от пневмония след две години в чешки плен. В местните медии се посочва, че пътят й до Прага също е нелек. „За да стигне от Кения до зоологическата градина в Прага, тя е трябвало да премине през труден, стресиращ транспорт до Хамбург и шестмесечна карантина, преди да намери своя нов, не напълно щастлив дом в Пражкия зоопарк. Временните и незадоволителни условия на първия чехословашки жираф скоро се отразяват на здравето й и вероятно в резултат на суровата зима Ленка се разболява, спира да яде и умира през март 1956 г., пише чешкото издание Seznam Zpravy.

Останките на младия жираф били дарени от Пражкия зоопарк на Националния музей, където работниците го разрязали, разтворили ненужните вътрешности и ги пуснали в канализацията на Прага, а препарираното тяло било изложено като един от най-атрактивните експонати до 2000-ата година, отбелязват местните медии.

Премиера на фестивалния оркестър „Аполония“ е акцент в програмата на шестия ден на Празниците на изкуствата „Аполония“. Събитието ще се състои тази вечер в амфитеатъра в Созопол.  

„В продължение на всички тези години сме представяли не само най-успелите български изпълнители, но и сме подкрепяли младите и талантливи творци във всички жанрове.  Но музиката винаги е имала особено значение за созополските празници, тя има и специално място в художествената програма на фестивала“, отбелязват от екипа.

В концерта ще се изявят Албена Данаилова (цигулка –  концертмайстор на  Виенската филхармония), Светлин Русев (цигулка – концертмайстор на Филхармонията на Романска Швейцария, на Филхармонията в Сеул (2007/2015) и на Филхармоничния оркестър на Радио Франс (2005/2017), Лия Петрова (цигулка –  солис

Фестивал „Процес-Пространство“ ще се проведе за 35-и път в Балчик на 14 и 15 юни, съобщават от Исторически музей - Балчик. 

Мотото на форума е 3+5=∞/ДОПУСТИМО БЪДЕЩЕ. Фокусът на това издание е изкуството от Балканите, неговите проблеми, възможности и бъдещо развитие. Мотото залага основна тема на изданието, а именно намирането на общи хоризонти и допирни точни върху, които творци от района на Балканите биха могли да се обединят и работят заедно и всеки да представи своята визия за едно възможно бъдеще. Същевременно темата търси общи проблематики, както и перспективи за развитие и разгръщане на арт възможности и общи проекти. Концепцията е в събирането на едно място на идеите, творчеството и критиката на хора работещи и познаващи културната, художествената, социално-психологичната, проблематичната среда на Балканите, посочват още организаторите. 

Те казват

Филмът на Брад Пит, посветен на Формула 1, ще носи заглавието "Ф1", съобщиха АП и ДПА. Очаква се лентата да се появи по кината през следващата година.

Седемкратният шампион от Формула 1 Луис Хамилтън е съпродуцент на филма, който е заснет на няколко от световните писти. Сред тях е британската "Силвърстоун" - пистата на Гран При във Великобритания, както и писти в Унгария, Белгия, Абу Даби, "Сузука" в Япония и т.н. 

Брад Пит играе ролята на бивш пилот, който се завръща във Формула 1. Партнира му роденият в Лондон актьор Дамсън Идрис. Режисьор е Джоузеф Косински. 

В изявление Формула 1 обяви, че филмът ще дебютира по кината на 1 юни следващата година, отбелязва АП.

"Винаги, когато правя изложба край морето, колегите виждат морски неща в тях. За мен картините обаче са плод на емоции, които в момента на своето раждане нямат конкретна символика или тема. Рисувал съм картините специално за Бургас, но нямат заглавия, които да напомнят за града. Тук е по-скоро изобразена емоцията и любовта, която Бургас поражда в мен." Това каза в интервю художникът Васил Стоев, който след кратка пауза от няколко години отново откри своя нова самостоятелна изложба в бургаската галерия "Неси". 

За художника рисуването е необходимост. "Когато си свикнал на един ритъм, е трудно да го промениш. Освен ритъма обаче има и нещо друго. Когато човек е сам и се затвори в ателието, там пред платното той не си задава нарочно някакви идеи и теми. Всичко се случва изцяло емоционално. Живописта е един емоционален акт и в този момент оставаш абсолютно сам с платното. Отт

Мюзикълът „Криворазбраната цивилизация“ ще има нов осъвременен прочит на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". 

Очаква се премиерата да бъде на 1 ноември, съобщи директорката на културния институт Еделина Кънева. Тя бе във Варна по повод гостуването на спектакъла „Здравей! Как си, приятелю?“, на който е автор на идейния проект.

Кънева припомни, че се навършват 50 години от първото излъчване на мюзикъла „Криворазбраната цивилизация“ по националната телевизия и това е поводът трупата на Музикалния театър да реши да го възкреси на своя сцена. „Ще ползваме оригиналната музика на Дечо Таралежков, която е вълшебна. В нея има етно-джаз елементи и за времето си тя е била супер новаторска, а сега отново е много модерна“, каза директорката. Режисьор на новия спектакъл ще бъде Николай Гундеров, който е завършил в Чехия и е бил асистент на Иржи Менцел в

СЛОЖНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ МЕЖДУ ХОРАТА И ПРИРОДАТА

„Тази инсталация представя критичен поглед към екологичните и деколониалните аспекти на улавянето и излагането на животни в плен. Тя включва различни арт обекти и звукови композиции, базирани на документи и разкази за живота и смъртта на Ленка, и има за цел да подтикне посетителите да размишляват върху начините, по които възприемаме и взаимодействаме с животинския свят“, пише изданието Майер Ригер. 

„Тази история е пример за сложните взаимоотношения между хората и природата и подчертава необходимостта от преосмисляне на нашите подходи към опазването и представянето на животни в съвременния свят“, казва Дейвид Вон в материал за Чешкото радио.  

Ева Котяткова научава историята на жирафа Ленка съвсем случайно. „Когато направих изложбата „Моето тяло не е остров“ в Националната галерия в Прага миналата година, тя включваше голямо табло за обяви, където посетителите можеха да оставят своите истории. И една от тях беше история за жираф и легендата, свързана с него. Твърди се, че по време на дисекцията са изпуснали останките от вътрешностите му в канализацията, което е трябвало да доведе до замърсяване на въздуха в горната част на Вацлавския площад и последващото му временно затваряне. Това ми се стори мощна метафора за токсичния въздух, който всички дишаме, който съдържа различни неразказани истории за потисничество. И може би малко метафорично отмъщение за мъртвото животно“, разказва авторката на проекта пред чешкото издание DenikN.

„Много ни интересуваха метафоричните трансформации на тялото – от диво животно, уловено в Кения до времето, когато е била част от Британската империя, през Ленка в зоопарка, до музеологичен обект и обект на науката“, обяснява кураторът на проекта Хана Янечкова, цитирана от местни медии.

ЕКИПЪТ

Освен Ева Котяткова и куратора Хана Янечкова по инсталацията на Венецианското биенале работят също Химали Сингх Соин и Дейвид Соин Тапесер, артистично дуо, живеещо в Лондон, както и колективът Gesturing Towards Decolonial Futures и колектив от деца и зрелостници, които влизат в ролята на разказвачи на историята за жирафа. Тяхната обща цел бе да създадат произведение, което да предложи на посетителите критичен поглед върху това как трябва да се отнасяме към света и природата, разказват от екипа на чешкия павилион. 

„Всички те разглеждат начините, по които срещаме животните, гледаме ги и научаваме за тях, като в същото време критикуват йерархиите, насилието и експлоатацията на природата, която често е част от тези процеси. Следователно проектът предлага различни начини на ангажираност, в които въображението и емоцията са толкова важни, колкото и историческият разказ“, разказват още от екипа на проекта. 

„Историята на Ленка за мен е нещо повече от изложбен проект. Възприемам го преди всичко като отворена рамка, в която могат да се чуят гласове в цялото им многообразие, които се отклоняват от официалната концепция за историята. Много съм благодарен за всички вдъхновяващи сътрудничества, които се надявам да продължат и да се развият дори след края на Биеналето – защото силно вярвам, че е еднакво важно историята на Ленка да се разказва и в училищата, и в други неартистични контексти, така че да може да стимулира въображението на други, по-равни и съпричастни светове“, казва Ева Котяткова.

Инсталацията може да бъде разгледана до 24 ноември в чешкия павилион във Венецианските градини. Както информирахме, тазгодишното издание на Биеналето бе официално открито на 20 април. Негов главен куратор е Адриано Педроза, а темата е „Чужденци навсякъде“. 

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Изложба на художника Румен Саздов "Крехки същества и металургия на любовта" беше открита в Прага
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“
Мирослава Кацарова представя концертната програма „Палома“
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.