От днес до неделя (12- 14 юли) в старата крепост над град Кюстендил ще се проведе фестивалът "Хисарлъка Experience", съобщиха организаторите от Collective Crew.
Експозиция на пейзажна живопис откри Стефан Кирков в Художествена галерия „Кирил Петров“ в Монтана.
Авторът представи 80 свои творби, 40 от които дари чрез томбола на образователни, социални и държавни институции. При представянето на творчеството си той обясни, че рисуването не е само на платно, то трябва да присъства във всяка една работа, с която художникът се захване.
Творецът има 18 самостоятелни изложби, като се изявява в областта на реалистичната пейзажна живопис. Сюжетите за своите картини черпи от природните красоти на родния край и величествената Рила планина.
Стефан Кирков е роден през 1943 година в село Бели брод, област Монтана. Завършва техникума по механотехника „Юрий Гагарин“. През този период рисува любителски всичко, което е необходимо за училището: плакати, портрети, лозунги и други. През 1961 година спира да твори за четири години. През това
Певецът, пианист, тромпетист и композитор Боби Вълчев подари на хиляди пловдивчани и гости на града джаз концерт в Античния театър, който премина под светлината на общо 17 000 свещи. Публиката наброяваше няколко хиляди души, а Вълчев и музикантите от Биг Бенд - Пловдив изпълниха за тях световноизвестни джаз произведения на Франк Синатра, Майкъл Бубле, Луис Армстронг и много други.
Концертът беше открит с песента "Cry me a river" и продължи с други познати джаз класики като "Sway" и "Fly me to the moon". Към някои от песните Боби Вълчев добави авторски акцент, като засвири на тромпет заедно с Биг Бенд - Пловдив. Комбинацията от джаз музика и инсталацията от хиляди свещи превърна вечерта във визуален спектакъл.
Според организаторите на събитието идеята за изявата на свещи се ражда в Дубай, като подобни концерти с толкова голям брой свещи са рядкост. Към м
Световното турне на танцовото шоу „Огънят на Анадола“ минава през България през август, съобщават организаторите.
След Америка, Китай, Европа и голямата гала в Истанбул на 29 юни, трупата ще танцува в летните театри на Шумен (2 август), Велико Търново (3 август), Варна (4 август) и Бургас (5 август), както и в Античния театър в Пловдив (6 август) и „Арена Спартак“ в Кърджали (8 и 9 август).
„България има много специално място в сърцето ми. Обичам страната Ви, усещам ритъма на българските танци, откривам много близки елементи между тях и турския традиционен танц. Някои от танцьорите са български турци в трупата и това прави връзката ни още по-дълбока. За първи път ще представим нашия спектакъл в български градове, в кои
Фестивалът за дизайн Pictoplasma се завръща във Варна с второ, балканско издание, съобщават организаторите.
По думите им от 6 до 8 септември Варна ще се превърне в епицентър за водещи дизайнери от България, Северна Македония, Румъния, Сърбия, Хърватия и Украйна. Те ще покажат най-новите тенденции в дизайна на персонажи от сферите на съвременно изкуство, стрийт арт, мода, илюстрация и анимация с балкански привкус.
Участници в събитието са дизайнери, илюстратори, аниматори и графити артисти, сред които Алекси Иванов (България), Александър Гергинов (България), Александра Георгиева - Sashettu (България), Karadime studio (България), Небойша Цветкович (Сърбия), Петя Савова (България), Ruki Chuki (Северна Македония), Saddo (Румъния), Sestry Feldman (Украйна), Славен Лунар (Хърватия).
В програмата има също концерт
Две изложби съпътстват 20-тия Световен фестивал на анимационния филм (СФАФ), който бе открит снощи във Варна. Те са подредени във Фестивалния и конгресен център.
Подготвени са от режисьора, аниматор, художник и преподавател в Нов български университет Пенчо Кунчев, който е един от организаторите на фестивала.
Едната експозиция показва плакати на филми, получили през годините Гран при на анимационния фестивал във Варна, чието първо издание е през 1979 г. Тогава приза получава лентата „Алегро нон тропо“ на Бруно Бозето. Събирането на плакатите за изложбата не беше лесно, каза Кунчев. Някои от авторите не са откликнали на поканата или са починали, други се оказало, че не пазят афишите си, поясни той. Има обаче и кинотворци, като Йежи Куча от Полша, режисьор на наградения през 1987 г. „Парад“, който е направил наново плакат специално за с
На сцената през трите вечери ще излязат P.I.F., Руши, Мерудия, Jin Monic, Ethno Venture, Yana, Leena и KOPRIVA.
Събитието е със свободен достъп, а в програмата са включени различни занимания за деца. Освен музикалната програма, ще има изложби и инсталации на местни артисти, които ще допринесат за уникалната атмосфера на фестивала, казаха още организаторите.
На музикалната сцена в първата вечер ще излязат Мерудия, Ethno Venture и Kopriva.
През втория ден на фестивала ще се представят Рушен Видинлиев - Руши, Yana и Leena.
В последната вечер пред публиката ще се представят група P.I.F. и Jin Monic.
Филмът "Седемте самураи" на Акира Куросава празнува 70-ата си годишнина тази година, съобщи Асошиейтед прес. Независимо от възрастта си, епосът на Куросава все още спира дъха с виталността си.
Да го гледаш пак означава да бъдеш увлечен, отново и отново, от действието и дълбочината на визията. "Седемте самураи" се разгръща бързо и решително, с темпото на ронина Камбей Шимада, с което той се впуска в битка. Филмът прелита над оризови полета и по горски пътеки. Камерата на Куросава не се опитва да предугади къде се развива действието, а го следва стремглаво.
За повечето от почитателите си "Седемте самураи" също е вид преследване. И не защото филмът на Куросава е изплъзващ се, всъщност той е сравнително ясна приказка, разказана и заявяваща ясно посланието си. Мистерията в него е по-скоро като тази, запазената за велик монумент, чието съществуване е колкото необозримо, толк
Голямата награда на международния кинофестивал в Карлови Вари, Чехия - "Кристален глобус", беше спечелена от филма на британския режисьор Марк Къзънс "Бърз поглед към по-дълбоки неща" (A Sudden Glimpse to Deeper Things), съобщи "Ческе новини".
Филмът представя живота британската художничка Уилхелмина Барнс-Греъм.
"Кристалният глобус" беше връчен от президента на фестивала Иржи Бартошка. Освен статуетка, победилият филм получава и награда от 25 хил. щатски долара, която се разпределя по равно между режисьора и продуцента на филма.
В конкурсната програма на фестивала тази година се състезаваха 12 продукции. Наградата за режисура получи сингапурката Нелиша Лоу за пълнометражния си дебют "По въже". Специалната награда на журито и премия от 15 хил. щатски долара спечели норвежкият филм "Завинаги", режисиран от Лиля Инголфсдотир и разглеждащ мястото
Международният филмов фестивал „Любовта е лудост“ тази година е изключително силен с това, че ни представя много различни автори. Това издание е още по-добро от миналогодишното, каза режисьорът Момчил Карамитев, който е председател на журито на форума.
Заедно с него филмите от конкурса оценяват турският режисьор и продуцент Ахмед Бояджиоглу и унгарският режисьор Исти Мадарас.
Според Карамитев още първото заглавие в програмата, с което се откри фестивалът, „Все още има утре“ на режисьорката Паола Кортелези, която изпълнява и главната роля, е показало, че в киното е важна както драмата, така и забавлението. В него има намигване към неореализма, защото е черно-бял. Историята показва истинска драма с проблеми с домашно насилие, но по един много приятен и динамичен начин, посочи той.
Карамитев намира за много добри и двата филма с
Наградите на Гилдията на сценаристите в САЩ ще бъдат връчени за 77-и път на 15 февруари 2025 г., съобщи електронното издание Скрийн дейли, позовавайки се на информация за предстоящите събития на Гилдията.
Номинациите за оригинален, адаптиран и документален сценарий ще бъдат обявени на 9 януари 2025 г., а окончателното гласуване ще се проведе от 13 януари до 27 януари 2025 г.
Церемонията за 77-ите награди на Гилдията на сценаристите в САЩ ще се проведе едновременно на две места - в Ню Йорк и в Лос Анджелис.
Има много пари за култура, каза министър Найден Тодоров, след като обяви, че до 2026 година трябва да бъдат усвоени над 95 милиона лева по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Една от програмите му е свързана с Националния фонд „Култура“ (НФК), който отскоро има нов изпълнителен директор – Диана Димитрова.
„Имаше известни проблеми с тази програма. Фонд „Култура“ работи по „Проект 42“, който е изключително важен за развитието на културата в България. Важен е в няколко направления. От една страна, подпомага създаването на културен продукт. От друга страна, подпомага разпространението му. От трета страна, подпомага развитието на културните политики на общините. Това са шест програми към този проект, които са свързани с тези три цели&ldq
През деня изложби на артисти, концептуален базар за творци и многобройни занаятчийски изделия ще допълнят изживяването. За децата ще има организирани игри, арт работилници, атракциони и други занимания.
За първи път по време на тазгодишното издание ще има отворена сцена, където посетителите ще имат възможността да се проявят и да споделят своя музикален талант пред публиката.
Съорганизатори на събитието са Община Кюстендил и местното сдружение по туризъм.