NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Цигуларите Минчо Минчев и Албена Данаилова провеждат семинар, в рамките на фестивала „Варненско лято“
5764
Калейдоскоп

Цигуларите Минчо Минчев и Албена Данаилова провеждат семинар, в рамките на фестивала „Варненско лято“

Професорите Минчо Минчев и Албена Данаилова провеждат семинар в рамките на Международната музикална лятна академия, която е част от програмата на фестивала „Варненско лято“. Срещите се провеждат в Националното училище по изкуствата „Добри Христов“. В момента проф. Минчо Минчев води и майсторски клас там

| 11 Юли 2024, 14:38 ч.
Цигуларите Минчо Минчев и Албена Данаилова провеждат семинар, в рамките на фестивала „Варненско лято“
Цигуларите Минчо Минчев и Албена Данаилова провеждат семинар, в рамките на фестивала „Варненско лято“
Снимка © DFA

Професорите Минчо Минчев и Албена Данаилова провеждат семинар в рамките на Международната музикална лятна академия, която е част от програмата на фестивала „Варненско лято“. Срещите се провеждат в Националното училище по изкуствата „Добри Христов“.

Довечера в Националния театър на Сараево с тържествена церемония се открива 30-ият Сараевски кинофестивал (SFF), предаде босненската агенция ФЕНА.

Най-големият регионален филмов фестивал отново събира почитатели на седмото изкуство в столицата на Босна и Херцеговина, режисьори от страните от региона и света, които в следващите седем дни ще се насладят не само на филмови продукции, но и на множество съпътстващи събития.

В състезателната част на тазгодишното издание на фестивала ще бъдат показани осем пълнометражни игрални, 17 пълнометражни документални, пет късометражни, девет късометражни документални и 11 студентски филма.

От дни из града се веят червените знамена на Сараевския филмов фестивал, а туристи изпълват централните улици. Няколко летни кина са готови да посрещнат публиката.

Честта да открие фестивала се падна на филма на режисьора о

„Завряна в ъгъла (бъдеща) изложба №4“ на Недко Солаков се удължава до 27 октомври. Експозицията е представена в Двореца, информират от Националната галерия.

От екипа на галерията припомнят, че проектът „Завряна в ъгъла самостоятелна изложба“ (‘A Cornered Solo Show’) започва още през 2021, когато авторът се обръща към директори и главни куратори на известни музеи с молбата да му предоставят „незначителен“ ъгъл в сградите на техните институции – ъгъл, който никога не е използван за изложби, но публиката има достъп до него.

„Досега са реализирани три „ъгъла“ в големи европейски музеи: №1 – в MUDAM, Музея за модерно изкуство на Великия херцог Жан в Люксембург (2021), №2 – в MAXXI – Националния музей на изкуството на ХХI век в Рим (2022), и в Горно Белведере във Виена, където „За

Пътуващ театър „Скрин“ и Сдружение „Седемте изкуства“ гостуват във Велико Търново със своя проект „Цирк в парка“. 

Събитието ще се проведе в парк "Дружба" на 10 и 11 август, съобщиха организаторите.

Присъстващите ще видят изявите на жонгльора от Полша Андрей Сойка, клоуна Златина Стойчева, мима Здравка Маринова и огнената царица Даниана Коева. Също така са организирани и творчески работилници за малки и големи.

Програмата на събитието ще започне на 10 август с работилница по жонглиране и ще продължи с работилница по ритмика. 

Цирковият моноспектакъл "Среща" и огненият моноспектакъл "Другото лице" ще са вечерта. 

Вторият ден ще започне  с представлението "Душата на клоуна", ще продължи с "Приказка за пантомимата" и с работилница по пантомима.

Под сянката на широколистни и иглолистни дървета ще се случи една циркова магия, прию

Актрисата Моника Белучи получи наградата на Асоциацията на чуждестранната преса в Италия за цялостни постижения, съобщи ДПА. 

Петдесет и девет годишната Белучи, която стана известна с ролите си в "Матрицата" и "Спектър", получи приза "Глобо д`Оро" (итал. "Златен глобус") на церемония в Рим повече от четвърт век, след като получи първия си "Глобо д`Оро" за най-добра актриса през 1998 г. в L`ultimo capodanno ("Последната новогодишна нощ"). 

На церемонията във Вила Масимо Белучи беше придружена от партньора си - американския режисьор Тим Бъртън. 

Наградата "Глобо д`Оро" за най-добър филм беше присъдена на италианската режисьорка Паола Кортелези за "Все още има утре”. Най-добър документален филм е "Ода за Неапол" на Труди Стайлър, съпруга на британския изпълнител Стинг. 

Наградите "Глобо д"Оро" се връчват от Асоциацията на чуждестранна

Историческият музей в Исперих реставрира и дигитализира движими културни ценности от архивните фондове. Дейностите са по проект „Съвременни решения за опазване и съхранение на движимото културно наследство“, чието изпълнение вече приключва, съобщи д-р Веселина Белева, главен уредник в културната институция.

Финансирането на проекта на Историческия музей в Исперих е от конкурсната сесия на Министерство на културата за проекти в областта на движимото културно наследство, музеите и художествените галерии. Проектът допълва, надгражда и оптимизира условията за съхранение и опазване на движимите културни ценности на шест основни музейни фонда: „История на България XV-XIX век“, „Нова и най-нова история“, „Етнография“, „Археология“, „Нумизматика“ и „Художествен“.

В изпълнение на проектните дейности е осигурено предвиденото съвременно допълващо оборудване, благодарение на коет

В момента проф. Минчо Минчев води и майсторски клас там. Вчера премина първият семинар на професорите, посветен на работата на цигуларите с лява ръка. В разговора се включиха и цигуларят Димитър Буров и виолистът Румен Цветков, които също имаха майсторски класове във Варна. 

Много отдавна исках да стане този семинар, каза проф. Минчев пред аудиторията. Заедно с проф. Данаилова те дадоха съвети за овладяването на проблеми при свиренето и демонстрираха добри практики за постановката на ръцете, за добро изпълнение на вибрато и преходи. 

Не е сложно да се свири на цигулка, стига да знаеш какво искаш. Трябва да се опитва, търсейки, и когато се случи добре, да разберем и да запомним какво сме направили и комбинирали, за да го съхраним, каза Минчев. 

Той призна обаче, че цигуларят работи всеки ден, а на другия не винаги надгражда, а често започва отначало. Освен това преминаването в детска възраст през различните размери на инструмента също изисква изучаване наново на постановката, докато не се стигне до „цяла“ цигулка. 

Той препоръча на младежите да се упражняват всеки ден, но с контрол от преподавател или близък, който следи развитието им, и подчерта, че трябва да се вярва на педагога.

Британският рок певец Род Стюарт защити подкрепата си за Украйна, след като беше освиркан на концерт в Германия, съобщи Пи Ей мидия/ДПА. По време на събитието  беше показано изображение на украинския президент Володимир Зеленски, както и знамето на Украйна. 

Стюарт открито поддържа Украйна, която е разкъсвана от войната. Изпълнителят подпомогна семейство от седем бежанци, бягащи от руската инвазия, като им осигури жилище и се погрижи за сметките им. Стюарт и преди използва хита от 1991 г. Rhythm Of My Heart по време на турнетата си в знак на солидарност към Украйна. Той описва песента като "военна". 

„Подкрепях украинския народ през цялата война“, каза Род Стюарт пред Пи Ей мидия. 

„Членове на моето семейство осигуриха доставки на стоки до Украйна. Освен това наех къща във Великобритания за едно бежанско семейство, както и осигурих работа на

За седми път Община Севлиево организира рок фест „Хоталич“. 

Тази година събитието ще се състои на 23 и 24 август, съобщиха от местната администрация. 

На 23 август, петък, на сцената на средновековната крепост ще се качат "Керана и космонавтите", следвани от "Конкурент" и "Фанданго“, а за финал е най-доброто от "Мери бойс бенд", посочват организаторите. 

Вторият фестивален ден по традиция стартира със севлиевска група - тази година това са Pretty Angelic. След тях на сцената ще излязат Team Dream, Caliberty и Милена, а хедлайнерите "Кикимора" ще забиват до късно и обещават невиждан купон, допълват от Община Севлиево. 

„Радвам се, че "Хоталич" се наложи като рок дестинация. Общината и нашите партньори правим всичко възможно събитието да е достъпно за максимално широк кръг хора и затова за седма поредна година не продаваме

Музикантите от група „Колдплей“ са поредните, които се разделиха с мениджъра си след съдебен процес. Това се случи и на Тейлър Суифт и Кеша, а в миналото на „Секс пистълс“, сред много други.

Миналата седмица „Колдплей“ се споразумяха с мениджъра си Дейв Холмс по заведеното от него дело и своя насрещен иск, за да избегнат публичност, съобщи британската преса. Дейв Холмс беше мениджър на групата 22 години, но когато изтече договорът им през 2022 г., музикантите не го подновиха. Той заведе дело за неизплатени комисиони през август 2023 г., а те отговориха през октомври с насрещен иск за 14 милиона британски лири.

Приключването на спора струва на „Колдплей“ седемцифрена сума, твърди в. „Сън“, като се позовава на съдебни документи.

Холмс претендираше, че не му е платена комисиона за приноса му към неиздадените 10-и и 11-и албум на групата, по които той е имал много

Художествената галерия в Русе представя изложба на художници-юбиляри, чиито творби са част от фонда на културния институт. Това съобщи директорът на Русенската галерия Елена Великова.

В експозицията са включени творби на Васил Стоилов, Борис Иванов, Георги Баев, Петър Дочев, Александър Терзиев, Георги Чапкънов, както и на русенските художници Йордан Денев, Йордан Парашкевов, Димитър Хинков, Димитър Радков, Лъчезар Станев и Даниела Максимова, Александър Симов, Десислав Михайлов и Иван Хубанов.

"Тази изложба е възможност да бъдат припомнени творби, от които русенската публика ще остане приятно изненадана. Част от тях предстои да участват в национални изложби", обясни Великова.

Експозицията може да бъде видяна до края на месеца. 

Българската компания „Дерида“ прави днес премиера в мавзолея на археологическия парк „Виминациум“, в Сърбия. Танцовият пърформанс ChronoRay е копродукция с Белградския археологически институт и е част от проекта Dancing Histor(y)ies, който цели да срещне историческото наследство със съвременния танц, като му вдъхне нов живот и създаде връзка между миналото и настоящето, разказват от „Дерида“.

Премиерата е и част от фестивала ReMoving Borders на „Виминациум“.

Хореографията и постановката на ChronoRay са на Живко Желязков, артистичен директор на Derida Dance Center. Специалното визуално въздействие в спектакъла е изградено с видео мапинг и 3D прожектиране, което преобразява внушителната среда на мавзолея. То е на Ивелина Иванова, която е част от Studio P

Според проф. Данаилова най-важно е свиренето да се почувства. Когато сме малки и учителят ни обяснява, на нас ни е скучно. Когато обаче усетим цигулката като част от тялото и дори от душата, се отварят врати, сподели тя. Нейното мнение също е категорично, че децата трябва да имат контрол при свиренето, защото иначе „тръгват по други пътеки“. 

Фокус в семинара бе лекотата, с която трябва да се свири на струнни инструменти. И двамата професори споделиха схващане, че е важно изпълнителят да усеща свобода в движенията си и да намери начин да функционира леко. Бе коментирано, че лявата ръка прави интонацията и вибратото и при нея има проблеми с преходите и артикулацията. Според Данаилова в прехода участва цялата ръка и тя трябва да е лекичка. Тя посъветва музикантите да си представят прехода. Същото Минчо Минчев обясни с думите: „ръката трябва да знае колко път я чака“. 

Оказа се, че свиренето на гами е било омразно и за майсторите, когато са били деца. По думите на Минчев обаче то е важно за артикулацията и интонацията. Бе обсъдено и участието на левия палец в техниката на цигуларя. Според всички преподаватели той трябва да не е стегнат, а напълно освободен. Темата коментира и Димитър Буров, който смята, че артикулацията трябва да се изработи още в ранна възраст, задължително с гами и етюди. 

Вторият семинар на Минчо Минчев и Албена Данаилова ще бъде на 13 юли от 15:00 ч. Майсторският клас на професора в лятната академия продължава до 14 юли, когато е и състезанието за цигулките от фонда на Минчев. Същата вечер с концерт ще се представят изявени негови ученици. 

Албена Данаилова гостува на фестивала „Варненско лято“ и като изпълнител

Тя ще изнесе концерт заедно с Румен Цветков (виола) и Александър Сомов (виолончело) утре, 12 юли, в 19:00 ч. в Градската художествена галерия. В програмата са произведения от Франц Шуберт, Жан Франсе и Лудвиг ван Бетовен. Тримата български музиканти се изявяват в Австрия, Испания и Франция. Данаилова е първата дама концертмайстор на Виенската филхармония, Сомов е първи виолончелист на Страсбургската и чест гост на Лондонската филхармония, Цветков свири в Испания и има преподавателска кариера в Мадрид и София.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“
Изложбата "България и мозайките" гостува в Попово. Експозицията е подредена в галерия „Кирил Майски“ на Историческия музей в града, съобщи директорът на културната инст ...
„Решение за раздяла“ на Парк Чанг-ук с единствена прожекция в кино „Одеон“
Филмът на Парк Чанг-ук – „Решение за раздяла“, отличен с награда за най-добър режисьор на фестивала в Кан през 2022 г., ще има единствена прожекция на 26 септемвр ...
Галерия Doza ще бъде домакин на международен търг с произведения на изкуството
Повече от 40 съвременни български художници и над 60 актуални произведения на изкуството ще бъдат предложени на международен търг на живо в галерия Doza и онлайн на британската пла ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хас ...
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Тикер в 20:00 ч.
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното изда ...
Начало Калейдоскоп
5764
Калейдоскоп

Цигуларите Минчо Минчев и Албена Данаилова провеждат семинар, в рамките на фестивала „Варненско лято“

Професорите Минчо Минчев и Албена Данаилова провеждат семинар в рамките на Международната музикална лятна академия, която е част от програмата на фестивала „Варненско лято“. Срещите се провеждат в Националното училище по изкуствата „Добри Христов“.Много отдавна исках да стане този семинар, каза проф. Минчев пред аудиторията.

| 11 Юли 2024, 14:38 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Цигуларите Минчо Минчев и Албена Данаилова провеждат семинар, в рамките на фестивала „Варненско лято“
Цигуларите Минчо Минчев и Албена Данаилова провеждат семинар, в рамките на фестивала „Варненско лято“
Снимка © DFA

Професорите Минчо Минчев и Албена Данаилова провеждат семинар в рамките на Международната музикална лятна академия, която е част от програмата на фестивала „Варненско лято“. Срещите се провеждат в Националното училище по изкуствата „Добри Христов“.

В момента проф. Минчо Минчев води и майсторски клас там. Вчера премина първият семинар на професорите, посветен на работата на цигуларите с лява ръка. В разговора се включиха и цигуларят Димитър Буров и виолистът Румен Цветков, които също имаха майсторски класове във Варна. 

Довечера в Националния театър на Сараево с тържествена церемония се открива 30-ият Сараевски кинофестивал (SFF), предаде босненската агенция ФЕНА.

Най-големият регионален филмов фестивал отново събира почитатели на седмото изкуство в столицата на Босна и Херцеговина, режисьори от страните от региона и света, които в следващите седем дни ще се насладят не само на филмови продукции, но и на множество съпътстващи събития.

В състезателната част на тазгодишното издание на фестивала ще бъдат показани осем пълнометражни игрални, 17 пълнометражни документални, пет късометражни, девет късометражни документални и 11 студентски филма.

От дни из града се веят червените знамена на Сараевския филмов фестивал, а туристи изпълват централните улици. Няколко летни кина са готови да посрещнат публиката.

Честта да открие фестивала се падна на филма на режисьора о

„Завряна в ъгъла (бъдеща) изложба №4“ на Недко Солаков се удължава до 27 октомври. Експозицията е представена в Двореца, информират от Националната галерия.

От екипа на галерията припомнят, че проектът „Завряна в ъгъла самостоятелна изложба“ (‘A Cornered Solo Show’) започва още през 2021, когато авторът се обръща към директори и главни куратори на известни музеи с молбата да му предоставят „незначителен“ ъгъл в сградите на техните институции – ъгъл, който никога не е използван за изложби, но публиката има достъп до него.

„Досега са реализирани три „ъгъла“ в големи европейски музеи: №1 – в MUDAM, Музея за модерно изкуство на Великия херцог Жан в Люксембург (2021), №2 – в MAXXI – Националния музей на изкуството на ХХI век в Рим (2022), и в Горно Белведере във Виена, където „За

Пътуващ театър „Скрин“ и Сдружение „Седемте изкуства“ гостуват във Велико Търново със своя проект „Цирк в парка“. 

Събитието ще се проведе в парк "Дружба" на 10 и 11 август, съобщиха организаторите.

Присъстващите ще видят изявите на жонгльора от Полша Андрей Сойка, клоуна Златина Стойчева, мима Здравка Маринова и огнената царица Даниана Коева. Също така са организирани и творчески работилници за малки и големи.

Програмата на събитието ще започне на 10 август с работилница по жонглиране и ще продължи с работилница по ритмика. 

Цирковият моноспектакъл "Среща" и огненият моноспектакъл "Другото лице" ще са вечерта. 

Вторият ден ще започне  с представлението "Душата на клоуна", ще продължи с "Приказка за пантомимата" и с работилница по пантомима.

Под сянката на широколистни и иглолистни дървета ще се случи една циркова магия, прию

Актрисата Моника Белучи получи наградата на Асоциацията на чуждестранната преса в Италия за цялостни постижения, съобщи ДПА. 

Петдесет и девет годишната Белучи, която стана известна с ролите си в "Матрицата" и "Спектър", получи приза "Глобо д`Оро" (итал. "Златен глобус") на церемония в Рим повече от четвърт век, след като получи първия си "Глобо д`Оро" за най-добра актриса през 1998 г. в L`ultimo capodanno ("Последната новогодишна нощ"). 

На церемонията във Вила Масимо Белучи беше придружена от партньора си - американския режисьор Тим Бъртън. 

Наградата "Глобо д`Оро" за най-добър филм беше присъдена на италианската режисьорка Паола Кортелези за "Все още има утре”. Най-добър документален филм е "Ода за Неапол" на Труди Стайлър, съпруга на британския изпълнител Стинг. 

Наградите "Глобо д"Оро" се връчват от Асоциацията на чуждестранна

Историческият музей в Исперих реставрира и дигитализира движими културни ценности от архивните фондове. Дейностите са по проект „Съвременни решения за опазване и съхранение на движимото културно наследство“, чието изпълнение вече приключва, съобщи д-р Веселина Белева, главен уредник в културната институция.

Финансирането на проекта на Историческия музей в Исперих е от конкурсната сесия на Министерство на културата за проекти в областта на движимото културно наследство, музеите и художествените галерии. Проектът допълва, надгражда и оптимизира условията за съхранение и опазване на движимите културни ценности на шест основни музейни фонда: „История на България XV-XIX век“, „Нова и най-нова история“, „Етнография“, „Археология“, „Нумизматика“ и „Художествен“.

В изпълнение на проектните дейности е осигурено предвиденото съвременно допълващо оборудване, благодарение на коет

Много отдавна исках да стане този семинар, каза проф. Минчев пред аудиторията. Заедно с проф. Данаилова те дадоха съвети за овладяването на проблеми при свиренето и демонстрираха добри практики за постановката на ръцете, за добро изпълнение на вибрато и преходи. 

Не е сложно да се свири на цигулка, стига да знаеш какво искаш. Трябва да се опитва, търсейки, и когато се случи добре, да разберем и да запомним какво сме направили и комбинирали, за да го съхраним, каза Минчев. 

Британският рок певец Род Стюарт защити подкрепата си за Украйна, след като беше освиркан на концерт в Германия, съобщи Пи Ей мидия/ДПА. По време на събитието  беше показано изображение на украинския президент Володимир Зеленски, както и знамето на Украйна. 

Стюарт открито поддържа Украйна, която е разкъсвана от войната. Изпълнителят подпомогна семейство от седем бежанци, бягащи от руската инвазия, като им осигури жилище и се погрижи за сметките им. Стюарт и преди използва хита от 1991 г. Rhythm Of My Heart по време на турнетата си в знак на солидарност към Украйна. Той описва песента като "военна". 

„Подкрепях украинския народ през цялата война“, каза Род Стюарт пред Пи Ей мидия. 

„Членове на моето семейство осигуриха доставки на стоки до Украйна. Освен това наех къща във Великобритания за едно бежанско семейство, както и осигурих работа на

За седми път Община Севлиево организира рок фест „Хоталич“. 

Тази година събитието ще се състои на 23 и 24 август, съобщиха от местната администрация. 

На 23 август, петък, на сцената на средновековната крепост ще се качат "Керана и космонавтите", следвани от "Конкурент" и "Фанданго“, а за финал е най-доброто от "Мери бойс бенд", посочват организаторите. 

Вторият фестивален ден по традиция стартира със севлиевска група - тази година това са Pretty Angelic. След тях на сцената ще излязат Team Dream, Caliberty и Милена, а хедлайнерите "Кикимора" ще забиват до късно и обещават невиждан купон, допълват от Община Севлиево. 

„Радвам се, че "Хоталич" се наложи като рок дестинация. Общината и нашите партньори правим всичко възможно събитието да е достъпно за максимално широк кръг хора и затова за седма поредна година не продаваме

Музикантите от група „Колдплей“ са поредните, които се разделиха с мениджъра си след съдебен процес. Това се случи и на Тейлър Суифт и Кеша, а в миналото на „Секс пистълс“, сред много други.

Миналата седмица „Колдплей“ се споразумяха с мениджъра си Дейв Холмс по заведеното от него дело и своя насрещен иск, за да избегнат публичност, съобщи британската преса. Дейв Холмс беше мениджър на групата 22 години, но когато изтече договорът им през 2022 г., музикантите не го подновиха. Той заведе дело за неизплатени комисиони през август 2023 г., а те отговориха през октомври с насрещен иск за 14 милиона британски лири.

Приключването на спора струва на „Колдплей“ седемцифрена сума, твърди в. „Сън“, като се позовава на съдебни документи.

Холмс претендираше, че не му е платена комисиона за приноса му към неиздадените 10-и и 11-и албум на групата, по които той е имал много

Художествената галерия в Русе представя изложба на художници-юбиляри, чиито творби са част от фонда на културния институт. Това съобщи директорът на Русенската галерия Елена Великова.

В експозицията са включени творби на Васил Стоилов, Борис Иванов, Георги Баев, Петър Дочев, Александър Терзиев, Георги Чапкънов, както и на русенските художници Йордан Денев, Йордан Парашкевов, Димитър Хинков, Димитър Радков, Лъчезар Станев и Даниела Максимова, Александър Симов, Десислав Михайлов и Иван Хубанов.

"Тази изложба е възможност да бъдат припомнени творби, от които русенската публика ще остане приятно изненадана. Част от тях предстои да участват в национални изложби", обясни Великова.

Експозицията може да бъде видяна до края на месеца. 

Българската компания „Дерида“ прави днес премиера в мавзолея на археологическия парк „Виминациум“, в Сърбия. Танцовият пърформанс ChronoRay е копродукция с Белградския археологически институт и е част от проекта Dancing Histor(y)ies, който цели да срещне историческото наследство със съвременния танц, като му вдъхне нов живот и създаде връзка между миналото и настоящето, разказват от „Дерида“.

Премиерата е и част от фестивала ReMoving Borders на „Виминациум“.

Хореографията и постановката на ChronoRay са на Живко Желязков, артистичен директор на Derida Dance Center. Специалното визуално въздействие в спектакъла е изградено с видео мапинг и 3D прожектиране, което преобразява внушителната среда на мавзолея. То е на Ивелина Иванова, която е част от Studio P

Той призна обаче, че цигуларят работи всеки ден, а на другия не винаги надгражда, а често започва отначало. Освен това преминаването в детска възраст през различните размери на инструмента също изисква изучаване наново на постановката, докато не се стигне до „цяла“ цигулка. 

Той препоръча на младежите да се упражняват всеки ден, но с контрол от преподавател или близък, който следи развитието им, и подчерта, че трябва да се вярва на педагога.

Според проф. Данаилова най-важно е свиренето да се почувства. Когато сме малки и учителят ни обяснява, на нас ни е скучно. Когато обаче усетим цигулката като част от тялото и дори от душата, се отварят врати, сподели тя. Нейното мнение също е категорично, че децата трябва да имат контрол при свиренето, защото иначе „тръгват по други пътеки“. 

Фокус в семинара бе лекотата, с която трябва да се свири на струнни инструменти. И двамата професори споделиха схващане, че е важно изпълнителят да усеща свобода в движенията си и да намери начин да функционира леко. Бе коментирано, че лявата ръка прави интонацията и вибратото и при нея има проблеми с преходите и артикулацията. Според Данаилова в прехода участва цялата ръка и тя трябва да е лекичка. Тя посъветва музикантите да си представят прехода. Същото Минчо Минчев обясни с думите: „ръката трябва да знае колко път я чака“. 

Оказа се, че свиренето на гами е било омразно и за майсторите, когато са били деца. По думите на Минчев обаче то е важно за артикулацията и интонацията. Бе обсъдено и участието на левия палец в техниката на цигуларя. Според всички преподаватели той трябва да не е стегнат, а напълно освободен. Темата коментира и Димитър Буров, който смята, че артикулацията трябва да се изработи още в ранна възраст, задължително с гами и етюди. 

Вторият семинар на Минчо Минчев и Албена Данаилова ще бъде на 13 юли от 15:00 ч. Майсторският клас на професора в лятната академия продължава до 14 юли, когато е и състезанието за цигулките от фонда на Минчев. Същата вечер с концерт ще се представят изявени негови ученици. 

Албена Данаилова гостува на фестивала „Варненско лято“ и като изпълнител

Тя ще изнесе концерт заедно с Румен Цветков (виола) и Александър Сомов (виолончело) утре, 12 юли, в 19:00 ч. в Градската художествена галерия. В програмата са произведения от Франц Шуберт, Жан Франсе и Лудвиг ван Бетовен. Тримата български музиканти се изявяват в Австрия, Испания и Франция. Данаилова е първата дама концертмайстор на Виенската филхармония, Сомов е първи виолончелист на Страсбургската и чест гост на Лондонската филхармония, Цветков свири в Испания и има преподавателска кариера в Мадрид и София.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“
„Решение за раздяла“ на Парк Чанг-ук с единствена прожекция в кино „Одеон“
Галерия Doza ще бъде домакин на международен търг с произведения на изкуството
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Калейдоскоп
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.