Тур в изложбата „Много те обичам“ на Елена Калудова ще се проведе на 16 юли в столичното пространство „Площадка“. Събитието ще бъде разговор с Албена Баева и Рене Беекам, съобщават организаторите от галерия „Галерия“.
Авторският спектакъл "Петък вечер" ще бъде представен в Перник на сцената на Общинския драматичен театър "Боян Дановски".
За това съобщават организаторите на комедийното представление в официалната му страница във Фейсбук.
В ролите са известните актьори Павел Иванов, Стоян Дойчев, Филип Буков и Христо Пъдев.
Героите на пиесата са четирима млади мъже, на които все по-рядко се удава възможността да се забавляват. Петък вечер за тях се е превърнала в една от най-смелите им мечти. Четиримата актьори влизат в различни роли, през които показват как може да мине една петък вечер - от подготовката за излизането до намирането на вратата на дома и уцелването на ключалката на следващата сутрин.
Режисьор на спектакъла е Ивайло Ненов. Автори са Ваня Георгиева и Николай Ангелов. Александър Деянов-Skiller е композитор на музиката и аудио еф
Варненската галерия „Ларго“ представя за пореден път самостоятелна изложба на Юлиан Йорданов. Тя е подготвена специално за пространството и се нарича „Монохромни съчинения“.
В нея известният български график експериментира с живопис, изпълнена с акрил и смесена техника върху картон, базирана на извличане на конкретни форми от абстрактни петна.
Използвах това по-особено заглавие, защото всичко започна без предварителен план и се съчинява по време на работа. Реших да се изненадам и да поиграя, пускайки свободни форми в пространството, след което търся композиция и строя изображението, каза авторът .
Той дълго формулирал наименованието, минавайки през варианти като „импровизации“ и „приказки“, но се спира на думата съчинения като най-подходяща, защото я свързва с фразата и разказа и я сблъсква с различната кате
Актьорите Захари Бахаров и Теодора Духовникова ще гостуват за втори път на бургаска сцена с постановката „Това не го казвай!“ под режисурата на Явор Гърдев. Публиката ще може да ги гледа на 11 септември в Летния театър в крайморския град, съобщиха от "Артвент".
Спектакълът е френска комедия по текст на Саломе Льолуш, отличен с три номинации за наградата "Молиер" през 2022 г. Сюжетът разказва за двама герои с много особени характери, които си казват всичко. "Той е без скрупули, провокира и не си мълчи. Тя е без филтър, нахална и надменна. Те се обичат, но прекарват по-голямата част от времето си в спорове и противоречия. Пари, политика, пластична хирургия, социални мрежи. Темите са безкрайни, какъвто е и спорът, защото никой не отстъпва от позицията си", гласи част от представянето на постановката.
За пиесата Явор Гърдев коментира: „Изричан
Наскоро спечелилият наградата „Опус класик“ – Готие Капюсон, световноизвестният цигулар и носителят на „Грами“ Аугустин Хаделих откриват новия сезон на Софийската филхармония.
Под палката на маестро Найден Тодоров, те ще представят Концерта за цигулка и виолончело от Брамс, съобщават от филхармонията.
Обреден танц из „Саламбо“ на Веселин Стоянов и Недовършената симфония от Шуберт гарантират удоволствието на публиката.
Готие Капюсон идва у нас за трети път.
Както информирахме, събитието е на 19 септември в зала „България“.
Аугустин Хаделих е известен със своята феноменална техника, проникновени и убедителни интерпретации, и завладяващ тон. Той се изявява многократно по най-големите световни концертни сцени. Свирил е с
Синът на писателя Николай Хайтов - Здравец Хайтов, откри изложба "резбовани приказки" в Пловдив по повод 105 години от рождението на баща си.
Откриването беше част от тазгодишното издание на Празници на Стария град, а експозицията може да бъде разгледана до 27 септември в Къщата на Верен Стамболян.
В изложбата са показани дърворезби, представящи „Диви разкази“ през погледа на студенти и ученици от Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров“ – София, Професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване (ПГГСД) "Николай Хайтов" - Варна и Националната художествена академия. Произведенията, които са изложени, са били избрани чрез конкурс.
"Това са дърворезбени илюстрации по "Диви разкази". Проведохме конкурс в ПГГСД "Николай Хайтов". В продължение на шест месеца учениците работиха върху дърворезбите, всеки си избра
От екипа отбелязват, че галерия „Галерия“ и изложбата на Елена Калудова „Много те обичам“ са част от новия фестивал за изкуство в публично пространство „Девет слона“. Албена Баева и Рене Беекман, основателите на галерията, ще говорят за дейността през последните години и бъдещите планове за международното разширяване на галерията.
„По време на разговора ще обсъдим предишни и настоящи изложби, и ще разгледаме творбата на Елена Калудова „Много те обичам“. Нея ще може да видите чрез сканиране на QR код на вашите телефони. Художничката засяга темата за невидимостта на насилието над жени в ежедневието. Ще разкажем и повече за това какво значи една галерия да се пренесе в софийските квартали и как нейното присъствие променя живота в града“, разказват организаторите.
От екипа отбелязват, че „Девет слона“ е лятна програма за изкуство в града, която ще се проведе за първи път между 11 и 21 юли в София. „Заедно с артисти, автори, изследователи, експерти и жители ще разкажем и споделим града по един нов и необикновен начин, като използваме спокойствието на летните седмици и се пренесем в различни квартали в града“, разказват те.
/ВСР
Никола Ганушев е един от най-изтъкнатите майстори в българската портретна живопис, голям майстор и на голото тяло. Това казва изкуствоведът Асен Василиев в книгата си, посветена на твореца. Днес се навършват 135 години от рождението на художника.
ВОЕНЕН ХУДОЖНИК ПО ВРЕМЕ НА ПЪРВАТА СВЕТОВНА ВОЙНА
Никола Ганушев е роден на 15 юни 1889 г. в Разград. Средното си образование той завършва в Разградската гимназия. Още докато е ученик, учителите му по рисуване – чешкия художник Вацлав Трунечек и живописецът Драган Данаилов откриват таланта му на художник. По тяхна заръка той заминава за Италия, където през 1913 г. завършва Академията за изящни изкуства „Албертина” в Торино при проф. Джакомо Гросо и Луджи Бели. Същата година Никола Ганушев се завръща в България и става учител по рисуване в София. В периода на Първата световна война (1914 – 1918) той е военен х
Художникът Юлиян Табаков ще представи в Русе изложба на рисунки и изображения на обекти, които са част от проекта "Виждам те".
Експозицията ще бъде открита официално утре вечер в Художествената галерия в крайдунавския град, съобщи директорът на културната институция Елена Великова.
Табаков, който работи в областта на визуалните и сценичните изкуства, киното и илюстрацията, ще представи около 30 творби.
"В Русе представям две серии, които са част от проекта "Виждам те". Едната е от рисунки на животни, а другата са изображения на обекти от серията "Небесното войнство". Ще има и няколко илюстрации", каза Табаков.
По думите му проектът е разностилен и е обърнат към всякаква публика - от деца до възрастни хора. "Идеята е опознаване на света около нас, за да можем да го обикнем по някакъв начин и да се грижим за него", каза още Табаков. 
Корейското дуо „Олот“ ще изнесе концерт в Троян на 15 септември, съобщи Тереза Георгиева, главен специалист „Култура“ към общинската администрация.
Двете половинки на дуото - Хангул Ким и Санчан Ю се определят като мултиинструментални изпълнители. Те ще представят новаторска минималистична музика, изпълнена с корейски народни инструменти. Творчеството им се базира на традиционната корейска музика, с фокус върху звуковите експерименти, разказа тя.
Входът за концерта, който ще се проведе в парка пред Туристическия информационен център в Троян, е безплатен.
Концертът се организира с подкрепата на Държавната фондация за Корейски традиционни сценични изкуства, Хана Арт Нетуърк и Община Троян.
Разказ за Виетнам - страната, далече на изток и после малко на юг, представя във фотоизложба във Варна младата виетнамистка Даяна Иванова, която е преподавател в една от университетските специалности у нас, изучаващи този регион.
Тя посочи, че първото й посещение в азиатската държава е било през 2016 г. Две години по-късно започва магистратура там, като изучава езика, културата, историята и традициите на страната. Така постепенно натрупва и материал за фотопроекта си, който да представи в родната България.
Виетнамското общество все още е по-патриархално от нашето, въпреки че глобализмът му оказва влияние, посочи Иванова.
По думите й хората в тази страна успяват да съчетават модерното с традиционното, избирайки по какъв път да вървят, като се учат от историята си. Има какво да научим от виетнамците, да осъзнаем мъдростта на хората от Изтока
Ние имаме жизнена необходимост от историите. Това задоволява способността ни да вярваме, че има някакъв смисъл в неща, които иначе изглеждат безсмислено.
Това казва режисьорът, сценарист и визуален артист Константин Божанов. В края на май тази година, актрисата от неговия филм „Безсрамните“ – Анасуя Сенгупта, стана първата индийка, отличена в 77-годишната история на фестивала в Кан за екранното си изпълнение.
Лентата бе част от селекцията „Особен поглед“ и разказва историята на две жени в Индия, които трябва да защитят любовта си. Докато едната бяга от полицията заради убийство, другата е обречена от своята майка да изкарва прехраната си с проституция.
Преди „Безсрамните“ да се превърне в игрален филм, историята му е част от негова идея за документален такъв. Вдъхновен от четири реални сюжета в книгата „Девет живота: По следите на свещ