Общо 20 спектакъла ще предложи 28-ото издание на есенния международен театрален фестивал „Сцена на кръстопът” от 10 до 21 септември в Пловдив, съобщават организаторите.
По традиция, трупата на местния драматичен театър ще открие с премиера на „Без кръв” по Алесандро Барико на режисьора Диана Добрева. Спектакълът е съвместна продукция на пловдивската трупа и Народния театър „Йордан Хаджиконстантинов-Джинот“ във Велес (Република Северна Македония).
Във Велико Търново бе възстановено сграфито пано на около половин век, посветено на Велчовата завера.
То е с площ близо 67 квадратни метра, като шест от тях изцяло липсваха, а също така имаше опасност целият стенопис да рухне. Възстановителните дейности започнаха на 13 май и продължиха два месеца и половина.
Екипът, който изпълни задачата, е от Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Ръководител на групата бе доц. д-р Милен Джановски, а негови помощници - асистентът му докторант Христо Христов и студентът Теодор Атанасов. В продължение на около 20 дни участие в дейностите взе и синът на автора на стенописа – Христо Гелов, който пристигна от Испания, където живее.
Ръководителят на екипа доц. д-р Милен Джановски разказа, че секторът под падналата мазилка е бил отлепен от стената и при по-силен вятър е има
Иван Русев празнува 70 години с изложбата „Самоопределения на скулптурата“.
Експозицията ще бъде подредена от 4 до 31 юли в Съюза на българските художници (СБХ) ул. „Шипка“ 6 в София, съобщават организаторите.
Куратор на експозицията е Петер Цанев. Със свои творби участват Галя Благоева, Габриеле Бергер, Димитър Николов, Елена Иванова, Ивайло Аврамов, Кирил Кузманов, Петер Цанев.
„По случай своята 70-годишнина известният български скулптор Иван Русев инициира проект, фокусиран върху базисните условия на скулптурата. Иван Русев избира да покани малка група автори от различни поколения, които споделят отстранено наблюдение към себе си и изследват изкуството като форма на мисловни действия, подчертаващи процеса на самоопределяне на творческия акт“, казва Петер Цанев.
По думите му проектът „Самоопределения на скулптурата“ търси и опи
Младият музикант Ангел Проданов-Ачо е победител в конкурса за нова песен New University Talent на Нов български университет и bTV Radio Group.
Авторската му песен „Ехо“ спечели единодушно признанието на журито по време на финалния концерт в радио-телевизионния център на НБУ, съобщават организаторите.
Проданов ще има възможност да направи професионален звукозапис в тонрежисьорското студио на университета, а към „Ехо“ ще бъде създаден видеоклип от екип млади оператори, режисьори, сценаристи от НБУ под ръководството на гл. ас. д-р Борислава Димова. Песента-победител ще бъде изцяло менажирана и разпространена от музикална компания Muze Music, която е партньор на конкурса. 29-годишният изпълнител ще получи и възможност за професионален уъркшоп с Поли Генова
Алея на джаза с образите на Милчо Левиев, Вили Казасян, Леа Иванова, Асен Овчаров, Румен Тосков – Рупето и д-р Емил Илиев бе открита днес в Банско.
Скулптурите, посветени на основоположниците на джаза в България, както и на д-р Емил Илиев – създател на „Банско джаз фестивал“, заемат пространството около Дома на изкуствата в централната част на града, непосредствено до площад „Никола Вапцаров“. Там всеки август в последните 27 години Банско посреща джаз музиканти от целия свят.
Откриването на Алея на джаза е част от съпътстващата програма на „Банско джаз фестивал“, чието начало бе поставено вчера.
Тази алея е мечта на създателя на джаз фестивала в Банско - д-р Емил Илиев, каза председателят на Асоциация „Фестивалите в България“ и съорганизатор на фестивала Илияна Щерева - Иванова. По една или друга причина до момента тя не беше реализирана и затова направихме в
Певицата Тейлър Суифт закри европейската част от турнето си Eras с изненадващата поява на гост-изпълнител - британската певица Флорънс Уелч в Лондон, предаде ДПА.
Суифт изнесе последния от петте си концерта в столицата на Великобритания, след като през юни представи три други на стадион „Уембли“.
Турнето за милиарди долари радва феновете на певицата с хитове от албумите 1989, Red, Midnights и последната й музикална продукция The Tortured Poets Department, която оглавява класациите.
В нея е и песента, която Суифт написа с британската група „Флорънс + Дъ Мъшийн“ (Florence + The Machine), озаглавена Florida!!!. Флорънс Уелч изненада феновете на Суифт, като се качи на сцената, за да изпълни песента, придружена от впечатляващо светлинно шоу.
Сигурността пред „Уембли“ беше засилена по време на последни
Във втория фестивален ден също е втората премиера на Пловдивския театър – „Елизабет – кралицата девственица” на режисьора Маргарита Мачева.
Селектирани са спектакли на „База Х” – „Заклеваш ли се в децата?” с Владимир Зомбори и Весела Бабинова, Лидия Василева, Даниел Кукушев и Prima Facie (моноспектакъл на Елена Телбис), Малък градски театър „Зад канала“ („Неделя вечер” от Захари Карабашлиев), „Театър 199“ („Оскар и розовата дама” от Ерик-Еманюел Шмит), театрална формация РЕОН – Атина („Диптихът Арто”), Държавен драматичен театър-Търговище („Когато светът беше шарен”), Сатиричен театър „Алеко Константинов“ („Луцифер” от Хосе Варлета, моноспектакъл на Боян Арсов), Драматичен театър „Сава Огнянов“- Русе („Странна случка с куче през нощта” по световния бестселър на Марк Хадън), Национален театър Будапеща (Унгария) с „Вицекралят Банк” от Йожеф Катона, театрална работилница „Сфумато” („Дишай” от Дънкан Макмилан с Елена Телбис и Бойко Кръстанов), Драматичен театър „Никола Вапцаров“ („Метаморфози” по Овидий), Областен академичен младежки театър – Днепропетровск, Украйна („Танц с контрабас” по Патрик Зюскинд), Драматичен театър „Рачо Стоянов”-Габрово („Портретът на Дориан Грей” по Оскар Уайлд), Драматичен театър „Адриана Будевска” , Бургас („Кралицата на красотата” по Мартин Макдона), Театър „Българска армия” („Глас” – моноспектакъл на Антоанета Добрева-Нети).
Това е една от най-великолепните оперети – и като музика, и като сюжет, и като прекрасна любовна история. Но тази любовна история не е на първи план, нещата са доста по-дълбоки. Има едно противопоставяне на двата свята – Запад и Изток, с всичките им традиции, обичаи, вярвания, религии и една непреодолима пропаст. Това казва режисьорът проф. д-р Виолета Горчева по повод премиерата на „Страната на усмивките“ от Франц Лехар.
Творбата, която не е играна на софийска сцена от почти 30 години, се поставя от учебния оперен театър на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ (НМА) в партньорство с „Кантус фирмус“ и Националния музикален театър, на чиято сцена се играе. Събитието е част от програмата на „Европейски музикален фестивал“.
Решихме да направим това за
От днес в Кнежа започва двудневният фестивал "Джаз в парка", който тази година е и с международно участие. Той обединява изпълнения на четири джаз формации, творчески работилници за деца и младежи, арт базар на традиционни занаяти и изкуства, съпътстващи концертни програми, джем сешън и изложба на местни художници, които са част и от програмата на панаирните дни на Кнежа.
Идеята за създаване на джаз фестивал в Кнежа се роди, след като от 2008 г. проведохме девет издания на фестивал за аматьорски театър. На всяко издание през всичките девет години имаше съпътстващи прояви – джаз концерти, разказа директорът на "Джаз в парка" и секретар на Народно читалище "Борба 1869" Искра Цанкова.
"През този период на различни сцени и пространства в града преминаха почти всички от известните лица на джаза в България. Така се създаде една културна традиция в града ни
Кендрик Ламар е начело на класацията на "Билборд" за сингли с Not Like Us, съобщи сайтът на изданието.
Рапърътсе изкачи до върха на чарта, след като преди седмица беше на трета позиция. Ламар оглавяваше класацията в средата на май. Той дебютира с хита в класацията на "Билборд" преди девет седмици.
Втората позиция е за Шабузи с A Bar Song (Tipsy), който слиза от върха на подреждането, където беше преди седем дни. Сингълът е включен в албума Where I`ve Been, Isn`t Where I`m Going на Шабузи, който комбинира хип-хоп, кънтри, рок и американа. Той излезе на пазара в края на месец май.
Третото място е за Пост Малоун и Морган Уолън с I Had Some Help, отстъпвайки място надолу в чарта. Сингълът им оглавяваше класацията шест непоследователни седмици през месец май.
В челната петица място намират Томи Ричман с Million Dollar Baby, който е на
Тони Димитрова ще изнесе концерт под надслова „Ах тази Тони“ в Летния театър в Шумен на 7 август. Той е част от турне, което преминава през редица градове на страната.
Минаха девет концерта, първият беше в зала 1 на НДК, после следваха изяви в Благоевград, Плевен, Враца, Кюстендил, Пазарджик и други градове, беше прекрасно и сега продължаваме втората част на турнето, каза Тони Димитрова.
Тя добави, че след концерта в Шумен турнето продължава с още шест концерта, в Пловдив на 10 август, в Бургас на 17 август, във Варна на 18 август, в Стара Загора на 23 август и в Русе на 30 август.
В Шумен Тони Димитрова ще пее с музиканти, с които работи от години. На сцената ще бъдат Светльо Михайлов и Христо Нейчев - китари, Стефан Попов - барабани, Иво Дуков - клавири, Юрий Божинов - бас и три вокалистки - Стефка Емилова, Божана и Богомила. Тони Димитрова каза още, че
„Светът на музиката“ и сръбският „Душан Петрович октет“ ще изнесат концерти в последната фестивална вечер на Jam on the River в троянското село Дебнево, съобщиха организаторите на събитието.
Програмата на 3 август ще започне с джаз фюжън концерта „От април до декември“ на „Душан Петрович октет“. Осемте сръбски музиканти ще представят общо девет композиции, част от албума From April to December, сред които: Costa Blues, Ballad for Steve, Asja likes Phrygian, Let it Flow as Lyly do и др.
Съставът е свирил на почти всички джаз фестивали в Сърбия - JazzIbar, Jazz in the Garden и Nisville, а тази година ще се представят на Bazzum Jazz Festival и на джаз фестивала в Требине и Шабац. Душан Петрович е магистър и доктор по композиция, преподавател в Белградския университет, допълват организаторите.
Фестивалът Jam on the River ще бъде закрит с концерт на проекта „
Младежкият театър „Николай Бинев“ ще гостува на фестивала с две представления – „Опасни връзки” от Шодерло дьо Лакло с режисьор Станка Калчева и „Пипи дългото чорапче” от Астрид Линдгрен с режисьор Венцислав Асенов.
На 16 септември е специалното събитие „Празнуваме „Татяна Лолова” – мултимедиен спомен-спектакъл за театралната ни легенда, която тази година щеше да отбележи 90-годишнината си. „Обичам да ви срещам, обичам очите ви, обичам смеха ви, обичам тишината ви, обичам аплодисментите ви“, са само част от думите на Лолова, които ще прозвучат.
Закриването е с представлението на „Тhéatro oтсам kанала” – „И все пак, животът е прекрасен” от Николай Ердман, режисьор – Александър Морфов. Преводът и сценичната адаптация отново са на Морфов, а сценографията и костюмите – на Татяна Димова (по идея на Никола Тороманов). Музиката е на Асен Аврамов.