Художникът Красимир Ризов подготвя изложбата „Отколе имяло.../Имало едно време...“. Проектът ще бъде представен в столичната галерия „Сердика“ от 23 юли до 10 август, съобщават организаторите.
Мексиканската група Sonido Gallo Negro идва за първи път в София на 3 юли, съобщават организаторите. Събитието е в клуб „Сингълс“ (НДК).
Мексиканската супергрупа, която европейската публика откри преди няколко години, благодарение на Glitterbeat Records, предлага близо двучасово интергалактическо пътешествие с пълен набор от аналогови синтезатори, теремин, традиционни латиноамерикански перкусии, флайта и психеделични китарни рифове, посочват организаторите. По думите им в „космическата кумбия“, която групата свири, може да се усети както предколумбов толтекско-ацтекски митологичен фундамент, така близкоизточни и африкански влияния, а и вкусът на спагети-уестърните и на натуралния rock`n`roll ъндърграунд от предградията на Мексико сити.
Оркестърът наброява девет души на сцената, ка
Румънеца и Енчев записаха песен с украинския музикант, изпълнител, диригент и продуцент Евгений Баяниста. „Кражба“ пристига точно навреме, за да отключи смелия плажен ритъм и да докаже, че единственото нещо, за което си заслужава да се пее, е любовта, разказват от екипа на българския дует.
„И не случайно песента се казва „Кражба“. Да „откраднеш“ сърцето на една жена, да я съблазниш, да покажеш истинско джентълменско отношение – това си е изкуство, което сякаш понякога мъжете забравяме“, казват Румънеца и Енчев.
Евгений Баяниста, с рождено име Приходько, приема артистичния псевдоним Баяниста. Той от няколко години живее в София със съпругата си.
„Абсолютно международна продукция е това, снимана от украински екип, в Турция и България, с участие на българи и един румън
Дипломати от посолството на Република Казахстан откриха тематична фотоизложба, посветена на Международния ден за действия срещу ядрените опити и закриването на Семипалатинския ядрен изпитателен полигон.
Откриването се състоя днес в Народна библиотека "Иван Вазов" в Пловдив, като на него присъстваха почетният консул на Република Казахстан инж. Пламен Панчев, заместник-посланикът на Казахстан Руслан Амангелдин, областният управител на Пловдив проф. д-р Христина Янчева, зам.-областен управител Нурджан Караджова, зам.-кметът по култура Пламен Панов и зам.-председател на общинския парламент - Стефан Послийски.
"Събрали сме се по един изключително важен повод, свързан с не особено спокойното и мирно време, в което живеем днес. Библиотеката като едно обществено пространство, достъпно за гражданите на Пловдив, е място, където подобни теми би трябвало да присъстват непрекъснато
Алея на джаза с образите на Милчо Левиев, Вили Казасян, Леа Иванова, Асен Овчаров, Румен Тосков – Рупето и д-р Емил Илиев бе открита днес в Банско.
Скулптурите, посветени на основоположниците на джаза в България, както и на д-р Емил Илиев – създател на „Банско джаз фестивал“, заемат пространството около Дома на изкуствата в централната част на града, непосредствено до площад „Никола Вапцаров“. Там всеки август в последните 27 години Банско посреща джаз музиканти от целия свят.
Откриването на Алея на джаза е част от съпътстващата програма на „Банско джаз фестивал“, чието начало бе поставено вчера.
Тази алея е мечта на създателя на джаз фестивала в Банско - д-р Емил Илиев, каза председателят на Асоциация „Фестивалите в България“ и съорганизатор на фестивала Илияна Щерева - Иванова. По една или друга причина до момента тя не беше реализирана и затова направихме в
Българската компания „Дерида“ прави днес премиера в мавзолея на археологическия парк „Виминациум“, в Сърбия. Танцовият пърформанс ChronoRay е копродукция с Белградския археологически институт и е част от проекта Dancing Histor(y)ies, който цели да срещне историческото наследство със съвременния танц, като му вдъхне нов живот и създаде връзка между миналото и настоящето, разказват от „Дерида“.
Премиерата е и част от фестивала ReMoving Borders на „Виминациум“.
Хореографията и постановката на ChronoRay са на Живко Желязков, артистичен директор на Derida Dance Center. Специалното визуално въздействие в спектакъла е изградено с видео мапинг и 3D прожектиране, което преобразява внушителната среда на мавзолея. То е на Ивелина Иванова, която е част от Studio P
„Отколе имяло.../Имало едно време...“ е художествено съдържание, което предлага на вашето внимание изживяване, кратко пътуване извън настоящия момент в друго време на едно красиво, далечно място, в което се е строило дълго време с много практична мисъл, естетика и труд горе, високо в планината Родопи“, разказва авторът.
Според него „ансамбълът от живопис, илюстрации и видеото с документални кадри и завладяващите мелодии от родопска каба гайда ще докосне най-чувствителните струни в душата ви и ще ви развълнува дълбоко. Този разказ прави опит да открехне за кратко воала на забравата, която следва след разрухата...“
„Накрая има едно архитектурно бижу, което надмогнало превратностите на времето, гостоприемно чака да го посетите, за да удовлетвори желанието ви да се докоснете реално до същата предвъзрожденска родопска архитектура, строена от същите неизвестни родопски майстори - Агушевите конаци в с. Могилица“, отбелязва Красимир Ризов.
Красимир Ризов е роден 1975 г. в гр. Смолян на 21 февруари. През 2002 завършва Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, специалност „Изящни изкуства и художествено оформление на книгата“ при проф. Румен Скорчев, проф. Николай Майсторов, Ралица Николова, Атанас Василев, Петър Терзиев. Професионално се занимава с класическа анимация, детска илюстрация, концептуален дизайн за игри и кино. Рисувал е сториборд за десетки филми, някои от които за компании като Disney, Legendary , Lionsgate и др. Работил е като аниматор в студиата „Каданс“ и „Борисфен лютес“. Живее и твори в гр. София. Има четири самостоятелни изложби в София, Смолян, с. Могилица.
/ВСР
Русенският музей получи като дарение шестнайсетмилиметров кинопрожекционен апарат "Украйна 5".
Той е произведен преди 50 години и е притежание на Едварт Лебикян, като е използван за домашни прожекции. Това съобщи Силвия Трифонова от културния институт.
Тя обясни, че читалища, клубове и места, в които е имало подвижни кина, са се снабдявали с киноленти по заявка, изпълнявана от съществуващото тогава Държавно предприятие "Разпространение на филми" - Горна Оряховица, а пратките пристигали в специални кутии чрез Български държавни железници.
Дарението включва и оригинален звукоусилвател, предназначен за машината.
Трифонова каза още, че Едварт Лебикян и неговият брат Хачик Лебикян са запалени кинолюбители, а страстта им към киното и фотографията се формира от баща им.
Двамата братя дарили на музея в края на миналата година стъклени
Над пет хиляди души, представители на различни поколения, пяха с Брус Дикинсън на „Арена София“ във вторник вечер, в Борисовата градина.
На сцената под открито небе, заедно с вокалиста на Iron Maiden бяха китаристът Рой Зи, барабанистът Дейв Морено, басистът Таня О`Калахан и Mishteria (клавишни).
Концертът започна с Accident of Birth, а след това – Abduction, Laughing in the Hiding Bush, Faith, Jerusalem, Afterglow of Ragnarok, Chemical Wedding, Tears of the Dragon, Resurrection Men, Rain on the Graves, Frankenstein, The Alchemist, Road to Hell, Navigate the Seas of the Sun, Book of Thel и The Tower.
В края на шоуто Дикинсън развя българския трибагреник.
Събитието бе част от турнето на певеца за новия му солов албум Фенове на Status Quo пристигнаха от много страни, за да гледат това, което вероятно бе последното шоу на световноизвестната рок група, съобщава Би Би Си.
Британските рокаджии бяха хедлайнери на събитието Live in Somerset във Вивари парк в британското градче Тоунтън в петък вечер.
Вокалистът Франсис Роси заяви по-рано в интервю за „Дейли мирър“, че това турне ще е последното им - и концертът в Тоунтън ще бъде финалният от турнето.
Групата не се сбогува с публиката от сцената, но 61-годишният фен Алфонсо Качиаторе, който ги е гледал на живо повече от 300 пъти, заяви, че краят на турнетата на Status Quo „ще остави празнина“.
Ако концертът в петък е последният, това може би е знаково, тъй като дългогодишните членове на групата Роси и Рик Парфит се срещат за пръв път преди близо 60 години именно в графство Съмърсет.
Първоначал
Концерт с музиката на Рей Чарлз „Ray On My Symphony”, в който солист ще бъде саксофонистът на легендарния певец на ритъм енд блуса Крейг Бейли, ще се състои 18 юли в Созопол. В концерта ще участва джаз триото Мартин Денев – пиано, Димитър Шанов – контрабас и Емил Пехливанов – ударни. Концертът е част от празничната програма на Дните на Созопол, съобщиха от крайморската община, която е организатор на фестивала.
Между 16-и и 20 юли ще бъдат отслужени празнични литургии, а за всяка вечер е организиран музикален поздрав.
На 16 юли в храм „Св. св. Кирил и Методий“ ще бъде отслужена вечерта служба. Вечерта в Летен театър „Аполония“, публиката ще се наслади на оркестъра и балета на Държавна опера – Бургас с концерт-спектакъла „Любов, шампанско и кан-кан“ по режисура на Марио Николов.
Във втория ден ще бъде отслужена празнична литургия, водосвет и благославяне на празн
Варненската певица Даниела Белчева ще направи серия от концерти с авторска музикална програма, съобщават от нейния екип.
Турнето се нарича „На север от изтока“ и ще премине през четири сцени в страната, на които изпълнителката ще излезе заедно с пианиста Милен Кукошаров, контрабасиста Михаил Иванов и барабаниста Димитър Семов.
Музикантите ще гостуват първо в Синеморец на открита сцена „Време е за теб“ на 26 юли. Два дни по-късно те ще участват на фестивала „Дни на класиката“ в Балчик. На 31 август турнето продължава на Джаз фест Ерул до град Трън, където проявата е съчетана с дневен поход. Завършекът е на 27 септември на Хасково джаз фест. Концертите се осъществяват със съдействието на Национален фонд „Култура”.
„На север от изтока“ е дебютният самостоятелен концертен проект на Даниела Белчева, който оживява за първи път през 2021 г. на сцената в двор