NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Творчески отражения С концерт „Среща в приказка(та)“ музиканти отдават почит на композитора Йосиф Цанков
3228
Творчески отражения

С концерт „Среща в приказка(та)“ музиканти отдават почит на композитора Йосиф Цанков

Концерт под надслов „Среща в приказка(та)“ ще изнесат тази вечер в Шумен в двора на Къщата музей „Панчо Владигеров“ Симфониета - Шумен, солистът на тромбон Велислав Стоянов и джаз трио в състав Милен Кукошаров – пиано, Атанас Попов – барабани и Борис Таслев – контрабас. Програмата включва творби от различни периоди на Цанков, които са оркестрирани от Милен Кукошаров. Диригент ще бъде Любомир Денев – син. „Среща в приказка(та)“ е музикален проект, който отдава почит на композитора Йосиф Цанков, приживе наричан „патриарха на българската популярна музика”, съобщиха от Симфониета - Шумен

| 10 Юли 2024, 09:30 ч.
С концерт „Среща в приказка(та)“ музиканти отдават почит на композитора Йосиф Цанков
С концерт „Среща в приказка(та)“ музиканти отдават почит на композитора Йосиф Цанков
Снимка © DFA

Концерт под надслов „Среща в приказка(та)“ ще изнесат тази вечер в Шумен в двора на Къщата музей „Панчо Владигеров“ Симфониета - Шумен, солистът на тромбон Велислав Стоянов и джаз трио в състав Милен Кукошаров – пиано, Атанас Попов – барабани и Борис Таслев – контрабас. Програмата включва творби от различни периоди на Цанков, които са оркестрирани от Милен Кукошаров. Диригент ще бъде Любомир Денев – син.

Аз съм от малкото актьори, които са се снимали във всички жанрове и винаги искрено съм се забавлявал. Това сподели на пресконференция италианският актьор Франко Неро, който е специален гост на 32-рото издание на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост“ във Варна.

Имал съм късмета да работя с един от най-големите артисти Лорънс Оливие и той ми каза, че в професията трябва да направя своя избор - дали да играя винаги красивия герой победител, което е скука в кариерата, или да бъда истински актьор, да сменям жанра и да поемам рискове, което ще доведе до върхове и спадове по пътя, но ще събирам плодовете на своя труд, разказа Неро и добави, че той го е послушал и е избрал да бъде истински актьор. 

Днес Франко Неро се представя на фестивала „Любовта е лудост“ с филма „Щастливи дни“ на младия режисьор и сценарист Симоне Петрал

Форум, посветен на градската ревитализация, с участието на експерти от Варшава и Лодз, ще се състои на 21 септември във Варна, съобщиха организаторите от сдружение „Пространствата на Варна”. 

Събитието е част от проекта „Форум за Варна - добрите примери”, в който организацията кани архитекти от чужбина да споделят своя опит в обживяването на градската среда и старинните сгради. Тази събота ще гостуват Зузана Мелчарек, Моника Коморовска, Патриция Войташчик и Мачей Гил, които работят в институции и в свободния сектор във Варшава и Лодз. 

Срещата под наслов „Градска ревитализация - примери от Полша” е част от Европейската седмица на мобилността. Гостите ще представят своя опит пред Градската художествена галерия във Варна в късния следобед. 

Терминът „градска ревитализация” се ползва в западноевропейск

Пост Малоун и Морган Уолън са начело на класацията на "Билборд" за сингли с I Had Some Help за четвърта поредна седмица, съобщи сайтът на изданието.

Песента е първата, която остава на върха на подреждането за такъв период от време, след като Flowers на Майли Сайръс беше начело шест седмици между януари и март 2023 г.

Втората позиция е за Еминем и парчето Houdini, дебютант тази седмица в чарта. Това е най-високата позиция в класацията на "Билборд" за сингли, на която застава изпълнителят от десетилетие насам. Той беше на върха с хита The Monster, който направиха заедно с Риана, за четири седмици в периода между декември 2013 г. и януари 2014 г. Еминем достигна до номер три в подреждането през февруари 2020 г. с Godzilla.  

Сингълът Houdini се очаква да бъде включен в новия албум на Еминем - The Death of Slim Shady (Coup de

Тези, които ще видят изложбата „Пътувания: острови, морета", ще усетят мириса на смокинов лист, омаята от малките улички на Аполония, всичко това, с което Аполония по някакъв начин винаги ни по някакъв начин ни приласкава.

Надявам се зрителите да участват в този вятър на усещания и на вълнения.„

Това каза Греди Асса, който тази вечер представи в Созопол платна, специално създадени за Празниците на изкуството „Аполония“. 

„Зад тези острови стои един труд на фондация „Аполония“, в който аз се чувствам толкова благодарен, че съм имал възможност да участвам“, каза художникът.

Той отбелязва, че е участвал в поне пет издания на форума.

„Сега правя вече една огромна изложба, която е посветена на морето, на островите, на копнежите на хората, на утопията, която винаги съществува в нашето под

В Художествена галерия „Никола Петров“ във Видин беше открита изложбата „Пречистване“ на д-р Катерина Дюлгерова. От 2019 г. тя работи като уредник в галерията, като това е нейната първа самостоятелна изложба в дунавския град.  

Представените произведения са групирани в четири живописни цикъла, създадени между 2010 г и 2024 г. Сред тях са изложени и група автопортрети, които автономно може да се отнесат към стремежа за себепознание, отбеляза директорът на галерията Богдан Александров. Най-новите творби са от цикъла „Ходене по вода“, като акцентът в тях е поставен върху подчертано живописното третиране на формите. Избраният подход позволява да се проследи еволюцията на авторовото разбиране за присъщата живописност на творбата и динамиката при формиране на живописния възглед, допълни Александров.

По думите му основен мотив в творбите е водата, като една от стихиите и

„Среща в приказка(та)“ е музикален проект, който отдава почит на композитора Йосиф Цанков, приживе наричан „патриарха на българската популярна музика”, съобщиха от Симфониета - Шумен. Проектът вече е представен в София, Плевен и на Банско джаз фестивал. След Шумен ще бъде представен във Варна на 11 юли и в Добрич на 12 юли.

Тромбонистът Велислав Стоянов, внук на Йосиф Цанков, каза , че концертът и програмата са предпоследна част от инициатива, наречена „Срещи с Деди Йожи“. Той поясни, че със сестра си се обръщали към Йосиф Цанков с "деди Йожи". С това искаме да станем по-близки, той и аз, той и всички наши приятели, добави Стоянов. Аранжиментите и оркестрациите в проекта са дело на Милен Кукошаров, каза още Велислав Стоянов и добави, че предпочита да ги нарича претворения, защото музиката е взета от времето, ситуирана е в настоящето, но с поглед в бъдещето.

Той припомни, че Йосиф Цанков е творил много преди 1944 г. „Най-активните му години са между края на 20-те и края на 40-те години на XX век. След това на него му забраняват да пише собствени текстове, той работи с текстописци като Веселин Ханчев, Димитър Василев, Димитър Тошев и други. Музиката тогава е била много по-романтична и сърдечна“, добави Стоянов и отбеляза, че публиката в Шумен вече е срещала тази музикална програма миналата година и отзивът е бил повече от прекрасен. Шуменската публика е запазила усета си за романтизъм и за красивото в изкуството, каза още Стоянов.

Любомир Денев – син коментира , че всъщност не дирижира джаз триото, а работата му е като спойка между триото и струнния оркестър. Предизвикателството е винаги това, че жанровата музика изисква различна техника и може би малко по-бърза мисъл, добави диригентът на Симфониета - Шумен. „Аз съм закърмен с джаз, въпреки че самият аз не свиря джаз, но обичам джаза много. За мен вместо предизвикателство, това е повече удоволствие“, допълни Денев - син.

Както съобщихме, през 2023 г. в Плевен бяха отбелязани 110 години от рождението на композитора Йосиф Цанков. Концертът беше наречен „Среща в приказка (та)” и беше изпълнен от Плевенска филхармония, джаз трио и солист, под диригентството на Любомир Денев – син.

Скулптури, създадени в тазгодишното издание на Националното биенале по скулптура „Шуменско плато“, са показани в „Сцената" в шуменския парк „Кьошкове“. 

Те са съчетани с временна изложба, включваща произведения на автори от приключилия Национален пленер по фотография „Шумен познат и непознат“. 

Ще бъдат представени официално на кратка церемония преди началото на концерта на група „Акага" тази вечер. Пред публиката ще бъде изложен и скулптурен портрет на Антонин Горчев, изработен от Калоян Тодоров.

Темата на биеналето по скулптура в Шумен беше "Оттука започва България", по химна на Шумен, създаден от поета Антонин Горчев. Автори от различни градове, всеки със собствена стилистика се включиха, съобщи Калоян Тодоров.

„Бехчет Данаджъ е изобразил в камък първия владетел на България хан Аспарух. Дарин Ганчев е събрал в работата си всички символи на пле

Деца от музикалните училища в България и чужбина ще се обучават в областта на оркестровото свирене под ръководството на майстори на класическата музика в рамките на четвъртото издание на "Академия Роза" в гр. Шипка, съобщиха организаторите от Фондация "Академия Роза".

В продължение на 10 дни - от 8 до 17 август - подбраните чрез конкурс 42 млади музиканти ще разучават класически творби с помощта на доказани музикални педагози, а творчески ръководител и диригент на Академията отново ще бъде маестро Максим Ешкенази. Тази година солист ще е световноизвестният цигулар Марио Хосен, след като в миналогодишното издание участва виртуозният български цигулар и преподавател във Висшата национална консерватория за музика и танц в Париж Светлин Русев.

Програма на академията ще завърши с три концерта със свободен достъп, в които участниците ще демонстрират уменията си: на 15 август

„Осъзнал съм, че съм Гого от „Тоника“. Никой не говори за мен като Георги Найденов. За мен „Тоника“ наистина е съдба и така ще продължи до края на живота ми“, споделя в интервю певецът Георги Найденов-Гого (1949-2014), един от членовете на вокалния квартет „Тоника“. 

Тази година се честват 75 години от рождението му.

ЖИВОТЪТ НА ГОГО НАЙДЕНОВ ПРЕДИ „ТОНИКА“

Георги Найденов е роден на 6 август 1949 година в Бургас. Завършва Химическия техникум в родния си град. Там Гого създава музикалната група „Счупените епруветки“. През 1975 година завършва Висшия химикотехнологичен институт, но никога не е работил по специалността си. 

В продължение на три години е част от група „Корали“ към бургаския химически техникум. Групата създава „Бургаски вечери“, която става официален музикален символ на града.

„ТОНИКА“ КАТО ЕКВИВАЛЕНТ

Русенският куклен театър ще представи спектакъла "Кучето, което..."  по Джани Родари, на фестивала за куклено изкуство за всички възрасти "Шарено петле", който се организира от днес до 8-и юли тази година в Плевен. Това съобщи пиарът на културния институт в крайдунавския град Ивелин Пъшев. 

Той обясни, че постановката на Държавния куклен театър в Русе е сред най-награждаваните и предпочитани от фестивалните селекционери.

Режисьор е Деница Дончева, която е и автор на драматизацията. Композитор на музиката е Станимир Иванов, а сценографията и куклите са дело на Георги и Таня Пасеви. 

В актьорския състав участват Радинела Тотева, Христина Стоянова, Васил Маринов, Кремена Станева и Мартин Маринов.

Припомняме, че спектакълът бе представен премиерно в Русе през март 2022 година. 

С изложбата „Гласовете на природата“ представяме темата за екологията и на общността на хората с увреден слух.

Това каза д-р Вихрен Митев от фондация „Екологичен манифест – МанЕко“ по време на откриването на фотоизложбата „Гласове на природата“ днес.

Експозицията бе представена в столичната градина „Кристал“ и показва истории на най-засегнатите територии от климатичните промени.

По думите на д-р Вихрен Митев, изложбата „Гласовете на природата“ е озаглавена по този начин, защото тя „говори през хора, които са силно уязвими от промените в природата“.

Идеята на проекта е темата за екологията и промените в климата да влезе в по-широката общественост, каза още той.

Д-р Вихрен Митев обясни, че изложбата проследява сюжетна линия – от величието и уникалността н

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София, в „Топлоцентрала“, съобщават организаторите от посолството на Република Корея в България и Корейската фонд ...
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов&l ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Американският рапър Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин, след като съдия отхвърли предложението на хип-хоп магната да бъде пуснат под домашен арест, предаде Асош ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Творчески отражения
3228
Творчески отражения

С концерт „Среща в приказка(та)“ музиканти отдават почит на композитора Йосиф Цанков

Концерт под надслов „Среща в приказка(та)“ ще изнесат тази вечер в Шумен в двора на Къщата музей „Панчо Владигеров“ Симфониета - Шумен, солистът на тромбон Велислав Стоянов и джаз трио в състав Милен Кукошаров – пиано, Атанас Попов – барабани и Борис Таслев – контрабас.Програмата включва творби от различни периоди на Цанков, които са оркестрирани от Милен Кукошаров.

| 10 Юли 2024, 09:30 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
С концерт „Среща в приказка(та)“ музиканти отдават почит на композитора Йосиф Цанков
С концерт „Среща в приказка(та)“ музиканти отдават почит на композитора Йосиф Цанков
Снимка © DFA

Концерт под надслов „Среща в приказка(та)“ ще изнесат тази вечер в Шумен в двора на Къщата музей „Панчо Владигеров“ Симфониета - Шумен, солистът на тромбон Велислав Стоянов и джаз трио в състав Милен Кукошаров – пиано, Атанас Попов – барабани и Борис Таслев – контрабас. Програмата включва творби от различни периоди на Цанков, които са оркестрирани от Милен Кукошаров. Диригент ще бъде Любомир Денев – син.

„Среща в приказка(та)“ е музикален проект, който отдава почит на композитора Йосиф Цанков, приживе наричан „патриарха на българската популярна музика”, съобщиха от Симфониета - Шумен. Проектът вече е представен в София, Плевен и на Банско джаз фестивал. След Шумен ще бъде представен във Варна на 11 юли и в Добрич на 12 юли.

Аз съм от малкото актьори, които са се снимали във всички жанрове и винаги искрено съм се забавлявал. Това сподели на пресконференция италианският актьор Франко Неро, който е специален гост на 32-рото издание на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост“ във Варна.

Имал съм късмета да работя с един от най-големите артисти Лорънс Оливие и той ми каза, че в професията трябва да направя своя избор - дали да играя винаги красивия герой победител, което е скука в кариерата, или да бъда истински актьор, да сменям жанра и да поемам рискове, което ще доведе до върхове и спадове по пътя, но ще събирам плодовете на своя труд, разказа Неро и добави, че той го е послушал и е избрал да бъде истински актьор. 

Днес Франко Неро се представя на фестивала „Любовта е лудост“ с филма „Щастливи дни“ на младия режисьор и сценарист Симоне Петрал

Форум, посветен на градската ревитализация, с участието на експерти от Варшава и Лодз, ще се състои на 21 септември във Варна, съобщиха организаторите от сдружение „Пространствата на Варна”. 

Събитието е част от проекта „Форум за Варна - добрите примери”, в който организацията кани архитекти от чужбина да споделят своя опит в обживяването на градската среда и старинните сгради. Тази събота ще гостуват Зузана Мелчарек, Моника Коморовска, Патриция Войташчик и Мачей Гил, които работят в институции и в свободния сектор във Варшава и Лодз. 

Срещата под наслов „Градска ревитализация - примери от Полша” е част от Европейската седмица на мобилността. Гостите ще представят своя опит пред Градската художествена галерия във Варна в късния следобед. 

Терминът „градска ревитализация” се ползва в западноевропейск

Пост Малоун и Морган Уолън са начело на класацията на "Билборд" за сингли с I Had Some Help за четвърта поредна седмица, съобщи сайтът на изданието.

Песента е първата, която остава на върха на подреждането за такъв период от време, след като Flowers на Майли Сайръс беше начело шест седмици между януари и март 2023 г.

Втората позиция е за Еминем и парчето Houdini, дебютант тази седмица в чарта. Това е най-високата позиция в класацията на "Билборд" за сингли, на която застава изпълнителят от десетилетие насам. Той беше на върха с хита The Monster, който направиха заедно с Риана, за четири седмици в периода между декември 2013 г. и януари 2014 г. Еминем достигна до номер три в подреждането през февруари 2020 г. с Godzilla.  

Сингълът Houdini се очаква да бъде включен в новия албум на Еминем - The Death of Slim Shady (Coup de

Тези, които ще видят изложбата „Пътувания: острови, морета", ще усетят мириса на смокинов лист, омаята от малките улички на Аполония, всичко това, с което Аполония по някакъв начин винаги ни по някакъв начин ни приласкава.

Надявам се зрителите да участват в този вятър на усещания и на вълнения.„

Това каза Греди Асса, който тази вечер представи в Созопол платна, специално създадени за Празниците на изкуството „Аполония“. 

„Зад тези острови стои един труд на фондация „Аполония“, в който аз се чувствам толкова благодарен, че съм имал възможност да участвам“, каза художникът.

Той отбелязва, че е участвал в поне пет издания на форума.

„Сега правя вече една огромна изложба, която е посветена на морето, на островите, на копнежите на хората, на утопията, която винаги съществува в нашето под

В Художествена галерия „Никола Петров“ във Видин беше открита изложбата „Пречистване“ на д-р Катерина Дюлгерова. От 2019 г. тя работи като уредник в галерията, като това е нейната първа самостоятелна изложба в дунавския град.  

Представените произведения са групирани в четири живописни цикъла, създадени между 2010 г и 2024 г. Сред тях са изложени и група автопортрети, които автономно може да се отнесат към стремежа за себепознание, отбеляза директорът на галерията Богдан Александров. Най-новите творби са от цикъла „Ходене по вода“, като акцентът в тях е поставен върху подчертано живописното третиране на формите. Избраният подход позволява да се проследи еволюцията на авторовото разбиране за присъщата живописност на творбата и динамиката при формиране на живописния възглед, допълни Александров.

По думите му основен мотив в творбите е водата, като една от стихиите и

Тромбонистът Велислав Стоянов, внук на Йосиф Цанков, каза , че концертът и програмата са предпоследна част от инициатива, наречена „Срещи с Деди Йожи“. Той поясни, че със сестра си се обръщали към Йосиф Цанков с "деди Йожи". С това искаме да станем по-близки, той и аз, той и всички наши приятели, добави Стоянов. Аранжиментите и оркестрациите в проекта са дело на Милен Кукошаров, каза още Велислав Стоянов и добави, че предпочита да ги нарича претворения, защото музиката е взета от времето, ситуирана е в настоящето, но с поглед в бъдещето.

Той припомни, че Йосиф Цанков е творил много преди 1944 г. „Най-активните му години са между края на 20-те и края на 40-те години на XX век. След това на него му забраняват да пише собствени текстове, той работи с текстописци като Веселин Ханчев, Димитър Василев, Димитър Тошев и други. Музиката тогава е била много по-романтична и сърдечна“, добави Стоянов и отбеляза, че публиката в Шумен вече е срещала тази музикална програма миналата година и отзивът е бил повече от прекрасен. Шуменската публика е запазила усета си за романтизъм и за красивото в изкуството, каза още Стоянов.

Скулптури, създадени в тазгодишното издание на Националното биенале по скулптура „Шуменско плато“, са показани в „Сцената" в шуменския парк „Кьошкове“. 

Те са съчетани с временна изложба, включваща произведения на автори от приключилия Национален пленер по фотография „Шумен познат и непознат“. 

Ще бъдат представени официално на кратка церемония преди началото на концерта на група „Акага" тази вечер. Пред публиката ще бъде изложен и скулптурен портрет на Антонин Горчев, изработен от Калоян Тодоров.

Темата на биеналето по скулптура в Шумен беше "Оттука започва България", по химна на Шумен, създаден от поета Антонин Горчев. Автори от различни градове, всеки със собствена стилистика се включиха, съобщи Калоян Тодоров.

„Бехчет Данаджъ е изобразил в камък първия владетел на България хан Аспарух. Дарин Ганчев е събрал в работата си всички символи на пле

Деца от музикалните училища в България и чужбина ще се обучават в областта на оркестровото свирене под ръководството на майстори на класическата музика в рамките на четвъртото издание на "Академия Роза" в гр. Шипка, съобщиха организаторите от Фондация "Академия Роза".

В продължение на 10 дни - от 8 до 17 август - подбраните чрез конкурс 42 млади музиканти ще разучават класически творби с помощта на доказани музикални педагози, а творчески ръководител и диригент на Академията отново ще бъде маестро Максим Ешкенази. Тази година солист ще е световноизвестният цигулар Марио Хосен, след като в миналогодишното издание участва виртуозният български цигулар и преподавател във Висшата национална консерватория за музика и танц в Париж Светлин Русев.

Програма на академията ще завърши с три концерта със свободен достъп, в които участниците ще демонстрират уменията си: на 15 август

„Осъзнал съм, че съм Гого от „Тоника“. Никой не говори за мен като Георги Найденов. За мен „Тоника“ наистина е съдба и така ще продължи до края на живота ми“, споделя в интервю певецът Георги Найденов-Гого (1949-2014), един от членовете на вокалния квартет „Тоника“. 

Тази година се честват 75 години от рождението му.

ЖИВОТЪТ НА ГОГО НАЙДЕНОВ ПРЕДИ „ТОНИКА“

Георги Найденов е роден на 6 август 1949 година в Бургас. Завършва Химическия техникум в родния си град. Там Гого създава музикалната група „Счупените епруветки“. През 1975 година завършва Висшия химикотехнологичен институт, но никога не е работил по специалността си. 

В продължение на три години е част от група „Корали“ към бургаския химически техникум. Групата създава „Бургаски вечери“, която става официален музикален символ на града.

„ТОНИКА“ КАТО ЕКВИВАЛЕНТ

Русенският куклен театър ще представи спектакъла "Кучето, което..."  по Джани Родари, на фестивала за куклено изкуство за всички възрасти "Шарено петле", който се организира от днес до 8-и юли тази година в Плевен. Това съобщи пиарът на културния институт в крайдунавския град Ивелин Пъшев. 

Той обясни, че постановката на Държавния куклен театър в Русе е сред най-награждаваните и предпочитани от фестивалните селекционери.

Режисьор е Деница Дончева, която е и автор на драматизацията. Композитор на музиката е Станимир Иванов, а сценографията и куклите са дело на Георги и Таня Пасеви. 

В актьорския състав участват Радинела Тотева, Христина Стоянова, Васил Маринов, Кремена Станева и Мартин Маринов.

Припомняме, че спектакълът бе представен премиерно в Русе през март 2022 година. 

С изложбата „Гласовете на природата“ представяме темата за екологията и на общността на хората с увреден слух.

Това каза д-р Вихрен Митев от фондация „Екологичен манифест – МанЕко“ по време на откриването на фотоизложбата „Гласове на природата“ днес.

Експозицията бе представена в столичната градина „Кристал“ и показва истории на най-засегнатите територии от климатичните промени.

По думите на д-р Вихрен Митев, изложбата „Гласовете на природата“ е озаглавена по този начин, защото тя „говори през хора, които са силно уязвими от промените в природата“.

Идеята на проекта е темата за екологията и промените в климата да влезе в по-широката общественост, каза още той.

Д-р Вихрен Митев обясни, че изложбата проследява сюжетна линия – от величието и уникалността н

Любомир Денев – син коментира , че всъщност не дирижира джаз триото, а работата му е като спойка между триото и струнния оркестър. Предизвикателството е винаги това, че жанровата музика изисква различна техника и може би малко по-бърза мисъл, добави диригентът на Симфониета - Шумен. „Аз съм закърмен с джаз, въпреки че самият аз не свиря джаз, но обичам джаза много. За мен вместо предизвикателство, това е повече удоволствие“, допълни Денев - син.

Както съобщихме, през 2023 г. в Плевен бяха отбелязани 110 години от рождението на композитора Йосиф Цанков. Концертът беше наречен „Среща в приказка (та)” и беше изпълнен от Плевенска филхармония, джаз трио и солист, под диригентството на Любомир Денев – син.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.