NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Тонът на времето Духът на конфликта между Русия и Украйна витае на театралния фестивал в Авиньон
3725
Тонът на времето

Духът на конфликта между Русия и Украйна витае на театралния фестивал в Авиньон

Духът на войната в Украйна витае над фестивала в Авиньон - голямо театрално събитие, което продължава до 21 юли във Франция, с полски хоров спектакъл, обединяващ жени, травмирани от насилието, както и с представления на украински артисти, предаде АФП. "Майки, песен за военно време" - пиеса, която се играе от днес, е "пряка реакция на руското нахлуване в Украйна в цялата му бруталност", казва режисьорката Марта Гурницка пред АФП. В Почетния двор на Папския дворец 21 жени на възраст от 9 до 72 години - "украинки, избягали от войната, жени от Беларус, пострадали от политическо преследване, полякини, отворили вратите си", са се събрали за "хорово" изпълнение.       "Исках да помогна на тези, които пристигнаха в Полша в първите дни на войната, избухнала през февруари 2022 г

| 09 Юли 2024, 22:00 ч.
Духът на конфликта между Русия и Украйна витае на театралния фестивал в Авиньон
Духът на конфликта между Русия и Украйна витае на театралния фестивал в Авиньон
Снимка © DFA

Духът на войната в Украйна витае над фестивала в Авиньон - голямо театрално събитие, което продължава до 21 юли във Франция, с полски хоров спектакъл, обединяващ жени, травмирани от насилието, както и с представления на украински артисти, предаде АФП.

Балетът "Корсар" с режисьор и хореограф Галина Калчева и сценография на Иван Токаджиев е новото заглавие в репертоара на Държавна опера - Бургас. 

Неговата премиера ще се състои на 8 юни, съобщават от културната институция в морския град.

Творбата по музика на Адолф Адам, Цезар Пуни, Лео Делиб, Рикардо Дриго, Пьотър Олденбургски използва хореография от Мариус Петипа, Жозеф Мазиле, Константин Сергеев. Либретото на Жул-Анри Верноа дьо Сен-Жорж е базирано на поемата "Корсарят" от Джордж Байрон.

"Корсар" е първа балетна премиера за сезона. Творбата за първи път се поставя на бургаската сцена. Със задачата се заема дългогодишната примабалерина на бургаската опера Галина Калчева, която работи като постановчик и по „Дон Кихот", "Жизел", „Пахита“ и „Зле опазеното момиче“.  

Репетитори на балетния състав са постановчикът Галина Калчева и Марина Змее

Гражданското ми верую е всичко, което съм казал в музиката, пише в бележника си композиторът Любомир Пипков, от чието рождение днес се отбелязват 120 години. 

Той е роден на 19 септември 1904 г. (6 септември 1904 г. по стар стил) в Сливен, в семейството на композитора Панайот Пипков и учителката Надка Стефанова, изпълнителна на народни песни. На шест години започва да свири по слух на пиано песните, които е слушал от майка си.  

През 1918 г. семейството се премества в София. Любомир Пипков започва да се занимава сериозно с пиано при пианиста и клавирен педагог Иван Торчанов, който открива голямата дарба на 14-годишния младеж. 

ПЪРВИ ТВОРЧЕСКИ ОПИТИ

През 1919 г. постъпва в Музикалното училище в София, в класа по пиано при проф. Хенрих Визнер, а теоретичните дисциплини изучава при проф. Добри Христов, проф. Димитър Попивано

Картина на Рембранд бе продадена на търг в щата Мейн, САЩ, за 1,4 милиона щатски долара, съобщи АП.

Творбата от XVII в., наречена „Портрет на момиче“, нарисувана от нидерландския художник Рембранд Харменсон ван Рейн, е открита от оценителя на произведения на изкуството и аукционер Каджа Вейльо на тавана в имение в щата Мейн в САЩ. На етикета на гърба на рамката било отбелязано, че картината е била предоставена на Музея на изкуствата във Филаделфия за изложба през 1970 г. 

„При домашни посещения често влизаме на сляпо, без да знаем какво ще намерим“, казва той в изявление. „Домът беше пълен с прекрасни предмети, но именно на тавана, сред купища произведения на изкуството, открихме този забележителен портрет“. 

Роденият през 1606 г. Рембранд е плодовит художник, който се занимава с разнообразни теми - от портрети и пе

Камерен концерт под заглавието Un Amore Grande ще представят тенорът Яни Николов, пианистът Сергей Султанов и цигуларката Наталия Султанова на 27 юли в Експозиционен център "Флора" в Бургас, съобщават от Държавната опера в морския град. 

Програмата на съботния концерт включва популярни вокални произведения, възпяващи любовта. По думите на младия тенор Яни Николов идеята е да бъде съчетана музика от различни епохи, обединена от темата за любовта и изпълненията да бъдат поднесени като изискан букет от творби на различни композитори.

Сред творбите, които ще прозвучат, са ”Каро мио Бен” от Джузепе Джордани; неаполитанската песен за цветята A vuccella, песен от Шуберт, „Елегия“ от Жул Масне, O, sole mio, Mama son tanto felice, ария из оперетата „Графиня Марица“ от Имре Калман, песен из мюзикъла „Моя прекрасна лейди“ от Фредерик Лоу, италиански и испански канцонети и др.

Фотографски портрет на британския министър-председател Уинстън Чърчил, откраднат от луксозен хотел в Отава, Канада, беше намерен в Италия, съобщи ДПА. Връщането на фотографията ще бъде извършено следващия месец, обявиха канадските власти.

Портретът е озаглавен "Ревящият лъв" и е дело на Юсуф Карш. Кражбата от "Фермон шато Лорие" е докладвана през август 2022 г., се казва в изявление на канадската полиция. Кражбата е извършена между 25 декември 2021 и 6 януари 2022 г. 

Портретът е бил продаден с посредничеството на аукционна къща в Лондон на италианец от Генуа. И двете страни не са знаели, че фотографията е крадена. 

Четиридесет и три годишен мъж от Онтарио, Канада, е бил арестуван през април т.г. и му е повдигнато обвинение за кражба и трафик.

"Майки, песен за военно време" - пиеса, която се играе от днес, е "пряка реакция на руското нахлуване в Украйна в цялата му бруталност", казва режисьорката Марта Гурницка пред АФП.

В Почетния двор на Папския дворец 21 жени на възраст от 9 до 72 години - "украинки, избягали от войната, жени от Беларус, пострадали от политическо преследване, полякини, отворили вратите си", са се събрали за "хорово" изпълнение.
       
"Исках да помогна на тези, които пристигнаха в Полша в първите дни на войната, избухнала през февруари 2022 г.", казва Гурницка.

Няколкостотин хиляди души бягат от Беларус бягат, в частност в Полша, след вълната от репресии, която обхвана страната след преизбирането на президента Александър Лукашенко през 2020 г.

На сцената, без никакъв декор, жените без костюми пресъздават мотиви от древните украински музикални традиции под звуците на няколко барабана. По време на изпълнението си те назовават насилието, извършено над жените, или призовават любовта.

"Виждам театъра като място, което има потенциала да разкрива и разрешава политически конфликти, място за нови форми на солидарност", казва Марта Гурницка. 

Във водната кула на София тече река от пластмаса. Тя оставя след себе си суша и напукана глина. Мястото прилича на зловещ и в същото време приказен замък. „Виждам те“ е творение от множество лъскави ленти и пластмасови рибки, и брум от гласове, които те въвеждат (и отвеждат) от пространството...

Сътворяваме среда, която ни е удобна, комфортна, хубава, но в същото време – абсолютно куха. Това е едно вътрешно пренасищане, което води до изсушаване и обезкръвяване.

Думите на Юлиян Табаков са по повод инсталацията в галерия „+359“. До 15 септември всеки може да съпреживее сътвореното от художника и да стане свидетел на процеса, в който „цялото това нещо“ тепърва ще съхне и ще се напуква. „Тази илюзия на вода е донякъде сюрреална, но много истинска – на едно дру

За трета поредна година Стара Загора ще бъде домакин на фестивал за лекарски рок групи - Doctor Rock. Това става ясно от програмата с предстоящи събития на община Стара Загора.

Любителите на рок музиката ще могат на 28 и 29 юни да се насладят на лекарски рок банди от Стара Загора, София, Пловдив и Велико Търново.

Началото на специално изградената сцена на античен форум „Августа Траяна“ ще даде групата на Тракийския университет Macrophagos. След тях на сцената ще се качат „Доктори“ от Пловдив. Първата фестивална вечер ще закрие столичната банда Restart Rock Band. 

Във втория фестивален ден участие ще вземат Sutura – Пловдив, A.CP.C – Велико Търново и Led Seven Band – Стара Загора.

„След успешния старт през 2022 година, eто, вече трета година има фестивал. Две вечери рок, добро настроение и срещи с приятели“, обещават организаторите.

Кино панорамата "Дечко Узунов: живи свидетелства", посветена на майстора на българската живопис, ще се състои в Художествената галерия в Казанлък от 30 август до 1 септември.

Това съобщават от културния институт на официалната си фейсбук страница.

Инициативата е организирана съвместно със Софийска градска художествена галерия и е част от програмата на Празниците в Долината на тракийските царе и от инициативите по повод честването на 125-ата годишнина от рождението на твореца. 

Зрителите ще имат възможност да се потопят в спомените за Дечко Узунов на проф. Аксиния Джурова, проф. Валентин Старчев, проф. Григорий Григоров, Елза Гоева, Иван Б. Иванов, Марин Добрев, Мария Стефанова. Те са общували пряко с Дечко Узунов, а във видео интервютата с тях оживяват интересни факти и случки от неговия живот, от студентските им трепети в Академията, от работата им по няк

Създаването на анимационен фестивал във Варна беше едно откровение за българските артисти и зрители. Той се оказа в престижната четворка на световната анимация сред форумите в Отава, Загреб и Анси и това беше едно изключително постижение.

Това сподели проф. Анри Кулев на откриването на 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм (СФАФ) във Варна.

Той върна публиката в 70-те години на ХХ век, когато по думите му българската анимация вече има сериозна физиономия в Европа и света, намерила е собствена ниша в езоповския език и подтекста. „Филмите на Тодор Динов, Доньо Донев, Иван Веселинов, Стоян Дуков, Зденка Дойчева, Христо Топузанов създадоха българска школа в анимацията. Тогава изведнъж се почувства остра нужда от разтваряне на ограничителните капаци в студията и се усети липсата на форум. Тези хора направиха огромни усилия, за да създадат този фест

Посланието да ценим корените и крилете, завещани от прадедите ни, отправя с изложбата си исперихската художничка Теодора Николова.

Експозицията под наслов „С криле към корените“ ще бъде открита на 9 септември в зала 1 на Народно читалище „Съзнание – 1891“ в родния й град.

Това е 16-ата й самостоятелна изложба, а от началото на тази година - трета поред, каза авторката.

Преди един от най-светлите християнски празници – Великден, тя подари на почитателите на приложното и на изобразителното изкуство в Разград късче надежда, феерия от цветове и пролетно усещане с изложбата базар „Пролетна феерия“. През юни нейни творби бяха експонирани в Художествената галерия в Балчик под надслов "В хармония с природата". 

В настоящата й изложба ще бъдат показани живописни платна и творби от сферата на техниката асамблаж

На фестивала в Авиньон са поканени и украински артисти, които да представят богата програма от театър, танц, фотоизложби и прожекции. Целта на проекта е да им осигури "дългосрочна подкрепа след цялата тази разруха", казва Ирина Нирша, директор на програмите за сценични изкуства в Украинския институт, който оказва финансова подкрепа на тази инициатива.
       
Сред гостите са актьори от Националния академичен драматичен театър "Иван Франко", който е популярен в Киев. Те ще представят "Калигула" на Камю под режисурата на директора на театъра Иван Уриевски.
       
"Използваме изкуството като политически инструмент и искаме да създаваме проекти, които дават възможност на хората да осмислят преживяванията си", казва Евгения Видишчева, режисьор на документално-музикален спектакъл, базиран на дневниците на две сестри. Той разказва за опустошителната обсада на украинския град Мариупол, като същевременно напомня, че животът продължава.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Художникът Николай Караджов за първи път се представя със самостоятелна изложба във варненската галерия „Папийон“. Неговата живописна колекция носи името „Знак о ...
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хас ...
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана д ...
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 03:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Тонът на времето
3725
Тонът на времето

Духът на конфликта между Русия и Украйна витае на театралния фестивал в Авиньон

В Почетния двор на Папския дворец 21 жени на възраст от 9 до 72 години - "украинки, избягали от войната, жени от Беларус, пострадали от политическо преследване, полякини, отворили вратите си", са се събрали за "хорово" изпълнение.       "Исках да помогна на тези, които пристигнаха в Полша в първите дни на войната, избухнала през февруари 2022 г.", казва Гурницка.

| 09 Юли 2024, 22:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Духът на конфликта между Русия и Украйна витае на театралния фестивал в Авиньон
Духът на конфликта между Русия и Украйна витае на театралния фестивал в Авиньон
Снимка © DFA

Духът на войната в Украйна витае над фестивала в Авиньон - голямо театрално събитие, което продължава до 21 юли във Франция, с полски хоров спектакъл, обединяващ жени, травмирани от насилието, както и с представления на украински артисти, предаде АФП.

"Майки, песен за военно време" - пиеса, която се играе от днес, е "пряка реакция на руското нахлуване в Украйна в цялата му бруталност", казва режисьорката Марта Гурницка пред АФП.

Балетът "Корсар" с режисьор и хореограф Галина Калчева и сценография на Иван Токаджиев е новото заглавие в репертоара на Държавна опера - Бургас. 

Неговата премиера ще се състои на 8 юни, съобщават от културната институция в морския град.

Творбата по музика на Адолф Адам, Цезар Пуни, Лео Делиб, Рикардо Дриго, Пьотър Олденбургски използва хореография от Мариус Петипа, Жозеф Мазиле, Константин Сергеев. Либретото на Жул-Анри Верноа дьо Сен-Жорж е базирано на поемата "Корсарят" от Джордж Байрон.

"Корсар" е първа балетна премиера за сезона. Творбата за първи път се поставя на бургаската сцена. Със задачата се заема дългогодишната примабалерина на бургаската опера Галина Калчева, която работи като постановчик и по „Дон Кихот", "Жизел", „Пахита“ и „Зле опазеното момиче“.  

Репетитори на балетния състав са постановчикът Галина Калчева и Марина Змее

Гражданското ми верую е всичко, което съм казал в музиката, пише в бележника си композиторът Любомир Пипков, от чието рождение днес се отбелязват 120 години. 

Той е роден на 19 септември 1904 г. (6 септември 1904 г. по стар стил) в Сливен, в семейството на композитора Панайот Пипков и учителката Надка Стефанова, изпълнителна на народни песни. На шест години започва да свири по слух на пиано песните, които е слушал от майка си.  

През 1918 г. семейството се премества в София. Любомир Пипков започва да се занимава сериозно с пиано при пианиста и клавирен педагог Иван Торчанов, който открива голямата дарба на 14-годишния младеж. 

ПЪРВИ ТВОРЧЕСКИ ОПИТИ

През 1919 г. постъпва в Музикалното училище в София, в класа по пиано при проф. Хенрих Визнер, а теоретичните дисциплини изучава при проф. Добри Христов, проф. Димитър Попивано

Картина на Рембранд бе продадена на търг в щата Мейн, САЩ, за 1,4 милиона щатски долара, съобщи АП.

Творбата от XVII в., наречена „Портрет на момиче“, нарисувана от нидерландския художник Рембранд Харменсон ван Рейн, е открита от оценителя на произведения на изкуството и аукционер Каджа Вейльо на тавана в имение в щата Мейн в САЩ. На етикета на гърба на рамката било отбелязано, че картината е била предоставена на Музея на изкуствата във Филаделфия за изложба през 1970 г. 

„При домашни посещения често влизаме на сляпо, без да знаем какво ще намерим“, казва той в изявление. „Домът беше пълен с прекрасни предмети, но именно на тавана, сред купища произведения на изкуството, открихме този забележителен портрет“. 

Роденият през 1606 г. Рембранд е плодовит художник, който се занимава с разнообразни теми - от портрети и пе

Камерен концерт под заглавието Un Amore Grande ще представят тенорът Яни Николов, пианистът Сергей Султанов и цигуларката Наталия Султанова на 27 юли в Експозиционен център "Флора" в Бургас, съобщават от Държавната опера в морския град. 

Програмата на съботния концерт включва популярни вокални произведения, възпяващи любовта. По думите на младия тенор Яни Николов идеята е да бъде съчетана музика от различни епохи, обединена от темата за любовта и изпълненията да бъдат поднесени като изискан букет от творби на различни композитори.

Сред творбите, които ще прозвучат, са ”Каро мио Бен” от Джузепе Джордани; неаполитанската песен за цветята A vuccella, песен от Шуберт, „Елегия“ от Жул Масне, O, sole mio, Mama son tanto felice, ария из оперетата „Графиня Марица“ от Имре Калман, песен из мюзикъла „Моя прекрасна лейди“ от Фредерик Лоу, италиански и испански канцонети и др.

Фотографски портрет на британския министър-председател Уинстън Чърчил, откраднат от луксозен хотел в Отава, Канада, беше намерен в Италия, съобщи ДПА. Връщането на фотографията ще бъде извършено следващия месец, обявиха канадските власти.

Портретът е озаглавен "Ревящият лъв" и е дело на Юсуф Карш. Кражбата от "Фермон шато Лорие" е докладвана през август 2022 г., се казва в изявление на канадската полиция. Кражбата е извършена между 25 декември 2021 и 6 януари 2022 г. 

Портретът е бил продаден с посредничеството на аукционна къща в Лондон на италианец от Генуа. И двете страни не са знаели, че фотографията е крадена. 

Четиридесет и три годишен мъж от Онтарио, Канада, е бил арестуван през април т.г. и му е повдигнато обвинение за кражба и трафик.

В Почетния двор на Папския дворец 21 жени на възраст от 9 до 72 години - "украинки, избягали от войната, жени от Беларус, пострадали от политическо преследване, полякини, отворили вратите си", са се събрали за "хорово" изпълнение.
       
"Исках да помогна на тези, които пристигнаха в Полша в първите дни на войната, избухнала през февруари 2022 г.", казва Гурницка.

Няколкостотин хиляди души бягат от Беларус бягат, в частност в Полша, след вълната от репресии, която обхвана страната след преизбирането на президента Александър Лукашенко през 2020 г.

Във водната кула на София тече река от пластмаса. Тя оставя след себе си суша и напукана глина. Мястото прилича на зловещ и в същото време приказен замък. „Виждам те“ е творение от множество лъскави ленти и пластмасови рибки, и брум от гласове, които те въвеждат (и отвеждат) от пространството...

Сътворяваме среда, която ни е удобна, комфортна, хубава, но в същото време – абсолютно куха. Това е едно вътрешно пренасищане, което води до изсушаване и обезкръвяване.

Думите на Юлиян Табаков са по повод инсталацията в галерия „+359“. До 15 септември всеки може да съпреживее сътвореното от художника и да стане свидетел на процеса, в който „цялото това нещо“ тепърва ще съхне и ще се напуква. „Тази илюзия на вода е донякъде сюрреална, но много истинска – на едно дру

За трета поредна година Стара Загора ще бъде домакин на фестивал за лекарски рок групи - Doctor Rock. Това става ясно от програмата с предстоящи събития на община Стара Загора.

Любителите на рок музиката ще могат на 28 и 29 юни да се насладят на лекарски рок банди от Стара Загора, София, Пловдив и Велико Търново.

Началото на специално изградената сцена на античен форум „Августа Траяна“ ще даде групата на Тракийския университет Macrophagos. След тях на сцената ще се качат „Доктори“ от Пловдив. Първата фестивална вечер ще закрие столичната банда Restart Rock Band. 

Във втория фестивален ден участие ще вземат Sutura – Пловдив, A.CP.C – Велико Търново и Led Seven Band – Стара Загора.

„След успешния старт през 2022 година, eто, вече трета година има фестивал. Две вечери рок, добро настроение и срещи с приятели“, обещават организаторите.

Кино панорамата "Дечко Узунов: живи свидетелства", посветена на майстора на българската живопис, ще се състои в Художествената галерия в Казанлък от 30 август до 1 септември.

Това съобщават от културния институт на официалната си фейсбук страница.

Инициативата е организирана съвместно със Софийска градска художествена галерия и е част от програмата на Празниците в Долината на тракийските царе и от инициативите по повод честването на 125-ата годишнина от рождението на твореца. 

Зрителите ще имат възможност да се потопят в спомените за Дечко Узунов на проф. Аксиния Джурова, проф. Валентин Старчев, проф. Григорий Григоров, Елза Гоева, Иван Б. Иванов, Марин Добрев, Мария Стефанова. Те са общували пряко с Дечко Узунов, а във видео интервютата с тях оживяват интересни факти и случки от неговия живот, от студентските им трепети в Академията, от работата им по няк

Създаването на анимационен фестивал във Варна беше едно откровение за българските артисти и зрители. Той се оказа в престижната четворка на световната анимация сред форумите в Отава, Загреб и Анси и това беше едно изключително постижение.

Това сподели проф. Анри Кулев на откриването на 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм (СФАФ) във Варна.

Той върна публиката в 70-те години на ХХ век, когато по думите му българската анимация вече има сериозна физиономия в Европа и света, намерила е собствена ниша в езоповския език и подтекста. „Филмите на Тодор Динов, Доньо Донев, Иван Веселинов, Стоян Дуков, Зденка Дойчева, Христо Топузанов създадоха българска школа в анимацията. Тогава изведнъж се почувства остра нужда от разтваряне на ограничителните капаци в студията и се усети липсата на форум. Тези хора направиха огромни усилия, за да създадат този фест

Посланието да ценим корените и крилете, завещани от прадедите ни, отправя с изложбата си исперихската художничка Теодора Николова.

Експозицията под наслов „С криле към корените“ ще бъде открита на 9 септември в зала 1 на Народно читалище „Съзнание – 1891“ в родния й град.

Това е 16-ата й самостоятелна изложба, а от началото на тази година - трета поред, каза авторката.

Преди един от най-светлите християнски празници – Великден, тя подари на почитателите на приложното и на изобразителното изкуство в Разград късче надежда, феерия от цветове и пролетно усещане с изложбата базар „Пролетна феерия“. През юни нейни творби бяха експонирани в Художествената галерия в Балчик под надслов "В хармония с природата". 

В настоящата й изложба ще бъдат показани живописни платна и творби от сферата на техниката асамблаж

На сцената, без никакъв декор, жените без костюми пресъздават мотиви от древните украински музикални традиции под звуците на няколко барабана. По време на изпълнението си те назовават насилието, извършено над жените, или призовават любовта.

"Виждам театъра като място, което има потенциала да разкрива и разрешава политически конфликти, място за нови форми на солидарност", казва Марта Гурницка. 

На фестивала в Авиньон са поканени и украински артисти, които да представят богата програма от театър, танц, фотоизложби и прожекции. Целта на проекта е да им осигури "дългосрочна подкрепа след цялата тази разруха", казва Ирина Нирша, директор на програмите за сценични изкуства в Украинския институт, който оказва финансова подкрепа на тази инициатива.
       
Сред гостите са актьори от Националния академичен драматичен театър "Иван Франко", който е популярен в Киев. Те ще представят "Калигула" на Камю под режисурата на директора на театъра Иван Уриевски.
       
"Използваме изкуството като политически инструмент и искаме да създаваме проекти, които дават възможност на хората да осмислят преживяванията си", казва Евгения Видишчева, режисьор на документално-музикален спектакъл, базиран на дневниците на две сестри. Той разказва за опустошителната обсада на украинския град Мариупол, като същевременно напомня, че животът продължава.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Международен фестивал по фойерверки
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.