Певицата и танцьорка Аделейд Хол, наричана още „истинската първа дама на джаза“, ще бъде почетена със синя паметна плоча на дома си в Западен Лондон, съобщи Би Би Си.
Спектакълът „Недовършена пиеса за механичен нож“ и филмът „Господин за един ден“ са в програмата за деня на Комедийния театрален фестивал "Тодор Колев" в Шумен.
На камерната сцена на Драматично-кукления театър „Васил Друмев" ще се играе спектакълът „Недовършена пиеса за механичен нож“, продукция на Yalta Art Room, с режисьор Ованес Торосян. Участват актрисите Алена Вергова, Александра Свиленова, Диана Минчева, Люба Димитрова, Мартина Георгиева, Мелани Младенова, Милвана Христова, Моника Динова, Натали Никова. Сценограф е Ирена Дойчинова. В парка до Паметника на свободата до Община Шумен по-късно вечерта ще се прожектира филмът „Господин за един ден“ на режисьора Николай Волев. Лентата е с участието на Тодор Колев в главната роля.
Актрисата Мартина Георгиева поясни , че Ованес Торосян и творчески колектив с всички аткьори са съавтори на текста на „Недовършена пиеса за м
Певицата Тейлър Суифт закри европейската част от турнето си Eras с изненадващата поява на гост-изпълнител - британската певица Флорънс Уелч в Лондон, предаде ДПА.
Суифт изнесе последния от петте си концерта в столицата на Великобритания, след като през юни представи три други на стадион „Уембли“.
Турнето за милиарди долари радва феновете на певицата с хитове от албумите 1989, Red, Midnights и последната й музикална продукция The Tortured Poets Department, която оглавява класациите.
В нея е и песента, която Суифт написа с британската група „Флорънс + Дъ Мъшийн“ (Florence + The Machine), озаглавена Florida!!!. Флорънс Уелч изненада феновете на Суифт, като се качи на сцената, за да изпълни песента, придружена от впечатляващо светлинно шоу.
Сигурността пред „Уембли“ беше засилена по време на последни
Японският джазмузикант Акира Саката идва за първи път в България по покана на „Аларма пънк джаз“.
Концертът е на 28 юли, неделя, в клуб „Сингълс“ (НДК), съобщават организаторите.
Саката е признат за един от най-великите саксофонисти в историята на японския джаз и на японската авангардна музика, наричан е живата легенда на фрий джаза от последните шест десетилетия. У нас гостува, заедно с най-новата си формация от Европа – Еntasis.
Концертът у нас е веднага след фестивала за авангарден джаз в Никелсдорф (Австрия) и е последният от кратко европейско турне преди планираните за догодина чествания на 80-ата годишнина на маестрото.
Акира Саката е роден на 21 февруари 1945 г. в Хирошима (само половин година преди бомбардировките). Преди сакс
Две успоредни изложби в музея на Фрида Кало (1907-1954) в Мексико представят нови подробности от живота й, съобщи „Монд“. Поводът е седемдесетгодишнината от смъртта на художничката.
Фрида Кало умира едва на 47 години на 13 юли 1954 г. Мексико се стреми да представи неизвестни досега аспекти от личността на Кало, превърнала се в истинска световна икона както заради творчеството си, така и заради своята личност.
„Синята къща“ в квартал Койоакан, Мексико, където Фрида живее 36 години, е превърната в музей.
Притежаваме 18 творби на Фрида, но най-ценен е архивът – кореспонденцията на художничката, книгите с бележки, колекциите й с изкуство от предиспанския период, снимки, каза Перла Лабарте, директор на музея.
„Синята къща“ се простира на 800 кв. м. Тя е бягство от болката в живота на Фрида Кало и дом, който споделя
Два концерта от лятната си програма ще изнесе тази седмица Габровският камерен оркестър. Това съобщи диригентът на оркестъра Иван Стоянов.
На 16 юли, вторник, в Художествената галерия „Христо Цокев“, родените в Габрово музиканти Деворина Гамалова – цигулка и пианистките Цветана и Татяна Гигови ще представят Соната за пиано и цигулка оп. 105 от Роберт Шуман, Размишление за цигулка и пиано от Пьотр Илич Чайковски, Скерцо от Йоханес Брамс и Соната за пиано и цигулка от Цезар Франк, посочват от Габровски камерен оркестър.
Втората проява е насрочена за сряда, 17 юли, на Откритата сцена на Дома на културата (пред сградата на „Имка“). На концерта ще се изявят струнен квартет в състав Пламен Вълков - цигулка, Мая Кършулева - цигулка, Пенка Луладжиева - виола и Христофор Папанчев - виолончело.Те ще изпълнят Струнни квартети № 3 и 4, оп. 76 от Йозеф Хайдн, допълват о
Аделейд Хол е родена в Бруклин, Ню Йорк и прекарва 55 години от живота си в столицата на Великобритания. Тя умира в Лондон през 1993 година на 92 години.
Паметната плоча в характерния цвят на организацията "Английското наследство" (The English Heritage plaque) ще бъде поставена на дома й на улица „Колингам Роуд“ (Collingham Road) 1 в Кенсингтън, където тя живее в продължение на 27 години.
„Много харесвам Лондон, защото е тих град. А аз обичам спокойния начин на живот“, казва тя в интервю през 1980 година.
Аделейд Хол е пионер в музикалния жанр „скат“ (scat). Това е пеене, възникнало във вокалния джаз, което представлява импровизация с безсловесни и безсмислени срички, като може и да бъде изобщо без думи. Певецът импровизира с ритъм и мелодия, като използва единствено гласа си като инструмент.
Смята се, че Хол има най-дългата звукозаписна кариера от всички изпълнители на ХХ век и през 2003 г. е призната от Световните рекорди на Гинес за издаване на продукции в продължение на осем последователни десетилетия.
Концерт на Софийската филхармония с участието на две световноизвестни музикални звезди – цигуларката Бомсори и кларинетистката Сабине Майер, ще се състои 6 юни в зала „България", съобщават от филхармонията.
Диригент ще е маестро Найден Тодоров. Ще звучат Концерт за цигулка от Феликс Менделсон и Концерт за кларинет от Карл-Мария фон Вебер.
Бомсори е призната за явление в света на класическата музика. Носителка е на награди от най-престижните международни конкурси, сред които са „П. И. Чайковски“, „Кралица Елизабет“, „Ян Сибелиус“, „Джоузеф Йоахим“, „Хенрик Виенявски“, „Сендай“. Нейните изпълнения се отличават с невероятен енергичен тон и техническо съвършенство, което покорява сърцата на публиката по целия свят, посочва критиката.
Тя е и
Изложба „Синята птица“ на семейство Телалим е подредена в галерия „Серякова къща“ в Троян. В експозицията са включени платна на художниците Александър, Валя и Оля Телалим.
И Александър, и Валя са по произход бесарабски българи, а дъщеря им Оля се ражда в България през 2005 г. И двамата завършват Националната художествена академия, съответно с профили „Стенопис“ и „Керамика“.
Художникът Александър Телалим е отдавна познат на троянската публика от две свои предходни самостоятелни изложби и една съвместна с живеещия в Чикаго български художник Василен Васевски.
Телалим има над 70 самостоятелни изложби, както и участия в общи изложби в Ню Йорк, Чикаго, Санкт Петербург, Хонконг и др. Сред колекционерите е популярен с акварелните си творби, като в настоящата изложба са представени и редки за него маслени платна. Телалим е автор на собствена живописна техника „в
Музей в родния град на известния немски художник модернист Ото Дикс ще открие през октомври нова многогодишна изложба на творчеството му, съобщава ДПА.
Изложбата в източния германски град Гера е озаглавена „Ото Дикс: Вярвай на очите си“. Тя ще включва около 50 маслени картини и 35 акварела, както и рисунки на Дикс, подредени в „Оранжерията“ - градско пространство за художествени изложби в градината на бароков дворец.
Мултимедийна инсталация, включваща оригинални филмови кадри от 20-те и 60-те години на миналия век и други елементи, също ще изследва художественото развитие на Дикс - художник, който е свързан с движенията експресионизъм и нова предметност през първата половина на ХХ век.
Дикс е известен и с бруталните си изображения на военни действия, които се основават на преживяното от него по време на Първата световна во
Гръцката певица Деспина Ванди е отказала да изнесе планиран концерт в Измир, Западна Турция, след като организаторите не се съгласили да изпълнят искането да свалят от сцената турския флаг и портрет на Ататюрк, съобщиха турски медии.
Концертът е бил организиран в егейския курорт Чешме, окръг Измир, в рамките на турне на световноизвестната гръцка певица по случай 30-годишната музикална кариера.
Според информациите Ванди е поискала да бъдат свалени от сцената турското знаме и плакат на Ататюрк с мотив, че организаторите са ги поставили без предварително уведомление или съгласие, придавайки политически контекст на музикалното събитие, посочва "Дейли сабах".
Концертът, организиран от Турската образователна фондация (TEV) в Измир, е трябвало да се проведе вчера на сцена на открито в Чешме. За проявата са се събрали огромен брой зрители, но в един момен
На 13 септември е премиерата на „Мълчанието е злото“ с Джеймс Макавой, съобщават от „Форум филм“.
Режисьорът и сценарист Джеймс Уоткинс изследва най-тъмните кътчета на човешкия ум, доверието, страха и мрака, който се крие зад най-очарователните лица, а безграничното гостоприемство прикрива безкрайна тъмнина.
Създаден по едноименния филм на Kристиан и Мадс Тафдръп, „Мълчанието е злото“ разказва за живеещото в Лондон американско семейство Лоис и Бен Долтън, и 11-годишната им дъщеря Агнес, които по време на ваканция в Тоскана се сприятеляват с чаровна британска двойка Пади и Киaра, и техния ням син Ант. Когато след известно време британците канят американците да им гостуват в идиличното им провинциално имение, Лоис и Бен приемат възможността да си отдъхнат от притискащите ги ежедневни тревоги. Но това, ко
През 1943 г. тя води предаването Wrapped In Velvet по радио Би Би Си. Това я превръща в един от първите чернокожи артисти, които редовно са излъчвани в радиоефир. По време на Втората световна война работи за Националната асоциация за развлечения (Entertainments National Service Association - Ensa) и свири в бомбоубежища и болници.
„Аделейд беше рядкост в шоубизнеса, защото тя наистина никога не казваше лоша дума за никого“, каза Стивън Борн, историк и автор на книгата Sophisticated Lady - A Celebration Of Adelaide Hall. „Тя беше всестранно развита и поемаше толкова много артистични рискове, но когато мисля за нея, винаги ще я възприемам като истинската първа дама на джаза, на която се възхищаваха Ела Фицджералд и Елизабет Уелч“, допълни той.
Музикантката Йоланда Браун, която е член на комисията за сините плочи, каза, че музиката на Хол е различна от всичко, което хората преди това са чували. „Този глас, безсловесното й пеене, сякаш беше най-естественото нещо на света, наистина я отличаваше“, каза тя.
Аделейд Хол се премества в горната част на „Колингам Роуд“ 1, внушителна ъглова къща от 1870 г. в Кенсингтън, на 21 юли 1952 г. С изключение на едно продължително отсъствие по време на дългия бродуейски спектакъл „Ямайка“ (Jamaica) през 1957-1958 г., тя остава там до края на 1979 г.