Два концерта до края на месец юли ще изнесе Габровският камерен оркестър. Първата проява е на 16 юли в Художествена галерия „Христо Цокев“, а втората е на 17 юли - на откритата сцена до Дом на културата „Емануил Манолов“ в Габрово. Това съобщи Иван Стоянов, диригент на формацията.
На 16 юли родените в Габрово музиканти Деворина Гамалова – цигулка и пианистките Цветана и Татяна Гигови ще представят Соната за пиано и цигулка оп. 105 от Роберт Шуман, Размишление за цигулка и пиано от Пьотр Илич Чайковски, Скерцо от Йоханес Брамс и Соната за пиано и цигулка от Цезар Франк, информират организаторите.
Започва изпълнението на проектите, одобрени за финансиране по общинската програма „Култура плюс“ в Търговище, информират от пресцентъра на кмета Дарин Димитров.
Регионална библиотека „Петър Стъпов“ е организатор на първото културно събитие по програмата. Днес в библиотеката започват национален форум и кръгла маса на тема „Изкуствата в библиотеката - средство за ефективна колаборация в дигиталната ера“. Те се организират по повод отбелязването на 65 години от създаването на културната институция и 160 години библиотечно дело в Търговище.
През месец юни предстоят други две събития, които са финансирани по „Култура плюс“, посочват от местната администрация.
На 26 и 27 юни в Драматичния театър балет „Вега“ ще представи концерти, посветени на отбелязването на 30 години от основаването на състава. Ще бъде създадена съвременна танцова продукция в
Стъклописи от "Нотр Дам", смятани за противоречиви навремето, са показани в изложба в Троа, след като бяха преоткрити след пожара в катедралата, съобщи ДПА.
Витражите са били скрити от погледа след премахването им през 1939 г. Част от тях са били открити в кутии след пожара, опустошил "Нотр Дам" преди пет години.
Прозорците са били смятани за твърде модерни заради ярките им цветове и стила, напомнящ кубизма.
Стъклописите са изложени в Центъра за витражи в Троа, Североизточна Франция, и могат да бъдат разгледани до следващата година. Това са творби на 12 художници. Сред тях има розов прозорец от Андре Ринюи, както и ланцетен прозорец от Жан Ебер-Стивънс, представяща свети Мартен.
Първоначално противоречивите в стилово отношение витражи е трябвало да заменят стъклописите в сиво, бяло и черно, изпълнени с гризайл. Вместо това обаче те с
Единадесетото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ беше открито тази вечер под бурните аплодисменти на пълната зала в сградата на Държавна опера Стара Загора.
Шествието с официалните гости на събитието поведе неговият директор Магдалена Ралчева заедно с тазгодишния носител на наградата „Златна липа“ за цялостен принос в киното Ели Скорчева, заместник-кметовете на община Стара Загора Милена Желева и Надежда Чакърова, председателят на конкурсното жури Геновева Димитрова, заедно с членовете на журито латвийският режисьор, сценарист и редактор Линда Олте, полският режисьор Мариуш Гжегожек, анлийската актриса Пандора Джоунс и филмовият и визуален творец Санжин Малесевич.
Старт на празничното настроение дадоха военният духов оркестър и пъстър мажоретен състав с възпитанички на Центъра за подкрепа на личностното развитие (ЦПЛР) към
Третият игрален филм на режисьора Милко Лазаров – „Стадото“, ще има своята световна премиера в рамките на официалната селекция на един от най-големите и стари кинофестивали в света – BFI Лондон. Само месец по-късно, на 13 ноември, филмът ще открие 38-ото издание на „Киномания“ в зала 1 на НДК, съобщават от НДК.
„Стадото“ разказва за Али и дъщеря му Тарика, които живеят мирно, но изолирано от общността си в българско село. Тарика е започнала да развива „крила на пеперуда“ – костно заболяване, което е наследила от майка си и което дълго време е будило суеверия в селото. Али подкрепя дъщеря си и е готов да направи всичко, за да я защити, когато нетърпимостта на малкото им населено място се превръща в заплаха.
„От години се интересува
Нашата памет е машина на времето с умението да ни пренася в различни години и периоди от живота ни, понякога с помощта само на някой предмет, аромат или мелодия. Това заяви в интервю художникът Стефан Георгиев в Бургас. Той откри в Дружеството на бургаските художници юбилейната си изложба, озаглавена Time Machine, броени дни преди отбелязването на своята 70-годишнина.
Идеята да озаглави изложбата си "Машина на времето" идва от една от картините, включени в експозицията, която носи същото заглавие и изобразява един грамофон. "Нашата памет може да ни пренесе в детството и когато правих точно тази картина с грамофона, добавих един чадър, а на закачалката зад него изобразих ключ. За мен ключът е голям символ и тогава ми дойде идеята, че всъщност моята памет, моето съзнание е машина на времето, защото може едновременно да ме върне назад или да отиде напред докъдето реша", ком
На 17 юли ще се изяви струнен квартет в състав Пламен Вълков - цигулка, Мая Кършулева- цигулка, Пенка Луладжиева- виола и Христофор Папанчев – виолончело, ще изпълнят Струнни квартети № 3 и 4, оп. 76 от Йозеф Хайдн, допълват от Габровски камерен оркестър.
Припомняме, че останалите концерти от лятната програма на оркестъра ще бъдат на 7 август, 14 август, 28 август. Организаторите посочват, че при лоши атмосферни условия те ще се проведат във фоайето на Дома на културата.
Държавната опера в Стара Загора ще представи мюзикъла „Ромео и Жулиета“ и операта „Ловци на бисери“ на откритата сцена на язовир „Копринка“. Това съобщиха от пресцентъра на Община Казанлък. Събитията са част от програмата на „Празници в долината на тракийските царе“. Двете представления ще са на 31 август и на 1 септември.
Двете музикални творби са обединени от непреходната тема за любовта -„Ромео и Жулиета“ в музикалната интерпретация на Жерар Пресгюрвик, и източната приказка в операта „Ловци на бисери“. Гостите и жителите на Казанлък ще имат възможността да се потопят както в природната и историческа забележителност на района, така и в музикалните преживявания на световното класическо и съвременно изкуство. Събитията са обединени под символичното заглавие в духа на тракийските празници „Н
Тази вечер на камерната сцена в Народния театър ще се изиграе 200-ото представление на спектакъла „Духът на поета“ от Стефан Цанев на режисьора Маргарита Младенова.
По случай юбилея театърът разпространи кратко видео с интервюта на част от екипа, съобшават от трупата.
Спектакълът представя драматична историческа мистификация, едновременно за миналото и настоящето, която ни отвежда в София през ужким 1892 г. и ни показва как някогашните борци за свобода се превръщат в диктатори – без да правят преврати, с официалното съгласие на народа и с всички лостове на демокрацията. Един сън на Стефан Стамболов, в който със Захарий Стоянов трябва да решат какво да правят с внезапно появилия се „поет от корицата на Читанката“. Бившите апостоли и настоящи властници са изправени пред най-тежкия избор: какво
Тридесет години след третото си и последно участие, Аксел Фоли (Еди Мърфи) от „Ченгето от Бевърли Хилс“ се завръща за ново разследване, разкрива Ройтерс.
В новия филм на Нетфликс „Полицаят от Бевърли Хилс: Аксел Ф“ полицаят, който нарушава правилата, се завръща в Бевърли Хилс, за да разбере, че отчуждената му дъщеря Джейн (Тейлър Пейдж), е в опасност, след като разследването на убийство в качеството на обществен защитник разкрива корупция в местното полицейско управление.
Мърфи, към когото се присъединяват колегите му от оригиналния актьорски състав Джъдж Райнхолд и Джон Ащън, представи премиерата на филма в четвъртък, недалеч от истинското полицейско управление в Бевърли Хилс, където се развива голяма част от действието.
Въпреки това този червен килим - на който към Мърфи се присъединиха актьорът Мартин Лорънс, музикантът Лил Нас Х и друг
С „Керана и космонавтите“ започна седмото издание на Хоталич рок фест край Севлиево.
На сцената по-късно днес ще се качат „Конкурент“, „Fandango“ и „Mery Boys Band“.
Утре фестът ще предложи от 18:00 ч. „Pretty Angelic“, „Team Dream“, „Celiberty“, „Milena“ и „Kikimora“.
Безплатен паркинг и транспорт до крепостта „Хоталич“ предлага Община Севлиево на посетителите на фестивала.
„Радвам се, че "Хоталич" се наложи като рок дестинация. Общината и нашите партньори правим всичко възможно събитието да е достъпно за максимално широк кръг хора и затова за седма поредна година не продаваме билети. Стараем се да предлагаме на феновете качествена музика и незабравими преживявания“, посочи кметът на Севлиево д-р Иван Ивано
Сунай Муратов ще дирижира операта „Кармен“ от Жорж Бизе, която ще постави финал на тазгодишното пето поред издание на фестивала "Опера на светилището" на 24 август на сцената на тракийското светилище Бегликташ, като билетите за него са вече изчерпани, съобщават от Държавна опера - Бургас.
В някои от главните роли публиката ще види и чуе мецосопраното Даниела Дяковa, тенора Даниел Дамянов, баритона Валери Турманов, сопраното Мария Цветкова-Маджарова. Басът Диман Панчев ще бъде Цунига, а като Фраскита ще се представи сопраното Мария Славова. Мецосопраното Мария Юрковская ще бъде в ролята на Мерседес, а баритонът Андрей Юрковский влиза дебютно в образа на Данкайро. Тенорът Яни Николов ще е Ремендадо, басът Костадин Мечков - Моралес.
Режисьор на постановката, адаптирана за откритата сцена в Бегликташ, е Александър Текелиев. Диригент на хора ще бъде Ал
Габровският камерен оркестър е основан през есента на 1969 г. по инициатива на композитора, музиковед и диригент Христо Питев и възпитаници на висшите музикални училища в България. Първият творчески период на оркестъра от 1969 г. до 1974 г. се характеризира със смели репертоарни търсения в света на музикалния авангард от 50-те до 70 –те години на 20-и век и рядко свирени и непознати на широката публика пиеси от барока, виенската класика и романтизма, посочва на сайта си музикалната формация.