С концерт на открито Духовият оркестър „Васил Абрашев“ при Община Търговище закрива творческия сезон. Изявата ще бъде утре, 9 юли, в градинката до фонтана в центъра на града, съобщи пред репортер диригентът на формацията д-р Росица Бояджиева – Вълева.
За мен „Аполония“ е един подарък за всички нас - и артисти, и публика. Десет дни, които всички ние чакаме с огромно нетърпение. Защото тук се случват толкова качествени неща, атмосферата е изключително примамлива и уютна, че наистина всеки от нас чака тези десет дни с нетърпение и вълнение.
Това каза Хилда Казасян, която снощи изнесе концерт заедно с Плевенската филхармония в рамките на 40-ите Празници на изкуствата „Аполония“.
Аз съм имала късмета покрай семейството, в което съм родена, да съм тук от първите издания. Честна дума, не помня първото си участие като изпълнител на „Аполония“, отбеляза с усмивка певицата. Тя уточни, че е имала много участия в този фестивал - и във фабрика „Комина“, и на мястото, където са джазовите изпълнители, и в амфтеатър „Аполония“. „Имала съм доста концерти, така че няма
Деветото издание на фестивала „Опера на върховете“ ще продължи три седмици. От 2 до 18 август ще бъдат представени четири оперни продукции и мюзикъла „Мамма миа!“, съобщават организаторите от Софийската опера и балет.
За първи път на фестивала ще има гостуващи певци във всеки спектакъл.
Събитието отбелязва Годината на Пучини (165 години от рождението и 100 години от смъртта му) с три от неговите творби – „Тоска“, „Мадам Бътерфлай“ и „Турандот“, написани в началото на 20 век, в рамките на 24 години.
В „Тоска“ на 2 август ще участват Радостина Николаева (Тоска), грузинският тенор Михаил Шешаберидзе (Марио Каварадоси), Веселин Михайлов (барон Скарпия), както и децата от Детски комплекс - град Белоградчик с директор Таня Тодорова. Участват и оркестърът и хорът на Софийската опера с диригент италиан
Концерт на клавирното дуо Аглика Генова и Любен Димитров сложи началото на петнадесетото издание на музикалния фестивал „Дни на класиката“ в Балчик.
На откритата сцена пред информационния център „Мелницата“ за първи път бе представен новият малък роял, който Общината закупи наскоро след мащабна дарителска кампания, която започна през 2017 г.
Инструменталистите предложиха програма с произведения на четирима композитори. Те изпълниха сюитата от Едвард Григ „Пер Гинт“, "Шест пиеси опус 11" от Сергей Рахманинов, "Шест антични епиграфа" от Клод Дебюси и "Испанска рапсодия" от Морис Равел.
„Програмата ни е за всекиго по нещо, но най-вече искахме да представим този прекрасен нов инструмент в пълния му блясък“, казаха музикантите.
Петнадесетото издание на „Дни на класиката“ в Балчик ще продължи до 28 юли и в него на фокус е клавирната музи
Сабрина Карпентър остава стабилно на върха на класацията „Билборд 200“ за втора седмица с албума Short n’ Sweet, след като преди седмица влезе директно под номер 1, съобщава сайтът на изданието.
Някогашният лидер Пост Малоун с албума си F-1 Trillion се издига с едно стъпало спрямо миналата седмица до номер 2.
Певицата и авторка на песни Чапъл Роан и албумът й The Rise and Fall of a Midwest Princess се изкачват с едно стъпало до трета позиция.
Хитовият албум One Thing at a Time на Морган Уолън слиза от пето на четвърто място тази седмица.
Бившият номер 1 на Тейлър Суифт The Tortured Poets Department се изкачва с едно място на пета позиция.
Били Айлиш с Hit Me Hard and Soft
Традиционният владетел на кралство Бенин в Южна Нигерия приветства решението на американски музей да върне два ценни артефакта, откраднати от британците през 19-и век, предаде АФП.
На церемония в кралския дворец в град Бенин представители на Музея на изкуствата "Стенли" към университета на Айова, САЩ, връчиха месингова плоча и дървена скулптура на кокошка на Евуаре Втори, Оба на Бенин.
"Надявам се, че и други музеи в Америка ще последват този пример", каза Оба пред нигерийските медии, обяснявайки, че много от откраднатите артефакти имат голямо духовно и художествено значение.
Евуаре Втори е потомък на суверена, управлявал кралство Бенин, когато то е разграбено от британските колониални войски през 1897 г.
По това време от кралския дворец са заграбени хиляди резбовани месингови плочки, известни ката "бенински бронз", изработени между 16
Жителите на Търговище ще имат възможността да чуят в един концерт най-доброто от репертоара на Духовия оркестър „Васил Абрашев“, разработено в последно време. Пред публиката ще прозвучат разпознаваеми български произведения и образци от световните сцени, всички с лятна тематика. Музикантите ще изпълнят етюди от различни жанрове, сред които български фолклор и естрада, чарлстон и суинг, каза диригентът.
Д-р Бояджиева-Вълева споделя, че Духовият оркестър в Търговище има своята отгледана публика, която следи изявите на състава и винаги присъства с интерес. „Радваме се, че много от младата публика е наша вярна последователка. Приятно ни е, когато ни аплодират, когато изказват желанията си за някое конкретно изпълнение от нашия репертоар. Често се случва дори да танцуват по нашите концерти, да пеят. Това дава смисъл на нашата работа“ , посочи диригентът.
Творческият сезон за Духов оркестър „Васил Абрашев“ беше интензивен, с много предизвикателства, отбеляза Росица Бояджиева-Вълева. Като ползотворно тя определи сътрудничеството с Балетна формация „Търговище“ от пролетта на тази година. Високо оцени и представянето на състава в Осемнадесетите международни празници на духовите оркестри „Дико Илиев 2024“ в Монтана.
На 18 юли предстои Духовият оркестър "Васил Абрашев" да вземе участие в ритуалното отбелязване на поредната годишнина от рождението на Васил Левски пред барелефа на Апостола в областния град, което ще бъде и последната изява на формацията за тазгодишния творчески сезон.
Предстоящото продължение на филма „Приложна магия“ ще се придържа към оригинала от 1998 г., съобщи „Холивуд рипортър“.
Американската филмова продуцентка Денис ди Нови, която работи за филма от 1998 г., разказва в интервю за списание „Пийпъл“, че новия филм ще следва сюжетната линия на оригинала.
„Мисля, че основната грешка, която допускат хората, когато правят продължения е, че искат да бъдат оригинални и да изненадат хората с нещо различно“, каза Ди Нови.
Тя отбеляза, че екипът на новата продукция осъзнава колко важен е първият филм за много хора, и по-специално за жените.
През юни беше обявено, че Сандра Бълок и Никол Кидман ще се завърнат в продължението. Акива Голдсман отново е сценарист на филма. Очаква се Бълок и Кидман да продуцират заедно с Ди Нови.
Подробности около сюжета все още не са известни. Въпреки това Ди Нови каза, че
Принц Хари получи разрешение да обжалва отказа на британското правителство да му осигури обществено финансирана полицейска охрана във Великобритания, съобщиха АП и Ройтерс.
Апелативният съд даде зелена светлина на херцога на Съсекс да оспори решението, постановено по-рано тази година във Висшия съд в Лондон. Разрешението за обжалване е било дадено още през май, но за него бе съобщено едва този четвъртък, 6 юни.
Хари, по-малкият син на крал Чарлз, започва акцията, след като Министерството на вътрешните работи, което отговаря за полицейската дейност, реши през февруари 2020 г. той да не получава автоматично лична полицейска охрана, докато е във Великобритания.
Тогава Хари за първи път оспори решението, твърдейки, че той и семейството му се нуждаят от въоръжена охрана заради враждебността, насочена към него и съпругата му Меган, в социалните медии, и непрестанното
Поради големия интерес изложбата на Ив Тошайн „Чеиз за Марс” в „Квадрат 500“ се удължава до 29 септември, съобщават организаторите.
„Изложбата бе открита с уникално изпълнение на византийски композиции и източноправославни тропари, като част от инсталацията и символ на мира, на камерния ансамбъл „Йоан Кукузел Ангелогласният“ на 27 юни тази година“, припомнят от екипа.
Както информирахме, в центъра на самостоятелната изложба на художничката Ив Тошайн е мащабната инсталация „Чеиз" (зестра, която булката носи в новия си дом след сватбата). Тя е представена в папската крепост Рока Паолина в Перуджа (Италия). Произведението с размери 5 на 4 метра наподобява килим, който е „изтъкан“ от 2000 стоманени шурикена.
Ив Тошайн е австрийско-българска художничка, родена в София п
От Бургас започва лятното турне "В света на музиката" на маестро Веско Ешкенази, виртуозната акордеонистка Вероника Тодорова и оркестъра на Плевенската филхармония под диригентството на Георги Милтиядов. Това съобщиха от музикалната формация.
"В света на музиката" е отличен с приза "Музикален проект на годината" от БНР, "Алегро Виваче". В концертите са включени произведения както от класическата оркестрова палитра, така и заглавия от популярната музика в аранжимент за симфоничен оркестър и солисти.
Публиката може да се наслади на творби от Йохан Себастиан Бах, Антонио Вивалди, Волфганг Амадеус Моцарт, Росини, Менделсон, Арам Хачатурян, Петко Стайнов, Ренцо Руджери, Астор Пиацола, Енио Мориконе, Джон Уилямс, Майкъл Джексън, „Куин“ и други. Програмата включва и две авторски произведения на Вероника Тодорова, специално написани за проекта. Музикалните аранжименти с
Белоградчик е домакин на международен пътуващ симпозиум на акварела. Организатор и спонсор на форума е архитект Пламен Мирянов и неговата фондация „Нашият дом е България“, която има за цел да популяризира красивите места в България и да утвърждава националните традиции. Това каза каза уредникът в Художествена галерия „Вълчо Вълчев“ в Белоградчик Елена Джунинска.
Началото на симпозиума беше поставено с откриването на изложбата „Акварели от три континента“. Неин инициатор е Краси Тодоров и е организирана със съдействието на фондация IWS – Bulgaria, допълни Джунинска.
В продължение на четири дни художници ще творят сред Белоградчишките скали. Техните произведения ще намерят място в изложбата при следващите гостувания в различни градове на България и по света. Така те ще се превърнат в своеобразни посланици на Белоградчик и неговата уникална природа и история. В пленера у