NRD Начало
Петък, 13 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Ударните инструменти са инструментите на XXI век, каза музикантката Татяна Колева
1709
Цветни аспекти

Ударните инструменти са инструментите на XXI век, каза музикантката Татяна Колева

Ударните инструменти са инструментите на ХХI век. Те присъстват все по-често в афишите и в произведения на композитори от цял. Това каза в интервю музикантката Татяна Колева, която заедно с колегата си Живко Василев изнесе концерт под наслов „Дърво - Кожа - Дъх“ на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Колева свири на маримба и перкусии, а Василев на кавал

| 08 Юли 2024, 14:12 ч.
Ударните инструменти са инструментите на XXI век, каза музикантката Татяна Колева
Ударните инструменти са инструментите на XXI век, каза музикантката Татяна Колева
Снимка © БТА

Ударните инструменти са инструментите на ХХI век. Те присъстват все по-често в афишите и в произведения на композитори от цял. 

Немският театрален журналист Дитер Топ предлага спектакъла „Хага“ на Галин Стоев за наградата на Културен форум Европа за постижения в сферата на културата.

Това съобщават от екипа на Международния театрален фестивал „Варненско лято“. 

Представлението бе показано във Варна в рамките на фестивалната програма „Шоукейс“, където го е гледал Топ. 

Културен форум Европа връчва награда за културни постижения повече от 30 години. Предложението на Дитер Топ е тя да бъде връчена на режисьора Галин Стоев, авторката на пиесата Саша Денисова и на представлението. 

Гротескната и зловеща фантасмагория е базирана на реални събития и хора, свързани с настоящата война в Украйна. Сюжетът представя въображаема версия на процес срещу Путин и неговото обкръжение в Хагския съд за военни престъпления и престъпления срещу човечеството, който се случва в главата на укра

Фотографката Михаела Аройо изследва идентичността на българската диаспора в Бесарабия, с акцент върху историята на региона. 

Проектът ще бъде представен с изложбата „Сънувам на български“. Откриването е на 30 юли в галерия „Синтезис“, съобщават организаторите.

По думите им това е първото цялостно представяне на проекта.

В продължение на пет години авторката посещава над 60 населени места в Молдова и Украйна с преобладаващо българско население. По време на 14-те си пътувания тя снима традициите, ежедневието на хората. Паралелно с това Аройо записва аудио интервюта, песни и стихотворения с членове на общността, които стават основа на звуковата среда, създадена за изложбата от Светослав Тодоров, журналист и музикален селектор. В експозицията е включен още текстът „Бесарабският фронт“ на писателя и журналист Димитър Кенаров.

„Когато за първи път посетих

За трета поредна година ще се състои рок фестивалът "Юлски вечери в Пордим". Различното този път е, че сега той е с конкурсна програма, съобщи секретарят на Община Пордим Вацка Хорозова. 

До 30 май са приемани заявки за участие в музикалната надпревара. До финала й са допуснати 11 рок групи и двама соло китаристи. 

Днес от 16:00 часа на откритата сцена в центъра на Пордим ще започне конкурсната програма. Жури с председател музикантът Максим Горанов и членове рокмузикантите от "Ватикана" Детелин Димитров и Любомир Дюгеров ще оценява изпълнителите. Ще бъдат връчени награди в три категории – рок групи с музиканти до и над 18 години и за соло изпълнители.

Освен фолклорните фестивали, които правим, в Пордим сме любители и на рок музиката, което показваме с този фестивал, подчерта Хорозова. 

Финалът на рок вечерта ще бъде поставен с концерт на

Фотографската изложба на Йордан Симеонов „Портрет на София“ ще бъде открита в Музея на фотографията в Казанлък на 11 юни. Това съобщиха от културния институт. 

Авторът е роден в столицата. Завършил е Техникум по полиграфия и фотография, след което учи да следвам „Начална училищна педагогика“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. От 1996 година работи като фоторепортер във „Континент“. 

Първите си стъпки в професията прави като студент на страниците на „Аз-Буки“. По късно следва и Художествена фотография в Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов“. Щатен фоторепортер на вестник „24 часа“ е от 1999 година, а по време на работата си в Пресгрупата е имал възможността да премине през тригодишен курс по фотожурналистика на фондация World Press Photo.

„В тази професия останах благодарение на Шаварш Артин, който беше заб

Две от най-големите звезди на Холивуд - Робърт Патинсън и Дженифър Лорънс, за първи път ще си партнират на големия екран, съобщава Дедлайн.

Тридесет и осем годишният Патинсън и 33-годишната Лорънс ще се снимат заедно в трилъра "Умри, любов моя" (Die, My Love) на режисьорката Лин Рамзи.

Действието във филма се развива в забравен провинциален район и разказва за живота на майка (Лорънс), която се бори да запази здравия си разум, докато страда от психоза.

Засега не се съобщава каква роля ще играе Робърт Патинсън в трилъра, нито кога ще започнат снимките на продукцията.

Освен режисьор на филма, Лин Рамзи е и съавтор на сценария заедно с Енда Уолш. 

Дженифър Лорънс е сред продуцентите заедно с Мартин Скорсезе. 

Лорънс и Патинсън са две от най-големите съвременни звезди на Холивуд. Филмите с тяхно участие са спечелили близо 10 милиар

Това каза в интервю музикантката Татяна Колева, която заедно с колегата си Живко Василев изнесе концерт под наслов „Дърво - Кожа - Дъх“ на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. 

Колева свири на маримба и перкусии, а Василев на кавал. С електрониката на живо им помага Рубен Кийфтенбелт. Заедно са от една година, но смятат да се развиват, посочи Колева. 

В програмата си те предложиха авторска музика, както и композиции на Янис Ксенакис, който по думите й е един от известните творци на произведения за ударни инструменти. След концерта Татяна Колева изнесе и открит урок за учениците от НУИ „Добри Христов“ в родния си град. 

Татяна Колева живее и работи в Нидерландия. Тя е родена във Варна, учила е в Националното училище по изкуствата (НУИ) „Добри Христов“. Когато е първи курс в Националната музикална академия, участва със свои колеги на конкурс във Франция със соната на Барток за две пиана и ударни. Там получава покана да замине за Нидерландия от Роберт ван Сайс, който събира интернационален клас. „Желанието да уча ме заведе там. Завърших Кралската консерватория в Хага, която беше много важно училище за мен заради преподавателите Вим Фос и Люк Нахтегал“, посочи музикантката, която понастоящем преподава в Консерваторията в Гронинген.

По думите й Нидерландия има много добра школа за духови и ударни инструменти. Съществуват редица формации и клубове и се организират големи състезания за такива състави. Барабанчето е в основата на обучението по музика, посочи тя.

Американският изпълнител Шабузи оглави класацията на "Билборд" за сингли с A Bar Song (Tipsy) за трета непоследователна седмица, съобщи сайтът на изданието. 

Хитът запазва челната си позиция от миналата седмица. A Bar Song (Tipsy) оглави "Хот 100" за първи път в началото на юли.

Сингълът A Bar Song (Tipsy) е включен в албума Where I`ve Been, Isn`t Where I`m Going, който комбинира хип-хоп, кънтри, рок и американа. Той излезе на пазара в края на месец май. 

Втората си позиция в класацията запазват Пост Малоун и Морган Уолън с I Had Some Help, след като бяха на върха шест непоследователни седмици от началото на месец май. 

Трети отново е Кендрик Ламар със сингъла Not Like Us

Няма промяна и в четвъртата позиция на чарта на "Билборд" за сингли и на нея остава Томи Ричман с

Невероятните импресионисти от колекцията на музея "Лангмат" в Баден - десетки произведения на творци като Реноар, Сезан, Моне и Дега, гостуват на "Фондация Ермитаж" в Лозана, Швейцария, предаде АФП.

"Никога не бях виждал картините в тази светлина", казва с удивление Маркус Стегман, директор на "Лангмат", предоставил десетки творби за изложба, която ще продължи до ноември. 
       
Повечето от произведенията - сред които много специални творби като "Плитката" на Реноар или "Гола жена" на Дега, никога не са напускали пашкула на вилата "Лангмат", недалеч от Цюрих в Северна Швейцария, с нейното осветление от кристални полилеи и прозорци с решетки.

Картината на Реноар, изобразяваща жена с плитка, е една от най-разпознаваемите му творби и е известна също като "Мона Лиза на Лангмат".

Във "Фондация Ермитаж" широките еркери на вилата от 19

„Банско джаз фестивал“ и Вики Алмазиду отбелязват 100-годишнината от рождението на Сара Вон с „Божествената“ на сцената на фестивала в шестата вечер от 27-ото му издание. 

Заедно с нея излизат музикантите Мирослав Турийски на пиано, Васил Хаджигрудев на контрабас, барабанистът Атанас Попов и Велислав Стоянов на тромбон. 

Като „вокален феномен“ организаторите на „Банско джаз фестивал“ описват Вики Алмазиду, която е работила и записвала с Милчо Левиев, Били Кобъм, Питър Ърскин, Глен Ферис, Аирто Морейра, Чико Фрийман, Крейг Бейли, Грегори Симадопулос, Дейвид Мъри, Йотис Кьорцоглу, Валери Костов, Олег Чали, Антони Дончев, Теодосий Спасов, Петър Салчев, Франсиско Мела, Велислав Стоянов, Михаил Йосифов и много други. 

Тази вечер на голямата сцена излизат и „Спектрум & Фрийплей акапела“. „Спектрум“ е българска акапелна група с уникален стил и подход

Тази вечер на камерната сцена в Народния театър ще се изиграе 200-ото представление на спектакъла „Духът на поета“ от Стефан Цанев на режисьора Маргарита Младенова. 

По случай юбилея театърът разпространи кратко видео с интервюта на част от екипа, съобшават от трупата. 

Спектакълът представя драматична историческа мистификация, едновременно за миналото и настоящето, която ни отвежда в София през ужким 1892 г. и ни показва как някогашните борци за свобода се превръщат в диктатори – без да правят преврати, с официалното съгласие на народа и с всички лостове на демокрацията. Един сън на Стефан Стамболов, в който със Захарий Стоянов трябва да решат какво да правят с внезапно появилия се „поет от корицата на Читанката“. Бившите апостоли и настоящи властници са изправени пред най-тежкия избор: какво

Голямата награда на Международния филмов фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024 за най-добър филм се присъжда на копродукцията от Грузия, Франция и България „Гражданинът светец“ на режисьора Тинатин Кайришвили, който е автор и на сценария. Това стана ясно на официалната пресконференция на международното жури в последния ден на кинофорума. 

„Според мен този филм е изключително добър и артистичен. Той е истински арт хаус, направен в традициите на доброто старо грузинско кино. Филмът е заснет по умопомрачително добър начин в черно-бяло от нашия оператор Крум Родригес, който има българо-аржентински корени“, каза председателят на журито Геновева Димитрова.

Наградата „Златна липа" 2024 за най-добра женска роля получава актрисата Ели Скорчева за ролята на пенсионирана учителка, която попада в клопката на телефонна измама във филма на Стефан Командарев „Ур

Татяна Колева говори за съвременната музика за ударни инструменти, реализацията на българските композитори и инструменталисти по света, за връзката с родните ритми

Следва пълният текст на интервюто.

По-добра почва за реализация ли е Нидерландия за перкусионист като Вас? 

- Нидерландия има много добра школа за духови и ударни инструменти. Барабанчето е тяхната мая и е в основата на обучението. При нас е по-различно. Ние имаме добро класическо образование в музикалните училища. Чудесна основа дава предметът Задължително пиано. Аз започнах във Варненското музикално училище с пиано и после продължих с ударни. В България нашата подготовка е класическа, пианистична, затова много от родните перкусионисти, които пробиват на световната сцена, са маримбисти. В Нидерландия ме заведе желанието да уча и останах там. През последните години вече нещата се промениха и вече няма значение от коя държава си.

Има ли много материал за перкусионисти в съвременната музика? 

- Ударните инструменти са инструментите на ХХI век. Те все повече навлизат в афишите на концертите и композитори по цял свят творят за тях. Има над 150 произведения, написани специално за мен. Аз самата композирам и аранжирам. Особеното на съвременната музика е, че имаш много по-лесен контакт с целия свят. Ударните инструменти сме едно семейство. Нашата ниша е малка, но в същото време тя има много приложения, дори в поп музиката, а смесена с електроника може да звучи в техно концерт и на клубната сцена.

Съвременната музика няма този имидж да е неслушаема и абстрактна, тя има различни влияния върху нас като изпълнители и върху публиката. Едната възможност е да се импровизира, другата - да е написана специално за теб. В концерта във Варна свирихме преди всичко наши авторски неща, с изключение на Янис Ксенакис. Обичам българските фестивали. За щастие „Варненско лято“ ми се доверява. Не държа да свиря всичко, което правя, но усещам когато дойде правилният момент и всичко става много органично.

Пишат ли композиторите нови произведения за ударни инструменти?

- Имам силна връзка с Мартин Георгиев, който също е перкусионист и възпитаник на Варненското музикално училище, а сега дирижира Кралския балет в Лондон. Харесвам музиката, която композира, тя е много вдъхновена, възвишена, свързана с Бог. Той е писал няколко неща за мен, включително Концерт за маримба и оркестър, чиято премиера беше във Варна.
Имаме добро партньорство и с Ценко Минкин. Той е много активен, емоционален, пише и филмова музика. Творбите му се харесват на много хора, те са силни, мелодични, имат фолклорен заряд, енергия, съзерцателност, романтика, поезия.
В началото на тази година имах щастието да бъда поканена да свиря на премиерата на Концерта за маримба, вибрафон и тъпан от Емил Табаков в Скопие и се надявам да го изпълним и в България.

Трудно ли е да пазите в сърцето си родните ритми далеч от България? Чухме, че ги влагате във Вашите авторски произведения. Имат ли почитатели сред слушателите ви?

- Да, балканската музика има много почитатели. Това беше и зрънцето, което ние заложихме в комбинацията на кавал с маримба в проекта ни, а електрониката дойде по-късно. Когато за първи чух какво прави Живко Василев, веднага разбрах, че искам да си партнираме и това стана много спонтанно, точно на базата на родния фолклор. Все повече се обръщаме към предизвикателството да държим нашите неравноделни ритми, които са интересни на Запад, понякога опитвайки с моите инструменти да ги съчетаем с техните регулярни тактове. Получава се интересно смесване на ритми като мозайка. Понякога маримбата може да звучи и вокално, зависи с какви палки се свири. Това също е част от нашата закваска, магията на българските гласове.

Свирили ли сте произведения с перкусии и вокали?

- Преди няколко години направихме голям проект с хора на Ваня Монева и Младежката перкусионна формация. Този концерт бе записан, излъчен по националната телевизия, може да се види и в интернет. Цялата концепция беше на база фолклорна музика. Имаше произведения, написани специално за нас от Любомир Денев, премиерна творба на Мартин Георгиев и Пролетната кантата на Ценко Минкин. Аз винаги поддържам връзка с българските композитори и по-млади музиканти.

Свирите ли в големи състави или се изявявате предимно солистично и с камерна музика?

- Имам един основен състав, който се нарича Младежка перкусионна формация. Премиерната му изява беше във Варна. Той започна като формация на млади даровити колеги, някои още ученици и студенти. Като цяло свиря соло и в различни проекти. Искаме да развием нашето дуо с Живко Василев, което съществува от една година. Той живее в София, но е учил в Нидерландия и често свири там. Във Варна беше нашият пети концерт.  

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Не се е родил друг рисувач като Георги Трифонов, каза Вежди Рашидов при откриване на изложбата „Пътят“
Изложба с творби на Георги Трифонов бе открита тази вечер в галерия Vejdi. Идеята за експозицията „Пътят“ била на Вежди Рашидов, който се заел с подреждането и организа ...
Туристическа обиколка съпътства изложбата „Истории зад фасадите“ в София
Туристическа обиколка „Сградите разказват“ и среща с екипа на изложбата съпътстват гостуващата експозиция „Истории зад фасадите“, съобщават организаторите о ...
Художникът Юлиян Табаков представя изложба на рисунки на животни и изображения на обекти от проекта "Виждам те"
Художникът Юлиян Табаков ще представи в Русе изложба на рисунки и изображения на обекти, които са част от проекта "Виждам те". Експозицията ще бъде открита официално утре вечер в ...
Кукленият театър в Монтана започва новия сезон с премиера на „Рибарят и златната рибка“
Сезонът в Общински куклен театър „Патилан“ в Монтана започва на 13 и 14 септември с премиера на представлението „Рибарят и златната рибка“, съобщиха от ръко ...
Наследници на майстора на битовия пейзаж Никола Вълчев подреждат изложбата „ТриМА“
Мирослава Мерекьова, Марин Мерекьов и Александра Мерекьова подреждат изложбата „ТриМа“ в галерия Vivacom Art Hall в София. Експозицията ще бъде открита на 17 септември ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“. Събитието е съвместна проява с Международни ...
Барабанистът Майк Терана изненада публиката в Разград като запя песни на Синатра
Барабанистът Майк Терана запя песни на Франк Синатра под съпровода на Разградската филхармония. Fly Me to the Moon и Gonna Fly Now в изпълнение на световноизвестния барабанист и Р ...
Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба "Сила и завихряне"
Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба под наименованието "Сила и завихряне" в Перник. Откриването се състоя тази вечер в Художествена галерия "Любен Гайдаров". ...
Не се е родил друг рисувач като Георги Трифонов, каза Вежди Рашидов при откриване на изложбата „Пътят“
Изложба с творби на Георги Трифонов бе открита тази вечер в галерия Vejdi. Идеята за експозицията „Пътят“ била на Вежди Рашидов, който се заел с подреждането и организа ...
Ларс фон Триер започва работа по нов филм
Две години след като обяви, че страда от болестта на Паркинсон, датският режисьор Ларс фон Триер ще режисира нов филм, съобщи АФП. Проектът After е получил 1,3 милиона крони (близ ...
Тикер в 01:00 ч.
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Междунар ...
Начало Цветни аспекти
1709
Цветни аспекти

Ударните инструменти са инструментите на XXI век, каза музикантката Татяна Колева

Ударните инструменти са инструментите на ХХI век. Те присъстват все по-често в афишите и в произведения на композитори от цял. Това каза в интервю музикантката Татяна Колева, която заедно с колегата си Живко Василев изнесе концерт под наслов „Дърво - Кожа - Дъх“ на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Колева свири на маримба и перкусии, а Василев на кавал. С електрониката на живо им помага Рубен Кийфтенбелт.Заедно са от една година, но смятат да се развиват, посочи Колева.

| 08 Юли 2024, 14:12 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Ударните инструменти са инструментите на XXI век, каза музикантката Татяна Колева
Ударните инструменти са инструментите на XXI век, каза музикантката Татяна Колева
Снимка © БТА

Ударните инструменти са инструментите на ХХI век. Те присъстват все по-често в афишите и в произведения на композитори от цял. 

Това каза в интервю музикантката Татяна Колева, която заедно с колегата си Живко Василев изнесе концерт под наслов „Дърво - Кожа - Дъх“ на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. 

Немският театрален журналист Дитер Топ предлага спектакъла „Хага“ на Галин Стоев за наградата на Културен форум Европа за постижения в сферата на културата.

Това съобщават от екипа на Международния театрален фестивал „Варненско лято“. 

Представлението бе показано във Варна в рамките на фестивалната програма „Шоукейс“, където го е гледал Топ. 

Културен форум Европа връчва награда за културни постижения повече от 30 години. Предложението на Дитер Топ е тя да бъде връчена на режисьора Галин Стоев, авторката на пиесата Саша Денисова и на представлението. 

Гротескната и зловеща фантасмагория е базирана на реални събития и хора, свързани с настоящата война в Украйна. Сюжетът представя въображаема версия на процес срещу Путин и неговото обкръжение в Хагския съд за военни престъпления и престъпления срещу човечеството, който се случва в главата на укра

Фотографката Михаела Аройо изследва идентичността на българската диаспора в Бесарабия, с акцент върху историята на региона. 

Проектът ще бъде представен с изложбата „Сънувам на български“. Откриването е на 30 юли в галерия „Синтезис“, съобщават организаторите.

По думите им това е първото цялостно представяне на проекта.

В продължение на пет години авторката посещава над 60 населени места в Молдова и Украйна с преобладаващо българско население. По време на 14-те си пътувания тя снима традициите, ежедневието на хората. Паралелно с това Аройо записва аудио интервюта, песни и стихотворения с членове на общността, които стават основа на звуковата среда, създадена за изложбата от Светослав Тодоров, журналист и музикален селектор. В експозицията е включен още текстът „Бесарабският фронт“ на писателя и журналист Димитър Кенаров.

„Когато за първи път посетих

За трета поредна година ще се състои рок фестивалът "Юлски вечери в Пордим". Различното този път е, че сега той е с конкурсна програма, съобщи секретарят на Община Пордим Вацка Хорозова. 

До 30 май са приемани заявки за участие в музикалната надпревара. До финала й са допуснати 11 рок групи и двама соло китаристи. 

Днес от 16:00 часа на откритата сцена в центъра на Пордим ще започне конкурсната програма. Жури с председател музикантът Максим Горанов и членове рокмузикантите от "Ватикана" Детелин Димитров и Любомир Дюгеров ще оценява изпълнителите. Ще бъдат връчени награди в три категории – рок групи с музиканти до и над 18 години и за соло изпълнители.

Освен фолклорните фестивали, които правим, в Пордим сме любители и на рок музиката, което показваме с този фестивал, подчерта Хорозова. 

Финалът на рок вечерта ще бъде поставен с концерт на

Фотографската изложба на Йордан Симеонов „Портрет на София“ ще бъде открита в Музея на фотографията в Казанлък на 11 юни. Това съобщиха от културния институт. 

Авторът е роден в столицата. Завършил е Техникум по полиграфия и фотография, след което учи да следвам „Начална училищна педагогика“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. От 1996 година работи като фоторепортер във „Континент“. 

Първите си стъпки в професията прави като студент на страниците на „Аз-Буки“. По късно следва и Художествена фотография в Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов“. Щатен фоторепортер на вестник „24 часа“ е от 1999 година, а по време на работата си в Пресгрупата е имал възможността да премине през тригодишен курс по фотожурналистика на фондация World Press Photo.

„В тази професия останах благодарение на Шаварш Артин, който беше заб

Две от най-големите звезди на Холивуд - Робърт Патинсън и Дженифър Лорънс, за първи път ще си партнират на големия екран, съобщава Дедлайн.

Тридесет и осем годишният Патинсън и 33-годишната Лорънс ще се снимат заедно в трилъра "Умри, любов моя" (Die, My Love) на режисьорката Лин Рамзи.

Действието във филма се развива в забравен провинциален район и разказва за живота на майка (Лорънс), която се бори да запази здравия си разум, докато страда от психоза.

Засега не се съобщава каква роля ще играе Робърт Патинсън в трилъра, нито кога ще започнат снимките на продукцията.

Освен режисьор на филма, Лин Рамзи е и съавтор на сценария заедно с Енда Уолш. 

Дженифър Лорънс е сред продуцентите заедно с Мартин Скорсезе. 

Лорънс и Патинсън са две от най-големите съвременни звезди на Холивуд. Филмите с тяхно участие са спечелили близо 10 милиар

Колева свири на маримба и перкусии, а Василев на кавал. С електрониката на живо им помага Рубен Кийфтенбелт. Заедно са от една година, но смятат да се развиват, посочи Колева. 

В програмата си те предложиха авторска музика, както и композиции на Янис Ксенакис, който по думите й е един от известните творци на произведения за ударни инструменти. След концерта Татяна Колева изнесе и открит урок за учениците от НУИ „Добри Христов“ в родния си град. 

Американският изпълнител Шабузи оглави класацията на "Билборд" за сингли с A Bar Song (Tipsy) за трета непоследователна седмица, съобщи сайтът на изданието. 

Хитът запазва челната си позиция от миналата седмица. A Bar Song (Tipsy) оглави "Хот 100" за първи път в началото на юли.

Сингълът A Bar Song (Tipsy) е включен в албума Where I`ve Been, Isn`t Where I`m Going, който комбинира хип-хоп, кънтри, рок и американа. Той излезе на пазара в края на месец май. 

Втората си позиция в класацията запазват Пост Малоун и Морган Уолън с I Had Some Help, след като бяха на върха шест непоследователни седмици от началото на месец май. 

Трети отново е Кендрик Ламар със сингъла Not Like Us

Няма промяна и в четвъртата позиция на чарта на "Билборд" за сингли и на нея остава Томи Ричман с

Невероятните импресионисти от колекцията на музея "Лангмат" в Баден - десетки произведения на творци като Реноар, Сезан, Моне и Дега, гостуват на "Фондация Ермитаж" в Лозана, Швейцария, предаде АФП.

"Никога не бях виждал картините в тази светлина", казва с удивление Маркус Стегман, директор на "Лангмат", предоставил десетки творби за изложба, която ще продължи до ноември. 
       
Повечето от произведенията - сред които много специални творби като "Плитката" на Реноар или "Гола жена" на Дега, никога не са напускали пашкула на вилата "Лангмат", недалеч от Цюрих в Северна Швейцария, с нейното осветление от кристални полилеи и прозорци с решетки.

Картината на Реноар, изобразяваща жена с плитка, е една от най-разпознаваемите му творби и е известна също като "Мона Лиза на Лангмат".

Във "Фондация Ермитаж" широките еркери на вилата от 19

„Банско джаз фестивал“ и Вики Алмазиду отбелязват 100-годишнината от рождението на Сара Вон с „Божествената“ на сцената на фестивала в шестата вечер от 27-ото му издание. 

Заедно с нея излизат музикантите Мирослав Турийски на пиано, Васил Хаджигрудев на контрабас, барабанистът Атанас Попов и Велислав Стоянов на тромбон. 

Като „вокален феномен“ организаторите на „Банско джаз фестивал“ описват Вики Алмазиду, която е работила и записвала с Милчо Левиев, Били Кобъм, Питър Ърскин, Глен Ферис, Аирто Морейра, Чико Фрийман, Крейг Бейли, Грегори Симадопулос, Дейвид Мъри, Йотис Кьорцоглу, Валери Костов, Олег Чали, Антони Дончев, Теодосий Спасов, Петър Салчев, Франсиско Мела, Велислав Стоянов, Михаил Йосифов и много други. 

Тази вечер на голямата сцена излизат и „Спектрум & Фрийплей акапела“. „Спектрум“ е българска акапелна група с уникален стил и подход

Тази вечер на камерната сцена в Народния театър ще се изиграе 200-ото представление на спектакъла „Духът на поета“ от Стефан Цанев на режисьора Маргарита Младенова. 

По случай юбилея театърът разпространи кратко видео с интервюта на част от екипа, съобшават от трупата. 

Спектакълът представя драматична историческа мистификация, едновременно за миналото и настоящето, която ни отвежда в София през ужким 1892 г. и ни показва как някогашните борци за свобода се превръщат в диктатори – без да правят преврати, с официалното съгласие на народа и с всички лостове на демокрацията. Един сън на Стефан Стамболов, в който със Захарий Стоянов трябва да решат какво да правят с внезапно появилия се „поет от корицата на Читанката“. Бившите апостоли и настоящи властници са изправени пред най-тежкия избор: какво

Голямата награда на Международния филмов фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024 за най-добър филм се присъжда на копродукцията от Грузия, Франция и България „Гражданинът светец“ на режисьора Тинатин Кайришвили, който е автор и на сценария. Това стана ясно на официалната пресконференция на международното жури в последния ден на кинофорума. 

„Според мен този филм е изключително добър и артистичен. Той е истински арт хаус, направен в традициите на доброто старо грузинско кино. Филмът е заснет по умопомрачително добър начин в черно-бяло от нашия оператор Крум Родригес, който има българо-аржентински корени“, каза председателят на журито Геновева Димитрова.

Наградата „Златна липа" 2024 за най-добра женска роля получава актрисата Ели Скорчева за ролята на пенсионирана учителка, която попада в клопката на телефонна измама във филма на Стефан Командарев „Ур

Татяна Колева живее и работи в Нидерландия. Тя е родена във Варна, учила е в Националното училище по изкуствата (НУИ) „Добри Христов“. Когато е първи курс в Националната музикална академия, участва със свои колеги на конкурс във Франция със соната на Барток за две пиана и ударни. Там получава покана да замине за Нидерландия от Роберт ван Сайс, който събира интернационален клас. „Желанието да уча ме заведе там. Завърших Кралската консерватория в Хага, която беше много важно училище за мен заради преподавателите Вим Фос и Люк Нахтегал“, посочи музикантката, която понастоящем преподава в Консерваторията в Гронинген.

По думите й Нидерландия има много добра школа за духови и ударни инструменти. Съществуват редица формации и клубове и се организират големи състезания за такива състави. Барабанчето е в основата на обучението по музика, посочи тя.

Татяна Колева говори за съвременната музика за ударни инструменти, реализацията на българските композитори и инструменталисти по света, за връзката с родните ритми

Следва пълният текст на интервюто.

По-добра почва за реализация ли е Нидерландия за перкусионист като Вас? 

- Нидерландия има много добра школа за духови и ударни инструменти. Барабанчето е тяхната мая и е в основата на обучението. При нас е по-различно. Ние имаме добро класическо образование в музикалните училища. Чудесна основа дава предметът Задължително пиано. Аз започнах във Варненското музикално училище с пиано и после продължих с ударни. В България нашата подготовка е класическа, пианистична, затова много от родните перкусионисти, които пробиват на световната сцена, са маримбисти. В Нидерландия ме заведе желанието да уча и останах там. През последните години вече нещата се промениха и вече няма значение от коя държава си.

Има ли много материал за перкусионисти в съвременната музика? 

- Ударните инструменти са инструментите на ХХI век. Те все повече навлизат в афишите на концертите и композитори по цял свят творят за тях. Има над 150 произведения, написани специално за мен. Аз самата композирам и аранжирам. Особеното на съвременната музика е, че имаш много по-лесен контакт с целия свят. Ударните инструменти сме едно семейство. Нашата ниша е малка, но в същото време тя има много приложения, дори в поп музиката, а смесена с електроника може да звучи в техно концерт и на клубната сцена.

Съвременната музика няма този имидж да е неслушаема и абстрактна, тя има различни влияния върху нас като изпълнители и върху публиката. Едната възможност е да се импровизира, другата - да е написана специално за теб. В концерта във Варна свирихме преди всичко наши авторски неща, с изключение на Янис Ксенакис. Обичам българските фестивали. За щастие „Варненско лято“ ми се доверява. Не държа да свиря всичко, което правя, но усещам когато дойде правилният момент и всичко става много органично.

Пишат ли композиторите нови произведения за ударни инструменти?

- Имам силна връзка с Мартин Георгиев, който също е перкусионист и възпитаник на Варненското музикално училище, а сега дирижира Кралския балет в Лондон. Харесвам музиката, която композира, тя е много вдъхновена, възвишена, свързана с Бог. Той е писал няколко неща за мен, включително Концерт за маримба и оркестър, чиято премиера беше във Варна.
Имаме добро партньорство и с Ценко Минкин. Той е много активен, емоционален, пише и филмова музика. Творбите му се харесват на много хора, те са силни, мелодични, имат фолклорен заряд, енергия, съзерцателност, романтика, поезия.
В началото на тази година имах щастието да бъда поканена да свиря на премиерата на Концерта за маримба, вибрафон и тъпан от Емил Табаков в Скопие и се надявам да го изпълним и в България.

Трудно ли е да пазите в сърцето си родните ритми далеч от България? Чухме, че ги влагате във Вашите авторски произведения. Имат ли почитатели сред слушателите ви?

- Да, балканската музика има много почитатели. Това беше и зрънцето, което ние заложихме в комбинацията на кавал с маримба в проекта ни, а електрониката дойде по-късно. Когато за първи чух какво прави Живко Василев, веднага разбрах, че искам да си партнираме и това стана много спонтанно, точно на базата на родния фолклор. Все повече се обръщаме към предизвикателството да държим нашите неравноделни ритми, които са интересни на Запад, понякога опитвайки с моите инструменти да ги съчетаем с техните регулярни тактове. Получава се интересно смесване на ритми като мозайка. Понякога маримбата може да звучи и вокално, зависи с какви палки се свири. Това също е част от нашата закваска, магията на българските гласове.

Свирили ли сте произведения с перкусии и вокали?

- Преди няколко години направихме голям проект с хора на Ваня Монева и Младежката перкусионна формация. Този концерт бе записан, излъчен по националната телевизия, може да се види и в интернет. Цялата концепция беше на база фолклорна музика. Имаше произведения, написани специално за нас от Любомир Денев, премиерна творба на Мартин Георгиев и Пролетната кантата на Ценко Минкин. Аз винаги поддържам връзка с българските композитори и по-млади музиканти.

Свирите ли в големи състави или се изявявате предимно солистично и с камерна музика?

- Имам един основен състав, който се нарича Младежка перкусионна формация. Премиерната му изява беше във Варна. Той започна като формация на млади даровити колеги, някои още ученици и студенти. Като цяло свиря соло и в различни проекти. Искаме да развием нашето дуо с Живко Василев, което съществува от една година. Той живее в София, но е учил в Нидерландия и често свири там. Във Варна беше нашият пети концерт.  

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Не се е родил друг рисувач като Георги Трифонов, каза Вежди Рашидов при откриване на изложбата „Пътят“
Туристическа обиколка съпътства изложбата „Истории зад фасадите“ в София
Художникът Юлиян Табаков представя изложба на рисунки на животни и изображения на обекти от проекта "Виждам те"
Кукленият театър в Монтана започва новия сезон с премиера на „Рибарят и златната рибка“
Наследници на майстора на битовия пейзаж Никола Вълчев подреждат изложбата „ТриМА“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“
Под прожектора
Барабанистът Майк Терана изненада публиката в Разград като запя песни на Синатра
Под прожектора
Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба "Сила и завихряне"
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.