NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Ударните инструменти са инструментите на XXI век, каза музикантката Татяна Колева
1711
Цветни аспекти

Ударните инструменти са инструментите на XXI век, каза музикантката Татяна Колева

Ударните инструменти са инструментите на ХХI век. Те присъстват все по-често в афишите и в произведения на композитори от цял. Това каза в интервю музикантката Татяна Колева, която заедно с колегата си Живко Василев изнесе концерт под наслов „Дърво - Кожа - Дъх“ на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Колева свири на маримба и перкусии, а Василев на кавал

| 08 Юли 2024, 14:12 ч.
Ударните инструменти са инструментите на XXI век, каза музикантката Татяна Колева
Ударните инструменти са инструментите на XXI век, каза музикантката Татяна Колева
Снимка © БТА

Ударните инструменти са инструментите на ХХI век. Те присъстват все по-често в афишите и в произведения на композитори от цял. 

Художникът Красимир Ризов подготвя изложбата „Отколе имяло.../Имало едно време...“. Проектът ще бъде представен в столичната галерия „Сердика“ от 23 юли до 10 август, съобщават организаторите.

„Отколе имяло.../Имало едно време...“ е художествено съдържание, което предлага на вашето внимание изживяване, кратко пътуване извън настоящия момент в друго време на едно красиво, далечно място, в което се е строило дълго време с много практична мисъл, естетика и труд горе, високо в планината Родопи“, разказва авторът.

Според него „ансамбълът от живопис, илюстрации и видеото с документални кадри и завладяващите мелодии от родопска каба гайда ще докосне най-чувствителните струни в душата ви и ще ви развълнува дълбоко. Този разказ прави опит да открехне за кратко воала на забравата, която следва след разрухата...“

„Накрая има едно архитектурно бижу, което надмогнало превра

Художникът, колкото повече говори, толкова по-лошо рисува, каза в интервю художникът Цвятко Дочев.

Това са и думи, влезли и в книгата „През сезоните – до мъдростта на зимата“, в която неговата пета дъщеря Цвета Мушкова събира спомени, архиви и разкази, посветени на баща й. Самият художник научава за книгата едва, когато вече е готова – в навечерието на последната му изложба, с която отбелязва 80-годишния си юбилей.

Забравил е кога е първата му самостоятелна изложба, но си спомня с удоволствие за други, подредени в България, Германия, Австрия, Франция, Чехословакия, Кувейт, Коми и др. „Бил съм много пъти в чужбина - на специализация, на посещения, за изложби, но не съм се изкушавал да живея извън България“.

„Във времето следвах своите лични постижения и работех в един стил. С възрастта претенциите порастват и художникът иска да работи все по-добре и по-добре. П

Михаела Филева ще подгрява публиката преди концерта на Ед Шийрън в София, съобщават организаторите от Fest Team.

„Събитието се случва в точния етап от развитието на кариерата на Михаела – само няколко месеца след като изпълнителката записа албума си „96“, създаден от мултинационален авторски екип. Михаела Филева е любима и разпознаваема със своя магнетичен глас и впечатляващи сценични изпълнения“, коментират от Fest Team.

„Изключително съм развълнувана да бъда част от това невероятно събитие. Ед Шийрън е истински майстор в разказването на истории чрез музика и един от най-успешните и обичани артисти в световната музикална индустрия. Да споделя сцената с него е едновременно чест и сбъдната мечта. Нямам търпение да открия тази незабравима вечер в София“

В Габрово бе представена изложбата „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“, посветена на 90-годишнината от откриването на Паметника на Свободата на връх Свети Никола. 

Експозицията на открито е подредена на алеята между Националната Априловска гимназия и Регионална библиотека „Априлов - Палаузов“ Габрово. 

„Изложбата, която представяме, е във връзка с историческата годишнина свързана с Паметника на свободата. В нея ще видите разказ през 90 фотографии, които пресъздават историята в последните девет десетилетия от паметника. Фотосите са подредени хронологично. Показани са гостувания на важни гости и важни събития състояли се именно при Паметника на свободата“, каза по време на откриването д-р Чавдар Ангелов, директор на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“. 

<

Като признание за изключителния му принос към филмовото изкуство режисьорът, сценарист и продуцент Александър Пейн ще получи наградата „Почетно сърце на Сараево" на 30-ия кинофестивал в Сараево. Това предаде босненската агенция ФЕНА.

„Чувствам, че е правилно да наградим Александър Пейн с „Почетното сърце на Сараево“ не само защото той обича Сараево, но и защото в центъра на всичките му истории са хора с големи сърца. Като режисьор, който притежава забележителна способност да съчетава хумор и острота, той е оставил незаличима следа в съвременното кино. Неговото проницателно разказване на истории и набитото му око за човешките емоции продължават да вдъхновяват режисьори по целия свят“, казва Йован Марянович, директор на кинофестивала в Сараево.

Внук на гръцки имигранти, Александър Пейн израства в Небраска, САЩ.  Учи история и испанска литература в Станфордския унив

Това каза в интервю музикантката Татяна Колева, която заедно с колегата си Живко Василев изнесе концерт под наслов „Дърво - Кожа - Дъх“ на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. 

Колева свири на маримба и перкусии, а Василев на кавал. С електрониката на живо им помага Рубен Кийфтенбелт. Заедно са от една година, но смятат да се развиват, посочи Колева. 

В програмата си те предложиха авторска музика, както и композиции на Янис Ксенакис, който по думите й е един от известните творци на произведения за ударни инструменти. След концерта Татяна Колева изнесе и открит урок за учениците от НУИ „Добри Христов“ в родния си град. 

Татяна Колева живее и работи в Нидерландия. Тя е родена във Варна, учила е в Националното училище по изкуствата (НУИ) „Добри Христов“. Когато е първи курс в Националната музикална академия, участва със свои колеги на конкурс във Франция със соната на Барток за две пиана и ударни. Там получава покана да замине за Нидерландия от Роберт ван Сайс, който събира интернационален клас. „Желанието да уча ме заведе там. Завърших Кралската консерватория в Хага, която беше много важно училище за мен заради преподавателите Вим Фос и Люк Нахтегал“, посочи музикантката, която понастоящем преподава в Консерваторията в Гронинген.

По думите й Нидерландия има много добра школа за духови и ударни инструменти. Съществуват редица формации и клубове и се организират големи състезания за такива състави. Барабанчето е в основата на обучението по музика, посочи тя.

От Анджелина Джоли в ролята на оперната прима Мария Калас до документален филм за последните концерти на Елтън Джон в САЩ - тазгодишното издание на Лондонския кинофестивал обещава впечатляващ парад на звезди, съобщава Ройтерс.

Форумът започва с драмата  „Блиц“ (Blitz) за Втората световна война на носителя на „Оскар“ Стив Маккуин. Роденият в Лондон режисьор ще открие на 9 октомври фестивала за трети път със световната премиера на филма си.

В програмата са включени още трилърът Conclave с участието на Рейф Файнс и Стенли Тучи, Queer с Даниъл Крейг, в който бившият Джеймс Бонд играе пристрастен към наркотиците американец, живеещ в Мексико през 50-те години на миналия век, и победителят от фестивала в Кан „Анора“ за екзотична танцьорка, която се забърква със сина на руски олигарх.

Подобно на филма с Крейг, „Мария&ldquo

Роузи Ейсор ще представи изложбата си Beast в столичната галерия „Ко-оп“. Експозицията ще бъде открита на 4 юли и ще продължи до 28 юли, съобщават домакините на събитието. 

Роузи Ейсор е визуален артист и съосновател на арт колектива Blood Becomes Water (2010). Учи сценография в Академията за изящни изкуства във Флоренция (2009) и завършва магистърска степен по визуални изкуства и кураторски изследвания в Милано (2012). „Роузи винаги е експериментирала с нови медии за разработване на проекти.

От 2021 г. тя се насочва към тъфтинг и текстил, което я отвежда до участия в дизайнерски фестивали и изложби, както и до резиденция в творческият инкубатор ViaFarini в Милано. Нейните произведения и тези на BBW са представяни в множество изложби и панаири на печатни издания. След участие в изложбата „The F* Word — Guerrilla Girls and Feminist Graphic Design“ (2023), техните и

Адам Валасек от Полша спечели първо място във Втория международен конкурс за млади тенори „Гласът на Камен“, който се проведе в Стара Загора.

Това съобщиха от пресцентъра на Държавна опера - Стара Загора, която беше домакин на надпреварата.

На второ място беше класиран Олег Лановий от Украйна, а бронзът беше присъден на Донгюм Ким от Южна Корея.

Наградите на победителите бяха връчени снощи по време на специална церемония след представяне на галаконцерта с финалистите.

В него взема участие седемте млади тенори, достигнали до третия етап на конкурса.

Всички участници бяха оценявани от авторитетно жури с председател  Хосе Кура, тенор, диригент, композитор и членове:Таня Иванова, учредител на фондация „Камен Чанев“; Красимира Стоянова, камерзенгерин на Виенската държавна опера; Веселина Кацарова, артистичен директор на Д

Васил Петров отбелязва 30 години в музиката с турне, наречено The Best of, заедно с Врачанската филхармония, с диригент Христо Павлов, съобщават от екипа на изпълнителя.

Концертите започват от Варна на 9 август, следват 10 август – Каварна, 11 август – Попово, 12 август – Велико Търново, 13 август – Сливен, 14 август – Кърджали, 15 август – Черноморец, 16 август – Несебър, 17 август – Бургас, 18 август – Поморие, 19 август – Свети Влас, и 1 септември – Пловдив

В програмата на концертите са любимите песни на Васил Петров от различни негови албуми, като за първи път ще има и поред

Когато на 21 юли група "Ролинг стоунс" закрие северноамериканското си турне Hackney Diamonds, мястото на концерта им ще бъде далеч от оживените градове, които са посещавали по време на пътуванията си. Тогава британските легенди на рока ще свирят в планините Озарк, предаде Ройтерс.

Концертът на рокаджиите ще бъде в Ридждейл, Мисури, с население по-малко от хиляда души. Мик Джагър и компания ще излязат на сцената сред живописната планинска атмосфера на Озарк.

Шоуто си "Ролинг стоунс" ще изнесат в амфитеатъра Тъндър Ридж Нейчър Арина, който гледа към езерото Тейбъл Рок и разполага с 20 000 места. 

Амфитеатърът е открит през май. На сцената му концерти вече са изнасяли американските кънтри звезди Морган Уолън и Крис Стейпълтън.

Тъндър Ридж Нейчър Арина е построен от основателя и главен изпълнителен директор на доставчика на риболовни и ловни принадлежн

Татяна Колева говори за съвременната музика за ударни инструменти, реализацията на българските композитори и инструменталисти по света, за връзката с родните ритми

Следва пълният текст на интервюто.

По-добра почва за реализация ли е Нидерландия за перкусионист като Вас? 

- Нидерландия има много добра школа за духови и ударни инструменти. Барабанчето е тяхната мая и е в основата на обучението. При нас е по-различно. Ние имаме добро класическо образование в музикалните училища. Чудесна основа дава предметът Задължително пиано. Аз започнах във Варненското музикално училище с пиано и после продължих с ударни. В България нашата подготовка е класическа, пианистична, затова много от родните перкусионисти, които пробиват на световната сцена, са маримбисти. В Нидерландия ме заведе желанието да уча и останах там. През последните години вече нещата се промениха и вече няма значение от коя държава си.

Има ли много материал за перкусионисти в съвременната музика? 

- Ударните инструменти са инструментите на ХХI век. Те все повече навлизат в афишите на концертите и композитори по цял свят творят за тях. Има над 150 произведения, написани специално за мен. Аз самата композирам и аранжирам. Особеното на съвременната музика е, че имаш много по-лесен контакт с целия свят. Ударните инструменти сме едно семейство. Нашата ниша е малка, но в същото време тя има много приложения, дори в поп музиката, а смесена с електроника може да звучи в техно концерт и на клубната сцена.

Съвременната музика няма този имидж да е неслушаема и абстрактна, тя има различни влияния върху нас като изпълнители и върху публиката. Едната възможност е да се импровизира, другата - да е написана специално за теб. В концерта във Варна свирихме преди всичко наши авторски неща, с изключение на Янис Ксенакис. Обичам българските фестивали. За щастие „Варненско лято“ ми се доверява. Не държа да свиря всичко, което правя, но усещам когато дойде правилният момент и всичко става много органично.

Пишат ли композиторите нови произведения за ударни инструменти?

- Имам силна връзка с Мартин Георгиев, който също е перкусионист и възпитаник на Варненското музикално училище, а сега дирижира Кралския балет в Лондон. Харесвам музиката, която композира, тя е много вдъхновена, възвишена, свързана с Бог. Той е писал няколко неща за мен, включително Концерт за маримба и оркестър, чиято премиера беше във Варна.
Имаме добро партньорство и с Ценко Минкин. Той е много активен, емоционален, пише и филмова музика. Творбите му се харесват на много хора, те са силни, мелодични, имат фолклорен заряд, енергия, съзерцателност, романтика, поезия.
В началото на тази година имах щастието да бъда поканена да свиря на премиерата на Концерта за маримба, вибрафон и тъпан от Емил Табаков в Скопие и се надявам да го изпълним и в България.

Трудно ли е да пазите в сърцето си родните ритми далеч от България? Чухме, че ги влагате във Вашите авторски произведения. Имат ли почитатели сред слушателите ви?

- Да, балканската музика има много почитатели. Това беше и зрънцето, което ние заложихме в комбинацията на кавал с маримба в проекта ни, а електрониката дойде по-късно. Когато за първи чух какво прави Живко Василев, веднага разбрах, че искам да си партнираме и това стана много спонтанно, точно на базата на родния фолклор. Все повече се обръщаме към предизвикателството да държим нашите неравноделни ритми, които са интересни на Запад, понякога опитвайки с моите инструменти да ги съчетаем с техните регулярни тактове. Получава се интересно смесване на ритми като мозайка. Понякога маримбата може да звучи и вокално, зависи с какви палки се свири. Това също е част от нашата закваска, магията на българските гласове.

Свирили ли сте произведения с перкусии и вокали?

- Преди няколко години направихме голям проект с хора на Ваня Монева и Младежката перкусионна формация. Този концерт бе записан, излъчен по националната телевизия, може да се види и в интернет. Цялата концепция беше на база фолклорна музика. Имаше произведения, написани специално за нас от Любомир Денев, премиерна творба на Мартин Георгиев и Пролетната кантата на Ценко Минкин. Аз винаги поддържам връзка с българските композитори и по-млади музиканти.

Свирите ли в големи състави или се изявявате предимно солистично и с камерна музика?

- Имам един основен състав, който се нарича Младежка перкусионна формация. Премиерната му изява беше във Варна. Той започна като формация на млади даровити колеги, някои още ученици и студенти. Като цяло свиря соло и в различни проекти. Искаме да развием нашето дуо с Живко Василев, което съществува от една година. Той живее в София, но е учил в Нидерландия и често свири там. Във Варна беше нашият пети концерт.  

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата ...
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Национал ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 04:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Цветни аспекти
1711
Цветни аспекти

Ударните инструменти са инструментите на XXI век, каза музикантката Татяна Колева

Ударните инструменти са инструментите на ХХI век. Те присъстват все по-често в афишите и в произведения на композитори от цял. Това каза в интервю музикантката Татяна Колева, която заедно с колегата си Живко Василев изнесе концерт под наслов „Дърво - Кожа - Дъх“ на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Колева свири на маримба и перкусии, а Василев на кавал. С електрониката на живо им помага Рубен Кийфтенбелт.Заедно са от една година, но смятат да се развиват, посочи Колева.

| 08 Юли 2024, 14:12 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Ударните инструменти са инструментите на XXI век, каза музикантката Татяна Колева
Ударните инструменти са инструментите на XXI век, каза музикантката Татяна Колева
Снимка © БТА

Ударните инструменти са инструментите на ХХI век. Те присъстват все по-често в афишите и в произведения на композитори от цял. 

Това каза в интервю музикантката Татяна Колева, която заедно с колегата си Живко Василев изнесе концерт под наслов „Дърво - Кожа - Дъх“ на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. 

Художникът Красимир Ризов подготвя изложбата „Отколе имяло.../Имало едно време...“. Проектът ще бъде представен в столичната галерия „Сердика“ от 23 юли до 10 август, съобщават организаторите.

„Отколе имяло.../Имало едно време...“ е художествено съдържание, което предлага на вашето внимание изживяване, кратко пътуване извън настоящия момент в друго време на едно красиво, далечно място, в което се е строило дълго време с много практична мисъл, естетика и труд горе, високо в планината Родопи“, разказва авторът.

Според него „ансамбълът от живопис, илюстрации и видеото с документални кадри и завладяващите мелодии от родопска каба гайда ще докосне най-чувствителните струни в душата ви и ще ви развълнува дълбоко. Този разказ прави опит да открехне за кратко воала на забравата, която следва след разрухата...“

„Накрая има едно архитектурно бижу, което надмогнало превра

Художникът, колкото повече говори, толкова по-лошо рисува, каза в интервю художникът Цвятко Дочев.

Това са и думи, влезли и в книгата „През сезоните – до мъдростта на зимата“, в която неговата пета дъщеря Цвета Мушкова събира спомени, архиви и разкази, посветени на баща й. Самият художник научава за книгата едва, когато вече е готова – в навечерието на последната му изложба, с която отбелязва 80-годишния си юбилей.

Забравил е кога е първата му самостоятелна изложба, но си спомня с удоволствие за други, подредени в България, Германия, Австрия, Франция, Чехословакия, Кувейт, Коми и др. „Бил съм много пъти в чужбина - на специализация, на посещения, за изложби, но не съм се изкушавал да живея извън България“.

„Във времето следвах своите лични постижения и работех в един стил. С възрастта претенциите порастват и художникът иска да работи все по-добре и по-добре. П

Михаела Филева ще подгрява публиката преди концерта на Ед Шийрън в София, съобщават организаторите от Fest Team.

„Събитието се случва в точния етап от развитието на кариерата на Михаела – само няколко месеца след като изпълнителката записа албума си „96“, създаден от мултинационален авторски екип. Михаела Филева е любима и разпознаваема със своя магнетичен глас и впечатляващи сценични изпълнения“, коментират от Fest Team.

„Изключително съм развълнувана да бъда част от това невероятно събитие. Ед Шийрън е истински майстор в разказването на истории чрез музика и един от най-успешните и обичани артисти в световната музикална индустрия. Да споделя сцената с него е едновременно чест и сбъдната мечта. Нямам търпение да открия тази незабравима вечер в София“

В Габрово бе представена изложбата „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“, посветена на 90-годишнината от откриването на Паметника на Свободата на връх Свети Никола. 

Експозицията на открито е подредена на алеята между Националната Априловска гимназия и Регионална библиотека „Априлов - Палаузов“ Габрово. 

„Изложбата, която представяме, е във връзка с историческата годишнина свързана с Паметника на свободата. В нея ще видите разказ през 90 фотографии, които пресъздават историята в последните девет десетилетия от паметника. Фотосите са подредени хронологично. Показани са гостувания на важни гости и важни събития състояли се именно при Паметника на свободата“, каза по време на откриването д-р Чавдар Ангелов, директор на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“. 

<

Като признание за изключителния му принос към филмовото изкуство режисьорът, сценарист и продуцент Александър Пейн ще получи наградата „Почетно сърце на Сараево" на 30-ия кинофестивал в Сараево. Това предаде босненската агенция ФЕНА.

„Чувствам, че е правилно да наградим Александър Пейн с „Почетното сърце на Сараево“ не само защото той обича Сараево, но и защото в центъра на всичките му истории са хора с големи сърца. Като режисьор, който притежава забележителна способност да съчетава хумор и острота, той е оставил незаличима следа в съвременното кино. Неговото проницателно разказване на истории и набитото му око за човешките емоции продължават да вдъхновяват режисьори по целия свят“, казва Йован Марянович, директор на кинофестивала в Сараево.

Внук на гръцки имигранти, Александър Пейн израства в Небраска, САЩ.  Учи история и испанска литература в Станфордския унив

Колева свири на маримба и перкусии, а Василев на кавал. С електрониката на живо им помага Рубен Кийфтенбелт. Заедно са от една година, но смятат да се развиват, посочи Колева. 

В програмата си те предложиха авторска музика, както и композиции на Янис Ксенакис, който по думите й е един от известните творци на произведения за ударни инструменти. След концерта Татяна Колева изнесе и открит урок за учениците от НУИ „Добри Христов“ в родния си град. 

От Анджелина Джоли в ролята на оперната прима Мария Калас до документален филм за последните концерти на Елтън Джон в САЩ - тазгодишното издание на Лондонския кинофестивал обещава впечатляващ парад на звезди, съобщава Ройтерс.

Форумът започва с драмата  „Блиц“ (Blitz) за Втората световна война на носителя на „Оскар“ Стив Маккуин. Роденият в Лондон режисьор ще открие на 9 октомври фестивала за трети път със световната премиера на филма си.

В програмата са включени още трилърът Conclave с участието на Рейф Файнс и Стенли Тучи, Queer с Даниъл Крейг, в който бившият Джеймс Бонд играе пристрастен към наркотиците американец, живеещ в Мексико през 50-те години на миналия век, и победителят от фестивала в Кан „Анора“ за екзотична танцьорка, която се забърква със сина на руски олигарх.

Подобно на филма с Крейг, „Мария&ldquo

Роузи Ейсор ще представи изложбата си Beast в столичната галерия „Ко-оп“. Експозицията ще бъде открита на 4 юли и ще продължи до 28 юли, съобщават домакините на събитието. 

Роузи Ейсор е визуален артист и съосновател на арт колектива Blood Becomes Water (2010). Учи сценография в Академията за изящни изкуства във Флоренция (2009) и завършва магистърска степен по визуални изкуства и кураторски изследвания в Милано (2012). „Роузи винаги е експериментирала с нови медии за разработване на проекти.

От 2021 г. тя се насочва към тъфтинг и текстил, което я отвежда до участия в дизайнерски фестивали и изложби, както и до резиденция в творческият инкубатор ViaFarini в Милано. Нейните произведения и тези на BBW са представяни в множество изложби и панаири на печатни издания. След участие в изложбата „The F* Word — Guerrilla Girls and Feminist Graphic Design“ (2023), техните и

Адам Валасек от Полша спечели първо място във Втория международен конкурс за млади тенори „Гласът на Камен“, който се проведе в Стара Загора.

Това съобщиха от пресцентъра на Държавна опера - Стара Загора, която беше домакин на надпреварата.

На второ място беше класиран Олег Лановий от Украйна, а бронзът беше присъден на Донгюм Ким от Южна Корея.

Наградите на победителите бяха връчени снощи по време на специална церемония след представяне на галаконцерта с финалистите.

В него взема участие седемте млади тенори, достигнали до третия етап на конкурса.

Всички участници бяха оценявани от авторитетно жури с председател  Хосе Кура, тенор, диригент, композитор и членове:Таня Иванова, учредител на фондация „Камен Чанев“; Красимира Стоянова, камерзенгерин на Виенската държавна опера; Веселина Кацарова, артистичен директор на Д

Васил Петров отбелязва 30 години в музиката с турне, наречено The Best of, заедно с Врачанската филхармония, с диригент Христо Павлов, съобщават от екипа на изпълнителя.

Концертите започват от Варна на 9 август, следват 10 август – Каварна, 11 август – Попово, 12 август – Велико Търново, 13 август – Сливен, 14 август – Кърджали, 15 август – Черноморец, 16 август – Несебър, 17 август – Бургас, 18 август – Поморие, 19 август – Свети Влас, и 1 септември – Пловдив

В програмата на концертите са любимите песни на Васил Петров от различни негови албуми, като за първи път ще има и поред

Когато на 21 юли група "Ролинг стоунс" закрие северноамериканското си турне Hackney Diamonds, мястото на концерта им ще бъде далеч от оживените градове, които са посещавали по време на пътуванията си. Тогава британските легенди на рока ще свирят в планините Озарк, предаде Ройтерс.

Концертът на рокаджиите ще бъде в Ридждейл, Мисури, с население по-малко от хиляда души. Мик Джагър и компания ще излязат на сцената сред живописната планинска атмосфера на Озарк.

Шоуто си "Ролинг стоунс" ще изнесат в амфитеатъра Тъндър Ридж Нейчър Арина, който гледа към езерото Тейбъл Рок и разполага с 20 000 места. 

Амфитеатърът е открит през май. На сцената му концерти вече са изнасяли американските кънтри звезди Морган Уолън и Крис Стейпълтън.

Тъндър Ридж Нейчър Арина е построен от основателя и главен изпълнителен директор на доставчика на риболовни и ловни принадлежн

Татяна Колева живее и работи в Нидерландия. Тя е родена във Варна, учила е в Националното училище по изкуствата (НУИ) „Добри Христов“. Когато е първи курс в Националната музикална академия, участва със свои колеги на конкурс във Франция със соната на Барток за две пиана и ударни. Там получава покана да замине за Нидерландия от Роберт ван Сайс, който събира интернационален клас. „Желанието да уча ме заведе там. Завърших Кралската консерватория в Хага, която беше много важно училище за мен заради преподавателите Вим Фос и Люк Нахтегал“, посочи музикантката, която понастоящем преподава в Консерваторията в Гронинген.

По думите й Нидерландия има много добра школа за духови и ударни инструменти. Съществуват редица формации и клубове и се организират големи състезания за такива състави. Барабанчето е в основата на обучението по музика, посочи тя.

Татяна Колева говори за съвременната музика за ударни инструменти, реализацията на българските композитори и инструменталисти по света, за връзката с родните ритми

Следва пълният текст на интервюто.

По-добра почва за реализация ли е Нидерландия за перкусионист като Вас? 

- Нидерландия има много добра школа за духови и ударни инструменти. Барабанчето е тяхната мая и е в основата на обучението. При нас е по-различно. Ние имаме добро класическо образование в музикалните училища. Чудесна основа дава предметът Задължително пиано. Аз започнах във Варненското музикално училище с пиано и после продължих с ударни. В България нашата подготовка е класическа, пианистична, затова много от родните перкусионисти, които пробиват на световната сцена, са маримбисти. В Нидерландия ме заведе желанието да уча и останах там. През последните години вече нещата се промениха и вече няма значение от коя държава си.

Има ли много материал за перкусионисти в съвременната музика? 

- Ударните инструменти са инструментите на ХХI век. Те все повече навлизат в афишите на концертите и композитори по цял свят творят за тях. Има над 150 произведения, написани специално за мен. Аз самата композирам и аранжирам. Особеното на съвременната музика е, че имаш много по-лесен контакт с целия свят. Ударните инструменти сме едно семейство. Нашата ниша е малка, но в същото време тя има много приложения, дори в поп музиката, а смесена с електроника може да звучи в техно концерт и на клубната сцена.

Съвременната музика няма този имидж да е неслушаема и абстрактна, тя има различни влияния върху нас като изпълнители и върху публиката. Едната възможност е да се импровизира, другата - да е написана специално за теб. В концерта във Варна свирихме преди всичко наши авторски неща, с изключение на Янис Ксенакис. Обичам българските фестивали. За щастие „Варненско лято“ ми се доверява. Не държа да свиря всичко, което правя, но усещам когато дойде правилният момент и всичко става много органично.

Пишат ли композиторите нови произведения за ударни инструменти?

- Имам силна връзка с Мартин Георгиев, който също е перкусионист и възпитаник на Варненското музикално училище, а сега дирижира Кралския балет в Лондон. Харесвам музиката, която композира, тя е много вдъхновена, възвишена, свързана с Бог. Той е писал няколко неща за мен, включително Концерт за маримба и оркестър, чиято премиера беше във Варна.
Имаме добро партньорство и с Ценко Минкин. Той е много активен, емоционален, пише и филмова музика. Творбите му се харесват на много хора, те са силни, мелодични, имат фолклорен заряд, енергия, съзерцателност, романтика, поезия.
В началото на тази година имах щастието да бъда поканена да свиря на премиерата на Концерта за маримба, вибрафон и тъпан от Емил Табаков в Скопие и се надявам да го изпълним и в България.

Трудно ли е да пазите в сърцето си родните ритми далеч от България? Чухме, че ги влагате във Вашите авторски произведения. Имат ли почитатели сред слушателите ви?

- Да, балканската музика има много почитатели. Това беше и зрънцето, което ние заложихме в комбинацията на кавал с маримба в проекта ни, а електрониката дойде по-късно. Когато за първи чух какво прави Живко Василев, веднага разбрах, че искам да си партнираме и това стана много спонтанно, точно на базата на родния фолклор. Все повече се обръщаме към предизвикателството да държим нашите неравноделни ритми, които са интересни на Запад, понякога опитвайки с моите инструменти да ги съчетаем с техните регулярни тактове. Получава се интересно смесване на ритми като мозайка. Понякога маримбата може да звучи и вокално, зависи с какви палки се свири. Това също е част от нашата закваска, магията на българските гласове.

Свирили ли сте произведения с перкусии и вокали?

- Преди няколко години направихме голям проект с хора на Ваня Монева и Младежката перкусионна формация. Този концерт бе записан, излъчен по националната телевизия, може да се види и в интернет. Цялата концепция беше на база фолклорна музика. Имаше произведения, написани специално за нас от Любомир Денев, премиерна творба на Мартин Георгиев и Пролетната кантата на Ценко Минкин. Аз винаги поддържам връзка с българските композитори и по-млади музиканти.

Свирите ли в големи състави или се изявявате предимно солистично и с камерна музика?

- Имам един основен състав, който се нарича Младежка перкусионна формация. Премиерната му изява беше във Варна. Той започна като формация на млади даровити колеги, някои още ученици и студенти. Като цяло свиря соло и в различни проекти. Искаме да развием нашето дуо с Живко Василев, което съществува от една година. Той живее в София, но е учил в Нидерландия и често свири там. Във Варна беше нашият пети концерт.  

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.