Изложба акварел и масло, посветена на 160 години от рождението на Петър Дънов – Учителя, ще бъде представена в столичната галерия „Контраст“. Автор на експозицията е Сашо Георгиев. Тя ще бъде открита на 10 юли и ще продължи до 24 юли, съобщават организаторите.
Предстоят финалните концерти за 2024 г. от националното турне „Музикална магия“ на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов.
Солист на концертите е кларинетистът Атанас Маринов, световнопризнат със своята виртуозност и подкрепен от фондация „Йордан Камджалов”, съобщават от Плевенската филхармония.
Ценителите на музиката ще могат да чуят шедьоври от класиката и романтизма тази вечер в Зрителната зала на Община Ямбол, а на 12 септември – в залата на Общинския театър в Кюстендил.
Програмата, както споделя маестро Камджалов, е с произведения, част от които за първи път прозвучаха у нас на сцените от турнето „Музикална магия”. Включва творби на Щраус, Паганини, Бизе, Сарасате, Брамс, Григ, Чайковски и др. Програмата е завладяваща за почитателите на класическата музика, пълна с виртуозни каденци и незабравими мелоди
Нюйоркският театър "Аполо", бастион на черната музика и култура и едно от най-известните места в мегаполиса, празнува своята 90-годишнина, предаде Асошиейтед прес.
Историческият театър проведе във вторник ежегодния си пролетен бенефис - най-голямото събитие за набиране на средства. Тази година са набрани три милиона щатски долара, като в инициативата участие взеха Ъшър, Бейбифейс, Биг Деди Кейн, Джордин Спракс и др.
Началото на събитието постави певицата Спаркс с впечатляваща комбинация от Superstition на Стиви Уондър, Respect на Арета Франклин и I`m Every Woman на Шака Кан, отбелязва Асошиейтед прес.
След това Ким Уитли се изяви като забавна водеща, като се пошегува с продуцента Бейбифейс. По-късно в "Аполо" тя разказва своята собствена история на трансформация, споделяйки с публиката, че именно на тази сцена за първи път се появява като
Изложба „Синята птица” на семейство Телалим ще бъде открита на 11 юни в троянската галерия „Серякова къща”, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.
Александър Телалим е бесарабски българин и по думите на Шошкова е сред най-добрите съвременни български акварелисти.
Телалим създава уникален синтез на източна и западна калиграфия, както и собствена живописна авторска техника „витражен акварел“.
Художникът притежава извънредно широк творчески диапазон, като в по-широк контекст изкуството му се възприема като мост между Източната и Западната култури, разказа Шошкова.
Телалим има над 70 самостоятелни изложби, както и участия в общи изложби по света в Ню Йорк, Чикаго, Санкт Петербург, Хонконг и др.
За пръв път в галерия „Серякова къща“ освен негови творби ще бъдат подредени и творби на неговата съпруга Валя и на дъщеря им Оля. И двете и
Сабрина Карпентър е начело на класацията на "Билборд" за сингли с Please Please Please, съобщи сайтът на изданието.
Певицата и актриса се изкачи на върха на чарта седмица, след като парчето й дебютира в подреждането, като застана на втората позиция.
За първи път Карпентър оглавява класацията на "Билборд" за сингли, отбелязва изданието.
Песента Please Please Please излезе на 7 юни заедно с официалния си видеоклип с участието на половинката на Карпентър - номинираният за награда "Оскар" актьор Бари Киоган.
Сингълът ще бъде включен в новия албум на Карпентър, озаглавен Short n` Sweet, който е планирано да излезе на 23 август. Част от него е парчето Espresso, коeто беше пуснато преди Please Please Please.
На 20 юни Сабрина Карпентър обяви, че от 23 септември тръгва на турне за представяне на новия си албум. Планирано е
Истинска свобода не може да се намери там, където й се пречка някаква обикновена свобода. Това е една от най-силните реплики от „Чарли в открито море“, първата за новия сезон премиера в Младежкия театър, казва актьорът Ахмед Юмер, в ролята на Чарли.
Проф. Пламен Марков е режисьор на представлението, което обединява две миниатюри на полския писател, драматург и карикатурист Славомир Мрожек (1930-2013). „Чарли“ е една от първите му пиеси, написана през 1961 г. Разказва историята на офталмолог, двама чудати пациенти и (не)съществуващ враг. „В открито море“ е една от най-успешните едноактни пиеси на Мрожек. Трима корабокрушенци гладуват на спасителен сал насред морето, и се налага да намерят демократичен път към решението кой от тях да бъде изяден...
&bd
Сашо Георгиев е роден през 1961 г. в Дупница. Учи в Техникума по дървообработване и вътрешна архитектура, специалност „Резба“, в Кюстендил. През 1995 г. завършва Художествената академия, специалност „Стенопис“. През 1993 г. специализира и работи осем месеца във Флоренция, Италия. От 1995 г. преподава изобразително изкуство в 16 ОУ „Р. Жинзифов“, София.
/ВСР
След първото гостуване на Софийската филхармония и Националният филхармоничен хор на музикалния фестивал в Любляна, нашите музиканти са получи покана за нов гастрол през 2026 г., съобщават от филхармонията.
Покана е дошла от директорът на фестивала Дарко Бърлек.
„С огромен успех Софийската филхармония и Националният филхармоничен хор дебютираха на 72-рото издание на престижния музикален фестивал в Любляна, в четвъртък вечер. Публиката на словенската столица аплодира бурно българските музиканти, водени от маестро Найден Тодоров. Двучасовата програма включваше музиката на Джон Уилямс от емблематични филми като „Междузвездни войни”, „Хари Потър”, „Сам вкъщи”, „Индиана Джоунс” и други“, разказват от филхармонията.
„Драматургическата
Габровският камерен оркестър започва лятна програма с концерти на открито. Това съобщи Иван Стоянов, диригент на оркестъра.
Концертите през юли и август ще се състоят на откритата сцена на Дом на културата „Емануил Манолов“ Габрово (от южната страна на сградата на „ИМКА“), посочват организаторите.
Първата проява е на 3 юли, в нея ще участват струнен квартет в състав Даниела Данис - Христова – цигулка, Иван Стоянов – цигулка, Ивайло Ангелов – виола и Велимир Иванов – виолончело ще изпълнят квартети от италианският бароков майстор Франческо Дуранте и ученика на В. А. Моцарт – австрийският композитор Йохан Непомук Хумел. Програмата ще включва Франческо Дуранте – Концерт №3 в сол минор, Йохан Хумел - Квартет оп. 30, № 2 в сол мажор.
Следващият концерт е на 17 юли, след него Габровски камерен оркестър ще изнесе концерт на 7 август, 14 август, 28 а
Варненският природонаучен музей предлага на своите посетители до 14 юли изложбата „Био логично“. Фотосите от нея са вписани в част от постоянната експозиция на институцията и показват рядко срещаното природно местообитание Понто-сарматски степи, намиращо се в Северното Черноморие. Изложбата е вдъхновена от научната работа на д-р Мария Касчиева по проект, свързан с осъществяване на възстановителни дейности в степните местообитания, които са изключително чувствителни към човешката дейност.
Понто-сарматските степи са крехка екосистема, изцяло зависима от хората, които я палят, разорават, застрояват или замърсяват и са отговорни за нейното постоянно свиване и промяна, посочва авторката на фотосите. Тя уточнява, че кадрите съдържат малка част от растителното разнообразие, което е срещнала, докато работи по проекта си в района на Калиакра.
Сред запечата
Изложбата „Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ бе официално открита в Националния етнографски музей (НЕМ) в София.
Пътуващата експозиция, чието оригинално заглавие е „Fake (f)or Real“, е дело на куратора Йоанна Урбанек и Дома на европейската история – Брюксел.
“Изложбата, която ви представяме, е наистина любопитна. Вярвам, че скоро ще се убедите в това”, каза проф. д-р Владимир Пенчев, директор на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН), при представянето на експозицията.
На събитието присъстваха вицепрезидентът Илияна Йотова, служебният министър на културата Найден Тодоров, председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски.
“Признавам си, това е една от най-любопитните изложби, които са се случвали напоследък в България”, каза вицепрезидентът Илияна Йотова в словото си при откриването
Колекционерската изложба "Кралско вълшебство от порцелан" е подредена в Културно-информационния център "Безистен" в Ямбол. В нея са представени близо 100 експоната от висококачествен и рядък порцелан от края на ХVІІІ в. до края на ХХ век.
Подредени са предимно изящно изрисувани комплекти или отделни чинии. Изобразените върху тях крепости, замъци, гербове, църкви, светци, пресъздават културно-историческото наследство и природното богатство на Люксембург – една от най-малките държави в Европа и единствената в света със статут на Велико херцогство. Порцелановите изделия са изработени между 1780 г. и 2000 г. във фабриките на "Вилеруа и Бох" (Villeroy & Boch).
Колекцията е притежание на спортния психолог Атанас Атанасов. Изложбата може да бъде разгледана в Ямбол до края на юли, като входът е свободен, казаха домакините от Културно-информационния център "Безистен".