NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Авансцена Найден Тодоров: Политиците не успяват да сложат държавните интереси над партийните
1708
Авансцена

Найден Тодоров: Политиците не успяват да сложат държавните интереси над партийните

Политиците не успяват да сложат държавните интереси над партийните, каза служебният министър на културата Найден Тодоров в предаването "Защо, господин министър" по бТВ. Политикът разсъждава с хоризонт до следващите избори, държавникът - с хоризонт за следващото поколение, добави Тодоров. Министърът посочи, че си е тръгнал с усещане за много голям оптимизъм, че българският театър никога няма да умре след заседанието на Народното събрание в сряда, когато беше гласувана кандидатурата на Росен Желязков за премиер. Служебният министър коментира още, че Мемориалът на Първи пехотен софийски и Шести пехотен търновски полк от Първа пехотна софийска дивизия трябва да бъде възстановен

| 07 Юли 2024, 21:03 ч.
Найден Тодоров: Политиците не успяват да сложат държавните интереси над партийните
Найден Тодоров: Политиците не успяват да сложат държавните интереси над партийните
Снимка © DFA

Политиците не успяват да сложат държавните интереси над партийните, каза служебният министър на културата Найден Тодоров в предаването "Защо, господин министър" по бТВ.

Уличният художник Банкси нарисува ново произведение на стена на сграда в Ричмънд, Югозападен Лондон, съобщи Би Би Си. 

Творбата на анонимния артист изобразява коза изправена пред пропаст, докато падат камъни. Тя е нарисувана в характерния за Банкси стил. Произведението включва и реална камера за видеонаблюдение, която е монтирана към стената на сградата.

Както и друг път, художникът публикува снимка в Инстаграм на своето произведение, като по този начин той го обяви за свое творение. Банкси не пише нищо за творбата в профила си в социалната мрежа. Така той оставя хората да я интерпретират по свой начин.

Някои предполагат, че козата е символизира човешката раса, която в момента е „на ръба на изчезването“. Други смятат, че включването на камера за видеонаблюдение към произведението, е препратка към това, че навсякъде, дори и в най-уединените места на света,

Пол Маккартни издава албума One Hand Clapping, записан с групата "Уингс" през 1974 г., съобщи АП. Подобно на много други музиканти Маккартни изпразва "трезорите" с неиздавани досега песни.

Компилацията включва над 20 песни, записани преди 50 години в студиото "Аби Роуд" в Лондон. Записите са направени, докато албумът Band on the Run заема челна позиция в британската класация в продължение на седем седмици. 

Албумът One Hand Clapping е моментно изображение на креативността на Маккартни в периода му на изпълнител след "Бийтълс", се казва в коментар на АП. Шестнайсет от общо 32 парчета никога досега не са били издавани официално досега.  

Проектът One Hand Clapping не включва видеозаписи. Единственото официално издание на видео беше през 2010 г. като част от преиздаването на музикалния сет Band on the Run. Band on the Run беше първото издание от архивнат

Британската фолк пънк рокендрол група The Singing Loins открива есенния сезон на „Аларма пънк джаз“. Събитието е на 14 септември в клуб „Сингълс“ (НДК), съобщават организаторите.

По думите им музикантите от Рочестър са определяни най-често като „автентична сурова фолк банда от делтата на Медуей“. Групата е създадена официално през 1990 г., а неофициално – в края на 80-те, от поета, автор на песни, писател и пънкар Крис Бродерик и китариста и настоящ фронтмен (след смъртта на Бродерик през 2022 г.) – Крис Артър Алън. През последните две десетилетия (след разпадането им през 1999 г. и повторното им събиране през 2005 г.) ключов член е и Роб Шепард – на банджо и мандолина.

„В началото бяха само Крис и Крис“, казва Р

Самостоятелна изложба на Виолета Иванова ще бъде открита днес в галерия „Интро“. В своите картини тя използва различни материали, като създава връзка между конкретното и абстрактното, съобщават организаторите.

Виолета Иванова е родена в България, но живее в САЩ от 2004 г., където има възможността да се докосне до богатата художествена сцена, развивана от американските галерии. 

Водена от страстта към изкуството и желанието за самооткритие през творчеството, Виолета се среща с Джеймс Ратлиф, собственик на галерия в Аризона, САЩ през 2020 г., разказват организаторите на изложбата й в София. 

По думите им тази среща се оказва ключова за нейното професионално развитие като художник, тъй като получава покана да се присъедини към дейността на галерията и да излага там своите творби. Получава възможността да работи като артмениджър в Simic Galleries във Финикс,

На 14 септември ще се състои 14-ият фестивал за поп и рок музика „София“, в подкрепа на българската музика и обществено-значими каузи, съобщават организаторите. Зала 1 на НДК е домакин на събитието в навечерието на празника на столицата.

За призовите места тази година се състезават 14 нови песни. И този път селекционна комисия, съставена от утвърдени автори на музика, текст и аранжимент и представители на радиостанции, изпита „затруднение“ при избора на песните, коментират от екипа на фестивала.

Песента на публиката се избира от зрителите, слушателите и публиката. Тя може да бъде подкрепена със SMS на единен дарителски номер 17 777 с текст DMS BUDNI + съответния номер на песен (напр. DMS BUDNI 1, DMS BUDNI 2, DMS BUDNI 3 и т.н. до 14).  Средствата от приходите от гласуването със SMS са в полза на благотвори

Политикът разсъждава с хоризонт до следващите избори, държавникът - с хоризонт за следващото поколение, добави Тодоров. Министърът посочи, че си е тръгнал с усещане за много голям оптимизъм, че българският театър никога няма да умре след заседанието на Народното събрание в сряда, когато беше гласувана кандидатурата на Росен Желязков за премиер.

Служебният министър коментира още, че Мемориалът на Първи пехотен софийски и Шести пехотен търновски полк от Първа пехотна софийска дивизия трябва да бъде възстановен. В автентичен вид няма как да бъде възстановен, защото в оригиналния вид паната са били калканите на сгради, които днес не съществуват, каза Тодоров и добави, че "всячески ще съдейства за възстановяването на Мемориала". По думите му как и къде да бъде възстановен Мемориалът е от компетенцията на Столичната община.

В петък кметът на София Васил Терзиев беше изслушан на извънредно съвместно заседание на Комисията по култура и на Комисията по архитектура в Столичния общински съвет (СОС) относно прекратяването на процедурата по възстановяване на Мемориала на Първи и Шести пехотен полк. 

На 28 октомври 1934 г. в София цар Борис III открива войнишкия мемориал по повод 50-ата годишнина от формирането им и като знак за признание към героизма на полковете, наречени Софийската "желязна" дивизия, сочи справка на отдел „Справочна" на . На 28 октомври 1934 г. над София летят три самолета и хвърлят цветя над събралото се множество, което наблюдава откриването на Мемориала, пазил имената на около 3000 войници, подофицери и офицери, загинали в Сръбско-българската война (1885 г.), двете Балкански войни (1912 – 1913 г.) и Първата световна война (1914 – 1915 г.). 

Да успее да привлече вниманието на хората, защото днешното общество има тежка нужда от духовни водачи, отговори Тодоров на въпрос какво очаква от Негово светейшество Българският патриарх Даниил. По думите му задачата пред него е много тежка, защото българското общество е много разделено. В света материалното е взело много голям превес. Балансът е онова, което на днешното общество най-много му липсва, каза Найден Тодоров.

Разказ за Виетнам - страната, далече на изток и после малко на юг, представя във фотоизложба във Варна младата виетнамистка Даяна Иванова, която е преподавател в една от университетските специалности у нас, изучаващи този регион. 

Тя посочи, че първото й посещение в азиатската държава е било през 2016 г. Две години по-късно започва магистратура там, като изучава езика, културата, историята и традициите на страната. Така постепенно натрупва и материал за фотопроекта си, който да представи в родната България. 

Виетнамското общество все още е по-патриархално от нашето, въпреки че глобализмът му оказва влияние, посочи Иванова.

По думите й хората в тази страна успяват да съчетават модерното с традиционното, избирайки по какъв път да вървят, като се учат от историята си. Има какво да научим от виетнамците, да осъзнаем мъдростта на хората от Изтока

Световноизвестният цигулар и диригент Андре Рийо споделя, че с удоволствие би изнесъл концерт пред пирамидите в Египет, съобщи Мюзик нюз. 

В списъка на 74-годишния маестро са останали доста места, на които желае да свири - включително едно от седемте чудеса на древния свят в Гиза.

"Винаги изследваме нови страни. Тази година бяхме за първи път в Абу Даби и Гърция, а миналата година - в Бахрейн и Малта. Местата, на които свирим, наистина са основното предизвикателство. Имам нужда от зала, която може да побере около 10 000 души. Бих желал да изнеса концерт в Египет, може би пред пирамидите или може би в Индия! Кой знае! Предстоят ни много изненади!", споделя Андре Рийо в интервю. 

Звездата на класическата музика казва още, че е отворена и за сътрудничество с поп звезди, подобно на това между италианския тенор Андреа Бочели и британския певец и автор на п

Балетът не е състезание, това е изкуство, което свързва артиста с публиката, каза в интервю примабалерината и художествен директор на балета на Националната опера и балет Марта Петкова. Тя е част от състава на журито в Международния балетен конкурс за професионалисти „Сара-Нора Прима“ в Бургас. Второто издание на форума се провежда от 1 до 6 юли в Държавната опера на крайморския град, която е партньор и домакин на проявата, а негов патрон е кметът на Община Бургас Димитър Николов. е медиен партньор на събитието.

В конкурса се включиха над 120 балетисти от седем държави, разделени в три възрастови групи. До втори тур бяха допуснати общо 45 финалисти. На галаконцерт, който ще се проведе днес от 18:00 ч. в Държавна опера – Бургас, ще бъдат наградени лауреатите в балетната надпревара. В журито, което оценява тяхното представяне, са Сара-Нора Кръстева, примабале

Общо 32 филма ще участват във фестивала за операторско майсторство „Златното око“ в Попово.

Те са подбрани от селекционна комисия, в чийто състав са режисьорът проф. д-р Михаил Мелтев, операторът Калоян Божилов и кинокритикът Людмила Дякова.

Допуснати до участие са седем игрални филма – пълнометражни и късометражни, 15 документални и десет студентски филма, съобщават от общинската администрация в Попово.

В XII-ото издание на фестивала за операторско майсторство „Златното око“ ще се проведе от 15 до 19 октомври в Попово.

Форумът се организира в памет на големия български оператор Димо Коларов.

В Попово ще бъдат представени продукции от съвременното национално киноизкуство с публичен показ от последните две години – от юли 2022 г. до юли 2024 г. Организатор е Община Попово, съорганизатор е Съюзът на българските

Изложба със заглавие „Време-пространствени полета“ представя Огняна Серафимова в рамките на форума

„Изкуството като противодействие“, организиран от Градската художествена галерия във Варна. Нейните инсталации се намират във вътрешния двор на културната институция. 

Тази изложба е за паметта. Това са моменти, които по един театрален начин са застинали в моите творби и много ми се иска публиката да е свободна да ги тълкува, каза авторката. „Стъпките на нашите деди носят усещането за многото хора, които са причина да ни има нас, благодарение на чийто труд е възможно нашето време. Това е философски поглед над основни понятия, които ме вълнуват, заключени най-вече в предметите, усещането за допир, за истинска вещ, която носи в себе си спомен и код. Това са инструментите, с които си служа, за да създам атмосферата, в която хората да се пот

Секторите в културата се финансират по различен начин и по един уникален начин е намерено как всеки един сектор да се финансира погрешно. Хората на изкуството в момента работят точно като фабрики и вместо да създават вкуса на обществото, те са принудени да се водят по този вкус, за да могат да спечелят повече пари, обясни министърът.

В България кадрите във всяка една сфера на културата намаляват, посочи Тодоров. Ако искаме след 20 години все още да има култура, трябва да започнем да работим сега, каза той. „Вече сме закъснели, но поне можем нещо да спасим“, заяви министърът. 

Няма нормативна уредба, която да регламентира какво се случва с важните за България културни ценности, които се намират извън територията на страната, посочи министърът.

Неясен е отговорът дали ще приема, ако получа покана отново да бъде министър на културата, каза още Найден Тодоров.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
Филмът „Силна вода“ открива този петък, 20 септември, есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“. Вечерта в кино „Одео ...
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра. Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобрази ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 04:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Авансцена
1708
Авансцена

Найден Тодоров: Политиците не успяват да сложат държавните интереси над партийните

Политикът разсъждава с хоризонт до следващите избори, държавникът - с хоризонт за следващото поколение, добави Тодоров.Министърът посочи, че си е тръгнал с усещане за много голям оптимизъм, че българският театър никога няма да умре след заседанието на Народното събрание в сряда, когато беше гласувана кандидатурата на Росен Желязков за премиер.

| 07 Юли 2024, 21:03 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Найден Тодоров: Политиците не успяват да сложат държавните интереси над партийните
Найден Тодоров: Политиците не успяват да сложат държавните интереси над партийните
Снимка © DFA

Политиците не успяват да сложат държавните интереси над партийните, каза служебният министър на културата Найден Тодоров в предаването "Защо, господин министър" по бТВ.

Политикът разсъждава с хоризонт до следващите избори, държавникът - с хоризонт за следващото поколение, добави Тодоров. Министърът посочи, че си е тръгнал с усещане за много голям оптимизъм, че българският театър никога няма да умре след заседанието на Народното събрание в сряда, когато беше гласувана кандидатурата на Росен Желязков за премиер.

Уличният художник Банкси нарисува ново произведение на стена на сграда в Ричмънд, Югозападен Лондон, съобщи Би Би Си. 

Творбата на анонимния артист изобразява коза изправена пред пропаст, докато падат камъни. Тя е нарисувана в характерния за Банкси стил. Произведението включва и реална камера за видеонаблюдение, която е монтирана към стената на сградата.

Както и друг път, художникът публикува снимка в Инстаграм на своето произведение, като по този начин той го обяви за свое творение. Банкси не пише нищо за творбата в профила си в социалната мрежа. Така той оставя хората да я интерпретират по свой начин.

Някои предполагат, че козата е символизира човешката раса, която в момента е „на ръба на изчезването“. Други смятат, че включването на камера за видеонаблюдение към произведението, е препратка към това, че навсякъде, дори и в най-уединените места на света,

Пол Маккартни издава албума One Hand Clapping, записан с групата "Уингс" през 1974 г., съобщи АП. Подобно на много други музиканти Маккартни изпразва "трезорите" с неиздавани досега песни.

Компилацията включва над 20 песни, записани преди 50 години в студиото "Аби Роуд" в Лондон. Записите са направени, докато албумът Band on the Run заема челна позиция в британската класация в продължение на седем седмици. 

Албумът One Hand Clapping е моментно изображение на креативността на Маккартни в периода му на изпълнител след "Бийтълс", се казва в коментар на АП. Шестнайсет от общо 32 парчета никога досега не са били издавани официално досега.  

Проектът One Hand Clapping не включва видеозаписи. Единственото официално издание на видео беше през 2010 г. като част от преиздаването на музикалния сет Band on the Run. Band on the Run беше първото издание от архивнат

Британската фолк пънк рокендрол група The Singing Loins открива есенния сезон на „Аларма пънк джаз“. Събитието е на 14 септември в клуб „Сингълс“ (НДК), съобщават организаторите.

По думите им музикантите от Рочестър са определяни най-често като „автентична сурова фолк банда от делтата на Медуей“. Групата е създадена официално през 1990 г., а неофициално – в края на 80-те, от поета, автор на песни, писател и пънкар Крис Бродерик и китариста и настоящ фронтмен (след смъртта на Бродерик през 2022 г.) – Крис Артър Алън. През последните две десетилетия (след разпадането им през 1999 г. и повторното им събиране през 2005 г.) ключов член е и Роб Шепард – на банджо и мандолина.

„В началото бяха само Крис и Крис“, казва Р

Самостоятелна изложба на Виолета Иванова ще бъде открита днес в галерия „Интро“. В своите картини тя използва различни материали, като създава връзка между конкретното и абстрактното, съобщават организаторите.

Виолета Иванова е родена в България, но живее в САЩ от 2004 г., където има възможността да се докосне до богатата художествена сцена, развивана от американските галерии. 

Водена от страстта към изкуството и желанието за самооткритие през творчеството, Виолета се среща с Джеймс Ратлиф, собственик на галерия в Аризона, САЩ през 2020 г., разказват организаторите на изложбата й в София. 

По думите им тази среща се оказва ключова за нейното професионално развитие като художник, тъй като получава покана да се присъедини към дейността на галерията и да излага там своите творби. Получава възможността да работи като артмениджър в Simic Galleries във Финикс,

На 14 септември ще се състои 14-ият фестивал за поп и рок музика „София“, в подкрепа на българската музика и обществено-значими каузи, съобщават организаторите. Зала 1 на НДК е домакин на събитието в навечерието на празника на столицата.

За призовите места тази година се състезават 14 нови песни. И този път селекционна комисия, съставена от утвърдени автори на музика, текст и аранжимент и представители на радиостанции, изпита „затруднение“ при избора на песните, коментират от екипа на фестивала.

Песента на публиката се избира от зрителите, слушателите и публиката. Тя може да бъде подкрепена със SMS на единен дарителски номер 17 777 с текст DMS BUDNI + съответния номер на песен (напр. DMS BUDNI 1, DMS BUDNI 2, DMS BUDNI 3 и т.н. до 14).  Средствата от приходите от гласуването със SMS са в полза на благотвори

Служебният министър коментира още, че Мемориалът на Първи пехотен софийски и Шести пехотен търновски полк от Първа пехотна софийска дивизия трябва да бъде възстановен. В автентичен вид няма как да бъде възстановен, защото в оригиналния вид паната са били калканите на сгради, които днес не съществуват, каза Тодоров и добави, че "всячески ще съдейства за възстановяването на Мемориала". По думите му как и къде да бъде възстановен Мемориалът е от компетенцията на Столичната община.

В петък кметът на София Васил Терзиев беше изслушан на извънредно съвместно заседание на Комисията по култура и на Комисията по архитектура в Столичния общински съвет (СОС) относно прекратяването на процедурата по възстановяване на Мемориала на Първи и Шести пехотен полк. 

Разказ за Виетнам - страната, далече на изток и после малко на юг, представя във фотоизложба във Варна младата виетнамистка Даяна Иванова, която е преподавател в една от университетските специалности у нас, изучаващи този регион. 

Тя посочи, че първото й посещение в азиатската държава е било през 2016 г. Две години по-късно започва магистратура там, като изучава езика, културата, историята и традициите на страната. Така постепенно натрупва и материал за фотопроекта си, който да представи в родната България. 

Виетнамското общество все още е по-патриархално от нашето, въпреки че глобализмът му оказва влияние, посочи Иванова.

По думите й хората в тази страна успяват да съчетават модерното с традиционното, избирайки по какъв път да вървят, като се учат от историята си. Има какво да научим от виетнамците, да осъзнаем мъдростта на хората от Изтока

Световноизвестният цигулар и диригент Андре Рийо споделя, че с удоволствие би изнесъл концерт пред пирамидите в Египет, съобщи Мюзик нюз. 

В списъка на 74-годишния маестро са останали доста места, на които желае да свири - включително едно от седемте чудеса на древния свят в Гиза.

"Винаги изследваме нови страни. Тази година бяхме за първи път в Абу Даби и Гърция, а миналата година - в Бахрейн и Малта. Местата, на които свирим, наистина са основното предизвикателство. Имам нужда от зала, която може да побере около 10 000 души. Бих желал да изнеса концерт в Египет, може би пред пирамидите или може би в Индия! Кой знае! Предстоят ни много изненади!", споделя Андре Рийо в интервю. 

Звездата на класическата музика казва още, че е отворена и за сътрудничество с поп звезди, подобно на това между италианския тенор Андреа Бочели и британския певец и автор на п

Балетът не е състезание, това е изкуство, което свързва артиста с публиката, каза в интервю примабалерината и художествен директор на балета на Националната опера и балет Марта Петкова. Тя е част от състава на журито в Международния балетен конкурс за професионалисти „Сара-Нора Прима“ в Бургас. Второто издание на форума се провежда от 1 до 6 юли в Държавната опера на крайморския град, която е партньор и домакин на проявата, а негов патрон е кметът на Община Бургас Димитър Николов. е медиен партньор на събитието.

В конкурса се включиха над 120 балетисти от седем държави, разделени в три възрастови групи. До втори тур бяха допуснати общо 45 финалисти. На галаконцерт, който ще се проведе днес от 18:00 ч. в Държавна опера – Бургас, ще бъдат наградени лауреатите в балетната надпревара. В журито, което оценява тяхното представяне, са Сара-Нора Кръстева, примабале

Общо 32 филма ще участват във фестивала за операторско майсторство „Златното око“ в Попово.

Те са подбрани от селекционна комисия, в чийто състав са режисьорът проф. д-р Михаил Мелтев, операторът Калоян Божилов и кинокритикът Людмила Дякова.

Допуснати до участие са седем игрални филма – пълнометражни и късометражни, 15 документални и десет студентски филма, съобщават от общинската администрация в Попово.

В XII-ото издание на фестивала за операторско майсторство „Златното око“ ще се проведе от 15 до 19 октомври в Попово.

Форумът се организира в памет на големия български оператор Димо Коларов.

В Попово ще бъдат представени продукции от съвременното национално киноизкуство с публичен показ от последните две години – от юли 2022 г. до юли 2024 г. Организатор е Община Попово, съорганизатор е Съюзът на българските

Изложба със заглавие „Време-пространствени полета“ представя Огняна Серафимова в рамките на форума

„Изкуството като противодействие“, организиран от Градската художествена галерия във Варна. Нейните инсталации се намират във вътрешния двор на културната институция. 

Тази изложба е за паметта. Това са моменти, които по един театрален начин са застинали в моите творби и много ми се иска публиката да е свободна да ги тълкува, каза авторката. „Стъпките на нашите деди носят усещането за многото хора, които са причина да ни има нас, благодарение на чийто труд е възможно нашето време. Това е философски поглед над основни понятия, които ме вълнуват, заключени най-вече в предметите, усещането за допир, за истинска вещ, която носи в себе си спомен и код. Това са инструментите, с които си служа, за да създам атмосферата, в която хората да се пот

На 28 октомври 1934 г. в София цар Борис III открива войнишкия мемориал по повод 50-ата годишнина от формирането им и като знак за признание към героизма на полковете, наречени Софийската "желязна" дивизия, сочи справка на отдел „Справочна" на . На 28 октомври 1934 г. над София летят три самолета и хвърлят цветя над събралото се множество, което наблюдава откриването на Мемориала, пазил имената на около 3000 войници, подофицери и офицери, загинали в Сръбско-българската война (1885 г.), двете Балкански войни (1912 – 1913 г.) и Първата световна война (1914 – 1915 г.). 

Да успее да привлече вниманието на хората, защото днешното общество има тежка нужда от духовни водачи, отговори Тодоров на въпрос какво очаква от Негово светейшество Българският патриарх Даниил. По думите му задачата пред него е много тежка, защото българското общество е много разделено. В света материалното е взело много голям превес. Балансът е онова, което на днешното общество най-много му липсва, каза Найден Тодоров.

Секторите в културата се финансират по различен начин и по един уникален начин е намерено как всеки един сектор да се финансира погрешно. Хората на изкуството в момента работят точно като фабрики и вместо да създават вкуса на обществото, те са принудени да се водят по този вкус, за да могат да спечелят повече пари, обясни министърът.

В България кадрите във всяка една сфера на културата намаляват, посочи Тодоров. Ако искаме след 20 години все още да има култура, трябва да започнем да работим сега, каза той. „Вече сме закъснели, но поне можем нещо да спасим“, заяви министърът. 

Няма нормативна уредба, която да регламентира какво се случва с важните за България културни ценности, които се намират извън територията на страната, посочи министърът.

Неясен е отговорът дали ще приема, ако получа покана отново да бъде министър на културата, каза още Найден Тодоров.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.