Деветият Летен оперен сезон "Сцена на вековете" на хълма Царевец във Велико Търново официално беше открит с балетния спектакъл "Кармен".
Дебютният албум на групата "Оейзис", озаглавен Definitely, Maybe, се завърна на върха на британската класация 30 години след издаването му, предадоха Ройтерс и АФП.
Това се случва, след като Ноел и Лиъм Галахър обявиха, че ще се съберат отново за серия от концерти през следващата година и предизвикаха силно вълнение сред почитателите си.
Когато излезе през 1994 г., Definitely, Maybe стигна директно до първата позиция в чарта. Сега отново е на върха, подкрепен от луксозно издание по случай 30-ата му годишнина.
От компанията, която съставя британските класации, заявиха, че интересът към Definitely, Maybe е довел до "408% ръст на седмична база", а продукцията на "Оейзис" оглавява подреждането за винилови албуми, като повече от половината от седмичния резултат е в резултат на продажбата на албума на този носител, отбелязва Ройтерс.
Групата заема също трето
Актрисите Джуди Денч и Сиан Филипс ще станат първите две жени, членуващи в "Гарик" - един от най-старите частни клубове в Лондон, който все по-често е критикуван, че е запазен за мъже, предаде АФП.
Според "Гардиън" в понеделник вечерта клуб "Гарик" е нарекъл "видни членове" 89-годишната Джуди Денч и 91-годишната Сиан Филипс.
Основан през 1831 г., клубът се намира в Ковънт Гардън, в центъра на Лондон. В него членуват много съдии и адвокати, журналисти, висши държавни служители и политически лидери.
Подобно на други престижни клубове, "Гарик" е запазен за мъже по силата на дългогодишно правило, редовно заклеймявано като архаично и символ на мъжкия микрокосмос на места с власт и влияние.
Според списък, публику
Смесен хор „Родна песен“ при Образцово народно читалище (ОНЧ) „Напредък – 1864“ се завърна в Търговище със сребърен медал от Китайския хоров фестивал и конкурс с международно участие - China International Chorus Festival CICA. Това съобщи Красимира Коларова, диригентът на състава от Търговище, който бе единствен представител на България във форума.
Както информирахме, седемнадесетото издание на събитието се проведе в дните от 15 до 19 юли, в Пекин.
Хор "Родна песен", със солист Валерия Пейчева, участва и в конкурсната, и във фестивалната програма. Представени бяха изпълнения на обработен български фолклор, включително музикални пиеси, написани специално за хор "Родна песен", световни музикални образци и седем пиеси на китайски език.
В конкурсната програма участваха над 15 000 изпълнители от 200 състава от цял свят, посочи Коларова. По нейни думи ко
Секцията Eastern Promises (Източни обещания) на Международния кинофестивал в Карлови Вари, която се фокусира върху филми, по които още се работи или са в процес на разработване, присъди наградите си, съобщи "Холивуд рипортър".
Международният кинофестивал в Карлови Вари запълва празнината между талантливите режисьори и техните потенциални партньори с този индустриалният сегмент. Той е отворен към продуценти и режисьори от Централна и Източна Европа, Балканите, бившия СССР, Близкия изток, Северна Африка.
През тази година 39 проекта се състезаваха за финансиране с общ награден фонд от 110 хил. евро в три платформи - Works in Progress, Works in Development - Feature Launch и First Cut+.
Сред победителите в секцията Works in Progress през тази година са чешко-словашки проект на режисьорката Барбора Халупова с награда от 5 хил. евро, проект на турския реж
През лятото всяка седмица има музикален фестивал някъде из Обединеното кралство.
В някои части на света обаче няма възможности за танцуване с приятели насред някое поле, с бира в ръка и с припяване към музика на живо.
Именно на такова място Дуа Липа и баща Дукаджин Липа искаха да променят това, като поставиха началото на фестивала „Съни Хил“ в родния си град Прищина, Косово – част на света, където малко международни творци са правили турнета.
„Искам да променя реториката на това как хората мислят за Косово и за това, че то е разкъсвано от война“, каза Дуа по-рано тази година. „Когато живеех в Косово, никой от изпълнителите, които исках да видя, не идваше там“.
Дуа е родена в Обединеното кралство, но се премества в Прищина като дете, след като войната в края на 1990-те години причинява над 10 000 жертви, докато Косово се бори за независимост от Сърбия.<
Създаден по музика от едноименната опера на Жорж Бизе, допълнена и обогатена с фрагменти от други негови композиции, той бе представен от Държавна опера – Русе.
На сцената под открито небе излязоха солистите Александър Крунев, Петър Костов и Петя Цонева, хор и оркестър под диригентството на маестра Вилиана Вълчева. В ролята на Кармен се превъплъти балерината Ирена Барбукова, Дон Хосе изигра премиер балетистът Масаки Такада. Тиаго Виктор Да Силва Оливейра влезе в ролята на Съдбата, а балетистът Давидо Диодато бе Ескамилио.
„Кармен”, с либрето и хореография на Наталия Осипова, предложи съчетание от класическия балет и неокласиката, пречупени през изразителността на модерния танц. Спектакълът разказа трагичната история за борещата се за съдбата и свободата си пленителна испанка, описана в новелата на френския писател Проспер Мериме, а публиката се пренесе в горещата атмосфера на Иберийския полуостров.
Преди спектакъла приветствие към публиката и участниците отправи артистичният директор на фестивала маестро Владимир Бошнаков. "За мен е изключителна чест да ви приветствам тук, в двореца на българските царе на крепостта "Царевец" в едно от най-престижните събития в областта на класическите изкуства в България", каза той.
Бошнаков припомни, че музикалният форум се организира от Община Велико Търново, със съдействието на Регионалния исторически музей и Общинска туристическа агенция „Царевград Търнов“. Той се провежда под патронажа на Министерство на културата и за пореден път е носител на престижния лейбъл „Европа за фестивалите. Фестивалите за Европа“ 2024-2025, подчерта артистичният директор.
Актрисата Мария Стефанова взе наградата за най-добра женска роля на Националния фестивал на малките театрални форми във Враца, съобщиха организаторите от Драматично-куклен театър – Враца.
В края на фестивала са връчени общо седем награди, определени от жури, в което бяха изтъкнатите театрални критици и експерти проф. Калина Стефанова, Аве Иванова и Владимир Петков. Всяка от наградите отново има и финансово изражение, като традицията за това е възстановена, информираха от ДКТ-Враца.
За най-добра мъжка роля е отличен Милко Йовчев за моноспектакъла „Списък на всички страхотни неща“ на Театър 199 „Валентин Стойчев“- София. За сценография и костюми наградата отива при Васил Абаджиев за спектакъла „Винсент в Брикстън“ на Театър 199 „Валентин Стойчев“- София.
Наградата за най-добър ансамбъл е за спектакъла „Винсент в Брикстън“ на Театър 199 „Валентин Стойчев“- С
За първи път българските групи „Прегърнат облак“ и „Тиферет“ ще представят съвместен концерт в Бургас.
Събитието ще се проведе на 13 август в галерия „Георги Баев“, съобщиха от културното пространство.
Идеята за съвместно събитие възниква от музикална среща между композиторката на „Прегърнат облак“ Теодора Илиева и един от най-колоритните музиканти-импровизатори Константин Кучев, вокалист на „Тиферет“. По думите на организаторите замисълът на концерта е музикално сливане и споделяне на авторски песни, идеи и импровизация.
„Прегърнат облак“ (A Cloud Embraced Project) е музикална акустична група, създадена пред 2019 г. в Бургас. Стилът на песните е мелодичен рок с елементи на бардовата изпята поезия. Композитор и вокалист на бандата е Теодора Станчева, а за акомпанимента на перкусии, китара и чело отговарят музикантите Асен Хайдутов, Ивайло Нинчев и Евелина С
От 9 август до 10 септември всички жители и гости на град Панагюрище отново ще могат давидят оригинала на Панагюрското златно съкровище, съобщиха от Историческия музей в града. Последното му завръщане беше през ноември миналата година.
Деветте съда от тракийския сервиз ще заемат подобаващото си място в зала трезор в Исторически музей в Панагюрище. Тя е изградена изцяло с дарителски средства на "Асарел - Медет" АД и проф. Лъчезар Цоцорков, меценат на културата, добавят още от музея, като припомнят, че целогодишно в залата трезор в музейния комплекс постоянно е експонирано копие на Панагюрското златно съкровище.
Панагюрското съкровище е открито през 1949 г. и се състои се от 9 златни предмета с общо тегло малко над 6 кг - ритони, кани-ритони, амфора и една фиала. Счита се, че съкровището е от края на четвърти началото на трети век пр. Хр. Съдовете са с различни изображен
Филмът „Татенце“ и Дакота Джонсън са изиграли повратна роля в живота на Шон Пен след дълъг период на неудовлетвореност от правенето на кино, разказва кинематографистът в интервю за Асошиейтед прес.
В интервюто Пен си спомня за момент от живота си, в който осъзнал, че от 15 години не е изпитвал радост от снимането на филм. Разочарованието му от киното било толкова голямо, че той дори се примирил с мисълта, че любовта му към занаята може би никога няма да се върне.
„Чувствах неудовлетвореност от правенето на филми“, спомня си двукратният носител на „Оскар“ и продължава: „Отначало си казваш - е, този сценарий е кофти, този режисьор не става…“ Но след това няколко пъти се улавях, че работя по велики неща, с велики хора, и съм също толкова нещастен“.
Така е до момента, в който съседката му Дакота Джонсън почуква на вратата му със сценарий и покана да бъде неин съква
Историята на първия чехословашки жираф е акцент в проекта на чешкия павилион на 60-ото издание на Венецианското биенале. В инсталацията, озаглавена „Сърцето на жирафа в плен е с дванадесет килограма по-леко“, Ева Котяткова и екипът й разказват за първия чехословашки жираф Ленка.
ТРАГИЧНАТА ИСТОРИЯ НА ЛЕНКА
Жирафът Ленка е заловен в Кения през 1954 г. и транспортиран до зоопарка в Прага, разказват от екипа на чешкия проект за Биеналето. Заради дългото пътуване и факта, че е била отделена от майка си твърде малка, както и че е било трудно да я изхранят в централноевропейския климат, Ленка умира от пневмония след две години в чешки плен. В местните медии се посочва, че пътят й до Прага също е нелек. „За да стигне от Кения до зоологическата градина в Прага, тя е трябвало да премине през труден, стресиращ транспорт до Хамбург и шестмесечна карантина, преди
В настоящия сезон са включени 14 от най-новите спектакли на държавните опери от Варна, Пловдив, Русе, Стара Загора, Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" – Велико Търново, Националният музикален театър "Стефан Македонски", Симфониета Враца, Плевенската филхармония, посочи Бошнаков. Вълнуващи преживявания гарантират и чуждестранните участия на китайската Шанхайска трупа за Кунчю опера и "Огънят на Анадола" от Турция. Радостно е, че и тази година има селектирана програма за детска и младежка аудитория в сектора "Сцена на вековете – поглед към бъдещето", каза той и официално обяви фестивала за открит.
Следващото заглавие от афиша на Летен оперен сезон "Сцена на вековете" е "Бродове и мостове" на Национален фолклорен ансамбъл "Филип Кутев" и Симфониета Враца. Той ще бъде представен на сцената на хълма Царевец на 13 юли от 21 ч.
Българска телеграфна агенция е официален медиен партньор на Летен фестивал "Сцена на вековете".