NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Авансцена От Каспий до розовата планета: Тук съм
3465
Авансцена

От Каспий до розовата планета: Тук съм

Проектът на Азербайджан на тазгодишното биенале на изкуството във Венеция е озаглавен „От Каспий до розовата планета: Тук съм“. Инсталацията черпи вдъхновение от темата на форума в това издание – „Чужденци навсякъде“ и е съвместна изложба на трима автори от различни поколения и с различен стил. Идеята на авторите на проекта е, че човек може да присъства навсякъде - физически или психически. Силата на въображението и емпатията дават възможност на човек да се установи в непозната среда и да пусне корени там

| 06 Юли 2024, 10:38 ч.
От Каспий до розовата планета: Тук съм
От Каспий до розовата планета: Тук съм
Снимка © DFA

Проектът на Азербайджан на тазгодишното биенале на изкуството във Венеция е озаглавен „От Каспий до розовата планета: Тук съм“. Инсталацията черпи вдъхновение от темата на форума в това издание – „Чужденци навсякъде“ и е съвместна изложба на трима автори от различни поколения и с различен стил.

Режисьорът Джон Фавро представи нов филм от поредицата "Междузвездни войни", озаглавен The Mandalorian And Grogu ("Мандалорецът и Грогу"), съобщи ДПА. 

Във филма участва актьорът Педро Паскал. 

Дванайсет хиляди фенове посрещнаха актьора пред центъра "Хонда" в Калифорния. Публиката успя да види тийзър на новата лента. 

Фавро каза, че снимките на новата продукция са започнали преди няколко седмици. Премиерата на филма би трябвало да бъде през май2026 г. 

Междувременно творческият директор на "Пиксар" Пийт Докттър обяви, че е започнала работата по анимационния филм "Феноменалните 3".  Игралният римейк на "Лило и Стич" би трябвало да излезе по кината през лятото на 2025 г.

Десетият международен кинофестивал за късометражни филми „Карантината“ ще се проведе от 6 до 10 август във Варна, съобщават организаторите от Школа „Дедал“.

Форумът събира зрители на плажа в квартал „Аспарухово“ и цели опазването на едно от последните съществуващи рибарски селища във варненския регион „Карантината“. Входът е свободен.

За публиката е организиран и безплатен транспорт, който тръгва всяка вечер от Археологическия музей във Варна. Прожекциите по традиция са предхождани от концерти. 

Десетото издание на кинофестивала „Карантината“ ще предложи в пет фестивални вечери 44 късометражни филма от 18 държави, сред които както традиционно силно представените Франция, Италия, Великобритания Австралия, така и по-непознатите кинематографии на Тайван, Чили, Исландия, Хонконг. Има и няколко български заглавия. Сред лентите има игрални, документални, експери

Младият музикант Ангел Проданов-Ачо е победител в конкурса за нова песен New University Talent на Нов български университет и bTV Radio Group.

Авторската му песен „Ехо“ спечели единодушно признанието на журито по време на финалния концерт в радио-телевизионния център на НБУ, съобщават организаторите.  

Проданов ще има възможност да направи професионален звукозапис в тонрежисьорското студио на университета, а към „Ехо“ ще бъде създаден видеоклип от екип млади оператори, режисьори, сценаристи от НБУ под ръководството на гл. ас. д-р Борислава Димова. Песента-победител ще бъде изцяло менажирана и разпространена от музикална компания Muze Music, която е партньор на конкурса. 29-годишният изпълнител ще получи и възможност за професионален уъркшоп с Поли Генова

Kонцерт на Марина Мравова и Йоанна-Лора Василева ще има в рамките на цикъла „Шопенови концерти“, който  представя лауреати на международни и национални конкурси. 

Събитието е на 12 юни, съобщават от Полския институт, негов домакин и организатор.

Двете пианистки са абитуриентки от класа на Антонина Бонева. В програмата ще звучат творби на Лудвиг ван Бетовен и Цезар Франк.

Марина Мравова е родена през 2005 г.  Започва да свири на пиано на четири години, а от 2016 г. е ученичка в Националното музикално училище „Любомир Пипков“, в класа по пиано на Антонина Бонева. От учебната 2021/22 година е приета за студент в академията Talent Music Masters в Бреша, Италия, където учи при проф. Андреас Фрьолих.

Лауреат е на национални и международни конкурси по

Балетът не е състезание, това е изкуство, което свързва артиста с публиката, каза в интервю примабалерината и художествен директор на балета на Националната опера и балет Марта Петкова. Тя е част от състава на журито в Международния балетен конкурс за професионалисти „Сара-Нора Прима“ в Бургас. Второто издание на форума се провежда от 1 до 6 юли в Държавната опера на крайморския град, която е партньор и домакин на проявата, а негов патрон е кметът на Община Бургас Димитър Николов. е медиен партньор на събитието.

В конкурса се включиха над 120 балетисти от седем държави, разделени в три възрастови групи. До втори тур бяха допуснати общо 45 финалисти. На галаконцерт, който ще се проведе днес от 18:00 ч. в Държавна опера – Бургас, ще бъдат наградени лауреатите в балетната надпревара. В журито, което оценява тяхното представяне, са Сара-Нора Кръстева, примабале

Идеята на авторите на проекта е, че човек може да присъства навсякъде - физически или психически. Силата на въображението и емпатията дават възможност на човек да се установи в непозната среда и да пусне корени там. 

ТРИ ПОКОЛЕНИЯ

Изложбата е курирана съвместно от италианския изкуствовед Лука Беатриче и азербайджанския куратор Амина Меликова. Интерпретацията по темата е на трима художници от различни поколения - Вусала Агаразиева (р. 1990 г.), Рашад Алакбаров (р. 1979 г.) и Ирина Елдърова (р. 1955 г.). Вусала Агаразиева се занимава със скулптура и живопис, Рашад Алакбаров е художник на инсталации, Ирина Елдърова също е художник.  

„Тримата художници, представени в азербайджанския павилион тази година, са от различни поколения и използват различни изразни средства и техники. Въпреки това техните произведения, избрани за показване на биеналето, докосват по един или друг начин - чрез ситуации, преплитащи реалност и фантазия, в които посетителят трябва да преодолее отчуждението и да постигне чувство за принадлежност към пространството”, казва Амина Меликова, съкуратор на павилиона. 

По думите на другия куратор на павилиона - Лука Беатриче, „Азербайджан е страна в културен и артистичен кипеж. Изложбата отразява тази жизненост, поставяйки традицията в диалог с иновацията. Едно бързо посещение в Баку беше достатъчно, за да разберем културния и артистичен разцвет на тази древна страна, където диалогът на съвременната архитектура с историята, технологиите и индустрията се ускорява много бързо и изкуството се превръща в най-вярното огледало на това отношение, проектирано към бъдещето“, казва той.

Tekashi 6ix9ine и NLE Choppa идват за първото издание на Menace To Society Festival в София, съобщават от „София мюзик ентърпрайсис“ (СМЕ).

След като трапът се превърна в един от най-популярните и най-слушани стилове в цял свят, беше въпрос на време кога такова събитие ще се организира и в България, коментират от СМЕ. Събитието ще се състои на 16 октомври в зала „Арена София“. Освен двамата хедлайнери на сцената ще излязат и над 10 родни трап артисти, групи и DJ-и.

Фестивалът е продукт на сътрудничеството на две европейски компании - J-Noah и Whoop Events, които през последните години доминират в Европа със събития, включващи артисти като Tyga, Gucci Mane, Offset, Quavo, DaBaby, Sean Paul, разказват от СМЕ. 

Дани Ернандес, или по-известен като Tekashi 6ix9ine

Старт на първото издание на Националния музикален конкурс „Милчо Левиев” ще бъде даден днес в Пловдив. Това съобщиха организаторите на пресконференция по-рано през деня. Конкурсът ще се проведе от 6 до 11 юли. Той е предназначен за за млади български пианисти на възраст от 10 до 25 навършени години. Освен състезателна част форумът включва още и провеждането на няколко майсторски класове, които ще бъдат достъпни не само за участниците, а за всички заинтересовани да присъстват.

Тържественото откриване на фестивала ще представлява концерт на членовете на журито, което е в състав: председател - проф. Людмил Ангелов, членове – Константин Добройков, Антони Дончев, д-р Георги Текев и Вики Алмазиду.

"За мен най-важната цел на този така наречен от нас фестивал-конкурс, е децата да усетят, че са събрани на един фестивал, който включва и лек състезателен елемент. Но в никакъв слу

Класическа музика, изпълнена от участниците в четвъртото издание на „Академия Роза“, огласи централния площад на Шипка и събра стотици почитатели на музикалното изкуство в първия ден от тазгодишните „Богородични празници“. Деца от музикални училища в България и чужбина изпълниха произведения на признати български и чуждестранни композитори под диригентството на именития Максим Ешкенази, а специален гост беше цигуларят Марио Хосен. Организатори са фондация „Академия Роза“, а тазгодишното издание на форума се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура“.

Официални гости на събитието бяха Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан, заместник-кметът на община Казанлък Аксения Тилева, секретарят на общинската администрация Гинка Щерева. Присъства и световно признатият композитор Цветан Добрев, ко

От 17 септември Националният политехнически музей (НПТМ) ще бъде домакин на новата фотографска изложба „София, уловена във времето“. Тя е създадена от Елина Нинова – фотограф и журналист и представя някои от най-емблематичните здания на София, построени през вековете и оцелели до наши дни, съобщиха от екипа на музея.

В експозицията са включени предимно снимки на обществени, търговски и жилищни сгради, построени в периода след Освобождението, когато има значителен растеж в строителната индустрия и столицата бързо придобива модерен европейски вид. Не са пропуснати и архитектурни паметници от предходни епохи, като раннохристиянската базилика "Св. София", дала името на града и др.

Работата на Елина Нинова подчертава разнообразието от архитектурни стилове, представени в града. Особен интерес предизвикват изображенията на обектите, съчетаващи европейските с

Музиканти от фестивалния оркестър „Аполония“, създаден специално за 40-ата годишнина на Празниците на изкуството „Аполония“, гостуваха днес във формата на фестивала „Цената на успеха“. 

Това, което започнахме като идея тук, в Созопол, стана по един невероятен начин, каза изпълнителният директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова в началото на разговора. По думите й тези музиканти са безумно талантливи и отбеляза, че зад успеха им стои къртовски труд от детска възраст.

Лия Петрова, която снощи получи цигулката на проф. Стойка Миланова , каза, че не подозирала, че този инструмент ще й бъде даден. Трябва да си призная, че аз още не мога да осъзная какво се случва, а съм мечтала още от дете. Все още не мога да преработя емоцията. Разбира се, съм изключително щастлива, отбеляза тя. Цигуларката прави

„РОЗОВАТА ПЛАНЕТА“

Проектът на Вусала Агаразиева „Розовата планета“ представя научнофантастичен сценарий с илюстрации, които се появяват в произведения на футуристичната литература през 50-те и 60-те години на миналия век. Авторката черпи вдъхновение от личния си опит, за да изследва темата за чуждостта, поставена в центъра на културен размисъл, включващ историята на Азербайджан. В картината Pink Planet пътуванията и преместванията, характеризиращи биографията на художничката, се превръщат в идеално средство за предаване на постоянното усещане да се чувстваш като чужденец в собственото си съществуване. Това отеква в субектите на творбата, уловени в акта на кацане върху лунни пейзажи, дефинирани от отчетлив розов оттенък.

„АЗ СЪМ ТУК“

В павилиона Рашад Алекперов излага мащабна творба - инсталацията „Аз съм тук“. В рамките на безличните бели стени на модерен град-лабиринт, художникът пресъздава потискащата атмосфера на тесните и предопределени траектории на нашето движение в жизненото пространство. Движение, зададено от ритъма на структурите, в които сме принудени да се вместим. Въпреки това има изход – смисълът е да се намери ъгъла, от който императива се вижда в огледалото - Тук съм“, разказват от екипа на проекта. Според тях авторът изследва понятието място на раждане и неговото влияние върху нашия живот и идентичност. 

ИЗМИСЛЕНА ЛЮБОВ МЕЖДУ МЕРИЛИН МОНРО И РАБОТНИК ОТ ПЕТРОЛНИТЕ ПОЛЕТА

В поредица от картини Ирина Елдърова изследва собствената си история на преместването й от Русия в Азербйджан. Тя твърди, че жените първоначално са чужденки, преминавайки през омъжване, изнасяне от дома на родителите си, понякога дори от родината си.

Тази поредица разказва за нереалистична, измислена среща и любов между двама герои, митологизирани в средства за масова информация. Изток и Запад, от 60-те и 70-те години на миналия век – типичен мъжки работник от петролните полета в Каспийско море и холивудския идол Мерилин Монро. „Появата на чужденец в сценографията на едно вече романтизирано индустриално ежедневие създава особена семантична интрига. В тази история е възможен най-невероятният сценарий за среща на поп символ с обикновен нефтен майстор от Баку“, разказват от екипа на сайта на проекта си. 

ПОКАНА ЗА РАЗМИСЪЛ ВЪРХУ ТОВА ДА БЪДЕШ ЧУЖДЕНЕЦ

Италианското издание Аrtemagazine определя азербайджанския проект като „покана за размисъл върху това да бъдеш чужденец“. „Азербайджанският павилион ни кани да разсъждаваме върху опита да бъдем чужденци в един глобализиран свят. Изложбата ни тласка да преосмислим значението на „дом“ и „принадлежност“, възхвалявайки многообразието и устойчивостта на човешката душа“, пише още в статията.

Павилионът на Азербайджан ще остане отворен до 24 ноември и се намира в замъка „Кампо дела Тана“ срещу входа на зала „Арсенал“ във Венеция.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
Филмът „Силна вода“ открива този петък, 20 септември, есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“. Вечерта в кино „Одео ...
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра. Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобрази ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 03:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Авансцена
3465
Авансцена

От Каспий до розовата планета: Тук съм

Идеята на авторите на проекта е, че човек може да присъства навсякъде - физически или психически.Изложбата е курирана съвместно от италианския изкуствовед Лука Беатриче и азербайджанския куратор Амина Меликова.

| 06 Юли 2024, 10:38 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
От Каспий до розовата планета: Тук съм
От Каспий до розовата планета: Тук съм
Снимка © DFA

Проектът на Азербайджан на тазгодишното биенале на изкуството във Венеция е озаглавен „От Каспий до розовата планета: Тук съм“. Инсталацията черпи вдъхновение от темата на форума в това издание – „Чужденци навсякъде“ и е съвместна изложба на трима автори от различни поколения и с различен стил.

Идеята на авторите на проекта е, че човек може да присъства навсякъде - физически или психически. Силата на въображението и емпатията дават възможност на човек да се установи в непозната среда и да пусне корени там. 

Режисьорът Джон Фавро представи нов филм от поредицата "Междузвездни войни", озаглавен The Mandalorian And Grogu ("Мандалорецът и Грогу"), съобщи ДПА. 

Във филма участва актьорът Педро Паскал. 

Дванайсет хиляди фенове посрещнаха актьора пред центъра "Хонда" в Калифорния. Публиката успя да види тийзър на новата лента. 

Фавро каза, че снимките на новата продукция са започнали преди няколко седмици. Премиерата на филма би трябвало да бъде през май2026 г. 

Междувременно творческият директор на "Пиксар" Пийт Докттър обяви, че е започнала работата по анимационния филм "Феноменалните 3".  Игралният римейк на "Лило и Стич" би трябвало да излезе по кината през лятото на 2025 г.

Десетият международен кинофестивал за късометражни филми „Карантината“ ще се проведе от 6 до 10 август във Варна, съобщават организаторите от Школа „Дедал“.

Форумът събира зрители на плажа в квартал „Аспарухово“ и цели опазването на едно от последните съществуващи рибарски селища във варненския регион „Карантината“. Входът е свободен.

За публиката е организиран и безплатен транспорт, който тръгва всяка вечер от Археологическия музей във Варна. Прожекциите по традиция са предхождани от концерти. 

Десетото издание на кинофестивала „Карантината“ ще предложи в пет фестивални вечери 44 късометражни филма от 18 държави, сред които както традиционно силно представените Франция, Италия, Великобритания Австралия, така и по-непознатите кинематографии на Тайван, Чили, Исландия, Хонконг. Има и няколко български заглавия. Сред лентите има игрални, документални, експери

Младият музикант Ангел Проданов-Ачо е победител в конкурса за нова песен New University Talent на Нов български университет и bTV Radio Group.

Авторската му песен „Ехо“ спечели единодушно признанието на журито по време на финалния концерт в радио-телевизионния център на НБУ, съобщават организаторите.  

Проданов ще има възможност да направи професионален звукозапис в тонрежисьорското студио на университета, а към „Ехо“ ще бъде създаден видеоклип от екип млади оператори, режисьори, сценаристи от НБУ под ръководството на гл. ас. д-р Борислава Димова. Песента-победител ще бъде изцяло менажирана и разпространена от музикална компания Muze Music, която е партньор на конкурса. 29-годишният изпълнител ще получи и възможност за професионален уъркшоп с Поли Генова

Kонцерт на Марина Мравова и Йоанна-Лора Василева ще има в рамките на цикъла „Шопенови концерти“, който  представя лауреати на международни и национални конкурси. 

Събитието е на 12 юни, съобщават от Полския институт, негов домакин и организатор.

Двете пианистки са абитуриентки от класа на Антонина Бонева. В програмата ще звучат творби на Лудвиг ван Бетовен и Цезар Франк.

Марина Мравова е родена през 2005 г.  Започва да свири на пиано на четири години, а от 2016 г. е ученичка в Националното музикално училище „Любомир Пипков“, в класа по пиано на Антонина Бонева. От учебната 2021/22 година е приета за студент в академията Talent Music Masters в Бреша, Италия, където учи при проф. Андреас Фрьолих.

Лауреат е на национални и международни конкурси по

Балетът не е състезание, това е изкуство, което свързва артиста с публиката, каза в интервю примабалерината и художествен директор на балета на Националната опера и балет Марта Петкова. Тя е част от състава на журито в Международния балетен конкурс за професионалисти „Сара-Нора Прима“ в Бургас. Второто издание на форума се провежда от 1 до 6 юли в Държавната опера на крайморския град, която е партньор и домакин на проявата, а негов патрон е кметът на Община Бургас Димитър Николов. е медиен партньор на събитието.

В конкурса се включиха над 120 балетисти от седем държави, разделени в три възрастови групи. До втори тур бяха допуснати общо 45 финалисти. На галаконцерт, който ще се проведе днес от 18:00 ч. в Държавна опера – Бургас, ще бъдат наградени лауреатите в балетната надпревара. В журито, което оценява тяхното представяне, са Сара-Нора Кръстева, примабале

ТРИ ПОКОЛЕНИЯ

Изложбата е курирана съвместно от италианския изкуствовед Лука Беатриче и азербайджанския куратор Амина Меликова. Интерпретацията по темата е на трима художници от различни поколения - Вусала Агаразиева (р. 1990 г.), Рашад Алакбаров (р. 1979 г.) и Ирина Елдърова (р. 1955 г.). Вусала Агаразиева се занимава със скулптура и живопис, Рашад Алакбаров е художник на инсталации, Ирина Елдърова също е художник.  

Tekashi 6ix9ine и NLE Choppa идват за първото издание на Menace To Society Festival в София, съобщават от „София мюзик ентърпрайсис“ (СМЕ).

След като трапът се превърна в един от най-популярните и най-слушани стилове в цял свят, беше въпрос на време кога такова събитие ще се организира и в България, коментират от СМЕ. Събитието ще се състои на 16 октомври в зала „Арена София“. Освен двамата хедлайнери на сцената ще излязат и над 10 родни трап артисти, групи и DJ-и.

Фестивалът е продукт на сътрудничеството на две европейски компании - J-Noah и Whoop Events, които през последните години доминират в Европа със събития, включващи артисти като Tyga, Gucci Mane, Offset, Quavo, DaBaby, Sean Paul, разказват от СМЕ. 

Дани Ернандес, или по-известен като Tekashi 6ix9ine

Старт на първото издание на Националния музикален конкурс „Милчо Левиев” ще бъде даден днес в Пловдив. Това съобщиха организаторите на пресконференция по-рано през деня. Конкурсът ще се проведе от 6 до 11 юли. Той е предназначен за за млади български пианисти на възраст от 10 до 25 навършени години. Освен състезателна част форумът включва още и провеждането на няколко майсторски класове, които ще бъдат достъпни не само за участниците, а за всички заинтересовани да присъстват.

Тържественото откриване на фестивала ще представлява концерт на членовете на журито, което е в състав: председател - проф. Людмил Ангелов, членове – Константин Добройков, Антони Дончев, д-р Георги Текев и Вики Алмазиду.

"За мен най-важната цел на този така наречен от нас фестивал-конкурс, е децата да усетят, че са събрани на един фестивал, който включва и лек състезателен елемент. Но в никакъв слу

Класическа музика, изпълнена от участниците в четвъртото издание на „Академия Роза“, огласи централния площад на Шипка и събра стотици почитатели на музикалното изкуство в първия ден от тазгодишните „Богородични празници“. Деца от музикални училища в България и чужбина изпълниха произведения на признати български и чуждестранни композитори под диригентството на именития Максим Ешкенази, а специален гост беше цигуларят Марио Хосен. Организатори са фондация „Академия Роза“, а тазгодишното издание на форума се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура“.

Официални гости на събитието бяха Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан, заместник-кметът на община Казанлък Аксения Тилева, секретарят на общинската администрация Гинка Щерева. Присъства и световно признатият композитор Цветан Добрев, ко

От 17 септември Националният политехнически музей (НПТМ) ще бъде домакин на новата фотографска изложба „София, уловена във времето“. Тя е създадена от Елина Нинова – фотограф и журналист и представя някои от най-емблематичните здания на София, построени през вековете и оцелели до наши дни, съобщиха от екипа на музея.

В експозицията са включени предимно снимки на обществени, търговски и жилищни сгради, построени в периода след Освобождението, когато има значителен растеж в строителната индустрия и столицата бързо придобива модерен европейски вид. Не са пропуснати и архитектурни паметници от предходни епохи, като раннохристиянската базилика "Св. София", дала името на града и др.

Работата на Елина Нинова подчертава разнообразието от архитектурни стилове, представени в града. Особен интерес предизвикват изображенията на обектите, съчетаващи европейските с

Музиканти от фестивалния оркестър „Аполония“, създаден специално за 40-ата годишнина на Празниците на изкуството „Аполония“, гостуваха днес във формата на фестивала „Цената на успеха“. 

Това, което започнахме като идея тук, в Созопол, стана по един невероятен начин, каза изпълнителният директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова в началото на разговора. По думите й тези музиканти са безумно талантливи и отбеляза, че зад успеха им стои къртовски труд от детска възраст.

Лия Петрова, която снощи получи цигулката на проф. Стойка Миланова , каза, че не подозирала, че този инструмент ще й бъде даден. Трябва да си призная, че аз още не мога да осъзная какво се случва, а съм мечтала още от дете. Все още не мога да преработя емоцията. Разбира се, съм изключително щастлива, отбеляза тя. Цигуларката прави

„Тримата художници, представени в азербайджанския павилион тази година, са от различни поколения и използват различни изразни средства и техники. Въпреки това техните произведения, избрани за показване на биеналето, докосват по един или друг начин - чрез ситуации, преплитащи реалност и фантазия, в които посетителят трябва да преодолее отчуждението и да постигне чувство за принадлежност към пространството”, казва Амина Меликова, съкуратор на павилиона. 

По думите на другия куратор на павилиона - Лука Беатриче, „Азербайджан е страна в културен и артистичен кипеж. Изложбата отразява тази жизненост, поставяйки традицията в диалог с иновацията. Едно бързо посещение в Баку беше достатъчно, за да разберем културния и артистичен разцвет на тази древна страна, където диалогът на съвременната архитектура с историята, технологиите и индустрията се ускорява много бързо и изкуството се превръща в най-вярното огледало на това отношение, проектирано към бъдещето“, казва той.

„РОЗОВАТА ПЛАНЕТА“

Проектът на Вусала Агаразиева „Розовата планета“ представя научнофантастичен сценарий с илюстрации, които се появяват в произведения на футуристичната литература през 50-те и 60-те години на миналия век. Авторката черпи вдъхновение от личния си опит, за да изследва темата за чуждостта, поставена в центъра на културен размисъл, включващ историята на Азербайджан. В картината Pink Planet пътуванията и преместванията, характеризиращи биографията на художничката, се превръщат в идеално средство за предаване на постоянното усещане да се чувстваш като чужденец в собственото си съществуване. Това отеква в субектите на творбата, уловени в акта на кацане върху лунни пейзажи, дефинирани от отчетлив розов оттенък.

„АЗ СЪМ ТУК“

В павилиона Рашад Алекперов излага мащабна творба - инсталацията „Аз съм тук“. В рамките на безличните бели стени на модерен град-лабиринт, художникът пресъздава потискащата атмосфера на тесните и предопределени траектории на нашето движение в жизненото пространство. Движение, зададено от ритъма на структурите, в които сме принудени да се вместим. Въпреки това има изход – смисълът е да се намери ъгъла, от който императива се вижда в огледалото - Тук съм“, разказват от екипа на проекта. Според тях авторът изследва понятието място на раждане и неговото влияние върху нашия живот и идентичност. 

ИЗМИСЛЕНА ЛЮБОВ МЕЖДУ МЕРИЛИН МОНРО И РАБОТНИК ОТ ПЕТРОЛНИТЕ ПОЛЕТА

В поредица от картини Ирина Елдърова изследва собствената си история на преместването й от Русия в Азербйджан. Тя твърди, че жените първоначално са чужденки, преминавайки през омъжване, изнасяне от дома на родителите си, понякога дори от родината си.

Тази поредица разказва за нереалистична, измислена среща и любов между двама герои, митологизирани в средства за масова информация. Изток и Запад, от 60-те и 70-те години на миналия век – типичен мъжки работник от петролните полета в Каспийско море и холивудския идол Мерилин Монро. „Появата на чужденец в сценографията на едно вече романтизирано индустриално ежедневие създава особена семантична интрига. В тази история е възможен най-невероятният сценарий за среща на поп символ с обикновен нефтен майстор от Баку“, разказват от екипа на сайта на проекта си. 

ПОКАНА ЗА РАЗМИСЪЛ ВЪРХУ ТОВА ДА БЪДЕШ ЧУЖДЕНЕЦ

Италианското издание Аrtemagazine определя азербайджанския проект като „покана за размисъл върху това да бъдеш чужденец“. „Азербайджанският павилион ни кани да разсъждаваме върху опита да бъдем чужденци в един глобализиран свят. Изложбата ни тласка да преосмислим значението на „дом“ и „принадлежност“, възхвалявайки многообразието и устойчивостта на човешката душа“, пише още в статията.

Павилионът на Азербайджан ще остане отворен до 24 ноември и се намира в замъка „Кампо дела Тана“ срещу входа на зала „Арсенал“ във Венеция.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.