NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Варненската опера поставя „Бохеми“ с режисьор Ада Гура и солисти Красимира Стоянова и Антонио Гандиа
5084
Цветни аспекти

Варненската опера поставя „Бохеми“ с режисьор Ада Гура и солисти Красимира Стоянова и Антонио Гандиа

Премиера на „Бохеми“ подготвя Варненската държавна опера. Спектакълът е част от програмата на културния институт, посветена на 100-годишнината от смъртта на композитора Джакомо Пучини, част от която бе и изпълнението на неговия Триптих от едноактни опери. Диригент отново е Якопо Сипари ди Пескасероли, който е избран за „Посланик на изкуството на Пучини по света“. „Бохеми“ ще бъде представена на фестивала „Опера в Летния театър“ на 6 юли

| 04 Юли 2024, 15:24 ч.
Варненската опера поставя „Бохеми“ с режисьор Ада Гура и солисти Красимира Стоянова и Антонио Гандиа
Варненската опера поставя „Бохеми“ с режисьор Ада Гура и солисти Красимира Стоянова и Антонио Гандиа
Снимка © БТА

Премиера на „Бохеми“ подготвя Варненската държавна опера. Спектакълът е част от програмата на културния институт, посветена на 100-годишнината от смъртта на композитора Джакомо Пучини, част от която бе и изпълнението на неговия Триптих от едноактни опери. Диригент отново е Якопо Сипари ди Пескасероли, който е избран за „Посланик на изкуството на Пучини по света“.

„Ако извикаш нощем с всичка сила“ е името на комедия с участието на Александра Сърчаджиева и Петър Антонов по текст Яна Борисова. Премиерата е на 1 юли в „Сълза и смях“, а на 4 юли има гастрол във Варна, съобщават организаторите.

Как се говори за любовта? Оказва се, че няма правила. Няма позволени или забранени теми, особено когато нещата са излезли извън твоя контрол. Много отдавна всички чакаме някой, който да разкаже на глас откровено и без задръжки истината за всичко онова, което преживяваме, когато сме влюбени несподелено, разказват от екипа на продукцията.

Режисьор е Димитър Коцев-Шошо. Музиката е на Милен Кукошаров, сценографията и костюмите – на Елис Вели.

Ако извикаш нощем с всичка сила е една изключително смешна и вълнуваща романтична к

С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“.

Събитието е съвместна проява с Международния музикален фестивал „Варненско лято“ с участието на Фестивален бароков оркестър, Камерен хор Preludiu - Voicu Enchescu от Румъния с диригент Андрей Станкулеску, солистите Хедър Нюхаус - сопран, Хермине Хазелбьок - алт, Франц Гюртелшмид - тенор, и Клеменс Сандер – бас, под диригентството на Мартин Зигхарт. 

Месата в си минор се определя като най-внушителното хорово произведение, писано някога. Бах я композира в продължение на 25 години като преработва, добавя и променя фрагменти от свои по-ранни кантати. Завършва я през 1749 г., в самия край на живота си, но тя не е изпълнена цялостно до 1859 г., когато прозвучава в Дрезден.

Ръкописът е обявен за световно докумен

Осем художници от Хасково и страната претворяват усещанията си на платното в една от любимите на хасковлии зони - лесопарк „Кенана“.  

Те са част от Националния пленер по живопис, който се провежда всяка година в рамките на седмицата, посветена на празника на Хасково – осми септември.

Тази година темата на пленера е „С Хасково в сърцето“.

По думите на заместник - кмета на Хасково Мария Вълчева, която приветства участниците във втория им творчески ден, местните автори носят темата в сърцето си, а гост художниците вече са споделили добрите си впечатления от южния град и най-вече от гостоприемството на хората тук.

„Това, което споделиха, е изключително позитивно. Аз вярвам, че са вдъхновени наистина да уловят по най-прекрасния начин идентичността и уникалността на нашия град“ ,каза заместник - кметът.

Шанхайската трупа за кунцю опера ще изнесе спектакъла "Среща сред цъфналите праскови" на 6-и юли тази година в Доходното здание в Русе. Артистите гостуват в крайдунавския град по покана на Русенския театър, съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев. 

Китайската традиционна опера кунцю възниква в град Суджоу през 14-и век. Тя е от най-старите форми на китайска опера, която се изпълнява и до днес. От нея произлизат различни разновидности, сред които и прочутата Пекинска опера. Операта кунцю е включена в списъка на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство.

Шанхайската трупа за операта кунцю е основана през 1978 година и досега е поставила близо 300 спектакъла в цял свят. Те са отличени с най-важните национални награди.

Гостуването на трупата в Русе се осъществява в сътрудничество с посолството на Китай в България във връзка със 75-годишнината от устано

Форумът „Изкуството като противодействие“ на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна среща публиката с историята на най-стария фестивал за съвременно изкуство у нас „Процес - Пространство”, създаден от изкуствоведа Димитър Грозданов през 90-те години на ХХ век.

Подредената в няколко зали експозиция представя малка част от богатата колекцията на събитието, започнало през 1992 г. За своята идея Димитър Грозданов казва, че е замислена през 80-те години на ХХ век и тогава словосъчетанието „Процес - Пространство“ му се струва най-обобщаващо за постмодернистичните тенденции. По-късно, през 2012 г., изкуствоведът намира, че подобна формулировка днес би се концентрирала повече около процеса и неговите смисли и антоними. 

След кончината на Димитър Грозданов фестивалът „Процес - Пространство“, кой

„Бохеми“ ще бъде представена на фестивала „Опера в Летния театър“ на 6 юли. Тя е копродукция с Националната опера и балет на Албания, откъдето за постановката във Варна гостува режисьорката Ада Гура. 

Много обичам „Бохеми“, защото това бе едно от първите ми заглавия като режисьор, каза преди премиерата Ада Гура и добави, че в своята версия се старае да бъде лоялна на композитора. „Той говори на душата. Думите в „Бохеми“ са най-красивите, а в спектакъла се усеща радостта и страстта на младите хора“, сподели тя. Според нея Пучини е много театрален композитор, който се изразява освен с музиката и със силата на думите и винаги пише върху текста на либретото. Героите му не са императори и велики личности, а обикновени хора, в чиито истории той открива красиви неща, каза още Гура. 

Тя не смята, че е добре постановката на „Бохеми“ да се отдалечава от епохата, за която е писана. Когато подготвя своя прочит, тя изучава живота на композитора, защото в сюжета има автобиографични елементи. Натъква се на писмо, което Пучини е писал в студентските си години в Милано, с което моли чичо си за пари, за да си плати дървата за отопление. Същата ситуация според нея откриваме в началото на действието на операта. По думите й в текста има и неща, които самият композитор иска да каже на публиката чрез героите си. В четвърто действие, когато Мими излиза на сцената, Шонар казва, че след 30 минути тя ще бъде мъртва. „Няма откъде той да знае. Това е послание към публиката, с което композиторът казва, че остават 30 минути до края на операта“, смята режисьорката. 

В ролите в „Бохеми“ на варненска сцена влизат певците Красимира Стоянова, Александрина Михайлова, Антонио Гандиа от Испания, Красен Карагьозов, Пламен Димитров, Гео Чобанов. 

Моята Мими във Варна ще бъде различна, каза Красимира Стоянова и добави, че тя по някакъв начин е вдъхновена от местната публика и от атмосферата на лятото и красивата вечер на открито. Аз доста дълго не съм пяла в „Бохеми“ и това допринася да има още по-голяма радост от изпълнението ми на тази партия, смята певицата. Според нея Мими е едно чисто същество, един ангел от небето. Тишината, която носи, съдържа любов, съсредоточаване в сърцето и в душата и това е много ценно в качествата на образа. Тя е интровертният тип жена, а Мюзета е екстровертният и имаме двете половинки по този начин, обясни Стоянова. 

Галерия „Васка Емануилова“ организира тур в изложбата „Срам и вина“. Събитието ще се проведе на 17 юли, съобщават от галерията.

Кураторката Галина Димитрова-Димова и художниците Мария Налбантова, Мартин Пенев, Мартина Вачева, Невена Екимова, Радостин Седевчев ще разкажат за идеята на изложбата и замисъла на всяко от произведенията в изложбата.

Посетителите ще надникнат в кухнята на проекта и ще научат повече за процеса на реализация на индивидуалните творби, за серията срещи на екипа и поканените специалисти, които консултират изложбата и други подробности около подготовката на изложбата, разказват домакините на събитието.

Както информирахме, „Срам и вина“ е част от трилогия на Галина Димитрова-Димова, в която се разглеждат съвременните разбирания и размишления по изконни човешки чувства и взаимоотношения.

Тази изложба представя гледната точка по темата н

За шестнадесети път подножието на древното светилище на Орфей край момчилградското село Татул ще се превърне в сцена на музикалния фестивал "Нощта на Орфей", съобщават от общинската администрация.

Специален гост тази година ще бъде Йорданка Христова. Тя ще изпълни за публиката най-добрите хитове в 60-годишната си кариера. 

Входът за фестивала, който тази година е на 22 юни е безплатен, а всеки един от публиката ще получи по чаша вино, за да почувства мистиката на мястото в топлата юнска нощ, споделят от общината. И допълват, че и тази година е осигурен безплатен транспорт от сградата на общината до светилището.

Освен Йорданка Христова, публиката ще се наслади и на изпълнения на младите таланти от Общинския детски комплекс в Момчилград, както и на огнено шоу.

По традиция, музикалният фестивал ще бъде предшестван от велопоход до археологическия компл

Испания превръща в туристически атракции за почитатели на киното локациите на снимките на филмовата класика „Добрият, лошият и злият“, съобщава Ройтерс.

„Има два типа хора, приятелю“, казва Мъжът без име - героят на Клинт Истуд във филма, на Туко (Илай Уолък) и допълва: „Тези със заредени пистолети и тези, които копаят – ти си от тези, които копаят!“

Доброволци в Северна Испания са взели думите му присърце, като старателно се грижат за прясно изкопаните гробове на снимачната площадка от класическия спагети уестърн на Серджо Леоне от 1966 г. „Добрият, лошият и злият“. Така те превръщат района в поклонническо място за феновете на филма.

Със своите хълмове, покрити с редки храсти, местността край градчето Санто Доминго де Силос, на около 200 км северно от Мадрид в провинция Бургос, замества американския Запад в

Ямболският драматичен театър "Невена Коканова" започна репетиции на ново заглавие – поетичен спектакъл "Читалнята", който е по текстове на петима ямболски писатели, съобщиха от културния институт.

Премиерата ще бъде на 11 октомври в Художествената галерия "Жорж Папазов" в града.

Какво може да се случи в една читалня, какво може да бъде открито там и с какви  провокации ще се сблъскат актьори, автори и публика? Отговорите на тези въпроси ще дадат актьорите от Драматичен театър "Невена Коканова" Димитър Димитров, Радослава Донева и Георги Ружичка.

В "Читалнята" ще прозвучат произведения на Илко Капелев, Тенко Тенев, Антон Кабрански, Иван Газдов и Христо Карастоянов. Музиката е на Андон Балахуров. Ръководител на театралния проект е Димитър Димитров. Това е вторият поетичен спектакъл на театъра след "Отключено време", в който бяха представени седем ямбол

Американският рапър Шон „Диди“ Кумс беше арестуван от полицията в Манхатън, след подадени жалби за сексуално посегателство, предадоха световните осведомителни агенции. Срещу него вече са повдигнати федерални обвинения в Ню Йорк, съобщи адвокатът.

Подробности за обвиненията не бяха обявени веднага от прокуратурата, но адвокатът на Кумс, Марк Агнифило, направи изявление, в което се казва: „Разочаровани сме от решението на прокуратурата на САЩ да обвини Кумс. Според нас това е несправедливо“. Той добави, че рапърът е пристигнал доброволно в Ню Йорк миналата седмица в очакване на повдигането на обвинения. „Той не е идеален човек, но не е престъпник“, каза още Агнифило.

Срещу 54-годишния Кумс са отправени няколко обвинения в сексуално посегателство. Миналата седмица певицата Доун Ричард подаде иск в Ню Йорк, в който обвинява музикалният изп

Тя изрази щастие, че се среща за първи път с испанския тенор Антонио Гандиа на сцената. „Той е фин човек, изключително красив глас и опитен певец, подготвен от големи учители. Варненската публика ще бъде много възторжена от неговата изява, той е един великолепен Родолфо“, каза Красимира Стоянова. Тя е възхитена и от останалите си колеги в спектакъла - Красен Карагьозов, който специално пристига от Америка, Гео Чобанов и Пламен Димитров, с които винаги се радва да работи заедно. Младата Александрина Михайлова тя познава още от дете и каза, че вижда в нея изключително талантлива млада певица, която се развива добре и подхожда емоционално и хубаво към ролята. 

С диригента Якопо Сипари ди Пескасероли Стоянова участва преди две години във варненския спектакъл на „Аида“ на Франко Дзефирели. Певицата изказа мнение, че той е емоционален, високо ерудиран и подготвен музикант. Много е хубаво, че Варненската опера има този диригент начело и може да се радва на изграждането на талантливия оркестър в стилово отношение. Той е една връзка с европейската култура, посочи тя. 

Маестрото призна, че за него е изключителна чест да бъде на една сцена с Красимира Стоянова, която нарече един от най-прекрасните гласове в международен мащаб. „Тя е прекрасна актриса, която създава атмосфера с мимика, движения и дишане и българите трябва да са много горди, че имат такава оперна звезда“, каза той. По думите му „Бохеми“ е много трудна опера, но Варна е прекрасно място да бъде поставена с посланието й за младите хора, които обичат изкуството. „Пучини е моят композитор, това за мен не е само работа, това е моят живот“, допълни диригентът. 

Тенорът Антонио Гандиа учи в Консерваторията „Хоакин Родриго“ във Валенсия и Музикалната академия „Кралица София“, където посещава майсторските класове на Рената Ското, Илиана Котрубаш и Елена Образцова. Изявява се в Миланската Ла Скала, Метрополитън опера, Teatro de la Zarzuela в Мадрид, в оперни театри в Брюксел, Барселона, Палермо, Театър „Сан Карло“ в Неапол, а във Вашингтон и Лос Анджелис пее заедно с Пласидо Доминго. На 6 юли във Варна той ще изпълни ролята на Родолфо в „Бохеми“, като сценичен партньор на звездното сопрано Красимира Стоянова.

Спектакълът е съвместен проект на Държавна опера - Варна и Международния музикален фестивал „Варненско лято“. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата ...
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Национал ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 03:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Цветни аспекти
5084
Цветни аспекти

Варненската опера поставя „Бохеми“ с режисьор Ада Гура и солисти Красимира Стоянова и Антонио Гандиа

Премиера на „Бохеми“ подготвя Варненската държавна опера. Спектакълът е част от програмата на културния институт, посветена на 100-годишнината от смъртта на композитора Джакомо Пучини, част от която бе и изпълнението на неговия Триптих от едноактни опери. Диригент отново е Якопо Сипари ди Пескасероли, който е избран за „Посланик на изкуството на Пучини по света“.Много обичам „Бохеми“, защото това бе едно от първите ми заглавия като режисьор, каза преди премиерата Ада Гура и добави, че в своята версия се старае да бъде лоялна на композитора.

| 04 Юли 2024, 15:24 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Варненската опера поставя „Бохеми“ с режисьор Ада Гура и солисти Красимира Стоянова и Антонио Гандиа
Варненската опера поставя „Бохеми“ с режисьор Ада Гура и солисти Красимира Стоянова и Антонио Гандиа
Снимка © БТА

Премиера на „Бохеми“ подготвя Варненската държавна опера. Спектакълът е част от програмата на културния институт, посветена на 100-годишнината от смъртта на композитора Джакомо Пучини, част от която бе и изпълнението на неговия Триптих от едноактни опери. Диригент отново е Якопо Сипари ди Пескасероли, който е избран за „Посланик на изкуството на Пучини по света“.

„Бохеми“ ще бъде представена на фестивала „Опера в Летния театър“ на 6 юли. Тя е копродукция с Националната опера и балет на Албания, откъдето за постановката във Варна гостува режисьорката Ада Гура. 

„Ако извикаш нощем с всичка сила“ е името на комедия с участието на Александра Сърчаджиева и Петър Антонов по текст Яна Борисова. Премиерата е на 1 юли в „Сълза и смях“, а на 4 юли има гастрол във Варна, съобщават организаторите.

Как се говори за любовта? Оказва се, че няма правила. Няма позволени или забранени теми, особено когато нещата са излезли извън твоя контрол. Много отдавна всички чакаме някой, който да разкаже на глас откровено и без задръжки истината за всичко онова, което преживяваме, когато сме влюбени несподелено, разказват от екипа на продукцията.

Режисьор е Димитър Коцев-Шошо. Музиката е на Милен Кукошаров, сценографията и костюмите – на Елис Вели.

Ако извикаш нощем с всичка сила е една изключително смешна и вълнуваща романтична к

С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“.

Събитието е съвместна проява с Международния музикален фестивал „Варненско лято“ с участието на Фестивален бароков оркестър, Камерен хор Preludiu - Voicu Enchescu от Румъния с диригент Андрей Станкулеску, солистите Хедър Нюхаус - сопран, Хермине Хазелбьок - алт, Франц Гюртелшмид - тенор, и Клеменс Сандер – бас, под диригентството на Мартин Зигхарт. 

Месата в си минор се определя като най-внушителното хорово произведение, писано някога. Бах я композира в продължение на 25 години като преработва, добавя и променя фрагменти от свои по-ранни кантати. Завършва я през 1749 г., в самия край на живота си, но тя не е изпълнена цялостно до 1859 г., когато прозвучава в Дрезден.

Ръкописът е обявен за световно докумен

Осем художници от Хасково и страната претворяват усещанията си на платното в една от любимите на хасковлии зони - лесопарк „Кенана“.  

Те са част от Националния пленер по живопис, който се провежда всяка година в рамките на седмицата, посветена на празника на Хасково – осми септември.

Тази година темата на пленера е „С Хасково в сърцето“.

По думите на заместник - кмета на Хасково Мария Вълчева, която приветства участниците във втория им творчески ден, местните автори носят темата в сърцето си, а гост художниците вече са споделили добрите си впечатления от южния град и най-вече от гостоприемството на хората тук.

„Това, което споделиха, е изключително позитивно. Аз вярвам, че са вдъхновени наистина да уловят по най-прекрасния начин идентичността и уникалността на нашия град“ ,каза заместник - кметът.

Шанхайската трупа за кунцю опера ще изнесе спектакъла "Среща сред цъфналите праскови" на 6-и юли тази година в Доходното здание в Русе. Артистите гостуват в крайдунавския град по покана на Русенския театър, съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев. 

Китайската традиционна опера кунцю възниква в град Суджоу през 14-и век. Тя е от най-старите форми на китайска опера, която се изпълнява и до днес. От нея произлизат различни разновидности, сред които и прочутата Пекинска опера. Операта кунцю е включена в списъка на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство.

Шанхайската трупа за операта кунцю е основана през 1978 година и досега е поставила близо 300 спектакъла в цял свят. Те са отличени с най-важните национални награди.

Гостуването на трупата в Русе се осъществява в сътрудничество с посолството на Китай в България във връзка със 75-годишнината от устано

Форумът „Изкуството като противодействие“ на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна среща публиката с историята на най-стария фестивал за съвременно изкуство у нас „Процес - Пространство”, създаден от изкуствоведа Димитър Грозданов през 90-те години на ХХ век.

Подредената в няколко зали експозиция представя малка част от богатата колекцията на събитието, започнало през 1992 г. За своята идея Димитър Грозданов казва, че е замислена през 80-те години на ХХ век и тогава словосъчетанието „Процес - Пространство“ му се струва най-обобщаващо за постмодернистичните тенденции. По-късно, през 2012 г., изкуствоведът намира, че подобна формулировка днес би се концентрирала повече около процеса и неговите смисли и антоними. 

След кончината на Димитър Грозданов фестивалът „Процес - Пространство“, кой

Много обичам „Бохеми“, защото това бе едно от първите ми заглавия като режисьор, каза преди премиерата Ада Гура и добави, че в своята версия се старае да бъде лоялна на композитора. „Той говори на душата. Думите в „Бохеми“ са най-красивите, а в спектакъла се усеща радостта и страстта на младите хора“, сподели тя. Според нея Пучини е много театрален композитор, който се изразява освен с музиката и със силата на думите и винаги пише върху текста на либретото. Героите му не са императори и велики личности, а обикновени хора, в чиито истории той открива красиви неща, каза още Гура. 

Тя не смята, че е добре постановката на „Бохеми“ да се отдалечава от епохата, за която е писана. Когато подготвя своя прочит, тя изучава живота на композитора, защото в сюжета има автобиографични елементи. Натъква се на писмо, което Пучини е писал в студентските си години в Милано, с което моли чичо си за пари, за да си плати дървата за отопление. Същата ситуация според нея откриваме в началото на действието на операта. По думите й в текста има и неща, които самият композитор иска да каже на публиката чрез героите си. В четвърто действие, когато Мими излиза на сцената, Шонар казва, че след 30 минути тя ще бъде мъртва. „Няма откъде той да знае. Това е послание към публиката, с което композиторът казва, че остават 30 минути до края на операта“, смята режисьорката. 

Галерия „Васка Емануилова“ организира тур в изложбата „Срам и вина“. Събитието ще се проведе на 17 юли, съобщават от галерията.

Кураторката Галина Димитрова-Димова и художниците Мария Налбантова, Мартин Пенев, Мартина Вачева, Невена Екимова, Радостин Седевчев ще разкажат за идеята на изложбата и замисъла на всяко от произведенията в изложбата.

Посетителите ще надникнат в кухнята на проекта и ще научат повече за процеса на реализация на индивидуалните творби, за серията срещи на екипа и поканените специалисти, които консултират изложбата и други подробности около подготовката на изложбата, разказват домакините на събитието.

Както информирахме, „Срам и вина“ е част от трилогия на Галина Димитрова-Димова, в която се разглеждат съвременните разбирания и размишления по изконни човешки чувства и взаимоотношения.

Тази изложба представя гледната точка по темата н

За шестнадесети път подножието на древното светилище на Орфей край момчилградското село Татул ще се превърне в сцена на музикалния фестивал "Нощта на Орфей", съобщават от общинската администрация.

Специален гост тази година ще бъде Йорданка Христова. Тя ще изпълни за публиката най-добрите хитове в 60-годишната си кариера. 

Входът за фестивала, който тази година е на 22 юни е безплатен, а всеки един от публиката ще получи по чаша вино, за да почувства мистиката на мястото в топлата юнска нощ, споделят от общината. И допълват, че и тази година е осигурен безплатен транспорт от сградата на общината до светилището.

Освен Йорданка Христова, публиката ще се наслади и на изпълнения на младите таланти от Общинския детски комплекс в Момчилград, както и на огнено шоу.

По традиция, музикалният фестивал ще бъде предшестван от велопоход до археологическия компл

Испания превръща в туристически атракции за почитатели на киното локациите на снимките на филмовата класика „Добрият, лошият и злият“, съобщава Ройтерс.

„Има два типа хора, приятелю“, казва Мъжът без име - героят на Клинт Истуд във филма, на Туко (Илай Уолък) и допълва: „Тези със заредени пистолети и тези, които копаят – ти си от тези, които копаят!“

Доброволци в Северна Испания са взели думите му присърце, като старателно се грижат за прясно изкопаните гробове на снимачната площадка от класическия спагети уестърн на Серджо Леоне от 1966 г. „Добрият, лошият и злият“. Така те превръщат района в поклонническо място за феновете на филма.

Със своите хълмове, покрити с редки храсти, местността край градчето Санто Доминго де Силос, на около 200 км северно от Мадрид в провинция Бургос, замества американския Запад в

Ямболският драматичен театър "Невена Коканова" започна репетиции на ново заглавие – поетичен спектакъл "Читалнята", който е по текстове на петима ямболски писатели, съобщиха от културния институт.

Премиерата ще бъде на 11 октомври в Художествената галерия "Жорж Папазов" в града.

Какво може да се случи в една читалня, какво може да бъде открито там и с какви  провокации ще се сблъскат актьори, автори и публика? Отговорите на тези въпроси ще дадат актьорите от Драматичен театър "Невена Коканова" Димитър Димитров, Радослава Донева и Георги Ружичка.

В "Читалнята" ще прозвучат произведения на Илко Капелев, Тенко Тенев, Антон Кабрански, Иван Газдов и Христо Карастоянов. Музиката е на Андон Балахуров. Ръководител на театралния проект е Димитър Димитров. Това е вторият поетичен спектакъл на театъра след "Отключено време", в който бяха представени седем ямбол

Американският рапър Шон „Диди“ Кумс беше арестуван от полицията в Манхатън, след подадени жалби за сексуално посегателство, предадоха световните осведомителни агенции. Срещу него вече са повдигнати федерални обвинения в Ню Йорк, съобщи адвокатът.

Подробности за обвиненията не бяха обявени веднага от прокуратурата, но адвокатът на Кумс, Марк Агнифило, направи изявление, в което се казва: „Разочаровани сме от решението на прокуратурата на САЩ да обвини Кумс. Според нас това е несправедливо“. Той добави, че рапърът е пристигнал доброволно в Ню Йорк миналата седмица в очакване на повдигането на обвинения. „Той не е идеален човек, но не е престъпник“, каза още Агнифило.

Срещу 54-годишния Кумс са отправени няколко обвинения в сексуално посегателство. Миналата седмица певицата Доун Ричард подаде иск в Ню Йорк, в който обвинява музикалният изп

В ролите в „Бохеми“ на варненска сцена влизат певците Красимира Стоянова, Александрина Михайлова, Антонио Гандиа от Испания, Красен Карагьозов, Пламен Димитров, Гео Чобанов. 

Моята Мими във Варна ще бъде различна, каза Красимира Стоянова и добави, че тя по някакъв начин е вдъхновена от местната публика и от атмосферата на лятото и красивата вечер на открито. Аз доста дълго не съм пяла в „Бохеми“ и това допринася да има още по-голяма радост от изпълнението ми на тази партия, смята певицата. Според нея Мими е едно чисто същество, един ангел от небето. Тишината, която носи, съдържа любов, съсредоточаване в сърцето и в душата и това е много ценно в качествата на образа. Тя е интровертният тип жена, а Мюзета е екстровертният и имаме двете половинки по този начин, обясни Стоянова. 

Тя изрази щастие, че се среща за първи път с испанския тенор Антонио Гандиа на сцената. „Той е фин човек, изключително красив глас и опитен певец, подготвен от големи учители. Варненската публика ще бъде много възторжена от неговата изява, той е един великолепен Родолфо“, каза Красимира Стоянова. Тя е възхитена и от останалите си колеги в спектакъла - Красен Карагьозов, който специално пристига от Америка, Гео Чобанов и Пламен Димитров, с които винаги се радва да работи заедно. Младата Александрина Михайлова тя познава още от дете и каза, че вижда в нея изключително талантлива млада певица, която се развива добре и подхожда емоционално и хубаво към ролята. 

С диригента Якопо Сипари ди Пескасероли Стоянова участва преди две години във варненския спектакъл на „Аида“ на Франко Дзефирели. Певицата изказа мнение, че той е емоционален, високо ерудиран и подготвен музикант. Много е хубаво, че Варненската опера има този диригент начело и може да се радва на изграждането на талантливия оркестър в стилово отношение. Той е една връзка с европейската култура, посочи тя. 

Маестрото призна, че за него е изключителна чест да бъде на една сцена с Красимира Стоянова, която нарече един от най-прекрасните гласове в международен мащаб. „Тя е прекрасна актриса, която създава атмосфера с мимика, движения и дишане и българите трябва да са много горди, че имат такава оперна звезда“, каза той. По думите му „Бохеми“ е много трудна опера, но Варна е прекрасно място да бъде поставена с посланието й за младите хора, които обичат изкуството. „Пучини е моят композитор, това за мен не е само работа, това е моят живот“, допълни диригентът. 

Тенорът Антонио Гандиа учи в Консерваторията „Хоакин Родриго“ във Валенсия и Музикалната академия „Кралица София“, където посещава майсторските класове на Рената Ското, Илиана Котрубаш и Елена Образцова. Изявява се в Миланската Ла Скала, Метрополитън опера, Teatro de la Zarzuela в Мадрид, в оперни театри в Брюксел, Барселона, Палермо, Театър „Сан Карло“ в Неапол, а във Вашингтон и Лос Анджелис пее заедно с Пласидо Доминго. На 6 юли във Варна той ще изпълни ролята на Родолфо в „Бохеми“, като сценичен партньор на звездното сопрано Красимира Стоянова.

Спектакълът е съвместен проект на Държавна опера - Варна и Международния музикален фестивал „Варненско лято“. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.