Програмата на Международния балетен конкурс „Сара-Нора Прима“ продължава тази вечер с втори тур на най-голямата възрастова група С. Тя включва общо 20 участници на възраст между 17 и 26 години. Сред тях има 12 индивидуалисти и осем двойки.
Yalta Art Room открива своя четвърти сезон на 15 септември с представлението „Анархо-клоунада“ на Боян Крачолов. На същия режисьор е първата премиера – на 29 и 30 септември. Това е „Х“ по авторски текстове с цитати от Омар Хайям и участието на Васил Дуев-Тайг, съобщават от независимото пространство за култура.
До края на годината предстоят още три премиери на артисти като Марион Дърова, Филип Миланов, Ахмед Исмаил.
Продължава и образователната поредица от срещи „Представленията, които ни създадоха“. Първи гости за сезона ще са професорите Маргарита Младенова и Иван Добчев. На 16 септември те ще разкажат за спектакъла си „Оооо-сънят на Гогол“.
„Отворихме врати на 19 септември 2021 г. За тези три сезона успяхме да
Комикът Николай Станоев ще се включи в инициативата "Лято Арт" на "Клуб култура за Шумен". Пред публика в Ганушевата къща този следобед ще го представи актрисата Стефани Лечева. Това съобщиха организаторите на културния форум, който се провежда за втора поредна година.
Станоев коментира , че в Шумен винаги има интересни фестивали, кампании и прояви. Преди време драматургът Михаил Казаков постави пиесата си "Кризисен център" в Шумен и ме поканиха в актьорския състав на спектакъла, каза Станоев и подчерта, че за него е много важен опитът, придобит в Шумен.
"Публиката в Шумен е взискателна. Тя има история. Там е роден най-великият мой духовен учител Тодор Колев. Публиката е възпитана спрямо него. Имам висока летва да стигам, тук в никакъв случай не говоря, че ще мога да докосна шуменската публика както той, но е важно в едни от най-силните ми години да съм там", каза Стан
E-Type, 2 Unlimited и Haddaway ще се завърнат в предстоящото издание на Spice Music Festival в Бургас, след като посетителите на събитието са пожелали да ги гледат и слушат отново в специално проведена анкета, съобщиха организаторите от „Културно-масова дейност“ ЕООД.
Шестото поред издание ще се проведе на 2 и 3 август в района на Морска гара и отново ще предложи на посетителите си среща с някои от най-големите хитове на 90-те години.
За първи път на сцената тази година ще бъде обособена и специална зона, за която се предлагат ограничен брой пропуски. На нея най-големите фенове на Spice Music Festival ще могат да танцуват и да се насладят на своите любимци на една ръка разстояние по време на техните изпълнения.
Заедно с 2 Unlimited и Haddaway в първия фестивален ден на сцената ще се качат още немската транс група Fragma, денс формацията Groove Covera
Калоян Илиев – Кокимото прави изложба - ретроспекция на влиянието на Анди Уорхол като художник и новатор върху творчеството му.
Експозицията ще бъде подредена в столичната галерия „Ателие 28“ от днес до 28 септември, съобщават организаторите.
Включените двадесет и три произведения са подбрани от двадесет и три годишен период на работа, като сред тях попадат някои от най-значимите творби на Кокимото, които са малко или много вдъхновени от Уорхол, отбелязват от екипа.
„Съчетанието от идоли на попкултурата не е от днес и отново, съвсем умишлено събира двама художници на попарта като най-последователни в творчеството си. В своите живописни платна, графики, рисунки и скулптури Кокимото пресъздава знаците на градската световна култура – реклама, комикс, фотография, дизайн – утвърждавайки ги или показвайки ироничното и критичното си
Авторът на "Игра на тронове" Джордж Р. Р. Мартин потвърди, че е възобновена работата по проекта за телевизионен спин-оф "Десет хиляди кораба", който беше спрян преди време, предаде ЮПИ.
Мартин съобщи в блога си, че носителката на награда "Пулицър" Ебони Бут работи по нов сценарий за проекта.
"Когато не пише и не продуцира наградените си пиеси на и извън Бродуей, тя е ангажирана от мен и HBO да работи по нов пилотен филм за "Десет хиляди кораба", спин-оф на "Игра на тронове" за кралица Нимерия и Ройнар", казва Мартин за Ебони Бут. "Всички сме много развълнувани от този проект…, макар че все още се опитваме да разберем как ще платим за десет хиляди кораба, триста дракона и гигантски костенурки".
Първоначално пилотният филм е написан от сценариста Брайън Хелгеланд, който разказа пред уебсайта Inverse, че Мартин е харесал работата му, но от HBO са решил
Второто издание на единствения в момента балетен конкурс за професионалисти в страната се провежда в Държавна опера - Бургас, която е партньор и домакин на проявата. е медиен партньор на събитието.
След края на първия тур, журито обяви участниците, които преминават на следващия етап. Общо 45 финалисти от седем държави бяха допуснати до втори тур. В сряда от тях се представиха балетисти от първите две възрастови групи – петима от група А и 15 от група Б.
Финалистите ще се борят за общ награден фонд на стойност 40 000 лв., както и допълнителни отличия като гастроли, договори, безплатни обучения и конкурси. Победителите ще бъдат обявени на 6 юли, когато е и галаконцертът с участието на лауреатите.
Междувременно в залите на Държавна опера - Бургас се провежда и балетна академия „Сара-Нора Мастър“, която продължава от 1 до 9 юли. В рамките на 10 дни участниците ще се срещат с различни педагози, които наблягат на определени техники като екзерсис, класически репертоар и характерни танци. Сред преподавателите са Сара-Нора Кръстева, примабалерината, дългогодишен художествен ръководител на балетната трупа на Софийска опера и балет и основател на конкурса; примабалерината и художествен директор на балета на Националната опера и балет Марта Петкова; премиер солистът Никола Хаджитанев; проф. д-р Мария (Маша) Илиева и доц. д-р Анна Пампулова.
Припомняме, че във вторник, 2 юли, приключи първият тур от балетното състезание, чието начало беше дадено на 1 юли т.г. В рамките на двата дни се представиха над 120 участници от трите възрастови групи - от 9 до 12, от 13 до 16 и от 17 и 26 години. Повечето участници са от България, но има и млади артисти от Япония, Южна Корея, Германия, Гърция, Турция, Франция и Испания.
За мен киното е хоби, което превърнах в професия. Това каза в интервю председателят на международното жури на единадесетото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024 д-р Геновева Димитрова. „Мисля, че аз не съм човек с много сбъднати мечти, но едната от тях е да бъда филмов критик и киновед, какъвто съм си мечтала да бъда като млада. Цял живот работя любимата си работа, какво по-хубаво от това. И сега след като няма вестник „Култура“, аз работя с удоволствие в Българската национална филмотека, където работата е приказка“, разкри тя.
Като част от журито, което ще присъди наградите на кино фестивала в града на липите, тя очаква следващите няколко дни да бъдат интересни. „Аз съм гледала четири от деветте филма в конкурсната селекция. Те са различни и прекрасни. Очаквам да ми е забавно, да се сработим с колегите от международното
Вежди Рашидов създава паметник на българския политик Стоян Омарчевски (1885-1941).
По произведението той работи със скулптора Красимир Ангелов, съобщават от екипа на Рашидов.
По думите им идеята е на директора на Сатиричния театър „Алеко Константинов” - Калин Сърменов, който с подкрепата на зрителите е организирал дарителска кампания в театъра. Сърменов е посетил ателието на Вежди Рашидов, за да види паметника, направен първо от глина. Той е разказал, че от детството си се възхищава на делото на Стоян Омарчевски, което незаслужено е останало потънало в дебрите на историята, разказват от екипа на Рашидов.
„Още когато Калин Сърменов ми сподели идеята си за паметника, аз се вдъхнових за творбата. Длъжни сме пред паметта на големите българи не само да се преклоним, но и да оставим знак за уважение и почит. Късата памет се опитва да обезцени
В живота трябва да си такъв, какъвто си, пък който те харесва – харесва, каза актрисата Мартина Вачкова, която днес отбелязва своя 65-и рожден ден.
Тя не смята, че трябва да има роля в живота си. Ролите са за сцената, за пред камерите, отбелязва Вачкова.
По думите „да бъдеш нормален човек“ е едно от най-добрите послания, които е получила от своя баща – актьорът Григор Вачков (1932-1980). „Аз съм видяла той какъв беше и как се държеше с публиката. Не знам, че може да е друго. Просто съм повторила това, което е бил той - с всички да си поговори, на всеки да обърне внимание“, разказа Вачкова.
Според нея артистите често влизат в образ и понякога се държат по-хладно, за да парират интимничене от страна на почитателите.
„Аз съм виждала как се държат хората и с мои колеги и мога да забележа такава разлика. Към едни колеги те едва се доближават,
Изложба с творби от пленера „Вършец 2024“ беше показана на открито в двора на дома на Съюза на българските художници във Вършец.
В тазгодишното издание на пленера са участвали 15 майстори на четката и дърворезбата от София и северозападната част на България. В продължение на седмица те са рисували красотите на Стара планина край Вършец и на самия град.
В картините оживяват поляни с купи сено, стари къщи, красиви местности. Повечето от картините са пейзажи, рисувани с маслени бои, има и няколко фигурални композиции, портрети на местни хора и произведения на приложното изкуство.
В седмицата на пленера всеки художник си е намирал място в околностите на Вършец и е рисувал планината, черните пътища, гората, обитателите на тези места и т.н.
Пленерът е организиран от СБХ и дружеството на художниците „Тенец“ – Монтана.
Сред участниците са из
Фотодокументална изложба „Сънища през очилата“ се открива по повод 120-ата годишнина от рождението на поета, преводач и литературен критик Атанас Далчев (1904-1978). Събитието е на 12 юни в Столичната библиотека, съобщават от културната институция. Библиотеката е организатор съвместно с Нов български университет (НБУ).
Фотодокументалната експозиция е част от националния форум „120 години Атанас Далчев“. В нея са включени ценни и редки издания на автора, разказват от Столичната библиотека. Те са от фонда „Книжовно наследство“ и от сбирката „Детски периодичен печат“.
Сред изданията са стихосбирките на поета „Прозорец“ (1926), „Стихотворения“ (1928) - с автограф на Кирил Христов, „Париж“ (1930), „Ангелът на Шартър“ (1943), „Стихотворения“ (1965) и „Фрагменти“ (1967) - с автографи на Симеон Радев и съпругата му Бистра Винарова, сборниците „Прокълнати поети“ (1921), „Мост“