Международният фотографски фестивал в Арл, Франция, който започна през тази седмица и продължава до 29 септември, е посветен на различието и на тези, чийто живот често пъти остава невидим, съобщи АФП.
Да видим под повърхността означава да видим отвъд клишетата, подчерта пред АФП Кристоф Визнер, директор на фестивала, който е сред най-престижните фотографски форуми в света и се провежда на 27 различни локации в града.
Концерт на „Фондацията“ и Оркестъра на опера Пловдив постави точката на тазгодишното, 40-о издание на Празниците на изкуствата „Аполония“.
Със спектакъла „Вкусът на времето“ Кирил Маричков, Иван Лечев, Добрин Векилов-Дони, Славчо Николов и Венко Поромански напълниха амфитеатъра в Созопол до краен предел.
„Имаме принцип на концерти да не изпълняваме непознати песни“, каза Иван Лечев. Кирил Маричков допълни, че всички песни от плейлистата тази вечер са написани от членове на „Фондацията“.
Сред хитовете, които групата изпълни, бяха „Малкият принц“, „Вълшебен свят“, „Обичам те завинаги“, „Дива роза“, „Да погледна в теб“, „Моят свят“, „Блажени години“, „Две следи“, „Страхотен ден“, „Пак ще се пр
Изложбата „От вода - камък“ на Теодор Генов и куратора Стефка Цанева ще бъде представена на 10 септември в столичната галерия Little Bird Place.
Експозицията ще продължи до 27 септември, информират организаторите.
По думите на куратора изложбата „От вода - камък“ трябвало да започне с резиденция и да продължи с изложба.
„Вместо от резиденция - изложба, се оказа обаче, че ще направим обратното - от изложба - резиденция (евентуално), и то по причини далеч от проектоорганизацията. Причината беше глобалната климатична криза“, обясни Цанева.
Кураторката разказва, че Лещен се оказал без вода посред лято, а температурите били високи. Така художникът Теодор Генов започнал подготовката за изложбата от неосъществената си резиденция с размисли за водата, сушата и камъните - „онези, които остават на дъното на пресъхнал
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“.
Събитието е съвместна проява с Международния музикален фестивал „Варненско лято“ с участието на Фестивален бароков оркестър, Камерен хор Preludiu - Voicu Enchescu от Румъния с диригент Андрей Станкулеску, солистите Хедър Нюхаус - сопран, Хермине Хазелбьок - алт, Франц Гюртелшмид - тенор, и Клеменс Сандер – бас, под диригентството на Мартин Зигхарт.
Месата в си минор се определя като най-внушителното хорово произведение, писано някога. Бах я композира в продължение на 25 години като преработва, добавя и променя фрагменти от свои по-ранни кантати. Завършва я през 1749 г., в самия край на живота си, но тя не е изпълнена цялостно до 1859 г., когато прозвучава в Дрезден.
Ръкописът е обявен за световно докумен
Две години след като обяви, че страда от болестта на Паркинсон, датският режисьор Ларс фон Триер ще режисира нов филм, съобщи АФП.
Проектът After е получил 1,3 милиона крони (близо 174 000 евро) субсидия от Датския филмов институт (DFI), става ясно от публикация на института.
Ларс фон Триер, който е на 68 години, е и сценарист на продукцията на Zentropa, се посочва още в публикацията на DFI. Не са известни повече подробности за проекта.
През месец юли шведският актьор Стелан Скарсгард, един от любимите актьори на датския режисьор, каза пред онлайн изданието Taxidrivers, че Фон Триер работи върху нов филм "от дома си".
After ще е деветнадесетият игрален филм, който датският режисьор ще снима, след като завършва филмовото училище в Стокхолм през 1982 г.
Мишел Йео няма да участва в третата част от поредицата „Аватар“, пише сп. „Варайъти“.
Режисьорът на продикцията Джеймс Камерън разкри, че героинята на Йео, д-р Карина Мог, няма да се появи в предстоящото продължение, чието официално заглавие е „Аватар: Огън и пепел“ (Avatar: Fire and Ash).
„Мишел Йео няма да участва в третата част. Тя ще изиграе своята роля в четвъртата и пета част. Новините около появата й в следващия филм „Аватар“ бяха погрешно съобщени“, каза Камерън пред „Ентъртеймънт уикли“ (Entertainment Weekly).
През 2021 г. покойният продуцент Джон Ландау публикува снимка на Йео на снимачната площадка на третия филм „Аватар“. Това накара много хора да предположат, че тя ще се появи във филма.
„Тя ще участва в поредицата, а ролята й е и
Творците ще предложат на посетителите да променят гледната си точка и да видят хората, които често са категоризирани, мразени и окарикатурявани.
Ретроспективна изложба на американската фотографка Мери Елън Марк (1940-2015) демонстрира как фотографията може да бъде универсално разбираема и да премине културните граници, подчертават кураторките София Гриф и Мелиса Харис.
Синът на писателя Николай Хайтов - Здравец Хайтов, откри изложба "резбовани приказки" в Пловдив по повод 105 години от рождението на баща си.
Откриването беше част от тазгодишното издание на Празници на Стария град, а експозицията може да бъде разгледана до 27 септември в Къщата на Верен Стамболян.
В изложбата са показани дърворезби, представящи „Диви разкази“ през погледа на студенти и ученици от Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров“ – София, Професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване (ПГГСД) "Николай Хайтов" - Варна и Националната художествена академия. Произведенията, които са изложени, са били избрани чрез конкурс.
"Това са дърворезбени илюстрации по "Диви разкази". Проведохме конкурс в ПГГСД "Николай Хайтов". В продължение на шест месеца учениците работиха върху дърворезбите, всеки си избра
Юбилейна изложба на Николай Янакиев ще бъде представена в музей-галерия „Анел“ в София. Експозицията „Безгранично“ е курирана от Пламена Димитрова-Рачева. Тя ще бъде подредена от 27 юни до 21 юли, съобщават организаторите.
За своята юбилейна изложба „Безгранично“ Николай Янакиев представя серия живописни картини върху хартия, които са тематично подбрани така, че да ни дадат символичния ключ към идеите в изкуството му. Това е тайнството на любовта и сътворението на живота – чрез женското „Голо тяло“, връзката на човечеството с космичните сили и безсмъртието на духа – чрез „Пирамидите“. Това също е Питагорейската символика на числата и геометрията – „В квадрат“, единството и красотата на земния и небесния свят в „Терени“. Като най-внушителна е серията „Безкрайност“, олицетворение на Вечността, Красотата и на безкрайния стремеж на човешкия дух към себепознание и познание на косми
Поп певицата Лиз Мета (Liz Metta) ще бъде специален гост на традиционните Дни на австрийската култура и изкуство в Бургас, които ще се проведат между 19 и 26 юни, съобщават организаторите от Австрийското посолство София, Почетното консулство на Австрия в Бургас и Община Бургас.
Концертът на изпълнителката на 26 юни ще се проведе на откритата сцена на австрийския павилион FLUCA, който както обикновено се настанява в край експоцентър "Флора" в Морската градина.
Първото събитие в програмата е на 19 юни - концерт на ученици от Националното училище за музикално и сценично изкуство ”Проф. Панчо Владигеров” в класовете по пиано, обой, цигулка, фагот и класическо пеене, които ще представят произведения на виенските класици Хайдн и Моцарт, както и на съвременни български композитори.
на 22 юни учениците от Театрална трупа "Гьоте" Театрална трупа &rdq
Красен Кралев представи пред приятели и почитатели в галерия „Нюанс“ шестата си самостоятелна изложба. Експозицията е озаглавена „Неустоимо 6“ и се състои от 30 живописни платна.
Красен Кралев е политик, бивш спортен министър и народен представител. Според него всеки трябва да изразява себе си чрез изкуство. „Няма да крия, че това ми е помогнало да оцелея в тези тежки политически години през последната част от моя живот“, каза той. Много съм щастлив, че голяма част от картините намериха вече своите нови домове и ще бъда част от вашия живот чрез това изкуство, защото то наистина е част от мен. Това са моите емоции, мисли, светоусещане“, обясни авторът. „Щастлив човек съм с приятели като вас и това ми личи по картините“, каза още Красен Кралев.
Това е последната авторова изложба за този сезон, каза Лили Владимирова, собственик на галерия „Нюанс“. Закриваме достойно този
Носителят на „Грами“ Аугустин Хаделих открива новия сезон на Софийската филхармония. На 19 септември в зала „България“, заедно с цигуларя Готие Капюсон, той ще представи Концерта за цигулка и виолончело от Брамс. Диригент е маестро Найден Тодоров, съобщават от филхармонията.
Обреден танц из „Саламбо“ на Веселин Стоянов и Недовършената симфония от Шуберт допълват програмата на вечерта.
Аугустин Хаделих е известен със своята феноменална техника, проникновени и убедителни интерпретации и завладяващ тон. Изявява се многократно по най-големите световни концертни сцени. Свирил е с всички големи американски оркестри, както и с Берлинската филхармония, Симфоничния оркестър на Баварското радио, Концертгебау, Лондонския филхармоничен оркестър, Симфоничния
Фотографиите на испанката Кристина де Мидел представляват документален разказ за миграцията от Мексико към САЩ. Пътуването е показано като епопея за смелостта да се тръгне към новия живот.
Независимо от възхода на крайната десница във Франция организаторите на фестивала в Арл подчертават ангажимента на събитието към свободата на изразяване и представянето на различните в обществото.
През тази година една от големите изложби - "Колко се радвам да ви видя", събира творчеството на двайсет японски фотографки от 50-те години до наши дни с идеята да представи жените, посветили се на това изкуство.