NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Авансцена Изложба във варненската библиотека разказва за значението на чешмите за хората и биоразнообразието
3069
Авансцена

Изложба във варненската библиотека разказва за значението на чешмите за хората и биоразнообразието

Изложба, посветена на чешмите и тяхното значение за хората и биоразнообразието, бе открита в Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна. Тя е създадена съвместно с Българска фондация „Биоразнообразие“, нарича се „Да ти върви по вода“ и може да се види до 15 юли. Експозицията представя фотоси и филм, направени по време на теренно проучване във Варненска област на чешмите и малките влажни зони край тях, които по думите на организаторите имат голямо значение както за биоразнообразието, така и за опазването на културно-историческото ни наследство. Много чешми и кладенци са изграждани от хора или цели родове като дарение (хаир), за душевно спасение, избавление от беда или болест, като изкупление за извършен грях или пък при даден обет, припомня се в текстовете към изложбата и се посочва, че такъв пример е Въльовата чешма близо до скалния манастир „Св

| 02 Юли 2024, 12:39 ч.
Изложба във варненската библиотека разказва за значението на чешмите за хората и биоразнообразието
Изложба във варненската библиотека разказва за значението на чешмите за хората и биоразнообразието
Снимка © БТА

Изложба, посветена на чешмите и тяхното значение за хората и биоразнообразието, бе открита в Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна. 

Видинският драматичен театър поставя криминалната комедия „Убийство в първа класа“. За първи път на видинска сцена поставя пиеса актьорът и режисьор Евгени Будинов.

Действието се развива във влак, като в едно купе се срещат най-различни персонажи, каза директорът на театъра и актьор Кирил Кирилов. Един любовник е тръгнал към хижа в планината с една дама, която се оказва съпруга на кмета, който е кандидат за депутат. В същото това купе по някаква случайност попада дама с най-старата професия. В следващия момент установяват, че в купето има труп. По-късно влиза пенсиониран окръжен прокурор със съпругата си, който отива на награждаване при премиера. Така нещата се наслагват, докато в един момент съвсем ескалират, обясни Кирилов.

По думите му в пиесата може да се види докъде могат да стигнат човешките стремежи и страсти и човешкият инстинкт за самосъхранение. Героите са по

Етнографският музей на Варна отбелязва своята 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“. Тя бе представена от главния уредник Татяна Щерева пред много гости, сред които областният управител проф. Андрияна Андреева, директорите на Регионалния исторически музей Игор Лазаренко и на Регионалната библиотека Радка Калчева, представители на Държавния архив, просветни и културни институции.

Изложбата символично съдържа 50 от над 400-те образци с порцелан, които притежава музеят, каза Щерева. Те са от средата на XIX век до първата половина на ХХ век. Най-старият експонат е от 1855 г. Представлява комплект за сервиране на печено месо с две чинии и може да се види в постоянната експозиция. Той е украсен с характерните мотиви от серията „Британски птици“. В юбилейната изложба са показани сервизи за хранене, сладкиши и кафе, предмети за украса на градския дом, както и

Исторически музей - Павликени, съвместно с Община Павликени, организира шестото издание на античния фестивал "Древна балканска земя" (Terra Antiqua Balcanica).

Откриването ще бъде на 7 септември, от 10:30 ч. в античния керамичен център край Павликени, съобщи директорът на музея в общинския център Елена Христова. 

Фестивалът ще отведе публиката на пътуване към древното минало на региона чрез програма, в която специално участие ще вземе групата за исторически и антични възстановки „Първи италийски легион“ от Свищов. Реанакторите ще представят атрактивно най-добрите години от живота в римската вила край Павликени, върху която ще бъде поставен и акцентът на тазгодишното издание на събитието, каза Елена Христова.

В рамките на фестивала, керамичното производство и традиции ще бъдат възродени от майстори-грънчари. Сред тях е Захари Иванов, който ще по

Песни, вдъхновени от поезията на португалския поет Луиш Ваш де Камойш, ще изпълни певицата Лина Родригеш в рамките на първата вечер от международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец днес.

Композициите са част от последния албум на португалската изпълнителка - Fado Camões.

„Луиш Ваш де Камойш е много важен поет в нашата страна. Той е бил роден преди 500 години. Неговата поезия е наистина важна, защото в нея той разказва за емоциите си. Във фадото е същото – ние изразяваме чувствата си“, каза тя пред медии.

По думите в традиционното фадо има около 200 различни песни. „Можем обаче да променяме текста. Ако прочетем произведение на някой известен поет, можем да адаптираме песента към стиховете“, обясни Родригеш.

Певицата отбеляза, че с музиката си прави експеримент с традиционното фадо. „Най-важните инструментите във фадото са португалската

Шанхайската трупа за кунцю опера ще изнесе спектакъла "Среща сред цъфналите праскови" на 6-и юли тази година в Доходното здание в Русе. Артистите гостуват в крайдунавския град по покана на Русенския театър, съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев. 

Китайската традиционна опера кунцю възниква в град Суджоу през 14-и век. Тя е от най-старите форми на китайска опера, която се изпълнява и до днес. От нея произлизат различни разновидности, сред които и прочутата Пекинска опера. Операта кунцю е включена в списъка на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство.

Шанхайската трупа за операта кунцю е основана през 1978 година и досега е поставила близо 300 спектакъла в цял свят. Те са отличени с най-важните национални награди.

Гостуването на трупата в Русе се осъществява в сътрудничество с посолството на Китай в България във връзка със 75-годишнината от устано

Тя е създадена съвместно с Българска фондация „Биоразнообразие“, нарича се „Да ти върви по вода“ и може да се види до 15 юли.

Експозицията представя фотоси и филм, направени по време на теренно проучване във Варненска област на чешмите и малките влажни зони край тях, които по думите на организаторите имат голямо значение както за биоразнообразието, така и за опазването на културно-историческото ни наследство. 

Много чешми и кладенци са изграждани от хора или цели родове като дарение (хаир), за душевно спасение, избавление от беда или болест, като изкупление за извършен грях или пък при даден обет, припомня се в текстовете към изложбата и се посочва, че такъв пример е Въльовата чешма близо до скалния манастир „Св. Благовещение“ в землището на варненското село Аврен.

На откриването Ива Георгиева от фондацията сподели, че при проучванията са се натъкнали както на изоставени и пресъхнали чешми в лошо състояние, така и на много добре поддържани от местните хора. 

Повече от 80 процента от влажните зони на Земята са изчезнали през последните три века и данните сочат, че това става три пъти по-бързо от намаляването на горите. Най-често причините са замърсяване, пресушаване или промяна на селското стопанство и естественото състояние на водоема. 

Михаела Филева посвети текста на новата си песен, наречена La Música, на голямата си страст и вдъхновение – музиката, съобщават от „Монте мюзик“.

La Música е част от новия албум на певицата – „96", който тя създава с екип от международни автори на творчески лагер миналата година. Филева пише текста – на български и испански, в съавторство с Виктория Терзийска („Мастило“), музиката е на румънските изпълнители Флориън Рус, Мария Александра Флореа и Костел Доминтеану.

Режисьор на клипа е Виктор Антонов, оператор – Калоян Игнатов, хореограф – Радостина Точева, участват танцьорите от RiO Crew.

През последните месеци Михаела не спира да радва феновете си с нови проекти, а пред себе си поставя нови и нови пр

За първи път в историята замъкът Балморал, който се намира в Шотландия, отвори врати за посетители, предаде ДПА.  

Британският крал Чарлз Трети отваря вратите на двореца за обществеността. Хората могат да се запознаят отблизо с живота на кралското семейство в Хайлендс (Северошотландската планинска земя).

Посетителите могат да направят обиколка с екскурзовод на няколко стаи в замъка, където монарси от времената на кралица Виктория насам са имали възможност да си почиват сред местната шотландска атмосфера.

„Това е великолепно място, мисля, че кралят иска хората да го видят. Бяхме помолени да го подготвим и ние го направихме“, каза Джеймс Хамилтън Годард, управител в имението Балморал. „Посетителите, които имат билет, си тръгват, след като са видели ваканционния дом на кралското семейство, точно такъв, какъвто е - много уютен“, допълни той.

Чарлз

Едно от най-новите заглавия на балетната трупа на Държавна опера Бургас "Корсар" ще бъде представено в рамките на Бургаски музикални празници "Емил Чакъров" на 26 август в Летния театър, съобщават от културната институция в морския град. 

Представлението с режисьор и постановчик Галина Калчева и сценограф Иван Токаджиев ще бъде предпоследното от програмата на 17-ите поред празници "Емил Чакъров", организирани съвместно от Държавна опера Бургас и общината. 

Балетът по музика на Адолф Адам, Цезар Пуни, Лео Делиб, Рикардо Дриго, Пьотър Олденбургски, хореографията на Мариус Петипа, Жозеф Мазиле, Константин Сергеев и с либрето, дело на  Жул-Анри Верноа дьо Сен-Жорж и базирано на поемата "Корсарят" от Джордж Байрон. 

В ролите влизат солистите Даниела ТуртумановаСтоянова, примабалерина на Бургаската опера, както и Теодор Цаков, солист на балетната

По покана на охридския Център за култура "Григор Пърличев" и с подкрепата на Сдружение за култура и изкуство „Арт Вивенди” от Охрид и Българския културно-информационен център в Скопие, Северняшки ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“ от Плевен ще участва в 63-то издание на фестивала „Дни на балканската култура и изкуство“, който тази вечер ще бъде открит в Охрид с традиционната изложба с фотографии, наречена „Моменти“, а зрителите ще видят изпълнението на Ансамбъла за народни танци и песни на Северна Македония „Хоро“.

В рамките на два дни на сцената ще се представят и Танцова формация „Нова генерация” при читалище „Братство“ - Кюстендил, Фолклорно студио „Блажески“ от Скопие, фолклорните ансамбли „Бисери“ и „Пирамида“ от Охрид,  „Илинден&ld

Американската актриса Шарън Стоун каза, че хората са се възползвали от нея финансово, докато се е възстановявала от почти фатален инсулт, предаде ДПА.

През 2001 г. звездата от "Първичен инстинкт" получи инсулт, който доведе до мозъчен кръвоизлив и я принуди да се оттегли от Холивуд за седем години, докато се възстанови напълно.

"Хората се възползваха от мен през този период", каза американската актриса пред изданието "Холивуд рипортър". Стоун отбелязва, че е имала спестени 18 милиона щатски долара, но "когато погледнах банковата си сметка, всичко беше изчезнало".

"Хладилникът, телефонът - всичко беше на чужди имена... Нямах никакви пари".

Актрисата, която е на 66 години, заяви, че вместо да изпитва горчивина от преживяното след инсулта, тя предпочита да се фокусира върху положителното.

"Реших да остана в настоящето... Реших да не се придържам къ

Част от работата на организацията е да документира тези водоизточници и да ги съхранява. В текстовете се посочва още, че източниците на питейна вода - извори, кладенци, реки, езера, винаги са били от висока важност за хората и за това може да се съди по народните песни, приказки, поговорки, обичаи, записани и запазени за поколенията от етнографи като проф. Христо Вакарелски, Димитър Маринов, Иваничка Георгиева, а и от съвременни изследователи като Светла Богданова и Иван Мичев.

Варненската библиотека участва в изложбата с няколко витрини, в които има книги и документи, свързани с водата, каза на откриването главният библиотекар Кристиана Димчева. Сред тях има много снимков материал с чешми от Варнеска област, документи за водоснабдяването на града, правилници за ползване на общинска вода и обществени водоизточници. 

Отделено е специално внимание на обичая за измолване на дъжд „Пеперуда“, както и на песните, които се изпълняват на този обред. Ива Георгиева получи от екипа на библиотеката копие от брой на Варненския общински вестник, съдържащ опис на източниците на чешмяна вода в града от 1890 г. Всяка чешма има история, тя е част от културно-историческото ни наследство и тази изложба разказва за богатството, което ни дава водата и ние понякога не забелязваме, добави Димчева.  

Посетителите ще научат от изложбата защо такива места са от изключителна важност за достъпа до питейна вода на хора, добитък и диви животни от най-древни времена, събирателна точка за видове от различни местообитания и ключов фактор за поддържане на живота и видовото разнообразие. Това важи с пълна сила и за обществените чешми, особено тези извън населените места, където водата не се отвежда в канализация, а свободно се разлива и образува малки или по-големи влажни зони.

Във фотосите и видеото е обърнато голямо внимание на флората и фауната, която вирее край такива чешми и влажни зони и казва много за почвата и историята на мястото. Документирани са водни кончета, пчели, пеперуди, жаби, птици, както и растения като пурпурна детелина, водно пипериче, салеп, лен, блатия, дървесни видове като черница, круша, джанка.  

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
Филмът „Силна вода“ открива този петък, 20 септември, есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“. Вечерта в кино „Одео ...
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра. Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобрази ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 03:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Авансцена
3069
Авансцена

Изложба във варненската библиотека разказва за значението на чешмите за хората и биоразнообразието

Експозицията представя фотоси и филм, направени по време на теренно проучване във Варненска област на чешмите и малките влажни зони край тях, които по думите на организаторите имат голямо значение както за биоразнообразието, така и за опазването на културно-историческото ни наследство.На откриването Ива Георгиева от фондацията сподели, че при проучванията са се натъкнали както на изоставени и пресъхнали чешми в лошо състояние, така и на много добре поддържани от местните хора. Повече от 80 процента от влажните зони на Земята са изчезнали през последните три века и данните сочат, че това става три пъти по-бързо от намаляването на горите.

| 02 Юли 2024, 12:39 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Изложба във варненската библиотека разказва за значението на чешмите за хората и биоразнообразието
Изложба във варненската библиотека разказва за значението на чешмите за хората и биоразнообразието
Снимка © БТА

Изложба, посветена на чешмите и тяхното значение за хората и биоразнообразието, бе открита в Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна. 

Тя е създадена съвместно с Българска фондация „Биоразнообразие“, нарича се „Да ти върви по вода“ и може да се види до 15 юли.

Видинският драматичен театър поставя криминалната комедия „Убийство в първа класа“. За първи път на видинска сцена поставя пиеса актьорът и режисьор Евгени Будинов.

Действието се развива във влак, като в едно купе се срещат най-различни персонажи, каза директорът на театъра и актьор Кирил Кирилов. Един любовник е тръгнал към хижа в планината с една дама, която се оказва съпруга на кмета, който е кандидат за депутат. В същото това купе по някаква случайност попада дама с най-старата професия. В следващия момент установяват, че в купето има труп. По-късно влиза пенсиониран окръжен прокурор със съпругата си, който отива на награждаване при премиера. Така нещата се наслагват, докато в един момент съвсем ескалират, обясни Кирилов.

По думите му в пиесата може да се види докъде могат да стигнат човешките стремежи и страсти и човешкият инстинкт за самосъхранение. Героите са по

Етнографският музей на Варна отбелязва своята 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“. Тя бе представена от главния уредник Татяна Щерева пред много гости, сред които областният управител проф. Андрияна Андреева, директорите на Регионалния исторически музей Игор Лазаренко и на Регионалната библиотека Радка Калчева, представители на Държавния архив, просветни и културни институции.

Изложбата символично съдържа 50 от над 400-те образци с порцелан, които притежава музеят, каза Щерева. Те са от средата на XIX век до първата половина на ХХ век. Най-старият експонат е от 1855 г. Представлява комплект за сервиране на печено месо с две чинии и може да се види в постоянната експозиция. Той е украсен с характерните мотиви от серията „Британски птици“. В юбилейната изложба са показани сервизи за хранене, сладкиши и кафе, предмети за украса на градския дом, както и

Исторически музей - Павликени, съвместно с Община Павликени, организира шестото издание на античния фестивал "Древна балканска земя" (Terra Antiqua Balcanica).

Откриването ще бъде на 7 септември, от 10:30 ч. в античния керамичен център край Павликени, съобщи директорът на музея в общинския център Елена Христова. 

Фестивалът ще отведе публиката на пътуване към древното минало на региона чрез програма, в която специално участие ще вземе групата за исторически и антични възстановки „Първи италийски легион“ от Свищов. Реанакторите ще представят атрактивно най-добрите години от живота в римската вила край Павликени, върху която ще бъде поставен и акцентът на тазгодишното издание на събитието, каза Елена Христова.

В рамките на фестивала, керамичното производство и традиции ще бъдат възродени от майстори-грънчари. Сред тях е Захари Иванов, който ще по

Песни, вдъхновени от поезията на португалския поет Луиш Ваш де Камойш, ще изпълни певицата Лина Родригеш в рамките на първата вечер от международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец днес.

Композициите са част от последния албум на португалската изпълнителка - Fado Camões.

„Луиш Ваш де Камойш е много важен поет в нашата страна. Той е бил роден преди 500 години. Неговата поезия е наистина важна, защото в нея той разказва за емоциите си. Във фадото е същото – ние изразяваме чувствата си“, каза тя пред медии.

По думите в традиционното фадо има около 200 различни песни. „Можем обаче да променяме текста. Ако прочетем произведение на някой известен поет, можем да адаптираме песента към стиховете“, обясни Родригеш.

Певицата отбеляза, че с музиката си прави експеримент с традиционното фадо. „Най-важните инструментите във фадото са португалската

Шанхайската трупа за кунцю опера ще изнесе спектакъла "Среща сред цъфналите праскови" на 6-и юли тази година в Доходното здание в Русе. Артистите гостуват в крайдунавския град по покана на Русенския театър, съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев. 

Китайската традиционна опера кунцю възниква в град Суджоу през 14-и век. Тя е от най-старите форми на китайска опера, която се изпълнява и до днес. От нея произлизат различни разновидности, сред които и прочутата Пекинска опера. Операта кунцю е включена в списъка на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство.

Шанхайската трупа за операта кунцю е основана през 1978 година и досега е поставила близо 300 спектакъла в цял свят. Те са отличени с най-важните национални награди.

Гостуването на трупата в Русе се осъществява в сътрудничество с посолството на Китай в България във връзка със 75-годишнината от устано

Експозицията представя фотоси и филм, направени по време на теренно проучване във Варненска област на чешмите и малките влажни зони край тях, които по думите на организаторите имат голямо значение както за биоразнообразието, така и за опазването на културно-историческото ни наследство. 

Много чешми и кладенци са изграждани от хора или цели родове като дарение (хаир), за душевно спасение, избавление от беда или болест, като изкупление за извършен грях или пък при даден обет, припомня се в текстовете към изложбата и се посочва, че такъв пример е Въльовата чешма близо до скалния манастир „Св. Благовещение“ в землището на варненското село Аврен.

Михаела Филева посвети текста на новата си песен, наречена La Música, на голямата си страст и вдъхновение – музиката, съобщават от „Монте мюзик“.

La Música е част от новия албум на певицата – „96", който тя създава с екип от международни автори на творчески лагер миналата година. Филева пише текста – на български и испански, в съавторство с Виктория Терзийска („Мастило“), музиката е на румънските изпълнители Флориън Рус, Мария Александра Флореа и Костел Доминтеану.

Режисьор на клипа е Виктор Антонов, оператор – Калоян Игнатов, хореограф – Радостина Точева, участват танцьорите от RiO Crew.

През последните месеци Михаела не спира да радва феновете си с нови проекти, а пред себе си поставя нови и нови пр

За първи път в историята замъкът Балморал, който се намира в Шотландия, отвори врати за посетители, предаде ДПА.  

Британският крал Чарлз Трети отваря вратите на двореца за обществеността. Хората могат да се запознаят отблизо с живота на кралското семейство в Хайлендс (Северошотландската планинска земя).

Посетителите могат да направят обиколка с екскурзовод на няколко стаи в замъка, където монарси от времената на кралица Виктория насам са имали възможност да си почиват сред местната шотландска атмосфера.

„Това е великолепно място, мисля, че кралят иска хората да го видят. Бяхме помолени да го подготвим и ние го направихме“, каза Джеймс Хамилтън Годард, управител в имението Балморал. „Посетителите, които имат билет, си тръгват, след като са видели ваканционния дом на кралското семейство, точно такъв, какъвто е - много уютен“, допълни той.

Чарлз

Едно от най-новите заглавия на балетната трупа на Държавна опера Бургас "Корсар" ще бъде представено в рамките на Бургаски музикални празници "Емил Чакъров" на 26 август в Летния театър, съобщават от културната институция в морския град. 

Представлението с режисьор и постановчик Галина Калчева и сценограф Иван Токаджиев ще бъде предпоследното от програмата на 17-ите поред празници "Емил Чакъров", организирани съвместно от Държавна опера Бургас и общината. 

Балетът по музика на Адолф Адам, Цезар Пуни, Лео Делиб, Рикардо Дриго, Пьотър Олденбургски, хореографията на Мариус Петипа, Жозеф Мазиле, Константин Сергеев и с либрето, дело на  Жул-Анри Верноа дьо Сен-Жорж и базирано на поемата "Корсарят" от Джордж Байрон. 

В ролите влизат солистите Даниела ТуртумановаСтоянова, примабалерина на Бургаската опера, както и Теодор Цаков, солист на балетната

По покана на охридския Център за култура "Григор Пърличев" и с подкрепата на Сдружение за култура и изкуство „Арт Вивенди” от Охрид и Българския културно-информационен център в Скопие, Северняшки ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“ от Плевен ще участва в 63-то издание на фестивала „Дни на балканската култура и изкуство“, който тази вечер ще бъде открит в Охрид с традиционната изложба с фотографии, наречена „Моменти“, а зрителите ще видят изпълнението на Ансамбъла за народни танци и песни на Северна Македония „Хоро“.

В рамките на два дни на сцената ще се представят и Танцова формация „Нова генерация” при читалище „Братство“ - Кюстендил, Фолклорно студио „Блажески“ от Скопие, фолклорните ансамбли „Бисери“ и „Пирамида“ от Охрид,  „Илинден&ld

Американската актриса Шарън Стоун каза, че хората са се възползвали от нея финансово, докато се е възстановявала от почти фатален инсулт, предаде ДПА.

През 2001 г. звездата от "Първичен инстинкт" получи инсулт, който доведе до мозъчен кръвоизлив и я принуди да се оттегли от Холивуд за седем години, докато се възстанови напълно.

"Хората се възползваха от мен през този период", каза американската актриса пред изданието "Холивуд рипортър". Стоун отбелязва, че е имала спестени 18 милиона щатски долара, но "когато погледнах банковата си сметка, всичко беше изчезнало".

"Хладилникът, телефонът - всичко беше на чужди имена... Нямах никакви пари".

Актрисата, която е на 66 години, заяви, че вместо да изпитва горчивина от преживяното след инсулта, тя предпочита да се фокусира върху положителното.

"Реших да остана в настоящето... Реших да не се придържам къ

На откриването Ива Георгиева от фондацията сподели, че при проучванията са се натъкнали както на изоставени и пресъхнали чешми в лошо състояние, така и на много добре поддържани от местните хора. 

Повече от 80 процента от влажните зони на Земята са изчезнали през последните три века и данните сочат, че това става три пъти по-бързо от намаляването на горите. Най-често причините са замърсяване, пресушаване или промяна на селското стопанство и естественото състояние на водоема. 

Част от работата на организацията е да документира тези водоизточници и да ги съхранява. В текстовете се посочва още, че източниците на питейна вода - извори, кладенци, реки, езера, винаги са били от висока важност за хората и за това може да се съди по народните песни, приказки, поговорки, обичаи, записани и запазени за поколенията от етнографи като проф. Христо Вакарелски, Димитър Маринов, Иваничка Георгиева, а и от съвременни изследователи като Светла Богданова и Иван Мичев.

Варненската библиотека участва в изложбата с няколко витрини, в които има книги и документи, свързани с водата, каза на откриването главният библиотекар Кристиана Димчева. Сред тях има много снимков материал с чешми от Варнеска област, документи за водоснабдяването на града, правилници за ползване на общинска вода и обществени водоизточници. 

Отделено е специално внимание на обичая за измолване на дъжд „Пеперуда“, както и на песните, които се изпълняват на този обред. Ива Георгиева получи от екипа на библиотеката копие от брой на Варненския общински вестник, съдържащ опис на източниците на чешмяна вода в града от 1890 г. Всяка чешма има история, тя е част от културно-историческото ни наследство и тази изложба разказва за богатството, което ни дава водата и ние понякога не забелязваме, добави Димчева.  

Посетителите ще научат от изложбата защо такива места са от изключителна важност за достъпа до питейна вода на хора, добитък и диви животни от най-древни времена, събирателна точка за видове от различни местообитания и ключов фактор за поддържане на живота и видовото разнообразие. Това важи с пълна сила и за обществените чешми, особено тези извън населените места, където водата не се отвежда в канализация, а свободно се разлива и образува малки или по-големи влажни зони.

Във фотосите и видеото е обърнато голямо внимание на флората и фауната, която вирее край такива чешми и влажни зони и казва много за почвата и историята на мястото. Документирани са водни кончета, пчели, пеперуди, жаби, птици, както и растения като пурпурна детелина, водно пипериче, салеп, лен, блатия, дървесни видове като черница, круша, джанка.  

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.