NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Теодора Нишков с фотоизложба „100 запечатани от времето“
3197
Цветни аспекти

Теодора Нишков с фотоизложба „100 запечатани от времето“

Идеята на изложбата се зароди поради трудното време, в което живеем. Българинът в момента много лесно поддава на страх, на омраза, хората се разделят. Времената са малко тъжни и натъжават всеки един чувствителен творец. Всъщност, аз реших да се „хвана“ за това кой какъв е, независимо от това каква личност е, какви убеждения има

| 02 Юли 2024, 09:22 ч.
Теодора Нишков с фотоизложба „100 запечатани от времето“
Теодора Нишков с фотоизложба „100 запечатани от времето“
Снимка © Йоанна Лашкова

Идеята на изложбата се зароди поради трудното време, в което живеем. Българинът в момента много лесно поддава на страх, на омраза, хората се разделят. Времената са малко тъжни и натъжават всеки един чувствителен творец. 

Двучасов концерт изнесоха Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени“ тази вечер в амфитеатър „Аполония“ в Созопол. Събитието бе част от програмата на 40-ите празници на изкуствата „Аполония“.

Стефан Вълдобрев, Стоян Янкулов, Веселин Веселинов, Иван Лечев и Мирослав Иванов вдигнаха публиката на крака още с първите си изпълнения. 

В началото на концерта Стефан Вълдобрев обяви пред публиката, че събитието ще протече в две части. В първата ще изпълнят девет песни от новия си албум  „!Удивителни въпросителни?“, а във втората - някои от любимите песни на феновете си. 

„Знам, че повечето от вас предпочитат да чуят „По-полека“ 12 пъти тази вечер, но дайте шанс на новите песни”, призова Вълдобрев. 

В първата част прозвучаха песните „Въпроси“, „Черно-бял

Изложбата  „Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ бе официално открита в Националния етнографски музей (НЕМ) в София.  

Пътуващата експозиция, чието оригинално заглавие е „Fake (f)or Real“, е дело на куратора Йоанна Урбанек и Дома на европейската история – Брюксел.

“Изложбата, която ви представяме, е наистина любопитна. Вярвам, че скоро ще се убедите в това”, каза проф. д-р Владимир Пенчев, директор на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН), при представянето на експозицията. 

На събитието присъстваха вицепрезидентът Илияна Йотова, служебният министър на културата Найден Тодоров, председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски.

“Признавам си, това е една от най-любопитните изложби, които са се случвали напоследък в България”, каза вицепрезидентът Илияна Йотова в словото си при откриването

Световноизвестният пианист, композитор и диригент Михаил Плетньов застава на пулта пред Софийската филхармония. С него на сцената ще бъде и тромпетистът Щефан Планк, съобщават от филхармонията.

Събитието е на 16 юни в зала „България".

В програмата са включени прелюд из сюитата „От Средновековието" от Александър Глазунов, Концерт за тромпет и оркестър от Михаил Плетньов, симфония „Манфред" в си минор от Пьотър Илич Чайковски.

Михаил Плетньов е роден на 14 април 1957 година в Архангелск, в семейство на музиканти. Започва да учи пиано на 7 години при Кира Шашкина в школата за даровити деца към Казанската консерватория. На 13 години продължава обучението си в Централното музикално училище към Московската консерватория „П. И. Чайк

Танцовият състав “Луди млади” към Средно училище “Сава Доброплодни” в Шумен спечели бронзов медал на финалите на Dance World Cup в чешката столица Прага, в конкуренцията на 40 състава от 37 държави, съобщи хореографът на формацията Борис Иванов.

По думите му тридесет и двамата танцьори от „Луди млади“, на възраст от 14 до 21 години, са представили на световното първенство по танци две изпълнения – „Средногорци" и "Пирински танц". Първото е на доц. Георги Хинов, а второто е по моя хореография, отбеляза Иванов и благодари на своите възпитаници, на ръководството на училището, на настоятелството на учебното заведение и на всички, подпомогнали участието на танцьорите на „Луди млади“ на най- престижния световен форум за танци.

Борис Иванов и танцьорите от състава ще дадат пресконференция в Националния пресклуб в Шуме

Неизпълнявани досега в България произведения ще звучат в концерт за закриване на творческия сезон на Камерния оркестър „Дианополис“ в Ямбол, съобщиха от формацията. Концертът е на 16 юни в зала „Съвременност“ на Културно-информационния център „Безистен“ в града.

Творби на двама съвременни композитори ще имат своята премиера у нас – „Anima-concerto“ на руския композитор Андрей Тихомиров, както и „Три украински песни“ от украинския композитор Юрий Шевченко. Гост-диригент на концерта ще бъде Павел Златаров, а солист – Красимира Султанова (цигулка), художествен ръководител на състава.

За творбата „Anima-concerto“ авторът Андрей Тихомиров, който живее от 2017 г. в България, споделя следното: „Нарича се така, защото гласът на цигулката е гласът на човешката душа (anima), с нейната болка и радост, спомени и надежди“.

Андрей Тихомиров е роден в Санкт Петербург, завърш

Всъщност, аз реших да се „хвана“ за това кой какъв е, независимо от това каква личност е, какви убеждения има. Това са все хора, които са много силно фокусирани, не в омраза, а фокусирани върху своята работа. Това каза Теодора Нишков по повод своята фотоизложба „100 запечатани от времето“.

Фотографският цикъл „100 запечатани от времето (Строители на съвременна България)“ беше открит в понеделник вечер, в галерията на Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка 6‘‘, в присъствието на много от личностите, включени във фотографската колекция. 

По думите на авторката избраните и заснети личности са посветени в това, което правят, в своите професии, и именно за това тя започва да търси хора като тях. Художничката сподели, че по този начин успяла да докаже и сама на себе си, че България е едно хубаво място.

„Фотографията ми помогна да открия пътя към хората, което също е заложено като идея в изложените фотографии“, каза Теодора Нишков. 

„Когато снимаме, когато фотографираме някого, първо това запазва визуалната памет за него – как е изглеждал той, как е изглеждала душата му. Тези фотографии са неслучайна селекция и подбор. Тези хора, когато бъдат включени в един албум, в една колекция ще могат да бъдат видени кой какъв е. Така младите, например, ще започнат да се замислят за това какви хора изграждат съвременното ни общество. Искам да стигнем и до младите", добави тя.

Новият музей за съвременно изкуство „Брера“ в Милано ще отвори врати през есента, 52 години след като е бил замислен, предаде Асошиейтед прес. 

Той се намира в близост до миланската картинната галерия „Брера“, създадена през 1809 година. В новия музей ще се помещават над 100 произведения на съвременното изкуство, които са част от колекцията на „Брера“ и през по-голямата част от времето са били съхранявани в склад. 

Проектът е бил прекъсван много пъти. Последното забавяне е свързано с откриването на азбест и проблеми с климатичната система.

Музеят за съвременно изкуство ще бъде официално открит на 7 декември, когато ще се състои ежегодната гала премиера на оперния сезон на миланския театър „Ла Скала“.

Новият директор на „Брера“ Анджело Креспи пое поста през февруари.  Неговият предшественик, британският историк Джеймс Брадбърн, бе начело з

Британската група Editors идва в София на 29 август. Събитието от серията концерти Sofia Solid е на арена „София“, в Борисовата градина, съобщават организаторите от Fest Team.

Музикантите трябваше да гостуват миналото лято в Бургас, но концертът бе отменен по непредвидени логистични предизвикателства.

В продължение на две десетилетия, Editors проправят своя път към върховете на британския рок звук, като през това време не спират да печелят най-високите отличия, които може да постигне една банда от Острова – платинени и златни плочи, хитови сингли, номинации за Mercury и Brit награди, разпродадени турнета и репутация на една от най-добрите групи на живо. 

За международния им успех са отговорни не само емблематичният баритонов глас и завладяващото сценично присъствие на Том Смит

Плевенска филхармония и маестро Йордан Камджалов продължават за втора поредна година националното турне "Музикална магия". Солист на концертите е кларинетистът Атанас Маринов, българин, живеещ в Швейцария, подкрепен от фондация "Йордан Камджалов", съобщиха от културния институт. 

Ценителите на музиката ще чуят шедьоври от класиката и романтизма. Програмата включва произведения-бисове, част от които за първи път ще звучат в залите и летните театри по време на турнето. 

"Концепцията абсолютно отразява енергията на заглавието "Музикална магия" - изпълнява мисията на изкуството "да докосва хората", да ги вдига спонтанно на крака и да ги кара да аплодират във възторг солиста и оркестъра, водени от маестро Камджалов. Програмата е много разнообразна с произведения от Панчо Владигеров, Щраус, Паганини, Бизе, Сарасате, Брамс, Григ, Чайковски и други. Солистът Атанас

Гигантска бродерия на едно от най-големите имена в света на френското модерно изкуството е изложена в постройката „Оранжерия“ на двореца Версай край Париж, съобщава АП.

Творбата на парижката художничка Ева Жоспен е дълга над 100 метра, с обща площ от 350 квадратни метра, и се нарича Chambre de soie, или „Копринена стая“.

Родената през 1975 г. Ева е дъщеря на бившия френски министър председател Лионел Жоспен и е едно от утвърдените имена във френското модерно визуално изкуство.

Монументалната творба се разгръща като панорамна картина под каменния свод на сградата от 17-ти век. Тя представлява въображаема градина с гори, водопади и пещери.

„Никога не бих си и помислил, че ще излагам на това историческо място“, казва 49-годишната художничка, като обяснява, че пространството представлява огромна зала без никаква украса и рядко е отворено за публика. 

Нюйоркският кинофестивал представи основната програма на 62-рото си издание, в която са включени спечелилият наградата "Златна палма" в Кан "Анора" на режисьора Шон Бейкър, The Room Next Door на Педро Алмодовар и "Дахомей" на Мати Диоп, отличен на "Берлинале", предаде Асошиейтед прес.
 
Тридесет и три филма са включени в ежегодния форум, като тази година има сериозно международно участие - продукции от 24 държави, сред които 19 режисьори, които дебютират в най-престижната секция. 

Фестивалът, както вече беше обявено, ще започне на 27 септемри с прожекция на Nickel Boys на режисьора Рамел Рос. Филмът е адаптация на романа "Момчетата от "Никел" на Колсън Уайтхед, отличен с награда "Пулицър" през 2019 г. 

Алмодовар, който за 15-и път ще се включи в основната програма на фестивала в Ню Йорк, ще представи The Room Next Door с Джулиан Мур и Тилда Суинтън

Тя разказа, че й предстои да направи втора фотографска изложба, която ще е за други 108 български личности, като замисълът й е да продължи и с трето, и четвърто издание, а ако е възможно - и докрая на професионалния си път.

Сред заснетите български обществени личности има художници, философи, режисьори, политици, изследователи, журналисти, писатели, учени, министри, музиканти, професори, юристи, дизайнери и учители. „Това са все хора, които полагат достойни усилия за българското общество и са едно от богатствата в културния и обществен живот на страната", добави Теодора.

„Това е един от мащабните проекти, които се реализират в българската фотография днес. Мащабен е като пространство –  изпълва цялата галерия на ул. „Шипка 6", мащабен е и във време, защото неговият автор – Теодора Нишков, си е поставила за цел да продължи да го реализира докрая на професионалния си живот“, каза доц. Георги Лозанов – медиен експерт и директор на дирекция „“ в . Той откри изложбата.

По думите му, перспективно погледнато, направените фотографии са повече от портрети – това е един по-цялостен изследователски поглед на една своеобразна социална антропология, една социална среда, една човешка среда, която изследва чрез образите на своите представители. Доц. Лозанов отбеляза, че фотографиите са носители на средата, на която ние всички принадлежим.

„Тази среда е днешният градски човек, тук, в София, и в България, през 21-и век, с неговите проблеми, но и с неговата надежда, че принадлежи на свободния Западен свят", коментира той. Според него тези портрети са част от иконографията на съвременното развито общество. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата ...
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Национал ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 03:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Цветни аспекти
3197
Цветни аспекти

Теодора Нишков с фотоизложба „100 запечатани от времето“

Идеята на изложбата се зароди поради трудното време, в което живеем.Българинът в момента много лесно поддава на страх, на омраза, хората се разделят.

| 02 Юли 2024, 09:22 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Теодора Нишков с фотоизложба „100 запечатани от времето“
Теодора Нишков с фотоизложба „100 запечатани от времето“
Снимка © Йоанна Лашкова

Идеята на изложбата се зароди поради трудното време, в което живеем. Българинът в момента много лесно поддава на страх, на омраза, хората се разделят. Времената са малко тъжни и натъжават всеки един чувствителен творец. 

Всъщност, аз реших да се „хвана“ за това кой какъв е, независимо от това каква личност е, какви убеждения има. Това са все хора, които са много силно фокусирани, не в омраза, а фокусирани върху своята работа. Това каза Теодора Нишков по повод своята фотоизложба „100 запечатани от времето“.

Двучасов концерт изнесоха Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени“ тази вечер в амфитеатър „Аполония“ в Созопол. Събитието бе част от програмата на 40-ите празници на изкуствата „Аполония“.

Стефан Вълдобрев, Стоян Янкулов, Веселин Веселинов, Иван Лечев и Мирослав Иванов вдигнаха публиката на крака още с първите си изпълнения. 

В началото на концерта Стефан Вълдобрев обяви пред публиката, че събитието ще протече в две части. В първата ще изпълнят девет песни от новия си албум  „!Удивителни въпросителни?“, а във втората - някои от любимите песни на феновете си. 

„Знам, че повечето от вас предпочитат да чуят „По-полека“ 12 пъти тази вечер, но дайте шанс на новите песни”, призова Вълдобрев. 

В първата част прозвучаха песните „Въпроси“, „Черно-бял

Изложбата  „Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ бе официално открита в Националния етнографски музей (НЕМ) в София.  

Пътуващата експозиция, чието оригинално заглавие е „Fake (f)or Real“, е дело на куратора Йоанна Урбанек и Дома на европейската история – Брюксел.

“Изложбата, която ви представяме, е наистина любопитна. Вярвам, че скоро ще се убедите в това”, каза проф. д-р Владимир Пенчев, директор на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН), при представянето на експозицията. 

На събитието присъстваха вицепрезидентът Илияна Йотова, служебният министър на културата Найден Тодоров, председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски.

“Признавам си, това е една от най-любопитните изложби, които са се случвали напоследък в България”, каза вицепрезидентът Илияна Йотова в словото си при откриването

Световноизвестният пианист, композитор и диригент Михаил Плетньов застава на пулта пред Софийската филхармония. С него на сцената ще бъде и тромпетистът Щефан Планк, съобщават от филхармонията.

Събитието е на 16 юни в зала „България".

В програмата са включени прелюд из сюитата „От Средновековието" от Александър Глазунов, Концерт за тромпет и оркестър от Михаил Плетньов, симфония „Манфред" в си минор от Пьотър Илич Чайковски.

Михаил Плетньов е роден на 14 април 1957 година в Архангелск, в семейство на музиканти. Започва да учи пиано на 7 години при Кира Шашкина в школата за даровити деца към Казанската консерватория. На 13 години продължава обучението си в Централното музикално училище към Московската консерватория „П. И. Чайк

Танцовият състав “Луди млади” към Средно училище “Сава Доброплодни” в Шумен спечели бронзов медал на финалите на Dance World Cup в чешката столица Прага, в конкуренцията на 40 състава от 37 държави, съобщи хореографът на формацията Борис Иванов.

По думите му тридесет и двамата танцьори от „Луди млади“, на възраст от 14 до 21 години, са представили на световното първенство по танци две изпълнения – „Средногорци" и "Пирински танц". Първото е на доц. Георги Хинов, а второто е по моя хореография, отбеляза Иванов и благодари на своите възпитаници, на ръководството на училището, на настоятелството на учебното заведение и на всички, подпомогнали участието на танцьорите на „Луди млади“ на най- престижния световен форум за танци.

Борис Иванов и танцьорите от състава ще дадат пресконференция в Националния пресклуб в Шуме

Неизпълнявани досега в България произведения ще звучат в концерт за закриване на творческия сезон на Камерния оркестър „Дианополис“ в Ямбол, съобщиха от формацията. Концертът е на 16 юни в зала „Съвременност“ на Културно-информационния център „Безистен“ в града.

Творби на двама съвременни композитори ще имат своята премиера у нас – „Anima-concerto“ на руския композитор Андрей Тихомиров, както и „Три украински песни“ от украинския композитор Юрий Шевченко. Гост-диригент на концерта ще бъде Павел Златаров, а солист – Красимира Султанова (цигулка), художествен ръководител на състава.

За творбата „Anima-concerto“ авторът Андрей Тихомиров, който живее от 2017 г. в България, споделя следното: „Нарича се така, защото гласът на цигулката е гласът на човешката душа (anima), с нейната болка и радост, спомени и надежди“.

Андрей Тихомиров е роден в Санкт Петербург, завърш

Фотографският цикъл „100 запечатани от времето (Строители на съвременна България)“ беше открит в понеделник вечер, в галерията на Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка 6‘‘, в присъствието на много от личностите, включени във фотографската колекция. 

По думите на авторката избраните и заснети личности са посветени в това, което правят, в своите професии, и именно за това тя започва да търси хора като тях. Художничката сподели, че по този начин успяла да докаже и сама на себе си, че България е едно хубаво място.

Новият музей за съвременно изкуство „Брера“ в Милано ще отвори врати през есента, 52 години след като е бил замислен, предаде Асошиейтед прес. 

Той се намира в близост до миланската картинната галерия „Брера“, създадена през 1809 година. В новия музей ще се помещават над 100 произведения на съвременното изкуство, които са част от колекцията на „Брера“ и през по-голямата част от времето са били съхранявани в склад. 

Проектът е бил прекъсван много пъти. Последното забавяне е свързано с откриването на азбест и проблеми с климатичната система.

Музеят за съвременно изкуство ще бъде официално открит на 7 декември, когато ще се състои ежегодната гала премиера на оперния сезон на миланския театър „Ла Скала“.

Новият директор на „Брера“ Анджело Креспи пое поста през февруари.  Неговият предшественик, британският историк Джеймс Брадбърн, бе начело з

Британската група Editors идва в София на 29 август. Събитието от серията концерти Sofia Solid е на арена „София“, в Борисовата градина, съобщават организаторите от Fest Team.

Музикантите трябваше да гостуват миналото лято в Бургас, но концертът бе отменен по непредвидени логистични предизвикателства.

В продължение на две десетилетия, Editors проправят своя път към върховете на британския рок звук, като през това време не спират да печелят най-високите отличия, които може да постигне една банда от Острова – платинени и златни плочи, хитови сингли, номинации за Mercury и Brit награди, разпродадени турнета и репутация на една от най-добрите групи на живо. 

За международния им успех са отговорни не само емблематичният баритонов глас и завладяващото сценично присъствие на Том Смит

Плевенска филхармония и маестро Йордан Камджалов продължават за втора поредна година националното турне "Музикална магия". Солист на концертите е кларинетистът Атанас Маринов, българин, живеещ в Швейцария, подкрепен от фондация "Йордан Камджалов", съобщиха от културния институт. 

Ценителите на музиката ще чуят шедьоври от класиката и романтизма. Програмата включва произведения-бисове, част от които за първи път ще звучат в залите и летните театри по време на турнето. 

"Концепцията абсолютно отразява енергията на заглавието "Музикална магия" - изпълнява мисията на изкуството "да докосва хората", да ги вдига спонтанно на крака и да ги кара да аплодират във възторг солиста и оркестъра, водени от маестро Камджалов. Програмата е много разнообразна с произведения от Панчо Владигеров, Щраус, Паганини, Бизе, Сарасате, Брамс, Григ, Чайковски и други. Солистът Атанас

Гигантска бродерия на едно от най-големите имена в света на френското модерно изкуството е изложена в постройката „Оранжерия“ на двореца Версай край Париж, съобщава АП.

Творбата на парижката художничка Ева Жоспен е дълга над 100 метра, с обща площ от 350 квадратни метра, и се нарича Chambre de soie, или „Копринена стая“.

Родената през 1975 г. Ева е дъщеря на бившия френски министър председател Лионел Жоспен и е едно от утвърдените имена във френското модерно визуално изкуство.

Монументалната творба се разгръща като панорамна картина под каменния свод на сградата от 17-ти век. Тя представлява въображаема градина с гори, водопади и пещери.

„Никога не бих си и помислил, че ще излагам на това историческо място“, казва 49-годишната художничка, като обяснява, че пространството представлява огромна зала без никаква украса и рядко е отворено за публика. 

Нюйоркският кинофестивал представи основната програма на 62-рото си издание, в която са включени спечелилият наградата "Златна палма" в Кан "Анора" на режисьора Шон Бейкър, The Room Next Door на Педро Алмодовар и "Дахомей" на Мати Диоп, отличен на "Берлинале", предаде Асошиейтед прес.
 
Тридесет и три филма са включени в ежегодния форум, като тази година има сериозно международно участие - продукции от 24 държави, сред които 19 режисьори, които дебютират в най-престижната секция. 

Фестивалът, както вече беше обявено, ще започне на 27 септемри с прожекция на Nickel Boys на режисьора Рамел Рос. Филмът е адаптация на романа "Момчетата от "Никел" на Колсън Уайтхед, отличен с награда "Пулицър" през 2019 г. 

Алмодовар, който за 15-и път ще се включи в основната програма на фестивала в Ню Йорк, ще представи The Room Next Door с Джулиан Мур и Тилда Суинтън

„Фотографията ми помогна да открия пътя към хората, което също е заложено като идея в изложените фотографии“, каза Теодора Нишков. 

„Когато снимаме, когато фотографираме някого, първо това запазва визуалната памет за него – как е изглеждал той, как е изглеждала душата му. Тези фотографии са неслучайна селекция и подбор. Тези хора, когато бъдат включени в един албум, в една колекция ще могат да бъдат видени кой какъв е. Така младите, например, ще започнат да се замислят за това какви хора изграждат съвременното ни общество. Искам да стигнем и до младите", добави тя.

Тя разказа, че й предстои да направи втора фотографска изложба, която ще е за други 108 български личности, като замисълът й е да продължи и с трето, и четвърто издание, а ако е възможно - и докрая на професионалния си път.

Сред заснетите български обществени личности има художници, философи, режисьори, политици, изследователи, журналисти, писатели, учени, министри, музиканти, професори, юристи, дизайнери и учители. „Това са все хора, които полагат достойни усилия за българското общество и са едно от богатствата в културния и обществен живот на страната", добави Теодора.

„Това е един от мащабните проекти, които се реализират в българската фотография днес. Мащабен е като пространство –  изпълва цялата галерия на ул. „Шипка 6", мащабен е и във време, защото неговият автор – Теодора Нишков, си е поставила за цел да продължи да го реализира докрая на професионалния си живот“, каза доц. Георги Лозанов – медиен експерт и директор на дирекция „“ в . Той откри изложбата.

По думите му, перспективно погледнато, направените фотографии са повече от портрети – това е един по-цялостен изследователски поглед на една своеобразна социална антропология, една социална среда, една човешка среда, която изследва чрез образите на своите представители. Доц. Лозанов отбеляза, че фотографиите са носители на средата, на която ние всички принадлежим.

„Тази среда е днешният градски човек, тук, в София, и в България, през 21-и век, с неговите проблеми, но и с неговата надежда, че принадлежи на свободния Западен свят", коментира той. Според него тези портрети са част от иконографията на съвременното развито общество. 

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.