NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Калейдоскоп „Театър 199“ поставя един от финалистите в конкурса за съвременна драматургия „Славка Славова“
2933
Калейдоскоп

„Театър 199“ поставя един от финалистите в конкурса за съвременна драматургия „Славка Славова“

На 3 юли в „Театър 199“ е премиерата на „Шишарки“ от Екатерина Георгиева, съобщават от театъра. През 2022 година пиесата бе един от финалистите в седмото издание на конкурса за съвременна българска драматургия „Славка Славова“. Стела, сестра Рони и техните партньори Алекс и Асен се събират в семейната вила по случай трийсетгодишния юбилей на Рони. Четиримата са били заедно за последен път преди две години, когато съдбата завинаги преобръща живота им

| 01 Юли 2024, 09:04 ч.
„Театър 199“ поставя един от финалистите в конкурса за съвременна драматургия „Славка Славова“
„Театър 199“ поставя един от финалистите в конкурса за съвременна драматургия „Славка Славова“
Снимка © „Театър 199“ / Иван Дончев

На 3 юли в „Театър 199“ е премиерата на „Шишарки“ от Екатерина Георгиева, съобщават от театъра.

Британската група "Кошийн" отпразнува четвърт век на сцената с участие във фестивала "Метроном" в Прага, Чехия, съобщи "Ческе новини". 

Музикантите предложиха на публиката в изложбения център "Виставище" брейкбийт ритми, техно и дръмендбейс. 

"Кошийн" започват кариерата си през 1999 г. в Бристол. Сред големите им хитове са Hungry, Wasting My Time и All in My Head.

Петъчната програма на фестивала „Метроном“ продължава с участието на носителите на награда БРИТ за изгряващи звезди през миналата година - момичешката група "Ласт динър парти". Сред най-очакваните участници на фестивала е германското дуо "Милки ченс", което има милиони последователи в Спотифай. Фестивалът продължава до събота.

Миналогодишното издание на "Метроном Прага" събра 22 хил. души в рамките на три дни. 

Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) реши да не включва Лумбини - родното място на Буда в Непал, което привлича поклонници, в списъка си на застрашените обекти на културното наследство, предаде Асошиейтед прес. 

Вместо това ЮНЕСКО реши да даде на властите в Непал повече време, за да помогнат за възстановяването на известните градини и храм, които са в окаяно състояние.

Според будистката традиция Лумбини е родното място на Буда и през 1997 г. ЮНЕСКО го включи в списъка на световното културно наследство.

Експерти на организацията препоръчаха то да бъде включено в списъка на застрашените обекти, посочвайки влошаването на негови "ключови характеристики" и "тревожно състояние на опазване". 

Басанта Махарджан, непалски експерт по обекта и будизма, каза, че Непал "напълно е пренебрегнал" предишните предложения и предупреждени

И тази година старозагорци и гости на града ще могат да гледат лятно кино под звездите с любими български филми. Това съобщават на официалната страница на местната администрация. В рамките на два дни, 12 и 13 юли, те ще могат да видят на голям екран на Античен форумен комплекс „Августа Траяна“ лентите „Пулсът на танца“, която беше представена през февруари т.г. по кината, и „Голата истина за група Жигули“ на режисьора Виктор Божинов.

През юни зрителите имаха възможността да изберат кои два филма да вземат участие в лятно кино под звездите. Инициативата на община Стара Загора се състоя два пъти през лятото на 2023 година. Представени бяха филмите "В сърцето на машината", "Игра на доверие", "Привличане" и "Диви и щастливи", а в Града на липите гостуваха актьорите Александър Сано и Луиза Григорова - Макариев. 

Постановката „Крадецът на праскови“ по едноименната повест на Емилиян Станев представя в Радомир Музикално-драматичен театър (МДТ) "Константин Кисимов“ - Велико Търново, съобщават от читалище "Напредък 1895 г." в Радомир.

Героите на едноименната повест на Емилиян Станев ще оживеят на театралната сцена на 18 септември, точно шейсет години след създаването на едноименния филм на Въло Радев. 

В ролята на Елисавета и нейния съпруг ще се превъплътят актьорите Полина Петкова и Веселин Калановски. Персонажът на сръбския военнопленик ще бъде изигран от Борис Атанасов, а на ординареца - от Детелин Кандев. В актьорския състав на представлението са още Стефка Златкова и Стефан Методиев.

Спектакълът "Крадецът на праскови" е по драматизация и режисура на Бойко Илиев. Музиката е дело на Петър Атанасчев, а сценографията и костюмите е на Никол

Нов филм от поредицата „Властелинът на пръстените“ е планиран да излезе в киносалоните през 2026 година. Тази новина зарадва както почитателите на трилогията, така и самите участници във филма. Анди Съркис, който изигра Ам-гъл не само се завръща като съществото, което е покварено от Пръстена, но и ще бъде режисьор на новата лента. 

„Да, безценно. Дойде време отново да се впуснем в непознатото с моите скъпи приятели, необикновените и несравними пазители на Средната земя Питър, Фран и Филипа. С Майк и Пам, както и с екипа на „Уорнър Брос“ и нашето филмово семейство в Нова Зеландия. Всичко това е твърде вкусно,“ написа той в изявление. 

Питър Джаксън, режисьорът на предишните две трилогии по произведенията на Дж. Р. Р. Толкин, „Властелинът на пръстените“ и „Хобит“, ще бъде продуцент на новия филм с работно заглавие „Ловът на Ам-гъл“. 

Факт е, че „Влас

През 2022 година пиесата бе един от финалистите в седмото издание на конкурса за съвременна българска драматургия „Славка Славова“.

Стела, сестра Рони и техните партньори Алекс и Асен се събират в семейната вила по случай трийсетгодишния юбилей на Рони. Четиримата са били заедно за последен път преди две години, когато съдбата завинаги преобръща живота им. Сега те се опитват отново да намерят път един към друг, но се появяват, сякаш заедно с аромата на шишарки от заобикалящата ги гора, неподозирани тайни от миналото, неочаквани истини за настоящето и трудни въпроси занапред.

Може ли човек да бъде безпощадно искрен с онези, които обича? Способен ли е да изрече онова, което е най-трудно за изричане? Какво се случва с премълчаното и колко премълчаност може да се трупа, преди да отекне истината като мълния сред борове? Това са част от въпросите, които представлението поставя.

„Шишарки” е пиеса за онези изпитания, които връхлитат без предупреждение и оставят след себе си дълбока следа. Пиеса за отложените разговори и родената от това самота, която парадоксално можеш да изпиташ само до най-близките си хора. И не на последно място – пиеса за инстинкта да оцеляваш, за силата да устояваш“, разказват от екипа на спектакъла.

Постановката е на Лиза Шопова. Сценографията е на Красимир Вълканов, музиката – на Петя Диманова. Участват Асен Мутафчиев, Виттория Николова, Костадинка Аратлъкова, Петър Дочев.

Художествената галерия в Смолян представи изложба на пловдивския художник Димитър Киров. Тя бе открита днес от  Красимир Линков – изкуствовед, и директор на Пловдивската градска художествена галерия.

„Организираме изложбата в навечерието на 90-годишнината на Димитър Киров. Неин куратор е Петър Пиронков“, каза директорът на галерията Иван Пеев.

„Представянето на творчеството на пловдивския художник е част от поредицата на Художествената галерия в Смолян, с която представя едно поколение пловдивски творци, които оставят осезателна, силна, представителна страна на българското изкуство през втората половина на 20 век и началото на 21 век. Няма как да си представим българското изкуство, ако пренебрегнем тези имена. Те са водещите и представителните за това какво представлява българското изобразително изкуство по това време“, каза Красимир Линков. Той допълни, че тази и

"Пеперудени сънища" е заглавието на поредната изложба на художничката Дора Куршумова, която е подредена в сливенската галерия "Седем". Тя е номер 66 в творческия й път, тематична е, както повечето нейни изложби.

Картините са 28, като в десет от тях има определени сюжети, разказа авторката. В останалите има капани за сънища, някакви пеперудни фантазии, гора на пеперудите и пеперудени острови, посочи тя. Част от картините са били започнати на пленер в котленското село Медвен и според Куршумова имат по-различна енергия. В сюжетите им са включени дървета и приказни истории.

Повечето картини са рисувани с техниката "батик с акрилни бои".

Изложбата ще остане в галерията до 18 септември.

Новата директорка на Фестивала на американското кино в Довил, Франция, обяви, че френско-ливанският тромпетист Ибрахим Маалуф вече не е член на журито, поради „неразположение в екипа“, свързано с вълната #АзСъщо (#MeToo), предаде АФП.

В интервю за френския вестник „Трибюн диманш“ директорката Од Eсбер съобщи, че е „взела трудното решение да отстрани Ибрахим Маалуф от журито“ и поясни:

„Присъствието на Ибрахим Маалуф ставаше все по-проблематично за гладкото и спокойно протичане на фестивала, който празнува своята 50-годишнина, който е и моето първо издание, и който искам да ръководя с яснота и прозрачност“. Отстраняването на Маалуф се случва по-малко от две седмици преди началото на фестивала, планиран да се проведе от 6 до 15 септември.

Преди няколко години Ибрахим Маалуф беше обвинен в сексуално посегателство сре

Крис Пайн се присъедини към актьорския състав на филма "Отвличането на Арабела" (Il rapimento di Arabella) в първата си роля на италиански език, съобщават "Варайъти" и "Холивуд рипортър. 

Написан и режисиран от изгряващата италианска режисьорка Каролина Кавали като продължение на нейния пълнометражен дебют "Аманда", филмът "Отвличането на Арабела" е представен като "драмедия", разказваща историята на млада жена, която е убедена, че е грешна версия на самата себе си.

Бенедета Поркароли, която участва в "Аманда", отново си партнира с Кавали, този път в ролята на Холи - млада неудачница, която се чувства неудобно в собственото си тяло. Убедена, че е погрешна версия на самата себе си, тя променя мнението си след случайна среща със 7-годишно момиче. 

Снимките за филма се очаква да започнат  тази седмица в Северна Италия. 

Крис Пайн, който

Предстоят финалните концерти за 2024 г. от националното турне „Музикална магия“ на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов.

Солист на концертите е кларинетистът Атанас Маринов, световнопризнат със своята виртуозност и подкрепен от фондация „Йордан Камджалов”, съобщават от Плевенската филхармония.

Ценителите на музиката ще могат да чуят шедьоври от класиката и романтизма тази вечер в Зрителната зала на Община Ямбол, а на 12 септември – в залата на Общинския театър в Кюстендил.

Програмата, както споделя маестро Камджалов, е с произведения, част от които за първи път прозвучаха у нас на сцените от турнето „Музикална магия”. Включва творби на Щраус, Паганини, Бизе, Сарасате, Брамс, Григ, Чайковски и др. Програмата е завладяваща за почитателите на класическата музика, пълна с виртуозни каденци и незабравими мелоди

Екатерина Георгиева е родена през 1989 г. в Бургас. Средното си образование получава в бургаската немска езикова гимназия „Йохан Волфганг Гьоте”. Завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2013 г. в класа на проф. Ивайло Христов. От 2015 до 2017 година е част от трупата на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“, Варна. От 2017 г. до сега е част от трупата на Сатиричния театър „Алеко Константинов“. 

Първата пиеса – Testdrive (2016), е избрана за участие на фестивала „Панаир на младите“ (2016), провеждан в Младежкия театър „Николай Бинев”. Следва пиесата „Късметлията с ръждивия револвер” (2019), премиерата на която е 2021 г. в „Нов театър НДК“. Третата сценична творба „Свободно падане” (2022) става част от българската  селекция на европейската мрежа за съвременна драматургия Eurodram и е реализирана в рамките на фестивала ProText (2022).

През 2021 година участва в ателие за драматургично писане с ментор Георги Тенев. По-късно работи с неговия екип по създаването на сценария за телевизионния сериен филм „С река на сърцето”, излъчван по „Нова телевизия“.  

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Неизвестна досега ранна творба на Моцарт е открита в Германия
Неизвестно досега кратко произведение, приписвано на Моцарт и вероятно написано от австрийския композитор в младостта му, е открито в Лайпциг, Германия, съобщиха изследователи, цит ...
В Елена приключват събитията от инициативата „7 дни, 7 изкуства“
В Елена приключват събитията от инициативата „7 дни, 7 изкуства“, съобщиха от общинската администрация. Събитията са част от културния календар на общината, а мястото ...
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“
Изложбата "България и мозайките" гостува в Попово. Експозицията е подредена в галерия „Кирил Майски“ на Историческия музей в града, съобщи директорът на културната инст ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Калейдоскоп
2933
Калейдоскоп

„Театър 199“ поставя един от финалистите в конкурса за съвременна драматургия „Славка Славова“

На 3 юли в „Театър 199“ е премиерата на „Шишарки“ от Екатерина Георгиева, съобщават от театъра.През 2022 година пиесата бе един от финалистите в седмото издание на конкурса за съвременна българска драматургия „Славка Славова“.

| 01 Юли 2024, 09:04 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
„Театър 199“ поставя един от финалистите в конкурса за съвременна драматургия „Славка Славова“
„Театър 199“ поставя един от финалистите в конкурса за съвременна драматургия „Славка Славова“
Снимка © „Театър 199“ / Иван Дончев

На 3 юли в „Театър 199“ е премиерата на „Шишарки“ от Екатерина Георгиева, съобщават от театъра.

През 2022 година пиесата бе един от финалистите в седмото издание на конкурса за съвременна българска драматургия „Славка Славова“.

Британската група "Кошийн" отпразнува четвърт век на сцената с участие във фестивала "Метроном" в Прага, Чехия, съобщи "Ческе новини". 

Музикантите предложиха на публиката в изложбения център "Виставище" брейкбийт ритми, техно и дръмендбейс. 

"Кошийн" започват кариерата си през 1999 г. в Бристол. Сред големите им хитове са Hungry, Wasting My Time и All in My Head.

Петъчната програма на фестивала „Метроном“ продължава с участието на носителите на награда БРИТ за изгряващи звезди през миналата година - момичешката група "Ласт динър парти". Сред най-очакваните участници на фестивала е германското дуо "Милки ченс", което има милиони последователи в Спотифай. Фестивалът продължава до събота.

Миналогодишното издание на "Метроном Прага" събра 22 хил. души в рамките на три дни. 

Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) реши да не включва Лумбини - родното място на Буда в Непал, което привлича поклонници, в списъка си на застрашените обекти на културното наследство, предаде Асошиейтед прес. 

Вместо това ЮНЕСКО реши да даде на властите в Непал повече време, за да помогнат за възстановяването на известните градини и храм, които са в окаяно състояние.

Според будистката традиция Лумбини е родното място на Буда и през 1997 г. ЮНЕСКО го включи в списъка на световното културно наследство.

Експерти на организацията препоръчаха то да бъде включено в списъка на застрашените обекти, посочвайки влошаването на негови "ключови характеристики" и "тревожно състояние на опазване". 

Басанта Махарджан, непалски експерт по обекта и будизма, каза, че Непал "напълно е пренебрегнал" предишните предложения и предупреждени

И тази година старозагорци и гости на града ще могат да гледат лятно кино под звездите с любими български филми. Това съобщават на официалната страница на местната администрация. В рамките на два дни, 12 и 13 юли, те ще могат да видят на голям екран на Античен форумен комплекс „Августа Траяна“ лентите „Пулсът на танца“, която беше представена през февруари т.г. по кината, и „Голата истина за група Жигули“ на режисьора Виктор Божинов.

През юни зрителите имаха възможността да изберат кои два филма да вземат участие в лятно кино под звездите. Инициативата на община Стара Загора се състоя два пъти през лятото на 2023 година. Представени бяха филмите "В сърцето на машината", "Игра на доверие", "Привличане" и "Диви и щастливи", а в Града на липите гостуваха актьорите Александър Сано и Луиза Григорова - Макариев. 

Постановката „Крадецът на праскови“ по едноименната повест на Емилиян Станев представя в Радомир Музикално-драматичен театър (МДТ) "Константин Кисимов“ - Велико Търново, съобщават от читалище "Напредък 1895 г." в Радомир.

Героите на едноименната повест на Емилиян Станев ще оживеят на театралната сцена на 18 септември, точно шейсет години след създаването на едноименния филм на Въло Радев. 

В ролята на Елисавета и нейния съпруг ще се превъплътят актьорите Полина Петкова и Веселин Калановски. Персонажът на сръбския военнопленик ще бъде изигран от Борис Атанасов, а на ординареца - от Детелин Кандев. В актьорския състав на представлението са още Стефка Златкова и Стефан Методиев.

Спектакълът "Крадецът на праскови" е по драматизация и режисура на Бойко Илиев. Музиката е дело на Петър Атанасчев, а сценографията и костюмите е на Никол

Нов филм от поредицата „Властелинът на пръстените“ е планиран да излезе в киносалоните през 2026 година. Тази новина зарадва както почитателите на трилогията, така и самите участници във филма. Анди Съркис, който изигра Ам-гъл не само се завръща като съществото, което е покварено от Пръстена, но и ще бъде режисьор на новата лента. 

„Да, безценно. Дойде време отново да се впуснем в непознатото с моите скъпи приятели, необикновените и несравними пазители на Средната земя Питър, Фран и Филипа. С Майк и Пам, както и с екипа на „Уорнър Брос“ и нашето филмово семейство в Нова Зеландия. Всичко това е твърде вкусно,“ написа той в изявление. 

Питър Джаксън, режисьорът на предишните две трилогии по произведенията на Дж. Р. Р. Толкин, „Властелинът на пръстените“ и „Хобит“, ще бъде продуцент на новия филм с работно заглавие „Ловът на Ам-гъл“. 

Факт е, че „Влас

Стела, сестра Рони и техните партньори Алекс и Асен се събират в семейната вила по случай трийсетгодишния юбилей на Рони. Четиримата са били заедно за последен път преди две години, когато съдбата завинаги преобръща живота им. Сега те се опитват отново да намерят път един към друг, но се появяват, сякаш заедно с аромата на шишарки от заобикалящата ги гора, неподозирани тайни от миналото, неочаквани истини за настоящето и трудни въпроси занапред.

Може ли човек да бъде безпощадно искрен с онези, които обича? Способен ли е да изрече онова, което е най-трудно за изричане? Какво се случва с премълчаното и колко премълчаност може да се трупа, преди да отекне истината като мълния сред борове? Това са част от въпросите, които представлението поставя.

Художествената галерия в Смолян представи изложба на пловдивския художник Димитър Киров. Тя бе открита днес от  Красимир Линков – изкуствовед, и директор на Пловдивската градска художествена галерия.

„Организираме изложбата в навечерието на 90-годишнината на Димитър Киров. Неин куратор е Петър Пиронков“, каза директорът на галерията Иван Пеев.

„Представянето на творчеството на пловдивския художник е част от поредицата на Художествената галерия в Смолян, с която представя едно поколение пловдивски творци, които оставят осезателна, силна, представителна страна на българското изкуство през втората половина на 20 век и началото на 21 век. Няма как да си представим българското изкуство, ако пренебрегнем тези имена. Те са водещите и представителните за това какво представлява българското изобразително изкуство по това време“, каза Красимир Линков. Той допълни, че тази и

"Пеперудени сънища" е заглавието на поредната изложба на художничката Дора Куршумова, която е подредена в сливенската галерия "Седем". Тя е номер 66 в творческия й път, тематична е, както повечето нейни изложби.

Картините са 28, като в десет от тях има определени сюжети, разказа авторката. В останалите има капани за сънища, някакви пеперудни фантазии, гора на пеперудите и пеперудени острови, посочи тя. Част от картините са били започнати на пленер в котленското село Медвен и според Куршумова имат по-различна енергия. В сюжетите им са включени дървета и приказни истории.

Повечето картини са рисувани с техниката "батик с акрилни бои".

Изложбата ще остане в галерията до 18 септември.

Новата директорка на Фестивала на американското кино в Довил, Франция, обяви, че френско-ливанският тромпетист Ибрахим Маалуф вече не е член на журито, поради „неразположение в екипа“, свързано с вълната #АзСъщо (#MeToo), предаде АФП.

В интервю за френския вестник „Трибюн диманш“ директорката Од Eсбер съобщи, че е „взела трудното решение да отстрани Ибрахим Маалуф от журито“ и поясни:

„Присъствието на Ибрахим Маалуф ставаше все по-проблематично за гладкото и спокойно протичане на фестивала, който празнува своята 50-годишнина, който е и моето първо издание, и който искам да ръководя с яснота и прозрачност“. Отстраняването на Маалуф се случва по-малко от две седмици преди началото на фестивала, планиран да се проведе от 6 до 15 септември.

Преди няколко години Ибрахим Маалуф беше обвинен в сексуално посегателство сре

Крис Пайн се присъедини към актьорския състав на филма "Отвличането на Арабела" (Il rapimento di Arabella) в първата си роля на италиански език, съобщават "Варайъти" и "Холивуд рипортър. 

Написан и режисиран от изгряващата италианска режисьорка Каролина Кавали като продължение на нейния пълнометражен дебют "Аманда", филмът "Отвличането на Арабела" е представен като "драмедия", разказваща историята на млада жена, която е убедена, че е грешна версия на самата себе си.

Бенедета Поркароли, която участва в "Аманда", отново си партнира с Кавали, този път в ролята на Холи - млада неудачница, която се чувства неудобно в собственото си тяло. Убедена, че е погрешна версия на самата себе си, тя променя мнението си след случайна среща със 7-годишно момиче. 

Снимките за филма се очаква да започнат  тази седмица в Северна Италия. 

Крис Пайн, който

Предстоят финалните концерти за 2024 г. от националното турне „Музикална магия“ на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов.

Солист на концертите е кларинетистът Атанас Маринов, световнопризнат със своята виртуозност и подкрепен от фондация „Йордан Камджалов”, съобщават от Плевенската филхармония.

Ценителите на музиката ще могат да чуят шедьоври от класиката и романтизма тази вечер в Зрителната зала на Община Ямбол, а на 12 септември – в залата на Общинския театър в Кюстендил.

Програмата, както споделя маестро Камджалов, е с произведения, част от които за първи път прозвучаха у нас на сцените от турнето „Музикална магия”. Включва творби на Щраус, Паганини, Бизе, Сарасате, Брамс, Григ, Чайковски и др. Програмата е завладяваща за почитателите на класическата музика, пълна с виртуозни каденци и незабравими мелоди

„Шишарки” е пиеса за онези изпитания, които връхлитат без предупреждение и оставят след себе си дълбока следа. Пиеса за отложените разговори и родената от това самота, която парадоксално можеш да изпиташ само до най-близките си хора. И не на последно място – пиеса за инстинкта да оцеляваш, за силата да устояваш“, разказват от екипа на спектакъла.

Постановката е на Лиза Шопова. Сценографията е на Красимир Вълканов, музиката – на Петя Диманова. Участват Асен Мутафчиев, Виттория Николова, Костадинка Аратлъкова, Петър Дочев.

Екатерина Георгиева е родена през 1989 г. в Бургас. Средното си образование получава в бургаската немска езикова гимназия „Йохан Волфганг Гьоте”. Завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2013 г. в класа на проф. Ивайло Христов. От 2015 до 2017 година е част от трупата на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“, Варна. От 2017 г. до сега е част от трупата на Сатиричния театър „Алеко Константинов“. 

Първата пиеса – Testdrive (2016), е избрана за участие на фестивала „Панаир на младите“ (2016), провеждан в Младежкия театър „Николай Бинев”. Следва пиесата „Късметлията с ръждивия револвер” (2019), премиерата на която е 2021 г. в „Нов театър НДК“. Третата сценична творба „Свободно падане” (2022) става част от българската  селекция на европейската мрежа за съвременна драматургия Eurodram и е реализирана в рамките на фестивала ProText (2022).

През 2021 година участва в ателие за драматургично писане с ментор Георги Тенев. По-късно работи с неговия екип по създаването на сценария за телевизионния сериен филм „С река на сърцето”, излъчван по „Нова телевизия“.  

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Неизвестна досега ранна творба на Моцарт е открита в Германия
В Елена приключват събитията от инициативата „7 дни, 7 изкуства“
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.