NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Започва второто издание на Международния балетен конкурс „Сара-Нора Прима“ в Бургас
3427
Калейдоскоп

Започва второто издание на Международния балетен конкурс „Сара-Нора Прима“ в Бургас

Започва второто издание на Международния балетен конкурс „Сара-Нора Прима“ в Бургас, на името на примабалерината и дългогодишен директор на балетната трупа на Софийската опера и балет Сара-Нора Кръстева, съобщиха организаторите. Състезанието се организира от Международна балетна асоциация „Сара-Нора Прима“ и Държавна опера – Бургас, с подкрепата на Община Бургас и Министерството на културата. От днес до 5 юли в Бургаската държавна опера ще се провеждат конкурсните вечери с начало от 18:00 ч. Очаква се да пристигнат около 140 млади балетисти от няколко континента

| 01 Юли 2024, 08:00 ч.
Започва второто издание на Международния балетен конкурс „Сара-Нора Прима“ в Бургас
Започва второто издание на Международния балетен конкурс „Сара-Нора Прима“ в Бургас
Снимка © Христо Стефанов / Пресфото, Архив

Започва второто издание на Международния балетен конкурс „Сара-Нора Прима“ в Бургас, на името на примабалерината и дългогодишен директор на балетната трупа на Софийската опера и балет Сара-Нора Кръстева, съобщиха организаторите. Състезанието се организира от Международна балетна асоциация „Сара-Нора Прима“ и Държавна опера – Бургас, с подкрепата на Община Бургас и Министерството на културата.

Първият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ приключи с церемония по награждаване и гала-концерт на лауреатите и носителите на награди на сцената на Дома на културата „Борис Христов“, съобщиха от Община Пловдив. 

Сред гостите на събитието бяха заместник-министърът на културата Амелия Гешева, заместник-кметът по култура, археология и туризъм на община Пловдив Пламен Панов, доц. д-р Нина Найденова - директор „Творческа дейност“ на Държавна опера - Пловдив, Нели Попова - Коева - директор на НУМТИ „Добрин Петков“, родители, участници и граждани.

В клавирната надпревара се включиха млади пианисти на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част за участниците бяха организирани и майсторски класове, водени от членовете на журито начело с проф. Людмил Ангелов - Константин Добройков, Антони Дончев, Николай Желязков и Вики Алмазиду. В чест

Кметът на Силистра Александър Сабанов подарява на жителите на общината представление на комедията на Иван Вазов „Вестникар ли?“ от репертоара на местния Драматично-куклен театър. Това съобщиха от администрацията с публикация във Фейсбук.

Представлението е насрочено за 9 юли, когато се навършват 174 години от рождението на Патриарха на българската литература.

„Вестникар ли?“ е опит за заклеймяване на жълтата преса и вероятно поради своята все по-отчетлива актуалност е сред най-поставяните у нас. 

„Това произведение на Вазов, писано през 1900 г., е изумително съвременно и звучи напълно актуално и днес. Езикът е леко архаичен, но много пластичен и чист. Ако не е той, историята може да мине за съвременна. Явно и в началото на миналия век жълтата преса е била напаст, както и в днешно време. Историята се поднася с хумор и леко намигане към днешния ден“, каза реж

Античните бижута, задигнати от музея "Грюнес Гевьолбе" в Дрезден при грандиозен обир преди близо пет години, бяха изложени отново в германския град, предаде ДПА.

Ценности са показани нереставрирани -  в състоянието, в което бяха открити през декември 2022 г.

"Щастливи сме и изключително благодарни. Днес е прекрасен ден за нас", каза Михаел Кречмер, премиер на провинция Саксония, откривайки отново изложбата.

Марион Акерман, ръководител на Дрезденските държавни художествени колекции, определи деня като "особено красив момент".

Бижутата са изложени под специално осветление във витрина заедно с оцелелите при обира скъпоценности. По-внимателно вглеждане обаче разкрива повреди по тях.

"В момента приемаме, че всички части могат да бъдат възстановени", каза Акерман. "Предстои да бъдат привлечени международни експерти, но понастоящем бижут

Фотографската изложба на Йордан Симеонов „Портрет на София“ ще бъде открита в Музея на фотографията в Казанлък на 11 юни. Това съобщиха от културния институт. 

Авторът е роден в столицата. Завършил е Техникум по полиграфия и фотография, след което учи да следвам „Начална училищна педагогика“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. От 1996 година работи като фоторепортер във „Континент“. 

Първите си стъпки в професията прави като студент на страниците на „Аз-Буки“. По късно следва и Художествена фотография в Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов“. Щатен фоторепортер на вестник „24 часа“ е от 1999 година, а по време на работата си в Пресгрупата е имал възможността да премине през тригодишен курс по фотожурналистика на фондация World Press Photo.

„В тази професия останах благодарение на Шаварш Артин, който беше заб

Хиляди електрически проводници, клавиши, микрочипове и компютърни компоненти създават инсталацията на Елиас Симе на тазгодишното издание на Венецианското биенале на изкуствата. 

ДА ВЪЗСТАНОВИМ ВРЪЗКАТА С ОКОЛНАТА СРЕДА

Елиас Симе е роден в Етиопия през 1968 г. Той е мултидисциплинарен художник, известен най-вече с мащабните си релефи, изработени от рециклирана потребителска електроника. Симе е мотивиран от желанието да възстановим и преразгледаме връзката си с околната среда, разказват от Grimm Gallery. По думите им авторът използва техники за сплитане и наслояване, за да създаде огромни мозайки, съставени от клавиатури, вериги, кабели и всякакъв вид електронни отпадъци, внесени в родната му страна. Тези материали се доставят от най-големия пазар на открито в Африка, разположен в етиопската столица Адис Абеба, отбелязват още от галерията. 

От днес до 5 юли в Бургаската държавна опера ще се провеждат конкурсните вечери с начало от 18:00 ч. Очаква се да пристигнат около 140 млади балетисти от няколко континента. Галаконцертът ще бъде на 6 юли, от 19:00 ч.

Успоредно с конкурса като съпътстващо събитие отново ще бъде организирана и академия "Сара-Нора Мастър", която ще продължи от 1 до 9 юли и ще включва майсторски класове и подготовка по репертоар и съвременни техники. 

Тази година в състава на журито отново са поканени големи имена от световната балетна сцена, посочиха организаторите. Сред тях са примабалерината Ана Павлович, художествен директор на балета на Народния театър в Белград, Айшем Сюнал Савашкърт, административен и артистичен директор на Държавна опера Истанбул и директор на балета, д-р Сон-Хи Джанг, член на борда на Корейския национален балет от 10 години, Леонард Яковина, доскоро директор на балета в Хърватския национален театър в Загреб и настоящ съветник на министъра на културата и медиите в Хърватия, и Огулджан Борова, ръководител в Танцовата академия "Джофри", официално училище към Joffrey Ballet в Чикаго. 

Председател отново ще бъде Сара-Нора Кръстева, а заедно с нея от българска страна участниците ще оценяват примабалерината и художествен директор на балета на Националната опера и балет Марта Петкова, премиер солистът Никола Христов Хаджитанев, проф. д-р Мария (Маша) Илиева, както и Силвия Томова, артистичен директор на балета в Държавна опера - Стара Загора. 

Наградният фонд на второто издание на конкурса ще бъде в размер от 40 000 лева, каза съоснователката Сара-Нора Кръстева по-рано тази година. Тя допълни, че са обновени и допълнителните отличия под формата на гастроли и договори с различни балетни институции от цял свят. 

Българи спечелиха медали на световния шампионат по сценични изкуства в Рим.

Елмира Маринова-Elma участва в шампионата и влиза в X-Factor – Италия, а Симеон Славеев от „Гласът на България“ стана абсолютен шампион, разказват от Directo Agency.

Общо 40 български таланти са в италианската столица, за да се състезават с представители от цял свят. Кастингът в България бе през април в София и на него се явиха над 400 кандидати. Международно жури селектира талантите, които сега представят страната ни с индивидуални и дуетни изпълнения.  

Още в първите дни на своето представяне, български участници донесоха награди за България. Тимъти Атков вече е със златен медал в дисциплината „Актьорско майсторство“, а Джовани Ганчев, Грейс Аткова и Ивайла Николова

Поради големия интерес към изложбата „Дечко Узунов. Съзидания.125 години от рождението на художника“ ще удължим експозицията до 9 октомври включително.

Това обявиха от екипа на Софийската градска художествена галерия (СГХГ).

Експозицията съдържа над 90 произведения в жанровете портрет, натюрморт, пейзаж и композиция (фигурална и абстрактна). По изложбата са работили кураторите Аделина Филева, Пламен В. Петров и Рамона Димова, както и сътрудниците Николета Гологанова-Петрова и Наташа Ноева. Реставратори на произведенията са Илинка Чергарова, Милан Михайлович и Светлана Христова.

На откриването на експозицията в Софийската градска художествена галерия бе валидирано пощенско-филателно издание на тема „125 години от рождението на Дечко Узунов“. То е в тираж от 5000 броя, с номинална стойност 1,35 лева и специален пощенски печат. Художни

Новият творчески сезон на Драматично-кукления театър (ДКТ) "Васил Друмев" започна с премиера на "Земята е  плоска" по драматургия на израелския драматург Ханох Левин, съобщи директорът на шуменския театър Илия Виделинов. Режисьор на спектакъла е Благой Бойчев, има двама гост-актьори - Ованес Торосян и Ивайло Драгиев, съобщи той.

Виделинов съобщи, че на 17 септември предстои втората премиера за сезона, на документалния спектакъл "Няма" на режисьора Неда Соколовска. Той припомни, че работата по вербатим спектакъла е започнала с уъркшоп по тема "Без вода", по време на фестивала "Друмеви театрални празници" през месец май. "Това са реални документални, записани случки, които отразяват ситуацията в града и в по-глобален мащаб, напомнят колко е ценна водата. Надявам се да успеем да обърнем внимание към този наболял проблем", каза още директорът на шуменския театър.

През

Кино панорамата "Дечко Узунов: живи свидетелства", посветена на майстора на българската живопис, ще се състои в Художествената галерия в Казанлък от 30 август до 1 септември.

Това съобщават от културния институт на официалната си фейсбук страница.

Инициативата е организирана съвместно със Софийска градска художествена галерия и е част от програмата на Празниците в Долината на тракийските царе и от инициативите по повод честването на 125-ата годишнина от рождението на твореца. 

Зрителите ще имат възможност да се потопят в спомените за Дечко Узунов на проф. Аксиния Джурова, проф. Валентин Старчев, проф. Григорий Григоров, Елза Гоева, Иван Б. Иванов, Марин Добрев, Мария Стефанова. Те са общували пряко с Дечко Узунов, а във видео интервютата с тях оживяват интересни факти и случки от неговия живот, от студентските им трепети в Академията, от работата им по няк

Български и чуждестранни изпълнители ще се включат в тазгодишното издание на "ДжазАрт фест" пред Тракийската гробница в Казанлък, съобщиха от пресцентъра на местната администрация. Концертите ще бъдат на пети, шести и седми септември. 

На откриването на фестивала на сцената ще се качи фюжън формацията „Four of a kind”, а през втората вечер публиката ще има възможност да чуе изпълнения от новия авторски албум на група “Александър Леков квинтет”, озаглавен “Пътуване”, както и изпълнения на квартет "Стийв Хамилтън". 

Концертът в последната вечер от фестивала ще се състои в две части и ще бъде посветен на стотната годишнина от основаването на фабриката за струнни инструменти "Кремона". В първата част на вечерта местни китаристи ще представят продукцията на фабриката. Сред тях са Камелия Господинова, Петко Славов и други. Във вт

Припомняме, че в навечерието на конкурса "Сара-Нора Прима" на сцената на Държавна опера - Бургас беше представен балетният спектакъл "Дон Кихот". В главните роли на Китри и Базил бяха Кристина Чочанова и Симеон Атанасов, който е носител на първа награда от конкурса през миналата година.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Неизвестна досега ранна творба на Моцарт е открита в Германия
Неизвестно досега кратко произведение, приписвано на Моцарт и вероятно написано от австрийския композитор в младостта му, е открито в Лайпциг, Германия, съобщиха изследователи, цит ...
В Елена приключват събитията от инициативата „7 дни, 7 изкуства“
В Елена приключват събитията от инициативата „7 дни, 7 изкуства“, съобщиха от общинската администрация. Събитията са част от културния календар на общината, а мястото ...
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“
Изложбата "България и мозайките" гостува в Попово. Експозицията е подредена в галерия „Кирил Майски“ на Историческия музей в града, съобщи директорът на културната инст ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Калейдоскоп
3427
Калейдоскоп

Започва второто издание на Международния балетен конкурс „Сара-Нора Прима“ в Бургас

Започва второто издание на Международния балетен конкурс „Сара-Нора Прима“ в Бургас, на името на примабалерината и дългогодишен директор на балетната трупа на Софийската опера и балет Сара-Нора Кръстева, съобщиха организаторите.Състезанието се организира от Международна балетна асоциация „Сара-Нора Прима“ и Държавна опера – Бургас, с подкрепата на Община Бургас и Министерството на културата.

| 01 Юли 2024, 08:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Започва второто издание на Международния балетен конкурс „Сара-Нора Прима“ в Бургас
Започва второто издание на Международния балетен конкурс „Сара-Нора Прима“ в Бургас
Снимка © Христо Стефанов / Пресфото, Архив

Започва второто издание на Международния балетен конкурс „Сара-Нора Прима“ в Бургас, на името на примабалерината и дългогодишен директор на балетната трупа на Софийската опера и балет Сара-Нора Кръстева, съобщиха организаторите. Състезанието се организира от Международна балетна асоциация „Сара-Нора Прима“ и Държавна опера – Бургас, с подкрепата на Община Бургас и Министерството на културата.

От днес до 5 юли в Бургаската държавна опера ще се провеждат конкурсните вечери с начало от 18:00 ч. Очаква се да пристигнат около 140 млади балетисти от няколко континента. Галаконцертът ще бъде на 6 юли, от 19:00 ч.

Първият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ приключи с церемония по награждаване и гала-концерт на лауреатите и носителите на награди на сцената на Дома на културата „Борис Христов“, съобщиха от Община Пловдив. 

Сред гостите на събитието бяха заместник-министърът на културата Амелия Гешева, заместник-кметът по култура, археология и туризъм на община Пловдив Пламен Панов, доц. д-р Нина Найденова - директор „Творческа дейност“ на Държавна опера - Пловдив, Нели Попова - Коева - директор на НУМТИ „Добрин Петков“, родители, участници и граждани.

В клавирната надпревара се включиха млади пианисти на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част за участниците бяха организирани и майсторски класове, водени от членовете на журито начело с проф. Людмил Ангелов - Константин Добройков, Антони Дончев, Николай Желязков и Вики Алмазиду. В чест

Кметът на Силистра Александър Сабанов подарява на жителите на общината представление на комедията на Иван Вазов „Вестникар ли?“ от репертоара на местния Драматично-куклен театър. Това съобщиха от администрацията с публикация във Фейсбук.

Представлението е насрочено за 9 юли, когато се навършват 174 години от рождението на Патриарха на българската литература.

„Вестникар ли?“ е опит за заклеймяване на жълтата преса и вероятно поради своята все по-отчетлива актуалност е сред най-поставяните у нас. 

„Това произведение на Вазов, писано през 1900 г., е изумително съвременно и звучи напълно актуално и днес. Езикът е леко архаичен, но много пластичен и чист. Ако не е той, историята може да мине за съвременна. Явно и в началото на миналия век жълтата преса е била напаст, както и в днешно време. Историята се поднася с хумор и леко намигане към днешния ден“, каза реж

Античните бижута, задигнати от музея "Грюнес Гевьолбе" в Дрезден при грандиозен обир преди близо пет години, бяха изложени отново в германския град, предаде ДПА.

Ценности са показани нереставрирани -  в състоянието, в което бяха открити през декември 2022 г.

"Щастливи сме и изключително благодарни. Днес е прекрасен ден за нас", каза Михаел Кречмер, премиер на провинция Саксония, откривайки отново изложбата.

Марион Акерман, ръководител на Дрезденските държавни художествени колекции, определи деня като "особено красив момент".

Бижутата са изложени под специално осветление във витрина заедно с оцелелите при обира скъпоценности. По-внимателно вглеждане обаче разкрива повреди по тях.

"В момента приемаме, че всички части могат да бъдат възстановени", каза Акерман. "Предстои да бъдат привлечени международни експерти, но понастоящем бижут

Фотографската изложба на Йордан Симеонов „Портрет на София“ ще бъде открита в Музея на фотографията в Казанлък на 11 юни. Това съобщиха от културния институт. 

Авторът е роден в столицата. Завършил е Техникум по полиграфия и фотография, след което учи да следвам „Начална училищна педагогика“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. От 1996 година работи като фоторепортер във „Континент“. 

Първите си стъпки в професията прави като студент на страниците на „Аз-Буки“. По късно следва и Художествена фотография в Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов“. Щатен фоторепортер на вестник „24 часа“ е от 1999 година, а по време на работата си в Пресгрупата е имал възможността да премине през тригодишен курс по фотожурналистика на фондация World Press Photo.

„В тази професия останах благодарение на Шаварш Артин, който беше заб

Хиляди електрически проводници, клавиши, микрочипове и компютърни компоненти създават инсталацията на Елиас Симе на тазгодишното издание на Венецианското биенале на изкуствата. 

ДА ВЪЗСТАНОВИМ ВРЪЗКАТА С ОКОЛНАТА СРЕДА

Елиас Симе е роден в Етиопия през 1968 г. Той е мултидисциплинарен художник, известен най-вече с мащабните си релефи, изработени от рециклирана потребителска електроника. Симе е мотивиран от желанието да възстановим и преразгледаме връзката си с околната среда, разказват от Grimm Gallery. По думите им авторът използва техники за сплитане и наслояване, за да създаде огромни мозайки, съставени от клавиатури, вериги, кабели и всякакъв вид електронни отпадъци, внесени в родната му страна. Тези материали се доставят от най-големия пазар на открито в Африка, разположен в етиопската столица Адис Абеба, отбелязват още от галерията. 

Успоредно с конкурса като съпътстващо събитие отново ще бъде организирана и академия "Сара-Нора Мастър", която ще продължи от 1 до 9 юли и ще включва майсторски класове и подготовка по репертоар и съвременни техники. 

Тази година в състава на журито отново са поканени големи имена от световната балетна сцена, посочиха организаторите. Сред тях са примабалерината Ана Павлович, художествен директор на балета на Народния театър в Белград, Айшем Сюнал Савашкърт, административен и артистичен директор на Държавна опера Истанбул и директор на балета, д-р Сон-Хи Джанг, член на борда на Корейския национален балет от 10 години, Леонард Яковина, доскоро директор на балета в Хърватския национален театър в Загреб и настоящ съветник на министъра на културата и медиите в Хърватия, и Огулджан Борова, ръководител в Танцовата академия "Джофри", официално училище към Joffrey Ballet в Чикаго. 

Българи спечелиха медали на световния шампионат по сценични изкуства в Рим.

Елмира Маринова-Elma участва в шампионата и влиза в X-Factor – Италия, а Симеон Славеев от „Гласът на България“ стана абсолютен шампион, разказват от Directo Agency.

Общо 40 български таланти са в италианската столица, за да се състезават с представители от цял свят. Кастингът в България бе през април в София и на него се явиха над 400 кандидати. Международно жури селектира талантите, които сега представят страната ни с индивидуални и дуетни изпълнения.  

Още в първите дни на своето представяне, български участници донесоха награди за България. Тимъти Атков вече е със златен медал в дисциплината „Актьорско майсторство“, а Джовани Ганчев, Грейс Аткова и Ивайла Николова

Поради големия интерес към изложбата „Дечко Узунов. Съзидания.125 години от рождението на художника“ ще удължим експозицията до 9 октомври включително.

Това обявиха от екипа на Софийската градска художествена галерия (СГХГ).

Експозицията съдържа над 90 произведения в жанровете портрет, натюрморт, пейзаж и композиция (фигурална и абстрактна). По изложбата са работили кураторите Аделина Филева, Пламен В. Петров и Рамона Димова, както и сътрудниците Николета Гологанова-Петрова и Наташа Ноева. Реставратори на произведенията са Илинка Чергарова, Милан Михайлович и Светлана Христова.

На откриването на експозицията в Софийската градска художествена галерия бе валидирано пощенско-филателно издание на тема „125 години от рождението на Дечко Узунов“. То е в тираж от 5000 броя, с номинална стойност 1,35 лева и специален пощенски печат. Художни

Новият творчески сезон на Драматично-кукления театър (ДКТ) "Васил Друмев" започна с премиера на "Земята е  плоска" по драматургия на израелския драматург Ханох Левин, съобщи директорът на шуменския театър Илия Виделинов. Режисьор на спектакъла е Благой Бойчев, има двама гост-актьори - Ованес Торосян и Ивайло Драгиев, съобщи той.

Виделинов съобщи, че на 17 септември предстои втората премиера за сезона, на документалния спектакъл "Няма" на режисьора Неда Соколовска. Той припомни, че работата по вербатим спектакъла е започнала с уъркшоп по тема "Без вода", по време на фестивала "Друмеви театрални празници" през месец май. "Това са реални документални, записани случки, които отразяват ситуацията в града и в по-глобален мащаб, напомнят колко е ценна водата. Надявам се да успеем да обърнем внимание към този наболял проблем", каза още директорът на шуменския театър.

През

Кино панорамата "Дечко Узунов: живи свидетелства", посветена на майстора на българската живопис, ще се състои в Художествената галерия в Казанлък от 30 август до 1 септември.

Това съобщават от културния институт на официалната си фейсбук страница.

Инициативата е организирана съвместно със Софийска градска художествена галерия и е част от програмата на Празниците в Долината на тракийските царе и от инициативите по повод честването на 125-ата годишнина от рождението на твореца. 

Зрителите ще имат възможност да се потопят в спомените за Дечко Узунов на проф. Аксиния Джурова, проф. Валентин Старчев, проф. Григорий Григоров, Елза Гоева, Иван Б. Иванов, Марин Добрев, Мария Стефанова. Те са общували пряко с Дечко Узунов, а във видео интервютата с тях оживяват интересни факти и случки от неговия живот, от студентските им трепети в Академията, от работата им по няк

Български и чуждестранни изпълнители ще се включат в тазгодишното издание на "ДжазАрт фест" пред Тракийската гробница в Казанлък, съобщиха от пресцентъра на местната администрация. Концертите ще бъдат на пети, шести и седми септември. 

На откриването на фестивала на сцената ще се качи фюжън формацията „Four of a kind”, а през втората вечер публиката ще има възможност да чуе изпълнения от новия авторски албум на група “Александър Леков квинтет”, озаглавен “Пътуване”, както и изпълнения на квартет "Стийв Хамилтън". 

Концертът в последната вечер от фестивала ще се състои в две части и ще бъде посветен на стотната годишнина от основаването на фабриката за струнни инструменти "Кремона". В първата част на вечерта местни китаристи ще представят продукцията на фабриката. Сред тях са Камелия Господинова, Петко Славов и други. Във вт

Председател отново ще бъде Сара-Нора Кръстева, а заедно с нея от българска страна участниците ще оценяват примабалерината и художествен директор на балета на Националната опера и балет Марта Петкова, премиер солистът Никола Христов Хаджитанев, проф. д-р Мария (Маша) Илиева, както и Силвия Томова, артистичен директор на балета в Държавна опера - Стара Загора. 

Наградният фонд на второто издание на конкурса ще бъде в размер от 40 000 лева, каза съоснователката Сара-Нора Кръстева по-рано тази година. Тя допълни, че са обновени и допълнителните отличия под формата на гастроли и договори с различни балетни институции от цял свят. 

Припомняме, че в навечерието на конкурса "Сара-Нора Прима" на сцената на Държавна опера - Бургас беше представен балетният спектакъл "Дон Кихот". В главните роли на Китри и Базил бяха Кристина Чочанова и Симеон Атанасов, който е носител на първа награда от конкурса през миналата година.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Неизвестна досега ранна творба на Моцарт е открита в Германия
В Елена приключват събитията от инициативата „7 дни, 7 изкуства“
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.