NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Венецуела участва във Венецианското биенале на изкуството с проект от сто алуминиеви тръби
4430
Цветни аспекти

Венецуела участва във Венецианското биенале на изкуството с проект от сто алуминиеви тръби

„Опит за участие“ е заглавието на инсталация на Хувенал Равело, с която Венецуела се представя на тазгодишното биенале на изкуството във Венеция. Проектът е съставен от 100 алуминиеви тръби с дължина 2 метра, ширина 4 метра и дълбочина 1 метър, боядисани хроматично. Според куратора на проекта Едгар Ернесто Гонзалес от тази обиколка всеки посетител ще изпита радостта от себеизразяването и ще бъде увлечен от емоциите и усещанията, които творбата събужда. СТИЛЪТ НА ХУВАНЕЛ РАВЕЛО „Изобилието и прецизността на работата на Хувенал Равело се характеризират с две концептуални основи, върху които той работи неуморно през последните десетилетия

| 30 Юни 2024, 10:47 ч.
Венецуела участва във Венецианското биенале на изкуството с проект от сто алуминиеви тръби
Венецуела участва във Венецианското биенале на изкуството с проект от сто алуминиеви тръби
Снимка © DFA

„Опит за участие“ е заглавието на инсталация на Хувенал Равело, с която Венецуела се представя на тазгодишното биенале на изкуството във Венеция. Проектът е съставен от 100 алуминиеви тръби с дължина 2 метра, ширина 4 метра и дълбочина 1 метър, боядисани хроматично.

До 20 юли се приемат заявки на художници от страната и чужбина за участие в дванадесетото издание на Международното биенале на малките форми, което се провежда в Плевен. Това се посочва в статута на творческия форум, публикуван на официалната страница във фейсбук на Художествена галерия "Илия Бешков" в Плевен.

Кандидатстването за участие е чрез изпращане на цифрови репродукции на творби от желаещите автори. Одобрените от тях ще бъдат уведомени до 10 август, след което трябва да изпратят творбите си до галерията.

Селектираните творби ще бъдат представени в изложба при откриване на биеналето на 25 октомври. Тогава ще бъдат обявени и отличените автори в категориите живопис, графика, скулптура, както и за млад автор (до 35 години). От номинираните се определят носителите на останалите отличия: Голяма награда на Община Плевен, която дава право на носителя й да подреди самос

Режисьорът Станислав Тодоров-Роги е новият председател на „Филмаутор“ след двата мандата на колегата му Виктор Божинов

Поради ограничения в броя на мандатите във вътрешните правила, на общо събрание на дружеството е  избран нов управителен съвет (УС), съобщават от „Филмаутор“.

В УС са Антон Бакарски – оператор, Ваня Николова – сценарист, Георги Чолаков – оператор, Иван Тонев – оператор, Иглика Трифонова – режисьор, Нели Димитрова – сценарист, Станислав Тодоров-Роги – режисьор, и „Гала филм“ ООД  с представител Галина Тонева от продуцентската квота.

„Бих искал да променя отношението към авторските права в България. Нека ползвателите да не считат авторските права за алчност, а творците да не се чувстват неудобно да поискат заплащане при ползване на техните права. Когато се създават

Общо 45 финалисти са допуснати до втори тур на Международния балетен конкурс „Сара-Нора Прима“. 

Второто издание на единствения в момента конкурс за професионалисти в страната е в Държавна опера – Бургас, която е партньор и домакин на проявата. е медиен партньор на събитието.

Веднага след края на последната вечер от първия тур се проведе заседание на международното жури, каза примабалерината и основател на конкурса Сара-Нора Кръстева. До втори тур са допуснати 45 от тях, получили най-висок бал от оценителната комисия. На следващия етап от състезанието преминават по 15 артисти от всяка възрастова група, допълни тя. Тъй като в най-малката възрастова група участниците са петима, разпределихме останалите позиции между Група Б и С, посочи Кръстева.

В последната състезателна вечер ще бъдат избрани лауреатите. Това ще стане ясно в петък, на 5 юли, уточни примаба

Музеят „Мария Калас“ в Атина, в сътрудничество с Консерваторията, организира в гръцката столица безплатни концерти по пълнолуние през юли и август, съобщи в. „Катимерини“.

Концертите ще се проведат на 21 юли от 20:00 ч. до 23:00 ч. и на 19 август от 19:00 ч. до 23:00 ч.

Студенти от Консерваторията ще изпълнят арии и дуети от репертоара на Калас на фона на гледка към Акропола, с възможност за купуване на аперитиви и разглеждане на изложби на голямата гръцка дива.

Входът в свободен, но местата са ограничени. За повече информация може да се разгледа сайтът на музея: mariacallasmuseum.gr.

Първи български хор (ПБХ) "Янко Мустаков" с диригент Веселина Митева, пианист Елена Колева и хормайстор Корнелия Чекелева представи Свищов на дванадесетия Международен фестивал "Фестивални дни в Истрия", който се състоя в Пула, Хърватия в дните от 25 до 30 август. Това съобщиха от свищовското читалище.

Свищовските хористи впечатлиха както публиката, така и други участници във фестивала, сред които са групи от Испания, Полша, Естония, Словакия, посочиха от читалището. 

Гласовитият ни хор представи богата програма от български фолклор на многобройната публика, а всяко изпълнение бе приветствано от бурни овации, които дълго кънтяха по тесните улички на вековния град, съобщи хористът Дария Първанова. За своето участие хористите бяха наградени със сертификат и почетен плакет от организаторите на фестивала, посочи тя.

Припомняме, че в края на месец май ПБХ "Янко

Според куратора на проекта Едгар Ернесто Гонзалес от тази обиколка всеки посетител ще изпита радостта от себеизразяването и ще бъде увлечен от емоциите и усещанията, които творбата събужда.

СТИЛЪТ НА ХУВАНЕЛ РАВЕЛО

„Изобилието и прецизността на работата на Хувенал Равело се характеризират с две концептуални основи, върху които той работи неуморно през последните десетилетия. От една страна, фрагментацията на светлината и цвета, от друга - активното участие на зрителя. Неговите най-научни изследвания са подхранвани от кинетичното изкуство, като за отправна точка са откритите за падането на светлината от Исак Нютон и дъгата, как посоката на светлината и движението определят интерпретацията на произведението в ретината на зрителя. Оптичният ефект, генериран от вертикалната линия, металните елементи и малките огледала, изисква движение на зрителя за постигане на цялостен пластичен израз“, пише сайтът Villa del Arte.

Според Хувенал Равело „пространството, заето от творбата, и пространството, заето от зрителя, вече не се различават. По този начин се установява финото взаимодействие между илюзорното пространство и реалното пространство, между илюзорното движение и реалното движение“.

Хувенал Равело е роден през 1932 година. През 70-те години се премества в Париж, където движения като оптично изкуство (оп-арт), геометрична абстракция и кинетизъм са във възход, припомня изданието. „Историческият контекст и близкото му приятелство с Карлос Руис Диес (1923-2019) утвърждават работата му, представяйки негови творби на различни биеналета, конкурси и музеи във Франция, Съединените щати и Венецуела. „Равело продължава да работи от по-социална гледна точка, създавайки градски стенописи в различни градове, което прави работата му постоянно развиващо се изследване“, отбелязват от екипа на изданието.

Капанският ансамбъл подготвя изцяло обновена програма за Коледния концерт, съобщи директорът на ансамбъла Светослав Стойчев. Артистите от Капанския ансамбъл и приятелите им от паралелките в Средното училище по хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ – Варна проведоха тридневни съвместни репетиции в залите на Общинския културен център в Разград. Репетициите са част от подготовката на обновената програма на ансамбъла, която заедно ще представят на Коледния концерт на 19 декември, отбеляза Стойчев.

„Постановката на проекта „Еркечки игри“ е на хореографа доц. Георги Гаров - преподавател в Югозападния университет „Неофит Рилски” – Благоевград. Ансамбловото произведение е създадено специално за Капанския ансамбъл и Академичния танцов театър на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ с ръководит

Днес се навършват 100 години от рождението на големия български актьор Нейчо Попов. Той е от Бургас. През 1953 г. завършва актьорско майсторство в Държавното висше театрално училище при Кръстьо П. Мирски.

Започва професионалната си кариера на сцената на Държавния музикален театър „Стефан Македонски”, където участва в оперите „Хубавата Елена”, „Златната долина”. От 1963 до 1965 г. специализира режисура в „Дойче театър“, в Германия. Той е един от основателите на днешния Сатиричен театър „Алеко Константинов”.

През 2007 г. Мария Грубешлиева, негова доведена дъщеря, издава сборник със спомени за него, озаглавен „Клоун на Бога, изпратен на земята”. „Нейчо ме отгледа. Макар, че не ми е баща, аз го обичах безумно”, казва тя. „На мене той в много тежки моменти ми помага. И когато съм била студе

Авторът на песни, текстописец и продуцент Глен Балард ще бъде почетен със звезда на холивудската Алея на славата, съобщи сайтът на популярната атракция.

Звездата на Балард ще бъде 2784-ата на прочутата алея в Холивуд. 

На церемонията по откриването й на 11 юли ще присъстват изпълнителките от групата "Уилсън Филипс" и певецът и актьор Роджър Барт. 

Балард ще бъде почетен в категорията за звукозапис. 

"Холивудската търговска камара е горда да удостои автора на песни и продуцент Глен Балард със звезда на Алеята на славата. Неговият изключителен талант е оставил огромна следа в музикалната индустрия", казва продуцентката на церемониите Ана Мартинес.

Балард е носител на шест награди "Грами" и е един от най-успешните продуценти и автори на популярна музика, чиито записи са продадени в повече от сто и петдесет милиона копия по целия свят. Пре

Ние не правим нещо ново – напротив, ние връщаме духа на това, което е било в центъра на стара София преди 1944 година, но е забравено. Това каза Мартина Стефанова, която е сред организаторите на фестивала „Квартал“.

Първото издание е през 2016 година в София и е организиран от фондация „Дома арт“, със съдействието на „Дом на киното“. Оттогава досега той се провежда винаги около Деня на София, който се отбелязва на 17 септември. Целта му е да покаже и припомни тази част от историята на София, която, според Мартина Стефанова, е считана за емблематична по отношение на културното, архитектурно и занаятчийско развитие в така наречения идеален център на града, обхващащ карето между четирите булеварда „Княз Александър Дондуков“, „Княгиня Мария-Луиза“, „Сливница“ и „Васил Левски“.

Деветото издание се открива на 13 септември и продължава три дни. Мартина Стефанова разказа , че

Във Варна започна третото издание на Q-Jazz festival. Концертите се провеждат в местността Карантината в квартал „Аспарухово“ до 13 юли. Във всяка от трите вечери се представят по два състава с авторска музика. 

„Събира ни единствено любовта ни и уважението към джаза на младите. Фестивалът е в подкрепа на рибарите от рибарско селище „Карантината“ и оцеляването на това място. Варна няма да е същата без него“, каза на откриването Дарин Сотиров от Школа „Дедал“, които са организатори на форума. Той изтъкна, че тази година осемдесет процента от издръжката на фестивала е покрита от дарения, което според него е явление в България. „Смятаме, че културата е плод на хората и те трябва да я поддържат“, посочи Сотиров и допълни, че ако всеки отделя по пет лева на месец за независима култура, на сцената във Варна ще свирят много известни групи и форумът ще се развива. Той припомни, ч

ПРОЕКТЪТ ЗА БИЕНАЛЕТО

Инсталацията „Опит за участие“ се фокусира на двуизмерно ниво върху изследването на светлината, цвета и формата в измерение на оптичните илюзии. В това пространство той „фрагментира“ и деконструира хроматичния спектър чрез последователност, обработена с различни средства, за да покани зрителя да размишлява и да взаимодейства с визуалните ефекти, отбелязват на сайта на Венецианското биенале. Според екипа на форума, проектът интегрира разнообразните изследвания на художника върху светлината, съществена част от неговата художествена мисъл и визуален език.

Освен основния проект, инсталацията включва голям стенопис с размери 2,40 на 27 метра пред павилиона, а в в по-малката стая в сградата се прожектира дигиталната творба на майстора Хувенал Равело „Фрагментация на светлината и цвета през новото хилядолетие“.

„Изложбата използва нови средства и технологии, за да създаде потапящо, активно и сетивно изживяване, като обединява някои от концепциите на художника - ефектът на двойната експозиция, оптична нестабилност, фрагментирана светлина, среда на цветна активност, светлина и цвят през новото хилядолетие. Три произведения на изкуството, които комуникират между аналогията на изкуството-участие, кинетичната среда и дигиталното изкуство. Това е среща с физическото преживяване на светлината и цвета чрез динамични взаимодействия“, казват още те.

Павилионът на Венецуела се намира във Венецианските градини и ще остане отворен до края на 60-ото издание на форума на 24 ноември. Както информирахме, тазгодишното издание на биеналето бе официално открито на 20 април. Негов главен куратор е Адриано Педроза, а темата е „Чужденци навсякъде“. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата ...
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Национал ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 04:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Цветни аспекти
4430
Цветни аспекти

Венецуела участва във Венецианското биенале на изкуството с проект от сто алуминиеви тръби

„Опит за участие“ е заглавието на инсталация на Хувенал Равело, с която Венецуела се представя на тазгодишното биенале на изкуството във Венеция.Проектът е съставен от 100 алуминиеви тръби с дължина 2 метра, ширина 4 метра и дълбочина 1 метър, боядисани хроматично.

| 30 Юни 2024, 10:47 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Венецуела участва във Венецианското биенале на изкуството с проект от сто алуминиеви тръби
Венецуела участва във Венецианското биенале на изкуството с проект от сто алуминиеви тръби
Снимка © DFA

„Опит за участие“ е заглавието на инсталация на Хувенал Равело, с която Венецуела се представя на тазгодишното биенале на изкуството във Венеция. Проектът е съставен от 100 алуминиеви тръби с дължина 2 метра, ширина 4 метра и дълбочина 1 метър, боядисани хроматично.

Според куратора на проекта Едгар Ернесто Гонзалес от тази обиколка всеки посетител ще изпита радостта от себеизразяването и ще бъде увлечен от емоциите и усещанията, които творбата събужда.

До 20 юли се приемат заявки на художници от страната и чужбина за участие в дванадесетото издание на Международното биенале на малките форми, което се провежда в Плевен. Това се посочва в статута на творческия форум, публикуван на официалната страница във фейсбук на Художествена галерия "Илия Бешков" в Плевен.

Кандидатстването за участие е чрез изпращане на цифрови репродукции на творби от желаещите автори. Одобрените от тях ще бъдат уведомени до 10 август, след което трябва да изпратят творбите си до галерията.

Селектираните творби ще бъдат представени в изложба при откриване на биеналето на 25 октомври. Тогава ще бъдат обявени и отличените автори в категориите живопис, графика, скулптура, както и за млад автор (до 35 години). От номинираните се определят носителите на останалите отличия: Голяма награда на Община Плевен, която дава право на носителя й да подреди самос

Режисьорът Станислав Тодоров-Роги е новият председател на „Филмаутор“ след двата мандата на колегата му Виктор Божинов

Поради ограничения в броя на мандатите във вътрешните правила, на общо събрание на дружеството е  избран нов управителен съвет (УС), съобщават от „Филмаутор“.

В УС са Антон Бакарски – оператор, Ваня Николова – сценарист, Георги Чолаков – оператор, Иван Тонев – оператор, Иглика Трифонова – режисьор, Нели Димитрова – сценарист, Станислав Тодоров-Роги – режисьор, и „Гала филм“ ООД  с представител Галина Тонева от продуцентската квота.

„Бих искал да променя отношението към авторските права в България. Нека ползвателите да не считат авторските права за алчност, а творците да не се чувстват неудобно да поискат заплащане при ползване на техните права. Когато се създават

Общо 45 финалисти са допуснати до втори тур на Международния балетен конкурс „Сара-Нора Прима“. 

Второто издание на единствения в момента конкурс за професионалисти в страната е в Държавна опера – Бургас, която е партньор и домакин на проявата. е медиен партньор на събитието.

Веднага след края на последната вечер от първия тур се проведе заседание на международното жури, каза примабалерината и основател на конкурса Сара-Нора Кръстева. До втори тур са допуснати 45 от тях, получили най-висок бал от оценителната комисия. На следващия етап от състезанието преминават по 15 артисти от всяка възрастова група, допълни тя. Тъй като в най-малката възрастова група участниците са петима, разпределихме останалите позиции между Група Б и С, посочи Кръстева.

В последната състезателна вечер ще бъдат избрани лауреатите. Това ще стане ясно в петък, на 5 юли, уточни примаба

Музеят „Мария Калас“ в Атина, в сътрудничество с Консерваторията, организира в гръцката столица безплатни концерти по пълнолуние през юли и август, съобщи в. „Катимерини“.

Концертите ще се проведат на 21 юли от 20:00 ч. до 23:00 ч. и на 19 август от 19:00 ч. до 23:00 ч.

Студенти от Консерваторията ще изпълнят арии и дуети от репертоара на Калас на фона на гледка към Акропола, с възможност за купуване на аперитиви и разглеждане на изложби на голямата гръцка дива.

Входът в свободен, но местата са ограничени. За повече информация може да се разгледа сайтът на музея: mariacallasmuseum.gr.

Първи български хор (ПБХ) "Янко Мустаков" с диригент Веселина Митева, пианист Елена Колева и хормайстор Корнелия Чекелева представи Свищов на дванадесетия Международен фестивал "Фестивални дни в Истрия", който се състоя в Пула, Хърватия в дните от 25 до 30 август. Това съобщиха от свищовското читалище.

Свищовските хористи впечатлиха както публиката, така и други участници във фестивала, сред които са групи от Испания, Полша, Естония, Словакия, посочиха от читалището. 

Гласовитият ни хор представи богата програма от български фолклор на многобройната публика, а всяко изпълнение бе приветствано от бурни овации, които дълго кънтяха по тесните улички на вековния град, съобщи хористът Дария Първанова. За своето участие хористите бяха наградени със сертификат и почетен плакет от организаторите на фестивала, посочи тя.

Припомняме, че в края на месец май ПБХ "Янко

СТИЛЪТ НА ХУВАНЕЛ РАВЕЛО

„Изобилието и прецизността на работата на Хувенал Равело се характеризират с две концептуални основи, върху които той работи неуморно през последните десетилетия. От една страна, фрагментацията на светлината и цвета, от друга - активното участие на зрителя. Неговите най-научни изследвания са подхранвани от кинетичното изкуство, като за отправна точка са откритите за падането на светлината от Исак Нютон и дъгата, как посоката на светлината и движението определят интерпретацията на произведението в ретината на зрителя. Оптичният ефект, генериран от вертикалната линия, металните елементи и малките огледала, изисква движение на зрителя за постигане на цялостен пластичен израз“, пише сайтът Villa del Arte.

Капанският ансамбъл подготвя изцяло обновена програма за Коледния концерт, съобщи директорът на ансамбъла Светослав Стойчев. Артистите от Капанския ансамбъл и приятелите им от паралелките в Средното училище по хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ – Варна проведоха тридневни съвместни репетиции в залите на Общинския културен център в Разград. Репетициите са част от подготовката на обновената програма на ансамбъла, която заедно ще представят на Коледния концерт на 19 декември, отбеляза Стойчев.

„Постановката на проекта „Еркечки игри“ е на хореографа доц. Георги Гаров - преподавател в Югозападния университет „Неофит Рилски” – Благоевград. Ансамбловото произведение е създадено специално за Капанския ансамбъл и Академичния танцов театър на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ с ръководит

Днес се навършват 100 години от рождението на големия български актьор Нейчо Попов. Той е от Бургас. През 1953 г. завършва актьорско майсторство в Държавното висше театрално училище при Кръстьо П. Мирски.

Започва професионалната си кариера на сцената на Държавния музикален театър „Стефан Македонски”, където участва в оперите „Хубавата Елена”, „Златната долина”. От 1963 до 1965 г. специализира режисура в „Дойче театър“, в Германия. Той е един от основателите на днешния Сатиричен театър „Алеко Константинов”.

През 2007 г. Мария Грубешлиева, негова доведена дъщеря, издава сборник със спомени за него, озаглавен „Клоун на Бога, изпратен на земята”. „Нейчо ме отгледа. Макар, че не ми е баща, аз го обичах безумно”, казва тя. „На мене той в много тежки моменти ми помага. И когато съм била студе

Авторът на песни, текстописец и продуцент Глен Балард ще бъде почетен със звезда на холивудската Алея на славата, съобщи сайтът на популярната атракция.

Звездата на Балард ще бъде 2784-ата на прочутата алея в Холивуд. 

На церемонията по откриването й на 11 юли ще присъстват изпълнителките от групата "Уилсън Филипс" и певецът и актьор Роджър Барт. 

Балард ще бъде почетен в категорията за звукозапис. 

"Холивудската търговска камара е горда да удостои автора на песни и продуцент Глен Балард със звезда на Алеята на славата. Неговият изключителен талант е оставил огромна следа в музикалната индустрия", казва продуцентката на церемониите Ана Мартинес.

Балард е носител на шест награди "Грами" и е един от най-успешните продуценти и автори на популярна музика, чиито записи са продадени в повече от сто и петдесет милиона копия по целия свят. Пре

Ние не правим нещо ново – напротив, ние връщаме духа на това, което е било в центъра на стара София преди 1944 година, но е забравено. Това каза Мартина Стефанова, която е сред организаторите на фестивала „Квартал“.

Първото издание е през 2016 година в София и е организиран от фондация „Дома арт“, със съдействието на „Дом на киното“. Оттогава досега той се провежда винаги около Деня на София, който се отбелязва на 17 септември. Целта му е да покаже и припомни тази част от историята на София, която, според Мартина Стефанова, е считана за емблематична по отношение на културното, архитектурно и занаятчийско развитие в така наречения идеален център на града, обхващащ карето между четирите булеварда „Княз Александър Дондуков“, „Княгиня Мария-Луиза“, „Сливница“ и „Васил Левски“.

Деветото издание се открива на 13 септември и продължава три дни. Мартина Стефанова разказа , че

Във Варна започна третото издание на Q-Jazz festival. Концертите се провеждат в местността Карантината в квартал „Аспарухово“ до 13 юли. Във всяка от трите вечери се представят по два състава с авторска музика. 

„Събира ни единствено любовта ни и уважението към джаза на младите. Фестивалът е в подкрепа на рибарите от рибарско селище „Карантината“ и оцеляването на това място. Варна няма да е същата без него“, каза на откриването Дарин Сотиров от Школа „Дедал“, които са организатори на форума. Той изтъкна, че тази година осемдесет процента от издръжката на фестивала е покрита от дарения, което според него е явление в България. „Смятаме, че културата е плод на хората и те трябва да я поддържат“, посочи Сотиров и допълни, че ако всеки отделя по пет лева на месец за независима култура, на сцената във Варна ще свирят много известни групи и форумът ще се развива. Той припомни, ч

Според Хувенал Равело „пространството, заето от творбата, и пространството, заето от зрителя, вече не се различават. По този начин се установява финото взаимодействие между илюзорното пространство и реалното пространство, между илюзорното движение и реалното движение“.

Хувенал Равело е роден през 1932 година. През 70-те години се премества в Париж, където движения като оптично изкуство (оп-арт), геометрична абстракция и кинетизъм са във възход, припомня изданието. „Историческият контекст и близкото му приятелство с Карлос Руис Диес (1923-2019) утвърждават работата му, представяйки негови творби на различни биеналета, конкурси и музеи във Франция, Съединените щати и Венецуела. „Равело продължава да работи от по-социална гледна точка, създавайки градски стенописи в различни градове, което прави работата му постоянно развиващо се изследване“, отбелязват от екипа на изданието.

ПРОЕКТЪТ ЗА БИЕНАЛЕТО

Инсталацията „Опит за участие“ се фокусира на двуизмерно ниво върху изследването на светлината, цвета и формата в измерение на оптичните илюзии. В това пространство той „фрагментира“ и деконструира хроматичния спектър чрез последователност, обработена с различни средства, за да покани зрителя да размишлява и да взаимодейства с визуалните ефекти, отбелязват на сайта на Венецианското биенале. Според екипа на форума, проектът интегрира разнообразните изследвания на художника върху светлината, съществена част от неговата художествена мисъл и визуален език.

Освен основния проект, инсталацията включва голям стенопис с размери 2,40 на 27 метра пред павилиона, а в в по-малката стая в сградата се прожектира дигиталната творба на майстора Хувенал Равело „Фрагментация на светлината и цвета през новото хилядолетие“.

„Изложбата използва нови средства и технологии, за да създаде потапящо, активно и сетивно изживяване, като обединява някои от концепциите на художника - ефектът на двойната експозиция, оптична нестабилност, фрагментирана светлина, среда на цветна активност, светлина и цвят през новото хилядолетие. Три произведения на изкуството, които комуникират между аналогията на изкуството-участие, кинетичната среда и дигиталното изкуство. Това е среща с физическото преживяване на светлината и цвета чрез динамични взаимодействия“, казват още те.

Павилионът на Венецуела се намира във Венецианските градини и ще остане отворен до края на 60-ото издание на форума на 24 ноември. Както информирахме, тазгодишното издание на биеналето бе официално открито на 20 април. Негов главен куратор е Адриано Педроза, а темата е „Чужденци навсякъде“. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.