NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Творчески отражения Морис Равел е единственият автор на „Болеро“
5572
Творчески отражения

Морис Равел е единственият автор на „Болеро“

Морис Равел е единственият автор на „Болеро“ и произведението няма съавтори, постанови съд във Франция, съобщава АФП. В петък френският съд се произнесе по дело на наследниците на Морис Равел и тези на руския художник и сценограф Александър Беноа, в което те пледираха за съавторство на руснака в прочутото произведение „Болеро“ и искаха удължаване на срока на авторските права върху него. Съдът в Нантер, близо до Париж, „отхвърли претенциите на носителите на правата на Морис Равел и Александър Беноа по отношение на „Болеро“ - едно от най-изпълняваните и излъчвани произведения в света“, се казва в изявление на съда. Поради това произведението „остава обществено достояние“, т

| 29 Юни 2024, 12:18 ч.
Морис Равел е единственият автор на „Болеро“
Морис Равел е единственият автор на „Болеро“
Снимка © DFA

Морис Равел е единственият автор на „Болеро“ и произведението няма съавтори, постанови съд във Франция, съобщава АФП.

Художникът Цончо Денев празнува 70-годишен юбилей с изложба в Търговище. 

Експозицията ще представи пред ценителите на изкуството десетки произведения на Денев, рисувани през последните три години. Това каза авторът и добави, че чрез тях представя себе си. 

В биографията си Цончо Денев е записал множество участия в национални и международни изложби и пленери. Едноименната експозиция е десетата му самостоятелна изява. Щастлив е, че я представя в родния град, пред близки и приятели. 

В художествена галерия „Никола Маринов“ Денев подрежда авторски произведения. 

„Показвам моето отношение към изкуството. Стремежа си в търсенето на красивото, на линията, на детайла, на безкрайните възможностите на цвета. Тази изложба - това съм аз! Вложил съм моите знания, труд, старание, търсения, експерименти, емоции и страхове. Разкривам напълно своя свят в

„Отколе имяло.../Имало едно време...“ предлага кратко пътуване извън настоящия момент в друго време на едно красиво, далечно място, в което се е строило дълго време, с много практична мисъл, естетика и труд, високо в планината Родопи.  Така художникът Красимир Ризов представи изложбата си, открита тази вечер в галерия „Сердика“.

„Ансамбълът от живопис, илюстрации и видеото с документални кадри и завладяващите мелодии от родопската каба гайда ще докосне най-чувствителните струни в душата ви. Този кратък разказ прави опит да открехне за кратко воалът на забравата, която следва след разрухата“, допълни той.

„Използвах чертежите от една стара родопска архитектура на Борис Стоянов. Едно от „спусъците“, което ме накара да влезна в това приключение е една рисунка, която видях за първи път в интернет“, каза художникът.

„Още не съм достигнал до целта на първоначалн

Изложба в Градската художествена галерия в Стара Загора за първи път ще представи единствената известна до момента оригинална медна плоча, гравирана от Никола Попов. Тя ще бъде показана в експозицията „Щрихи и състояния”, представяща живота и творчеството на родения в Стара Загора първи български академично школуван гравьор Никола Попов (1868? – 1954).Това съобщават на официалния сайт на културната институция.

Образът на княз Фердинанд се разпознава върху повърхността на медната плоча. Днес това произведение на изкуството е част от колекцията на Румен Манов. 

Близо 160 години след рождението му, българският гравьор Никола Попов се завръща в родния си край, за да се срещне чрез своето творчество със следващите поколения. Изложбата на галерия „Лоранъ” с куратор Елисавета Станчева, показана през есента на 2023 г. в София, гостува в родния град на художника, като е об

Изложба батик на бивши и настоящи ученици от студио „Рениарт“ откриха в художествена галерия „Кутловица“ в Монтана.

Експозицията откриха синът на основателката на студио "Рениарт" Рени Петрова - архитект Момчил Владимиров, и художничката и артпедагог в студиото - Таня Василева.

Изложбата се състои от 47 творби, създадени на четвъртия пленер по батик, проведен през това лято от студио „Рениарт“.

Картините се продават с благотворителна цел. Част от средствата от продажбата им ще бъдат предоставени на "Рениарт" в помощ на талантливи деца, които нямат достатъчно средства, и за подпомагане дейността на студиото.

Експозицията ще остане в художествена галерия „Кутловица“ до края на месеца.

Филмът "Съседната стая" на испанския режисьор Педро Алмодовар спечели наградата "Златен лъв" на кинофестивала във Венеция. Церемонията се излъчва на живо в сайта на форума.

Носителят на приза обяви председателката на журито на 81-вото издание на форума - френската актриса Изабел Юпер.

"Съседната стая" е първият англоезичен филм на Алмодовар. В главните роли са актрисите Джилиан Мур и Тилда Суинтън.

В петък френският съд се произнесе по дело на наследниците на Морис Равел и тези на руския художник и сценограф Александър Беноа, в което те пледираха за съавторство на руснака в прочутото произведение „Болеро“ и искаха удължаване на срока на авторските права върху него.

Съдът в Нантер, близо до Париж, „отхвърли претенциите на носителите на правата на Морис Равел и Александър Беноа по отношение на „Болеро“ - едно от най-изпълняваните и излъчвани произведения в света“, се казва в изявление на съда. Поради това произведението „остава обществено достояние“, т. е. с безплатно право на ползване, се допълва в него.

Що се отнася до хипотезата, за участието на г-н Беноа в композирането на музиката, съдът установи, че „предоставените документи не доказват, че той е съавтор на балета“.  

Тезата на друг съавтор на балета, хореографката Бронислава Нижинска, също е отхвърлена с решението, тъй като артистката „никога не е фигурирала в документацията на „Болеро“ като съавтор“.

„Това е много добре обосновано решение, в което се разглеждат всички забележки, представени на вниманието на съда, и което утвърждава реномето на Sacem (Société des auteurs, compositeurs et éditeurs de musique) както по отношение на подхода, така и по отношение на защитата на интересите на нейните членове“, заяви адвокат на Sacem, организацията, която управлява и събира авторски права във Франция. 

Изложба „Синята птица” на семейство Телалим ще бъде открита на 11 юни в троянската галерия „Серякова къща”, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.

Александър Телалим е бесарабски българин и по думите на Шошкова е сред най-добрите съвременни български акварелисти. 

Телалим създава уникален синтез на източна и западна калиграфия, както и собствена живописна авторска техника „витражен акварел“. 

Художникът притежава извънредно широк творчески диапазон, като в по-широк контекст изкуството му се възприема като мост между Източната и Западната култури, разказа Шошкова.

Телалим има над 70 самостоятелни изложби, както и участия в общи изложби по света в Ню Йорк, Чикаго, Санкт Петербург, Хонконг и др.

За пръв път в галерия „Серякова къща“ освен негови творби ще бъдат подредени и творби на неговата съпруга Валя и на дъщеря им Оля. И двете и

Британската група "Кошийн" отпразнува четвърт век на сцената с участие във фестивала "Метроном" в Прага, Чехия, съобщи "Ческе новини". 

Музикантите предложиха на публиката в изложбения център "Виставище" брейкбийт ритми, техно и дръмендбейс. 

"Кошийн" започват кариерата си през 1999 г. в Бристол. Сред големите им хитове са Hungry, Wasting My Time и All in My Head.

Петъчната програма на фестивала „Метроном“ продължава с участието на носителите на награда БРИТ за изгряващи звезди през миналата година - момичешката група "Ласт динър парти". Сред най-очакваните участници на фестивала е германското дуо "Милки ченс", което има милиони последователи в Спотифай. Фестивалът продължава до събота.

Миналогодишното издание на "Метроном Прага" събра 22 хил. души в рамките на три дни. 

Летният кинофестивал "Свети Влас филм фест" стартира своето трето издание на 3 юни. 

Форумът, който се утвърди като акцент в културната програма на Свети Влас, се организира от "Диневи Груп", с подкрепата на Национален филмов център, Община Бургас, Община Несебър и кметство Свети Влас.

Кинофестът, който ще продължи до 7 юли, отдава почит на богатството и разнообразието на българското кино, съобщиха организаторите му.

Зрителите и гостите на фестивала ще имат възможността да се потопят в автентичния свят на българските филми, да се срещнат с любимите си актьори и да преживеят незабравими моменти. 

Петима утвърдени кинотворци ще оценяват филмите в конкурсната програма. Председател на журито тази година е доц. д-р Деян Статулов, членове са Башар Рахал, Ники Илиев, Димитър Гочев и Иван Гарелов. Селекционери на фестивала са проф. д-р Нина Алтъпармаков

„Бебе на борда“ от Кристофър Дюранг ще има премиера в Народния театър „Иван Вазов“ на 13 и 14 септември, съобщават от трупата.

По думите им това е съвременна пиеса – комедия с елементи на „черен хумор“.

Действието се развива на ръба на абсурда, при сблъсъка на младите герои с реалността, за която те са абсолютно неподготвени. Съвсем сами и безпомощни с новороденото си бебе, те чувстват, че любовта им е под заплаха. 

Импровизацията, свойствена на Дюранг – и като писател, и като актьор, е заложена в пиесата, която тръгва от познати житейски ситуации и стереотипни представи, за да ги разруши или надгради по непредсказуем начин, разказват от екипа.

Постановката на режисьора Василена Радева се движи между реално и нереално, истинско и сънуванo, фарс и сати

Концерт на Васил Найденов постави тази вечер кулминацията на тържествата по повод 55 години от обявяването на Стралджа за град.

В продължение на два часа жителите и гостите на града пяха и танцуваха на препълнения площад „Демокрация“ с обичания от поколения българи изпълнител.

На сцената с Васил Найденов се качиха Стоян Бозов (соло китара) и Станислава Христова (беквокал). Още след първите няколко песни – „Веднъж“, „Като слънце в огледало“, „Старата любов“, публиката избухваше в бурни аплодисменти. Последваха непреходните хитове „Сбогом, моя любов“, „Всичко ми е наред“, „Синева“, „По първи петли”, „Телефонна любов“, „Бързаш няма време“, „Джули“, „Казано честно, всичко ми е наред“, „Сигурно“.

Няколко пъ

„Анализираме решението спокойно, преди да отговорим на пресата“, каза пред АФП Жил Веркен, адвокат на наследниците на Равел.

Решението гарантира, че на този етап „Болеро“ остава обществено достояние, както е от 2016 г. насам. Ако Sacem беше признала Александър Беноа за съавтор, това щеше да доведе до удължаване на защитата на произведението до 1 май 2039 г., тъй като г-н Беноа е починал през 1960 г.

Във Франция авторското право върху музикална композиция продължава през целия живот на нейния автор и през следващите седемдесет години. След това то става обществено достояние и може да се използва свободно. 

Композицията „Болеро“ бе защитена в продължение на седемдесет и осем години и четири месеца, тъй като законът предвижда удължаване на срока, за да се компенсират френските творци за загубата на приходи по време на двете световни войни, което удължи защитата до 1 май 2016 г., след което произведението вече е със свободен достъп.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София, в „Топлоцентрала“, съобщават организаторите от посолството на Република Корея в България и Корейската фонд ...
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов&l ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Американският рапър Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин, след като съдия отхвърли предложението на хип-хоп магната да бъде пуснат под домашен арест, предаде Асош ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 03:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Творчески отражения
5572
Творчески отражения

Морис Равел е единственият автор на „Болеро“

Що се отнася до хипотезата, за участието на г-н Беноа в композирането на музиката, съдът установи, че „предоставените документи не доказват, че той е съавтор на балета“.Тезата на друг съавтор на балета, хореографката Бронислава Нижинска, също е отхвърлена с решението, тъй като артистката „никога не е фигурирала в документацията на „Болеро“ като съавтор“.

| 29 Юни 2024, 12:18 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Морис Равел е единственият автор на „Болеро“
Морис Равел е единственият автор на „Болеро“
Снимка © DFA

Морис Равел е единственият автор на „Болеро“ и произведението няма съавтори, постанови съд във Франция, съобщава АФП.

В петък френският съд се произнесе по дело на наследниците на Морис Равел и тези на руския художник и сценограф Александър Беноа, в което те пледираха за съавторство на руснака в прочутото произведение „Болеро“ и искаха удължаване на срока на авторските права върху него.

Художникът Цончо Денев празнува 70-годишен юбилей с изложба в Търговище. 

Експозицията ще представи пред ценителите на изкуството десетки произведения на Денев, рисувани през последните три години. Това каза авторът и добави, че чрез тях представя себе си. 

В биографията си Цончо Денев е записал множество участия в национални и международни изложби и пленери. Едноименната експозиция е десетата му самостоятелна изява. Щастлив е, че я представя в родния град, пред близки и приятели. 

В художествена галерия „Никола Маринов“ Денев подрежда авторски произведения. 

„Показвам моето отношение към изкуството. Стремежа си в търсенето на красивото, на линията, на детайла, на безкрайните възможностите на цвета. Тази изложба - това съм аз! Вложил съм моите знания, труд, старание, търсения, експерименти, емоции и страхове. Разкривам напълно своя свят в

„Отколе имяло.../Имало едно време...“ предлага кратко пътуване извън настоящия момент в друго време на едно красиво, далечно място, в което се е строило дълго време, с много практична мисъл, естетика и труд, високо в планината Родопи.  Така художникът Красимир Ризов представи изложбата си, открита тази вечер в галерия „Сердика“.

„Ансамбълът от живопис, илюстрации и видеото с документални кадри и завладяващите мелодии от родопската каба гайда ще докосне най-чувствителните струни в душата ви. Този кратък разказ прави опит да открехне за кратко воалът на забравата, която следва след разрухата“, допълни той.

„Използвах чертежите от една стара родопска архитектура на Борис Стоянов. Едно от „спусъците“, което ме накара да влезна в това приключение е една рисунка, която видях за първи път в интернет“, каза художникът.

„Още не съм достигнал до целта на първоначалн

Изложба в Градската художествена галерия в Стара Загора за първи път ще представи единствената известна до момента оригинална медна плоча, гравирана от Никола Попов. Тя ще бъде показана в експозицията „Щрихи и състояния”, представяща живота и творчеството на родения в Стара Загора първи български академично школуван гравьор Никола Попов (1868? – 1954).Това съобщават на официалния сайт на културната институция.

Образът на княз Фердинанд се разпознава върху повърхността на медната плоча. Днес това произведение на изкуството е част от колекцията на Румен Манов. 

Близо 160 години след рождението му, българският гравьор Никола Попов се завръща в родния си край, за да се срещне чрез своето творчество със следващите поколения. Изложбата на галерия „Лоранъ” с куратор Елисавета Станчева, показана през есента на 2023 г. в София, гостува в родния град на художника, като е об

Изложба батик на бивши и настоящи ученици от студио „Рениарт“ откриха в художествена галерия „Кутловица“ в Монтана.

Експозицията откриха синът на основателката на студио "Рениарт" Рени Петрова - архитект Момчил Владимиров, и художничката и артпедагог в студиото - Таня Василева.

Изложбата се състои от 47 творби, създадени на четвъртия пленер по батик, проведен през това лято от студио „Рениарт“.

Картините се продават с благотворителна цел. Част от средствата от продажбата им ще бъдат предоставени на "Рениарт" в помощ на талантливи деца, които нямат достатъчно средства, и за подпомагане дейността на студиото.

Експозицията ще остане в художествена галерия „Кутловица“ до края на месеца.

Филмът "Съседната стая" на испанския режисьор Педро Алмодовар спечели наградата "Златен лъв" на кинофестивала във Венеция. Церемонията се излъчва на живо в сайта на форума.

Носителят на приза обяви председателката на журито на 81-вото издание на форума - френската актриса Изабел Юпер.

"Съседната стая" е първият англоезичен филм на Алмодовар. В главните роли са актрисите Джилиан Мур и Тилда Суинтън.

Съдът в Нантер, близо до Париж, „отхвърли претенциите на носителите на правата на Морис Равел и Александър Беноа по отношение на „Болеро“ - едно от най-изпълняваните и излъчвани произведения в света“, се казва в изявление на съда. Поради това произведението „остава обществено достояние“, т. е. с безплатно право на ползване, се допълва в него.

Що се отнася до хипотезата, за участието на г-н Беноа в композирането на музиката, съдът установи, че „предоставените документи не доказват, че той е съавтор на балета“.  

Изложба „Синята птица” на семейство Телалим ще бъде открита на 11 юни в троянската галерия „Серякова къща”, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.

Александър Телалим е бесарабски българин и по думите на Шошкова е сред най-добрите съвременни български акварелисти. 

Телалим създава уникален синтез на източна и западна калиграфия, както и собствена живописна авторска техника „витражен акварел“. 

Художникът притежава извънредно широк творчески диапазон, като в по-широк контекст изкуството му се възприема като мост между Източната и Западната култури, разказа Шошкова.

Телалим има над 70 самостоятелни изложби, както и участия в общи изложби по света в Ню Йорк, Чикаго, Санкт Петербург, Хонконг и др.

За пръв път в галерия „Серякова къща“ освен негови творби ще бъдат подредени и творби на неговата съпруга Валя и на дъщеря им Оля. И двете и

Британската група "Кошийн" отпразнува четвърт век на сцената с участие във фестивала "Метроном" в Прага, Чехия, съобщи "Ческе новини". 

Музикантите предложиха на публиката в изложбения център "Виставище" брейкбийт ритми, техно и дръмендбейс. 

"Кошийн" започват кариерата си през 1999 г. в Бристол. Сред големите им хитове са Hungry, Wasting My Time и All in My Head.

Петъчната програма на фестивала „Метроном“ продължава с участието на носителите на награда БРИТ за изгряващи звезди през миналата година - момичешката група "Ласт динър парти". Сред най-очакваните участници на фестивала е германското дуо "Милки ченс", което има милиони последователи в Спотифай. Фестивалът продължава до събота.

Миналогодишното издание на "Метроном Прага" събра 22 хил. души в рамките на три дни. 

Летният кинофестивал "Свети Влас филм фест" стартира своето трето издание на 3 юни. 

Форумът, който се утвърди като акцент в културната програма на Свети Влас, се организира от "Диневи Груп", с подкрепата на Национален филмов център, Община Бургас, Община Несебър и кметство Свети Влас.

Кинофестът, който ще продължи до 7 юли, отдава почит на богатството и разнообразието на българското кино, съобщиха организаторите му.

Зрителите и гостите на фестивала ще имат възможността да се потопят в автентичния свят на българските филми, да се срещнат с любимите си актьори и да преживеят незабравими моменти. 

Петима утвърдени кинотворци ще оценяват филмите в конкурсната програма. Председател на журито тази година е доц. д-р Деян Статулов, членове са Башар Рахал, Ники Илиев, Димитър Гочев и Иван Гарелов. Селекционери на фестивала са проф. д-р Нина Алтъпармаков

„Бебе на борда“ от Кристофър Дюранг ще има премиера в Народния театър „Иван Вазов“ на 13 и 14 септември, съобщават от трупата.

По думите им това е съвременна пиеса – комедия с елементи на „черен хумор“.

Действието се развива на ръба на абсурда, при сблъсъка на младите герои с реалността, за която те са абсолютно неподготвени. Съвсем сами и безпомощни с новороденото си бебе, те чувстват, че любовта им е под заплаха. 

Импровизацията, свойствена на Дюранг – и като писател, и като актьор, е заложена в пиесата, която тръгва от познати житейски ситуации и стереотипни представи, за да ги разруши или надгради по непредсказуем начин, разказват от екипа.

Постановката на режисьора Василена Радева се движи между реално и нереално, истинско и сънуванo, фарс и сати

Концерт на Васил Найденов постави тази вечер кулминацията на тържествата по повод 55 години от обявяването на Стралджа за град.

В продължение на два часа жителите и гостите на града пяха и танцуваха на препълнения площад „Демокрация“ с обичания от поколения българи изпълнител.

На сцената с Васил Найденов се качиха Стоян Бозов (соло китара) и Станислава Христова (беквокал). Още след първите няколко песни – „Веднъж“, „Като слънце в огледало“, „Старата любов“, публиката избухваше в бурни аплодисменти. Последваха непреходните хитове „Сбогом, моя любов“, „Всичко ми е наред“, „Синева“, „По първи петли”, „Телефонна любов“, „Бързаш няма време“, „Джули“, „Казано честно, всичко ми е наред“, „Сигурно“.

Няколко пъ

Тезата на друг съавтор на балета, хореографката Бронислава Нижинска, също е отхвърлена с решението, тъй като артистката „никога не е фигурирала в документацията на „Болеро“ като съавтор“.

„Това е много добре обосновано решение, в което се разглеждат всички забележки, представени на вниманието на съда, и което утвърждава реномето на Sacem (Société des auteurs, compositeurs et éditeurs de musique) както по отношение на подхода, така и по отношение на защитата на интересите на нейните членове“, заяви адвокат на Sacem, организацията, която управлява и събира авторски права във Франция. 

„Анализираме решението спокойно, преди да отговорим на пресата“, каза пред АФП Жил Веркен, адвокат на наследниците на Равел.

Решението гарантира, че на този етап „Болеро“ остава обществено достояние, както е от 2016 г. насам. Ако Sacem беше признала Александър Беноа за съавтор, това щеше да доведе до удължаване на защитата на произведението до 1 май 2039 г., тъй като г-н Беноа е починал през 1960 г.

Във Франция авторското право върху музикална композиция продължава през целия живот на нейния автор и през следващите седемдесет години. След това то става обществено достояние и може да се използва свободно. 

Композицията „Болеро“ бе защитена в продължение на седемдесет и осем години и четири месеца, тъй като законът предвижда удължаване на срока, за да се компенсират френските творци за загубата на приходи по време на двете световни войни, което удължи защитата до 1 май 2016 г., след което произведението вече е със свободен достъп.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.