NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Творчески отражения Плевенската художничка Майя Ананиева е удостоена с Почетна награда на ЮНЕСКО за 2024 година
5988
Творчески отражения

Плевенската художничка Майя Ананиева е удостоена с Почетна награда на ЮНЕСКО за 2024 година

Плевенската художничка Майя Ананиева, която е и ръководител на арт школа "Колорит", е удостоена с Почетна награда на ЮНЕСКО за 2024 година – Sertificate of honor. Това съобщи Ананиева. Тя допълни, че наградата се присъжда от Световния институт за младежко изкуство – Център на ЮНЕСКО в град Троа, Франция, за изключителното представяне на арт школа "Колорит" в Международния конкурс за пластични изкуства "Семената на художниците от цял свят". Тази година той е на тема "Олимпийските игри от Древна Гърция до съвременните игри, спортни таланти със споделени ценности“

| 29 Юни 2024, 11:37 ч.
Плевенската художничка Майя Ананиева е удостоена с Почетна награда на ЮНЕСКО за 2024 година
Плевенската художничка Майя Ананиева е удостоена с Почетна награда на ЮНЕСКО за 2024 година
Снимка © DFA

Плевенската художничка Майя Ананиева, която е и ръководител на арт школа "Колорит", е удостоена с Почетна награда на ЮНЕСКО за 2024 година – Sertificate of honor. Това съобщи Ананиева.

Два концерта от лятната си програма ще изнесе тази седмица Габровският камерен оркестър. Това съобщи диригентът на оркестъра Иван Стоянов. 

На 16 юли, вторник, в Художествената галерия „Христо Цокев“, родените в Габрово музиканти Деворина Гамалова – цигулка и пианистките Цветана и Татяна Гигови ще представят Соната за пиано и цигулка оп. 105 от Роберт Шуман, Размишление за цигулка и пиано от Пьотр Илич Чайковски, Скерцо от Йоханес Брамс и Соната за пиано и цигулка от Цезар Франк, посочват от Габровски камерен оркестър. 

Втората проява е насрочена за сряда, 17 юли, на Откритата сцена на Дома на културата (пред сградата на „Имка“). На концерта ще се изявят струнен квартет в състав Пламен Вълков - цигулка, Мая Кършулева - цигулка, Пенка Луладжиева - виола и Христофор Папанчев - виолончело.Те ще изпълнят Струнни квартети № 3 и 4, оп. 76 от Йозеф Хайдн, допълват о

Пепа Николова-Пеша представя дебютната си изложба „Гората, която създадохме?“ – изследване на устойчивостта и връзката ни с природата. Това съобщават от галерия „Сердика“, домакин на събитието от 13 септември до 5 октомври. 

С концепция, разработена от Валентин Бакърджиев, изложбата предлага уникално многосензорно преживяване, което съчетава изкуство и екологично съзнание, коментират организаторите.

Авторката, макар и нешироко известна в художествените среди, има богат опит като сценограф и костюмограф, работейки повече от 30 години в театъра и киното. През този период е създавала костюми и декори за други сценографи и костюмографи, но сега, на 54 години, решава да излезе на преден план.

„Гората, която създадохме?“ представя &bdquo

От днес пещерата „Ветреница“ в Босна и Херцеговина е в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, предаде босненската агенция ФЕНА след решението, гласувано на 46-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО в Делхи.

Пещерата „Ветреница“ беше един от 27-те номинирани обекта и беше включена в списъка на ЮНЕСКО за културно и природно наследство. 

Комитетът за световно наследство е един от двата органа, управляващи Конвенцията за защита на световното културно и природно наследство. В него участват представители на 21 държави, избрани от 195 страни по Конвенцията.

Комитетът е отговорен за прилагането на Конвенцията, за разглеждането на нови предложения за вписване в Списъка на световното наследство и за оценката на състоянието на опазване на вече вписани обекти въз основа на анализи, изготвени от консултативните органи и Секретариата на ЮНЕСКО. Ком

Опитвам се да внуша на моите възпитаници, че те трябва да бъдат истински личности, като се опитват да внесат нещо свое в българската естрада, а не да подражават единствено на чужди образци. Думите са на големия български изпълнител от близкото минало Георги Кордов. Днес се навършват 90 години от рождението на един от пионерите на българската поп музика.

От 1974 до 1995 г. той е преподавател по пеене в естрадния отдел при Българската държавна консерватория (БДК, днес Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“). Той е първият български хабилитиран преподавател в това обучение. По-късно преподава и в Нов български университет, където негови възпитаници са Кичка Бодурова, Георги Христов, Ваня Костова, Ирина Флорин.

ОТ 12-ГОДИШЕН ИЗНАСЯ КОНЦЕРТИ, НА 13 ВЛИЗА В СТУДИО

Георги Николов Кордо

Тя е Катнис Евърдийн от поредицата "Игрите на глада", той е Едуард Кълън от вампирската сага "Здрач". Пътят към върховете на славата на Робърт Патинсън и Дженифър Лорънс - две от най-големите звезди на Холивуд от по-младото поколение, тръгва приблизително по едно и също време. Път, който години по-късно ще ги събере на големия екран.

Кога и как ще се случи това, все още е обект на спекулации. Преди броени дни водещи издания за шоубизнес съобщиха, че първата екранна среща на 38-годишния Патинсън и 33-годишната Лорънс ще бъде в трилъра "Умри, любов моя" (Die, My Love) на режисьорката Лин Рамзи.

Действието във филма се развива в забравен провинциален район и разказва за живота на майка (Дженифър Лорънс), която се бори да запази здравия си разум, докато се бори с психоза.

На този етап не се съобщава каква роля ще играе Робърт Патинсън в трилъра, нито кога ще започн

Тя допълни, че наградата се присъжда от Световния институт за младежко изкуство – Център на ЮНЕСКО в град Троа, Франция, за изключителното представяне на арт школа "Колорит" в Международния конкурс за пластични изкуства "Семената на художниците от цял свят". Тази година той е на тема "Олимпийските игри от Древна Гърция до съвременните игри, спортни таланти със споделени ценности“. За участие са изпратени 4500 творби на деца и младежи от 78 страни.  

Ананиева припомни, че най-високото отличие на конкурса "Наградата на ЮНЕСКО" – почетен медал и сертификат, спечели тринадесетгодишната Пламена Захариева, а с отличие "Номиниран автор" е удостоен седемгодишният Аристеидис Сиармпас, възпитаници на плевенската школа. 

Още пет деца от "Колорит" са носители на наградата "Селектиран автор". Други 67 малки художници от плевенската школа са отличени със сертификати, а техните творби ще бъдат съхранени в Художествената библиотека "Спомени за бъдещето" като художествено наследство на човечеството и свидетелство за културното богатство и креативност на младите хора по света. Те ще бъдат дигитализирани като съкровище, с възможност да бъде видяно от много хора по света в Световния институт за младежко изкуство към Центъра на ЮНЕСКО във Франция.

Припомняме, че едно от последните отличия на възпитаник на Майя Ананиева донесе шестгодишният Кристиан Петров, удостоен със златен медал от Международния конкурс "Space art – Космическо изкуство 2024" на Европейската асоциация за обучение по астрономия – ЕААЕ. 

Джаз музиката ще завладее пространството в обновената "Дондукова градина" на ул. „Христо Г. Данов“, където ще се проведе първото издание на фестивала JazzTopia. Любителите на музикалния жанр ще могат да чуят едни от най-обичаните български и гръцки музиканти на 22 и 23 юни, съобщиха от район "Централен" в Пловдив. Концертите са с вход свободен, а водеща на събитието ще бъде Манита Вартан – Мисис Европа 2023.

Фестивалът започва в събота  с авторския проект на Преслав Пеев Flip-Flop. Заедно с  Иван Мелин - тромбон, Кирил Илчев на барабаните и Христо Минчев на контрабаса той ще представи осем авторски парчета от новия си албум. Освен преподавател по саксофон и джаз импровизация Преслав е част от групата “Керана и Космонавтите”, както и от Биг Бенд - Пловдив.

Същата вечер музикантът Михаил Йосифов ще демонстрира таланта си да събира на едно място млади и обещаващ

Венсан Рюфен и Аксел Морел вземат участие в Culturama Fest 2024 Water Live. Проектите им „Басейн“ (Венсaн Рюфен) и „Останки“ (Аксел Морел) ще бъдат разположени в Триъгълната кула в София до 2 юли, съобщават организаторите.

„На първата си изложба в София Венсaн Рюфен ще представи съноподобни видения по темата за водата и по-специално водните басейни – места за отдих и игра, където телата се разголват и се показват, каквито са – неподправени, с горда осанка или свенливо. Символи на обществения ранг, частните и обществени басейни успешно разкриват индивидуалната същност на посетителите“, разказват от екипа. Изложбата в Триъгълната кула на Сердика – Регионален исторически музей съдържа негови големи формати, част от които ще бъдат показани по- късно в Ла Рошел и Хонконг.

От екипа разказват, че за първата си изложба в София Аксел Морел предлага няколко творби, свързани с те

Люси Дяковска и Милица Гладнишка представят ABBA Symphonie с Плевенска филхармония на сцената на Летен театър "Кайлъка". Концерт-спектакълът ще се състои на 18 юни, съобщиха от културния институт. 

Диригент на музикалния проект е маестро Найден Тодоров. Кодиригент е Георги Милтиядов, пианист и ръководител на Вокална група SOS, която също е част от концертите. Аранжиментите са дело на Георги Милтиядов и Пламен Проданов. В програмата с инструментална и вокално-инструментална музика, обработена за оркестър, с нов поглед към вокалните партии, са включени емблематични песни от репертоара на шведската група като Mamma Mia, Money, money, money, Take a chance on me, Gimme! Gimme! Gimme!", Super Trouper, Waterloo и много други, до финалното кресчендо в Dancing Queen.

Чрез този проект на Плевенскаta филхармония музиката на ABBA е представена в нов прочит за симфоничен орке

Това, което се вижда тук, е изключително и показва на какво сме наследници, каза служебният министър на културата Найден Тодоров в античния град Хераклея Синтика край Петрич. Той посети археологическия обект и видя мраморната статуя, която археолозите откриха там преди дни. 

Днес живеем във време, в което сме се захванали с някакви битовизми, с дребнотемия и забравяме кои сме и на каква територия живеем, каза министърът. Той посочи, че това, което може да се види на Херкалея Синтика, показва, че всъщност имаме огромна база за самочувствие. Имаме огромна база да бъдем горди и да вървим напред с гордо вдигнати глави. За тази цел, разбира се, първо трябва да се даде възможност на археолозите да свършат своята работа, защото в моментът, в които подобни обекти бъдат показани на света, България ще бъде под общия прожектор на всички и това е моментът, в които ние ще може да бъде

Музеят "Пти Пале" в Париж представя изложба на улично изкуство, съобщи АФП. Близо 60 художници от цял свят заедно с 200 творби дебютират в двореца, съхраняващ картини на художници като Дьолакроа. 

До 15 септември Шепърд Феърли (САЩ), Инвейдър (Франция), Инти (Чили), Конър Харингтън (Ирландия) и др. представят пред публиката творчеството си, което влиза в диалог с платната от 19-и век. Всеки художник избира залата, в която да покаже творбите си.

В залата с червените стени, посветена на Републиката, уличните артисти преоткриват кодовете на националното редом с картините на Йожен Дьолакроа. Тунизиецът Ел Сийд представя калиграфия, а Мариана на Шепърд Феърли плаче с кървави сълзи. "Това, което харесвам в уличното изкуство, е обединяването на хората извън индивидуализма, протекционизма, егоизма", коментира Феърли, нарисувал афиша "Надежда", част от кампанията на Барак

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София, в „Топлоцентрала“, съобщават организаторите от посолството на Република Корея в България и Корейската фонд ...
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов&l ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Американският рапър Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин, след като съдия отхвърли предложението на хип-хоп магната да бъде пуснат под домашен арест, предаде Асош ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 03:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Творчески отражения
5988
Творчески отражения

Плевенската художничка Майя Ананиева е удостоена с Почетна награда на ЮНЕСКО за 2024 година

Плевенската художничка Майя Ананиева, която е и ръководител на арт школа "Колорит", е удостоена с Почетна награда на ЮНЕСКО за 2024 година – Sertificate of honor. Това съобщи Ананиева.Тя допълни, че наградата се присъжда от Световния институт за младежко изкуство – Център на ЮНЕСКО в град Троа, Франция, за изключителното представяне на арт школа "Колорит" в Международния конкурс за пластични изкуства "Семената на художниците от цял свят". Тази година той е на тема "Олимпийските игри от Древна Гърция до съвременните игри, спортни таланти със споделени ценности“.

| 29 Юни 2024, 11:37 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Плевенската художничка Майя Ананиева е удостоена с Почетна награда на ЮНЕСКО за 2024 година
Плевенската художничка Майя Ананиева е удостоена с Почетна награда на ЮНЕСКО за 2024 година
Снимка © DFA

Плевенската художничка Майя Ананиева, която е и ръководител на арт школа "Колорит", е удостоена с Почетна награда на ЮНЕСКО за 2024 година – Sertificate of honor. Това съобщи Ананиева.

Тя допълни, че наградата се присъжда от Световния институт за младежко изкуство – Център на ЮНЕСКО в град Троа, Франция, за изключителното представяне на арт школа "Колорит" в Международния конкурс за пластични изкуства "Семената на художниците от цял свят". Тази година той е на тема "Олимпийските игри от Древна Гърция до съвременните игри, спортни таланти със споделени ценности“. За участие са изпратени 4500 творби на деца и младежи от 78 страни.  

Два концерта от лятната си програма ще изнесе тази седмица Габровският камерен оркестър. Това съобщи диригентът на оркестъра Иван Стоянов. 

На 16 юли, вторник, в Художествената галерия „Христо Цокев“, родените в Габрово музиканти Деворина Гамалова – цигулка и пианистките Цветана и Татяна Гигови ще представят Соната за пиано и цигулка оп. 105 от Роберт Шуман, Размишление за цигулка и пиано от Пьотр Илич Чайковски, Скерцо от Йоханес Брамс и Соната за пиано и цигулка от Цезар Франк, посочват от Габровски камерен оркестър. 

Втората проява е насрочена за сряда, 17 юли, на Откритата сцена на Дома на културата (пред сградата на „Имка“). На концерта ще се изявят струнен квартет в състав Пламен Вълков - цигулка, Мая Кършулева - цигулка, Пенка Луладжиева - виола и Христофор Папанчев - виолончело.Те ще изпълнят Струнни квартети № 3 и 4, оп. 76 от Йозеф Хайдн, допълват о

Пепа Николова-Пеша представя дебютната си изложба „Гората, която създадохме?“ – изследване на устойчивостта и връзката ни с природата. Това съобщават от галерия „Сердика“, домакин на събитието от 13 септември до 5 октомври. 

С концепция, разработена от Валентин Бакърджиев, изложбата предлага уникално многосензорно преживяване, което съчетава изкуство и екологично съзнание, коментират организаторите.

Авторката, макар и нешироко известна в художествените среди, има богат опит като сценограф и костюмограф, работейки повече от 30 години в театъра и киното. През този период е създавала костюми и декори за други сценографи и костюмографи, но сега, на 54 години, решава да излезе на преден план.

„Гората, която създадохме?“ представя &bdquo

От днес пещерата „Ветреница“ в Босна и Херцеговина е в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, предаде босненската агенция ФЕНА след решението, гласувано на 46-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО в Делхи.

Пещерата „Ветреница“ беше един от 27-те номинирани обекта и беше включена в списъка на ЮНЕСКО за културно и природно наследство. 

Комитетът за световно наследство е един от двата органа, управляващи Конвенцията за защита на световното културно и природно наследство. В него участват представители на 21 държави, избрани от 195 страни по Конвенцията.

Комитетът е отговорен за прилагането на Конвенцията, за разглеждането на нови предложения за вписване в Списъка на световното наследство и за оценката на състоянието на опазване на вече вписани обекти въз основа на анализи, изготвени от консултативните органи и Секретариата на ЮНЕСКО. Ком

Опитвам се да внуша на моите възпитаници, че те трябва да бъдат истински личности, като се опитват да внесат нещо свое в българската естрада, а не да подражават единствено на чужди образци. Думите са на големия български изпълнител от близкото минало Георги Кордов. Днес се навършват 90 години от рождението на един от пионерите на българската поп музика.

От 1974 до 1995 г. той е преподавател по пеене в естрадния отдел при Българската държавна консерватория (БДК, днес Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“). Той е първият български хабилитиран преподавател в това обучение. По-късно преподава и в Нов български университет, където негови възпитаници са Кичка Бодурова, Георги Христов, Ваня Костова, Ирина Флорин.

ОТ 12-ГОДИШЕН ИЗНАСЯ КОНЦЕРТИ, НА 13 ВЛИЗА В СТУДИО

Георги Николов Кордо

Тя е Катнис Евърдийн от поредицата "Игрите на глада", той е Едуард Кълън от вампирската сага "Здрач". Пътят към върховете на славата на Робърт Патинсън и Дженифър Лорънс - две от най-големите звезди на Холивуд от по-младото поколение, тръгва приблизително по едно и също време. Път, който години по-късно ще ги събере на големия екран.

Кога и как ще се случи това, все още е обект на спекулации. Преди броени дни водещи издания за шоубизнес съобщиха, че първата екранна среща на 38-годишния Патинсън и 33-годишната Лорънс ще бъде в трилъра "Умри, любов моя" (Die, My Love) на режисьорката Лин Рамзи.

Действието във филма се развива в забравен провинциален район и разказва за живота на майка (Дженифър Лорънс), която се бори да запази здравия си разум, докато се бори с психоза.

На този етап не се съобщава каква роля ще играе Робърт Патинсън в трилъра, нито кога ще започн

Ананиева припомни, че най-високото отличие на конкурса "Наградата на ЮНЕСКО" – почетен медал и сертификат, спечели тринадесетгодишната Пламена Захариева, а с отличие "Номиниран автор" е удостоен седемгодишният Аристеидис Сиармпас, възпитаници на плевенската школа. 

Още пет деца от "Колорит" са носители на наградата "Селектиран автор". Други 67 малки художници от плевенската школа са отличени със сертификати, а техните творби ще бъдат съхранени в Художествената библиотека "Спомени за бъдещето" като художествено наследство на човечеството и свидетелство за културното богатство и креативност на младите хора по света. Те ще бъдат дигитализирани като съкровище, с възможност да бъде видяно от много хора по света в Световния институт за младежко изкуство към Центъра на ЮНЕСКО във Франция.

Джаз музиката ще завладее пространството в обновената "Дондукова градина" на ул. „Христо Г. Данов“, където ще се проведе първото издание на фестивала JazzTopia. Любителите на музикалния жанр ще могат да чуят едни от най-обичаните български и гръцки музиканти на 22 и 23 юни, съобщиха от район "Централен" в Пловдив. Концертите са с вход свободен, а водеща на събитието ще бъде Манита Вартан – Мисис Европа 2023.

Фестивалът започва в събота  с авторския проект на Преслав Пеев Flip-Flop. Заедно с  Иван Мелин - тромбон, Кирил Илчев на барабаните и Христо Минчев на контрабаса той ще представи осем авторски парчета от новия си албум. Освен преподавател по саксофон и джаз импровизация Преслав е част от групата “Керана и Космонавтите”, както и от Биг Бенд - Пловдив.

Същата вечер музикантът Михаил Йосифов ще демонстрира таланта си да събира на едно място млади и обещаващ

Венсан Рюфен и Аксел Морел вземат участие в Culturama Fest 2024 Water Live. Проектите им „Басейн“ (Венсaн Рюфен) и „Останки“ (Аксел Морел) ще бъдат разположени в Триъгълната кула в София до 2 юли, съобщават организаторите.

„На първата си изложба в София Венсaн Рюфен ще представи съноподобни видения по темата за водата и по-специално водните басейни – места за отдих и игра, където телата се разголват и се показват, каквито са – неподправени, с горда осанка или свенливо. Символи на обществения ранг, частните и обществени басейни успешно разкриват индивидуалната същност на посетителите“, разказват от екипа. Изложбата в Триъгълната кула на Сердика – Регионален исторически музей съдържа негови големи формати, част от които ще бъдат показани по- късно в Ла Рошел и Хонконг.

От екипа разказват, че за първата си изложба в София Аксел Морел предлага няколко творби, свързани с те

Люси Дяковска и Милица Гладнишка представят ABBA Symphonie с Плевенска филхармония на сцената на Летен театър "Кайлъка". Концерт-спектакълът ще се състои на 18 юни, съобщиха от културния институт. 

Диригент на музикалния проект е маестро Найден Тодоров. Кодиригент е Георги Милтиядов, пианист и ръководител на Вокална група SOS, която също е част от концертите. Аранжиментите са дело на Георги Милтиядов и Пламен Проданов. В програмата с инструментална и вокално-инструментална музика, обработена за оркестър, с нов поглед към вокалните партии, са включени емблематични песни от репертоара на шведската група като Mamma Mia, Money, money, money, Take a chance on me, Gimme! Gimme! Gimme!", Super Trouper, Waterloo и много други, до финалното кресчендо в Dancing Queen.

Чрез този проект на Плевенскаta филхармония музиката на ABBA е представена в нов прочит за симфоничен орке

Това, което се вижда тук, е изключително и показва на какво сме наследници, каза служебният министър на културата Найден Тодоров в античния град Хераклея Синтика край Петрич. Той посети археологическия обект и видя мраморната статуя, която археолозите откриха там преди дни. 

Днес живеем във време, в което сме се захванали с някакви битовизми, с дребнотемия и забравяме кои сме и на каква територия живеем, каза министърът. Той посочи, че това, което може да се види на Херкалея Синтика, показва, че всъщност имаме огромна база за самочувствие. Имаме огромна база да бъдем горди и да вървим напред с гордо вдигнати глави. За тази цел, разбира се, първо трябва да се даде възможност на археолозите да свършат своята работа, защото в моментът, в които подобни обекти бъдат показани на света, България ще бъде под общия прожектор на всички и това е моментът, в които ние ще може да бъде

Музеят "Пти Пале" в Париж представя изложба на улично изкуство, съобщи АФП. Близо 60 художници от цял свят заедно с 200 творби дебютират в двореца, съхраняващ картини на художници като Дьолакроа. 

До 15 септември Шепърд Феърли (САЩ), Инвейдър (Франция), Инти (Чили), Конър Харингтън (Ирландия) и др. представят пред публиката творчеството си, което влиза в диалог с платната от 19-и век. Всеки художник избира залата, в която да покаже творбите си.

В залата с червените стени, посветена на Републиката, уличните артисти преоткриват кодовете на националното редом с картините на Йожен Дьолакроа. Тунизиецът Ел Сийд представя калиграфия, а Мариана на Шепърд Феърли плаче с кървави сълзи. "Това, което харесвам в уличното изкуство, е обединяването на хората извън индивидуализма, протекционизма, егоизма", коментира Феърли, нарисувал афиша "Надежда", част от кампанията на Барак

Припомняме, че едно от последните отличия на възпитаник на Майя Ананиева донесе шестгодишният Кристиан Петров, удостоен със златен медал от Международния конкурс "Space art – Космическо изкуство 2024" на Европейската асоциация за обучение по астрономия – ЕААЕ. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.