NRD Начало
Петък, 13 Септември 2024
Начало Тонът на времето Камерният състав на Симфоничния оркестър на Баварското радио гостува за първи път в България на фестивала „Варненско лято“
5685
Тонът на времето

Камерният състав на Симфоничния оркестър на Баварското радио гостува за първи път в България на фестивала „Варненско лято“

Камерният състав на Симфоничния оркестър на Баварското радио гостува за първи път в България в рамките на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Той ще изнесе концерт тази вечер във Фестивалния и конгресен център във Варна.  Концертмайстор и диригент на състава е Радослав Шулц. Солист ще бъде Адриан Йотикер, който ще изпълни Концерт за пиано и оркестър №2 от Фредерик Шопен

| 29 Юни 2024, 10:13 ч.
Камерният състав на Симфоничния оркестър на Баварското радио гостува за първи път в България на фестивала „Варненско лято“
Камерният състав на Симфоничния оркестър на Баварското радио гостува за първи път в България на фестивала „Варненско лято“
Снимка © DFA

Камерният състав на Симфоничния оркестър на Баварското радио гостува за първи път в България в рамките на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Той ще изнесе концерт тази вечер във Фестивалния и конгресен център във Варна. 

Членовете на кейпоп групата "Севънтийн" ще станат посланици на добра воля на ЮНЕСКО на 26 юни, съобщи АФП, позовавайки се на организацията към ООН. 

"Севънтийн" и ЮНЕСКО споделят желанието да предоставят на младите хора средства за промяна, се казва в изявлението на генералния директор на ЮНЕСКО Одре Азуле. "Севънтийн" вдъхновяват и подкрепят младежите по целия свят със своята музика и позитивна енергия", казва още Азуле. "След множество успешни общи начинания бих искала нашето партньорство да придобие още по-голяма стратегическа тежест. На 26 юни ще имам удоволствието да приема 13-те членове на групата в семейството на посланиците на добра воля на ЮНЕСКО."

"Севънтийн" е основана в Южна Корея през 2015 г. В нея участват 13 артисти. Тя представлява второто най-успешно музикално явление за 2023 г. след Тейлър Суифт според Международната федерация на звукозаписната и

С дефилe на участниците в Монтана започнаха Oсемнадесетите международни празници на духовите оркестри „Дико Илиев 2024“.

Музикантите и гостите на фестивала поднесоха венци и цветя пред паметната плоча на композитора Дико Илиев, намираща се на стената на блока, в който той е живял в последните години от живота си.

Във фестивала участват 18 духови оркестъра от България, Румъния и Турция. Всеки от тях дефилира с музика из централните улици на Монтана и изнася концерт на централния площад „Жеравица“. Фестивалът ще продължи до късно в неделя.

В началото на фестивала всичките шест оркестъра, участващи в първия фестивален ден, изсвириха заедно химна на България и Дунавското хоро, написано от Дико Илиев. Първи програмата откри Представителният гвардейски духов оркестър към българската Национална гвардейска част. След него свириха  Общински духов оркестър – Търгови

Изложбата "Отражения от миналото: Историята на Русе през фотографския обектив" ще бъде подредена утре вечер в подлез на кръговото кръстовище на бул. "Цар Освободител" в централната част на крайдунавския град. Това съобщиха организаторите от сдружение "РусчукБГ". 

Експозицията представя част от снимките на Русе в творчеството на известното българско фотоиздателство "Гр. Пасков" от периода 1920-1940 година. Изображенията се сканирани от висококачествени стъклени фотографски плаки, които са част от колекцията на сдружението.

"Идеята на тази изложба е да промени функция на подлеза от пространство, което се използва само за преминаване, като го превърне в място за отдих и културни мероприятия. Историческите фотографии и изложбата, създадени чрез проекта, могат да се превърнат в интересно туристическо място. Те могат да привлекат както местни жители, които искат да науч

„Червената къща“ отново отваря врати за култура в София и отправя покана към творците от независимата сцена, съобщават от Artvent

По думите им „преоткриването“ на пространството на столичната улица „Любен Каравелов“ 15 е планирано за тази есен. Зад идеята и реализирането стои Artvent – компания, която през последните три години създава, организира и разпространява театрални и музикални продукции в страната и чужбина. 

От юни е отправена отворена покана за представяне на артистични идеи, които да бъдат включени в репертоара на сцената на „Червената къща“ за сезон 2024/2025 г. 

Плановете са сцената да бъде домакин на творчески произведения от различни сфери на изкуството – театър, кино, литература, танц, фотография, видеография, визуални и дигитални изкуства.

И в момента „

Петнадесетото издание на Националния пленер по живопис „Шуменско плато“ беше открито с кратка церемония в двора на „Зеленото училище“ към Центъра за подкрепа за личностно развитие - Обединен детски комплекс „Анастас Стоянов".

Форумът се организира традиционно от Община Шумен и Дружеството на шуменските художници (ДШХ). В тазгодишното му издание участват 10 художници: Галина Халачева и Николай Тодоров от Добрич, Милена Младенова от Бяла, Петър Тепсизов от Ямбол, Пламен Бешков от Пловдив, проф. Димитър Балкански, Емилия Дочева, Надежда Русева, Снежана Ценова и проф. Спартак Паскалевски.

Замeстник-кметът по образование и култура на община Шумен доц. Виктория Ковчазова, старши експертът в отдел „Култура, младежки дейности и спорт“ в общинската администрация Даниела Вичева и председателят на ДШХ Петьо Дамянов се обърнаха с кратки пр

Концертмайстор и диригент на състава е Радослав Шулц. Солист ще бъде Адриан Йотикер, който ще изпълни Концерт за пиано и оркестър №2 от Фредерик Шопен. В програмата е и „Смъртта и момичето” за струнен оркестър от Шуберт/Малер. Франц Шуберт пише квартета през тежката за него 1824-а, когато разбира, че е сериозно болен. Драматизмът му по-късно привлича Малер да му даде оркестров прочит, който започва да се изпълнява след смъртта на композитора.

Гостуването на оркестъра от Мюнхен във Варна се осъществява с финансовата подкрепа на Фонда за подпомагане на музикални проекти на професионални музиканти и ансамбли в чужбина на Гьоте-институт в Германия. Днес от 17:00 ч. оркестърът ще проведе открита генерална репетиция пред ученици от Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ във Варна, а утре в 10:00 ч. в Градската художествена галерия част от инструменталистите ще имат и открити уроци с възпитаници на Музикалното училище. 

Камерният оркестър на Симфоничния оркестър на Баварското радио е създаден през 2000 г. от Радослав Шулц и Карл Вагнер. Много бързо той става неизменна част от афиша на големите европейски градове, гради близки сътрудничества със солисти от ранга на Елен Гримо и Франк Петер Цимерман. Свирили са с Ланг Ланг, Миша Майски, Сабине Майер, Диана Дамрау, Вадим Репин.

Радослав Шулц е роден в Полша и е трето поколение цигулар. Дебютира като солист на оркестър, когато е на 10 години, с концерта на Менделсон. Учи във Варшава при Ирена Дубинска, в Хановер при Йенс Елерман и в Лондон при Ифра Нийман. Има и специализацията в Амстердам при Херман Креберс. Носител е на много награди от международни конкурси, сред които „Виенявски“, „Крайслер“, „Сарасате“, „Сибелиус“, „Шпор“. Има награда „Хенрик Шеринг“ за интерпретацията си на Моцарт. Солист е на големи оркестри в концерти в Европа и Азия. През 1998 г. става първи концертмайстор на Симфоничния оркестър на Баварското радио, а от 2000 г. е артистичен директор и концертмайстор на камерния състав на оркестъра. 

Швейцарският пианист Адриан Йотикер е солист и камерен музикант със световна кариера и търсен педагог. Учи в Консерваторията в Цюрих, след това в Джулиард скул в Ню Йорк при Бела Давидович, като ходи на уроци и при Лазар Берман. Печели много награди и стипендии. През 1994 г. е отличен с наградата за принос към културата в родния си град заради основаването на Фестивала за камерна музика на Санкт Гален. Концертните му изяви в Европа, Америка и Австралия са резултат от съвместна работа със световни оркестри като Тонхале - Цюрих, Оркестъра на Баварското радио, Ирландския симфоничен оркестър, Staatskapelle Dresden. Реализира камерни проекти със съпругата си Паола Де Пианте Вичин (Piano Duo Paola & Adrian Oetiker) и с много други музиканти от световна класа. От 1996 г. е професор по пиано във Висшето училище по музика в Базел, а от 2011 г. и във Висшето училище по музика и театър в Мюнхен. Артистичен директор е на Международната лятна академия в Етал.

Научнофантастичният хорър "Пришълецът: Ромул" оглави боксофис класацията на Северна Америка, съобщават световните осведомителни агенции.

Филмът, режисиран от уругваеца Феде Алварес, реализира приходи от 41,5 милиона долара през дебютния си уикенд в киносалоните на САЩ и Канада. Постъпленията му от международните пазари възлизат на 66,7 милиона долара. 

Действието на "Пришълецът: Ромул" се развива между това на първите два филма от поредицата - емблематичните "Пришълецът" (1979) на Ридли Скот и "Пришълците" (1986) на Джеймс Камерън. Главната роля изпълнява актрисата Кейли Спейни.

"Пришълецът: Ромул" е деветият филм от вселената на "Пришълецът", чието начало преди 45 години поставя едноименният хорър на Скот. Анализаторите определят дебюта му в северноамериканския боксофис като "отличен". 

След три седмици на върха филмът "Дедпул &

„Ромео и Жулиета“ на Петринел Гочев е следващата тема в „Представленията, които ни създадоха“.

Събитието е на 20 юни, а режисьорът ще бъде последният гост за сезона в поредицата, съобщават от Yalta Art Room – организатор и домакин.

По думите им Гочев ще говори за своя спектакъл „Ромео и Жулиета“, оставил ярък отпечатък в съвременната история на Габровския драматичен театър. На срещата ще присъства и част от екипа – преводачът Мария Змийчарова, както и Гергана Змийчарова, Росина Пенчева, Петко Койчев, Юлиана Войкова

„Модерният прочит на Петринел Гочев, красивите картини и динамични сцени, изпълнени с финес и въображение, както и безкомпромисната игра на актьорите, определено различават този спектакъл по любовната трагедия на Шекспир от други интерпретации,

Създаването на анимационен фестивал във Варна беше едно откровение за българските артисти и зрители. Той се оказа в престижната четворка на световната анимация сред форумите в Отава, Загреб и Анси и това беше едно изключително постижение.

Това сподели проф. Анри Кулев на откриването на 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм (СФАФ) във Варна.

Той върна публиката в 70-те години на ХХ век, когато по думите му българската анимация вече има сериозна физиономия в Европа и света, намерила е собствена ниша в езоповския език и подтекста. „Филмите на Тодор Динов, Доньо Донев, Иван Веселинов, Стоян Дуков, Зденка Дойчева, Христо Топузанов създадоха българска школа в анимацията. Тогава изведнъж се почувства остра нужда от разтваряне на ограничителните капаци в студията и се усети липсата на форум. Тези хора направиха огромни усилия, за да създадат този фест

Приготовленията за спектакъла C’est la Magie вече са в ход, тъй като е необходима сериозна техническа подготовка, а сред дългия списък с изисквания за продукцията са позициониране на специфично оборудване и механизъм за вкарване на хеликоптер на сцената в зала 1 на НДК, съобщават организаторите на събитието.

За иновативните визуални ефекти на сцената се грижи екип от над 100 човека, но едва единици от тях са посветени в механиката на фокусите, а самите трикове знаят единствено магьосниците. 

C’est la Magie ще се излъчва на три екрана в залата, а дублажът на български език ще превърне представлението в удоволствие за най-малките и най-възрастните. Организаторите обещават и възможности за среща с илюзионистите, наред с още изненади.

Както информирахме шоуто C’est la Magie гостува на 4, 5 и 6 октомври. Петима от най-талантлив

В Плевен за първи път се организира Международният театрален фестивал "Школа". Той е по идея на Драматично-куклен театър (ДКТ) "Иван Радоев" с подкрепата на Община Плевен. Това съобщи директорът на културния институт Димитър Кабаков.

Фестивалът е академия, насочена към млади професионалисти, които не са безразлични към опита, а са любопитни и търсещи. 

Участниците ще имат възможност да видят театрални спектакли, да участват в майсторските класове на Ингеборга Дапкунайте, Иван Естегнеев, Дата Тавадзе и Юрий Бутусов. 

Българските представители в тази палитра от изтъкнати театрални педагози са актьорът от Народен театър "Иван Вазов" Юлиан Вергов и д-р Десислава Стойчева, преподавател по арт мениджмънт в Националната академия за театрално и филмово изкуство "Кръстьо Сарафов".

Фестивалът "Школа" е в един по-необичаен формат, който не е насочен към пуб

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“. Събитието е съвместна проява с Международни ...
Биография: Асен Найденов
Има два вида диригенти. Едните са сопаджии с истински сопи. А другите са с истинска диригентска палка. Това мое мнение не е един вид нахалство, а преценка, защото съм преживял и сл ...
Галерия „Контраст“ показва изложба на Райна Стоймирова
Изложба на Райна Стоймирова ще бъде представена в галерия „Контраст“. Експозицията е озаглавена „Фрагменти и усещания“ и ще бъде открита на 18 септемв ...
В Плевенската панорама е подредена изложба за 120 години на Скобелев парк-музей
Изложба по повод 120 години от първата копка на Скобелев парк-музей е подредена в Панорама "Плевенска епопея 1877 г.". Изложбата бе официално открита днес.  На специално изр ...
Фестивалът New Kids from the Block отбелязва Деня на София с две събития
На 17 септември фестивалът New Kids from the Block ще отбележи Деня на София с две събития, съобщават организаторите.  На сцената на ул. „Алабин“ 39 първо излиза ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“. Събитието е съвместна проява с Международни ...
Барабанистът Майк Терана изненада публиката в Разград като запя песни на Синатра
Барабанистът Майк Терана запя песни на Франк Синатра под съпровода на Разградската филхармония. Fly Me to the Moon и Gonna Fly Now в изпълнение на световноизвестния барабанист и Р ...
Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба "Сила и завихряне"
Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба под наименованието "Сила и завихряне" в Перник. Откриването се състоя тази вечер в Художествена галерия "Любен Гайдаров". ...
Не се е родил друг рисувач като Георги Трифонов, каза Вежди Рашидов при откриване на изложбата „Пътят“
Изложба с творби на Георги Трифонов бе открита тази вечер в галерия Vejdi. Идеята за експозицията „Пътят“ била на Вежди Рашидов, който се заел с подреждането и организа ...
Ларс фон Триер започва работа по нов филм
Две години след като обяви, че страда от болестта на Паркинсон, датският режисьор Ларс фон Триер ще режисира нов филм, съобщи АФП. Проектът After е получил 1,3 милиона крони (близ ...
Тикер в 00:00 ч.
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Междунар ...
Начало Тонът на времето
5685
Тонът на времето

Камерният състав на Симфоничния оркестър на Баварското радио гостува за първи път в България на фестивала „Варненско лято“

Концертмайстор и диригент на състава е Радослав Шулц. Солист ще бъде Адриан Йотикер, който ще изпълни Концерт за пиано и оркестър №2 от Фредерик Шопен. В програмата е и „Смъртта и момичето” за струнен оркестър от Шуберт/Малер.Франц Шуберт пише квартета през тежката за него 1824-а, когато разбира, че е сериозно болен. Драматизмът му по-късно привлича Малер да му даде оркестров прочит, който започва да се изпълнява след смъртта на композитора.

| 29 Юни 2024, 10:13 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Камерният състав на Симфоничния оркестър на Баварското радио гостува за първи път в България на фестивала „Варненско лято“
Камерният състав на Симфоничния оркестър на Баварското радио гостува за първи път в България на фестивала „Варненско лято“
Снимка © DFA

Камерният състав на Симфоничния оркестър на Баварското радио гостува за първи път в България в рамките на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Той ще изнесе концерт тази вечер във Фестивалния и конгресен център във Варна. 

Концертмайстор и диригент на състава е Радослав Шулц. Солист ще бъде Адриан Йотикер, който ще изпълни Концерт за пиано и оркестър №2 от Фредерик Шопен. В програмата е и „Смъртта и момичето” за струнен оркестър от Шуберт/Малер. Франц Шуберт пише квартета през тежката за него 1824-а, когато разбира, че е сериозно болен. Драматизмът му по-късно привлича Малер да му даде оркестров прочит, който започва да се изпълнява след смъртта на композитора.

Членовете на кейпоп групата "Севънтийн" ще станат посланици на добра воля на ЮНЕСКО на 26 юни, съобщи АФП, позовавайки се на организацията към ООН. 

"Севънтийн" и ЮНЕСКО споделят желанието да предоставят на младите хора средства за промяна, се казва в изявлението на генералния директор на ЮНЕСКО Одре Азуле. "Севънтийн" вдъхновяват и подкрепят младежите по целия свят със своята музика и позитивна енергия", казва още Азуле. "След множество успешни общи начинания бих искала нашето партньорство да придобие още по-голяма стратегическа тежест. На 26 юни ще имам удоволствието да приема 13-те членове на групата в семейството на посланиците на добра воля на ЮНЕСКО."

"Севънтийн" е основана в Южна Корея през 2015 г. В нея участват 13 артисти. Тя представлява второто най-успешно музикално явление за 2023 г. след Тейлър Суифт според Международната федерация на звукозаписната и

С дефилe на участниците в Монтана започнаха Oсемнадесетите международни празници на духовите оркестри „Дико Илиев 2024“.

Музикантите и гостите на фестивала поднесоха венци и цветя пред паметната плоча на композитора Дико Илиев, намираща се на стената на блока, в който той е живял в последните години от живота си.

Във фестивала участват 18 духови оркестъра от България, Румъния и Турция. Всеки от тях дефилира с музика из централните улици на Монтана и изнася концерт на централния площад „Жеравица“. Фестивалът ще продължи до късно в неделя.

В началото на фестивала всичките шест оркестъра, участващи в първия фестивален ден, изсвириха заедно химна на България и Дунавското хоро, написано от Дико Илиев. Първи програмата откри Представителният гвардейски духов оркестър към българската Национална гвардейска част. След него свириха  Общински духов оркестър – Търгови

Изложбата "Отражения от миналото: Историята на Русе през фотографския обектив" ще бъде подредена утре вечер в подлез на кръговото кръстовище на бул. "Цар Освободител" в централната част на крайдунавския град. Това съобщиха организаторите от сдружение "РусчукБГ". 

Експозицията представя част от снимките на Русе в творчеството на известното българско фотоиздателство "Гр. Пасков" от периода 1920-1940 година. Изображенията се сканирани от висококачествени стъклени фотографски плаки, които са част от колекцията на сдружението.

"Идеята на тази изложба е да промени функция на подлеза от пространство, което се използва само за преминаване, като го превърне в място за отдих и културни мероприятия. Историческите фотографии и изложбата, създадени чрез проекта, могат да се превърнат в интересно туристическо място. Те могат да привлекат както местни жители, които искат да науч

„Червената къща“ отново отваря врати за култура в София и отправя покана към творците от независимата сцена, съобщават от Artvent

По думите им „преоткриването“ на пространството на столичната улица „Любен Каравелов“ 15 е планирано за тази есен. Зад идеята и реализирането стои Artvent – компания, която през последните три години създава, организира и разпространява театрални и музикални продукции в страната и чужбина. 

От юни е отправена отворена покана за представяне на артистични идеи, които да бъдат включени в репертоара на сцената на „Червената къща“ за сезон 2024/2025 г. 

Плановете са сцената да бъде домакин на творчески произведения от различни сфери на изкуството – театър, кино, литература, танц, фотография, видеография, визуални и дигитални изкуства.

И в момента „

Петнадесетото издание на Националния пленер по живопис „Шуменско плато“ беше открито с кратка церемония в двора на „Зеленото училище“ към Центъра за подкрепа за личностно развитие - Обединен детски комплекс „Анастас Стоянов".

Форумът се организира традиционно от Община Шумен и Дружеството на шуменските художници (ДШХ). В тазгодишното му издание участват 10 художници: Галина Халачева и Николай Тодоров от Добрич, Милена Младенова от Бяла, Петър Тепсизов от Ямбол, Пламен Бешков от Пловдив, проф. Димитър Балкански, Емилия Дочева, Надежда Русева, Снежана Ценова и проф. Спартак Паскалевски.

Замeстник-кметът по образование и култура на община Шумен доц. Виктория Ковчазова, старши експертът в отдел „Култура, младежки дейности и спорт“ в общинската администрация Даниела Вичева и председателят на ДШХ Петьо Дамянов се обърнаха с кратки пр

Гостуването на оркестъра от Мюнхен във Варна се осъществява с финансовата подкрепа на Фонда за подпомагане на музикални проекти на професионални музиканти и ансамбли в чужбина на Гьоте-институт в Германия. Днес от 17:00 ч. оркестърът ще проведе открита генерална репетиция пред ученици от Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ във Варна, а утре в 10:00 ч. в Градската художествена галерия част от инструменталистите ще имат и открити уроци с възпитаници на Музикалното училище. 

Камерният оркестър на Симфоничния оркестър на Баварското радио е създаден през 2000 г. от Радослав Шулц и Карл Вагнер. Много бързо той става неизменна част от афиша на големите европейски градове, гради близки сътрудничества със солисти от ранга на Елен Гримо и Франк Петер Цимерман. Свирили са с Ланг Ланг, Миша Майски, Сабине Майер, Диана Дамрау, Вадим Репин.

Научнофантастичният хорър "Пришълецът: Ромул" оглави боксофис класацията на Северна Америка, съобщават световните осведомителни агенции.

Филмът, режисиран от уругваеца Феде Алварес, реализира приходи от 41,5 милиона долара през дебютния си уикенд в киносалоните на САЩ и Канада. Постъпленията му от международните пазари възлизат на 66,7 милиона долара. 

Действието на "Пришълецът: Ромул" се развива между това на първите два филма от поредицата - емблематичните "Пришълецът" (1979) на Ридли Скот и "Пришълците" (1986) на Джеймс Камерън. Главната роля изпълнява актрисата Кейли Спейни.

"Пришълецът: Ромул" е деветият филм от вселената на "Пришълецът", чието начало преди 45 години поставя едноименният хорър на Скот. Анализаторите определят дебюта му в северноамериканския боксофис като "отличен". 

След три седмици на върха филмът "Дедпул &

„Ромео и Жулиета“ на Петринел Гочев е следващата тема в „Представленията, които ни създадоха“.

Събитието е на 20 юни, а режисьорът ще бъде последният гост за сезона в поредицата, съобщават от Yalta Art Room – организатор и домакин.

По думите им Гочев ще говори за своя спектакъл „Ромео и Жулиета“, оставил ярък отпечатък в съвременната история на Габровския драматичен театър. На срещата ще присъства и част от екипа – преводачът Мария Змийчарова, както и Гергана Змийчарова, Росина Пенчева, Петко Койчев, Юлиана Войкова

„Модерният прочит на Петринел Гочев, красивите картини и динамични сцени, изпълнени с финес и въображение, както и безкомпромисната игра на актьорите, определено различават този спектакъл по любовната трагедия на Шекспир от други интерпретации,

Създаването на анимационен фестивал във Варна беше едно откровение за българските артисти и зрители. Той се оказа в престижната четворка на световната анимация сред форумите в Отава, Загреб и Анси и това беше едно изключително постижение.

Това сподели проф. Анри Кулев на откриването на 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм (СФАФ) във Варна.

Той върна публиката в 70-те години на ХХ век, когато по думите му българската анимация вече има сериозна физиономия в Европа и света, намерила е собствена ниша в езоповския език и подтекста. „Филмите на Тодор Динов, Доньо Донев, Иван Веселинов, Стоян Дуков, Зденка Дойчева, Христо Топузанов създадоха българска школа в анимацията. Тогава изведнъж се почувства остра нужда от разтваряне на ограничителните капаци в студията и се усети липсата на форум. Тези хора направиха огромни усилия, за да създадат този фест

Приготовленията за спектакъла C’est la Magie вече са в ход, тъй като е необходима сериозна техническа подготовка, а сред дългия списък с изисквания за продукцията са позициониране на специфично оборудване и механизъм за вкарване на хеликоптер на сцената в зала 1 на НДК, съобщават организаторите на събитието.

За иновативните визуални ефекти на сцената се грижи екип от над 100 човека, но едва единици от тях са посветени в механиката на фокусите, а самите трикове знаят единствено магьосниците. 

C’est la Magie ще се излъчва на три екрана в залата, а дублажът на български език ще превърне представлението в удоволствие за най-малките и най-възрастните. Организаторите обещават и възможности за среща с илюзионистите, наред с още изненади.

Както информирахме шоуто C’est la Magie гостува на 4, 5 и 6 октомври. Петима от най-талантлив

В Плевен за първи път се организира Международният театрален фестивал "Школа". Той е по идея на Драматично-куклен театър (ДКТ) "Иван Радоев" с подкрепата на Община Плевен. Това съобщи директорът на културния институт Димитър Кабаков.

Фестивалът е академия, насочена към млади професионалисти, които не са безразлични към опита, а са любопитни и търсещи. 

Участниците ще имат възможност да видят театрални спектакли, да участват в майсторските класове на Ингеборга Дапкунайте, Иван Естегнеев, Дата Тавадзе и Юрий Бутусов. 

Българските представители в тази палитра от изтъкнати театрални педагози са актьорът от Народен театър "Иван Вазов" Юлиан Вергов и д-р Десислава Стойчева, преподавател по арт мениджмънт в Националната академия за театрално и филмово изкуство "Кръстьо Сарафов".

Фестивалът "Школа" е в един по-необичаен формат, който не е насочен към пуб

Радослав Шулц е роден в Полша и е трето поколение цигулар. Дебютира като солист на оркестър, когато е на 10 години, с концерта на Менделсон. Учи във Варшава при Ирена Дубинска, в Хановер при Йенс Елерман и в Лондон при Ифра Нийман. Има и специализацията в Амстердам при Херман Креберс. Носител е на много награди от международни конкурси, сред които „Виенявски“, „Крайслер“, „Сарасате“, „Сибелиус“, „Шпор“. Има награда „Хенрик Шеринг“ за интерпретацията си на Моцарт. Солист е на големи оркестри в концерти в Европа и Азия. През 1998 г. става първи концертмайстор на Симфоничния оркестър на Баварското радио, а от 2000 г. е артистичен директор и концертмайстор на камерния състав на оркестъра. 

Швейцарският пианист Адриан Йотикер е солист и камерен музикант със световна кариера и търсен педагог. Учи в Консерваторията в Цюрих, след това в Джулиард скул в Ню Йорк при Бела Давидович, като ходи на уроци и при Лазар Берман. Печели много награди и стипендии. През 1994 г. е отличен с наградата за принос към културата в родния си град заради основаването на Фестивала за камерна музика на Санкт Гален. Концертните му изяви в Европа, Америка и Австралия са резултат от съвместна работа със световни оркестри като Тонхале - Цюрих, Оркестъра на Баварското радио, Ирландския симфоничен оркестър, Staatskapelle Dresden. Реализира камерни проекти със съпругата си Паола Де Пианте Вичин (Piano Duo Paola & Adrian Oetiker) и с много други музиканти от световна класа. От 1996 г. е професор по пиано във Висшето училище по музика в Базел, а от 2011 г. и във Висшето училище по музика и театър в Мюнхен. Артистичен директор е на Международната лятна академия в Етал.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“
Биография: Асен Найденов
Галерия „Контраст“ показва изложба на Райна Стоймирова
В Плевенската панорама е подредена изложба за 120 години на Скобелев парк-музей
Фестивалът New Kids from the Block отбелязва Деня на София с две събития
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“
Под прожектора
Барабанистът Майк Терана изненада публиката в Разград като запя песни на Синатра
Под прожектора
Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба "Сила и завихряне"
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.