NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Френски съд ще трябва да реши дали „Болеро“ е дело на един автор, или на няколко съавтори
6452
Калейдоскоп

Френски съд ще трябва да реши дали „Болеро“ е дело на един автор, или на няколко съавтори

Френски съд ще трябва да реши в петък дали „Болеро“ на френския композитор Морис Равел е дело на един автор, или на няколко съавтори, предаде АФП.  Ако „Обществото на музикалните автори, композитори и издатели“ (Société des auteurs, compositeurs et éditeurs de musique - Sacem), организацията, която е отговорна за авторските права във Франция, признае руския художник и сценограф Александър Беноа за съавтор, „Болеро“ ще бъде защитен от свободно ползване до 1 май 2039 г., тъй като Беноа е починал през 1960 г. Във Франция авторското право върху музикална композиция е валидно за целия живот на нейния автор и за следващите 70 години, след което то става обществено достояние и може да се използва свободно

| 28 Юни 2024, 19:46 ч.
Френски съд ще трябва да реши дали „Болеро“ е дело на един автор, или на няколко съавтори
Френски съд ще трябва да реши дали „Болеро“ е дело на един автор, или на няколко съавтори
Снимка © DFA

Френски съд ще трябва да реши в петък дали „Болеро“ на френския композитор Морис Равел е дело на един автор, или на няколко съавтори, предаде АФП. 

Италиански и румънски артисти са специални гости на концерта на Андреа Бочели на стадион „Васил Левски“, съобщават организаторите от Fest Team и Charm Music. Със събитието на 14 септември световноизвестният тенор празнува 30 години.

За този специален повод Бочели ще бъде придружен от някои от най-изявените артисти на световната сцена. Сред тях е прочутият италиански флейтист Андреа Гриминели, известен с изпълненията си и редица международни турнета. Има над 200 съвместни концерта с Лучано Павароти, който го кани да участва в концерт на „Медисън скуеър гардън“, Ню Йорк, и така стартира кариерата му през 1984 г. През 1989 г. Гриминели печели „Грами“.

На сцената ще излезе и младият италиански балетист Франческо Коста, чиято кариера включва участия в Дър

Традиционните съвместни творчески проекти на Деси Тенекеджиева и Йордан Камджалов продължават с Коледен спектакъл – "Коледна приказка", микс от музика, кино, поезия, балет, празнична сценография и светлини, съобщиха от екипа на фондация „Стоян Камбарев“.

Събитието ще се състои на 13 декември в Зала 1 на НДК и ще включва изпълнения на творби на Щраус, Вивалди, Пиацола, Пучини, Бах и др. от GENESIS ORCHESTRA под диригентската палка на маестро Камджалов.

Сред изпълнителите са млади таланти, лауреати и стипендианти на фондациите „Стоян Камбарев“ и „Йордан Камджалов“: Мария Славова (сопран), Сара Чакърова (маримба, ксилофон), Георги Димитров-Жожо (китара), Стоян Караиванов (бандонеон), Александър Зайранов (цигулка), Калина Андреева (контрабас) и Илина Илиева (виола). Всички те са носители на отличия в международни музикалн

Селин Дион е решена да се върне на сцената въпреки рядкото си неврологично заболяване, предаде АФП. Това каза тя в ново интервю, в което уточни, че е готова да бъде отново на пред публика дори това да означава „пълзи“. 

В откъс от това интервю за американския канал NBC канадската певица отново разказа за рядко си неврологично заболяване, известно като Синдром на скования човек (Stiff person syndrome, SPS). То причинява скованост на мускулите на торса, ръцете и краката и може да предизвика силни спазми. 

„Ще се върна на сцената, дори ако трябва да пълзя. Дори ако трябва да говоря с ръце, ще го направя. Ще го направя“, каза 56-годишната певица. „Това е, защото искам и ми липсва, а не само защото трябва да го направя или се нуждая от това“, добави певицата, носителка на „Грами“, която стои зад хитове като My Heart Will Go On.   

Интервюто

Втора поредна вечер амфитеатърът в Созопол се напълни за филм на режисьора Павел Г. Веснаков. Снощи бе прожектиран първият епизод на сериала на БНТ „Всичко за сина ми“, а тази вечер - игралният филм „Безветрие“. И двете прожекции са част от програмата на 40-ите празници на изкуствата „Аполония“.

„За първи път в историята на „Аполония“ един режисьор има два филма. И този режисьор е Павел Г. Веснаков“, обяви проф. Божидар Манов.

Павел Г. Веснаков обясни, че това е ексклузивна прожекция. „Вие сте първите зрители в България“, уточни режисьорът. По думите му филмът е в неконвенционален формат и е замислен да се гледа в малки киносалони.

Лентата е с изображение форматирано в квадрат 1:1. Обичайно е в правоъгълни формати - 4:3 или 16:9, обясни проф. Манов.

„Това е много екстремно худ

Попрок групата Touch `n Go към Военновъздушните сили на САЩ в Европа ще изнесе безплатен концерт в Ямбол на 28 август, съобщиха от пресслужбата на общината.

Изявата е част от турне в четири града в страната, включително Димитровград, Бургас и Созопол.

Събитието в Ямбол е с начален час 19:00 на площад „Освобождение” пред Културно-информационен център „Безистен”.

Създадената през 1976 г. Touch`n Go има участия в концерти и фестивали в цяла Европа, Югозападна Азия и Африка. Репертоарът им включва най-доброто от рок, кънтри, поп и R&B музиката, покриващи широк спектър на американската популярна музика.

За концерта си в Ямбол съставът е подготвил песни на легендарни изпълнители и групи като Фил Колинс, "Ийгълс“, Пол Саймън, Карлос Сантана, "АББА“, Арета Франклин, Елвис Пресли, Нена и др., съобщиха още от общинския прес

Ако „Обществото на музикалните автори, композитори и издатели“ (Société des auteurs, compositeurs et éditeurs de musique - Sacem), организацията, която е отговорна за авторските права във Франция, признае руския художник и сценограф Александър Беноа за съавтор, „Болеро“ ще бъде защитен от свободно ползване до 1 май 2039 г., тъй като Беноа е починал през 1960 г.

Във Франция авторското право върху музикална композиция е валидно за целия живот на нейния автор и за следващите 70 години, след което то става обществено достояние и може да се използва свободно.

Досега композицията „Болеро“ бе защитена в продължение на 78 години и четири месеца, тъй като законът предвижда удължаване на срока, за да се компенсират френските творци за загубата на приходи по време на двете световни войни, с което срокът изтече на 1 май 2016 г.

По време на изслушването на 14 февруари наследниците на художника твърдят, че отказът да се признае дядо им за съавтор на този световен успех, не е право, което Sacem може да си присвои. „Музиката на „Болеро“ е създадена специално за балета“, каза Едуар Мил, адвокат на наследницте на Беноа. 

След успеха на Равел се смята, че „Болеро“ е „съвместна работа“ с руския художник, а историческите аргументи са в негова подкрепа. Тези аргументи включват присъствието на името на Бенуа в плакатите за премиерата на творбата на Равел през 1928 г.

„Далечно присъствие“ е наречен клавирният рецитал, който София Меликян ще изнесе на 20 септември в Националната музикална академия. Ще звучат творби от Рикардо Винес, Морис Равел, Деода дьо Северак, Хоакин Турина.

Събитието е част от новия градски фестивала за култура и изкуство „Аз съм София“, като част от програмата „София празнува 17 септември“. 

София Меликян представя програма от испански и френски произведения, отдаващи почит на Рикардо Винес (1875-1943), влиятелният каталонски пианист и второстепенен композитор, който винаги е бил запален по новата музика от съвременни композитори, коментират организаторите

Тя е родена в Ереван, Армения, но израснала в Испания. Развива своята концертна дейност предимно в Испания и по света. Тя си

След като Русия бе отстранена от предишното издание на Венецианското биенале на изкуството заради нахлуването си в Украйна, поради продължаващата война не участва и през 2024 г. Тази година страната зае своя павилион на Боливия, след подписване на договор за добив на литий на стойност 450 милиона долара. Част от сделката е безплатен наем на руския павилион във Венецианските градини, твърди изданието Petitpoi. 

Испанският портал Arteinformando посочва, че „прехвърлянето на руския павилион на Боливия подчертава връзката между политика и култура в сценария на международната геополитика, тъй като това се случва в контекста на стремежа на страната да разшири достъпа си до природни ресурси като литий“.

С ПОГЛЕД КЪМ МИНАЛОТО ПРЕМИНАВАМЕ В БЪДЕЩЕТО

„Многонационалната държава Боливия участва в това събитие с цел да покаже своето културно богатство

Хитовата романтична поредица "Бриджъртън" е вляла 275 милиона британски лири в икономиката на Обединеното кралство за период от пет години, съобщиха от Нетфликс, цитирани от Пи Ей мидия/ДПА.

Стрийминг платформата посочи, че сериалът, чиято последна част от трети сезон имаше премиера в четвъртък, е подкрепила близо 5000 местни бизнеса през последните пет години.

Продуцент на сериала е базираната в САЩ компания "Шондаленд". Изпълнителният й директор Шонда Раймс откри търговията на Лондонската фондова борса в петък и така отбеляза постижението на сериала. "Ясно е, че бизнесът с изкуство и култура може да има огромен принос към местните общности. Не мога да бъда по-горда", каза Раймс.

Приносът на сериала в икономиката е изчислен от Нетфликс и включва преки и непреки разходи, съобщи Пи Ей мидия. Числото не включва други ползи от сериала, който се снима в Лондон и Бат,

Общо 37 български и 19 чуждестранни филми са включени в конкурсната програма на Международния фестивал на любителските исторически филми, който ще се състои от 28 до 30 юни в Шумен, съобщиха от Народно читалище „Добри Войников - 1856“, където ще бъдат представени кинолентите. 

Филмите от чужбина, включени в конкурсната програма, са от Черна гора, Великобритания, Нидерландия, Република Северна Македония, Молдова, Словения, Украйна и Русия. „Богатото тематично разнообразие представя сюжети и истории, свързани с национално-освободителното движение, с войните за независимост, места на паметта, фолклорни традиции, имена в българското и световното изкуство и др. Близо 70 са творците на различни възрасти, които ще се съревновават в конкурсната програма. Петима от тях ще спорят за приза най-добър филм на млад автор (до 30 години). Популяризирането на фестивала в училищата провоки

„Срещи на младото европейско кино“ празнува своето 10-о издание с безплатни прожекции на отличени на световните фестивали филми, съобщават организаторите. Кинофестивалът, посветен на детската и младежка публика, от 3 до 19 години, ще се състои между 22 до 28 юни в София

Специално за ключовата годишнина организаторите от сдружение „Арте урбана колектив“, освен прожекции на филм, са подготвили тематични дискусии и работилници, оригинален киноконцерт – филми и музика на живо и форум „Кино в училище”, посветен на ученици и учители. Те ще бъдат в зала „Славейков” на Френския институт, залата на Чешкия център, залата и лятното кино на „Гьоте институт“ и кино „Кабана“.

На 24 юни ще бъде показан носителят за най-добър филм на програмата Giornate degli Autori на филмовия фестивал във Венеция – „Вампир хуманист тъ

Според адвоката на Sacem, Жозе-Андрей Беназераф, твърденията на ищците са „историческа измислица“.

Признаването на съавторство би означавало „да се скъса документът на декларацията от 1929 г., подписан от Равел, който се определя като единствен автор на „Болеро“, за да се замени, нарушавайки моралните права на композитора, който винаги се е смятал за единствен автор“, каза организацията по време на изслушването.

Въпреки че авторските възнаграждения се определят „за даден период от време и за милиони евро“ годишно, според информацията, предоставена на АФП от адвоката на Sacem, Беназераф, сумите са достигнали средно 135 507 евро годишно между 2011 и 2016 г.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Неизвестна досега ранна творба на Моцарт е открита в Германия
Неизвестно досега кратко произведение, приписвано на Моцарт и вероятно написано от австрийския композитор в младостта му, е открито в Лайпциг, Германия, съобщиха изследователи, цит ...
В Елена приключват събитията от инициативата „7 дни, 7 изкуства“
В Елена приключват събитията от инициативата „7 дни, 7 изкуства“, съобщиха от общинската администрация. Събитията са част от културния календар на общината, а мястото ...
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“
Изложбата "България и мозайките" гостува в Попово. Експозицията е подредена в галерия „Кирил Майски“ на Историческия музей в града, съобщи директорът на културната инст ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Калейдоскоп
6452
Калейдоскоп

Френски съд ще трябва да реши дали „Болеро“ е дело на един автор, или на няколко съавтори

Във Франция авторското право върху музикална композиция е валидно за целия живот на нейния автор и за следващите 70 години, след което то става обществено достояние и може да се използва свободно.По време на изслушването на 14 февруари наследниците на художника твърдят, че отказът да се признае дядо им за съавтор на този световен успех, не е право, което Sacem може да си присвои.

| 28 Юни 2024, 19:46 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Френски съд ще трябва да реши дали „Болеро“ е дело на един автор, или на няколко съавтори
Френски съд ще трябва да реши дали „Болеро“ е дело на един автор, или на няколко съавтори
Снимка © DFA

Френски съд ще трябва да реши в петък дали „Болеро“ на френския композитор Морис Равел е дело на един автор, или на няколко съавтори, предаде АФП. 

Ако „Обществото на музикалните автори, композитори и издатели“ (Société des auteurs, compositeurs et éditeurs de musique - Sacem), организацията, която е отговорна за авторските права във Франция, признае руския художник и сценограф Александър Беноа за съавтор, „Болеро“ ще бъде защитен от свободно ползване до 1 май 2039 г., тъй като Беноа е починал през 1960 г.

Италиански и румънски артисти са специални гости на концерта на Андреа Бочели на стадион „Васил Левски“, съобщават организаторите от Fest Team и Charm Music. Със събитието на 14 септември световноизвестният тенор празнува 30 години.

За този специален повод Бочели ще бъде придружен от някои от най-изявените артисти на световната сцена. Сред тях е прочутият италиански флейтист Андреа Гриминели, известен с изпълненията си и редица международни турнета. Има над 200 съвместни концерта с Лучано Павароти, който го кани да участва в концерт на „Медисън скуеър гардън“, Ню Йорк, и така стартира кариерата му през 1984 г. През 1989 г. Гриминели печели „Грами“.

На сцената ще излезе и младият италиански балетист Франческо Коста, чиято кариера включва участия в Дър

Традиционните съвместни творчески проекти на Деси Тенекеджиева и Йордан Камджалов продължават с Коледен спектакъл – "Коледна приказка", микс от музика, кино, поезия, балет, празнична сценография и светлини, съобщиха от екипа на фондация „Стоян Камбарев“.

Събитието ще се състои на 13 декември в Зала 1 на НДК и ще включва изпълнения на творби на Щраус, Вивалди, Пиацола, Пучини, Бах и др. от GENESIS ORCHESTRA под диригентската палка на маестро Камджалов.

Сред изпълнителите са млади таланти, лауреати и стипендианти на фондациите „Стоян Камбарев“ и „Йордан Камджалов“: Мария Славова (сопран), Сара Чакърова (маримба, ксилофон), Георги Димитров-Жожо (китара), Стоян Караиванов (бандонеон), Александър Зайранов (цигулка), Калина Андреева (контрабас) и Илина Илиева (виола). Всички те са носители на отличия в международни музикалн

Селин Дион е решена да се върне на сцената въпреки рядкото си неврологично заболяване, предаде АФП. Това каза тя в ново интервю, в което уточни, че е готова да бъде отново на пред публика дори това да означава „пълзи“. 

В откъс от това интервю за американския канал NBC канадската певица отново разказа за рядко си неврологично заболяване, известно като Синдром на скования човек (Stiff person syndrome, SPS). То причинява скованост на мускулите на торса, ръцете и краката и може да предизвика силни спазми. 

„Ще се върна на сцената, дори ако трябва да пълзя. Дори ако трябва да говоря с ръце, ще го направя. Ще го направя“, каза 56-годишната певица. „Това е, защото искам и ми липсва, а не само защото трябва да го направя или се нуждая от това“, добави певицата, носителка на „Грами“, която стои зад хитове като My Heart Will Go On.   

Интервюто

Втора поредна вечер амфитеатърът в Созопол се напълни за филм на режисьора Павел Г. Веснаков. Снощи бе прожектиран първият епизод на сериала на БНТ „Всичко за сина ми“, а тази вечер - игралният филм „Безветрие“. И двете прожекции са част от програмата на 40-ите празници на изкуствата „Аполония“.

„За първи път в историята на „Аполония“ един режисьор има два филма. И този режисьор е Павел Г. Веснаков“, обяви проф. Божидар Манов.

Павел Г. Веснаков обясни, че това е ексклузивна прожекция. „Вие сте първите зрители в България“, уточни режисьорът. По думите му филмът е в неконвенционален формат и е замислен да се гледа в малки киносалони.

Лентата е с изображение форматирано в квадрат 1:1. Обичайно е в правоъгълни формати - 4:3 или 16:9, обясни проф. Манов.

„Това е много екстремно худ

Попрок групата Touch `n Go към Военновъздушните сили на САЩ в Европа ще изнесе безплатен концерт в Ямбол на 28 август, съобщиха от пресслужбата на общината.

Изявата е част от турне в четири града в страната, включително Димитровград, Бургас и Созопол.

Събитието в Ямбол е с начален час 19:00 на площад „Освобождение” пред Културно-информационен център „Безистен”.

Създадената през 1976 г. Touch`n Go има участия в концерти и фестивали в цяла Европа, Югозападна Азия и Африка. Репертоарът им включва най-доброто от рок, кънтри, поп и R&B музиката, покриващи широк спектър на американската популярна музика.

За концерта си в Ямбол съставът е подготвил песни на легендарни изпълнители и групи като Фил Колинс, "Ийгълс“, Пол Саймън, Карлос Сантана, "АББА“, Арета Франклин, Елвис Пресли, Нена и др., съобщиха още от общинския прес

Във Франция авторското право върху музикална композиция е валидно за целия живот на нейния автор и за следващите 70 години, след което то става обществено достояние и може да се използва свободно.

Досега композицията „Болеро“ бе защитена в продължение на 78 години и четири месеца, тъй като законът предвижда удължаване на срока, за да се компенсират френските творци за загубата на приходи по време на двете световни войни, с което срокът изтече на 1 май 2016 г.

„Далечно присъствие“ е наречен клавирният рецитал, който София Меликян ще изнесе на 20 септември в Националната музикална академия. Ще звучат творби от Рикардо Винес, Морис Равел, Деода дьо Северак, Хоакин Турина.

Събитието е част от новия градски фестивала за култура и изкуство „Аз съм София“, като част от програмата „София празнува 17 септември“. 

София Меликян представя програма от испански и френски произведения, отдаващи почит на Рикардо Винес (1875-1943), влиятелният каталонски пианист и второстепенен композитор, който винаги е бил запален по новата музика от съвременни композитори, коментират организаторите

Тя е родена в Ереван, Армения, но израснала в Испания. Развива своята концертна дейност предимно в Испания и по света. Тя си

След като Русия бе отстранена от предишното издание на Венецианското биенале на изкуството заради нахлуването си в Украйна, поради продължаващата война не участва и през 2024 г. Тази година страната зае своя павилион на Боливия, след подписване на договор за добив на литий на стойност 450 милиона долара. Част от сделката е безплатен наем на руския павилион във Венецианските градини, твърди изданието Petitpoi. 

Испанският портал Arteinformando посочва, че „прехвърлянето на руския павилион на Боливия подчертава връзката между политика и култура в сценария на международната геополитика, тъй като това се случва в контекста на стремежа на страната да разшири достъпа си до природни ресурси като литий“.

С ПОГЛЕД КЪМ МИНАЛОТО ПРЕМИНАВАМЕ В БЪДЕЩЕТО

„Многонационалната държава Боливия участва в това събитие с цел да покаже своето културно богатство

Хитовата романтична поредица "Бриджъртън" е вляла 275 милиона британски лири в икономиката на Обединеното кралство за период от пет години, съобщиха от Нетфликс, цитирани от Пи Ей мидия/ДПА.

Стрийминг платформата посочи, че сериалът, чиято последна част от трети сезон имаше премиера в четвъртък, е подкрепила близо 5000 местни бизнеса през последните пет години.

Продуцент на сериала е базираната в САЩ компания "Шондаленд". Изпълнителният й директор Шонда Раймс откри търговията на Лондонската фондова борса в петък и така отбеляза постижението на сериала. "Ясно е, че бизнесът с изкуство и култура може да има огромен принос към местните общности. Не мога да бъда по-горда", каза Раймс.

Приносът на сериала в икономиката е изчислен от Нетфликс и включва преки и непреки разходи, съобщи Пи Ей мидия. Числото не включва други ползи от сериала, който се снима в Лондон и Бат,

Общо 37 български и 19 чуждестранни филми са включени в конкурсната програма на Международния фестивал на любителските исторически филми, който ще се състои от 28 до 30 юни в Шумен, съобщиха от Народно читалище „Добри Войников - 1856“, където ще бъдат представени кинолентите. 

Филмите от чужбина, включени в конкурсната програма, са от Черна гора, Великобритания, Нидерландия, Република Северна Македония, Молдова, Словения, Украйна и Русия. „Богатото тематично разнообразие представя сюжети и истории, свързани с национално-освободителното движение, с войните за независимост, места на паметта, фолклорни традиции, имена в българското и световното изкуство и др. Близо 70 са творците на различни възрасти, които ще се съревновават в конкурсната програма. Петима от тях ще спорят за приза най-добър филм на млад автор (до 30 години). Популяризирането на фестивала в училищата провоки

„Срещи на младото европейско кино“ празнува своето 10-о издание с безплатни прожекции на отличени на световните фестивали филми, съобщават организаторите. Кинофестивалът, посветен на детската и младежка публика, от 3 до 19 години, ще се състои между 22 до 28 юни в София

Специално за ключовата годишнина организаторите от сдружение „Арте урбана колектив“, освен прожекции на филм, са подготвили тематични дискусии и работилници, оригинален киноконцерт – филми и музика на живо и форум „Кино в училище”, посветен на ученици и учители. Те ще бъдат в зала „Славейков” на Френския институт, залата на Чешкия център, залата и лятното кино на „Гьоте институт“ и кино „Кабана“.

На 24 юни ще бъде показан носителят за най-добър филм на програмата Giornate degli Autori на филмовия фестивал във Венеция – „Вампир хуманист тъ

По време на изслушването на 14 февруари наследниците на художника твърдят, че отказът да се признае дядо им за съавтор на този световен успех, не е право, което Sacem може да си присвои. „Музиката на „Болеро“ е създадена специално за балета“, каза Едуар Мил, адвокат на наследницте на Беноа. 

След успеха на Равел се смята, че „Болеро“ е „съвместна работа“ с руския художник, а историческите аргументи са в негова подкрепа. Тези аргументи включват присъствието на името на Бенуа в плакатите за премиерата на творбата на Равел през 1928 г.

Според адвоката на Sacem, Жозе-Андрей Беназераф, твърденията на ищците са „историческа измислица“.

Признаването на съавторство би означавало „да се скъса документът на декларацията от 1929 г., подписан от Равел, който се определя като единствен автор на „Болеро“, за да се замени, нарушавайки моралните права на композитора, който винаги се е смятал за единствен автор“, каза организацията по време на изслушването.

Въпреки че авторските възнаграждения се определят „за даден период от време и за милиони евро“ годишно, според информацията, предоставена на АФП от адвоката на Sacem, Беназераф, сумите са достигнали средно 135 507 евро годишно между 2011 и 2016 г.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Неизвестна досега ранна творба на Моцарт е открита в Германия
В Елена приключват събитията от инициативата „7 дни, 7 изкуства“
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.