Изложбата „За пейзажа в скулптурата“ ще бъде открита на 9 юли в галерия-книжарница „София прес“. Автор на експозицията е Света Атанасова, съобщават организаторите.
Седемнайсетото издание на двудневния международен фолклорен фестивал "От Дунав до Балкана" събра в град Борово, област Русе, участници от страната и чужбина.
На сцената днес се изявиха 92 групи и индивидуални изпълнители, съобщи Петя Маринова, която е част от организационния екип и от журито.
Фестивалът ще продължи и утре, като в двата дни се очаква да се включат общо над 1600 участници. Те са разпределени в различни категории - народни танци, вокални състави, индивидуални изпълнители, деца и възрастни в неравностойно положение, групи за обреди, обичаи и словесен фолклор. По време на събитието участниците представят и народни носии.
"За Борово този фестивал е уникален. Всяка годината хората го очакват с огромно нетърпение. Подготовката е голяма. Днес имаше много интересни участници, сред които и японка, която изпя автентична българска песен. Имахме кукери, а за
Трима известни български музиканти ще са солисти на предстоящия концерт на Симфониета – Враца, част от цикъла „Българският инструментален концерт“, съобщиха от културната институция. Това са Симеон Гошев – пиано, Атанас Кръстев – виолончело и Петър Македонски – тромпет.
В програмата са включени произведенията“ Концерт за виолончело и оркестър“ от Веселин Стоянов, „Концерт за тромпет и оркестър“ от Васил Казанджиев и „Рапсодия за пиано и оркестър“ от Йордан Гошев.
Изненадата за публиката ще е концертният роял Bösendorfer 280VC Concert Grand, който ще пристигне във Враца специално за изпълнението на Симеон Гошев, съобщиха от Симфониетата.
„Това е събитие, първо защото такива инструменти рядко се намират, особено в България. Този инструмент, доколкото знам, е едва от няколко седмици в България. И сега благодарение на маестро Павлов и цялата организация на Сим
Tekashi 6ix9ine и NLE Choppa идват за първото издание на Menace To Society Festival в София, съобщават от „София мюзик ентърпрайсис“ (СМЕ).
След като трапът се превърна в един от най-популярните и най-слушани стилове в цял свят, беше въпрос на време кога такова събитие ще се организира и в България, коментират от СМЕ. Събитието ще се състои на 16 октомври в зала „Арена София“. Освен двамата хедлайнери на сцената ще излязат и над 10 родни трап артисти, групи и DJ-и.
Фестивалът е продукт на сътрудничеството на две европейски компании - J-Noah и Whoop Events, които през последните години доминират в Европа със събития, включващи артисти като Tyga, Gucci Mane, Offset, Quavo, DaBaby, Sean Paul, разказват от СМЕ.
Дани Ернандес, или по-известен като Tekashi 6ix9ineМузейните експозиции в Кюстендил ще са с безплатен вход за младежи до 29 години за Международния ден на младежта, съобщиха от музея.
Младежи безплатно ще приемат на 12 август археологическата зала "Асклепий", зала "Стримон" и временната изложба "В света на митологията и демонологията", както и музейният комплекс "Свети Георги".
На 13 август безплатно за младежи ще бъдат отворени изложбената зала в джамията "Ахмед Бей", Пирговата кула и къщата- музей "Ильо Войвода".
Международният ден на младежта се отбелязва за първи път на 12 август 2000 година. Обявен е с резолюция на Генералната асамблея на ООН на 17 декември 1999 г. по предложение на Всемирната конференция на министрите по делата на младежта, състояла се в Лисабон от 8 до 12 август 1998 година. В България празникът се чества от 2007 година. Чрез различни обществени и художествени прояви денят на
Чуждестранната преса определя гласа й като блестящ сопран, чиято школовка стига до съвършенство.
„Успехът, мислех си, идва без много усилия, стига да имаш талант. Постепенно, с много воля, си изградих режим и певчески навици. Научих се на строга дисциплина. Осъзнах, че гласът е фино и капризно оръжие, което не можеш да си позволиш да форсираш“, казва певицата Юлия Винер-Ченишева. Днес се навършват 95 години от нейното рождение.
„Знаем България като страна на розите. Сега разбираме, че е страна и на славей – Юлия Винер“, пише издавания в Брюксел вестник „Метропол“.
От 1961 г. Юлия Винер е постоянен гост-солист на берлинската Щатсопера, в продължение на 15 години. Там и публиката, и критиката, я обсипват с аплодисменти. Удостоена е с почетното звание на Щатсопера – камерзингерин, за големи заслуги в раз
Проектът се реализира като награда на галерия-книжарница „София прес“ за участието на авторката в Националната изложба-конкурса за живопис и скулптура 2023 г. на СБХ, по инициатива на г-н Тодор Стайков. Изложбата ще може да видите до 29 юли, уточняват от екипа.
„Суровият, жив, дори някак невротичен интерес към дивата непосредствена природа е постоянно присъстващ и добре разпознаваем мотив в работите на Светослава Атанасова. Изборът и употребата на временни, естествени материали като гипс, дърво, глина, слама, коноп, тиня, восък и др., които бързо се разграждат и не остават трайни следи след себе си, говори достатъчно за цялостния патос на нейното творчество. В произведенията на Света Атанасова „природата“ е представена като постоянстващ предмет на едно многопластово, но свободно от човешка намеса пространство за художествени съзерцания“, казва Ивайло Добрев.
Пейзажът в скулптурата, по думите на авторката, е „идеализирано моментно състояние на природната среда“, а не устойчив веществен обект, създаден, за да поражда илюзията за присъствието на непосредствената природна действителност.
Светослава Атанасова е родена през 1996 г. в гр. София. Завършва скулптура в Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров“, гр. София, и след това следва в Националната художествена академия. Част е от колекцията „Млади български художници“ на Тодор Стайков от 2019 г. и участва активно в изложбите и конкурсите, посветени на развитието на художниците в колекцията. Печели награда за дебют в националната скулптурна изложба на СБХ през 2021 г.
/ВСР
Два концерта, четири изложби и уъркшоп ще се проведат през септември в Националния музей „Земята и хората“, съобщават от екипа на музея.
Уъркшоп Agemera за нови геофизични методи за проучване на критични и стратегически суровини ще се проведе на 17 септември. На 11 септември квартет Solem ще изнесат концерт в музея. А на 21 септември ще се проведе концерт от ХХ юбилеен фестивал „Изкуствата за Земята“, информират от екипа на музея.
Те отбелязват, че през този месец може да бъдат разгледани временните изложби „Нови постъпления 2024“, „Зелената приказка на камъка“, „В чудния свят на конкрециите“ - колекция на Ванюша Иванов и „Умни минерали за умни телефони“.
/ВСР
Художествената галерия в Смолян представи изложба на пловдивския художник Димитър Киров. Тя бе открита днес от Красимир Линков – изкуствовед, и директор на Пловдивската градска художествена галерия.
„Организираме изложбата в навечерието на 90-годишнината на Димитър Киров. Неин куратор е Петър Пиронков“, каза директорът на галерията Иван Пеев.
„Представянето на творчеството на пловдивския художник е част от поредицата на Художествената галерия в Смолян, с която представя едно поколение пловдивски творци, които оставят осезателна, силна, представителна страна на българското изкуство през втората половина на 20 век и началото на 21 век. Няма как да си представим българското изкуство, ако пренебрегнем тези имена. Те са водещите и представителните за това какво представлява българското изобразително изкуство по това време“, каза Красимир Линков. Той допълни, че тази и
Джин, най-възрастният член на Кей-поп групата Би Ти Ес, ще бъде олимпийски факлоносец на игрите в Париж, след като наскоро завърши задължителната си военна служба, предаде Асошиейтед прес.
„Очаква се 31-годишният певец да представи Южна Корея в щафетата на факела с надеждата да разпространи посланието за хармония и мир“, се казва в официално изявление.
Заедно с другите факлоносци Джин ще премине през различни исторически обекти в страната домакин. Конкретният график не е оповестен.
Предаването на факела започна през април.
Джин стартира военната си служба в южнокорейски военен лагер в края на 2022 г. Другите членове на музикалната група, Ар Ем, Ви, Джимин, Джей-Хоуп, Шуга и Чонгкук още изпълняват военните си задължения.
Ден след като е освободен от военна служба, Джин беше домакин на 11-ия рожден ден на южнокорейския Кей-поп феномен Би Ти
От 14 август до 4 септември на Лятното кино в Ямбол предстоят безплатни прожекции на девет български филма, съобщиха от общинския пресцентър. В програмата са включени родни кинокласики като „Опасен чар”, „Любимец 13”, също и нови заглавия, сред които „В сърцето на машината“, „Пулсът на танца“ и други.
Инициативата е озаглавена „Летни вечери с любими филми на българското кино” и се провежда за поредна година в киносалона на открито в Градския парк. Организатор е местната Община.
Програмата стартира с филма „Неочаквана ваканция” от 1981 година. Той ще бъде прожектиран в две вечери – на 14 и на 16 август.
От „вечните“ ленти на българското кино жителите и гостите на Ямбол този път ще имат възможност да гледат на открито още „Опасен чар“ (1984 г.), „Любимец 13“ (1958 г.) и „Да обичаш на инат“ (1986 г.).
Съвременната родна кинематография ще
„Лоенгрин“ е опера на светлината и на оптимизма. Това каза акад. Пламен Карталов днес, представяйки премиерния спектакъл с музиката на Вагнер, който на 13 юни открива Вагнеровият фестивал в София.
„Това е един композитор, който казва всичко – като пророк, защото неговата музика е пророческа, за бъдещето. Той прави скок в бъдещето, във времето – за да може да отвори сърцата и душите на хората, които ще погледнат към едно световно творчество по начин, по който сами ще изразят своята нагласа и потребност. Аз имах тази потребност да я дам и на артистите, и на цялата опера, а и на света. И мисля че успяхме“, каза акад. Карталов.
„Това, което ме вълнува е, че този композитор като музикант, като драматург, като стихомелодик, ме увлече. Аз във всеки такт намирах част от една душевност и един мой израз как ще визуализирам музик