NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Под прожектора Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” с диригент Филип Бернолд на „Варненско лято”
5319
Под прожектора

Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” с диригент Филип Бернолд на „Варненско лято”

Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” с диригент Филип Бернолд гостува на Международния музикален фестивал „Варненско лято”. В залата на Фестивалния комплекс оркестърът изпълни Румънски танци от Бела Барток, Ex Contrario за две цигулки и струнни, бас китара, keyboard и CD от Гия Канчели и Утюсов фантазия от Андрей Пушкарьов със солисти цигуларите Павел Верников и Светлана Макарова. Диригентът също се изяви като солист на Концерта за флейта и оркестър №2 от Моцарт. Събитието завърши с Прощална симфония от Хайдн, на чийто финал музикантите от оркестъра постепенно излизат от сцената един по един

| 28 Юни 2024, 10:26 ч.
Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” с диригент Филип Бернолд на „Варненско лято”
Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” с диригент Филип Бернолд на „Варненско лято”
Снимка © БТА

Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” с диригент Филип Бернолд гостува на Международния музикален фестивал „Варненско лято”. 

Седемнайсетото издание на двудневния международен фолклорен фестивал "От Дунав до Балкана" събра в град Борово, област Русе, участници от страната и чужбина.

На сцената днес се изявиха 92 групи и индивидуални изпълнители, съобщи Петя Маринова, която е част от организационния екип и от журито.

Фестивалът ще продължи и утре, като в двата дни се очаква да се включат общо над 1600 участници. Те са разпределени в различни категории - народни танци, вокални състави, индивидуални изпълнители, деца и възрастни в неравностойно положение, групи за обреди, обичаи и словесен фолклор. По време на събитието участниците представят и народни носии.

"За Борово този фестивал е уникален. Всяка годината хората го очакват с огромно нетърпение. Подготовката е голяма. Днес имаше много интересни участници, сред които и японка, която изпя автентична българска песен. Имахме кукери, а за

Русенската опера ще представи премиерно "Севилският бръснар" на 20 септември (петък) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова. 

Режисьор на оперния спектакъл е Александър Мутафчийски. 

"За първи път на професионална сцена имам удоволствието да поставя оперно заглавие и то не кое да е, а христоматийното "Севилският бръснар". Като човек, който от години се занимава и е учил точно това, за мен тази творба е като библия за операта. Винаги казвам за оперетата, където е стихията и вихърът ми, и на която съм посветил живота си, че тя е приказка за любовта. С пълна сила мога да го кажа сега и за "Севилският бръснар", казва Мутафчийски. 

Диригент е Вилиана Вълчева, а диригент на хора е Стелияна Димитрова-Хернани. Сценографията и костюмите са дело на Денис Иванов.

Участват солисти, хор и оркестър на Русенс

Да стана актьор беше изненада за всички, дори и за мен. Това каза в интервю българският актьор и директор на Сатиричен театър „Алеко Константинов“ Калин Сърменов , който откри за първи път своя самостоятелна изложба в Стара Загора.

Той разкри, че от малък рисува. „Рисувам над 50 години. Започнах да рисувам от съвсем малък. Вкъщи средата е такава, че ти не можеш да избягаш. Климент Денчев беше близък приятел на родителите ми и често беше у нас. По това време той рисуваше по телевизията, правеше едни приказки, разказваше ги, пееше и рисуваше на едно стъкло.  И това така ме запали, че аз седнах и започнах да рисувам по стъклата в къщи. А старата къща, аз съм роден на площад „Славейков“ в София, беше от тези сгради, в които стъклата бяха на едни малки квадратчета с дървени летвички. И аз ги приех като отделни картинки. Бях прочел една приказка „Войната на мравките“ и започна

Гала вечер във вторник ознаменува предстоящия на 1 октомври стотен рожден ден на американския президент Джими Картър, съобщава АП.

Звезди от музиката, киното и спорта отдадоха почит на „рокендрол“ президента Картър, като акцентът на събитието падна върху приноса на 39-ия лидер на САЩ за правата на човека и любовта му към музиката като универсален език.

„Всеки от присъстващите тук твори история“, каза Джейсън Картър, внук на бившия президент, пред повече от 4000 души, които изпълниха „Фокс тиътър“ в Атланта, за да вдигнат тост за най-дълго живелия в историята на САЩ ръководител. „Това е първият път, когато хора се събират заедно, за да отпразнуват 100-годишен рожден ден на американски президент“, добави той.

Концертът бе благотворителен, като приходите от продажбите на билети ще финансират международните програми на Ц

Проектът Shaka Zulu Orchestra се събира отново за концерт в рамките на международния фестивал Jam on the river в троянското село Дебнево, съобщи създателят на формацията Минко Ламбов. Той е също диригент и композитор на репертоара на състава.

 „Shaka Zulu Orchestra е eдин много различен за българската музика проект, който създадох през 2010 г., но поради факта, че започнах да се развивам в света на класическата музика и да работя със симфонични оркестри, бе временно замразен“, каза Ламбов.

На 2-ри август по специална покана на създателката на Jam on the river Вероника Тодорова, 15 от най-добрите български инструменталисти ще се съберат отново, за да представят албума на групата от 2019 г. “Ethnopuzzlology”.  С него те печелят награда за най-добър фънк фюжън албум на Akademia Music Awards в Лос Анджелис (САЩ), допълни той.

Авторската музика на Shaka Z

В залата на Фестивалния комплекс оркестърът изпълни Румънски танци от Бела Барток, Ex Contrario за две цигулки и струнни, бас китара, keyboard и CD от Гия Канчели и Утюсов фантазия от Андрей Пушкарьов със солисти цигуларите Павел Верников и Светлана Макарова. Диригентът също се изяви като солист на Концерта за флейта и оркестър №2 от Моцарт. 

Събитието завърши с Прощална симфония от Хайдн, на чийто финал музикантите от оркестъра постепенно излизат от сцената един по един. 

Концепцията за програмата е на диригента и музикант Филип Бернолд, който е решил да предложи концерт от съвременност към класика, каза артистичният директор на фестивала проф. Марио Хосен. 

Възторжени аплодисменти предизвика изпълнението на Ex Contrario на Канчели. Творбата е написана през 2006 г. и е посветена на цигуларите Павел Верников и Светлана Макарова, които я изпълняват често на престижни международни форуми. По думите на диригента Филип Бернолд това е по-различно произведение с нежна музика, на която можеш да медитираш.

Композиторът Гия Канчели е един от най-търсените и издаваните в наше време. Роден е в грузинската столица през 1935 г. Завършил е Консерваторията в Тбилиси. Бил е музикален директор на Грузинския театър "Шота Руставели", където създава музика за постановките на режисьора Роберт Стуруа. От 1991 г. живее в Берлин, а след четири години се установява в Антверпен, където композира за Кралския филхармоничен оркестър на Фландрия. Писал е произведения за Юрий Башмет, Гидон Кремер. Автор е на много театрална и филмова музика, като сред заглавията, за които е творил, са „Мимино“ и „Кин Дза Дза“ на Георгий Данелия.

Опасно, сериозно, сложно, интересно и смешно. Така актрисата София Бобчева описва случващото се на сцената на Народния театър в постановката „Бебе на борда“. Кристофър Дюранг (1949-2024) е автор на тази зловещо-смешна история с елементи на черен хумор.

„Мисля, че сме успели да предадем заложеното в драматургията – едновременно свежест и сериозност на тематиката“, казва режисьорът Василена Радева. „Шегуваме се, че това е учебник за всички грешки, които могат да се направят като млад родител. Определено не ми се иска публиката да идват тук като на урок. Напротив. Това, което предполага спектакълът, е публиката да се отпусне, а не да дойде, за да учи“, допълва тя. 

Освен София Бобчева - в ролята на бавачката, в представлението участват актьор

Синът на съпругата на норвежкия престолонаследник е бил задържан за нарушаване на съдебно разпореждане да не напуска мястото, на което живее, предаде Франс прес.

Роденият през 1997 г. Мариус Борг Хойби е син на норвежката принцеса Мете Марит от нейна първа връзка. През 2001 г. тя се омъжи на норвежкия престолонаследник, принц Хокон.

Мариус беше арестуван на 4 август заради среднощен спор в апартамента му в Осло и обвинен, че е наранил жена, с която е имал интимна връзка. В началото на септември полицията е получила информация, че Мариус на няколко пъти е установил контакт с жертвата си, която не е желаела подобно нещо. Въз основа на тези сведения полицията му наложи мярка да не се отдалечава от жилището си. Но той е нарушил тази мярка. Полицията открила нож, забит в една от стените в стаята на жертвата на инцидента от 4 август. Подозира се, че Мариус е автор на тази ванд

The Eastern Quartet от Цюрих, Швейцария, гостува на 25 юни в София, съобщават от Арт център „Сити марк“, домакин на събитието.

Формацията се състои от четирима професионалисти, идващи от различни части на Европа. Това са Атанас Маринов (България), Сорин Спасиновичи (Румъния), Серафим фон Вера (Швейцария) и Доминик Блум (Швейцария). По думите им основната цел на The Eastern Quartet е да свърже различни музикални жанрове по уникален начин, използвайки тяхната изобретателност, музикални умения и културен опит, който всеки от тях притежава.

„Класически квалифицирани, The Eastern Quartet преминава всички граници със своя полиглотен музикален език. Обобщаването на специалното качество на техните аранжиментите с няколко думи не е лесна задача: те са паралелни

Изложбата „Пътят към реализма“ на художника Явор Куманов бе открита днес в сградата на Народното събрание. 

Експозицията включва 21 графични творби и е с благотворителна кауза за подпомагане на онкологичното отделение на УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив, съобщават на сайта на парламента.

Събитието се организира по инициатива на народния представител Мая Димитрова. „В изкуството се вижда истината“, подчерта тя, отбелязвайки добродетелния характер на изложбата.

Част от експозицията са произведенията „Лъв“, „Копнеж“ и „Грация“. На откриването присъстваха още народни представители, експерти в областта на изобразителното изкуство и журналисти. 

Авторът Явор Куманов е роден в Добрич и се дипломира като професионален музикант. Той изпитва интерес към рисуването от ранна детска възраст.

/ВСР

На 15 ноември е българската премиера на „Гладиатор 2“, съобщават от „Форум филм“.

През 2000 г. режисьорът Ридли Скот покори света с мегахита „Гладиатор“, станал вторият най-касов филми за годината. Получи дванадесет номинации за „Оскар“ (от които спечели пет, включително за най-добър филм и най-добра мъжка роля на Ръсел Кроу). Тази година Скот отново „надява туниката“ и се завръща на територията на Рим и арената на Колизея.

Действието се развива няколко десетилетия след събитията в първия филм. Луций – внук на бившия император на Рим Марк Аврелий и син на Луцила, живее със съпругата и детето си в Нумидия. Когато римски войници, начело с генерал Марк Акаций, нахлуват в берберското царство, за да го присъединят към империята, Луций е взет в робство. Воден от нестихващата си ярост и вдъхновен от историята

Двамата цигулари предложиха и компилация по известни песни, изпълнявани от Леонид Утюсов.

Павел Верников сподели с публиката, че е от Одеса, където са звучали тези песни. Верников е бил професор по цигулка в Консерваторията в Лион, където негов колега е диригентът и флейтист Филип Бернолд, с когото сега се срещат след двадесет години на сцената на фестивала „Варненско лято“. В момента цигуларят е преподавател в Испания, Израел и Германия.

Светлана Макарова е завършила Московската консерватория. Печели престижни награди като инструменталист още в детските си години. Свирила е с Дмитри Ситковецки, който бе гост на „Варненско лято“ през м.г., както и с Максим Венгеров, Юрий Башмет, Джеймс Ливайн. Преподава в Консерваторията в Лозана. 

Филип Бернолд учи първо флейта, а после дирижиране и композиция във Франция. Едва 23-годишен става първи флейтист на Националната опера на Лион. Спечелването на международния конкурс на името на Жан-Пиер Рампал му отваря вратите към най-престижните зали. През 1994 г. създава като диригент оркестъра „Виртуозите на Лионската опера“. Записва с Парижкия камерен оркестър, преподава в Парижката консерватория. Казва, че в работата на диригента най-важното е как подготвяш програмата и музикантите за предстоящия концерт. Диригентът винаги е първо инструменталист, а съставът трябва да е готов да свири сам, смята той.

По думите му Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” е абсолютно феноменален състав. Основан е през 1987 г. от Адам Фишер с водещи инструменталисти от Австрия и Унгария с основната мисия да изпълнява творби от Хайдн на мястото, където композиторът е живял и работил. Техен „дом“ и концертна зала е дворецът Естерхази в Айзенщат. Съставът има основна роля в ежегодния фестивал на името на Хайдн, чест гост е на музикални събития като Моцартовата седмица в Залцбург, BBC Proms в Лондон, Mostly Mozart в Ню Йорк, изнася редовно концерти във Виена и Будапеща. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Изложба на художника Румен Саздов "Крехки същества и металургия на любовта" беше открита в Прага
Ателиерният салон на българския художник Румен Саздов със заглавие: "Крехки същества и металургия на любовта" беше открит тази седмица в галерията на Българския културен институт в ...
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“, съобщават от театралната работилница. Първото представление ще се играе на 30 септември. Ко ...
Мирослава Кацарова представя концертната програма „Палома“
Певицата Мирослава Кацарова ще представи своята концертна програма „Палома“ (Paloma) във Варненската градска художествена галерия в рамките на съпътстващата програма на ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 03:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Под прожектора
5319
Под прожектора

Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” с диригент Филип Бернолд на „Варненско лято”

Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” с диригент Филип Бернолд гостува на Международния музикален фестивал „Варненско лято”. В залата на Фестивалния комплекс оркестърът изпълни Румънски танци от Бела Барток, Ex Contrario за две цигулки и струнни, бас китара, keyboard и CD от Гия Канчели и Утюсов фантазия от Андрей Пушкарьов със солисти цигуларите Павел Верников и Светлана Макарова.Диригентът също се изяви като солист на Концерта за флейта и оркестър №2 от Моцарт.

| 28 Юни 2024, 10:26 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” с диригент Филип Бернолд на „Варненско лято”
Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” с диригент Филип Бернолд на „Варненско лято”
Снимка © БТА

Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” с диригент Филип Бернолд гостува на Международния музикален фестивал „Варненско лято”. 

В залата на Фестивалния комплекс оркестърът изпълни Румънски танци от Бела Барток, Ex Contrario за две цигулки и струнни, бас китара, keyboard и CD от Гия Канчели и Утюсов фантазия от Андрей Пушкарьов със солисти цигуларите Павел Верников и Светлана Макарова. Диригентът също се изяви като солист на Концерта за флейта и оркестър №2 от Моцарт. 

Седемнайсетото издание на двудневния международен фолклорен фестивал "От Дунав до Балкана" събра в град Борово, област Русе, участници от страната и чужбина.

На сцената днес се изявиха 92 групи и индивидуални изпълнители, съобщи Петя Маринова, която е част от организационния екип и от журито.

Фестивалът ще продължи и утре, като в двата дни се очаква да се включат общо над 1600 участници. Те са разпределени в различни категории - народни танци, вокални състави, индивидуални изпълнители, деца и възрастни в неравностойно положение, групи за обреди, обичаи и словесен фолклор. По време на събитието участниците представят и народни носии.

"За Борово този фестивал е уникален. Всяка годината хората го очакват с огромно нетърпение. Подготовката е голяма. Днес имаше много интересни участници, сред които и японка, която изпя автентична българска песен. Имахме кукери, а за

Русенската опера ще представи премиерно "Севилският бръснар" на 20 септември (петък) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова. 

Режисьор на оперния спектакъл е Александър Мутафчийски. 

"За първи път на професионална сцена имам удоволствието да поставя оперно заглавие и то не кое да е, а христоматийното "Севилският бръснар". Като човек, който от години се занимава и е учил точно това, за мен тази творба е като библия за операта. Винаги казвам за оперетата, където е стихията и вихърът ми, и на която съм посветил живота си, че тя е приказка за любовта. С пълна сила мога да го кажа сега и за "Севилският бръснар", казва Мутафчийски. 

Диригент е Вилиана Вълчева, а диригент на хора е Стелияна Димитрова-Хернани. Сценографията и костюмите са дело на Денис Иванов.

Участват солисти, хор и оркестър на Русенс

Да стана актьор беше изненада за всички, дори и за мен. Това каза в интервю българският актьор и директор на Сатиричен театър „Алеко Константинов“ Калин Сърменов , който откри за първи път своя самостоятелна изложба в Стара Загора.

Той разкри, че от малък рисува. „Рисувам над 50 години. Започнах да рисувам от съвсем малък. Вкъщи средата е такава, че ти не можеш да избягаш. Климент Денчев беше близък приятел на родителите ми и често беше у нас. По това време той рисуваше по телевизията, правеше едни приказки, разказваше ги, пееше и рисуваше на едно стъкло.  И това така ме запали, че аз седнах и започнах да рисувам по стъклата в къщи. А старата къща, аз съм роден на площад „Славейков“ в София, беше от тези сгради, в които стъклата бяха на едни малки квадратчета с дървени летвички. И аз ги приех като отделни картинки. Бях прочел една приказка „Войната на мравките“ и започна

Гала вечер във вторник ознаменува предстоящия на 1 октомври стотен рожден ден на американския президент Джими Картър, съобщава АП.

Звезди от музиката, киното и спорта отдадоха почит на „рокендрол“ президента Картър, като акцентът на събитието падна върху приноса на 39-ия лидер на САЩ за правата на човека и любовта му към музиката като универсален език.

„Всеки от присъстващите тук твори история“, каза Джейсън Картър, внук на бившия президент, пред повече от 4000 души, които изпълниха „Фокс тиътър“ в Атланта, за да вдигнат тост за най-дълго живелия в историята на САЩ ръководител. „Това е първият път, когато хора се събират заедно, за да отпразнуват 100-годишен рожден ден на американски президент“, добави той.

Концертът бе благотворителен, като приходите от продажбите на билети ще финансират международните програми на Ц

Проектът Shaka Zulu Orchestra се събира отново за концерт в рамките на международния фестивал Jam on the river в троянското село Дебнево, съобщи създателят на формацията Минко Ламбов. Той е също диригент и композитор на репертоара на състава.

 „Shaka Zulu Orchestra е eдин много различен за българската музика проект, който създадох през 2010 г., но поради факта, че започнах да се развивам в света на класическата музика и да работя със симфонични оркестри, бе временно замразен“, каза Ламбов.

На 2-ри август по специална покана на създателката на Jam on the river Вероника Тодорова, 15 от най-добрите български инструменталисти ще се съберат отново, за да представят албума на групата от 2019 г. “Ethnopuzzlology”.  С него те печелят награда за най-добър фънк фюжън албум на Akademia Music Awards в Лос Анджелис (САЩ), допълни той.

Авторската музика на Shaka Z

Събитието завърши с Прощална симфония от Хайдн, на чийто финал музикантите от оркестъра постепенно излизат от сцената един по един. 

Концепцията за програмата е на диригента и музикант Филип Бернолд, който е решил да предложи концерт от съвременност към класика, каза артистичният директор на фестивала проф. Марио Хосен. 

Опасно, сериозно, сложно, интересно и смешно. Така актрисата София Бобчева описва случващото се на сцената на Народния театър в постановката „Бебе на борда“. Кристофър Дюранг (1949-2024) е автор на тази зловещо-смешна история с елементи на черен хумор.

„Мисля, че сме успели да предадем заложеното в драматургията – едновременно свежест и сериозност на тематиката“, казва режисьорът Василена Радева. „Шегуваме се, че това е учебник за всички грешки, които могат да се направят като млад родител. Определено не ми се иска публиката да идват тук като на урок. Напротив. Това, което предполага спектакълът, е публиката да се отпусне, а не да дойде, за да учи“, допълва тя. 

Освен София Бобчева - в ролята на бавачката, в представлението участват актьор

Синът на съпругата на норвежкия престолонаследник е бил задържан за нарушаване на съдебно разпореждане да не напуска мястото, на което живее, предаде Франс прес.

Роденият през 1997 г. Мариус Борг Хойби е син на норвежката принцеса Мете Марит от нейна първа връзка. През 2001 г. тя се омъжи на норвежкия престолонаследник, принц Хокон.

Мариус беше арестуван на 4 август заради среднощен спор в апартамента му в Осло и обвинен, че е наранил жена, с която е имал интимна връзка. В началото на септември полицията е получила информация, че Мариус на няколко пъти е установил контакт с жертвата си, която не е желаела подобно нещо. Въз основа на тези сведения полицията му наложи мярка да не се отдалечава от жилището си. Но той е нарушил тази мярка. Полицията открила нож, забит в една от стените в стаята на жертвата на инцидента от 4 август. Подозира се, че Мариус е автор на тази ванд

The Eastern Quartet от Цюрих, Швейцария, гостува на 25 юни в София, съобщават от Арт център „Сити марк“, домакин на събитието.

Формацията се състои от четирима професионалисти, идващи от различни части на Европа. Това са Атанас Маринов (България), Сорин Спасиновичи (Румъния), Серафим фон Вера (Швейцария) и Доминик Блум (Швейцария). По думите им основната цел на The Eastern Quartet е да свърже различни музикални жанрове по уникален начин, използвайки тяхната изобретателност, музикални умения и културен опит, който всеки от тях притежава.

„Класически квалифицирани, The Eastern Quartet преминава всички граници със своя полиглотен музикален език. Обобщаването на специалното качество на техните аранжиментите с няколко думи не е лесна задача: те са паралелни

Изложбата „Пътят към реализма“ на художника Явор Куманов бе открита днес в сградата на Народното събрание. 

Експозицията включва 21 графични творби и е с благотворителна кауза за подпомагане на онкологичното отделение на УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив, съобщават на сайта на парламента.

Събитието се организира по инициатива на народния представител Мая Димитрова. „В изкуството се вижда истината“, подчерта тя, отбелязвайки добродетелния характер на изложбата.

Част от експозицията са произведенията „Лъв“, „Копнеж“ и „Грация“. На откриването присъстваха още народни представители, експерти в областта на изобразителното изкуство и журналисти. 

Авторът Явор Куманов е роден в Добрич и се дипломира като професионален музикант. Той изпитва интерес към рисуването от ранна детска възраст.

/ВСР

На 15 ноември е българската премиера на „Гладиатор 2“, съобщават от „Форум филм“.

През 2000 г. режисьорът Ридли Скот покори света с мегахита „Гладиатор“, станал вторият най-касов филми за годината. Получи дванадесет номинации за „Оскар“ (от които спечели пет, включително за най-добър филм и най-добра мъжка роля на Ръсел Кроу). Тази година Скот отново „надява туниката“ и се завръща на територията на Рим и арената на Колизея.

Действието се развива няколко десетилетия след събитията в първия филм. Луций – внук на бившия император на Рим Марк Аврелий и син на Луцила, живее със съпругата и детето си в Нумидия. Когато римски войници, начело с генерал Марк Акаций, нахлуват в берберското царство, за да го присъединят към империята, Луций е взет в робство. Воден от нестихващата си ярост и вдъхновен от историята

Възторжени аплодисменти предизвика изпълнението на Ex Contrario на Канчели. Творбата е написана през 2006 г. и е посветена на цигуларите Павел Верников и Светлана Макарова, които я изпълняват често на престижни международни форуми. По думите на диригента Филип Бернолд това е по-различно произведение с нежна музика, на която можеш да медитираш.

Композиторът Гия Канчели е един от най-търсените и издаваните в наше време. Роден е в грузинската столица през 1935 г. Завършил е Консерваторията в Тбилиси. Бил е музикален директор на Грузинския театър "Шота Руставели", където създава музика за постановките на режисьора Роберт Стуруа. От 1991 г. живее в Берлин, а след четири години се установява в Антверпен, където композира за Кралския филхармоничен оркестър на Фландрия. Писал е произведения за Юрий Башмет, Гидон Кремер. Автор е на много театрална и филмова музика, като сред заглавията, за които е творил, са „Мимино“ и „Кин Дза Дза“ на Георгий Данелия.

Двамата цигулари предложиха и компилация по известни песни, изпълнявани от Леонид Утюсов.

Павел Верников сподели с публиката, че е от Одеса, където са звучали тези песни. Верников е бил професор по цигулка в Консерваторията в Лион, където негов колега е диригентът и флейтист Филип Бернолд, с когото сега се срещат след двадесет години на сцената на фестивала „Варненско лято“. В момента цигуларят е преподавател в Испания, Израел и Германия.

Светлана Макарова е завършила Московската консерватория. Печели престижни награди като инструменталист още в детските си години. Свирила е с Дмитри Ситковецки, който бе гост на „Варненско лято“ през м.г., както и с Максим Венгеров, Юрий Башмет, Джеймс Ливайн. Преподава в Консерваторията в Лозана. 

Филип Бернолд учи първо флейта, а после дирижиране и композиция във Франция. Едва 23-годишен става първи флейтист на Националната опера на Лион. Спечелването на международния конкурс на името на Жан-Пиер Рампал му отваря вратите към най-престижните зали. През 1994 г. създава като диригент оркестъра „Виртуозите на Лионската опера“. Записва с Парижкия камерен оркестър, преподава в Парижката консерватория. Казва, че в работата на диригента най-важното е как подготвяш програмата и музикантите за предстоящия концерт. Диригентът винаги е първо инструменталист, а съставът трябва да е готов да свири сам, смята той.

По думите му Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” е абсолютно феноменален състав. Основан е през 1987 г. от Адам Фишер с водещи инструменталисти от Австрия и Унгария с основната мисия да изпълнява творби от Хайдн на мястото, където композиторът е живял и работил. Техен „дом“ и концертна зала е дворецът Естерхази в Айзенщат. Съставът има основна роля в ежегодния фестивал на името на Хайдн, чест гост е на музикални събития като Моцартовата седмица в Залцбург, BBC Proms в Лондон, Mostly Mozart в Ню Йорк, изнася редовно концерти във Виена и Будапеща. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Изложба на художника Румен Саздов "Крехки същества и металургия на любовта" беше открита в Прага
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“
Мирослава Кацарова представя концертната програма „Палома“
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.