NRD Начало
Сряда, 18 Септември 2024
Начало Под прожектора Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” с диригент Филип Бернолд на „Варненско лято”
5318
Под прожектора

Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” с диригент Филип Бернолд на „Варненско лято”

Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” с диригент Филип Бернолд гостува на Международния музикален фестивал „Варненско лято”. В залата на Фестивалния комплекс оркестърът изпълни Румънски танци от Бела Барток, Ex Contrario за две цигулки и струнни, бас китара, keyboard и CD от Гия Канчели и Утюсов фантазия от Андрей Пушкарьов със солисти цигуларите Павел Верников и Светлана Макарова. Диригентът също се изяви като солист на Концерта за флейта и оркестър №2 от Моцарт. Събитието завърши с Прощална симфония от Хайдн, на чийто финал музикантите от оркестъра постепенно излизат от сцената един по един

| 28 Юни 2024, 10:26 ч.
Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” с диригент Филип Бернолд на „Варненско лято”
Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” с диригент Филип Бернолд на „Варненско лято”
Снимка © БТА

Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” с диригент Филип Бернолд гостува на Международния музикален фестивал „Варненско лято”. 

Кино панорамата "Дечко Узунов: живи свидетелства", посветена на майстора на българската живопис, ще се състои в Художествената галерия в Казанлък от 30 август до 1 септември.

Това съобщават от културния институт на официалната си фейсбук страница.

Инициативата е организирана съвместно със Софийска градска художествена галерия и е част от програмата на Празниците в Долината на тракийските царе и от инициативите по повод честването на 125-ата годишнина от рождението на твореца. 

Зрителите ще имат възможност да се потопят в спомените за Дечко Узунов на проф. Аксиния Джурова, проф. Валентин Старчев, проф. Григорий Григоров, Елза Гоева, Иван Б. Иванов, Марин Добрев, Мария Стефанова. Те са общували пряко с Дечко Узунов, а във видео интервютата с тях оживяват интересни факти и случки от неговия живот, от студентските им трепети в Академията, от работата им по няк

Повече от десет години търговищкият хор „Родна песен“ разучава песни на китайски език. Изпълнения на седем от тях бяха включени в програмата на формацията при представянето им в 17-тото издание на Китайския хоров фестивал и конкурс с международно участие - China International Chorus Festival CICA. Това разказа художественият ръководител и диригент на хора Красимира Коларова по време на пресконференция дни след завръщането в родния град. 

Стана ясно, че смесен хор „Родна песен“ при Образцово народно читалище (ОНЧ) „Напредък – 1864“ е първият състав от България, участвал в престижния форум от учредяването му през 1992 г. до сега. Фестивалът се провежда на всеки две години.

Председателят на сдружение „Приятели на Китай“ в Търговище Румен Новаков, който е дългогодишен хорист, каза, че поканата за участие на „Родна песен“ в международния хоров фестивал е отправена още

Британската постпънк формация Deadletter и родната алтернативна рок група Ali са специалните гости на концерта на Editors, съобщават организаторите от Fest Team.

По думите им Deadletter вече са изградили солидна репутация като една от най-вълнуващите групи за живи изпълнения в Обединеното кралство и гостуват у нас в зората на техния неминуем предстоящ успех. Deadletter идват от Йоркшир и носят заряда на абсолютната ироничната ярост в техния динамичен постпънк, който изследва тъмната страна на живота, но – с необходимата доза британски хумор и с дълбока музикална прецизност. Шесторката идва в София с прясно издаден дебютен албум Hysterical Strength, излязъл на 13 септември. 

В Ali са Али Абдала (вокали и китара), Калоян Димитров (бас китара), Петар Шварц (китара), Антони Иванов

Васил Петров отбелязва 30 години в музиката с турне, наречено The Best of, заедно с Врачанската филхармония, с диригент Христо Павлов, съобщават от екипа на изпълнителя.

Концертите започват от Варна на 9 август, следват 10 август – Каварна, 11 август – Попово, 12 август – Велико Търново, 13 август – Сливен, 14 август – Кърджали, 15 август – Черноморец, 16 август – Несебър, 17 август – Бургас, 18 август – Поморие, 19 август – Свети Влас, и 1 септември – Пловдив

В програмата на концертите са любимите песни на Васил Петров от различни негови албуми, като за първи път ще има и поред

Изложбата „Дечко Узунов. Религиозно монументално изкуство.125 години от рождението на художника“ ще бъде представена на 11 юни в столичната галерия „Дечко Узунов“, филиал на Софийската градска художествена галерия. Експозицията е част от проекта „Дечко Узунов. 125 години от рождението на художника“, съобщават организаторите.

„Настоящата експозиция е втората част от документалната поредица „Дечко Узунов. Монументално изкуство“. В периода юни – септември 2024 г. посетителите ще имат възможност да видят архивни снимки, подготвителни проекти и творби, чрез които е създаден визуален разказ за тази, не толкова добре позната страна от творчеството на Дечко Узунов“, разказват от екипа.

Организаторите отбелязват, че след експозицията, посветена на светското монументално изкуство, сега акцентът е върху религиозното.

До днес са запазени стенописите в две църкви, които Деч

В залата на Фестивалния комплекс оркестърът изпълни Румънски танци от Бела Барток, Ex Contrario за две цигулки и струнни, бас китара, keyboard и CD от Гия Канчели и Утюсов фантазия от Андрей Пушкарьов със солисти цигуларите Павел Верников и Светлана Макарова. Диригентът също се изяви като солист на Концерта за флейта и оркестър №2 от Моцарт. 

Събитието завърши с Прощална симфония от Хайдн, на чийто финал музикантите от оркестъра постепенно излизат от сцената един по един. 

Концепцията за програмата е на диригента и музикант Филип Бернолд, който е решил да предложи концерт от съвременност към класика, каза артистичният директор на фестивала проф. Марио Хосен. 

Възторжени аплодисменти предизвика изпълнението на Ex Contrario на Канчели. Творбата е написана през 2006 г. и е посветена на цигуларите Павел Верников и Светлана Макарова, които я изпълняват често на престижни международни форуми. По думите на диригента Филип Бернолд това е по-различно произведение с нежна музика, на която можеш да медитираш.

Композиторът Гия Канчели е един от най-търсените и издаваните в наше време. Роден е в грузинската столица през 1935 г. Завършил е Консерваторията в Тбилиси. Бил е музикален директор на Грузинския театър "Шота Руставели", където създава музика за постановките на режисьора Роберт Стуруа. От 1991 г. живее в Берлин, а след четири години се установява в Антверпен, където композира за Кралския филхармоничен оркестър на Фландрия. Писал е произведения за Юрий Башмет, Гидон Кремер. Автор е на много театрална и филмова музика, като сред заглавията, за които е творил, са „Мимино“ и „Кин Дза Дза“ на Георгий Данелия.

Ние имаме жизнена необходимост от историите. Това задоволява способността ни да вярваме, че има някакъв смисъл в неща, които иначе изглеждат безсмислено. 

Това казва режисьорът, сценарист и визуален артист Константин Божанов. В края на май тази година, актрисата от неговия филм „Безсрамните“ –  Анасуя Сенгупта, стана първата индийка, отличена в 77-годишната история на фестивала в Кан за екранното си изпълнение. 

Лентата бе част от селекцията „Особен поглед“ и разказва историята на две жени в Индия, които трябва да защитят любовта си. Докато едната бяга от полицията заради убийство, другата е обречена от своята майка да изкарва прехраната си с проституция. 

Преди „Безсрамните“ да се превърне в игрален филм, историята му е част от негова идея за документален такъв. Вдъхновен от четири реални сюжета в книгата „Девет живота: По следите на свещ

Интересното за нашата група е, че всички композираме, казаха на пресконференция в Боровец изпълнителите от Швеция и Норвегия Буге Веселтофт (пиано), Дан Берглунд (бас) и Магнус Йострьом (барабани), обединени в „Римден трио“. Тази вечер по време на Международния джаз фестивал „Д-р Емил Илиев“ групата ще представи песни от най-новия си албум. 

Музикантите посочиха, че във формацията всеки дава най-доброто от себе си. Пианистът Буге Веселтофт разказа историята на триото. Искал да изпълнява типична скандинавска музика, поканил двамата си колеги да се присъединят към него и така триото се формира в 90-те години на XX век. 

Музикантите казаха, че репетират и в Швеция, и в Норвегия, но са основно в Стокхолм, „където намерим най-доброто кътче спираме и репетираме“.

От "Римден трио" посочиха, че са били наскоро в Румъния, като са участвали във фестивали. 

Изложба на 17 художници постави начало на програмата на фестивала "48 часа Варуша юг" във Велико Търново.

Тя е подредена в Изложбени зали "Рафаел Михайлов" и е озаглавена "Мисли преди да пораснеш".

Експозицията включва 45 илюстрации от книги на издателство "Точица" и бе официално представена от неговия съосновател Зорница Христова.

На събитието присъства и Миглена Папазова, която е един от любимите й илюстратори. Гостите на изложбата имаха възможност да разгледат и да си закупят книжки, както и да си поговорят и получат автограф от двете.

"Точица" е предимно детско издателство, което съществува от 2010 година, разказа Зорница Христова. Повечето от книгите му са насочени към това да представят света по един интересен начин, който да въвлича детето да общува и да открива различни негови аспекти. Илюстрациите са много важна част от този процес, з

Актрисата Моника Белучи получи наградата на Асоциацията на чуждестранната преса в Италия за цялостни постижения, съобщи ДПА. 

Петдесет и девет годишната Белучи, която стана известна с ролите си в "Матрицата" и "Спектър", получи приза "Глобо д`Оро" (итал. "Златен глобус") на церемония в Рим повече от четвърт век, след като получи първия си "Глобо д`Оро" за най-добра актриса през 1998 г. в L`ultimo capodanno ("Последната новогодишна нощ"). 

На церемонията във Вила Масимо Белучи беше придружена от партньора си - американския режисьор Тим Бъртън. 

Наградата "Глобо д`Оро" за най-добър филм беше присъдена на италианската режисьорка Паола Кортелези за "Все още има утре”. Най-добър документален филм е "Ода за Неапол" на Труди Стайлър, съпруга на британския изпълнител Стинг. 

Наградите "Глобо д"Оро" се връчват от Асоциацията на чуждестранна

„Японски импресии“ е третата изложба от есенния панел на „София хартиен арт фест““. Тя ще бъде показана на 5 септември в галерия „Мазда“, съобщават организаторите.

По думите им „Японски импресии“ представя 15 автори, повечето от които показани за първи път със свои произведения в България. Колекцията е съвместен кураторски проект на фондация „Аматерас“ и асоциация Nexus.

Изложбата ще бъде открита от представител на посолството на Япония, в присъствието на група от японски артисти, а куратори на събитието са Какуко Ишии и Даниела Тодорова. „Проектът, станал традиция в годините, ежегодно радва столичани с елегантни изложби, атрактивни съпътстващи събития, демонстрации и уъркшопи“, добавят организаторите. 

Отбелязват, че сред участниците е Ацуми Мурата, известна със своите калиграфи

Двамата цигулари предложиха и компилация по известни песни, изпълнявани от Леонид Утюсов.

Павел Верников сподели с публиката, че е от Одеса, където са звучали тези песни. Верников е бил професор по цигулка в Консерваторията в Лион, където негов колега е диригентът и флейтист Филип Бернолд, с когото сега се срещат след двадесет години на сцената на фестивала „Варненско лято“. В момента цигуларят е преподавател в Испания, Израел и Германия.

Светлана Макарова е завършила Московската консерватория. Печели престижни награди като инструменталист още в детските си години. Свирила е с Дмитри Ситковецки, който бе гост на „Варненско лято“ през м.г., както и с Максим Венгеров, Юрий Башмет, Джеймс Ливайн. Преподава в Консерваторията в Лозана. 

Филип Бернолд учи първо флейта, а после дирижиране и композиция във Франция. Едва 23-годишен става първи флейтист на Националната опера на Лион. Спечелването на международния конкурс на името на Жан-Пиер Рампал му отваря вратите към най-престижните зали. През 1994 г. създава като диригент оркестъра „Виртуозите на Лионската опера“. Записва с Парижкия камерен оркестър, преподава в Парижката консерватория. Казва, че в работата на диригента най-важното е как подготвяш програмата и музикантите за предстоящия концерт. Диригентът винаги е първо инструменталист, а съставът трябва да е готов да свири сам, смята той.

По думите му Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” е абсолютно феноменален състав. Основан е през 1987 г. от Адам Фишер с водещи инструменталисти от Австрия и Унгария с основната мисия да изпълнява творби от Хайдн на мястото, където композиторът е живял и работил. Техен „дом“ и концертна зала е дворецът Естерхази в Айзенщат. Съставът има основна роля в ежегодния фестивал на името на Хайдн, чест гост е на музикални събития като Моцартовата седмица в Залцбург, BBC Proms в Лондон, Mostly Mozart в Ню Йорк, изнася редовно концерти във Виена и Будапеща. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
„Акордеонни импресии“ предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади
Концертът „Акордеонни импресии“ във Велико Търново предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади. Новият музикален проект, представен в Летния театър на ...
Фестивалът за поп и рок музика „София“ подкрепя общественозначими каузи
Тази вечер е 14-ият фестивал за поп и рок музика „София“, в подкрепа на българската музика и общественозначими каузи, съобщават организаторите. Зала 1 на НДК е домакин ...
С празничен концерт на симфоничния оркестър на БНР започват честванията за Деня на независимостта
Светлин Русев е солист в празничния концерт на симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е тази вечер в ...
Американският рапър Шон „Диди“ Кумс беше арестуван в Ню Йорк
Американският рапър Шон „Диди“ Кумс беше арестуван от полицията в Манхатън, след подадени жалби за сексуално посегателство, предадоха световните осведомителни агенции. ...
Животът на Чък спечели наградата на публиката на Кинофестивала в Торонто
Най-новата екранизация на майстора на ужасите Стивън Кинг - "Животът на Чък" с Том Хидълстън в главната роля, спечели най-престижната награда на Международния филмов фестивал в Тор ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
„Акордеонни импресии“ предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади
Концертът „Акордеонни импресии“ във Велико Търново предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади. Новият музикален проект, представен в Летния театър на ...
Украйна предприе културен десант в САЩ
Украинският творчески проект „Културен десант“ предприе втория етап от американското си турне, което този път ще обхване южната част на САЩ, съобщава Укринформ. Основна ...
Фестивалът за поп и рок музика „София“ подкрепя общественозначими каузи
Тази вечер е 14-ият фестивал за поп и рок музика „София“, в подкрепа на българската музика и общественозначими каузи, съобщават организаторите. Зала 1 на НДК е домакин ...
С празничен концерт на симфоничния оркестър на БНР започват честванията за Деня на независимостта
Светлин Русев е солист в празничния концерт на симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е тази вечер в ...
Резбовани приказки
Синът на писателя Николай Хайтов - Здравец Хайтов, откри изложба "резбовани приказки" в Пловдив по повод 105 години от рождението на баща си. Откриването беше част от тазгодишното ...
Тикер в 10:00 ч.
Концертът „Акордеонни импресии“ във Велико Търново предложи на публи ...
Начало Под прожектора
5318
Под прожектора

Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” с диригент Филип Бернолд на „Варненско лято”

Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” с диригент Филип Бернолд гостува на Международния музикален фестивал „Варненско лято”. В залата на Фестивалния комплекс оркестърът изпълни Румънски танци от Бела Барток, Ex Contrario за две цигулки и струнни, бас китара, keyboard и CD от Гия Канчели и Утюсов фантазия от Андрей Пушкарьов със солисти цигуларите Павел Верников и Светлана Макарова.Диригентът също се изяви като солист на Концерта за флейта и оркестър №2 от Моцарт.

| 28 Юни 2024, 10:26 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” с диригент Филип Бернолд на „Варненско лято”
Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” с диригент Филип Бернолд на „Варненско лято”
Снимка © БТА

Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” с диригент Филип Бернолд гостува на Международния музикален фестивал „Варненско лято”. 

В залата на Фестивалния комплекс оркестърът изпълни Румънски танци от Бела Барток, Ex Contrario за две цигулки и струнни, бас китара, keyboard и CD от Гия Канчели и Утюсов фантазия от Андрей Пушкарьов със солисти цигуларите Павел Верников и Светлана Макарова. Диригентът също се изяви като солист на Концерта за флейта и оркестър №2 от Моцарт. 

Кино панорамата "Дечко Узунов: живи свидетелства", посветена на майстора на българската живопис, ще се състои в Художествената галерия в Казанлък от 30 август до 1 септември.

Това съобщават от културния институт на официалната си фейсбук страница.

Инициативата е организирана съвместно със Софийска градска художествена галерия и е част от програмата на Празниците в Долината на тракийските царе и от инициативите по повод честването на 125-ата годишнина от рождението на твореца. 

Зрителите ще имат възможност да се потопят в спомените за Дечко Узунов на проф. Аксиния Джурова, проф. Валентин Старчев, проф. Григорий Григоров, Елза Гоева, Иван Б. Иванов, Марин Добрев, Мария Стефанова. Те са общували пряко с Дечко Узунов, а във видео интервютата с тях оживяват интересни факти и случки от неговия живот, от студентските им трепети в Академията, от работата им по няк

Повече от десет години търговищкият хор „Родна песен“ разучава песни на китайски език. Изпълнения на седем от тях бяха включени в програмата на формацията при представянето им в 17-тото издание на Китайския хоров фестивал и конкурс с международно участие - China International Chorus Festival CICA. Това разказа художественият ръководител и диригент на хора Красимира Коларова по време на пресконференция дни след завръщането в родния град. 

Стана ясно, че смесен хор „Родна песен“ при Образцово народно читалище (ОНЧ) „Напредък – 1864“ е първият състав от България, участвал в престижния форум от учредяването му през 1992 г. до сега. Фестивалът се провежда на всеки две години.

Председателят на сдружение „Приятели на Китай“ в Търговище Румен Новаков, който е дългогодишен хорист, каза, че поканата за участие на „Родна песен“ в международния хоров фестивал е отправена още

Британската постпънк формация Deadletter и родната алтернативна рок група Ali са специалните гости на концерта на Editors, съобщават организаторите от Fest Team.

По думите им Deadletter вече са изградили солидна репутация като една от най-вълнуващите групи за живи изпълнения в Обединеното кралство и гостуват у нас в зората на техния неминуем предстоящ успех. Deadletter идват от Йоркшир и носят заряда на абсолютната ироничната ярост в техния динамичен постпънк, който изследва тъмната страна на живота, но – с необходимата доза британски хумор и с дълбока музикална прецизност. Шесторката идва в София с прясно издаден дебютен албум Hysterical Strength, излязъл на 13 септември. 

В Ali са Али Абдала (вокали и китара), Калоян Димитров (бас китара), Петар Шварц (китара), Антони Иванов

Васил Петров отбелязва 30 години в музиката с турне, наречено The Best of, заедно с Врачанската филхармония, с диригент Христо Павлов, съобщават от екипа на изпълнителя.

Концертите започват от Варна на 9 август, следват 10 август – Каварна, 11 август – Попово, 12 август – Велико Търново, 13 август – Сливен, 14 август – Кърджали, 15 август – Черноморец, 16 август – Несебър, 17 август – Бургас, 18 август – Поморие, 19 август – Свети Влас, и 1 септември – Пловдив

В програмата на концертите са любимите песни на Васил Петров от различни негови албуми, като за първи път ще има и поред

Изложбата „Дечко Узунов. Религиозно монументално изкуство.125 години от рождението на художника“ ще бъде представена на 11 юни в столичната галерия „Дечко Узунов“, филиал на Софийската градска художествена галерия. Експозицията е част от проекта „Дечко Узунов. 125 години от рождението на художника“, съобщават организаторите.

„Настоящата експозиция е втората част от документалната поредица „Дечко Узунов. Монументално изкуство“. В периода юни – септември 2024 г. посетителите ще имат възможност да видят архивни снимки, подготвителни проекти и творби, чрез които е създаден визуален разказ за тази, не толкова добре позната страна от творчеството на Дечко Узунов“, разказват от екипа.

Организаторите отбелязват, че след експозицията, посветена на светското монументално изкуство, сега акцентът е върху религиозното.

До днес са запазени стенописите в две църкви, които Деч

Събитието завърши с Прощална симфония от Хайдн, на чийто финал музикантите от оркестъра постепенно излизат от сцената един по един. 

Концепцията за програмата е на диригента и музикант Филип Бернолд, който е решил да предложи концерт от съвременност към класика, каза артистичният директор на фестивала проф. Марио Хосен. 

Ние имаме жизнена необходимост от историите. Това задоволява способността ни да вярваме, че има някакъв смисъл в неща, които иначе изглеждат безсмислено. 

Това казва режисьорът, сценарист и визуален артист Константин Божанов. В края на май тази година, актрисата от неговия филм „Безсрамните“ –  Анасуя Сенгупта, стана първата индийка, отличена в 77-годишната история на фестивала в Кан за екранното си изпълнение. 

Лентата бе част от селекцията „Особен поглед“ и разказва историята на две жени в Индия, които трябва да защитят любовта си. Докато едната бяга от полицията заради убийство, другата е обречена от своята майка да изкарва прехраната си с проституция. 

Преди „Безсрамните“ да се превърне в игрален филм, историята му е част от негова идея за документален такъв. Вдъхновен от четири реални сюжета в книгата „Девет живота: По следите на свещ

Интересното за нашата група е, че всички композираме, казаха на пресконференция в Боровец изпълнителите от Швеция и Норвегия Буге Веселтофт (пиано), Дан Берглунд (бас) и Магнус Йострьом (барабани), обединени в „Римден трио“. Тази вечер по време на Международния джаз фестивал „Д-р Емил Илиев“ групата ще представи песни от най-новия си албум. 

Музикантите посочиха, че във формацията всеки дава най-доброто от себе си. Пианистът Буге Веселтофт разказа историята на триото. Искал да изпълнява типична скандинавска музика, поканил двамата си колеги да се присъединят към него и така триото се формира в 90-те години на XX век. 

Музикантите казаха, че репетират и в Швеция, и в Норвегия, но са основно в Стокхолм, „където намерим най-доброто кътче спираме и репетираме“.

От "Римден трио" посочиха, че са били наскоро в Румъния, като са участвали във фестивали. 

Изложба на 17 художници постави начало на програмата на фестивала "48 часа Варуша юг" във Велико Търново.

Тя е подредена в Изложбени зали "Рафаел Михайлов" и е озаглавена "Мисли преди да пораснеш".

Експозицията включва 45 илюстрации от книги на издателство "Точица" и бе официално представена от неговия съосновател Зорница Христова.

На събитието присъства и Миглена Папазова, която е един от любимите й илюстратори. Гостите на изложбата имаха възможност да разгледат и да си закупят книжки, както и да си поговорят и получат автограф от двете.

"Точица" е предимно детско издателство, което съществува от 2010 година, разказа Зорница Христова. Повечето от книгите му са насочени към това да представят света по един интересен начин, който да въвлича детето да общува и да открива различни негови аспекти. Илюстрациите са много важна част от този процес, з

Актрисата Моника Белучи получи наградата на Асоциацията на чуждестранната преса в Италия за цялостни постижения, съобщи ДПА. 

Петдесет и девет годишната Белучи, която стана известна с ролите си в "Матрицата" и "Спектър", получи приза "Глобо д`Оро" (итал. "Златен глобус") на церемония в Рим повече от четвърт век, след като получи първия си "Глобо д`Оро" за най-добра актриса през 1998 г. в L`ultimo capodanno ("Последната новогодишна нощ"). 

На церемонията във Вила Масимо Белучи беше придружена от партньора си - американския режисьор Тим Бъртън. 

Наградата "Глобо д`Оро" за най-добър филм беше присъдена на италианската режисьорка Паола Кортелези за "Все още има утре”. Най-добър документален филм е "Ода за Неапол" на Труди Стайлър, съпруга на британския изпълнител Стинг. 

Наградите "Глобо д"Оро" се връчват от Асоциацията на чуждестранна

„Японски импресии“ е третата изложба от есенния панел на „София хартиен арт фест““. Тя ще бъде показана на 5 септември в галерия „Мазда“, съобщават организаторите.

По думите им „Японски импресии“ представя 15 автори, повечето от които показани за първи път със свои произведения в България. Колекцията е съвместен кураторски проект на фондация „Аматерас“ и асоциация Nexus.

Изложбата ще бъде открита от представител на посолството на Япония, в присъствието на група от японски артисти, а куратори на събитието са Какуко Ишии и Даниела Тодорова. „Проектът, станал традиция в годините, ежегодно радва столичани с елегантни изложби, атрактивни съпътстващи събития, демонстрации и уъркшопи“, добавят организаторите. 

Отбелязват, че сред участниците е Ацуми Мурата, известна със своите калиграфи

Възторжени аплодисменти предизвика изпълнението на Ex Contrario на Канчели. Творбата е написана през 2006 г. и е посветена на цигуларите Павел Верников и Светлана Макарова, които я изпълняват често на престижни международни форуми. По думите на диригента Филип Бернолд това е по-различно произведение с нежна музика, на която можеш да медитираш.

Композиторът Гия Канчели е един от най-търсените и издаваните в наше време. Роден е в грузинската столица през 1935 г. Завършил е Консерваторията в Тбилиси. Бил е музикален директор на Грузинския театър "Шота Руставели", където създава музика за постановките на режисьора Роберт Стуруа. От 1991 г. живее в Берлин, а след четири години се установява в Антверпен, където композира за Кралския филхармоничен оркестър на Фландрия. Писал е произведения за Юрий Башмет, Гидон Кремер. Автор е на много театрална и филмова музика, като сред заглавията, за които е творил, са „Мимино“ и „Кин Дза Дза“ на Георгий Данелия.

Двамата цигулари предложиха и компилация по известни песни, изпълнявани от Леонид Утюсов.

Павел Верников сподели с публиката, че е от Одеса, където са звучали тези песни. Верников е бил професор по цигулка в Консерваторията в Лион, където негов колега е диригентът и флейтист Филип Бернолд, с когото сега се срещат след двадесет години на сцената на фестивала „Варненско лято“. В момента цигуларят е преподавател в Испания, Израел и Германия.

Светлана Макарова е завършила Московската консерватория. Печели престижни награди като инструменталист още в детските си години. Свирила е с Дмитри Ситковецки, който бе гост на „Варненско лято“ през м.г., както и с Максим Венгеров, Юрий Башмет, Джеймс Ливайн. Преподава в Консерваторията в Лозана. 

Филип Бернолд учи първо флейта, а после дирижиране и композиция във Франция. Едва 23-годишен става първи флейтист на Националната опера на Лион. Спечелването на международния конкурс на името на Жан-Пиер Рампал му отваря вратите към най-престижните зали. През 1994 г. създава като диригент оркестъра „Виртуозите на Лионската опера“. Записва с Парижкия камерен оркестър, преподава в Парижката консерватория. Казва, че в работата на диригента най-важното е как подготвяш програмата и музикантите за предстоящия концерт. Диригентът винаги е първо инструменталист, а съставът трябва да е готов да свири сам, смята той.

По думите му Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” е абсолютно феноменален състав. Основан е през 1987 г. от Адам Фишер с водещи инструменталисти от Австрия и Унгария с основната мисия да изпълнява творби от Хайдн на мястото, където композиторът е живял и работил. Техен „дом“ и концертна зала е дворецът Естерхази в Айзенщат. Съставът има основна роля в ежегодния фестивал на името на Хайдн, чест гост е на музикални събития като Моцартовата седмица в Залцбург, BBC Proms в Лондон, Mostly Mozart в Ню Йорк, изнася редовно концерти във Виена и Будапеща. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
„Акордеонни импресии“ предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади
Фестивалът за поп и рок музика „София“ подкрепя общественозначими каузи
С празничен концерт на симфоничния оркестър на БНР започват честванията за Деня на независимостта
Американският рапър Шон „Диди“ Кумс беше арестуван в Ню Йорк
Животът на Чък спечели наградата на публиката на Кинофестивала в Торонто
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Под прожектора
„Акордеонни импресии“ предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади
Творчески отражения
Украйна предприе културен десант в САЩ
Под прожектора
Фестивалът за поп и рок музика „София“ подкрепя общественозначими каузи
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.