NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Тонът на времето На сцената на оперния театър във Варна гостува френският ансамбъл „Сирба“
4033
Тонът на времето

На сцената на оперния театър във Варна гостува френският ансамбъл „Сирба“

Много радостно настроение създаде снощният концерт от програмата на тазгодишния Международен музикален фестивал (ММФ) „Варненско лято“. На сцената на оперния театър в града гостува френският ансамбъл „Сирба“ със своето „пътешествие“ през фолклора на Румъния, Молдова, Русия и Унгария, наречено Tantz!. Ансамбълът е съставен от професионални класически музиканти от Парижката филхармония, Националния оркестър на Франция и Парижката опера, които за изненада на публиката свирят етномузика и цигански танци в съвременен аранжимент и с богата фантазия. В концерта те предложиха 14 пиеси и един бис, последвал продължителните аплодисменти, с които ги дариха зрителите

| 27 Юни 2024, 10:04 ч.
На сцената на оперния театър във Варна гостува френският ансамбъл „Сирба“
На сцената на оперния театър във Варна гостува френският ансамбъл „Сирба“
Снимка © БТА

Много радостно настроение създаде снощният концерт от програмата на тазгодишния Международен музикален фестивал (ММФ) „Варненско лято“. На сцената на оперния театър в града гостува френският ансамбъл „Сирба“ със своето „пътешествие“ през фолклора на Румъния, Молдова, Русия и Унгария, наречено Tantz!.

Българи спечелиха медали на световния шампионат по сценични изкуства в Рим.

Елмира Маринова-Elma участва в шампионата и влиза в X-Factor – Италия, а Симеон Славеев от „Гласът на България“ стана абсолютен шампион, разказват от Directo Agency.

Общо 40 български таланти са в италианската столица, за да се състезават с представители от цял свят. Кастингът в България бе през април в София и на него се явиха над 400 кандидати. Международно жури селектира талантите, които сега представят страната ни с индивидуални и дуетни изпълнения.  

Още в първите дни на своето представяне, български участници донесоха награди за България. Тимъти Атков вече е със златен медал в дисциплината „Актьорско майсторство“, а Джовани Ганчев, Грейс Аткова и Ивайла Николова

Британската рок група "Колдплей" се готви да издаде новия си албум Moon Music през октомври, но вместо да тръгне на традиционно турне в негова подкрепа, проучва алтернативни варианти, за да намали въглеродния си отпечатък, съобщи Мюзик нюз. 

Това според Крис Мартин и компания може да стане с изнасянето на поредица от концерти на едно място, като в случая целта им е стадион "Уембли". 

Източник, цитиран от таблоида "Сън" казва, че от "Колдплей" са обсъждали идеята да изнесат 10 концерта на прочутия стадион, вместо да тръгнат на турне във Великобритания. 

Това означава, че групата ще може да свири пред почти един милион почитатели, като същевременно намали въглеродния си отпечатък.

По време на последното си турне групата се постара да намали въздействието от дейността си върху околната среда.

Изнасяйки концерти на едно и също място,

Музикалните фестивали и мегазвезди като „Колдплей“ са все по-загрижени за своя въглероден отпечатък, като създават все повече инициативи за намиране на екологичен баланс, предаде АФП. 

Според музикалната група „Колдплей“ те успяват да намалят емисиите си на въглероден двуокис с 59% през първите две години от световното си турне през 2024 г., в сравнение с това от 2016 година.  Наред с други неща, групата на Крис Мартин компресира товара, който превозват, със специални плочки. Те генерират електричество чрез движенията на публиката. Но „Колдплей“ продължават да летят по време на турнетата си, с което си спечелват противници. 

„Трите големи въпроса са как идват артистите, с какво оборудване и как посетителите на фестивала стигат до него“, каза за АФП Фредерик Хокар, еколог, заместник-кмет на Париж, отговарящ за

Историческият музей в Исперих реставрира и дигитализира движими културни ценности от архивните фондове. Дейностите са по проект „Съвременни решения за опазване и съхранение на движимото културно наследство“, чието изпълнение вече приключва, съобщи д-р Веселина Белева, главен уредник в културната институция.

Финансирането на проекта на Историческия музей в Исперих е от конкурсната сесия на Министерство на културата за проекти в областта на движимото културно наследство, музеите и художествените галерии. Проектът допълва, надгражда и оптимизира условията за съхранение и опазване на движимите културни ценности на шест основни музейни фонда: „История на България XV-XIX век“, „Нова и най-нова история“, „Етнография“, „Археология“, „Нумизматика“ и „Художествен“.

В изпълнение на проектните дейности е осигурено предвиденото съвременно допълващо оборудване, благодарение на коет

"Винаги, когато правя изложба край морето, колегите виждат морски неща в тях. За мен картините обаче са плод на емоции, които в момента на своето раждане нямат конкретна символика или тема. Рисувал съм картините специално за Бургас, но нямат заглавия, които да напомнят за града. Тук е по-скоро изобразена емоцията и любовта, която Бургас поражда в мен." Това каза в интервю художникът Васил Стоев, който след кратка пауза от няколко години отново откри своя нова самостоятелна изложба в бургаската галерия "Неси". 

За художника рисуването е необходимост. "Когато си свикнал на един ритъм, е трудно да го промениш. Освен ритъма обаче има и нещо друго. Когато човек е сам и се затвори в ателието, там пред платното той не си задава нарочно някакви идеи и теми. Всичко се случва изцяло емоционално. Живописта е един емоционален акт и в този момент оставаш абсолютно сам с платното. Отт

Ансамбълът е съставен от професионални класически музиканти от Парижката филхармония, Националния оркестър на Франция и Парижката опера, които за изненада на публиката свирят етномузика и цигански танци в съвременен аранжимент и с богата фантазия. В концерта те предложиха 14 пиеси и един бис, последвал продължителните аплодисменти, с които ги дариха зрителите. По време на изпълненията музикантите подвикваха, пляскаха и подскачаха, като дори на един от танците се разходиха по сцената, свирейки на своите инструменти.

Ансамбълът е сформиран от цигуларя Ришар Шмуклер през 2003 г. с идеята да открие пресечната точка между класическата музика и фолклора от Източна Европа. Той увлича петима свои колеги от парижките оркестри - цигуларката Ан-Софи Ле Рол, виолистката Сесил Граси, виолончелистката Клод Жирон, контрабасистът Станислас Кучински, кларнетистът Реми Деланж, към които по-късно се присъединяват пианистът Кристоф Анри, цимбалистът Юрий Морар и Сирил Лен, който се занимава с аранжиментите. Първият им диск излиза през 2005 г. Имат няколко програми като The magic violon и Sirbalalaika, но Tantz! е най-успешната. В нейната основа са източноевропейските корени на Шмуклер, неговите баба и дядо, които са емигрирали преди около сто години. Той казва, че е искал да даде своя прочит на тяхната музика от позицията на класически музикант. 

Програмата Tantz! е вдъхновена от миграцията на хората и музиката, създавайки мостове между Румъния, Молдова, Русия и Унгария чрез богатството на фолклора, чийто следи често са преплетени и преминават границите на държавите. Всяка пиеса съдържа автентичната сърцевина от идентичността, предавана като музикално наследство, улавяйки духа на селските сватби, на които свирят пътуващи клезмер музиканти. Програмата е записана в албум през 2015 г. и преиздадена обогатена през 2017 г. Звучала е в залата на Парижката филхармония, театър  „Шан-з-Елизе", Концертгебау в Амстердам, Музикферайн във Виена, зали в Кьолн, Токио, Шанхай, представяна е на над 20 фестивала в Европа и Азия. Октетът често участва в телевизионни програми и за него е заснет документален филм. След Варна ансамбъл „Сирба“ ще гостува на фестивал в замъка Браниц в Германия и на „Бетовен фест“ в Бон. 

Днес ММФ „Варненско лято“ продължава с концерт на Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” с диригент и солист Филип Бернолд (флейта) и солисти цигуларите Павел Верников и Светлана Макарова. В програмата са включени Концерт за флейта и оркестър №2 от Моцарт, Прощална симфония от Хайдн, Ex Contrario за две цигулки и струнни, бас китара, keyboard и CD от Гия Канчели, Утюсов фантазия от Андрей Пушкарьов (компилация от известни песни, изпълнявани някога от Леонид Утюсов) и Румънски танци от Бела Барток. 

Световни любовни дуети в изпълнение на Костадин Георгиев – Калки и Мартина Табакова могат да чуят гражданите и гостите на Орешак на 14 юни, петък. Това съобщи Донка Василева, секретар на Народно читалище „Развитие – 1898 г.“ в Орешак, домакин на събитието.

Спектакълът се организира от Театрално-музикален и филхармоничен център – Разград. На дуета ще акомпанират музиканти от оркестъра на Разградска филхармония „Проф. Димитър Ненов“ и бенда на Калки под диригентството на маестро Борис Тодоров.

В програмата са включени както популярни дуети от мюзикъли и филми като  „Маската на Зоро“, Роди се звезда“, „Брилянтин“, така и авторските песни на дуета „Къде отива Любовта", „Да излъжем любовта" и др.

Художникът Красимир Ризов подготвя изложбата „Отколе имяло.../Имало едно време...“. Проектът ще бъде представен в столичната галерия „Сердика“ от 23 юли до 10 август, съобщават организаторите.

„Отколе имяло.../Имало едно време...“ е художествено съдържание, което предлага на вашето внимание изживяване, кратко пътуване извън настоящия момент в друго време на едно красиво, далечно място, в което се е строило дълго време с много практична мисъл, естетика и труд горе, високо в планината Родопи“, разказва авторът.

Според него „ансамбълът от живопис, илюстрации и видеото с документални кадри и завладяващите мелодии от родопска каба гайда ще докосне най-чувствителните струни в душата ви и ще ви развълнува дълбоко. Този разказ прави опит да открехне за кратко воала на забравата, която следва след разрухата...“

„Накрая има едно архитектурно бижу, което надмогнало превра

Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония.

С продължителни аплодисменти и викове „Браво“ изпратени солистите на вечерта – наскоро спечелилият наградата „Опус класик“ – Готие Капюсон, и световноизвестният цигулар и носител на „Грами“ – Аугустин Хаделих.

Двамата бяха извикани няколко пъти от публиката, за да се поклонят, не нямаше бис, след като представиха 25-минутния Концерт за цигулка, виолончело и оркестър в ла минор от Йоханес Брамс. Това беше втората част на вечерта с диригент маестро Найден Тодоров.

Събитието бе открито с увертюрата „Хебриди“ (или „Фингалова пещера”), с

Младият музикант Ангел Проданов-Ачо е победител в конкурса за нова песен New University Talent на Нов български университет и bTV Radio Group.

Авторската му песен „Ехо“ спечели единодушно признанието на журито по време на финалния концерт в радио-телевизионния център на НБУ, съобщават организаторите.  

Проданов ще има възможност да направи професионален звукозапис в тонрежисьорското студио на университета, а към „Ехо“ ще бъде създаден видеоклип от екип млади оператори, режисьори, сценаристи от НБУ под ръководството на гл. ас. д-р Борислава Димова. Песента-победител ще бъде изцяло менажирана и разпространена от музикална компания Muze Music, която е партньор на конкурса. 29-годишният изпълнител ще получи и възможност за професионален уъркшоп с Поли Генова

Френският режисьор Клод Льолуш ще бъде отличен със специалната награда за оригинален принос към съвременната киноиндустрия Cartier Glory to the Filmmaker Award на кинофестивала във Венеция, съобщи „Холивуд рипортър“.

Клод Льолуш е режисьор на „Един мъж и една жена“, „Честита Нова година“, „Клетниците“ и много други. Той ще бъде удостоен с наградата на 2 септември. Това ще се случи преди прожекцията на най-новия му филм Finalement, в който участват Кад Мерад, Елса Зилберщайн, Мишел Бужена и Сандрин Бонер.

„Клод Льолуш е един от най-добрите режисьори на френското кино. Той създава над шестдесет пълнометражни филма, автор е на късометражни филми, както и музикални видеоклипове, оператор, сценарист, актьор и продуцент“, каза творческият директор на фестивала Алберто Барбера. Той определи Льолуш като нетипичен режисьор, като изтъкна филма му „Един мъж и една жена“ от 1966 г

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Художникът Николай Караджов за първи път се представя със самостоятелна изложба във варненската галерия „Папийон“. Неговата живописна колекция носи името „Знак о ...
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хас ...
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана д ...
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 03:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Тонът на времето
4033
Тонът на времето

На сцената на оперния театър във Варна гостува френският ансамбъл „Сирба“

Много радостно настроение създаде снощният концерт от програмата на тазгодишния Международен музикален фестивал (ММФ) „Варненско лято“. На сцената на оперния театър в града гостува френският ансамбъл „Сирба“ със своето „пътешествие“ през фолклора на Румъния, Молдова, Русия и Унгария, наречено Tantz!.Ансамбълът е съставен от професионални класически музиканти от Парижката филхармония, Националния оркестър на Франция и Парижката опера, които за изненада на публиката свирят етномузика и цигански танци в съвременен аранжимент и с богата фантазия.

| 27 Юни 2024, 10:04 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
На сцената на оперния театър във Варна гостува френският ансамбъл „Сирба“
На сцената на оперния театър във Варна гостува френският ансамбъл „Сирба“
Снимка © БТА

Много радостно настроение създаде снощният концерт от програмата на тазгодишния Международен музикален фестивал (ММФ) „Варненско лято“. На сцената на оперния театър в града гостува френският ансамбъл „Сирба“ със своето „пътешествие“ през фолклора на Румъния, Молдова, Русия и Унгария, наречено Tantz!.

Ансамбълът е съставен от професионални класически музиканти от Парижката филхармония, Националния оркестър на Франция и Парижката опера, които за изненада на публиката свирят етномузика и цигански танци в съвременен аранжимент и с богата фантазия. В концерта те предложиха 14 пиеси и един бис, последвал продължителните аплодисменти, с които ги дариха зрителите. По време на изпълненията музикантите подвикваха, пляскаха и подскачаха, като дори на един от танците се разходиха по сцената, свирейки на своите инструменти.

Българи спечелиха медали на световния шампионат по сценични изкуства в Рим.

Елмира Маринова-Elma участва в шампионата и влиза в X-Factor – Италия, а Симеон Славеев от „Гласът на България“ стана абсолютен шампион, разказват от Directo Agency.

Общо 40 български таланти са в италианската столица, за да се състезават с представители от цял свят. Кастингът в България бе през април в София и на него се явиха над 400 кандидати. Международно жури селектира талантите, които сега представят страната ни с индивидуални и дуетни изпълнения.  

Още в първите дни на своето представяне, български участници донесоха награди за България. Тимъти Атков вече е със златен медал в дисциплината „Актьорско майсторство“, а Джовани Ганчев, Грейс Аткова и Ивайла Николова

Британската рок група "Колдплей" се готви да издаде новия си албум Moon Music през октомври, но вместо да тръгне на традиционно турне в негова подкрепа, проучва алтернативни варианти, за да намали въглеродния си отпечатък, съобщи Мюзик нюз. 

Това според Крис Мартин и компания може да стане с изнасянето на поредица от концерти на едно място, като в случая целта им е стадион "Уембли". 

Източник, цитиран от таблоида "Сън" казва, че от "Колдплей" са обсъждали идеята да изнесат 10 концерта на прочутия стадион, вместо да тръгнат на турне във Великобритания. 

Това означава, че групата ще може да свири пред почти един милион почитатели, като същевременно намали въглеродния си отпечатък.

По време на последното си турне групата се постара да намали въздействието от дейността си върху околната среда.

Изнасяйки концерти на едно и също място,

Музикалните фестивали и мегазвезди като „Колдплей“ са все по-загрижени за своя въглероден отпечатък, като създават все повече инициативи за намиране на екологичен баланс, предаде АФП. 

Според музикалната група „Колдплей“ те успяват да намалят емисиите си на въглероден двуокис с 59% през първите две години от световното си турне през 2024 г., в сравнение с това от 2016 година.  Наред с други неща, групата на Крис Мартин компресира товара, който превозват, със специални плочки. Те генерират електричество чрез движенията на публиката. Но „Колдплей“ продължават да летят по време на турнетата си, с което си спечелват противници. 

„Трите големи въпроса са как идват артистите, с какво оборудване и как посетителите на фестивала стигат до него“, каза за АФП Фредерик Хокар, еколог, заместник-кмет на Париж, отговарящ за

Историческият музей в Исперих реставрира и дигитализира движими културни ценности от архивните фондове. Дейностите са по проект „Съвременни решения за опазване и съхранение на движимото културно наследство“, чието изпълнение вече приключва, съобщи д-р Веселина Белева, главен уредник в културната институция.

Финансирането на проекта на Историческия музей в Исперих е от конкурсната сесия на Министерство на културата за проекти в областта на движимото културно наследство, музеите и художествените галерии. Проектът допълва, надгражда и оптимизира условията за съхранение и опазване на движимите културни ценности на шест основни музейни фонда: „История на България XV-XIX век“, „Нова и най-нова история“, „Етнография“, „Археология“, „Нумизматика“ и „Художествен“.

В изпълнение на проектните дейности е осигурено предвиденото съвременно допълващо оборудване, благодарение на коет

"Винаги, когато правя изложба край морето, колегите виждат морски неща в тях. За мен картините обаче са плод на емоции, които в момента на своето раждане нямат конкретна символика или тема. Рисувал съм картините специално за Бургас, но нямат заглавия, които да напомнят за града. Тук е по-скоро изобразена емоцията и любовта, която Бургас поражда в мен." Това каза в интервю художникът Васил Стоев, който след кратка пауза от няколко години отново откри своя нова самостоятелна изложба в бургаската галерия "Неси". 

За художника рисуването е необходимост. "Когато си свикнал на един ритъм, е трудно да го промениш. Освен ритъма обаче има и нещо друго. Когато човек е сам и се затвори в ателието, там пред платното той не си задава нарочно някакви идеи и теми. Всичко се случва изцяло емоционално. Живописта е един емоционален акт и в този момент оставаш абсолютно сам с платното. Отт

Ансамбълът е сформиран от цигуларя Ришар Шмуклер през 2003 г. с идеята да открие пресечната точка между класическата музика и фолклора от Източна Европа. Той увлича петима свои колеги от парижките оркестри - цигуларката Ан-Софи Ле Рол, виолистката Сесил Граси, виолончелистката Клод Жирон, контрабасистът Станислас Кучински, кларнетистът Реми Деланж, към които по-късно се присъединяват пианистът Кристоф Анри, цимбалистът Юрий Морар и Сирил Лен, който се занимава с аранжиментите. Първият им диск излиза през 2005 г. Имат няколко програми като The magic violon и Sirbalalaika, но Tantz! е най-успешната. В нейната основа са източноевропейските корени на Шмуклер, неговите баба и дядо, които са емигрирали преди около сто години. Той казва, че е искал да даде своя прочит на тяхната музика от позицията на класически музикант. 

Програмата Tantz! е вдъхновена от миграцията на хората и музиката, създавайки мостове между Румъния, Молдова, Русия и Унгария чрез богатството на фолклора, чийто следи често са преплетени и преминават границите на държавите. Всяка пиеса съдържа автентичната сърцевина от идентичността, предавана като музикално наследство, улавяйки духа на селските сватби, на които свирят пътуващи клезмер музиканти. Програмата е записана в албум през 2015 г. и преиздадена обогатена през 2017 г. Звучала е в залата на Парижката филхармония, театър  „Шан-з-Елизе", Концертгебау в Амстердам, Музикферайн във Виена, зали в Кьолн, Токио, Шанхай, представяна е на над 20 фестивала в Европа и Азия. Октетът често участва в телевизионни програми и за него е заснет документален филм. След Варна ансамбъл „Сирба“ ще гостува на фестивал в замъка Браниц в Германия и на „Бетовен фест“ в Бон. 

Световни любовни дуети в изпълнение на Костадин Георгиев – Калки и Мартина Табакова могат да чуят гражданите и гостите на Орешак на 14 юни, петък. Това съобщи Донка Василева, секретар на Народно читалище „Развитие – 1898 г.“ в Орешак, домакин на събитието.

Спектакълът се организира от Театрално-музикален и филхармоничен център – Разград. На дуета ще акомпанират музиканти от оркестъра на Разградска филхармония „Проф. Димитър Ненов“ и бенда на Калки под диригентството на маестро Борис Тодоров.

В програмата са включени както популярни дуети от мюзикъли и филми като  „Маската на Зоро“, Роди се звезда“, „Брилянтин“, така и авторските песни на дуета „Къде отива Любовта", „Да излъжем любовта" и др.

Художникът Красимир Ризов подготвя изложбата „Отколе имяло.../Имало едно време...“. Проектът ще бъде представен в столичната галерия „Сердика“ от 23 юли до 10 август, съобщават организаторите.

„Отколе имяло.../Имало едно време...“ е художествено съдържание, което предлага на вашето внимание изживяване, кратко пътуване извън настоящия момент в друго време на едно красиво, далечно място, в което се е строило дълго време с много практична мисъл, естетика и труд горе, високо в планината Родопи“, разказва авторът.

Според него „ансамбълът от живопис, илюстрации и видеото с документални кадри и завладяващите мелодии от родопска каба гайда ще докосне най-чувствителните струни в душата ви и ще ви развълнува дълбоко. Този разказ прави опит да открехне за кратко воала на забравата, която следва след разрухата...“

„Накрая има едно архитектурно бижу, което надмогнало превра

Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония.

С продължителни аплодисменти и викове „Браво“ изпратени солистите на вечерта – наскоро спечелилият наградата „Опус класик“ – Готие Капюсон, и световноизвестният цигулар и носител на „Грами“ – Аугустин Хаделих.

Двамата бяха извикани няколко пъти от публиката, за да се поклонят, не нямаше бис, след като представиха 25-минутния Концерт за цигулка, виолончело и оркестър в ла минор от Йоханес Брамс. Това беше втората част на вечерта с диригент маестро Найден Тодоров.

Събитието бе открито с увертюрата „Хебриди“ (или „Фингалова пещера”), с

Младият музикант Ангел Проданов-Ачо е победител в конкурса за нова песен New University Talent на Нов български университет и bTV Radio Group.

Авторската му песен „Ехо“ спечели единодушно признанието на журито по време на финалния концерт в радио-телевизионния център на НБУ, съобщават организаторите.  

Проданов ще има възможност да направи професионален звукозапис в тонрежисьорското студио на университета, а към „Ехо“ ще бъде създаден видеоклип от екип млади оператори, режисьори, сценаристи от НБУ под ръководството на гл. ас. д-р Борислава Димова. Песента-победител ще бъде изцяло менажирана и разпространена от музикална компания Muze Music, която е партньор на конкурса. 29-годишният изпълнител ще получи и възможност за професионален уъркшоп с Поли Генова

Френският режисьор Клод Льолуш ще бъде отличен със специалната награда за оригинален принос към съвременната киноиндустрия Cartier Glory to the Filmmaker Award на кинофестивала във Венеция, съобщи „Холивуд рипортър“.

Клод Льолуш е режисьор на „Един мъж и една жена“, „Честита Нова година“, „Клетниците“ и много други. Той ще бъде удостоен с наградата на 2 септември. Това ще се случи преди прожекцията на най-новия му филм Finalement, в който участват Кад Мерад, Елса Зилберщайн, Мишел Бужена и Сандрин Бонер.

„Клод Льолуш е един от най-добрите режисьори на френското кино. Той създава над шестдесет пълнометражни филма, автор е на късометражни филми, както и музикални видеоклипове, оператор, сценарист, актьор и продуцент“, каза творческият директор на фестивала Алберто Барбера. Той определи Льолуш като нетипичен режисьор, като изтъкна филма му „Един мъж и една жена“ от 1966 г

Днес ММФ „Варненско лято“ продължава с концерт на Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн” с диригент и солист Филип Бернолд (флейта) и солисти цигуларите Павел Верников и Светлана Макарова. В програмата са включени Концерт за флейта и оркестър №2 от Моцарт, Прощална симфония от Хайдн, Ex Contrario за две цигулки и струнни, бас китара, keyboard и CD от Гия Канчели, Утюсов фантазия от Андрей Пушкарьов (компилация от известни песни, изпълнявани някога от Леонид Утюсов) и Румънски танци от Бела Барток. 

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Международен фестивал по фойерверки
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.